BUITENLAND. BINNENLAND. den, maar dat zou straks wel te verhelpen zijn, indien maar eerst die d dwarskij ker van 'u baas de hielen gelicht had. Zoo spoedig deze dan ook naar de nevengebou wen een kijkje ging nemen, werd de kleine Jakob met een melkkannetje om jenever gezonden. Dat was een handig ventje, die al aardig, dewijl zijn superieuren niet nauw keken als ze maar jenever kregen, een duitje kon uitsparen en op den hoek van de stille straat een slokje nemen. Al spoedig had Losser 't melkkannetje terug en spoedde zich naar de vierde verdieping, waar zijn kameraad metselde. Deze zette, zonder iets te vragen, de kan aan den mond; bijhield wel van melk, zooals hij aan zijn maats verzekerde, die er alles van begrepen, doch zich dom hielden. Losser deed hem bescheid en ze herhaalden dat toertje nog eens, waarop de opperman, opgeschrikt door 't harde trommelen op de kalkton, zich opmaakte om af te dalen. Drommelsdat was krasse melk, dacht hij en struikelde over alles .wat op den vloer verspreid lag. 't Was toen maar dat iemand 't zoo spoedig te pakken kon hebbenHij hield zich ech ter goed en greep bij de ladder de stelling- paal, keerde zich daarna om en zette den eenen voet op de sport. Vervolgens de ladderstijlen willende grijpen, bedroog hem zijn gezicht, hij tastte mis en viel voor over naast de ladder op de stelling, waarvan hij echter, het evenwicht verliezende, naar beneden stortte. IJlings was alles in rep en roer, men tilde den gevallene op, waschte hem, bracht drinken en waarschuwde de politie, die zich haastte den ongelukkige per raderbaar naar 't gasthuis te vervoeren. Overal waar de droeve stoet passeerde, had ze bekijks. /Zeker een Maandaghouër zei de eene. z/Wel ja, een dronkenlap meende de ander. Toen Losser in 't gasthuis arriveerde, kon zijn brave, knappe vrouw, die op een af stand de stoet gevolgd was, nog eenige woorden met hem wisselen en hem verge ving schenken voor de bergen leeds, haar acht jaren lang op de schouders gestapeld. Daarna gaf hij onder hevige smarten den geest. Juffrouw Losser's tranen konden niet ver hinderen dat de kleinen onmiskenbare tee kenen van vreugde aan den dag legden, toen ze hoorden dat vader nu nooit, nooit meer thuis zou komen. En sinds dien onvergetelijken Maandag heeft ze als weduwe rustiger en minder armoedig geleefd dan in baar trouwdag te deeïcn dat het kronkrakt hoogstwaarschijnlijk binnen een of twee weken ontbonden zou worden. Met andere woorden ik zou binnen een of twee weken dood zijn. Zijne woorden waren profetisch maar in anderen zin, dan hij bedoelde. Hij dronk van dien dag af 's morgens, 's middags en 's avonds brandewijn, niet omdat hij er van hield, maar in de hoop mij te vermoorden. Nauwe lijks had ik iiiij van den eenen roes hersteld of ik eeraaktc in den anderen.(Wordt vervo'gd.) t UITWIJK. Het wintergraan staat uitnemend te velde, liet gunstige herfstweder cn de niet langdurig strenge winter brachten veel bij tot eene gunstige ontwikkeling. De vorst heeft de plantjes geen nadeel toegebracht, gedekt als zij waren door eene sneeuwen sprei. De te bebouwen akkers zullen zich bekwamer voordoen dan vorige jaren, naardien zij door den vorst zijn bewerkt geworden. Het invallen van den winter stuitte den voortgang der muizenplaaghoewel niet verdwenen, zijn deze lastige gasten toch veel verminderd, te zien aan sommige bezaaide lauden, die verleden herfst nog al te lijden hadden, doch later veel bijgekomen zijn. De arbeid op de aardappelakkers is reeds weder begonnen en ver schaft weder aan velen het dagelijksche, hoewel de arbeidende stand toch dezen winter niet ge heel en al buiten verdiensten gebleven is. tDe aardappelen, die in den herfst niet van de hand gezet zijn, wegens geringe prijzen, en die hoeveelheid was nog al van aanbelang, worden thans verkocht 36 stuivers per H. L. t SPRANG, 22 Febr. In deze gemeente zijn 263 kinderen van 6 tot 12 jaren. Van dezen bezoeken 239 de openbare school alhier. Van de 24 overigen ontvangen 13 onderwijs in 't liefde gesticht te Kaatsheuvel, 2 hebben reeds de school verlaten en de 9 resteerenden wachten om met 1° Mei als leerlingen te worden ingeschreven. tDe heer G. J. van Apeldoorn, vóór eenige jaren hulponderwijzer aan de openbare school in deze gemeente, is onlangs benoemd tot directeur der Martha-sticliting te Alfen in Z.