Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Wat de kleederdracht der vrouwen be treft, daaraan durven wij ons, eerlijk gezegd, niet wagen, wat wij denken als wij dolken zien in het hoofdtooisel, vogellijken opeen hoed, draadkorven, zooals wij ze weer lang zamerhand zien aankomen, om het lichaam, dat is wat anders, maar het te zeggen of te schrijven, wij zouden ons te veel vijan dinnen bezorgen en daarvoor hebben wij het schoone geslacht te lief, om er op ge spannen voet mee ti slaan. Dus daarover basta. (Vrij naar Peschkau.) ;*ji alhier feestelijk herdacht. In een keurig versierde zaal, waartusschen het portret van den stichter Ds. Nieuwenhuizen, omge ven door een lauwerkrans, gunstig uitkwam, werden de leden met hunne dames ontvangen. Een woord van lof komt het lid, den heer Braains uit Genderen, ten zeerste toe voor de vervaardi ging van genoemd portret, dat onafscheidelijk aan het te vieren feest verbonden was. De onder voorzitter hield de feestrede en h r- daehl vluchtig de wording der maatschappij, de moeilijkheden waarmede ze in den beginne te kampen had en het nut dat zij heeft afgeworpen door het algemeen maken van Het lager onderwijs, het daarstellen van spaarbanken, teeken scholen, bewaarscholen en wat dies meer zij. Persoonsnamen" van Laurillard, was de eerste bijdrage en viel algemeen in den smaak. /yII Trovalore" van Yerdi, werd in een quatre mains door een lid en een der dames keurig weer- HEUSDEN, 3 Feb. t Het 100-jarig bestaan van de „Maatschappij tot Nut yan 'c Algemeen7', werd Donderdag l.l. gegeven te Medemblik, op eene jaarwedde van f 900, en tot onderwijzeres aan de burgerschool voor meisjes Mej. E. M. E. Th. Groshans, te Zwolle, op eene jaarwedde van f 800. Daar Mej. N. Prillevitz, onderwijzeres aan de tusschenschool voor meisjes, haar aanvrage om ontslag, ingetrokken heeft, is ook het personeel aan deze school voltallig ge bleven. t DALEM, 1 Febr. Sinds enkele weken zijn de arbeiders in deze streken druk aan het band snijden. Het wordt verkocht voor 15 a f 16 de 100 bos. t Door het „Beetwortelsuiker-fabrikanten- bond" is bepaald dat suikerbieten, welke meer dan P/g kilo netto wegen, worden geweigerd, zoo ook wanneer zij zijn voortgekomen van ander dan door den fabrikant verstrekt zaad. „De oude en de nieuwe tijd", een dialoog door twee dames in costaum opgevoerd en toepasselijk gemaakt op het feest, verwierf de algemeene bijval. „Elegie voor Viool en Piano* van Ernst, werd door twee leden meesterlijk vertolkt. Na de pauze werd het eerst opgevoerd „De Nasleep van een eersten echt", naar het Fransch door Hagen. Genoemd blijspel, waarin 3 dames' en 3 leden optraden, bleek zeer in den smaak der vergadering te vallen. „La Favorite" van Donizetti, door een lid en een dame weergegeven, werd zeer verdienstelijk genoemd. „Rondo" van Beethoven, voor Piano en Viool, door dezelfde leden als de te 'virnt gi ne t inde Elegie gegeven, verwierf ook denzelfden bijval. „Elegie" was het slot door een der leden met 3 jonge dames gegeven en door piano bijge staan. Ook hierin was de voordracht bij allen uitmun tend en werkte het geheel zeer den reeds bestaande vrolijken geest in de hand. In een genoeglijk samenzijn werd het verdere gedeelte van den avond vervolgd. Dezen avond, die geheel door eigen krachten werd bezet, is voorzeker een der meest genoege- lijke avonden geweest, die het departement Heus- den beleefde. Dat hiervan ook het bestuur door drongen is, bewijst het voornemen om zoo mogelijk in de maand Maart nogmaals een soortgelijken avond te formeeren. WAALWIJK, 31 Jan. Onze gemeente heeft eeu zwaar verlies geleden door het afsterven van