BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. ""~ÏÏÏ!K KNDMAK ING. BINNENLAND. Afloop van Aanbestedingen. 317de Staatsloterij IIEUSDKN, II Feb. t Gistercnavon-.l kwutn hier een bewoner van JVieuwkuijk met een gehavend rijtuig de stad bin nenrijden. Hij hal even te voren iussclien Aal burg en deze gemeente een buiteling van den dijk gemaakt aan de landzijde; (had bet aan de zijde van de Maas plaats gehad, dan waren de gevol gen niet te overzien geweest). De oorzaak, die volgens den passagier aan het valsche licht van slechts een lantaarn moet geweten worden, is echter meer waarschijnlijk het gevolg van te veel gebruikte vergunning. Door bijgekomen hulp uit dun Tol weder op het spoor gebracht, kon hij toch den weg vervolgen. t De commissie van keuring bij den op 3 Maart alhier te houden wedstrijd van dekhengsten en veulenmerriën, bestaat uit de heeren Michels te Heusden, F. de Groot te Babyloniënbroek en Th. Buijs te Bern. 's HERTOG EN BOSCH, 13 Febr. Hoor den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan den heer II. P. van de Ven alhier vergun ning verleend tot het, ten behoeve van een stoom tram Wbg van 's Bosch naar Waalwijk en van den Drunenschen hoek naar Heusden, gebruik maken a. van den Rijksweg door den Baardwijkschen overlaat b. van den publieken overweg in den Staatsspoorweg UtrechtBokstel in de gemeente 's Bosch c. van de publieke overwegen in den ontworpen Staatsspoorweg Zwaluwe's Bosch op daarbij vermelde punten. t HEDEL, 14 Febr. Vrouw v. M. alhier, eeni- gen tijd in de gevangenis te Tiel in hechtenis gehouden, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man, is gisteren op vrije voeten ge steld omdat in de instructie geene voldoende be zwaren tegen haar zijn gerezen, welke tot hare terechtstelling leiden konden. t BOM MELEB WAARD, 15 Febr. Van paar den, behoorende aan bewoners van dezen waard, zal te Zalt-Bommel in Juni e.k. van wege de yGeldersch-Overijselsche Maatsch. van Landbouw" eene keuring worden gehouden door daartoe uit Tielerwaard en Noord-Brabant benoemde keur meesters, zoowel van dekhengsten, merriën met hare veulens als anderhalf jarige paarden, waartoe verschillende prijzen uitgeloofd zullen worden, liet doel is een flink ras zoowel van werk- als luxepaarden en strijdrossen te verkrijgen. t RIJSWIJK. Het genomen besluit tot be- grinten van de Veldsteeg, een gedeelte van de Varkensheulsteeg tot de Hooglandsche steeg met een gedeelte van het Uitwijksche dijkje ter lengte van 2550 Meters, zal weldra ten uitvoer ge bracht worden. t DALEM, 15 Febr. De tuin- en landbouw- werkzaamheden hebben hier een aanvang ge nomen. Zijn de dagloonen noch niet groot, er komt toch allerwege werk, en dit is voor de arbeiders veel waard. Zij, die den grond bespitten, roemen als om strijd zijne geschiktheid om bearbeid te worden de jongste vorst, waardoor ook het ongedierte zeer is opgeruimd, schijnt van dezen toestand voornamelijk de oorzaak te wezen. tIngevolgd besluit van HH. Gedep. Stalen dezer provincie zal de uitkeering der 30 ten behoeve van het lager onderwijs door het Rijk aan de Gemeente Vuren over 1885 bedragen de som van 639. He Min. van Justitie heeft een wetsontwerp ingediend tot verhooging der begrooting van Oin- merschans en Veenhuizen met 40,000, als eerste termijn voor werken, die geen uitstel kun nen lijden en die in T geheel 131.000 zullen kosten. Van de plannen tot geheele verbetering en verbouwing wordl voorloopig afgezien. He werkzaamheden tot verbetering der Keul- sche vaart tusschen Vianen en Schotdeuren zijn begonnen. Als eene bijzonderheid wordt uit Giessendam gemeld, dat reeds een ooijevaar zijn nest heeft betrokken. In de provincie Noord-Brabant is de visscherij met ankerkuilen van 1 Aprif tot 15 Juni en die met ile spieringzegen van 1 April tot 15 Aug. gesloten. Hoor liet hoofdbestuur van het Nederlandsche Schaatsenrijdcrsbond is aan de afdeelingsbesturen eene circulaire gezonden, met de mededeeling dat Axel Paulsen heeft aangenomen tegen een Fries te rijden en dat er te Christiania nog goed ijs is om den wedstrijd te houden. Bij de circulaire is een inteekeninglijst gevoegd, ten einde door bijdragen van liefhebbers de vereischte ƒ1200 te kunnen verschaffen. