BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. Boekaankondiging. LAND- EN T UINBOUW. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. De notaris VERBERNE te 4,98.00 hectaren puik WEI LAND, ,/de Steltkamp" in den Hilschen polder onder Meeuwen, ingezet en ver hoogd tot slechts f 4400. De Gekroonde Valk PRINCESSE BIEREN Van Vollenhoven Co., M ULLER JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK V o an 1" T'iM - assurantie-premie te betalen, 't Scheen dat de be taler slecht gehumeurd was. De dienstbode die hem ontving, werd een doodelijke schrik aange jaagd met den uitroep /«kom hjir, 'k sil dy de kop oafsnve" (kom hier 'k zal jou de kop af snijden), ook de agent zelf werd op dergelijke wijze begroet, doch deze bleef kalm. De meid echter was zoozeer door den schrik bevangen, dat zij buiten kennis geraakte en nog in dien toestand verkeert. Een geneesheer ten plattenlande in Friesland, die een langdurige practijk heeft uitgeoefend, zendt de volgende waarschuwing aan de yProv. Gr. Ct. Het i3 algemeen bekend, dat kolen, hetzij van hout, turf of steenkool, wanneer zij, na eerst door gebrand te zijn en daarna uit gebrek aan zuurstof, in doofpotten gedoofd of gestikt worden, bij we der aanglimmen (door bijvoeging van vuur en toetreding van lucht) schadelijke gassen van kool zuur en kooloxyde ontwikkelen. Zorgeloosheid hieromtrent komt vooral hun, die in kleine, be dompte vertrekken, met name in schepen wonen, nog wel eens duur te staan. Doch nu is het ook een vrij algemeen heerschend volksgeloof dat doorgebrande kolen, zooals deze in stoven, vuur manden enz. gebruikt worden, onschadelijk zijn. Men bedenke echter, dat ook deze kolen een even nadeeligen invloed kunnen uitoefenen. Mensch en dier, die koolzuur uitademen, hebben, tot inade ming, behoefte aan zuurstof uit de lucht. Ge bruikt men nu, in afgesloten vertrekken, vuur tot verwarming en lampen tot verlichting, welke laatsten ook veel zuurstof tot verbranding noodig hebben, dan ontstaat er spoedig gebrek aan zuurstof en vorming van koolzuur en kooloxy- degas. Deze gassen zijn zeer vergiftig, veroorza ken hoofdpijn, neiging tot braken, dofheid en ein delijk den dood. Ieder wachte zich voor schade! pis de gezagvoerder Jefferson, of de Nederland- sche loods A. Quant schuldig aan het stranden van de Engelsche stoomboot pLittlebeck*, dat den 25 October bezuiden den Nieuwen Waterweg plaats had en waarbij 14 menschenlevens ver loren gingen, en is de Zuid-IIollandsche Redding- maatschappij te blameeren voor onvoldoend ge nomen maatregelen tot redding van de schipbreu kelingen Deze voor Nederland ernstige vragen hielden, op verzoek van den //Board of trade'', Woensdag het gerechtshof te Westminster bezig. Schipper Hart van de //Rotterdam's Welvaren", de te Brielle gestationeerde reddingboot, die acht man üit het want redde en schipper Weltevreden van de Maassluische reddingboot ^Prins Hendrik" traden als getuigen op. De laatste door de sleepboot pZierikzee" naar buiten gebracht, doch, na 't vertrek van die sleepboot geen ander vindende om het in nood verkeerend vaartuig op te zoeken, keerde onver- richtterzake terug, met het doel om 's anderendaags weer uit te gaan. Hij verklaarde (volgens een verslag van den Londenschen correspondent in 't ,/N. v. d. D.", waaraan dit een en ander is ontleend) dat alleen onbekendheid met de plaats, waar de boot zat, de oorzaak was dat hij de schip breukelingen niet had gered, en dat hij, na zijn eerste poging teruggekeerd, het ergste vreesde, dat hij niet verwachtte dat er een man levend zou af komen. pEn dan gaat u naar Maassluis terug, rustig op bed liggen", voegde hem de rechter zeer bits toe. Getuige antwoordde dat hij, indien hij een sleepboot had gehad, positief de bemanning zou hebben gered dat er wel een