Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, Brieven uit de Residentie. rn denct, o Adams kindt? dat wij al't samen Adams kinderen zijn, die nock daghelycx de verboden vruchten eten en smaecken. over dezen plotselingen val van Ferry. Deze toch was vrij vijaudig tegen Engeland, vrij verzoenend tegen Duitschland. Men vreest te Berlijn, dat Trouwens de vriendschap van de mannen Frankrijk zich thans weder bij Engeland zal aan uit den Muiderkring en die van Hugo de sluiten Groot en het ambt, dat van Vaandrig der schutterij, hetwelk alleen toegekend werd aan jongelieden van fatsoenlijken huize en goed gedrag, bewijzen genoeg dat 't publiek dezen man gelasterd heeft, van wien een tijd genoot getuigde, dat zijn vroolijke, gezellige omgang, zijn kenmerkende luim bij feest en maaltijden, gepaard met bescheidenheid, beschaafdheid en reinheid van hart, hem het vaandrigschap hebben doen verwerven. (Slot volgt.) Do verwikkelingen tusschen Rusland en Enge land zijn nog altijd het zwarte pant in de geschie denis van den dag. De Engolsche regeering maakt zulke godnehte toebereidselen tot den oorlog, dat men wel moet denken dat die onvormjjdelijk is. Waarschijnlijk zal deze week de vraag van oorlog of vrede zien beslissen. >De toestand is nog altjjd dezelfde*, schrijft men uit Londen aan het >Jonrnal des Débats.* Er zal door de Engelscho regoering geene beslissing wor den gonomen voor de ontvangst van het antwoord van Rusland op de Engelsche nota vau 16 Maart. Het schijnt dat Engeland nog altijd vast besloten is den eisch te handhaven dat de Russen hunne troepen doen terugtrekken van de punten, welke de Engelschen als Afghaansch grondgebied gelieven te beschouwen.* Als men do Standard* gelooven mag, dan heeft de Engelsche regeoring reeds ouderhands vernomen op welke basis hot Russische antwoord steunt. Volgens genoemd conservatief blad vorwerpt Rus land de Engelschen niet, doch zwijgt er eenvoudig over en doet tegen-voorstelleu. Rnsland kent toch alle voordeelen van zijne stolling en zal er, des noodig, gebruik van maken. Als het op mobilisatie aankomt zijn de Rossen do Engelschen gladweg de baas. De Czar heeft slechts eene nkase te onderteekouen, en 100,000 soldaten staau voor de poorten van Herat. In Duitschland wordt do stemming minder go- rust. De officieuse Borlijnsche correspondent van de »Kölnische Zeitnng* zegt: »Men beschouwt hier de samentrekking van 50,000 Russen bij Baknm als een welverdiend antwoord op het oorlogzuch tig lawaai, waarmede Engeland de wereld in rep en roer brengt. Men gelooft hier nog altijd aan eene vredelievende oplossing van hot geschil, maar het wordt hoog tijd dat Engeland begint in te zien dat het zeer gevaarlijk is, met buskruit en geweren te spelen.* Dit gelooven wij ook. Waut in de laatste dagen heeft ook Rusland zich in allo stilte op don oor log voorboroid. De regimenten in Orenburg gar nizoen houdende, hebben order bekomen zich marschvaardig te houden. De algemeone inten dance heeft een aantal contracten gesloten, om de troepen over dc Kaspische zee te vervoerou. De Engelsche regeering hoeft Maandagavond me degedeeld, dat het Russische antwoord op weg is en aangemaand nu niet door hittere uitlatingen de zaak te bederven. Koningin Victoria is naar Savooie vertrokken zonden dit geen vrodetoe- kenen zijn Hoogst ernstig zijn de tijdingon nit China on Frankrijk. Verloden weok reeds waren er ongun stige borichteu gekomen uit China, maar Ferry had Zaterdag in de Kamer nog goede tijding kun nen medodeelen. Doch Zondag is de crisis aange broken. De Fransche troepen teruggetrokken uit Langsou voor eene verpletterende overmacht, de dappere generaal Négrier ernstig gewond, het ge- heele dal van de Roode rivier in Tongking wel licht voor de Franschen verloren. Deze noodlottige tijding veroorzaakte te Parijs dagrootste ontroering. Men vocht om de couranten. En 'deze ware* alles behalve aaalsch voor Ferry. Rochcfort eischte in zijn blad niets meer of min- der dan het hoofd van F&rry De Ministerraad vergaderde terstond