Buitenlaiidsch Overzicht. BINNENLAND. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. 317de Staatsloterij Zooals wij meenden te kannen voorsnellen, heeft de minister-president in Frankrijk zijne aanvraag om nieuwe kredieten voor den oorlog in China door de Nationale Vergadering met vlag en wim pel zien aan nemen. Zoo zijn de Franschen. Als een minister over de heldenfeiten van het Fransche leger begint uit te weiden, dan kan hij met de Nationale Vergadering doen wat hij wil. Jules Ferry is een handig man. Toen hij door eenige phrasen over de dapperheid der Franschen in het verre Oosten zijne hoorders had doen ontsteken in geestdrift, deed hij deze tot het toppunt stijgen door te verklaren dat Frankrijk zijne zonen nooit in de ure des gevaars aan hun lot zou overlaten. Onder het gejuich der Kamers verklaarde hij de gevraagde kredieten te vervierdubbelen om den oorlog met kracht voort te kunnen zetten. Deze week vertrekken dan ook reeds 15,000 man naar China, en men kan er zeker van zijn dat dit cijfer ook nog wel eens verdubbeld of vervierdubbeld zal worden. Intusscheu steken de anarchisten of socialisten te Parijs woest het hoofd op zij predikten op eene vergadering in de „Salie Levis'' moord en plundering. De politie heeft dan ook velen dier predikers in bewaring genomen. Het woeste blad „Cri du ptuple" is door de politie bedreigd met opheffing. Het blad verklaart dat het niet geneigd is zich aan zulk een geweld te onderwerpen en dat het dit eveuzoo zal we- derstaan. Er kunnen dus in Frankrijk sombere tijden aanbreken. Voor het bestaan der republiek zijn zulke zaken volstrekt niet gevaarlijk. Het tegen deel. Eene Fransche regeering, welke een socia listisch oproer met geweld onderdrukt, steelt het hart van de geheele Fransche burgerij, welke spaarzaam en in den grond behoudend is. Allerdwaast is het dat in deze dagen van ge brek en lijden de Fransche regeering het brood duurder wil maken. Zij stelt namelijk voor het invoerrecht van vreemde granen te brengen van 60 centimes op 2 frank 60 centimes, dus van 60 op 260! De Regeering van Frankrijk schijnt altijd de zelfde fouten te willen maken als de Duitsche. De socialistische afgevaardigde Bebel heeft ver leden week in eene merkwaardige rede op die fouten gewezen. Zijn betoog, dat meer dan een uur duurde, werd niettemin door de vergadering met gespannen aandacht gevolgd. Wat, zeide hij, is de oorzaak van onzen ongunstigen toestand, van onze tekor ten Niets anders dan het voortdurend verhoogen der inkomende rechten, die het meest drukken o p de armen en de steeds stij gende kosten voor leger, vloot en militaire be hoeften. Wat beteekent het, zeide Bebel, dat de rijks kanselier ons verzekert dat het verbond der drie keizers den vrede van Europa verzekert, als er verder niets gebeurt. Laat men dan een vrede- congres bijeenroepen en besluiten tot eene alge- tigd, maakt het eenige ameublement uit en alleen het celvenster dat boven in het vertrekje is aangebracht, laat voldoend licht binnen, maar vergunt den gevangene niet iets van de buiten wereld te zien. Als voortzettiug van den rechtervleugel vindt men de strafcachotten inderdaad strafplaatsen en die voorbijgaande komt men aan de keu ken en vervolgens aan de wasch- en badeellen. machinelokaal waarin de worden voor de bereiding HEUSDEN, 3 Dec. t Vrijdag-morgen 1.1. viel de vrouw van M. S., terwijl zij bezig was goed te spoelen, in de Haven. Zij werd gelukkig tijdig opgemerkt door een schip per, die met zijn schuit aldaar gelegen was om hout te laden en haar op het drooge bracht zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. t UITWIJK. De Minister van Finantiën heeft goedgunstig beschikt op een verzoek van