torpedoboot lag, maar zonder stoom op. Als deze eerst stoom ge maakt had, zou 't toch te laat zijn geweest. pGoed", zei de Voorzitter, pvan uwe zijde dus geen nalatigheid. Het feit erkent u echter, dat, indien u de Prins Hendrik" gekommandeerd hadt, Zondag te voren op sleeptouw van de pZierikzee", gij de bemanning gered hadt en ook, indien de torpedoboot te Den Briel stoom op gehad had, u met de //Rotterdam's Welvaren", gesleept door de torpedoboot, de pLittlebeck" Zondagzoudt ge naderd zijn, toen alle 24 personen nog gered hadden kunnen worden?" vVolkomen ja!" De procureur kon niet nalaten speciaal te doen uitkomen dat er alzoo mogelijkheid bestaat, ja zelfs de grootste waarschijnlijkheid, dat, indien schipper Weltevreden de kust beter gekend had, of de torpedoboot stoom had gehad, of een andere sleepboot in den Briel ter beschikking ware ge weest, 14 levens gespaard waren gebleven. De rechter, uitspraak doende, kon echter, of schoon hij de zaak ten hoogste betreurde, niet besluiten een veroordeelende uitspraak te doen ten aanzien van de reddingboot //Prins Hendrik", omdat uit het getuigenverhoor bleek dat de pPrius Hendrik" wel in het Maassluische district maar niet in het Brielsche, waar de stranding plaats vond, thuis behoorde, en dus, strikt naar de wet genomen, schipper Weltevreden op onbekend ter rein was. Vrijdagnacht is door den storm op de Waal geslagen en verdronken. Te Amsterdam is een O knaapje door een windvlaag in de Brouwersgracht geworpen. Men haalde een uur later het lijkje op. Een werkman te Amsterdam, die een dak pan op het hoofd kreeg, werd ernstig verwond. Uit het Rokin aldaar werd het lijk opgehaald i van een jongman, geldeed in bruine jas en vest, blauwen kiel, lakensche pantoffels en zwart ver lakte pet. Een Berlijn«ch zilveren horloge met ketting werd bij hem gevonden. t Woudriehem, van 1 tot 30 Nov. Ondertrouwd: L. Kieboom en J. Hoog- staden, wed. van J. de Graaf. Geboren: Johanna, d. v. J. Baks en A. Ver beek Izaük, z. v. P. Kieboom en D. M. Swart, Jobanna Jannigje, d. v. HL Ottevanger en J. Kant. Overleden: T. v. d. Kaa, 1 iu. leveul. gub. kind vau W. A. Borg en E. v. d. Meijden; levenl. geb. kind van R. Spoor en J. A. E. Keutie, beiden van het vrouwelijk geslachtA. G. Verschuur, 3 w. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. naar Boskoop, Jentirik, te Oostzaan Waterlands kerkje, Zoete, cand. te HarlingenHendrik-Ido- Ambacbt, P. Zegboer, te Hoogvliet, naar Rolde, G. Th. Gerritsen te Wier; Rawiel, A. J. van Wijngaarden, cand. te Bodegraven. voor Renknm en Heelsum, W. Ringnalda te Loon op Zand; Oudenhoorn, H. Hrjmaus, cand. te Onwer- schieSurhuisterveen, Zoete, cand. te Harlingen Papendrecht, P. Bongers, cand. te N.-Lekkorland. Chr. Geref. Gemeente. naar Woerden, A. de Vlieg te Noordwijk aan Zee; Leerdam, C. S. Bos te Vrijhoeven Kapel. f AALBURG, 6 Dec. De aftredende leden van den kerkeraad der Herv. Gemeente alhier zijn als zoodanig herkozen M. D. van Veen, ouderling, en B. de Waal, diaken. Beleefd verzoek ik UEd. mij voor het volgende een plaatsje in uw blad te willen verleenen: Toen ik den 4n dezer per boot ongeveer ten 6 uur 's avonds te Heusden aaukwam, verwonderde het mij ten zeerste de geheele stad in de diepste duisternis gedompeld te zien; mijn verwoudering steeg tot ergernis, toen ik moest ont waren dat men als vreemdeling daardoor groot gevaar liep van, èt in het water te loopen, of eenig ander ongeluk te krijgen, b. v. tegen een, daar in de duisternis tentoongestelden, wagen te loopen. Mij dunkt dat het gemeentebestuur van Heusden, hetwelk ik als den verantwoordelijken persoon ver meen te moeten beschouwen, wat meer zou kunnen waken voor de algemeene veiligheid; het is dan ook voor vreemdelingen een hoogst onaangename kennismaking, wanneer men door het niet