Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. lïINXEN L AN"d~~~"~ mij den tot ht gemaakt hebben, zijn hun eigen weg gegaan. Zoo mijmer ik en denk aan de dagen van weleer, terwijl ik peizend in het haardvuur staar. Zonder dat ik het hoor, gaat de helwerk tuigelijk riep ik «binnen op het geklop van de dienstmaagd. #Hé, pa, wat is de post goed op u Die uitroep van mijne twaalfjarige bruinoog doet mij opzien, en ik bekijk verwonderd het zware pakket dat voor mij ligt. Ik,verscheur het pakpapier en zie dat het keurig ingebonden boeken zijn. «De Islam en de Islamietenlees ik op alle drie als in een droom, en daaronder staat duidelijk de naam van mijnen moedigen vriend. Ik sla het titelblad van het eerste deel op, en vind er een blaadje wit papier, waarop geschreven staat «Ter gedachtenis aan «den stommen Hadji. «Paul Ulrich. Hé, pa,vraagt Lucie, mijne zeventienjarige, «is dat niet die man die met u door Arabië ge trokken is?« «Ja kind, dezelfde,geef ik ten antwoord en staar weer peinzend in de vlammen. Daar grijpt een vaste hand in de toetsen van het klaviereentonig maar zangerig klinkt het voorspel en eindelijk ruischt het zoel «Zachte, vriend'lijke avondster Als in een oogwenk is alles om mij heen ver- andird. Boven mij de blauwe lucht, onder mij de grauwe woestijn, en om mij heen vermagerde ge stalten op hijgende kameelen. Daar verheft zich een man in den zadel en prevelt de eerste woorden van het liedeen kreet, een wankeling «Mesched Ali' Mesched Aliklonk het met jube lende kreten «Heb ik het goed gedaan, pa?« vraagt Lucie, terwijl zij haren arm om mijn hals slaat. Ik strijk over haar blonde lokken, knik met het hoofd en zeg: «Ja, heel goed, Lucie.* Maar e-fihoord had ik het HEUSDEN, 15 Jan. t De Rederijkerskamer „Oefening baart Kunst'', die steeds voortgaat met hare leden aangename avonden te verschaffen, gaf heden weder eene uit voering in de zaal op de Koombeurs alhier. De stukken die werden opgevoerd, gaven blijken van eene goede keuze. „Een Oudejaarsavondtooneelspel in 3 bedrij ven, is een stuk zonder overdreven actie, waarbij moraal ten grondslag ligt. De verschillende per sonen die daarin optraden, hadden hunne rolgoed bestudeerd. De ernstige passages tusschen Hul- stein en zijn zoon Karei werden aangenaam afge wisseld door Joris Krook, die met de anderen zijn rol zeer goed begreep. „Dirk Nergensthuis ol de gewaande Baron" is een aardig nastukje. Elk genre is verschillend van de daarin optredende personen; maar ook ieder Jtad daarvan de goede opvatting begrepen. Een kleine overdrijving hier en daar kan over het hoofd gezien worden. In een kluchtspel komt dat meermalen voor. Het geheel voldeed dan ook algemeen. De her haalde bijvalsbetuigingen gaven tevens blijk, dat de leden met hunne dames de vele moeite weten op prijs te stellen, die aan eene opvoering ver bonden zijn. De verdere avond werd met een bal besloten, dat, met het oog op de vele dames die wij in de zaal opmerkten, wel geanimeerd zal geweest zijn. "t DUSSEN, 13 Jan. 