den om zijne werken door ons gansche vaderland beroemden teekenaar, den weledelen heer Adria- nus Benedictus van Lieshout, oud-ambtenaar van het kadaster, die gisteren in den hoogen ouder dom van 83 jaren, na eene kortstondige ongesteld heid overleed, tot zijne laatste oogenblikken nog met jeugdigen ijver bezield. Wat hij voor Waalwijk, wat hij voor Noord brabant,ja, laat ons vrij zeggen, wat hij voor heel Nederland geweest is, getuigen zijne talrijke kadastrale kaarten en andere teekeningen, die alle ware juweclen van pennevruchten kunnen genoemd worden. Dr. Wapp en andere geleerden noemden hem in het gedenkboek der koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten een voornaam kuns tenaar, een uitstekend calligraaf, landkaartteeke- naar en bouwkundige, den vervaardiger van de uitgebreide en beroemde kaart van Noordbrabant. Reeds in 1820, '21 en '22 werd de heer van Lieshout met de eerste prijzen bekroond, waarop Waalwijk met recht roem mag dragen. Daarbij genoot hij om zijn aangename omgang, om zijne bereidwilligheid om alles te steunen op het ge bied van kunst, om zijn helder doorzicht, in de hoogste mate de algemeene achting. (E. v. h. Z.) t SPRANG,. 31 Jan. In de levering van hooi komt alhier veel beweging en de koopers laten zich druk zien. Voor goed hooi wordt f 14 per 100 kalve kilo's besteed, een prijs die nog al beduidend is. Ook zijn er velen die de rijzing willen afwachten. Als het hen maar niet gaat als hunne buren te Nieuwkuijk en te Vlijmen, die destijds hooge prijzen voor hop afsloegen en nu er dat geld niet meer voor kunnen maken. t TIELEHWAARD, 2 Febr. Bij de strenge vorst en den ijsgang op de Waal hebben onlangs eenige schippers openlijk in eene advertentie in de Courant geklaagd over de haven te Tiel, ge lijk men zich nog wel herinneren zal. In de jongste raadsvergadering dier gemeente is de havenquaes- tie op het tapijt gekomen en door een lid opge merkt dat reeds voor ongeveer een jaar door de Kamer van Koophandel te dezer stede een adres betrekkelijk een vluchthaven tot den raad is gericht. De Voorzitter merkt al aanstonds op dat de schippers in dwaling verkeeren door te beweren, dat de havenmond niet in orde zou zijn. Een ander lid meent dat het best mogelijk zou zijn de nieuwe haven uit te diepen, welke meening door nog een ander lid wordt gedeeld. Ten slotte wordt besloten deze zaak tot de volgende verga dering aan te houden. t In de jongste vergadering van het departe ment „Watnel en omstreken" der M. t. N. v. 't A. is besloten om adhaesie te schenken aan de door het departement N'jmegen geopperde bezwaren tegen de oprichting van eene Kweekschool voor be waarschoolhouderessen GORINCHEM. De heer J. M. Elshout heeft zijn aanvrage tot ontslag als directeur en onder wijzer aan de Rijksnormaallessen alhier, ingetrokken. De heer M. Hartog alhier, heeft aan de Permanente Commissie voor het Israëlitisch school bestuur in het begin dezer maand zijn ontslag gevraagd. tIn de raadsvergadering van 1.1. Vrijdag avond zijn benoemd tot onderwijzer aan de bur- gerschool voor jongens, de heer M. vau Lingen De Minister van Finantiën herinnert belangheb benden, dat de schuldvorderingen over het jaar 1884, ten laste van zijn dep. en de daaronder behoorende administratien, ingevolge de wet van 8 Nov. 1815 vóór of op den laatsten Juni a.s. moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan zij verjaard en vernietigd zijn. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden ver kregen. Z. Exc. de Minister van Marine heeft jl. Don derdag onwel zijn Departement moeten verlaten en was Dinsdag hevig ongesteld, zoodat hij zich met de zaken van het Ministerie niet kon bezig houden. Evenmin woonde Z. Exc. Dinsdag de gewone vergadering van den ministerraad bij. Tot Zaterdagvoormiddag was in deu toestand van den 'neer Taalman Kip geen verandering gekomen. Volgens een later bericht was de ongesteldheid liet gevolg van een aanval van koorts en was Z.Exc. Maandag reeds in zoover beter, dat hij wederom de noodzakelijkste werkzaamheden kon hervatten. Naar wij vernemen hebben de regenten van het Hofje van Beresteijn te Haarlem de schilde rijen van Frans Hals, die den roem van dat hofje waren, „verkocht", en zullen de doeken naar het „buitenland" verhuizen. De heeren zijn bezweken voor den drang van het geld en Hollamd zal weer eenige echt-nationale kunstwerken, nationaal door zich zelf, nationaal door de historie, verliezen. Te vergeefs hebben om met den heer Jo. de \ries te spreken „krant en tijdschrift zich warm gemaakt, te vergeefs heeft de „Spectator" zijn teekenaar aan het werk gezet". De goede Van Vloten zou zich in zijn graf omkeeren, als hij het hoorde. „Misschien* zoo schreef in '76 genoemde heer De Vries in „Eigen Haard" „zullen de regenten eenmaal gebruik maken van de gelegen heid, die hun geboden is of geboden zal worden om de stukken te verknopen". Iuderdaad, die schoone gelegenheid heeft zich De Engelsche bladen zijn uitbundig in hunnen lof over de dapperheid der Engelsche soldaten in Egypte. Nu, dit is te billijken, maar wij zouden wenschen dat zij vooral niet vergaten dat de Ara bieren eene doodsverachting en eeneu moed heb ben getoond, welke herinnert aan de tijden der Saraceneu. Het doorbreken van een carré door ruiterij behoort in dezen tijd bijna tot de onmo gelijkheden. Mannen en paardon vallen neer door een kogelregen vermorzeld, voor zij bij het carré zijn. Toch hebbeu de Arabieren, hoewel met geen andere wapenen dan lans en schild, het Engelsche carré weten te openen. Dat zij er geen stand kon den houden, doet niets af aan hetgeen wij bewe ren, dat namelijk de volgelingen van den Mahdi zich als dappere lieden hebben doen kennen. De Engelsche soldaten hebben zich het meost bewonderenswaardig gehouden toen zij, weerloos, bloot stonden aan dc-n kogelregen des vijands, toen de opperbevelhebber cn een aantal mannen vielen, als door eene onzichtbare hand geveld. Dat zij toen zich in orde hebben opgesteld, altijd ouder een voortdurend doodelijk kogelgefluit naar den Nijl zijn gemarcheerd, terwijl een aantal gewonden moesten achterblijven, dat is een bewijs dat ook de Engelschen in hooge mate kalmte en moed be zitten. Hot is nu maar de vraag welken tegenstand men verder ontmoeten zal. Dat kolonel Wilson op dit oogeublik mot 60 man Khartoum zal binnengedrongen zijn, beteekent nog zooveel niet, omdat dit geschiedt op Nijlbooten, welke de Arabieren niet kunnen aantasten. Er mar cheert nu nog eene Engelsche kolonne naar Berber, terwijl de hoofdmacht onder Wolseley nog altijd te Korti staat. Aangenomen echter dat de Engelschen er in sla gen Khartoum met hunne goheele macht te bezetten en den Mahdi aan het verstand te brengen dat hij wijs zal doen zijn verzet op te geven, wat dan? Zal Engeland dan voor goed Soudan bezet houden Het is niet denkbaar dat Gladstone daartoe de hand zou willen leenen. Of dient de geheele tocht slechts om Gordon te redden, Gordon die 29 December nog schreef dat hij de plaats nog wel jaren kon houden? Waarschijnlijk zal Engeland, om de verantwoorde lijkheid te ontgaan, aan Italië een deel van Egypte afstaan en zelf zich verzekeren van het bezit der boorden van het Suazkanaal. Door deze politiek bereikt Gladstone tegelijk twee doeleinden: hij ver vreemdt Italië van