branden der aanwezige gaslantaarns, gevaar loopt een on geluk te krijgen. Voorwaar zoo een donkere stad maakt in onze verlichte eeuw een dnister figuur. Ik wensch daarom den bewoners van Heusden moer licht, den vreemdelingen die daar 's avonds aankomen een aangenamere kennismaking en ver trouw het Gemeentebestuur mijn billijke klacht zal erkeunen. Den heer Redacteur miju dank betuigende voor de plaatsing dezes, heb ik de eer met de meeste achting te ziju, UEd. dw. Dienaar, Rotterdam, 6 Dec. 1884. A. H. S. Wereldtentoonstelling van Antwerpen. (Mededeelingen van het »Komiteit der drukpers»). Deelneming van Duitschland aan de Antwerp- sche Wereldtentoonstelling. Het Duitsch Gouvernement niet genegen schijnen de om eenen officiéelen kommissaris bij de Aut- werpsche Wereldtentoonstelling te benoemen, hebben honderd dertig der eerste Duitsche koophandels huizen der plaats het besluit genomen van een komitoit daar te stellen om de belangen der Duitsche tentoonstellers te verdedigen. Dit komi- teit is samengesteld uit do Heeren O. Günther, Voorz., J. Rautenstrauch, onder-Voorz., H. Albert de Bary, Joh. Dan. Furhmann Junior, Otto Men- zol, August Ohlendorff, Ernest Philipsen. Dit komiteit heeft zich dadelijk in onderhande ling gesteld met degene van Berlijn, Kenlen, May- ence en Mannheim, om voort te gaan 't akkoord met deze om alles in het werk te stellen opdat de versehillige takken van d6 Duitsche nijverheid en koophandel waardig te Antwerpen zouden ver tegenwoordigd worden. Alle die pogingen zijn met den besten uitval bekroond. lederen dag komen de aaunemingen van Duitschland in groot getal toe. Crefeld zal zijne zijden tentoonstellen, Aken zijne lakens en zijne naalden. De gieterij van artistieke bronzen beloven hunne schoonste specimens te zenden. Vier groote glas blazerijen hebben van nu af hunne deelneming be loofd.. De nijverheid der metallurge, koolmijnen, brouwerij, stokerij, fabrieken van machienen en gereedschappen, zeeldraaierij en draadtrekkerij, enz., znllen op eene uitstekende wijze te Antwerpen vertegenwoordigd zijn. Het is van nu af zeker dat Duitschland eene belangrijke plaats in de Wereldtentoonstelling van 1885 zal bekleeden. Aan Belgie van te maken dat zijne nijverheid en zijne koophandel niet over troffen worden door de tentoonstelling zijner naburen. Op het laatste oogeublik meldt een telegram van Londen dat de heer Grattan, Algemeen Con sul van Engeland, benoemd is als kommissaris van deze Mogendheid bjj de Antwerpsche Wereldten toonstelling. O »Een oogenschouw op de-rivieren Waal en Maas, met de brochure Plan der Dieze-Brug enz. in de hand. Onder bovonstaanden titel is een vlugschrift van 8 pagina's verschenen, waarvan ous door den on waarvoor wij bij deze onzen dank betuigen. De schrijver meent dat, nu het oogenblik geko- l men is dat de wet van onteigening voor den Nieuwen Maasmond spoedig in behandeling kan komen, het zeer geraden is zijne beschouwing in overweging te nemen. Zonder onze goed- of afkeuring aan deze be schouwing van dit zoo hoogst belangrijke onderwerp te hechten, willen wij hieruit enkele passages aan halen Zoo lezen wij op pag. 6 onderaan en volgende pagina's: Wanneer de Nieuwe Maasmond zal tot stand gekomen zijo, zal de Nieuwe Merwede, met hare bekende opstuwingskracht, uitsluitend werkende op de rivier de Waal, (want de Maas wordt te Andel afgesloten) eene veel grootere uitwerking veroor- I zaken en die rivier veel meer doen stijgen, vooral wanneer haar haar uitvluchtpunt, de Heerewaardsche Overlaat, zal zijn ontnomen. De rivier de Maas, die tot loozing krijgt de Nieuwe Maasmond, zal haar noemen de Zuster der Nieuwe li er wede omdat beiden uit één boezem ontstaande en bijna Paral el loopende, dezelfde kwaal van opstuwing zal overerven, doch in grootere kracht, in