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, hebben de heeren Fop Smit Co. zich tot Z. M. den Koning gewend, met verzoek om vergunning te hebben voor telefoongeleiding van Botterdam BordrechtGorinchem en tussekenliggende sta- O O tions der reederij. In liet dorp Surhuisterveensclieheide zijn door de behoeftigen in dit winterseizoen 3000 rollen matten geweven, ter waarde van omstreeks 9000. De grondstof (russchen) wordt in den zomer met verlof der eigenaren op de lage landen geoogst. O]) vernieuwd verzoek ven de familiebetrekkin gen van den vermisten mijningenieur 11. C. Stork, is in liet „Algemeen Politieblad" wederom zijn signalement opgenomen en daaronder tevens zijn portret afgedrukt. De maar al te goed bekende familie W. van den Akker, de met stillen trom vertrokken burerl van den hoofdinspecteur van politie te Dordrecht, beeft zich eerst te Ktalingen en een paar dagen later te Hillesluis metterwoon gevestigd. Een jonge vrouw te Sneek liet eene breipen vallen. Zij bukte om deze op te rapen, viel en gaf op datzelfde oogenblik den geest. Terwijl de landbouwer C. v. d. T. van Oolt- gensplaat met zijn rijtuig de gemeente den Boin- inel doorreed, waren twee knaapjes van ongeveer 5 jaar op de straat aan het vechten. Juist toen V. d. T. de jongens was genaderd, werd een van hen, een zoontje van den bakker Q., midden op den rijweg geduwd, met het ongelukkig gevolg dat het paard hem eerst ernstig aan het hoofd kwetste en daarna een der wielen van het rijtuig hem over de borst ging. Onmiddellijk verleende geneeskundige hulp mocht niet meer batenreeds een half uur na het gebeurde overleed het knaapje onder vreeselijke pijn. Gemakkelijker wijze om aan een patrijs te ko men dan de predikant van Asch had, zal zeker niet dikwijls voorvallen. Terwijl bij in zijne ka mer zat te schrijven, hoorde hij eensklaps een bons tegeir zijn raam, waardoor eene ruit ver brijzeld werd, en vond een patrijs voor zijne voeten liggen. Vrijdag had te Kampen een oploopje plaats. Bij een 4-tal personen van 't Kampereiland, dat gepakt en gezakt stond om naar Amerika te ver trekken, had zich ook eene flinke •boerenmeid gevoegd, om mede de reis naar het beloofde land te ondernemen. Haar vader, te Hat tem woonachtig, was reeds vroegtijdig te Kampen aangekomen, om zoo mo gelijk den voorgenomen tocht te verijdelen, doch niets scheen te baten. Als gewoonlijk waren vele nieuwsgierigen komen toeloopen. Het meer- endeel koos partij voor de dochter, zoodat de vader ten laatste toegaf, vooral ook toen hij van zijn kind moest hooren„ge moet de gevolgen dan maar afwachten." Later werd vernomen, dat zij eeuige stations verder eenliefhebbend metgezel zou krijgen. Te Dokkum is het huis van een bakker afge- brand. De dienstbode, die door een dakvenster op het dak was gevlucht, werd met moeite gered, terwijl de knecht in de vlammen omKwam. Ze kere v. A. is te Asch, door de zoldering van zijn schapenhok gevallen en op de plaats dood gebleven. Al spelende geraakte te Alkmaar een elf jarige knaap te water. Wel boden een paar per sonen zoo spoedig mogelijk hulp, doch het mocht hun niet gelukken den drenkeling levend weder op het droge te brengen. Het groote nieuws van den dag is thans dat generaal Brière de l'Isle Zaterdag Lang-son, de chineosche grensvesting, na een kort gevecht heeft bemachtigd. Het is een stout wapenfeit, in zijn soort misschien roemrijker dan de tocht der Engolschen in Soedan. De streek welke zij moesteü doortrek ken is cene ware wildernis, die wel eens de vallei des doodsword gonoemd. Do ongchoordste vor- moeienis moest door de soldaten doorstaan worden. Door