Duitschland en Oostenrijk en er wordt door een tweeden grooten staat inbreuk ge maakt op do souvereiniteit vau den Turkscheu Sul- tau in Egypte. Men zal zich herinuereu dat Turkije feitelijk het vazalrecht over Egypte heeft. Niettegenstaande dit blijkt het telkens dat En geland den baas speelt aan de Roode Zee, als ware het er heer en meester. Gladstone heef' ditmaal do Turken even leelijk beet gehad als indertijd de Engelsche gezant, die wel goed vond dat de Turk- sche troepen naar de Roode Zee vertrokken, maat niet dat zij er aan land werdeu gezet! De Engelsche staatslieden hadden namelijk het Turksche hof in den waan gebracht dat Italië hot verzien had op Tripoli, ook een vazalstaat van Turkije, zooals men weet. De sultan zond toen terstond twee zijner beste staatslieden, Trehmi pacha en Hobart pacha naar Londen. Zij brachten prachtige geschenken mede voor de Koningin en zij werden allerinnemendst ontvangen. Reeds droomden de gezanten vau een verbond met Engeland, toon zij plotseling vernamen dat de Italiaausche vloot op de kust van de Roode Zee was verschenen en lord Grauville van hun bondgenootschap niets wilde weten. De bedrogen diplomaten seinden terstond naar Konstantinopel om nadere bevelen. De Porte ant woordde dat als Engeland in zijne houding vol hardde, Turkije zich zou verstaan met Frankrijk en de noord.-c'ne mogendheden. Dit antwoord heeft Grauville waarschijnlijk geen slaap gekost! De Frausche regeering gaat weldra een even moei el ij ken tijd tegemoet in China als thans Eu- gelaud in Egypte. Alle hoop op eene vredelievende schikking is vervlogeu. Volgens de telegrammen in de Frausche bladen van Zaterdag is door de Chineesche regeeriug op groote schaal strafoefeniug gehouden. Twee gouverneurs werden onthoofd om dat zij de Frunschen de vesting Bacninh hebben latou innemen. De beroemde vredelievtyide staats lieden Le-Huug-Chang en Tso-Tsungbug zijn streng gestraft omdat zij opgetreden waren ten guuste der ter dood gebrachten. Chang-Peelun, een bekend Chiueesch generaal, is gedegradeerd en naar Peking geroepen, omdat hij niet moedig genoeg is geweest. Uit dit alles blijkt dat China vast besloteu is tot deu oorlog eu voor de Franschen zit er dus niets anders op dan te marcheeren naar Peking. Dat is echter eene zaak die thans niet moer zoo gemakkelijk wordt uitgevoerd als 25 jaar geleden door generaal Palikao! Het komt ons voor dat Ferry door zijne politiek eene gróote verantwoordelijkheid op zich laadt. N.B. Wij lezen in een Belgisch blad de stellige verzekering dat generaal Goidon, de pnriteinsche generaal van Khartoem, door den koning van Bel gië is bestemd als president van de op te richten Congo-staten. Eindelijk is de lang verwachte tijding vau gene raal Stewart in Eugeland ontvangen. In aanhou dende gevechten heeft hij den Nijl, dicht bij Me temneh bereikt, waar hij zelf zwaar gewond werd, zoodat kolonel WiDon het bevel moest overnemen. Na in een zareba (tijdelijk versterkte legerplaats) te hebben uitgerust, trok de expeditie den vijand ion toverde een hardnekkig en bloe dig gevecht, waarna zij tot voor Metemneh doordrong. Dc vijand heeft met zijn gewone doodsverachting gestreden eu heeft op nieuw vreesel'jke verliezen ge leden, maar ook de ^Engelschen zijn zoo verzwakt, dat kolonel Wilson geen manschappen aan eene be storming van Metemneh meende te mogen opofferen. De Engelschen hebben zich dicht bij de stad ver schanst, waar hunne positie wel ouneembair zal zijn, vooral omdat nu de gemeenschap met Khar toem open is. In hun strijd toch werden zij bijgestaan door vier stoombooten van Gordon en met twee der vaar tuigen is Wilson naar Khartoem