WII-enKOOILAND Wei- en Hooiland, te publiek verpachten: Bekendmaking. WEILAND te Veen. .MARKT BE RICHTEN. ADVERT ENTI EN. FIS BUIIG ER LIJ KE STAN I). Gemengd Nieuws. Openbare Verhuring voor het Seizoen van 1885. VERHUREN: eenige perceelen als van ouds. 13 Heet. Weiland on der Eethen en Drongelen. 35 Heet. Wcil a n d on der Dussen en Meeuwen. een WEDSTRIJD doen hou den van Dekhengsten en een WEDSTRIJD van Veu- len-Merriën, Openbare Verhuring Openbare Verhuring EETHEN. V erhuren niet van belang zijn, voerde de Parkschouwburg tegen dezen eisch aan, dat de vestiaire niet door den Parkschouwburg werd geëxploiteerd, maar dat de exploitatie daarvan door haar aan derden was verpacht. De kantonrechter verwierp deze exceptie en overwoog onder meer, dat zelfs als ware het be wezen, dat de exploitatie aan derden was opge dragen, dan nog dit feit den Parkschouwburg niet van zijn aansprakelijkheid zou kunnen ontslaan, tenzrj het publiek met deze omstandigheid be hoorlijk in kennis ware gesteld. Dienovereen komstig werd den heer B. de door hem inge stelde eisch toegewezen. Sedert eenige jaren leverde het maken van stroo- foudralen of hulzen voor flesschen, gedurende den winter werk en brood aan tal van behoeftige ge zinnen op Tessel. Ettelijke duizenden van die stroo-foudralen werden naar elders afgeleverd. Het vervaardigen dier voorwerpen is echter ook aan den vasten wal beproefd, waar de grondstof fen goedkooper konden verkregen worden. Het gevolg is geweest, dat Tessel de concürrentie niet kon volhouden en er de industrie, tot groote schade van vele gezinnen, geheel verloopen is. Eenige ingezetenen van Drunen hebben hooger beroep aangeteekend tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot benoeming van een gemeente ontvanger aldaar. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. FTerv. Gemeente te Tienhoven a/d Lek is in eene druk bezochte vergadering, met algemeene stemmen, besloten het verzoek van den Minister van Bin- nenlaudsche Zaken, tot behoud van de oude in de kerk aldaar, niet in te muurschildering willigen Te Nijmegen betaalde men Maandag laatmarkt 9 cent voor de 4 eieren. In eene Maandag te Leeuwarden gehouden tal rijk bezochte vergadering der Vereeniging //Vee handel op Amerika/' is tot oprichting eener naam- looze vennootsch. //Eriesche Veehandel op Amerika" besloten en werden de statuten voor deze behan deld en vastgesteld. Zooals de naam reeds aanduidt, heeft deze ven nootschap ten doel het drijven van handel in Eriesch vee op Amerika. Het kapitaal werd bepaald op f 100,000 en is verdeeld in 400 aandeelen van f 250. Te Christiania lieeft gisteren de lang verbeide wedstrijd op schaatsen tusschen Axel Paulsen en Rinke van der Zee plaats gehad. De uitslag was niet gelukkig voor onzen land genoot. Axel Paulsen heeft de baan afgelegd in 11 minuten 8 seconden, terwijl Van der Zee daartoe 12 min. 11 sec. heeft noodig gehad. De elliptische baan had eene lengte van 1400 meter en werd 31/2 maal afgereden. Wij twijfelen niet of de wakkere Eries, die thans de vlag heeft moeten strijken voor zijn Noorschen mededinger, zal zich spiegelen aan den Engelschman Smart, die ruiterlijk zijne nederlaag erkende, doch zonder den moed op te geven voor een volgenden keer. Bij den daarop gevolgden internationalen wed strijd tusschen Loser, Kingma, Werner en Gothe, heeft Kingma den prijs behaald; Werner kreeg den tweeden. Kingma legde den baan af in 12 minuten 25 seconden, Werner in 12 min. 37 sec. Zondag 11. werd in de zeegaten der Wadden eilanden het zonderling verschijnsel opgemerkt, dat de ebbe twaalf uur