WEEKMARKT W oensdag 24 December. eene Dienstbode, Notaris Kerkhoven publiek verkoopen maakt bekend Stoomboot „Stad Heusden." kerknieuws. MARKTBERICHTEN" ADVERTENTIEN. Uithoofde van het inval lende Kerstfeest, Donderdag 25 dezer, wordt de WAALWIJKSCHE gehouden op Gemengd Nieuws. Ie Kerstdag geen dienst. Stoomboot Maasstroom. 11 le Kerstdag geen dienst. onder Wijk lo. Een perceel BOUW- L A N D in „de Hoeve'1, groot 2 Hectaren 98 aren 50 c.a.,belendnoord de Wijksche steeg, oost de Erven Doelij, zuid den heer H. van Wijk Adr.zn., west de Wed. Doelij. 2o, Eenperceel WEILAND, genaamd „het Lotje aan de Wijksche steeg, sectie B 163, groot 67 aren 50 centiaren. WATERSCHAP Dinsdag 30 December 1884, DE FONDSENMARKT den luit.-gen. Bouraeester, voor een Raad van onderzoek getrokken werd, onder beschuldiging van opzettelijke en herhaalde ongehoorzaamheid, en dat da Raad van onderzoek hem vrijsprak zonder onderzoek zich beklaagt, dat hij een half jaar daarna ontijdig eervol uit den militairen dienst ontslagen werd, op advies van den luit.- generaal Boumeester, omdat hij voor een Raad van onderzoek had terechtgestaan, en dat hem het pensioen geweigerd werd, omdat hij geen afstand .wilde doen van de tegen hem gebruikte valsche bescheiden. Hij meent hierdoor beroofd te zijn van zijn rechtmatig eigendom en verzoekt de Regeering uit te noodigen, om hem weder in 't bezit te stellen van zijn hem door pressie ontroofd eigen dom en de al of niet wettigheid van zijn ontslag te doen onderzoeken. delijke dader, die op den loop is, wordt ijverig op gespoord. Over het algemeen worden van de plannen van den Minister van Oorlog om paarden voor het leger hier te lande aan te koopen weinig resultaten ver wacht. En blijkbaar niet zonder grond. Van de 24 paarden, dezer dagen te Bunnik voor aankoop ge keurd, werd slechts één en van 60 paarden te Hou ten daartoe aangeboden geen enkel aangenomen. Het inlandsch ras schijnt geen vurige strijdrossen voort te brengen. Een oude overlevering zegt, dat de Waal vroeger langs de kerk van Hurwenen liep, zoodat de schippers hunne vaartuigen bevestigen konden aan de huizen van het dorp. Langzamerhand verzandde de rivier en ten laatste zou de Bom- melerwaard met de overzijde verbonden zijn ge worden. Dit strookte evenwel niet met den wensch der waterschappen. De Waal moest vaarwater 'blijven; maar voor welke gemeente waren de 275 bunders best weiland, welke in de rivier waren aangespoeld? Neerijnen en Oppijnen waren gaarne eigenaars, maar Hurwenen ook. Volgens de over levering is deze twist aldus beslecht. Op een gegeven uur zouden de boeren uit alle drie de gemeenten met eene kar mest naar de uiterwaar den rijden en de overwinnaar zou degeen zijn, die er het eerst op was. Hij zou de 275 bunders toewijzen! Een Hurwenensche boer won, en boven op zijn mestkar staande, verklaarde hij de waarden toe te wijzen aan zijne gemeente. Krachtens art. 7 der wet van den 4 Dec. 1872 (Staatsblad no. 134) is door ged. staten van Noord-Brabant bevolen, dat in de hierna ge noemde gemeenten eene gelegenheid tot afzon dering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten zal worden opgericht, als Uit de Bommelerwaard schrijft men, dat de land bouwers zich over de vermindering der veldmuizen mogen verheugen. Door de groote sterfte, welke onder deze dieren heerscht beginnende kaal gegeten akkers wintergraan weer op te groenen. De in den afgeloopen zomer aangerichte schade is niet te be rekenen. Sommige akkers waren letterlijk geheel vernield. Met het oog op de menigvuldige branden, die gedurende de laatste jaren in de gemeente Ka- pelle aan den IJsel plaats hadden, heeft