deze overwinning is aan do Franschen de weg geopend naar Kanton. Zij hobben nu het voor deel dat van de zeezijde de Fransche vloot den marsch naar Kanton kan steunen. Ondanks do versterkingen welke naar China zijn gezonden, heeft de Frauscho minister van oorlog besloten, terstond 25,000 man naar huis te zenden met groot verlof. Dit is nog al een verschil met Engeland. Nau welijks moet Wolseley ceuige versterking hebben, of het wordt noodig geacht 10,000 man der reserve op te roepen. Het besluit is nog wel niet door de Koningin geteekend, maa,r onmiddel lijk naar de opening van het Parlement op aan staanden Donderdag zal het worden afgekondigd. Dat er op Gladstone menige woedende aanval in het Parlement zal worden gedaan, men geloove het vrij. Gladstone heeft dan ook per circulaire alle leden der meerdorheid verzocht vooral Don derdag op hun post te zijn, daar zij gewichtige beslissingen zullen to nemen hebben. Het nieuws uit Egypte blijft nu vooreerst be perkt. Men kan spoedig bericht verwachten van een aanval door den Engelschcn onder-generaal Buller, op Metamneh. Hoe lichtvaardig de Engolschen soms kunnen oordeelen toon kolonel Wilson zijn mislukten tocht naar Khartoum zou beginnen, rapporteerde hij dat hij Metamneh wol zoo in het voorbijgaan had kunnen veroveren en thans ziet heel Euge- land in spanning uit naar berichten omtrent den val van Metamneh. In Oostenrijk is eene crisis. De Rijksraad heeft eene aan de regeering vijandige meerderheid en graaf Taaffo ziet er niet Let minste bezwaar in daarom dien raad te ontbinden. Graaf Taaffe is tegenover Keizer Frauz Jozef zoo wat gekomen in de positie van Bismarck tegenover Keizer Wil helm hij is onmisbaar. Hij heeft het middel gevonden om de wankelende Oostenrijksche staat te redden door aan de ver schillende nationaliteiten volkomen recht to laten wedervaren. Daarenboven is Taaffe een volbloed behoudsman, zoodat hij wedijvert met Bismarck om door maatregelen bij de wet verordend het maat schappelijk leven te regelen en de markten van levensbehoeften te beheerschen. Bismarck beeft in den Rijksdag weder zijn stok paardje, invoerrechten op graan, verdedigd, meteen vuur als hing het wel of wee van het jongste Kei zerrijk er aan. Werkelijk heeft de Rijksdag in zijne zittiDg van Maandag mot 100 stemmen meerder heid zijne goedkeuring gehecht aan de verhooging van het invoerrecht op granen. In Frankrijk kan men binnen enkele weken het Parlement denzelfdon weg zien opgaan, en zoo wor den langzamerhand alle groote staten van het vaste land van Europa omgezet in groote tolkampen, waar men met kleingeestige berekening de eerste levensbehoeften duur maakt omdat enkele groote pachters klagen over den slechten tijd. Het kan niet uitblijven of de wrange vruchten van dit streven zullen niet vele jaren uitblijven. (7) De brief van den gouverneur van Berber, waar van een telegram melding maakte, luidt als volgt »In den naam van God! van Mohammed Kheir Abdullah Khog Fali, Emir-generaal van Berber, aan zijn vriend Abdul Magid Abi el Dekalek en al diens mannen. Ik verwittig u, dat wij heden, na het middaggebed, oen brief ontvingen van den ge- loovigen Khalifa Abdullah Eben Mohammed, waarin hij ons mededeelt dat Khartonm werd ingenomen op Maandag, den negenden Rabi 1302, aan deze zijde van El Haoei, op de volgende wijze De Mahdi riep zijn troepen en zijn derwisschen, opdat zij tegen do vestingwerken zouden oprukken en kwam in éon kwartier binnen Khartoum. Zij doodden den verrader Gordon en maakten zich meester van de stoombooten en de schepen. »God heeft hem room- vol gemaakt. Wees dankbaar en loof en prijs God voor zijne onuitsprekelijke goedertierenheid. Dit verkondig ik u. Deel gij het aan uw troepen mede.