BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND, Afloop van Aanbestedingen. liggen; ik ben blijven stilstaan en de we reld is met reuzenschreden voortgescho- ven. Ik hoor de stoomhamer bonsen en zie de zwartberookte wagens voorbij snellen ik zie 'tjonge volk, opgedirkt met allerlei kostbare en onnutte kleertjes, jagen en vliegen om van den schralen schotel een hapje meester te worden het dwarrelt langs mijn venster in woeste vaart. Rust is een woord dat uit den tijd is, behalve voor mij en andere oudjes, die de eeuwige rust in 't gezicht krijgen. Wij kunnen ons niet meer vinden in al die drukten van 't heden en terwijl we vermoeid van 't staren de matte oogen sluiten, stamelen we bid dend: als dat met al dien drift maar goed afloopt. zende de personen, bevoegd tot bet kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeente raad, zijn vastgesteld, in de vestibule van bet raad- buis aangeplakt en gedurende 14 dagen ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage zgu nedergelegd. Degenen, die bezwaren tegen de lijsten hebben in te brengeu, worden uitgenoodigd deze vóór den 27 dezer, bij ongezegeld verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aau den gemeente raad in te dienen. Heusden, den 13 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. ijselsch of Geldcrsch dialect gehouden worden. De lstc prijs bestaat uit een gouden medaille en 20 de 2de prijs uit een zilveren medaille eu 10. t Als een bewijs dat het de Kamerleden ernst is om te bezuinigen, kan dienen dat door de Commissie van Rapporteurs over het 9e Hoofd stuk (Waterstaat) een amendement wordt voorge steld dat strekt om het verwen der Vergaderzaal der Kamer achterwege te laten. Gedurende de a.s. tentoonstelling te Antwerpen zal daar een electrische tram rijden tusschen het Ooster-station en het tentoonstellingsterrein, een afstand van ruim een half uur gaans. Op een gedeelte van het tramwegnet van Balti more zal omstreeks 15 dezer de electriciteit als beweegkracht worden gebruikt volgens het systeem Doft. In het »gedachtenlezen« is ook al concurrentie* Te Keulen is thans, behalve Cumberland, nog een ander gedachtenlezer, Röszner, en die twee maken, naar men van daar bericht, door hunne concur rentie geon van beiden goede zaken. Het zal echter in dit opzicht nog wel erger wordenten minste volgens een schrijven in de Deutsche Bücherei,« die, na herinnerd te hebben hoe do vraag van het gedachteulezen i>sedert eeu wen vele grooto geesten heeft bezig gehouden,* de gewaagde maar schoon klinkende voorspelling doet: »dat wij in Cumberland het beeld van den mensch der toekomst zien en dat het mcnschelijk brein eenmaal het bedoelde vermogen zal verwer ven, waardoor de tolvrijheid der gedachten wordt opgeheven en de leugen uit de wereld verbannen Do kleine maar zeer nijvere stad Triberg, in het Schwarzwald, was tot dusverre zeer gebrekkig ver licht; de 200 M. booge waterval van Gulach, bo ven de stad gelegen, heeft het mogelijk gemaakt eene goedkoope beweegkracht voor electrische ver lichting te verkrijgen. Do voorloopig reeds aange brachte 9 booglampen zijn volkomen toereikend om do 10 minuten lange hoofdstraat, benevens de zij straten, te verlichten. Do iurichting voldoet in alle opzichten. In 1884 verlieten 76.000 landverhuizers de Ier- scho havens, dat is 32.900 minder dan in 1883. In het geheelo Zuidwesten van Amerika hebben sedert eenigen tijd de spoorwegknechts op een groot aantal lijnen den arbeid gestaakt, wegens herhaalde loonsvermindering. De bevolking koestert groote sympathie voor de werkstakers, van oordeel zijnde, dat hun werkelijk onrecht geschiedt. De Kamer van Illinois heeft zelfs een motie van in stemming met de werkstaking aan den Wabash- spoorweg aangenomen. Het goederenverkeer staat op al de bedoelde lijnen