de Raad dier gemeente het wenschelijk geoordeeld eene verordening vast te stellen //ter voorkoming van te hooge verzekering tegen brandschade aan ge bouwen en losse goederen. Ieder eigenaar is nu verplicht op aanvrage van B. eu W. opgave te doen van de verzekerde goederen, met aanduiding van het bedrag waar voor en de Maatschappij waarbij het contract is aangegaan. Nalatigheid in het doen tot aangifte wordt ge- «traft met eene geldboete van f 1 tot f 25 en weigering of het verstrekken van valsche opgaven bovendien met eene gevangenisstraf van 3 dagen. Woensdag brandde te Kapelle het huis af van en bewoond door A. Muller, schoenmakerde schade bedraagt minstens f 4100, terwijl het geheel ver zekerd is voor f 1600. De bewoners, die ter kerke waren, vonden bij hunue thuiskomst het bed in hun woonvertrek in brandhet vuur nam zoo snel toe dat bijna niets is gered kunnen worden. De oorzaak is verdachthet schijnt dat haat en diefstal de drijfveer tot de daad zijn geweest. Een streng onderzoek is ingesteld en de vermoe verwisseld, neemt het besluit voortaan zich zelf te scheren. Hij vroeg aan een vriend iu de stad, toe- zendiug van een scheermes. De vriend zendt hem het gevraagde en schrijftHiernevens het gewenschte mes, de prijs is ƒ3, meldt mij spoedig of het naar uw genoegen is. De burgemeester maakt onmiddel lijk gebruik van het scherpe mes, maar hij is nog zeer onhandig bij het scheren en snijdt zich her haaldelijk in 't aangezicht. Onmiddellijk zendt hij het geld aan zijn vriend en schrijft: Voor de vele blijken van belangstelling, bij het overlijden onzer geliefde Moederen Beliuvvdiuoeder ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam ii. BRANDERHORST. Eeten, 22 Dec. 1884. Bij het vertrek van ons Eerelid, den Heer P. VAN SERMONDT en familie, roepen wij allen hun een hartelijk vaarwel toe. De Vereeniging j/Nous restonM' Heusden, December 1884. Mevrouw BOGAERT te 's-Bosch, vraagt tegen Februari O als Meid alleen, (liefst Protestant.) Zich aan te melden bij Mevrouw VAN IIE- LOMA, Markt te 's-Hertogenbosch. „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden," vereeuigd met den „Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk." De DIJKGRAAF van opgemeld Waterschap dat door hem eene Vergadering van Stemgerech tigde Ingelanden van het Waterschap is belegd, te houden op aan te vangen des voormiddags ten 10 ure, ter gewone vergaderzaal van Stemgerechtigde Inge landen, ten huize van den Heer A. GEZELLE MEERBURG te Heusden, tot welker bijwoning genoemde Ingelanden worden opgeroepen. Het dan te behandelen onderwerp is Verkiezing van personen, die geplaatst zullen worden op de voordracht tot benoeming van één Heemraad. Heusden, 13 December 1884. De Dijkgraaf, HONCOOP. a. Van duurzatnen aard, in de gemeenten Bergen-op-Zoom, Boxtel, Breda, Eindhoven, Geer- truidenberg, Grave, Helmond, 's-Hertogenbosch, Heusden, Oosterhout, Osch, Roosendaal, Steenber gen, Tilburg, Uden, Vechel, Waalwijk en Zeven bergen. i Van tijdelijken aard et» wel voorloopig tot 1 December 1885, in de gemeenten Baarle-Nassau, Boxmeer, Budel, Geldrop, Gemert, Ginneken, Lith, Made, Oorschot, Ossendrecht, Oud- Gastel, Raamsdonk, Reusel, Udenhout, Valkens- waard, Vlijmen, Vueht, Werkendam, Willemstad, Woudrichem, Zundert en Zwaluwe. Laatste berichten over de Wereldtentoonstel ling van Antwerpen. (Mededeelingen van het »Komi:eit der drukpers»). In de laatste dagen zijn er uit Duitschland meer dau honderd nienwe bijlredingeu ontvangen. En geland zal officiëel vertegenwoordigd zijn bij de plechtigheid der opening van do tentoonstelling, door zijnen afgezant te Brussel. In Oostenrijk