het be stuur dezer Herv. gemeente, inhoudende de rijks toelage van 25 ter gemoetkoming in de kerk lijke administratie te verhoogen tot 50. t 30 Nov. Het herhalingsonderwijs in de gemeente is van deze maand op de openb. scholen aan de Voorsteeg, den Nieuwendijk en hier begonnen resp ctievelijk met 30, 28 en 17 leer lingen. Daarenboven is het stoomketels geplaatst der spijzen en het produceeren van electrisch licht. Van de centraalhil uit, den linkervleugel volgend, komt men door een gang in de kerk een net eenvoudig gebouw met afzonderlijke zit plaatsen vnor eiken gevangene en zoodanig in gericht dat allen den prediker kunnen hooren en zien, doch zonder elkaar te kunnen zien. Een gaanderij en de benoodigde voorwerpen voor den eeredienst is het eenige wat daarbinnen valt waar te nemen. Deze gevangenis zal waarschijnlijk in Maart aanstaande worden in gebruik genomen. Somber en afschrikwekkend moge het gebouw daar te midden der eenzame, duinen staan en minder aangename gedachten opwekken, toch dwingt liet bewondering af vour den bekwamen bouwmeester en ontwerper. A. meene vermindering van den militairen druk. geheel t BAARDWIJK. Door den raad dezer gemeente is besloten voortaan schoolgeld te heffen. O dering Waarschijnlijk is Bismarck op dit punt in het niet te spreken. Men kan intusscheu niet zeggen dat de machthebbers niet gewaarschuwd zijn. Wat de conferentie over Afrika te Berlijn Uit voert, wordt men slechts bij stukjes en beetjes gewaar. Men schijnt het over de onzijdigverklaring van de monden en het gebied van de Congo nog niet eens te zijn. Engeland blijft nog altijd geketend aan zijn koloniale verwikkelingen. Gladstone wil met alle geweld door eene vermindering van de rente der Egyptische schuld de financiën van dat land in orde brengen. Hij jaagt daardoor evenwel geheel de effecten-bezittende wereld tegen zich in het harnas. Zelfs Bismarck zou gezegd hebbenelke vermindering van de Egyptische rente is onaan nemelijk, als Engeland niet het overgebleven deel der rente waarborgt." Dat Gladstone zulk een last op het Britsche Rijk zou leggen is evenwel ondenkbaar. Het verleden week door ons vermelde telegram dat Dutoit in Bechuanaland de Transvaalsche vlag zou geheschen hebben, is gebleken eenvoudig een verzinsel te zijn geweest, waarschijnlijk van een of anderen Boeren-hater. Integendeel, eene vredelievende schikking in Be- chuana zou te wachten zijn. Het ,Spaansche ministerieele blad bericht dat alles te Madrid rustig is. Het doet denken aan het vermaarde woord „orde heerscht te Warschau" nadat met stroomen bloed de opstand was gesmoord. Eene juiste voorstelling van hetgeen in Spanje gebeurt op dit oogenblik zal men zich eerst kun nen maken wanneer uitvoerige particulaire be richten zijn gekomen. 9) t WAALWIJK. In eene buitengewone verga der onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk is besloten, dat het gezelschap zich zal aansluiten bij het arrondissement Tilburg, in het aanbieden van een adres van hulde aan ür. Trosée, bij diens 25-jarig feest. HERWIJNEN, 27 Nov. De groote voorraad hooi, die hier en in omliggende dorpen van dit en 't vorig jaar aanwezig was voor den handel, zal weldra opgeruimd zijn. Koopen en laden heeft dagelijks met den meesten spoed plaats. Het ge beurt niet zeiden, dat 3 a 4 kooplieden op één dag komen, om elkander als het ware voor te zijn. En niettegenstaande den grooten aftrek blijven de prijzen laag. Voor overjarig hooi kan hoogstens ƒ10, voor het in dit jaar gewonnen hooi ƒ12,50 per 500 kilogram bedongen worden. Of er winst bij zulke prijzen behaald wordt, valt te betwij felen. Onder de groote bouwwerken welke de Residentie hunne voltooiing naderen behoort ook de cellulaire