aanhield. Het water viel zeer laag, zoodat zandbanken enz. die anders nooit bloot komen, geheel droog lagen. De stoom boot van Harlingen naar Amsterdam zat op een half uur afstand van eerstgenoemde haven ge durende 8 uren aan den grond. De stoomboot van Nieuwediep op Tessel kon de haven van dat eiland niet bereiken. Langs de kust van genoemd eiland lag alles droog. De postschuiten van Wie- ringen naar de Ewijcksluis en van Tessel naar Vlieland zaten geheel droog en kouden zoodoende geen dienst verichten. Men schrijft uit Volendam, dat men daar ernstig denkt aan het vormen eener commissie, ten einde een beroep te doen op de publieke liefdadigheid. De vloot ligt nu van Kersttijd af werkeloos in de haven, en er wordt volstrekt niets verdiend. Daarbij komt dat er zeer vele zieken zijn, zoodat de be hoefte met den dag grooter wordt. Door onbekenden zijn reeds ongevraagd belangrijke giften gezonden (men zegt circa f 2000.) Met dat bedrag kan echter slechts weinig gedaan worden. Als men bedenkt dat de berekening is dat ieder span bot ters dat met den wonderkuil vischt f 80 per week besomt, dan maakt dat reeds voor de honderd span eene som van f 8000. En nu zegge men niet dat de Volendammers dan maar andere netten moeten gebruiken, want dit is nu eenmaal onmo gelijk. Bij de gehouden proefvisscberijen is geble ken dat de Volendammer-vaartuigen zich daartoe minder eigenen. Ook voor de burgerlijke gemeente Edam is de toestand kritiek want de achterstallige lasten te Volendam klimmen zeer. In een woord het is een allerbedroevendste toestand. Men meldt uit Tessel van £2 Febr. Vóór twee eeuwen werd de Engelsche vloot, die eene landing op Tessel wilde beproeven, door eene eb van twaalf uren daarin verhinderd. an zulk een ebgetij werd na dien tijd niet meer ge waagd. Heden echter is weer een eb van twaalf uren waargenomen. Tijdens 't h-iog water moest zijn, teekewie de peilschaal een waterstand van gewoon laag water. Tegen den avond was voor de kust de bodem der zee droog e;i werd een water stand van 2.2 M. beneden A. P. waargenomen. Zondagmorgen maakte de langdurige eb, dat men te IJmuiden de sluisdeuren niet kon sluiten en dat men moest doorspuien tot des avonds half zeven. Door de sterke strooming, die tengevolge van het langdurige spuien oiltstond, ging het zand bij de spoorbrug te Velzen loopeti, zoodat men bevreesd was dat de hoofden der brug ondermijnd zouden worden. Vanwege de Spoorwegmaatschappij zijn toen onmiddelijk drie waggons steenen bij de hoofden gestort. De door de marechaussee in hechtenis genomen persoon uit Sprang heeft verklaard, dat hij de wond aan een der hem aanrandende personen heeft toegebracht alleen uit zelfverdediging. Het ia dan ook gebleken dat hij alleen tusschen meer dan 5 of 6 Waal wijkers in de klem zat, die hem sloe gen, schopten en erbarmelijk mishandelden, ter wijl anderen de bedrijvers dezer ongerechtigheden hielpen en hun latten en knuppels in de hand ga ven om den loteling te slaan. Politie was daarbij niet aanwezig. J. v. d. Stelt, 63 j. echtg. v. B. v. OsW. Biesheu- vel, 4 m.; H. de Koning, 3 m.; J. Roza, echtg. v. 1 M. Geerts; G. Schouten, 67 j. Te Nijmegen hebben wanordelijkheden plaats ge had. Sedert het jongste carnavalsfeest was het volk aldaar zeer opgewonden tegen zekere gehuwde win kelierster, omdat zij toen gemaskerd was uitgeweest met een gehuwd vriend, terwijl haar man afwezig was (hij bevond zich in de gevangenis om 10 dagen celstraf te ondergaan). Daar zij ook na dien tijd de betrekking met den vaslenavondvriend scheen te onderhouden, was de volkshaat gaandeweg grooter