't Was heden feest in deze gemeente. De algemeen geachte heer J. van der Beek mocht het voorrecht smaken den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren aan het hoofd der openbare, school te Dussen (binnen) was opgetreden. Reeds vroeg in den morgen was oud en jong in de weer om het dorp een feestelijk aanzien te geven. In den loop van den dag ontbrak het hem verder niet aan bewijzen van belangstelling en waardeering, t. w. van het gemeentebestuur dat de jaarwedde verhoogdevan het schooltoezicht, waarbij hem door den arrondissements-schoolopz den heer A. Blok, namens de Hooge Regeering eeu fraai boekgeschenk werd toegezegd. de dis- tricts-schoolopziener, de heer Sassen, was tot zijn leedwezen verhinderd tegenwoordig te zijn van de ingezetenen, oud-leerlingen en leerlingen, die hem prachtige geschenken aanboden, en van de gezamentlijke hoofden van scholen in het arrondis sement Heusden, die hem mede met een stoffelijk bewijs hunuer belangstelling vereerden en van wie enkelen waren opgekomen om den jubilaris per soonlijk te complimenteeren. Ook de nog met jeugdigen ijver bezielden oude heer J. Blok uit Werkendam, vroeger hoofd eener school, behoorde tot dit getal. Droegen allen bij tot het welslagen en de op luistering van het feest, een woord van lof mag zeker niet onthouden worden aan Dussen's man nenkoor met zijn verdienstelijken directeur, den heer Van Honsewijk, dat een prachtigen feestzang ten gehoore bracht, waarvan de woorden vervaar digd waren door den heer De Vlam, hoofd eener school in dezelfde gemeente, en dat verder in het schoollokaal nog enkele schoone liederen deed hooren, hetwelk de feestvreugde van den avond nog aanmerkelijk verhoogde. Voorzeker zal deze dag èn bij den heer Van der Beek en zijne familie èn bij de Dussenaren nog lang in aangename herinnering blijven. tOnder de verrassingen, den 13 Jan. den heer J. van der Beek alhier bereid, behoort ook deze Per postpakket ontving de jubilaris een kistje sigaren met het volgende etiket op moiré papier in gouddruk: Eeestsigaren, den weledelen heer J. van der Beek aangeboden bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubilé als hoofdonderwijzer, door zijn vriend M. de Jongh te Heusden. Aan den binnenkant van het deksel „Er zijn dagen in het leven aan welke wij zóóveel te dan ken hebben, dat hun datum als met onverganke lijk schrift in onze ziel gegrift werd. Dagen waarop wij, zoo vaak zij wederkeeren, ons weder jong en beter gevoelen, waarop iets van den ouden gullen lach van voorheen tot ons wederkomt." Zulk een dag was voorwaar de 13e Januari voor den jubilaris. Op het deksel staat Zoo ergens bloemen bloeien Voor d' adeldom der ziele. Voorwaar U kroonen zij Deze attentie van den heer De Jongh werd met veel sympathie opgemerkt door tal van genoodigden. f DRONGELEN. Gedureiide het jaar 1884 kwamen in de haven alhier 84 vaartuigen, t. w. om te laden: 12 met hooi en 5 met suikerbieten, om telossen: 3L met grind en zand, 24 met pulpe eu 12 met diverse goederen. t BRAKEL. ïn 1884 zijn hier geb. 27 m.— 17 vr., hebben zich gevestigd 8 m.-14 v. over leden 13 m.-6 vr., vertrokken 11 m.-26 vr. Totaal 646 m. -f- 584 vr., samen 1230 zielen d. i. 10 meer dan op 1 Jan. Gesloten huwelijken 11. t POEDEROOIJEN. In 1884 zijn hier ge boren 16 m. 22 vr., hebben zich alhier gevestigd 11 m. 26 vr., overleden 14 m. 8 vr., vertrokken 15 m. 23 vr. Totaal 487 m. -(- 467 vr., samen 954 zielen d. i. 15 meer dan op 1 Jan. Gesloten huwelijken 6. t WELL, 14 Jan. Tot geneesheer in de ge meente Well en Ammerzoden, is benoemd Dr. C. J. Hoogveld, Arts, die zich met der woon te Ammerzoden zal vestigen. t GENDEREN, 15 Jan. In -deze gemeente is een geval van besmettelijke ziekte (dyphteritis) en in het naburige Heesbeen, een geval