gevangenis in de duinen nabij Scheveningen, aan den weg naar het pompstation der 's Gravenhaagsche waterleiding. gure de VRIJHOEVENKAPEL. Benoemd tot onder wijzer te Gameren, A. M. de Roonte Nieuvvaal, J. A. Both, beiden alhier. ge- minder aange- t ROTTERDxkM. De ingezetenen dezer meente doen in den laatsten tijd name ontdekkingen. Uit de drinkwaterleiding na melijk tapt nu deze dan gene een of ander diertje, een worm, garnaal of erger. Al deze beestjes, die men liever niet in het drinkwater aantrof, worden bij de directie der drinkwaterleiding bezorgd, die er wel een heel aquarium van kan ophouden. Volgens geruchten, die zeer wel gegrond kunnen zijn, moet het gebrek minder te zoeken zijn bij de buizen dan wel bij de filters. Onder een dezer moet zich een garnalen-familie met eenige vreemde indringers genesteld hebben. Wil men dit ge dierte nu verwijderen, dan zouden naar men zegt, al de filters afgebroken moeten worden, een werk, dat nog al geld kosten zou en waaartoe men niet licht overgaat. Hoe het zij, het is te wenschen, dat men spoedig met meer gerustheid drinkwater gebruiken kan. dUiuiÉÉÉ A O Ofschoon eene wandeling daarheen in deze najaarsdagen niet is aan te bevelen, loont zichtiging van deze gevangenis toch de moeite. Reeds dadelijk treft de kollossale omvang van het gebouw dat men op eenigen afstand voor een panorama inrichting zou aanzien, doch nader bij gekomen doen de hooge muren welke de geheele enceinte omgeven weldra dien indruk verdwijnen. De groote toegang met zware poort, geflan keerd door twee torens geeft een sombere aan blik, en is het de bedoeling van den bouw meester geweest reeds bij het binnentreden te imponeeren, dan is hij daarin volkomen ge slaagd. Aan beide zijden van de torens bevinden zich de magazijnen, vervolgens twee muren welke de tuinen van den directeur en adjunct-directeur omheinen en aan het einde dezer muren de woningen voor dezen. Aan de linkerzijde, naast de woning van den directeur, zijn vijf verblijven voor bewaarders met aardige van rasterwerk om- tuintjes. hoofdpoort binnengetreden komt men op g. voorhof. Ook hier ziet men aan weers- magazijnen, daarnaast het lijkenhuis en in het front het gebouw voor de administratie met ruime vestibule. Daarbinnen, aan de rech terzijde, het bureel van den directeilr en der klerken en de spreekkamer der gevangenen, links de kamer voor de commissie van administratie, en daarboven de ziekenzalen. "Verder gaande komt men aan de vrouwen- afdeeling, waar gelijkvloers de werkcellen zijn en daarboven 10 cellen voor vrouwelijke gedeti neerden, waarnaast de woonkamer der bewaak sters, benevens het ziekenvertrek der vrouwen. Na de vrouwen-afdeeling te zijn doorgegaan, komt men aan het middelpunt of de centraalhal en heeft van daar een uitzicht over bijna het geheele inwendige van het gebouw. Ter rechter- en linkerzijde ziet men drie gelijke vleugels met drie verdiepingen van cellen, welke alle op gaanderijen uitloopen, die door ijzeren trappen gemeenschap met elkaar hebben. Deze zijn voor de mannelijke gevangenen. De cellen zijn allen gelijkvormig. Yan IJselsteen opge metseld en met gele specie afgevoegd, bieden zij het oog een rustpunt, hetgeen bij een lang durig verblijf noodig is. De vloeren zijn van cement. Een nachtleger aan den wand beves- Ter aanvulling van het beiicht omtrent het vinden van ruim 6000 aan bankpapier te Nieu- wediep schijft men Het geld werd verloren door een heer uit Alk maar, zooals uit den inhoud der portefeuille bleek de eerlijke vinder spoedde zich naar zijn schip en rapporteerde aan den officier der wacht het aanzienlijk bedrag in bankpapier 6400) door hem gevonden. Hem werd den raad gegeven zich aan de trein te