geworden. Maandag avond nu was er een groote oploop voor hare woning ontstaan, die naar de kreten te oordeelen geneigd scheen de winkelierster te mishandelen zoo men haar in handen mocht krijgen. De glazen der voorpui van haar huis werden in geworpen. Ten einde verdere wanordelijkheden te voorkomen, was er eene sterke politiemacht noodig, die de opgewonden menigte met de wapenen moest uiteen drijven. Ten elf ure was alles rustig, waartoe het spoedig en krachtig optreden der politie veel heeft bijgedragen. Te Spijkerboor is een stoomoliefabriek met den grooten voorraad lijnzaad, olie en koeken door brand vernield. Niets werd gered. Een knaap kreeg dinsdag te Amsterdam een slag van een molenwiek. Zwaar gekwetst werd hij naar het gasthuis gebracht. De justitie te Breda doet onderzoek naar de oorzaak van den dood van een 11-jarig meisje te Ossendrecht. Het kind was bij gelegenheid van het carnaval een stuk hout tegen het hoofd geworpen en een paar dagen daarna aan de gevolgen bezweken. In de Gerard Doustraat te A msterdam is een metselaar van een dak gevallen. Hij wa3 onmiddellijk een lijk. Ook in de Van Lennepstraat aldaar had een loodgieter het ongeluk van een goot te vallen, llij bleef op de plaats dood. Te Sappemeer is het lijk van een oud-schipper drijvende in het water gevonden. De jeneverflesch dreef naast het lijk. De Engelsche brik //Revonation" is in de eerste Linnenhaven te Vlissingen met sterke vaart tegen den wal aange komen en heeft aan dezen belangrijke schade toege bracht. De Revonation" bekwam geen noemens waardige averijalleen is de voorsteven een weinig ingedrukt. Van de schadevaring aan de kaaiwerken is door de bevoegde autoriteit proces-verbaal opge maakt. Te Zaandam zijn een timmer- en zaagsel- schuur bij de molen vDe Harpt" afgebrand. Sedert Vrijdag jl. wordt te Amsterdam vermist Jan Eenschak, oud 56 jaren, van beroep venter in schrijf behoeften, wonende in het Hol te VHage. Een vrouw en drie jonge kinderen verkeeren in diepe armoede. Een omstreeks 20-jarige jongen, met donker krullend haar, gekleed met zwarte jas en zwart zij den pet, ontrolde gisterenmiddag te Amsterdam aan een bakkersknecht een grijslederen zakje, waarin f 12 Juist toen de dief op den loop ging, bemerkte de bestolene wat er gebeurd was, maar kon den dader niet meer achterhalen. In een der kelders van het Paleis voor Volksvlijt aldaar is een blaas met knalgas gesprongen. Er werd slechts weinig schade aangericht. f Almkcrk, van 8 Jan. tot 26 Febr. Ondertrouwd: J. H. A. Kampman, jm. 27 j. en A. Albias, jd. 20 j. Getrouwd: P. Ouworkerk, jm. 22 j. en D. v. Andel, jd. 24 j.; A. Bekker, jm. 21 j. en C. Hans- sen, jd. 23 j. Geboren: Sjjke, d. v. C. Coljn eu T. v. d. PijlJan, z. v. J. v. Rijswijk en L. HellemanJau Arie, z. v. J. Straver eu A. v d. HenvelArie, z. v. J. v. d. Stelt en W. v. d. Stelt; Cornelia Adri aans, z. v. P. G. Hansseu; Aria, d. v. B de Ruiter en J. Dekker; Arie, z. v. G. Vink en M. Ewijk; Johannes, z. v. J. v. d. Stelt en G. KantCornelia, d. v. M. v. d. L. van Maastrigt en G. den Dunnen Bastiaan Willem, z. v. K Buizor eu J. Kon Adriaaa, z. v. P. Walraveu en E. Thieleu Johanna, d. v. P. Sterkeuburg en P. de Raijter. Overleden: F. J. v. Dus^eldorp. 