van typhus geconstateerd. t TIELERWAARD, 15 Jan. De zucht tot landverhuizing heeft zich in deze streken reeds gedurende meer dan een kwart eeuw voorgedaan. Nu eens openbaart zij zich in meerdere dan in mindere mate. Nu eens schijnt zij als het ware ingesluimerd, dan weer als opnieuw ontwaakt. Thans is zij weer opdoemende te Beesd, alwaar verscheidene personen zich gereed maken om bin nenkort de reis naar Noord-Amerika te aanvaar den, daartoe uitgelokt door de gunstige berichten van vroegere plaatsgenooten, aldaar gevestigd, eener- zijds; maar anderzijds, gedreven door achteruit gang in de middelen van bestaan. Als dit laatste inderdaad de reden is, moge men zich wel eens goed bedenken. Wie toch platzak zich derwaarts begeven, kunnen er maar slecht te recht. t TIEL. Door den Schoolopziener in het dis trict Tiel is de hoofden van scholen aldaar te kennen gegeven, dat zijne aandacht reeds lang gevestigd is op de stiefmoederlijke wijze, waarop het on derwijs in het schrijven veelal wordt, behandeld, iets wat hem ook dezen zomer bij het examen voor de hoofdacte is gebleken. Daarom bindt hij hun de behartiging van dit leervak met aandrang op 't hart en beveelt als handleiding daarbij aan het boekje van J. Versluis. WERKENDAM. De campagne der suiker- beetwortelfabriek alhier, is weder geëindigd, waar door ruim 100 personen zonder werk zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dit jaar slechts half zooveel peeën worden aangenomen, als het vorige jaar. t GORINCHEM, 15 Jan. Van de geldleening groot 48000, rentende 41/2% 'sjaars, halt Aug. 1S83 ten laste van het Hoogheemraadschap „de Alblasser waard met Arkel benevens de Zou we" aangegaan, ter bekostiging der buitengewone versterkingswerken aan de dijken, zijn thans met 1 Januari reeds 24 aandeelen aflosbaar gesteld. Het zijn de Nos. 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 18, 19, 22, 23, 24, 29, 32,34, 38, 39, 42, 43, 46, 48, 52, 53 en 57. tDoor het bestuur van het waterschap „de Overwaard" is eene keur ontworpen op het af- of uitgraven en uitbaggeren van landen, de stor ting van en de teruggaaf van gestorte waarborg kapitalen in dit. waterschap. Dit ontwerp is thans gedurende eene maand op de secretarieën van de verschillende polders ter visie gelegd,ten einde be langhebbenden in de gelegenheid te stellen hunne eventueele bezwaren of aanmerkingen vóór 18 Feb. e.k. aan het bestuur van 't Waterschap mede te deelen. tDe heer J. M. Elshout instituteur alhier, heeft tegen 1 April zijn ontslag gevraag als Direc teur en onderwijzer in de opvoedkunde aan de hier bestaande Rijksnormaalschool. t Naar men uit vertrouwbare bron ver neemt, is de gymnastiek-vereeniging „Goreum", voornemens een uitvoering te geven te Tiel. t DALEM. Over 1884 werden aan de open bare school te Dalem, gem. Vuren, 19329 school tijden gehouden. Daarvan werden verzuimd door ziekte 436, door goedsdienstplichten 59, door weer en wegen 80, door veldarbeid 972, door anderen arbeid 384, door overige redenen 2491, alzoo totaal 4422 schooltijden, d. i circa 23 pet. tOver 1884 werden aan het hulpkantoor der posterijen te Dalem ontvangen 1398 gefran keerde en 29 ongefr. brieven, 446 briefkaarten, 282 dienstbrieven, 4864- drukwerken, 3 monsters, 2 aangeteekende brieven, 42 postwissels tot een bedrag van 702,926, 22 kwitantien ter invor dering en 27 pakketten. Over hetzelfde tijdvak werden