-Holland. De Martha—stichting is eene philantropische in richting, veel overeenkomst hebbende met de weeshuizen van Van 't Lindenhout te Neerbosch. t MEEUWEN, 23 Feb. Heden morgen geraakte een zoontje van J. P. alhier, een jongetje van ruim 3 jaar, in een vrij diepe sloot. Gelukkig werd dit nog bijtijds opgemerkt door een paar mannen, die daar in de nabijheid werk zaam waren en het ventje uit zijn neteligen toestand verlosten. tOok hier heeft de ooievaar zich weer laten zien. t DRONGELEN. In de „N. II. Ct" van 24 dezer leest men //Sedert jaren heeft men hier niet zulk een lagen waterstand der Maas gezien als gisteren.Ofschoon nu ons nietig dorpje met de groote koopstad Rotterdam en ons kleine ri viertje het Oude Maasje in de verste verte niet kan vergeleken worden met de majestueuze Maas aldaar, zoo kunnen we toch, wat het waterpeil aangaat, hetzelfde constateeren. Of dit dan zoo merkwaardig is Och neen maar we kunnen daaraan een ernstig ongeval verbinden en wel dit Een der heeren uit een gezelschap uit W. per rijtuig overkomende, den overtocht per pont denkelijk nog niet vlug genoeg vindende, waagde het er uit te springen alvorens het vaartuig aan den vasten wal was, met het ongelukkig gevolg, dat hij voorover in de vette, vette ebslib terecht kwam. Dat hij door zijne slijkerige be smettelijkheid of wil men besmettelijke slijkerig- heid uog vele andere personen aanstak, wekte niet weinig den lachtlust op der toeschouwers. t GIESEN, 24 Febr. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat een kat toebehoorende aan den onbezoldigden rijksveldwachter G. v. II. nu reeds jongen ter wereld heeft gebracht, na het vorige jaar 3 keer jongen geworpen te hebben. t VLIJMEN, 26 Febr. Onze geachte gemeente geneesheer, Dr. Verlinden, is sedert een paar weken aan 't ziekbed gekluisterd. Vele valsche geruch ten zijn over zijn toestand verspreid thans is de zieke aan de betere hand. Met 't oog op onze zeer uitgestrekte gemeente zou het wel wensche- lijk zijn indien zich nog een tweede geneesheer hier vestigde. Ieder die bedenkt wat aan de zor gen van een persoon is toevertrouwd, zal dit moe ten toestemmen, 't Uitgestrekte Vlijmen met on geveer 3600 inwoners en gedeeltelijk Haarsteeg, Iledikhuizen, Engelen, Bokhoven, Elshout en Nieuwkuik roepen dagelijks zijne hulp in. Vóór eenige dagen zijn de patiënten bezocht door een familielid des dokters. t Geregeld hebben hier Zondags kloppar tijen plaats, waaraan klein en groot zijn aandeel heeft. De laatste weken vooral waren zeer onrus tig messen en stokken deden ruimschoots dienst als middelen van moedwil en wraak. Vier a zes inaréchausseé's doorkruisen 'savonds het dorp. Onze polderman is wel geen katje om zonder hand schoenen aan te grijpen, doch is 't niet te be treuren dat //flinke7' boerenjongens de eerste bel hamels zijn t DUSSEN. Den 5 Maart a.s. zullen ten huize van J. van Beurden, aanvangende des nam. half zes uur, van wege de N.-B. Maatschappij van landbouw, lezingen worden gehouden over onder werpen uit landbouw en veeteelt, respectievelijk door de heeren De Moor en Bos, onderwijzers in landbouwkunde te Drongelen en te Eethen. De toegang is zoowel vrij voor het publiek als voor de leden der afdeelingen. t Den 24 dezer werden hier de eerste ooie vaars in dit saizoen gezien. t BOMMELERW AARD, 26 Febr. Naar men hier overal verneemt, vindt de geprojecteerde' ta baksbelasting in het Maas-Waalsche een zeer gun stig onthaal, n.l. in een ,/sens inverse." D. w. z. men is hier zeer tegen zulk eene belasting, wijl men meent dat daardoor aan den landbouw in deze streken den nekslag zou worden gegeveu en het ontwerp, werd het tot wet verheven, mits dien een zeer verkeerde bron zou daarstellen om de noodige middelen te vinden, ten einde 's rijks schatkist te vullen. t TIELERW AARD, 26 Febr. Door het dagel. bestuur van het waterschap van de Linge-uitwa- tering is collectief aan Z. M. den Koning ontslag uit die betrekking aangevraagd, wegeus de afwij zende beschikking op hun verzoek aan den Mi nister van W. H. en N. om vernietiging der ge wijzigde keur door het hoogheemraadschap „Al- blassei waard met Arkel heneden de Zouwe" vast gesteld en door Gedep. Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, waardoor de waterlossing van onge veer vier-en zeventig duizend hectaren grond in de Betuwe op de Linge, volgens de opinie van adres santen, zeer wordt benadeeld of belemmerd. ZEVENBERGEN, 24~F^biT De handel in aardappelen is en blijft in den geheelen omtrek alhier buitengewoon stil. Men hoort bijna van dit artikel niet spreken. De prijs is ongeveer f 1.50 a 1.75 per hecolieter. Het is wel te bejammeren voor de boeren dat dit product zoo laag in prijs is, daar nog* duizenden hectoliters gekuild zitten. Een schippersknecht, die dezer dagen 's avonds thuis komende zijn avondmaal niet gereed vond, heeft zich zoo driftig gemaakt, dat hij de schippersvrouw uit bed haalde en haar deerlijk mishandelde. Van dit geval is proces-verbaal opgemaakt. t GORINCHEM, 26 Febr. De werkzaamheden ter verbetering der Keulsche Vaart tusschen Via- neu en Schotdeuren, onder Arkel, zijn de vorige week begonnen. Ook zal eerstdaags een begin gemaakt worden met het leggen der nieuwe spoor brug over het Zederikkanaal, waarvoor het ijzer werk aldaar is aangekomen. Aan het Zwaanskui ken, onder de gemeente Leksmond, waar 7 wo ningen zullen afgebroken worden, is men begon nen met graven en een stoomtoestel te plaatsen. t De eerste zitting van den militieraad zal alhier gehouden worden op Woensdag 18 Maart. In deze zitting zal uitspraak gedaan worden om trent de vrijwilligers voor de militie, alsmede de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de ge vorderde lengte. Z. M. de Koning heeft den heer Mr. C. L. de Vos van Nederveen Cappel, president van den Hoogeti Raad der Nederlanden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking. Van het reeds medio April te ontbinden per soneel der hofhouding van II. K. H. Prinses Hendrik zullen aan de dienaren, die reeds tijdens het leven van Z. K. H. Prins Hendrik ten paleize geëmploieerd waren, pensioenen of jaarlijksche toe lagen verleend worden. Te Vlissingen gaat een adres rond van ingeze tenen aan Z. M. den koning, waarbij Zr. Ms. tus- schenkomst wordt ingeroepen, om het sluiten der werkplaatsen van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te voorkomen, alsmede Z. M. te verzoeken zijn invloed aan te wenden om den burgemeester, den heer Arie Smit, aan het hoofd der gemeente te behouden. In de berichten van verschillende couranten omtrent het ontwerp voor eene nieuwe politie-wet bestaat eenige verwarring omtrent liet vaderschap van dit ontwerp. Het „N. v. d. D." brengt klaarheid in deze zaak. Nadat in 1852 bij Koninklijk Besluit van 3 Mei een Staatscommissie benoemd was tot het ontwerpen van een Rijkspolitiewet een van de moeielijkste en wellicht de moeielijkste opdracht voor wetgevers welke den 18den September van dat jaar rapport uitbracht, en nog niet lang geleden door een Oost-Indisch ambtenaar, rar. Heyligers, op aanzoek van den minister Modder man, mede een wet onderworpen was, die in het licht verscheen, mocht zegt „Het Nieuws" de bodem ongetwijfeld toebereid en de weg aan gewezen geacht worden. Door deze twee rapporten voorgelicht, gordde een van de hoofdkommissarissen der Arasterdam- sche politie, de heer P. W. Steenkamp, zich on langs aan tot het opstellen van een nieuw wets ontwerp op de Rijkspolitie, een moeielijke arbeid! zeker voor iemand, die pas eenige jaren bij dei politie (en dan nog bij de gemeentelijke) geplaatst, is. Dit project nu werd door den burgemeester van Amsterdam aan den Minister van Justitie ter lezing gegeven, en deze verzond daarvan een ex emplaar aan alle procureurs-generaal in Nederland, ten einde er hun oordeel over te vernemen. Ook de nestor der hoofdcommissarissen