66 j.; J. A. Morés, 9 j W. Schouteu, 3 m.; Z. Wijuaus, 1 in.; KERKNIEUWS. naar Venendaal, (2e vacature) M. H. Broekestein, te Hicrdennaar Doesburg, J. M. Vorstman, te Enschedé ;Den Bommel, P. Flieringa, te Babylonien- broek Kolumerzwaag, J. J. v. d. Vlagt, te Smilde; Ketbel, c. a. J. W. H. Kalkman, te Maassluis; Barchem, J. M. Vorstman, te Enschedé; Eennm, W. J. Scherphuis, cand. te Appingedam. voor Berkhout, door J. C. Benit, te Ouddorp St. j Kruis, door v. d. Bake Callenfels, cand. te Utrechtj Jaarsveld, door C. Hattink, te Nieuw-Vennep Bu:nm en Mannekezijl, door T. H. Woadstra, te Oudemirdnrn Zuidzande, (Zeel.) door Geertsema Beckeriug, te Oosterzee. Onlangs las men op de muren te New-York met roosachtige lettersde president Arthur dood, vermoord. Trad men nader, dan las men het vol gende»de president Arthur was reeds lang dood, vermoord door kon cn vochtigheid als hij niet sedert twee jaren flanellen hemdjes gedragen had van Juliu3 W. Johnstin, Square no. 3.« Een jong paar liet zich in den echt vereenigen. »De vrouw is verplicht don man overal te vol gen,* zoide de ambtenaar van den burgelijkeu stand, het gewone formulier uitsprekende. »Dat kan ik niet beloven,* antwoordde het brnidje zeer beslist. »Hoe bedoelt n dat?* Mijn man is brievenbestellor* antwoordde zij. Hij wilde wel maar hij kon niet. Iu een ker mistent te Weenen werd dezer dagen een leeuw hondje vertoont. De eigenaar verklaarde dat het diertje een hoogst merkwaatdig product der schep ping was, daar het durfde te vechten tegen eeu ratelslang. Wanneer do tent met toeschouwers ge vuld was vertoonde de man een klein, aardig hondje, dat hij aan iedereen zien liet; heeft iemand van de heeren of dames wellicht een zeer grooten ra telslang bij zich?* werd dan gevraagd. Tot groote verwondering van den man had nie- man zulk een dier in den zak, zoodat het hondje, hoe vechtlustig ook voor het oogenblik, zijn drift moest betoomen. Het publiek echter ging wel eenigzins teleurgesteld huiswaarts. Hoe een beschonkene eene stad kan redden, ver telt de »Veeud. Ct.« De Scbotsche pretendent Karei Eduard Stnart had de bezettiug van Edin- bnrg bij zijn leger moeten trekken, om aan gene raal Cope weerstand te kunnen bieden. Slechts één Bergschot motst achterblijven, omdat hij zinneloos beschonken was. Toen hij eindelijk ontnuchterd op do straat stond, zagen de Edinbnrgors hem ver baasd aan eu vraagden, of hij zich iu de stad vei lig achtte; de bezetting van het kasteel behoefde slechts een uitval te ondernemon, om de stad zonder slag of stoot te heroveren en dan zou hj zonder genade gehangen worden. Bj deze woorden brak de Bergschot iu een schaterlach uit. »Gj meent dat ik alleen ben?* riep hij uit. Dwaasheid Vjf- houderd van de onzen liggen in hinderlaag, ge reed om voor den dag te komen, zoodra de vjand in de val Kopt.Deze woorden werden aan gene raal Guest, den bevelhebber van het kasteel, hei mei jk bericht. Hj werd onthutst en liet den reeds voorbereiden uitval na. Zoo redde de dronkenschap en togeuwoordigheid van geest van een Bergschot de hoofstad voor den pretendent, die haar na de zege van Preston in triumf weder betrok. f WAALWIJK. Bj gelegenheid van da jaarmarkt alhier op 25 Febr., was buitengewoon veel vee aan gevoerd. De handel was echter niet erg geanimeerd. Ter botermju werden aangevoerd 1187 KG. boter, die werden verkocht van af 0.97 tot 1.08 hot KG. t Bussen, 26 Febr. Aangevoerd 222 K.G. Prjs der boter ƒ0.88 tot 1.09. Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Heugden zal op Dinsdag den 3 Maart 1885, des voormiddags 11 ure, bij den Heer JAN SCHEEPENS, aan de Ilerptsche Poort te Heusden, in het openbaar Breeder bij biljetten omschreven. 