Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. wordt, worden natuurlijk ook die getallen anders, zoodat men ze b.v. voor de stad Gorinchem met 27s en voor de plaatsen in haren omtrek met l3/» moet vermenigvul digen, omdat de census daar respectievelijk f 50 en 32 bedraagt. Wij weten wel dat wij niets nieuws geven, maar wij weten ook dat over kiezen en kies bevoegdheid soms vreemde ideën heerschen, daarom achtten wij het niet ondienstig er met een paar woorden over te spreken. vaartgangers hadden den len Februari bestemd tot den dag van vertrekwij hadden onzen bediende, Madjid, bij voorbaat de noodige inkoopen laten doen en wachtten nu nieuwsgierig de thuiskomst van Mig- gins al'. Tegen den avond kwam hij terug en deelde ons tot onze groote vreugde mede, dat hij eindelijk geslaagd was en das niets ons langer weerhield. Wij brachten den emir een afscheidsbezoek in zijn paleis, verzochten hem om aanbevelingsbrieven voor onze reis en vertrokken, na die te hebben ontvangen, met de verzekering zijner voortdurende achting en bescherming. De schurk was bezorgd voor ons, niet ter liefde van onze personen, maar uit Kees voor Engeland/?^ Wordt vf'voJgd;. H EUSDEN, 9 Dec. t De rederijkerskamer //Oefening baart Kunst" alhier, gaf Woensdag 1.1. hare tweede uitvoering. Ten tooneele werd gevoerd: ffWie ben ik?" blijspel in 3 bedrijven, gevolgd door ^Schuiven gaan ze", eveneens een blijspel, in één bedrijf. De opkomst was tamelijk. De beide stukjes werden goed afgespeeld. Ook duurde de uitvoe ring niet zoolang als wel eens het geval was, waardoor verschillende leden dan het nastuk moes ten missen. Behalve de personen, die wij reeds meermalen met succes zagen werken, merkten wij in een der leden, die tot nog toe slechts in zeer onderge schikte rol optrad, goeden aanleg op. 't Was Herman, lakei van graaf Walberg, die zijn rol zeer verdienstelijk weergaf. Wij vernamen, dat een paar werkende leden na de opvoering besloten hebben niet meer ten tooneele te zullen verschijnen. Wij hopen dat zij op dit haastig genomen besluit zullen terugkomen. Grijpvogel en Geert kunnen nog niet gemist worden en zullen toch de contribueereude le den niet teleurstellen, die hun steeds gaarne zagen optreden. t Gisteren-namiddag had hier een voorval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een bejaard werkman, F. v. S. geheeten, had zijn pijp niet goed van brandende tabak ontdaan toen hij die in zijn jas-zak stak. Tegen den wind opgaande, in de Ridderstraat alhier, bemerkte hij niet dat het vuur zich aan zijn kleeding mede deelde en hij was reeds geheel in rook gehuld, toen hij door Ph. Godschalk alhier werd opge merkt, die hem de brandende kleeding van het lijf rukte en daardoor de vreeselijkste gevolgen wist te voorkomen. t 6 Dec. Sint Nicolaas, die gisterenavond tal van personen in dienst had om op geheim zinnige wijze pakjes te doen bezorgen, had heden morgen zoo waar 2 postkarren noodig om de surprises van buiten af aan te voeren en 2 extra bestellers moesten dienst doen om al de pakketten te bezorgen. Hebt ge een goeden St. Nicolaas gehad? Die vraag heeft in den handel eene andere beteekenis dan in het gewone leven. Die het meest verkocht heeft en dus het minst overhoudt, is onder hen de gelukkigste. Nu, het daarop ontvangen ant woord was nog al verschillend. Enkele bakkers klaagden. Was dat klagen al een begin van de malaise of was het een gevolg van de reeds meer der wordende zucht tot klagen Wij durven hierin geen beslissing nemen. Mogelijk was het wel beiden. Andere handelaren waren weder zeer tevreden. Niet zoozeer omdat hun debiet grooter was dan het vorige jaar, maar wel omdat zij zagen dat verschillende farailiën terugkomen van de meening dat niets goed kan zijn of het moet van buiten de stad komen en die liever voor dezelfde artikelen die hier voorradig zijn, vracht betalen en somtijds meer geld, hetgeen