van politie hier te lande, mr. Cardinaal, om zijn rechts geleerde kennis zoowel als om zijn groote onder vinding in politiezaken de tot oordeelen aange wezen man, heeft van dit ontwerp een exemplaar- ontvangen, opdat de Minister ook van zijne ziens wijze omtrent dit zeer gewichtige punt in kennis moge gesteld worden. Onlangs werd aan het eerste kantongerecht te Amsterdam een zaak behandeld, die voor het publiek niet zonder belang is. Ter gelegenheid van een bal masqué, in het vorig jaar door de Naamlooze Vennootschap Park schouwburg te Amsterdam in bare lokalen ge houden, gaf de heer B. bij liet binnenkomen aan de vestiaire een dames-pelsmantel ter bewaring^ waarvoor hem als bewijs van ontvangst een koperen naamplaatje of rcQu werd ter hand gesteld. Bij het verlaten van het gebouw bleek het den heer B., dat de pelsmantel zoek was. De lieer D. achtte de naamlooze vennootschap de Parkschouwburg aansprakelijk en dagvaardde deze tot afgifte van den door hem in bewaring gegeven dames-pelsmantel, subsidiair tot schade vergoeding. Behalve andere defeusiën, welke hier Door de Engelsche »Board of Trade is aau kapt. D. Hollaar, gezagvoerder van de Ned. vischsmak 5>Zee en Landbouween geschenk in zilver toe gekend voor hulp en menschlievenheid betoond aan de bemanning van twee Engelsche vischsloe- pen de Clara en Elisabethvan Huil ende»Far- lair« van Peterhead, welke beide in het jaar 1884 in de Noordzee zijn verongelukt. Een walgelijk tooneel heeft plaats gehad bij do voltrekking van een doodvonnis in de gevan genis te Exeter, of liever bij de poging daartoe. De veroordeelde, die de oude bonne der koningin vermoordde, stond op het schavot en do noodige formaliteiten waren geschied. Het lezen van het gebed voor de dooden begon. Het noodlottige werk tuig weigerde echter. Men bracht don veroordeelde op zij, poogde, de fout te herstelleD en opnieuw klonk het gebed, maar weder weigerde het werk tuig. En zoo geschiedde 't nog twee malen. Telken reize word de arme man oerst naar zijne cel ge bracht. Eindelijk had de sheriff er genoeg van. Hij gelastte niet voort te gaan en deelde de regeering het gebeurde mede. H. M. Victoria heefPthans, op voordracht van den min. v. biunenl. zaken, het over John Lee uitgespro ken doodvonnis veranderd in levenslange dwang arbeid. Te Saigoen kwam onlangs een nieuw blad uit, getiteld >L'Unité Indo-Chinoise.« Reeds bij het verschijnen van het tweede nummer werd de re dacteur, de heer Ternisien, tot een tweegevecht uit gedaagd om de volgende redenen Een man, Delacour genaamd, had den heer d'An- cerville, den redacteur van de Trompette,* in het openbaar beleedigd, door hem aan den baard te trekken en in het gezicht te slaan. De aanrander werd daarop gearresteerd en voor den rechter ge bracht. De heer Ternisien gaf nu een verslag van het voorgevallene en veronderstelde dat Delacour be- taald was geworden om die daad van geweld te plegen door den heer Delpino. Deze begaf zich daarop naar het hotel waar de heer Ternisien lo- geerde en sloeg hem, terwijl hij aan tafel zat, twee malen in het aangezicht. Nu werd een plaats bepaald waar zij elkander zouden ontmoeten om op de sabel de aangedane beleediging uit te wisscheu, terwijl werd overeen gekomen, dat de strijd niet mocht eindigen vóór dat een van beiden niet meer in staat zou wezen zijn wapen te hanteoren. Na eenige stooten ont ving de heer Delpino een wond boven bet rechteroog, waarop de secondanten verklaarden dat aan de eer was voldaan, hoewel de gewonde er op aandrong om het gevecht te vervolgen. Vervolgens werden de noodige verklaringen over en weder af gelegd en de strijders eindigden met elkander de hand te drukken. In het daarop volgende nummer van zijn blad trok de heer Ternisien zijn voor den heer Delpino krenkende veronderstelling in. Men vreest dat het stoomschip Alleghany*, van Liverpool, met allen aau boord (ruim 30 personen) is vergaan. De Alleghanyvertrok den 9n Jan. van Cardiff naar Galle met een lading steenkolen en sedert dien heeft men niets daarvan gehoord. Het aantal werkstakers in