gegaan. Ouder de gesneuvelden zijn ook twee dagblad correspondenten. Do eeu, de heer Cameron, heeft indertijd den oorlog tegen Transvaal bijgewoond en beschreven eu de waarheidsliefde en goede trouw waarmede hij van de horren heeft gesproken, na dat hij op den Majnbaberg door hen was gevangen genomen, ziju nog niet vergeten. De door do jongste dynamiet-ontplnffingen in Westmiuster-Hall aangerichte vernielingen zijn reeds gedeeltelijk hersteld. Bij do bijeeukomst van het Parlement op 8 Feb. a. e. z 1 daarvan geen spoor meer zichtbaar zijn. De woelingen der dynamiet-manuen hebben eeu nienw uitleveringsverdrag in het loven geroepen en wel tusschen do Russische en de Pruisische regeeringeu. Het betreft do uitlevering van poli tieke misdadigors, behoorende tot verschillende ca- tegoriën, lieden dio zich schuldig maken aan ge weldpleging, kwetsuren, aanslagen tegen den keizer van Duitschland, dien van Rusland of tegen de leden hunner familiën verder aan moord of poging tot moord. Ook zal do uitlevering geschieden we gens het vervaardigen of in bezit hebben van ont plofbare stoffen. Het tractaat is den 13den Jan. in werking getreden. Ook in Engeland begiuneu zich stemmen te doen hooren voor do toetrediug tot zulk een bond de aansluiting van Oostonrijk-Hongarije schijnt slecht3 eeu kwestie van tijd te ziju. De Russische Minister van Koophandel heeft alle Israëlieten die geen Russische onderdanen zijn, ver boden grondbezit te hebben of handel te drijven in Rusland. De Duitsche Kroonprins en Kroonprinses wan delden in het park te Berlijn; bij het oversteken van den weg werdeu zij bijna overreden door een rijtuig, dat van den hoek kwam. De Prins greep de paarden bij de teugels en slaagde er in hen tot staan te brengen, zoodat er geen ongeluk plaats had. De schade, veroorzaakt door de aardbevingen in Malaga, wordt op ruim 16 millioou frs. geschat. In het warme bronnen-district van Zuid-Stier- mirken zijn nieuwe schokken waargenomen. Bourdais, architect van het Trocadero, wil voor de wereldtentoonstelling te Parijs een toren van 300 meters maken mot een grondstuk van 17 viork. meters eu mot een electrischo ve lichtingst lestel, waardoor geheel Parijs vanboven af zon kunnen worden vorlicht. Van steen gebouwd zou de toren 3.120.000, van ijzer 14 920.000 frs. kosten. Do Belgische schilder Henri Dobbelaer, vooral bekend om zijn schilderingen op glas, is dezer da gen overleden. Tot zijn voornaamste werken be- hooren de geschilderde glasramen van het stadhuis te Brugge, bet raadhuis toCureghem, de St. Bavo-kerk te Geut, de »Egliso de la chapellete Brussel, enz. Thans verneemt ook de »N. R. Ct,.« uit Monte video, dat de gebroeders Tobias in handen der justitie ziju gevallen. Zooals men zich herinneren zal, vermeldden wij dit gerucht reeds enkele weken geleden. De bij een vorige gelegenheid van Amsterdam ge vluchte koopman Engels heeft zoo verneemt het zelfde blad om een dergelijk lot te ontgaan, inderhaast Bueuos-Ayres verlaten. A. Men is thans voornemeus ook een spoorweg te bou wen op den Pilatus (den bekendeu berg op deu west oever van het meer van Lucern). Nu de Jungfran« nog ontwijdt De heer Hamilton, chef van den geneeskundigen dienst te Panama, heeft te New-York een zeer on gunstig rapport openbaar gemaakt omtrent de sterfte der arbeiders bij de kanaalwerkeu in Panama. Het sterftecijfer aan de gele koorts aldaar bedraagt niet miuder dan 11 pCt. Bj het uitgraven van de fundamenten voor een nieuw huis zuidelijk: van de Acropolis te Atheue, heeft men oulaugs oene gewichtige ontdekking ge^ daan, bestaande in een volkomen bewaard gebleven opschrift uit de vjfde eeuw vóór Christus