00 zal voorhetSaizoen vnn IS80, De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, afdeeÜDg Hensden, zal op Binsdag 3 Maart e. k., geljk met de Heusdensche Jaarmarkt, waarvoor wordt uitgeloofd, voor ieder afzonderljk, als eerste prjs een Verguld Zilveren Medaille met Diplomaals tweede prjs een Zilveren Me daille met Diploma. Om de toegekende prjzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dekhengsten gedurende een zoogenaamden dektjd, dat i3 van af den dag dat de wodstrjd heeft plaats gehad tot den 15 Juli daaraanvolgende, in een der gemeenten tot de af- deeling bwhoorende, tot dekking beschikbaar moeten zjn. Ook zal niet meer dan f 10.voor dekloou mogen gevorderd worden. De wedstryd zal plaats hebben op hot Burebtplein, des voormiddags ten ®lf ure. Het Bestuur dor afdeeling voornoemd: M. A. BOLL, Voorzitter. L. J. VEERMAN, Secretaris. De Notaris VAN BAASBANK te Heusden, zal Vr-ijcLav*- den IVIaart 18©£5, des voormiddags 11 uur, ten horberge van Jan Vos, in het Veerhuis te Veen, publiek VERHUREN Voor het loopende Seizoen. A. Voor de Kerk der Hervormde Gemeente te Veen. H. A. C. 0 99 80 Weiland, in de Kjvertsche onder Wjk, »de 7 hont.« 2 28 50 Weiland, in de Kjvertsche onder Veen. 1 14 90 Weilaud, gen. de Hanewaard onderVeen. 1 Weiland, gen. de Achthont op de Weide onder Veen. 1 98 20 Weiland, genaamd de Hel onder Veen. 0 61 80 Weiland, op de Weide onder Veen. 0 60 80 Weilaud, als voren. 1 71 30 Weilaud, gen. do Kerkgriend onderVeen. B. Voor de Diaconie Armen der Herv. Gem. te Veen. H. A. 1 70 Weiland, iu de Slagm onder Veen. 1 40 Weiland, gen. de Poojerbeemd onder Veen. C. Voor den WelEd. Heer A. Blanlcers te Gorinchem. H. A. 2 51 Weiland, onder Veen, in de Uipenae, genaamd Steen (Keolsche Griend.) D. Voor den Heer C. Jvan Wijk te Wijk. H. A. C. 1 87 80 Weiland, onder Veen, aan de Veensche steeg, genaamd Kjvertsche. Voortspubliek VERHUREN Voor 2 jaren. E. Voor de Diaconie Armen der Herv. Gem te Veen. 2 perceelen Bouwland, gelegen te Veen, in do Mus- scheutiecd, in huur geweest bj Govert Vos. TE Do Notaris BOLL, gevestigd te Dinther, zal op DONDERDAG don 12 MAART 1885, dos voormid- dags om 11 UUR, ten horberge van Jan van der Beek te Eethen, publiek Voor dun tijd van EEN of van VIER JAREN Ouder Eethen. Voor Mevrouw de Wed. BOLL te Gorinchem. 1 Heet. 82 Aren in den Langcu Bruggert aau de Broeksche Straat, laatst huurder C. W. Boll. Voor deu Algemeeae Armen to Eethen. 1 Heet. 63 Aren in de Oude Weide, laatst h«ur- der A. Nieuwenhuizon. 1 Heet. 60 Aren iu den Langen Bruggert, laatst huurder B. Branderhorst. Voor bot seizoen van 1885: Voor den Heor Mr. P. J. PAETS VAN GANSOIJEN. 3 Heet. 33 Aren in de Hoeven, genaamd >Priu- seukamp,* laa'st huurder P. van Geffen. Voor de Hervormde Kerk van Eethen. 1 Heet. 70 Aren iu de Hoeven, genaamd Kerken- kampje,laatst huurder H. van Wjlen. Voor den Heer A. B. VAN TIENHOVEN. 2 {Heet. 40 Aren in den Langen Bruggert, laatst huurder J. Hamers. 2 Heet. 30 Areu in den Langen Bruggert, laatst huurder H. Klerks. Voor de Diaconie-arraen van Eethen. 30 Aren in het Armonboomgaardje, Onder Meeuwen. Voor den Heer J. VAN BUUREN. 1 Heet. 56 Aren voorste 12 hond, laatst huurder A. D. van Buuren. 1 Heet. 84 Aren derde 12 hond, laatst huurder O', de Graaff. 1 Heet. 54 Aren achterste 12 hond, laatst huur der C. de Wind. Onder Doeveren. Voor de Erven DE PETIT. 3 Heet. 79 Aren het Kerkpad, laatst huurder L. vau der Hoeven. Onder Genderen. Voor don Heer Mr. P. J. PAETS VAN GANSOIJEN. 2 Htct. 73 Aren in de Beemden, laatst huurder D. van Hemert. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen .- Bed'inkt .- VAN A. Dingsdag 3 Maart, 's namiddags 3 uur, te Brongelen in 't Veerhuis: B. Donderdag 5 Maart, 's voormiddags 10 uur, te Bussen bij C. HUIGEN Heusden, 14 Februari 1885. van VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3