in Illinois, Missouri, Kan sas, Texas, Arkansas en Louisiana geheel stil. Te New-Orleans, St. Louis enz. weet men met de op gehoopte goederen geen raad. Aan de personen treinen leggen de werkstakers geenerlei hindernis in den weg. De gouv. van Missourie heeft troepen gezonden naar Seddia, om de goederen te bewaken, en die van Kansas heeft eene vergadering van spoorweg-commissarissen belegd, om te beraadslagen over hetgeen te doen staat. De gouverneur van Texas heeft eon proclamatie uitgevaardigd, do werk stakers waarschuwende tegen geweldadigheden. Deze hebbon zich trouwens tot nu toe rustig gehouden, verklarende, zich alleen te willen verzetten tegen den toeleg van den spoorwegkoning Jay Gould, om hen, gelijk zij zeggen, tot den bedelstaf te brengen. De lijnen, waarover de werkstaking zich uitstrekt, beslaan te zamen een longto van 10.000 mijlen. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat, indien zij verlangen, dat de hun verleende vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein, bij het einde van den vergunningstermijn, wederom voor één jaar wordt verlengd, minstens ééne maand bevo rens daarvan moet worden kennis gegeven, ten einde de schatting der localiteiten genoegzaam tijdig kunno plaats hebben. Heusden, 14 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden noo- digen de voor de dienst der nationale militie aan gewezen lotelingen dezer gemeente uit, om zoo zij verlangon bij de zeemilitie te worden in gelijfd, daarvan vóór 1 April a.s. ter secretarie der gemeente kennis te geven. Heusden, 14 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter openbare kennis, dat de lijsten, aanwij- HEUSDEN, 14 Maart, t Heden avond viel een boomenzager uit Dron- gelendie hier op de stadswallen werkzaam was, door het kantelen van de stelling, onder een zwaren boom. Na eerst nog enkele minuten in dien toestand te hebben doorgebrachtkwa men op het hulpgeroep enkele personen opdagen die hem uit zijn benarden toestand verlosten. Het bleek nu, dat hij op verschillende plaatsen, vooral aan den rugzich ernstig had bezeerd. Zijn toestand is echter van dien aarddat hij nog denzdlden avond naar zijne woning is kun nen vervoerd worden. t 16 Maart. Het adres van adhaesie, waarvoor wij in ons vorig nummer de ingezetenen mochten opwekken is aan Z. Exc. den Minister van Oorlog toegezonden met 136 handteekeningen. Hoewel vooraf ge- vaartuig Ook de onbaatzuchtige handelingen van het Ned. Bijbelgenootschap blijven niet voor het be drog beveiligd. Een dezer dagen weggeschonken bijbel werd fluks aan een boekenstalletje ver kwanseld, en de bedrieger, die zich een pas tot tot het Christendom bekeerde noemde, poogde de list zelfs bij een ander depot van het Bijbel nootschap te herhalen, doch liep toen in de val. De leugenaar werd ontmaskerd. t Naar wij vernemen is de indertijd door de heeren Craus c. s. gevraagde concessie voor het maken eener zeehaven te Scheveningen met een zijkanaal naar de Maas thans door hen inge trokken om reden de aanvraag van den heer Hora Siccama meer kans tot slagen heeft. t ZUILICHEM, 14 Maart, waarschuwd, dreef ook weer heden een van schipper L. Dane tegen een krib voor de steenfabriek alhier, geladen met 38000 waalsteenen. maand tot. betaling van 1,40 aan zegel en 700 Hij kwam er echter niet zoo goed af als schipper j aan zegelboe'e, wegens door hem in 1883 Ter civiele terechtzitting der rechtbank te Breda is ten aanzien van de wet op het plakzegel eene zeer belangrijke beslissing genomen. Door den ontvanger der registratie en do meinen te Tilburg waren tegen II. D. Janssen koopman aldaar, twee dwangschriften uitgevaardigd, bij het eene, van 10 Juli 1884, werd hij aange- Westerhuis, want hij bleef o p de krib zitten en er moesten eerst eenige honderden steeuen uit gevlet worden, alvorens