* Het stuk is gedagteekend »13 Rabi« d. i. 30 Jan. SirCh. Warren heeft, naar men uit Kaapstad meldt, een nota aan president Krugor gezonden, met ver zoek iemand van zijnentwege af te vaardigen om de Zuidwestelijke grens van de Transvaal terstond met juistheid af te bakenen, in overeenstemming met de Londensche conventie van 27 Febr. 1884. Over 1884 bedroogen do inkomsten van Natal 609.000 en de uitgaven 500.000 pd. st. De' universiteit te Heidelberg, do oudste van Dnitschland, zal in 1886 haar 500-jarig bestaan vieren. De Poster Lloyd* verte't het volgende kunst stukje dat de bekende goochelaar Herman onlangs te Con-tantinopel te aauschouwen gaf. Hij is niet enkel goochelaar, m. 'ar o >k lief hebber en kenner van oudheden, en zoodra hij in Turkije'a hoofbtad aankwam, ging hij dan ook bij de hande laars in antiquiteiten te Stamboel een kijkje nemen. Hij kreeg weldra een zeer merkwaardig horloge in handen. De verkooper prees het ten zeers'c aan en vertelde dat er slechts ecu tweede dergelijk exemplaar be stond, dat aan den Sultan in eigendom toebehoort deze mededeeling deed in liermanu's brein een fraai plannetje ontstaan en Lij kocht onmiddellijk het uurwerk. Hij moest namelijk don volgenden dag zijne kunststukken in tegenwoordigheid van den Sultan op het paleis Dolma-lligd.-cbe vertoonen, en vond, Wh hii te" naleizo verschel." den giooteu heer, door eene menigte groot waardigbeids-bekleedors omringd, die allen zeer verbaasd stonden over de onbegrijpelijke toeren van den toovenaar uit den vreemde. Plotseling vroeg Hermann het horlogo van den Sultangroot was de sensatie over deze vermetel heid, maar de vorst was nieuwsgierig en gaf het uurwerk. Do goochelaar nam het aan, liet het aan alle aanwezigen zien en slingerde het toen door het open venster naar buiten en in zee. Allen stonden sprakeloos van ontzetting, ver scheidene pacha's sloegen do hand aan het zwaard on het voorhoofd van den Sultan word zwaar be wolkt. Herman was echter niet bevreesd; »ik heb het horloge in zee geworpen* zei hij, »maar wan neer uwe majesteit zulks wenscht, zal het onmid dellijk terugkeereu.* De Sultan wenschte dit inderdaad en in een om zien had hij het horloge weder terug; do gooche laar had heel eenvoudig het gekochte duplicaat weg geworpen. Garibaldi's zoon Ricciotti, is, volgens de »Hamb. Corr.,« bezig met het aanwerven van manschappen voor een vrijkorps, dat naar Afrika zal gaan, om zich bij de Italiaansche troepen aldaar te voegen. In Januari kwamen 7800 landverhuizers in do Veroenigde Staten aan. In de Fifth Avenue Theatre te New-York, waar Edwin Booth op het oogenblik als gast optreedt, heeft eene paniek plaats gevonden die schromelijke gevolgen bad kunnen hebben, indien niet de te genwoordigheid van geest van dien acteur het ge vaar in tijds had bezworen. Gedurende de voorstelling van Macbeth ontstond op de bovenste galerij een hevig geraas, en het ge roep »a fight, a fight«, werd in het parquet ver keerdelijk al3 »Firc, fire« verstaan. Onmiddellijk stormden de toeschouwers naar de uitgangen, waar een ontzettend gedrang ontstond de uitroepen die van de galerij weerklonken »Het is slechts eene vechtpartij, blijf zitten,* waren te vergeefs en zij gingen door het algemeen tumult geheel verloren. Op het oogenblik van do hoogste spanning trad Booth voor het gordijn, dat men had laten vallen en stelde hot publiek gerustde verschrikte toe schouwers namen daarop kalm hnune plaatseu weder in. Voor de voorstelling doorging, werden de rnzie-makers uit het gebouw verwijderd. Do betaling van den Indischeu militair, althans te Atjeh, schijnt zoo heel slecht niet te zijn, zoo men ten minste de Stand.