van daar verzonden 1157 gefr. en 6 ongefr. brieven, 274 briefkaarten, 155 dienst brieven, 1388 drukwerken, 1 monster, 1 aange teekende brief, 123 postwissels ten bedrage van 719,635 en 29 pakketten. Het debiet der zegels bedroeg 96,161/4. dilUMIRWlM» »MIK 11*1 ■I.IMH IILIIIIUIIDIIIW ,rii I HW >1—1 W—B———— Aan de Zevenbergsche suikerfabriek, bijgenaamd //De Dankbaarheid," is heden de campagne afge- loopen. Men schrijft uit de Langstraat ,/t Kan verkeeren." Dit spreekwoord wordt hier thans in den handel bevestigd, want waar voor eenige weken geeD vraag naar handelspaarden bestond en de meesten boeren van de markten onverrichter zake huiswaarts keerden, daar ziet men thans de Fransche kooplieden de stallen bezoeken, om paarden voor het leger aan te üoopen. Menig veehouder krijgt nu kans, indien hij namelijk geen hooger prijs dan ƒ350 a ƒ400 wil maken, want zooveel wordt gemiddeld besteed en weelde-paarden van 700 en meer blijven voortdurend ongevraagd. Graaf Herbert Von Bismarck wordt deze maand enkele dagen in de residentie verwacht, ter aan bieding aan den Koning van zijne brieven van terugroeping als Duitsch gezant bij óns Hof. Naar '<et „N. v. d. D." verneemt bestaat het voornemen een wetsontwerp in te dienen, waarbij een nieuw tarief voor notariswerkzaamheden wordt vastgesteld, met bepaling dat de notarissen, die beneden dat tarief hunne hulp verleenen, uit hunne betrekking zullen worden ontzet. De ambtenaren der Rijkstelegraaf te Amsterdam zullen een adres aan den Minister van Waterstaat zenden, met verzoek hen in de gelegenheid te stellen, evenals de postambtenaren en de officieren, per maand hün tracteraent te ontvangen. Zij meenen dat de tegenwoordige regeling kan be houden blijven, waardoor de Rekenkamer niet bemoeilijkt behoeft te worden, als de Directeuren gemachtigd worden maandelijks bij wijze van voor schot het tractement uit te betalen. Het schijnt dat de kaasmarkt te Edam in be- teekenis toeneemt. In het afgeloopen jaar zijn ongeveer 9 a 10 duizend kilogram kaas meer ter markt aangebracht dan in 1883. In eene vergadering van verveeners en eigenaren van veenland, 1.1. Woensdag te Amstelveen ge houden, is besloten tot het zenden van een adres aan de regeering, om aan te dringen op het leggen van eene belasting op briquetteu en petroleum. Verder zullen stappen worden gedaan tot oprich ting van eene vereeniging ter bevordering van de belangen der veenderijen, in den geest van de maatschappij van landbouw. Op den aartschen Riju tusschen Jutphaas en Vreeswijk zijn door eenige visschers uit de nabij heid van Gorinchem in vier trekken met „de zeeg" 16 a 17 honderd pond (halve klgr.) riviervisch gevangen, die op dm^afslag te Utrecht zijn verkocht. Bij het jubilé van den heer Le Gras was de schouwburg te Rotterdam stampvol. Bij zijn op- Natuurverschijnselen hebben meer verband met politiek dan men oogen sch ij nl ijk zon denken. Eéne geweldige trilling van de aardkorst, ééne hevige uitbarsting op een of ander pnnt van ons zonne stelsel en heel het dwergengeslacht der aardbewo ners met al hunne twisten en beroeringen wordt door de ellende gelijk gemaakt. Zóó erg is het ge lukkig in Spanje nog wel niet, maar toch heeft de verschrikkelijke aardbeving, welke alleen in de pro vincie Grenada ongeveer 4000 huizen vernielde en tienduizend raenschen levend begroef of verplet terde, het ministerie Canovas del Castillo