hij er over kon. Ook werd het ééne zwaard middendoor gevaren. t16 Maart. Het water op de Waal is thans langzaam vallende. Tot nog toe zijn we bevrijd gebleven van overstrooming der uiterwaarden, alhoewel ze voor een groot gedeelte toch onder gekweld zijn. aan verschillende winkeliers afgegeven nota's, ten bedrage van 28, die voor betaling geparapheerd en niet van plakzegels zijn voorzien, en bij het ander, van 9 Aug. 1884, werd hij aangemaand tot betaling van 2 zegels en 1000 aan ze gelboete, wegens door hem in het zelfde jaar af gegeven 40 dergelijke nota's. Door gemelde rechtbank nu is Janssen, als op borgen te blijven, en, indien ik op mijne beurt niet door hen wilde opgemerkt worden, mocht ik geen tijd verliezen. Ik reed in galop op de rivier toe, en hief, toen mijn hengst in het water plaste, mijn wapen n de hoogte, om ze voor het vocht te be Wordt vervolgd. t TIELERWAARD. Nog slechts weinig land- posant tegen die dwangschriften op grond dat bouwers zijn^ geneigd contracten aan te gaan met aje nota's niet als quitantiën zijn te beschouwen en in rechten niet als bewijzen van schuldkwij ting kunnen gelden, in het gelijk gesteld, met de agenten der beetwortelsuikerfabrieken voor de van beetwortelen voor de a.s. campagne. Zij vinden 8 per 1000 kilo en ƒ70 per II.A. na zaaiïng te betalen, onvoldoende. Per H A. kan gemiddeld als opbrengst 30,000 kilo worden gerekend. Wel is f 240 per H.A. veroordeeling van het Bestuur der registratie en domeinen in de kosten. Het rietsnijden in Eriesland en Groningen is een redelijken prijs, maar zij willen liefst f 100 P direct voorschot, «wals vroeger. De ondervinding llel Keheel goeogeslaagd. De door hen bij de Zevenbergsche fabriek opgedaan, aftrek worilt ecllter jaarlijks minder, waardoor dan alwaar nog ƒ38,000 te betalen staat, maakt den ook de prijzen laag zijn, gemiddeld 3 i\ ƒ3.75 per vim. Gewoonlijk wordt het riet gemiddeld te- landbouwer met recht voorzichtig. t F1ERPT, 16 Maart. In tegenstelling van de klacht, die op verschillende plaatsen wordt aan geheven over de daling in waarde van landerijen, kan dienen dat bij eene op Zaterdag 1.1. alhier gehouden verkooping van 3,0360 Hectare weiland de koop voor 11,500 niet gegund werd. Wan neer men nagaat dat de kooper bovendien nog 12 kosten te betalen zou hebben, moet toch gezegd worden dat 12,680 voor ruim 3 Hec tare weiland niet onbeduidend is. gen 100 h 120 per hectare op stam verkocht. De groote Kurzaal van het nieuwe badhuis te Scheveningen zal, volgens het „Dagblad", ver licht worden door slechts één gaslicht, doch van buitengewone lichtkracht (ruim 7500 kaarsen.) Slechts één toestel van gelijke grootte bestaat er, en wel in de Alhainbra te Londen. De t BOMMELERWAARD, 15 Maart. De raad der gemeente Wamel heeft, na kennisneming van het rapport der door hem benoemde commissie in zake het adres van den heer J. de Jongh, hou dende verzoek om aldaar een telephoon-kantoor te mogen oprichten, eene afwijzende beschikking genomen. t ALMKERK, 13 Maart. Door het Be stuur van het Waterschap „den Duil", is heden in het openbaar aanbesteed het begrinden van wegen in genoemd Waterschap, ter lengte van 3100 M., voor de som van ƒ3234,25. ZALTBOMMEL. De Gemeenteraad alhier heeft afwijzend beschikt op een verzoek om voor reke ning van de gemeente, eene haven boven de stad nabij de gasfabriek te maken. De Raad achtte een tweede handelshaven overbodig en meent dat het maken van eene vluchthaven langs de Waal meer eene zaak van den Staat dan van de gemeente is. I1EDEL. Omtrent de scheepvaart op de Maas bij Hedel bericht men, dat in 1884 stroomop waarts gingen 700 geladene schepen, 1367 ledige schepen en 1013 stoombooten stroomafwaarts 1864 geladene, 216 ledige schepen en 1002 stoombooten. epenbare behandeling van de zaak van vrouw van der