bevinden daar de verliezer vermoedelijk naar Alkmaar zou vertrekken; werkelijk vond hij dan ook den persoon in quaestie aan het station, over handigde het geld en ontving ter belooning een gulden en een potje bier. Bij een poging om door te schutten is te IJmuiden de sluisknecht K. zwaar gewond. Een onbekende heeft zich te Amsterdam bij een horlogemaker van een gouden remontoir meester ge maakt en is daarmede verdwenen.Uit een der goe derenwagens van de Ned. Rhijnspoorwegmaatschap- pij is te Amsterdam een partij suiker in zakken gestolen. De daders zijn onbekend gebleven, doch de suiker gedeeltelijk bij een paar opkoopers in beslag genomen. "r— KERKNIEUWS. geven De den z. zijden Het Ivoor. Men berekent dat 2000 personen zijn gestorven aan de epidemie in Virginia. Een hevig gevecht met een reiger wordt door een Amerikaansch blad verhaald. Een man, die bij de Fen Mile-rivier (Staat New-York) op de eendenjacht wa3, zag aan den oever van de rivier, dicht bij hem, een blauwen reiger opvliegen. Hij schoot op den vogel en het dier viel fladderend op den grond, blijkbaar zwaar gekwetst, üm den reiger levend te vangen legde nu de jager zijn ge weer neder en liep hij naar de plaats waar de vogel lag. Deze richtte zich intusschen op en trachtte weg te loopen; maar weldra viel hij weder neêr. Nu boog de jager zich om hem heen, om hem op te nemen, doch het dier sprong op, bracht hem met den snavel een woud in het aangezicht toe en wierp hem op den grond. Dat deed de 2 voet hooge reiger tot driemaal too. Maar eindeljjk gelukte het den jager, na een wanhopige strijd waarbij hij al zijne krachten moest inspannen, het dier te worgen. De man is deerlijk gewond. Hij is voor goed blind aan hot linker oog en hij loopt gevaar ook het rechter te verliezen. beneden de Zouwe, in het. logement «de Geldersche Bloem* van M. de Gier te Gorinchem eene ver gadering houden, waarin de heer F. R. Cortens te Maastricht zal spreken over «veeteelt.* t Als bewijs van bnitengewonen verkiezings ijver kan dienen, dat Vrijdag j.l. van de 32 kiezers voor leden van de 2e Kamer, te Vuren 31 opkwamen De laatste was door afwezigheid verhiuderd. t WELLE, 29 November. Gisteren ontstond er op het kasteel alhier, toebehoorende aan den baron van Slingeland een begin van brand. Gelukkig kwam de architect S. van Diggelen 's morgens op een der kamers en bespeurde eene sterke brandlucht. De zoldering was reeds warm en een zware eiken- balk die tusschen de zolder en het plafond in een schoorsteen uitkomt, was reeds in brand geraakt. Spoedig was er hulp genoeg aanwezig die dan ook de brand dadelijk meester was en het kasteel dus gespaard werd. De schade wordt berekend op 200. Men heeft berekend dat in den nacht van 21 Nov. te Berlijn uiot minder dan 305.905 kubiek meter sneeuw is gevallen. Voor het wegruimen daarvan zouden 152.000 karren der openbare rei niging noodig zijn geweest en dit zou een uitgaaf van ruim 300.000 Mark hebben veroorzaakt. Natuur lijk heeft men z'ch echter slechts tot het weg ruimen vau het hoogst noodige bepaald, nl. over 21.000 vierk. Meter oppervlakte van de 7.300.000 vierk. M., die Berlijn beslaat. En van dit kleine gedeelte heeft men nog 440 karren-vrachten sneeuw weggehaald. GORINCHEM, 1 Dec. Iu de vergadering der Gymuastiek-vereeniging «Gorcum* alhier van Zater dag jl. is voor leden en genoodigden de 2e uit voe ring vastgesteld op 16 Dec. e.k. Gisteren had op «Eikenduinen* bij's-Gravenhage de begrafenis plaats van het lid der Eerste Kamer, Jhr. F. G. E- Merkes van Gendt. Een zeer aanzienlijke schare, op het kerkhof aanwezig, gaf blijk van de groote deelneming die zijn plotseling overlijden had verwekt. Verscheidene ambtgenooten uit Eerste en Tweede