ingezetenen met gevulde winkels mochten aanzien. Maar die tijd raakt gelukkig voorbij, zij bestond dan ook voornamelijk in het verledene. t RIJSWIJK. De kolen-aak, die eenigen tijd geleden tegenover de Waard alhier was gezon ken, is dezer dagen van wege de waterstaat voor de som van f 800 geslecht geworden en uit het vaarwater gebracht. De rest van den inhoud, nog ten bedrage van p. m. 300 H.L., werden door tusschenkomst van den burgemeester a 25 ct. per H.L. verkocht, zooals ook met het wrak in afbraak geschieden zal. t DALEM. Verscheidene schrale bouwakkers in de omstreken van Gorinchem, worden diep om gespit en voor het houtteelen gereed gemaakt, daar ze meer aan rijsgewassen dan aan beetwor telen kunnen opbrengen. De arbeiders vinden door het aanleggen van grienden nog al werk. t In de verschillende garnizoensplaatsen, zoo ook te Gorinchem, bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen van elders aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloouen zijn hiervan de voor naamste oorzaken. t De suppletoir-begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Vuren, dienst 1884, opgemaakt met het oog op de te bouwen scho. len binnen deze gemeente, bedraagt in ontvang en uitgaaf de som van f 39290. t Door den schoolopziener in het district Tiel, is dezer dagen aan de hoofden der openbare seholen onder zijn ressort toegezonden een /Leidraad bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes", gedrukt bij P. A. Geurts, te Nijmegen. t Dat ook de provincie Noordbrabaut niet ach terblijft in een verbeterde waterloozing te voor zien, waar anders in dit seizoen bij regenachtig weder veld en akker meestal diep onderstond, daar kunnen ook de landbouwers in de omstreken van Zevenbergen, van medespreken, natuurlijk zeer ten hunnen eigen voordeele. Binnen vier jaren tijds toch zijn in deze streken even zoovele stoommachi nes ter vervanging van de oude watermolens op gesteld. Dezer dagen werd het laatste van dit viertal, nd. het stoom-watergeraaal in den polder Grauwelgors in gebruik genomen. De zijtak KaatsheuvelCapelle van de stoom tram TilburgWaalwijk schijnt, wat de drukte van het vervoer betreft, niet aan de verwachting te beantwoorden. Reeds tweemalen is de directie er toe overgegaan, om een trein minder te laten loopen. Te Assen doet zich weder eene eeds-quaestie voor. Iemand door den kantonrechter benoemd tot voogd over minderjarigen, heeft geweigerd den voorgeschreven eed af te leggen. Daarop moet door den rechter tijdelijk een bewindvoerder als plaatsrervanger benoemd zijn, waar tegenover ech ter hij op handhaving zijner rechten blijft aan dringen. Bij van Essen op de Lochera onder Terwolde, zijn 30 zilveren munten, dragende het jaartal 1562 en allen zeer gaaf, in den grond gevonden. Zij waren geborgen in een antiek potje, hetwelk de gedaante heeft van een Jacoba-kannetje. Te Ridderkerk, vooral in de buurten Bolnes en Slikkerveer, heerseht in verscheidene gezinnen vrij hevig croup. Uit éen gezin van zes kinderen werden door die ziekte reeds drie weggerukt, terwijl voor een vierde weinig hoop op herstel is. Door de Vereeniging voor Werkverschaffing, welke sedert enkele jaren te Zalt-Bommel bestaat, werden in den vorigen winter 2584 porties eten uitgereikt, waarvan 1271 aan armen voor reke ning der Hervormde Diakonie. Ongeveer 1100 kilo touw werd uitgeplozen, hetwelk goeden af trek vindt. Soms werkten meer dan 20 personen in het gebouw der Vereeniging, terwijl een klei ner getal tehuis werk kreeg. Het bestuur is thans reeds weder met de werk zaamheden begonnen. Kon in het afgeloopen jaar besloten worden slechts de helft van vrijwillige giften te innen, omdat er nog van vorige jaren voldoende middelen voorhanden waren, thans kan dit niet meer geschieden wegens gebrek aan werk. Er is nu te Zalt-Bommel niemand, die geen werk kan krijgen, of die tengevolge daarvan geen voed sel zou