geboorte en betrekking hebbende op hot herstellen eener omheiuing rondom den Codrustempel, waarvoor 200 olijf hoornen wareu geplant. Het historisch be lang dezer vondst is hierin gelegen, dat tot dusver niemand wist dat er te Athene ook een aan Codrus gewjde tempel geweest was. Codrus was de laatste koning van Athene (1160 1132) v. C.), die zich in het slaggewoel wierp en zich opofferde voor het vaderland, toen h j van het orakel had vernomen dat in den str jd tusschen de Atheners en Doriërs dat volk overwinnaar zou blij ven, welks koning zou gedood worden. De Atheners, die niemand meer waardig keurden om na hem als koning te regeeren, schaften het koningschap af en droegen het gezag op aan een archont. vau aardbevingen 4 De Minister van Financiën heeft aan de Com missarissen des Konings de volgende circulaire gericht, betreffende de naleving der wettelijke be palingen omtrent do regeling van do belastbaro opbrengst der gebouwde eigendommen Krachtens de wet van 20 Juli 1884 (Staatsbl. no. 149) zijn de bepalingen omtrent tijdelijke vrij stelling van grondbelasting, behoudens de in die wet vermelde uitzondering, vervallen voor de ge bouwde eigendommen, waarvan de stichting, her bouw, bij- of opbouw of gedeeltelijke vernieuwing na den lsten Januari 1885 begint. De aangifte, naar art. 38 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82) ter bekoming van de vrij stelling verplichteud, zal dus in het vervolg bij herbouw, bijbouw en vernieuwing en in de meeste gevallen bij stichting, niet meer worden gedaan. Daardoor vervalt eeu middel om de aandacht der betrokken rijksambtenaren op die nieuwe of veranderde gebouwen te vestigen. Toch is het, ook om de opcenten die de ge meenten op de hoofdsom der grondbelasting beffen, van groot belang dat de belastbare opbrengst dor gebouwde eigendommen overeenkomstig de wette lijke bepaliugeu tijdig wordt geregeld of op nieuw geregeld, zonder dat gebouwen worden overge slagen, waarvoor naar de wet belasting of ver hoogde belasting verschuldigd is. Om dat te voor komen is do medewerking der Gemeentebesturen zeer gewenscht. In gemeenten waar eene verordening op het bouwen bestaat, worden do Besturen iu de meeste gevallen reeds door de werkiug dier ver ordening mot do stichting of verbouwing bekend, terwijl het in de overige gemeenten niet moeielijk zal vallen om van verauderiugen in gebouwde eigendommen aanteekening te honden. Uit aanmerking van eeu en ander heb ik de eer U HoogEd. Gestr. te verzoeken om de bur-* gemoesters van de gemeenten in uwe provincie uit te noodigen, elke voorgenomenaangevangen of voltooide^ stichting, sloopiug, herbouw, bijbouw, vernieuwing of verandering van bestemming van gebouwen, die bij het Gemeentebestuur bekend wordt, met aanwijzing van sectie en uommor der betrokken perceelen terstond te doen aanteekenen in een register, ingericht volgens nevensgaand model. Stichting of verbouwing vóór l Januari 1885 begonnen, behoort niet in dat register ingeschreven te worden. Indien eene burgerlijke gemeente uit twee of meer kadastrale gemeenteu bestaat, dan dient voor elk afzonderlijk eeu register bijgehouden te worden. Om periodieke opgaven te vermijden, kunnen voorts de burgemeesters van dat register inzage geven aan de rijksambtenaren, telkens wanneer zij zich daartoe op de secretarie aanmelden. Het register zal aan de burgemeesters van woge de administratie der belastingen worden uitge reikt, door tusschenkomst van den ontvanger dei- directe belastingen, terwijl door diezelfde tusschen komst zoo noodig een nieuw register behoort aan gevraagd te worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2