gered. Wij hebben er reeds vroeger op gowezen hoe wan kel dit kabinet stond, en hoe de houding tegen over de beweging der studenten het den nekslag zou geven. Maar tegenover de vreeselijke ramp welke Spanje heeft getroffen, hadden de Spaansche afgevaardigden natuurlijkerwijs geen lu3t een ministerieele crisis uit te lokken. Allo gedachten zijn gospitst op de mogelijkheid om de ellende, door de aardbeving veroorzaakt, te verzachten. Ook Koning Alfonso heeft begrepen dat hij niet beter kan doea dan in persoon van zijne deelnemiug te doen blijken en heeft zijne reis door Grenada verleden week aan gevangen. Het gerucht dat Spanje vijandig tegen Duitsch land zou optreden, in vereeniging mot Engeland in zake Borneo, wordt dan ook niet nader beves tigd. Spanje trekt zich voor het oogenblik geheel uit - de politiek terug, om zich uitsluitend te wij den aan leniging van de bittere ellende. Maar in het overige deel der wereld, niet door aardbevingen getroffen, gaat men lustig voort met het drijven van politiek. Op dit oogenblik is de vraag, hoe er met de Egyptische financiën zal ge handeld worden, de hoofdzaak. Eenc overeenstemming op dit punt tusscben Frankrijk en Engeland schijnt moeielijk, doch is niet onmogelijk. Wjj lezen evenwel in de «Mor- ningpostc, dat Engeland niets rest dan zich te verlaten op eene nieuwe conferentie, welke de Egyptische financiën alsdan zou regelen zonder eenige verantwoordelijkheid van het Britsche Rijk. De «Times* heeft eenige inlichtingen, volgens welke het Fransche contra-voorstel, dat Donder dag te Londen ontvangen is (en door een gelijk luidend antwoord van Duitschland, Rusland en Oostenrijk zou gevolgd worden), van zeer verzoe nenden aard is. Hoe gaarne wij dit hopen, wij durven nauwe lijks gelooven dat de netelige Egyptische financi- eele quaestio aldus tot een eind zou gebracht wor den en eene bron van voortdurende verdeeldheid tusschen de twee groote westelijke staten van Eu ropa blijven. Do verhouding van Duitschland tot Engeland is in de laatste dagen eonigszins verbeterd. Het gaat met die verhouding als met eene sleepende ziekte: beden beter, morgen erger, ten slotte de lang verwachte slag. Do binnenlandsche toestand van Duitschland is thans ernstig genoeg. De moord op den «Polizei- rat.h* Rumpff te Frankfort doet denkeu aan het schrikbewind der nihilisten in Rusland. Trouwens, do Engelscho bladen hebben reeds artikelen met hot opschrift: «Het nihilisme in Duitschland De Duitsche Rijksdag heeft het debat aangevan gen over het budget van oorlog. De socialist Vol- mar, vroeger officier, heeft den minister geducht te lijf gegaan over bet verbod aan de soldaten om de bijeenkomsten der socialisten bij te wonen. Ook Richter schonk een scheut azijn, maar het debat bleef toch parlementairen Duitschland blijft zijn torenhoog oorlogsbudget vooreerst be houden ('2 Een onlangs te Londen verschenen boekje ^Va demecum voor dieven,* waarin, ter waarschuwing van het publiek, een aantal dievenstreken verhaald worden, deelt o. a. ook een list mede, waardoor de «pickpochets* reeds menigeen er lieten iuloopen. De zakkenroller laat zich nl. op zijn tocht in de straten vergezellen door een net gekleed dametje. Als zij dan een oudachtig heer ontmoeten, met een gouden horlogeketting, trippelt het dametje op dien heer toe, houdt hem haar in glacé gestoken handje voor de oogen en zegt guitig: «raad eens wie ik ben?