hebben. De toevloed van postpakketten was in deze da gen te Nijmegen zoo groot, dat het postkantoor aldaar te klein bleek en de administratie zich ge noodzaakt zag, een ledigstaand huis in de buurt, tot hulppostkantoor in te richten. Dat de leerstellingen van Domela Nieuwenhuis, ook in de hoofdstad volbloed aanhangers heeft, kan, ouder meer, uit het volgende blijken. Een jonginensch liep Donderdagavond op de Baangracht en had, daar het regende, zijn paraplaie opge stoken. Onverwacht ziet hij een man naar zich toekomen, die, met de woorden: //Wel, jij! met een parapluie loopen en ik niet; dan zal jij er ook geen hebben gelijkheid voor allen met een enkelen slag zijn parapluie geheel stuk sloeg. Ziedaar die schoone theoriën in practijk gebracht! want de persoon die het deed, was volstrekt niet dronken, maar vervolgde doodbedaard zijn weg. Het is dan ook waarlijk geen wonder, dat men verblind door die holle schoonklinkende phrasen zich niet langer met woorden laat paaien, maar eens recht consequent de leer in practijk wil brengen. De politie zal echter verstandig doen deze heethoofden in te rekenen, want waar zou het ook anders heen moeten. Zich voordoende als St. Nicolaas, liep in de achterbuurten te Rotterdam een heer een aantal woningen binnen, wierp geld op de tafel en ver dween dan weer even spoedig, zonder den dank der bewoners af te wachten. Mocht overal elders het gebrek aan werk zich doen gevoelen, te Ridderkerk is er tot heden ge noeg te doen. De scheepstimmerwerven te Bolnes en Slikkerveer geven voortdurend aan honderden werk aan het établissement van den heer P. Smit Jr. aldaar las men dezer dagen een aanplakbiljet met de woorden: //scheepmakers gevraagd". Wel een zeldzaamheid bij de thans heerschende wer keloosheid. Door de botvisschers te Peruis zal een adres aan den Minister van Waterstaat worden gezonden om toestemming tot het vangen van zeebliek door middel van een kuilnet. Zeebliek is een vischje, dat drie centimeters groot is en voor niets anders geschikt dan voor aas. Volgens beweren van de politie is slechts een schokker tot het vangen gerechtigd, die dan de visschers van aas moet voorzien, zoodat zij van dien schokker afhankelijk zijn. Daar zij nu dikwijls verhinderd zijn te visschen bij gebrek aan aas, zullen zij mede om toestem ming verzoeken. Dezer dagen kwam iemand uit Wilp bij een agent der brandverzekering te Drachten, om de Op Eugelaud mag ons oog gevestigd blijven, niet enkel op het gebied der hoogebnitenlandscbe politiek, maar ook op het gebied van zijne binnenlandsche verhoudingen. Er is geen land ter wereld waar men trotscher teruggetrokken kapitalisten vindt en ook geen land waar degelijker werklieden wor den gevonden.' Als natuurlijk gevolg van dezen toestand was het kiesrecht vrij beperkt en waren de lords in het Hoogerhuis dood bang voor elke uitbreiding van hot kiesrecht. Desniettemin heeft in de afge- locpen week het Hoogerhuis dc nieuwe kieswet goedgekeurd, waarbij twee millioen kleine burgers en boeren hot kiesrecht zullen bekomen. Men weet hoeveel verzet de wet hoeft uitgelokt, maar men weet niet algemeen dat zeventien jaar lang is geijverd om het zoover te brengen. Lord Beaconsfield, dit moet hem ter eore nagegeven worden, heeft het eerst de gedachte uitgesproken welke aan dit wctioutwerp ten grondslag ligt: het kiesrecht vau den huisman (householder) het huismanskiesrecht. Door deze ontzaglijke uitbreiding van het En- gelscho kiezerskorps, waarbij do boer op gelijke lijn wordt gesteld met don stedeling, wordt do vrij making van eeno geheele maatschappelijke laag voltooid. Niet minder merkwaardig is de wijze waarop Gladstone dezen grooten maatregel heeft weten door te zetten. Hot voorstellen er van heeft in Enge land eeno verdeeldheid gewekt, welke het land op den rand van den burger-oorlog gebracht eu toch heeft ten slotte zonder eenig verzet Hooger huis zoowel