Kamer, de griflier en commies-griflier der Eerste Kamer, het hoofdbestuur van het Anti-dienstvervaugingsbond, het personeel der Haagsche kredietvereeniging en andere instellingen, waarvan de overledene deel uitmaakte, omringden de groeve. Diep geroerd schetste het kamerlid T. P. Vi- ruly het onherstelbaar verlies, geleden door het verscheiden van dezen eerlijken, braven man, een warm «Vaderlander,* die zich iu zijn militairen en en staatkundigen loopbaan aller sympathie had verworven. Generaal Mac Lood wees op de warme toewij ding van den overledene aan het anti-dienstvor- vangingsbond, dat nooit de diensten van Merkes van Gendt zal vergeten. De notaris Boonzajer van Gorkum herdacht den gestorvene ah trouw vriend en edel mensch. Door den beotwortelsuiker-fabrikanteubond is de prijs voor 1000 kilogram op 7,50 en het voor schot per hectare op 70 vastgesteld, het laatste niet eerder te verstrekken dan na de zaaïug. om en in Iu het geheel zijn de cholera gestorven. te Parijs 866 personen aan t DALEM, 30 Nov. Bij het examen in het Engelsch, rnidd. onderwijs, is toegelaten Mevr. Heijkoop-Gondal, van Gorinchem. t Op Zaterdag 6 Dec. a.s., des voormiddags 10 ure, zullen de leden der afdeeling Vijfheeren- landen, de Alblasserwaard en het Land van Arkel f Keusden, van 20—27 Nov. Ondertrouwd: Jacob Westdorp, 32 j. en Johanna Maria Amoldus, 23 j. Geboren: Marie Antoinette Johanna, d. v. J. A. A. de Mol en E. J. van Delft. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Willemsoord, v. Waardenburg, cand. te Franeker; Leerdam, H. Metz te Lopik en Kabauw. Aangenomen naar Stad aan 't Haringvliet, Kan de Beer, te Hoi- en Boeicop. Bedankt: voor Bezooijen, Engelberts te IJzendoorn; Oos- terwierum, H. Radersma te Utrecht. Ie Klasse. Trekking van 1 Dec. Prijs van ƒ2000: no. 13068; f 1500: no. 14522 ƒ400: no. 11813; ƒ200: nos. 641, 15895,16732; ƒ100: nos. 1647, 10312, 15724. Het kostbare handelsartikel, 't ivoor, wordt voornamelijk aangevoerd uit Afrika. Alexandria levert gemiddeld genomen per jaar 180.000 kilo gram; uit Zanzibar aan de oostkust van dit wereld deel en uit Bombay, in Engelsch-Indiö, komt 160.000 kilogram; van de westkust van Afrika komt 140,000 K. G., de Kaap de Goede Hoop levert er 50,000 en Mazanskika ongeveer 20,000 K. G. De groote markt dezer handelswaar is Londen, waarheen het moerendeel van het artikel wordt gezondenwant in Engeland is het verbruik daarvan zeer aan merkelijk. Te Sheffield, zoo vermaard wegens zijn ijzer- en staalnijverheid, wordt jaarlijks ruim 70,000 K. G. verwerkt in de messenfabrieken. Na Engeland trekt China van alle overige landen ter wereld de grootste hoeveelheid van deze kost bare waar. Van algemeene bekendheid is het, dat de Chineezen bijzonder ervaren zijn in het bewerken van ivoor. Minder algemeen verbreid is de kennis van het feit, dat de handel in ivoor op Afrika's bodem een der grondzuilen mag worden genoemd van den slavenhandel en der gruwzame rooftochten in de binnenlandeu, ondernomen om slaven te verkrijgen. In Zanzibar, bijvoorbeeld, in Mozam- bika wordt het ivoor gehaald uit het hart van het werelddeel en al wordt het daar te lande tegen hoo- gen prijs verkocht, toch kan men daardoor de kosten niet dekken van de lange tochten die ondernomen moeten worden om het genoemde handelsartikel in zijn bezit te krijgen. Bij tallooze scharen wordt de mensch in de binnenlanden geroofd, het ivoor wordt gekocht en de slaaf wordt als lastdier ge bruikt om de handelswaar dwars door Afrika naar de kust te dragen en de zwarte lading dekt groo- tendeels, zoo niet geheel, den prijs der blanke lading, welker opbrengst schier zuivere winst wordt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2