verhouding harer meerdere breedte. De omstreken van 's Hertogenbosch, op korten afstand der gemeente Hedikhuizen, alwaar de Maas mond de Maas ontmoet, znllen de uitwerking uit de eerste hand ondervinden en zal men met ge- lijkon toestand van 5 Januari 1883 aldaar geen 6.50 M. -f- AP., maar minstens 6.25 M. -f- AP. of nog hooger waarnemen. De toestanden op de Waal zullen verergeren, omdat de opstuwing der Nieuwe Merwede alleen met de Waal te kampen heeft en de toestanden op de Maas nog des te meer, omdat de Nieuwe Maasmond veel breeder zijnde, ook met des te breeder macht zal komen aanzetten. De dijken langs Waal en Maas zullen alsdan veel te laag en te zwak wezen en natuurlijkerwijze moeten bezwijken. In den zomer zullen de slnizen het tegenover gestelde uitwerken. De Waal, uitslaitend de Nieuwe Merwede tot haar dienst vindende, zal des te gemakkelijker loozen en het Peil te Nijmegen nog verlagen en de Maas die te Hedikhnizen een rechten uitweg naar Moerdijk viudt, op een peil van 1 M. tot 0.50 M. minus AP., zal haar boezem in een zandlaag herscheppen. De sluizen op de Nieuwe Merwede zullen met graagte al het water van Waal on Maas opnemen, en door hare sluiting die ook keeren, doch den grooten vijand, den vloed, er buiten houden. Zelfs znllen zij aan de stad Maastricht toestaan hare brug te ontruimen, die op de Maas altijd gemiddeld hare wateren 0.70 M. opkeert, omdat de sluizen niet bevreesd zijn voor eene boe veelheid water, waardoor de Bovenlanden voort durend geteisterd worden. Immers in de Brochure Plan Dieze-Brug« staat bewezen, bladz. 11, dat do vlood 2/3 gedeelto der ruimte inneemt en de sluizen misschien niet eens de helft. Vervolgens ontwikkelt de schrijver de voordeelen aan z ij n plan verbonden »Noord-Brabant krijgt door 't kanaal naar Geer- truidenberg een stand van 2 M. -j- AP. zoowel des zomers als des winters. De rivier de Rijn van de stad Leiden langs Katwijk-Binnen eu Katwijk-Buiten door hare sluizen naar zee, heeft nog nimmer ijsdammeu of over stroomingen gehad evenzoo zullen de Nieuwe Mer wede en het kanaal naar Geertruidenberg dit ook niet oudervinden, doch de Nieuwe Merwede, zooals die thans bestaat, bezorgt die beide kwalen aan Waal en Maas, en de Nieuwe Maasmond zal die, door hare te krijgen opstuwingskracht, aan de Maas in grootere mate aanbrengen. Het voordeel, aan dit plan verbonden, is: lo. Dat Staats- en Provinciaal be lang behoorljjk gescheiden zijn. 2o. Dat men nu reeds met zekerheid eene schatting van onkosten maken kan, 3o. Dat het land van Heusden, alwaar ieder een tevreden is, zijne tevredenheid gelaten wordt. 4o. Dat de rivieren Waal en Maas nimmer meer hunne wateren tot de kruin hunner d ij k e n zien zullen en dat de Heerewaard sche Overlaat de N a t u r a niet meer zal kunnen werken, en 5o. Dat Noord-Brabant tot een toestand wordt teruggebracht, dien het zeven eeuwen geleden gekend heeft, toen 's Hertogenbosch, te midden eener boschrijke streek, ge sticht is.« Mocht het vorenstaande de lezers opwekken om deze brochure meer in ziju geheel te leeren kennen, dan verwijzen wij hun naar de brochure zelf, die ter stoomdrukkerij van de heeren Ellerman, Harms Co. is verschenen en aldaar ook wel verkrijgbaar zal zijn. Het scheren van paarden. Verduiveld, wat ziet zoo'n geschoren paard er toch netjes uit, hoorde ik onlangs zeggen bij gelegenheid eener harddra verij. De man, die 't zeide, beoordeelde blijkbaar de betoekenis van het scheren alleen naar dit ge zichtspunt. Meestal gebeurt deze bewerking dan ook om die reden en toch bestaat er een ernstige reden voor het scheren, indien dit althans doel matig geschiedt. Als wij den Duitschen, gezagheb- benden schrijver Rneff mogen gelooven, is het scheren ook niet uitgevonden om de verfraaiing van 't dier, maar enkel en alleen om het