heeft het uitvoerend komiteit twee zittingen gehouden om het versieringsplan te onder zoekeu, door zijnen bouwmeester, Mr. Emile Bres- Ier, voorgelegd eu tevens om den eersten grondslag te bepalen voor den catalogus der afdeeliug. Mr. Maurice Monthiers is benoemd tot kommissaris der nijverheids- en handelstentoonstelling van de Fran- sche Republiek te Antwerpen. Men schrijft ook uit Parijs dat M. Péne, in gemelde afdeeling, een ne- gerdorp van 4 a 5 huisgezinnen zal tentoonstellen. Deze negers komen van de West-ku>t vaa Afrika; die groep zal een belangwekkende tegenhanger zijd voor het negerdorp uit Congo gezonden. Het Mexi- kaansche Gouvernement zal, mocht het noodig zijn, een schip bevrachten om de producten vau dit land, welke in New-Orleans zijn tentoongesteld, naar Antwerpen over te brengen. Guatemala eu Nicaragua hebben bericht gegeven dat zij bereid zijn afgevaardigden te zendeu om hen officiëel te vertegenwoordigen in de internationale jury's. Do Avisador commercial van Havanna doet een war men oproep aan do tabaksfabriekanton en betoogt hoe noodzakelijk het is, waardig vertegenwoordigd te zijn in de tentoonstelling vau Antwerpen. Aan de Kaap hebben de wijnstokkweekers Paarl, in eene belangrijke vergadering, besloten dat zij spe cimens van wijn naar Antwerpen zulleu zenden om aldaar tentoongesteld en geproefd te worden en daarenboven eene volle lading wijn van den laats- ten oogst. De »Kunstelub« te Rotterdam. Expositie H. W. Mesdag. Waarlijk de- «Kunstclub" mag er prijs op stellen en Rotter dam zeker niet minder, dat de Heer H. W. Mesdag in deze inrichting een 24tal schilderijen en 4 aquarellen heeft willen tentoonstellen, welke een overzicht geven van de werken van dezen grooten meester. Met volle gerustheid mogen wij den heer Mesdag als zoo danig betitelen, waar een Vosmaer in het werk „Onze heden- daaysche schilders" van hein verklaart«Wij kennen geen tweede onder onze oude en nieuwe schilders, die vooral het grootsche en machtige onzer zee zoo naar waarheid heeft weergegevenen waar ook het buitenland gaarne erkent dat Mesdag is de grootste zeeschilder van onzen tegenwoordigen tijd en hem als bewijs hiervan herhaalde malen met goud be kroonde. De Gouden Medaille behaalde hij in 1870 te Parijs, 1872 te 's llage, 1875 te Lyon, 1879 te Munchen, 1880 te Algiers en in datzelfde jaar te Amsterdam. Ook verschillende andere medailles vielen zijne werken ten deel. De Koning van Belgie schonk hem in 1878 de Leopoldsorde en de Aca demie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam, is er trotsch op hem onder hare eereleden te tellen. Werpen wij een korten terugblik op zijn leven, dan zien wij dat hij den 23 Februari 1831 te Groningen het levens licht aanschouwde. Eerst laat legde hij zich op de kunst toe; in 1866 nl. begaf hij zich daartoe naar Brussel, waar zijne leermeesters Roelofs eu Alma Tadema, al spoedig bemerkten welk een genie in hunnen leading verborgen lag en er prijs op stelden dat te ontwikkelen. Dat zij daarin geslaagd zijn, daarvan zal de thans in de' Kunstclub geëxposeerde collectie de krachtigste getuigenis kunnen geven. Bij een vluchtige beschouwing treedt al dadelijk in al zijne werken duidelijk op den voorgrond zijn streven naar het zuiver en krachtig weergeven der werkelijkheid in de natuur, zonder daarom «p de klippen te stranden, welke dit vaarwater zoo gevaarlijk maken. Van het realistische tot het grove toch is slechts één stap, doch geen der geëxposeerde doeken draagt er een schijn van, dat Mesdag zich ooit tot dien stap heeft laten verleiden. Vooral zijn zeeën, maar niet minder zijn luchten zijn met een kracht