als Lagerhuis dien maatregel bekrach tigd. Hoe heeft Gladstone dat gedaan gekregen? Wel hij giste zeer goed wat het Hoogerhuis bewoog zoo fel tegen de nieuwe kieswet uit te varen. De groqte grondbezitters en millionairs in het Hoo gerhuis dachten met een heiligen afschuw aan deze wet, welke ten slotte de beoordeeling over hun publiek loven in de handen hunner arbeiders zal leggen. Maar zij waren wel zoo voorzichtig dit niet te zeggen. In het openbaar zeiden zij: wij dweepen met deze hervorming, maar wij moeten haar be letten omdat wij eerst moeten weten hoe de dis tricten zullen ingedeeld worden. En de lords ver wierpen do wet eu gaven tot die ongehoorde op gewondenheid aanleiding, waarvan wij ons geen begrip kunnen maken. Gladstone kwam toen met zijne indeeliugsvvet voor den dag, overlegde met de lords on nam, in één woord, het voorwendsel weg om tegen de kies wet te stemmen. Zóó is het gegaan. De eerste uit breiding dor kiesbevoegdheid in Engeland (in 1867) is door hare tegonstanders goedgekeurd, omdat zij er geen voorwendsel tegen konden vinden deze tweede en groote omdat het voorwendsel er tegen uit hunne handeu is geslagen. Op buitenlandsch gebied schijnt ons Gladstone's weifelende politiek minder gelukkig. Zooals wij had den gevreesd, heeft de zending van den bijzoude- ren commissaris Warren met 7000 soldaten naar Zuid-Amerika aldaar, oene groote opgewondenheid opgewekt. Het staat te vreezen, dat do govolgen zeer bedenkelijk zullen zijn. Ook Frankrijk heeft eeno nieuwe kieswet ge kregen voor den senaat. Men weet dat de se natoren voor het loven zijn afgeschaft in begin sel, en er moest dus eene nieuwe senatorale kies wet komen. De afgevaardigde Floqnot zag toen waarlijk zijn amendement door de Nationale Vor- gadering aannemen, bepalenda dat ook de Senaat door het algemeen- stemrecht moest ontstaan. Men weet dat tot dusver de gemeenteraden den senaat kiezen. De regeoring vereenigde zich met het amendement niet, de senaat heeft de nieuwe kieswet goedgekeurd (maar zonder het amendement van Floquet) en de Nationale Vergadering zal on getwijfeld haar eigen kind opeten. Dat overkomt die Kamer wel meer, omdat zij al te goed weet dat zij niet buiten don haudigen Ferry hls minister-president het kan stollen. Van Ferry geldt als van Gladstone zijne bui- tenlandsche politiek is zeer ongelukkig en dreigt het land met groote rampen. Ferry wil met alle geweld den oorlog met China voortzetten, hoewel het eouc hoogst ernstige zaak is. Nu reeds zijn de rapporten uit Tongkiu zeer onrustbarend. Eu terwijl Engeland en Frankrijk in allerlei ondernemingen aldus hunne beste krachten verspe len, presideert Bismarck in alleu vrede het congres te Berlijn, waarbij Midden-Afrika wordt verdeeld. Toch mogen wij Nederlanders, die aan de Afri- kaansche kust zulke groote handelsbelangen hebben, niet treuren over de conferentie te Berlijn. Eer het tegendeel. De nadeelige invloed van Engeland en Portugal wordt er door gebroken. Voor ons land is het van het hoogste belang alsnu ten «poedigste zich aan te sluiteu bij Duitschland en de Belgische Associatie te erkennen. Men moet niet deuken dat onder al deze bedrij ven de Russische staatslieden slapen. Integendeel, zij wachten op het oogenblik dat Engeland geheel alleen zal staan. Dan rukken zij naar Konstauti- nopel. Nu reeds weet men dat de Russische sche pen, die verlof kregen om met verbannen nihilisten door de Dardanellen te varen, bemand waren niet met nihilisten maar met verkleede soldaten! 