* mag gelooven. Deze toch verneemt, dat aldaar voor 300 man in 5 dagen niet minder dan 2000 grootendeels aan jenever besteed wordtdat is du3 per man meer dan an derhalve gulden daags. Weet men nu, dat het traktement der soldaten en deze vormen toch de meerderheid onge veer »een« gulden in vijfdagen bedraagt., en hij daarvan nog in zijn andere behoeften, tabak, si garen, zeep, enz. moet voorzien, dan gelooven wij, dat vorenbedoeld bericht niet van overdrijving is vrij te pleiten. Van volkomen vertrouwbare zijde wordt ons trouwens medegedeeld, dat zelfs toen het garnizoen te Kota Radja en Voorwerken meer dan 1000 Eu ropeanen sterk was, nog geen ƒ2000 aan jenever, wijn en bier per weok werd besteed. A. AANBESTEDING VAN IIEMONTE-PAAIIDEN. Burgemeester en Wethouders vau Hensdeu Gelezen de circulaire van den heer Commissaris des Konings dezer provincie van den 10 dezer,A.n°.la; Brengen ter keunis van belanghebbenden, dat op den 26 Februari a.s., 's namiddags ton 12 uur, door de Hoofdadministratie der korpsen van de Veld- eu Rijdende Artillerie, in het open baar zal worden aanbesteed de levering van 80 remonte-paarden. Do biljetton moeten vóór of uiterlijk 's mid dags ten 12 uur van den dag der aanbesteding door do gegadigden of door hen, die zij met, de bezorging daarvan belasteu, gestoken worden in een gesloten bus, daartoe op het. bnreel van den kwartiermeester van het korps gedurende acht, dagen vóór don dag en tot op het, uur der aanbesteding aanwezig. Zij kunnen ook por post aan de Hoofd administratie worden toegezonden, doch moeten in dat, geval vrachtvrij, vóór het uur der aanbesteding, bij haar zijn ingekomen. Een exemplaar der voorwaarden van inschrijving is ter inzage voor een ieder op de Provinciale Griffio (2e afdeeling) nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris, 11. J. van Egoel-'n. Hensden, den 16 Februari 1885. Bij de door het gemeentebestuur van Dongen gehoudeu publieke aanbesteding voor den aanleg van een klinkerweg van den Hoogen Ham naar de Vaart waren 18 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijving was gedaan door den heer G. de Hoog, te Gorinchem, voor 19494de laagste of minste inschrijving was gesteld door den heer L. Boter- mans, te Gilze, aan wien het werk gegund is - voor 16197. Bij de door den dijkstoel v n het polder-district do Marsch, Lede en Oude-waard, te Keeteren ge houden publieke aanbesteding van het bouwen van een ronden steonen windwatermolen waren vijf in schrijvers. Als hoogste werd bevonden de heer H. Jansen, te Didam, voor 15600, en als laagste de heer D. v. d. Tas, te Charlois, voor/ 14600. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Wijk bij Housden, W. Ringnalda te Loon op Zand. Prijzen van 100 en daar boven. 5o klasse. Trokking van 13 Febr. Prijs van 1000: nos. 3807. 5619 en 14275; 400: nos. 1904 en 20563; 200: nos. 1550, 7082, 11593, 12034, 15018 en 16276; 100: nos. 4682, 6089, 11075, 14678 en 20561. HOE MOET "MEN EEN MEISJE VRAGEN? Deze gewichtige vraag beantwoordt een Engelsch schrijver aldus: Overijl de zaak nietreeds menig meisje heoft alleen daarom »neen« in plaats van »ja« gezegd, wijl do minnaar do rechte tijd zoo min als het rechte woord trof. Zoek een donkeren avond nit do vensters moeten gesloten, de gordijnen neerge laten, de lamp aangestoken, doch slechts flauw brandende zijn. Gij moet zoo dicht bij haar zitten dat ge nw pink in de hare kunt haken. Wacht tot het onderhoud stokt en zeg dan kalm Paula, ik moet n iets vragen.* Zij zal dan op haren stoel onrustig worden en zeggen »zoo?« eu na een pauze knnt ge vervolgen Paula, mijn doen moet u getoond hebben gij moet bemerkt hebben ik meen het moet u duidelijk zijn, dat -- dat Hier blijft ge steken, laat echter uw pink op haar plaats. Zij zal waarschijnlijk hoesten on u verzoeken het gesprek af te breken, terwijl ze n vraagt hoe ge u in den schouwburg geamuseerd hebtdat doet ze echter slechts om u wat moed te geven. Na ongeveer tien min. kunt ge voortgaan »Toen ik heden opweg naar hier was, nam ik mij voor u vóór mijn heengaan te vragen een zaak aan te roeren, die mij zeer Hier houdt ge weer op eu drukt haar zacht de hand. Of zij zal trachten haar hand terug te trekken, of niet.. In beide gevallen is het een goed toeken. Wachts slechts ongeveer vijf minuten en ga dan verder

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2