en frischheid geteekend, welke bewondering wekken en beiden geven de natuur op een zeldzaam schoone ongeëvenaarde wijze weder. Hier zijn de bruischende golven als 't ware op den toeschou wer komen aanrollen, daar weder ontmoet men een spiegel gladde watervlakte, slechts hier en daar door ee» klein tochtje gerimpeld doch welke natuurtooneelen hij ons ook voor oogen toovert, alles draagt zijn eigenaardigen stempel, nl. den stempel van onovertrefbaarheid op het gebied van zee- en luchtscliil- dering. Is het echter noodig zoo vragen we in den breede uit te wijden over de groote verdiensten van een Mesdag, waar er zeker weinigen in den lande zullen zijn, die het schoone panorama van dezen meester te 's Hage, waarin hij volgens zijne eigene woorden «er naar gestreefd heeft ge heel zijn opvatting van de kunst neer te leggen" niet be wonderd hebben. Ook als landschapschilder verdient evenwel Mesdag genoemd te worden, waarvan een schoon tafereel, eveneens in de Kunst club geëxposeerd, het duidelijkst bewijs geeft. Een ieder die er toe in de mogelijkheid is raden wij ten zeerste aan, deze hoogst zeldzame gelegenheid om een onzer beste heden- daagsehe schilders in zijn genre de beste in zijn wijze van werken te bewonderen niet voorbij te laten gaan, overtuigd als we zijn, dat een ieder den heer Mesdag dankbaar zal zijn deze gelegen heid geboden te hebben. Tegelijkertijd vestigen wij ook de aandacht op een paar niet minder hoogst verdienstelijke aquarellen van mevrouw Mesdag en doeken van andere schilders, die tegelijkertijd in de «Kunstclub" zijn geëxposeerd, als een omvangrijk stuk van Bisschop, voorstel lende «een kraamvisite op het eiland Marken" voorts «een groep katjes" van Henriette Ronner, zijnde eene schilderij van zeldzame grootte van deze schilderes, een «boschgezicht" van Diaz en nog een aantal andere doeken van zeldzame schoon heid, welke men niet altijd in de gelegenheid is te bewon deren. (Rott. Nieuwsbl.) Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen te Maasdam, ds. L. C. Terneden te BrakelRijs wijk en Giesen, Bolkenstein te Hierde (Gelderlend). Drietal te Leiden: Rijnders, Middelburg, A. J. Eykman, te Groningen, en C. P. N. Pikaar te Overschie. Aangenomen: naar Waalwijk, door W. Van Elden, te Ovezande cl. Goes; Resseo, B. De Planque, caud. te Nieuw- Loosdrecht. Chr. Geref. Gemeente. Toegelaten tot de evangeliebediening, de caud. A. Van dor Linden, ber. pred. te Axel. Beroepen: naar Oostzaan en naar Heerjansdam. J. M. Renieis te Bergen op Zoom; Kolijnsplaat, A. Van de Zande, te Bolnes. fGENDEREN. Door stemgerechtigde leden der Ned. herv. gemeente alhier is tot ouderling her kozen de heer J. Saakes en tot diaken gekozen de heer Adr. Branderhorst. DALEM. Alhier zijn verkozen tot ouderling de heer J. Maat en tot diaken de heer K. van Veen. »Het mes is uitmuntend ik bloed als een rund.< Wat den opeenguhoopten Loudenaars te wachten staat, wanueer 'ongolukkig de cholera hen mocht be zoeken, mag men eenigzins gissen uit de onthulling van een Londensch Citizen, die zijn regenbak willende onderzoekeu, daarin de volgende bestanddeelen meent gevonden te hebben: vier duim slijkwormen van allerlei soort, bij dozijnen; skeletten vau muizen en andere viervoetersverscheiden steonen en spijkers, één aal, twee stukken laken en een oude schoen. VERBETERING. Door den grooten spoed, waar mede het bericht nit Hedikhuizeu betreffende de feestviering gezet en afgedrukt is moeteu worden, zijn 2 drukfouten aan de opmerkzaamheid van den corrector ontsnapt. De welwillende lezer zal echter du beide woorden schildeidjen en dubbelzinnige wijze nit den aard vau het onderwerp