het bassin van Mons is thans ongeveer 5600. Do fakkeltocht, die ter gelegenheid van.Bismarck's 70n verjaardag te Berlijn zal worden gehouden, belooft wel de grootste te zijn die ooit werd aan schouwd. Reeds nu hebben zich 5000 deelnemers aangemeld, van de hoogescholen, krijgsvereenigin- gen, gymnasten, kunstenaars enz. Er zullen twee draagbare machines voor electrischo verlichting in den optocht worden meegevoerd. Voor de strafkamer van het Landgericht te Graudenz werd dezer dagen het volgende geval behandeld. In December 11. wenschte een arbeider, die reeds zeven eu een half jaar vau zijn leven in het tnchthuis had doorgebracht, een dienstmeisje te hnweu. Op den dag van het hnwelijk had de bruid echter veel omhanden, zoodat zij, toen de bruidegom haar afhaalde om mede te gaan naar de burgerlijke autoriteit, hare jongere zuster ver zocht oven haar plaats te willen innemen: »gagij met mijn bruidegom, ik moet het eten nog klaar maken De zuster giug mede en de ambtenaar van den burgerlijken stand voltrok het huwelijk. Bij de daarop volgende kerkelijke inzegening had de bruidegom evenwel de rechte bruid aau zijn arm. Do arbeider is uu tot drie maanden, eu ieder zijnor vrouwons tot veertien dagen gevangenis straf veroordeeld. Een ernstig moordverhaal wordt uit Rusland bericht. Bij het dorp Olchauka, in hot gouverne ment Kursk, woonde een boschwachter mot zijn vrouw eu twee kinderen. Hij ontmoette onlangs een boer, die, schijubaar uitgeput vau vermoeienis en verstijfd vau koude, hem om hulp vroeg, en hij verwees deu ongolukkige naar zijn wouing, welko niet ver van daar was. Do man ging naar het huis, en nadat hij zich daar aau hot een eu ander had te goed gedaan, begon hij op ruwen toon do boschwachtersvrouw om geld te vragen. Zij ging de kamer uit, onder voorwendsel van het geld te halen, maar in wer kelijkheid om, op het dak geklommen, naar hulp om te zien. Een paar mannen die daar langs kwamen gaven aan haar roepen en wenken geboor, Een hunner trad het huis binnen; maar op hetzelfde oogenblik werd hij doodgestoken door den man, die reeds de beide kindoren, waarmee hij alleen gebleven was, vermoord had en nu aan hot plunderen was. De andere geroepen helper, die na verloop van eenigen tijd ook naar binnen ging, werd mede door den moordenaar aangevallen. In hnn hevige wor steling werd de misdadiger ernstig gewondmaar juist toen hij bijna overmeesterd was, kwam de bosch wachter terug. Hij zag zijne kinderen vermoord liggen en den boer wien hij gastvrijheid had ver leend in gevecht met een vreemde. Deze laatste moest, meende hij, de moordenaar zijn. In die meening legt hij zijn geweer aan, schiet en de miskende helper valt dood neder. De werkelijke moordenaar gaf ook weldra den geest. Een ontzettende brand te Dautzig heeft in de ganscho stad een outzettenden indruk teweegge bracht, niet alleen wegens het groote menschen- verlies, maar ook wegens de vreeselijke omstan digheden, waaronder het ongeluk plaats had. Het door den brand verwoeste huis was eeu oud ge bouw, waariu vele kleine burgers hunne woning hadden. De brand ontstond in den kelder, toen alle bewoners in diepen slaap lagen daar de trap pen aanstonds vuur vatten, was hun, toen zij ont waakten, de weg ter redding afsneden. Den be woners der laagste verdieping gelokte het door de vensters zich te redden, maar ook enkelen vau dozen kregen ernstige kwetsuren zoo twee jonge meisjes en eene vrouw, aan wier herstel getwij feld wordt. Moeielijker was de positie boven in het huis, van waar het schrikkelijk hulpgeroep over het gansche pleiu weerklonk. De brandweer slaagde er in zes menschen te redden eonige anderen werden door buren langs ladders, die van dak tot dak gelegd waren, gered. Doch een sergeant van de veldartillerie, die den sprong naar beneden waagde, werd verpletterd opgenomenzijne vrouw vond in de vlammen den dood. Onder de ruïnen werden nog eenige lijken gevonden. Yan al de families, die in het gebouw woon den, was slechts ééne tegen brandschade verzekerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2