10) eene goede betrekking te gaan en zij de ontvangen geldsom slechts gebruikt had om reiskosten en kos ten voor levensonderhoud te betalen. De Eugelsche opperrechter en vier audere rechters hebben nu in de zaak vau Dudleye en Stephens, de schipbreukelingen der Mignonette*, (dio in den uitersteu nood een scheepsjongen dooddeu om zich met zijn lichaam te voeden), uitspraak gedaan. Zij hebben beslist, dat de daad der beide beschuldigden als moord te beschouwen is. De uitspraak van het vonnis volgt Dinsdag. Intusschen zijn Dudleye en Stephens, die tot dusverre nog op vrije voeten waren, gevangen genomen en naar >Holloway- Goal* gebracht. Op de Britsche eilanden heeft een zware storm de hevigste van dit seizoen groote schade aangericht. Binnen enkele maanden viert Bismarck tegelijk zijn 70u verjaardag en zijn 50-jarig ambtsjubilé. Hij trad in 1835 als substituut-griffier van den kantonrechter te Berljjn in den staatsdienst. Men verwacht dat dit dubbel feest vau den Rijkskanselier schitterend zal worden gevierd. Uit Bazel schrijft men dat vader Rijn blijkbaar oud en afgeleefd is en nog slechts met moeite zijn tragen loop voortsleept. De oevers liggen droog en overal ziet men ban ken en ondiepten; de schipbruggen die er over liggen, van Hünniugen af, zijn bijna niet meer met rijtuig te passeeren door de gevaarlijke steilte van den oever. De scheepvaart is schier overal ge stremd en slechts kleine eu ondiepe booten kunnen nog varen. De spoorwegmaatschappijen hebben geen goedereuwagens genoeg om den voorraad te vervoeren die overal langs de oevers opgestapeld liggen. De Reuss, de Ahr, de Limmat schijnen allen het werk gestaakt te heben en leveren slechts nóO- do nog eenige waterschatting af. De oude Rijn zoo eindigt do schrijver zijn sombre beschouwing strompelt grafwaarts en zal weldra nog alleen vergeleken worden met de Manpanares te Madrid. Te Florence stierf onlangs de hertogin Fanny Aloisia Visconti die, daar zij geene andere bloed verwanten bezat, haren neef, den hertog Visconti Modrona te Milaan, bij testament tot universeel erfgenaam had benoemd. Aangezien de dame steeds zeer eenvoudig had geleefd en met niemand omgang had gehouden, hield men het er algemeen voor dat zij slechts oen zeer matig fortuin zoude hebben nagelaten. Toen men echter tot inventarisatie der nalaten schap overging, vond men in verschillende hoekeu van hare woning en in verschillende meubelen pakjes bankbiljetten en effecten, die slechts in lap pen linnen of eenige dergelijke stof gewikkeld wa ren. Er is thans reeds voor een bedrag van acht mil- lioon lire gevonden en huis en meubilair worden nog voortdurend nauwgezet onderzocht. Menschenhantlel. Naar de Mainz Anz.eenige da gen geleden berichtte, heeft het bestuur der politie van de stad Mainz een schrijven aan de politie-be- sturen der naburige steden gericht, waarin de aau- dacht op de handelwijze van gewetenlooze agenten wordt gevestigd. In het onderhavige geval is van zulke agenten sprake die, onder voorwendsel argelooze vrouwen goede betrekkingen als dienstbode, kamenier enz. te zullen verschaffen, haar in slecht befaamde hui zen in Nederland, te Amsterdam, Rotterdam enz. onder dak weten te brengen. Dergelijke zaken moeten in den laatsten tijd zeer dikwijls zijn voorgekomen en een feit dat onlangs plaats vond, gaf wederom blijk van den afschuwe lijken meuschenhandel. Een meisje uit Mainz werd namelijk, eenigen tijd geleden, door eene Hollandsche familie als dienst bode geëngageerd en zij ontving vijftig Hollandsche guldens bij wijze van handgeld; toen zij echter op de plaa's van haar bestemming kwam, ontwaarde zij welk bedrog tegenover haar gepleegd was en keerde onmiddellijk weder naar huis. Aangezien het meisje geen ander geld bezat dan de som, die de Nederlandsche >Hausbesitzer« haar had voorgeschoten, maakte zij daarvan gebruik om de kosten der terugreis te kunnen betalen. Naar men thans verneemt heeft de Hollander bij de Duitsche overheid een aanklacht wegens op lichting tegen het meisje ingediend, omdat hij het voorgeschoten geld niet heeft terug ontvangen. Een /onderzoek werd ingesteld, maar het meisje werd \in alle deelen vrijgeproken, op grond dat zij door edriegelijke voorspiegelingen verlo Ht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2