Linden, te Leiden, waarin onge veer 50 getuigen zullen worden gehoord, is naar wij vernemen, bepaald op Donderdag 23 April a. s. Maria Catharina Swanenburg, huisvrouw van Johannes v. d. Linden, is door den Procureur-Ge neraal beschuldigd van vergiftiging, driemaal gepleegd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen zekeren Haverburg te Groningen, van beroep slagersknecht, en hem ter zake van het afleggen van een valschen eed in een boet straffelijke zaak, ten voordeele van den beklaagde, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 6 maanden celstraf. Als gekozen raadsman trad op mr. G. W. Wyckerheld Bis dom, te Groningen. Het gerechtshof te 's Bosch heeft den wissel wachter Schuurman uit Bokstel veroordeeld tot 18 maan den celstraf. Door het niet omzetten van zijn wis sel had hij op 1 Eebr. j.l. het bekeude ongeluk veroorzaakt. buurt geweest en had tot oploopjes aanleiding ge geven. Des avonds legde naar gewoonte zekere te Utrecht wonende advocaat daar zijn bezoek af. Maar nauwelijks den winkel der weduwe binnen getreden, werd de deur geopend, eu de advocaat bij den arm gegrepeu door zijn echtgenoote, die op wacht gestaan had, en hem lang niét vrien delijk uituoodigde bij haar en zijn kinderen den avond door te brengen. De man stiet haar van zich af, sloeg haar en wierp haar de deur uit. Onmiddelijk vereenigden zich nu honderden men schel! voor de deur, die luid scheldend en zin gend het huis belegerden. De politie werd te hulp geroepen, en mocht er in slagen het tumult tot bedaren te brengen. De held van de geschiedenis werd, om hem te beveiligen tegen de woedende menigte, door agenten van politie en twee burgers in een waschmand de deur uitgedragen. Op de Iloogewoerd te Luiden is zekere W. J. II., oud 42 jaar, groentenkoopman, door een met een paard bespannen tilbury overreden, ten gevolge waarvan zijn linkerbeen is verbrijzeld. Na door den geneeskundige N. te zijn behandeld, is bij ter verdere verpleging per raderbaar naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Tegen de overrijder, genaamd II. B., oud 37 jaar landbouwer, wonen de te Hazerswoude, die, in beschonken toestand rijdende, het ongeval veroorzaakte, is procesver baal opgemaakt. Vóór dat het overrijden plaats vond is gemelde landbouwer in de Koornbrugsteeg nog gewaarschuwd het woeste rijden wat te matigen. Te Rotterdam is een moord gepleegd die niet weinig opzien zal baren vooral omdat het slacht offer éen inwoner van de residentie is een man van hoog aanzien, de heer T. Sakurada, de zaak gelastigde van Japan bij ons Ilof. In het Hotel de Hollande" werd de diplomaat door een dame met wie hij 's avonds te voren daar was aange komen doodelijk getroffen. Naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, gaf hij daar Zaterdag avond te 10.30 den geest. De moordenares een 21-jarig beeldschoon meisje, Jeanne Marie Lorette geheeten trachtte zich na den aanslag door een verwonding met een dolk aan den rech terpols van 't leven te berooven haar wond is echter niet gevaarlijk. De toedracht dezer geheele zaak is inderdaad een treurige roman. l)e politie was weldra ter plaatse aanwezig. Jeanne, die van een broertje vergezeld was, ver keert buiten levensgevaar; zij werd per rijtuig naar 't politiebureau vervoerdzij bekende haar misdaad en 't plan, vooraf beraamd, om zich op den trouwelooze te wreken, die heel haar geluk en leven had verwoest. De heer Sakurada werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en bleef bewusteloos, zoodat 't onmogelijk was hem te doen hooren. Denzelfden avond bezweek hij. Zijn lijk zal naar 's Hage worden vervoerd. Van 't gebeurde in kennis gesteld, is de oude vader van 't meisje met een zuster en vriend te Rotterdam aangekomen. De dolk, waarmede het meisje plan had zich te dooden, is te 's