minder gemakkelijk kou te laten vatten. Volgens dien schrijver zonden het Spaansche smokkelaars geweest zijn, welke deze bewerking het eerst op hunne muildieren hebben toegepast. Ondervinding had hnn geleerd bij 't overtrekken der hooge Pyrerëüii dat hunne lastdieren sterk zweetten niet alleen, maar ook dan heel licht kou vatten. Ze probeerden het scheren en ondervonden al ras, dat de muil dieren dan veel minder iu 't zweet geraakten eu ten gevolge daarvan ook minder last van kou vatten hadden, in weerwil der koude, scherpe winden, welke om de toppen van het hooggebergte gierden. Welnu, die opvatting der Spaansche smok kelaars is volkomen juist geweest. Paarden, welke zwareu arbeid moesten verrichteu of zich korten tijd sterk moesten inspannen, zweeten meer, naar mate ze meer haar hebbendus vooral in den wintertijd hebben ze last daat 1 omdat, alsdan geschoren, dan lijden ze veel minder daardoor. Ook wordt het zoogenaamde »nazweeten«, waar door verhitte dieren op stal nog lijden, zich on gemakkelijk gevoelen en met minder eetlust vreten, door het scheren voorkomen. de Landman. t GORINCHEM, 8 Dec. Bij een aanvoer van ongeveer 500 stuks vee, was de handel heden alleen voor de beste soorten tame lijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 250 a ƒ320; mindere kwal. 160 a ƒ230; dito vaar zen 150 a 240. Melkkoeien 160 a J 225. Vare koeien 160 a ƒ240. Hokkeling ossen 90 a 125. Guiste Vaarzen 100 a f 130. Graskalveren 25 a 40. Nuchtere kalveren 9 a 20. Varkens, zware vette op levering 44 a 46 ct. p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 9. per stak. De prijs der goêboter was 1.18 a 1.36 per KG.; der weiboter 1.a 1.10 per K.G. Kip-eieren golden 1.70 a 1.90 de 26 stuks. ROTTERDAM, 8 Dec. id. id. goede en mindere Roggepuike Zws., VI. en Noordbr. id. goede en mindere id. nienwe id. id. goede en mindere Gerst, puike Zws. en VI. Winter id. goede en mindere id. puike Zomer id. goede en mindere Haver, inlandsche Boekweit, Liban per 2100 kilo Erwtennieuwe id. goede on mindere Mais, Amerik. Mixed a Foxania 7.20 a per 100 kilo. Kanariezaad, puikƒ9.a 9.50minder ƒ7.75 a 8.75. Koolzaad en Lijnzaad zonder omgang. 6.90 a 7.40 - 5.75 a 6.80 - a - a - 5.90 a 6.20 - 5.10* 5.80 - a a - 5.10 a 5.40 - 4.40 a 5.— - 4.80 a 5.20 - 4.20 a 4.70 - 2.25 a 4.— 175 a - 8.40 a 9.— - 6.75 a 7.75 Odessa a Heden overleed in den ouderdom van bijna 86 jaren, onze waarde Broeder en Oom, de Heer ïoven. 1)1(1(1 oud-Burgemeester van E m m i k Wed. L. A. SNOEK— van de Koppel, en verdere Familie. A 1 m k e r k 3 Dec. 1884. Heden overleed zacht en kalm, in den ge- zegenden ouderdom van ruim 81 jaar, onze geliofdo moeder en behuwdmoeder, Mejuffrouw AAGTJE BOLL, weduwe Dirk Brand eruorst. Uit aller naam H. BRANDERHORST. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijne geliefde Echtgenoote ALETTA CORNELIA SCHRAM, in don ou derdom van 38 jaren, terwijl twoe dagen te voren ons jongste kind, na een leeftijd van 3 weken, ons door den dood was ontvallen. W. J. VISSER. Dussen, zal aldaar, ter herberge van J. de Wit, op Donderdag 18 December 1884, 's voormid dags 10 uur, FINAAL YERKOOPEN: UIT onderscheidt zich door aangenamen smaak, wordt door tal van geneeskundigen aanbevolen, wegens rijk dom aan extract, d. i. voedende bestauddeelen, tegen over gering gehalte aan alcohol, is, met ons PR1N- CESSE BIER vermengd, zelfs voor kinderen een uitneiHoud versterkende drank, vervangt bet buitenlandsch fabricaat. in Soorten. AMSTERDAM—DORDRECHT. do Wapens Tan HEUSDEN en ALTENA. Beroepen: Aangenomen: Bedankt: Beroepen Buiten verantwoording der redactie.) Mijnheer de Redacteur TarweZws., VI. en Overm. id. goede en mindere id. nieuwe Eeten, 7 December 1884. Sliedrecht, 7 December 1884. TOUT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3