wel hebben gele zen als schildering en ondubbelzinnige wijze, zooals dit dan ook geschreven was. f Ileusden, 20 Dec. De prjjs der boter is ƒ0.60 a 0.65 per stuk van 6 ons. Eieren 7 a 7V3 et,, per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 22 Dcc. Op de heden (Maandag) gehouden markt van veile kalveren waren aangevoerd 102 stuks. De le kwaliteit gold van 0.58 tot 0,60, 2e kwaliteit van 0.56 tot 0.58, 3e kwaliteit van 0.54 tot 0.56 per Kilogram. Handel ving, zoodat apoedig alles was opgeruimd. De prijs der boter was 1.10 a 1.20. GORINCHEM, 22 Dec. Bij een aanvoer van ongeveer 150 stuks vee, was de handel heden weder alleen voor de beste soorten tamelijk ving. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 250 a ƒ310; mindere kwal. 150 a ƒ230; dito vaar zen 140 a 225. Melkkoeien 150 a J Varo koeien a Hokkeling ossen 75 a 110. Guiste Vaarzen 100 a f 130. Graskalveren a Nuchtere kalveren 10 a 20. Varkens, zware vette op levering 44 a 46 ct. p. KG.; minder zware 38 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 woken 6.a 9. per stuk. De prijs der goêboter was 1.24 a 1.36 per KG.; der weiboter 0.90 a 1.per K.G. Kip-eieren golden 1.60 a 1.70 de 26 slaks. Ristarwe 8.a 8.25 Roode Tarwe - 7.75 a 7.90 Witte Tarwe - 7.75 a 8. Inlandsche Rogge - 6.a 6.50 Gerst - 5.75 a 6.— Haver - 3.75 a 4.25 Kookerwten - 8.75 a 9. Mestingerwten - a Duivenboonen - 7.a 7.75 ROTTERDAM, 22 Dec. Tarwe, Zws., VI. en Üverm. 6.80 a 7.30 id. goode en mindere - 5.70 a 6.70 id. nieuwe - a id. id. goode en mindere - a Rogge, puike Zws., VI. en Noordbr. - 6.00 a 6.30 id. goede en mindere - 5.20 a 5.90 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Gerst, puike Zws. eu VI. Winter - 5.20 a 5.50 id. goede eu mindere - 4.50 a 5.10 id. puike Zomer - 4.80 a 5.20 id. goode en mindere - 4.30 a 4.70 Haverinlandsche - 2.20 a 4.— BoekweitKoningsberger por 2100 kilo /155 a Erwten, puike - 8.a 8.50 id. goede en mindere - 6.50 a 7.00 Mais, Amerik. Mixed 7.45 a 7.50; Odessa a Galatz J 7.30 a per 100 kilo. Kanariezaad, puik J 9.25 a 9.75 minder 8.a 9. Koolzaad en Lijnzaad zonder omgang. Bij miju vertrek uit Heusden gevoel ik mij ge drongen openlijk mijnen DANK te betuigen aan het College van Toezicht op het vroegere huis van bewaring alhier, voor de welwillendheid steeds door mij ondervonden en roep tevens mijne vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe, P. M. VAN SERMONDT, Cipier v. h. Hui3 van Bewaring te Amersfoort. Aanbeveling. De burgemeester van een dorp, wiens barbier het 'tijdelijke met het eeuwige heeft te Werkendam, zal op DINSDAG 30 DECEMBER 1884 provisioneel, en op DINSDAG 6 JA NUARI 1885 finaal, telkens des namiddagsten 2 UUR, ten herberge van den heer JAN BOU- MAN to Wijk, Do perceeleu zijn dadelijk te aanvaarden. onder redactie van J. BIEGEL. Prijs per kwartaal 1,50 franco per post. Afzonderlijke nommers 0,25. INHOUD VAN No. 2.- De Illinois-Central Spoorweg-aandeelen. Beur 8- overzic/it. Binnen- en Buitenlandsche berichten Groote Maatschappij der Russische Spoorwegen Rus sische FinanciënTurksche FinanciënEgyptische Financiën New-York, Lake Erie 4 Western Sp.Mij Chic., Milw. 4 St. Paid Sp.MijSt. Louis 4 San Francisco SpoorwegmijSt. Louis 4 Cairo Sp.weg Denver 4 Grande Spoorwegmaatschappij. Ont vangsten van spoorwegen. Noteeringen te New- York. Niet-ojjiciëel verhandelde fondsen. Laatste be- richten. Correspondentie. Uitlotingen. Ad- vertentiën. Men abonneert zich bij het Bureel van De Fo-ndsen- markt< ter boekdrukkerij van GEBROEDERS IIOITSEMA te Groningen en bij aüe Boekhande laars en Postkantoren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3