« Doorgaans loopt de oude heer in de val. Terwijl hij steeds met dichtgehouden oogen zijn hersens inspant om te ontdekken wie deze familiale kennis toch zijn kan, heeft de dief hem met groot gemak ziju horloge en ketting uis den zak gehaald. Zoodra dan de buit in veiligheid is, laat het da metje den heer los en zegt, verlegen stotterend, terwijl zij heenloopt: «O, neem mij niet kwalijk, mijnheer. Ik zie dat ik mij vergist heb. Ik hield u voor mijn oom Arthur.* Do oude heeren zijn nu voor do guitige nichtjes van Arthur gewaarschuwd. Tot de bezienswaardigheden van Londen behoort sedert eenige dagen in Humphrey's Hall een win kelpassage in Knightsbridge, een kleine Japansche kolonie met een tempel, een heerenhuis, een thee handel en een geheele rij straten met winkels. In' het theehuis wordt de thee door Japansche vrou welijke kellners voorgediendin den tempel wordt de godsdienstoefening gehouden door heusche Ja pansche priesters en in de verschillende winkels wordt door Japansche handwerkslieden bijna elke tak van Japansche nijverheid voor den bezoeker aanschouwelijk uitgeoefend. Alles is zoo realistisch, dat men zich in Japan verplaatst denkt, zoodra men de ruime passage betreedt. Prins Augustus van Wurtemberg is overleden. Op een jachtpartij met den Pruisischen prins Wil helm in den omtrek van Zehdenich, onder Potsdam, was hij ongesteld geworden en spoedig is daarop een beroerte gevolgd, waarop reeds dadelijk alle hoop op behoud vau zijn leven werd opgegeven. Vroeger had hij reeds tweemaal een beroerte ge had. Hij zou dcu 24u dezer zijn 72en verjaardag hebben gevierd. Kort voor het vertrek van Koning Alfons had er nog een schok van aardboving plaats te Alhama, die echter geen schade veroorzaakto. Het kamp bij Nerja, waar een aantal personen tijdelijk een onderkomen vonden, is door brand vernield. Inde provincie Grenada heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Sarah Bernhardt zal, zegt men, nu ook als jour naliste optreden en artikelen schrijven voor de »Tribuna« van Rome. Volgens de «Événement* zou zij scheiding aanvragen van Damala, met een schat rijken vreemdeling trouwen, het tooneel vaarwel zeggen en in Engeland gaan wonen. Woensdagnacht had in de Steenkolenmijn van Lièvin (Pas de Calais) eene ontploffing van mijn- gas plaats. Men telt 28 dooden. Over eene lengte van 800 meters stortten de mijngangen in. Men is ijverig bezig met het reddingswerk. In een uit Uruguay ontvangen particulier schrij ven wordt gemeld dat de gebroeders Tobias uit Amsterdam te Montevideo, op last van het Fran sche gouvernement, zijn gearresteerd en zich leeds op weg naar Europa bevinden. Een nadere beves tiging van andere zijde ontbreekt tot nu toe. De practische Amerikauon maken van de ver steende bosschen, welke in Arizoua, Wyoming en de Rocky-Mountains gevonden worden een nieuwen tak van nijverheid. Te San Francisco is een groote fabriek, waar hot versteende hout tot kleine voorwerpen, sieraden enz., verwerkt en gepolijst' wordt. Het is te vreezen dat deze nijverheid de versteende bosschen, die uit een geologisch oogpunt zeer belangrijk zijn, binnen korten tijd zal doen verdwijnen. Volgens bericht uit Caïro aan de «Tomps,* heeft de Mahdi de door generaal Wolseley gestelde voorwaarden aangenomen, en staat de weg naar Kartoum den Engelschen troepen open.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2