Hage bij den heer B. in de Spuistraat door haar gekocht. Uit een koffer, verzonden van Brussel naar Arnhem, zijn een aantal kostbaarheden, bestaan de uit bloedkoralen en gouden voorwerpen, tot een bedrag van ruim f 500 ontvreemd. DRUNEN, 13 Mrt. In de gisteren gehouden verga dering van bet waterschap „Hei- of Meerdijk en Polder van Druuen" is de heer J. Veltman met algemeene stemmen als eerste kandidaat op Een Volendammer visscher, die vroeger altijd op de voordracht geplaatst ter benoeming door zijne j de Zuiderzee vischte, doch daar nu geen brood ver majesteit den koning als secretaris-penningmeester j dienen kan, ten gevolge van het verbod tot ge- van genoemd waterschap. In de openbare gemeenteraadsvergadering van heden is de nieuwbenoemde gemeente-ont- j Noordzee gegaan, hoewel zijn vaartuig daartoe on- vanger, de heer E. Van Drunen, pltchtig geïn- j geschikt was stalleerd. Het is hem volgens het „D. v. N. treurig ge gaan Bij hooge zee is de roerpen stukgeslagen, en kreeg de schipper den helmstok tegen het lijf. Ilij is daardoor zwaar gewond en verkeert in levensgevaar. den gemeenteraad van Kaatsheuvel is Door met 12 van de 13 stemmen het plan goedge keurd, om de rails der tram van daar naar Ca- pelle op te breken en in de richting naar Waal wijk te verleggen. In het treinen van Tilburg naar Waalwijk en omgekeerd door Kaatsheuvel loopen. Te Andel zal een groote reciteerwedstijd »an proza of poëzie, in het Gronings<4*-^£S^L?5k» cVer- Utrecht het volgende aan de Men meldt uit „N. R. Crt." Donderdag had er een ergerlijk schandaal plaats op den Vleutenschen weg. Reeds geruimen tijd was het gedrag van een jonge weduwe, aldaar woonachtig, eeu steen des aanstoots voor de Op den Amsteldijk te Amsterdam is een knaapje van 8 jaren door een tram overreden en gedood. De landbouwer J. S. N., te Oldeberkoop, be schuldigd van medeplichtigheid aan kindermoord, is weder op vrije voeten gesteld. Zijn dienstbode moet voor den rechter-commissaris te Heerenveen bekend hebben, het kind, waarvan zij beviel, door verstikking te hebben gedood en het daar na zelve vrij diep in de aarde te hebben be graven. Te Gouda is een jongeling, die uit een tilbury sprong om het paard dat voor een naderende stoomtram schrikte, vast te houden, door dien tram overreden en medegesleept. Hij werd er levenloos onder van daan gehaald. Ook de tilbury werd geheel vernield. Op Ter schelling is het lijk van een Hollandsch zeeman aangespoeld. In de Gerard Doustraat is een vrouw bij het ophangen van eenig waschgoed uit de tweede verdieping op een plaats gevallen. Zwaar gekwetst werd zij opgenomen. Sedert eenige dagen wordt te Arasterdam vermist de 19- jarige Anna J. Te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen een dienstbode, die zich teil nadeele haars meesters heeft schuldig gemaakt aan diefstal van winkelgoederen. f DALEM. Bij de Donderdag j.l. gehouden aan besteding van het verhoogen en verzwaren van een gedeelte van den Rijnbandijk onder Lakermoud en Randwijk in de Over-Betuwe over een lengte van 3100 M., was de minste inschrijver do beer J. v. Vuureu te Vuren voor de som van f 74800, aan wien het werk is gegund. KERKNIEUWS. naar Moerdijk, L. Kan de Beer te Hei-eu-Boeicop Wolsnm en Westhem, R. Jaarsma te Balk; Val kenburg, W. van Roggen te Hardingsveld; Oudo- water, M. A. Bolkestein te Hierden; Drogeham, W. J. Scherphuis, cand. te Appingodam. voor Dedemsvaart, W. van don Borg te Well en Ammerzoden. te Genderen, L. Bouma te Driosum (Friesland.) te Doidrecht, (afJ. Kromhout,) A. H. Gezelle Meer burg te Baarn eu J. S. v. d. Linden te 's Bosch» t i 1 j bruik van den wonderkuu, is uit nood naar de Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Bedankt Chr. Geref. Gemeente. Beroepen Tweetal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2