en besloot 50,000 man naar China te zenden en daarvoor een crediet van 100-millioen gulden aan te vragen. Onder vreeseljjk leven kwam die boodschap in de Kamer. Een deel der vergadering wild» het Ministerie in staat van beschuldiging stelle,n. Eene daartoe strekkende motie werd verworpen. Ferry stelde toen voor eene commissie te benoe men om het aangevraagde crediet te onderzoeken Da Kamer verwierp dit met groote meerderheid Daar dit een duidelijk votum van wantrouwen was, nam Ferry onmiddellijk zijn ontslag. Blijkbaar was reeds te voren de val van Ferry berekend. Het is thans n.l. bekend geworden, dat vele republikeinen reeds lang te voren met Frey cinet baddeu onderhandeld om hem te bewegen op te treden als Ferry viel. Te Berlijn is men alles behalve op zijn gemak Inderdaad, dat ware niet onmogelijk. Gladstone is een te geoefend diplomaat, om van deze onver wachte gebeurtenissen geen partij te trekken, en zoo zon het kunnen gebeuren dat het schrander beleid van den ouden Gladstone Engeland uit zijne eenzelvigheid verloste en een Eugolsch-Fransch- Italiaanscb verbond tot stand bracht. Voor het behoud des vredes in Europa zou dit nog zoo kwaad niet zijn. Rusland zon tegenover zulk eene macht voorloopig wel alle oorlogsplan nen opgeven. Want, men moet niet vergeten dat Rnsland zijn einddoel: Konstantinopel, niet uit het oog verliest. Een beroemd Russisch staatsman, Nesselrode, heeft eenmaal gezegd: de weg naar Konstantiuopel ligt voor do Russen over Weenen. Deze tijd is voorbij; de lenze is thans: de weg uaar Konstantinopel ligt voor de Russen over Herat! 11) Prins Orloff, gezant van Rnsland te Berlijn, is te Fontaiueblean gestorven. Sedert geruiraen tijd was bij lijdende. Men zegt dat iu do Krim de cholera is uitge broken. Te Alais, in Frankrijk, zitten op het oogoublik drie tooveressen iu de gevangenis. Een harer, zekere Marie Agulhon, die den hij- naam »do heks der rue Saint-Nicolas* draagt, ver scheen in de vorige week voor het corroctionueel gerechtshof als beschuldigd van tallooze schurk achtige daden. In «n om het gebouw was eeue zóó talrijke me nigte, die hoofdzakelijk uit vrouwen bestond, ver zameld, dat verscheidene personen in zwijm vielen. Onder do getuigen kwam eene vronw voor die de verklaring aflegde dat haar man, tengevolge va* de herhaaldo raadgevingen van de tooveres, krankzinnig was geworden, en dat zijn toestand zoo ernstig was dat hij in een gesticht moest wor den opgesloten. Vronw Agulhon werd tot dertien maanden ge- vijfti ik heb nooit behoord tot die lieden, welke meenen dat een reiziger deemoedig en onderworpen door de wereld sluipen moet. De plichten, die men tegenover zijn va derland en zijne nationaliteit heeft te vervullen, eischen dat men zich gedraagt als een man. Men moet de noodige scherpte van blik bezitten om uit te maken of moed dan wel list, het mes of de beurs, tot het doel voert. (Wordt vervolgd dat hier in de omstreken wel ruim 50 pet. minder suikerbieten zullen worden geteeld dan verleden jaar, daar een groot aantal landerijen in den aanvang voor deze teelt bestemd, met andere gewassen zijn bezaaid geworden. WIJK. Door de schaar meesters van de Wijker- waard of Wijkerzsnd zijn, ten behoeve van de inboorlingen dezer gemeente aangekocht, acht vrije scharen op voornoemde waard met het recht van approbutie tot beroeping van een predikvnt. De Ambachts-heerlijkheid, welke bij de publieke veiling daarmede in begrepen was, behoort thans niet bij den koop. t FIEDEL. De rijksveldwachter J. P. Letschert wordt met 15 April as. van hier verplaatst naar Ounnerschans en zal op genoemden datum ver vangen worden door den rijksveldwachter T. Dol fing van Ommerschans. vaugenisstraf en g francs boete veroordeeld. Een vertrouwd beambte van den hertog van Saksen Cobnrg, die 45 jaron in zijn dienst was en dezer dagen overleed, heeft, naar thans gebleken is, diefstallen gepleegd ten bedrage van ongeveer ƒ500,000. De gestolen gelden waren grooteudeels niet het eigendom van don hertog, maar aan deze door andere vorsten »voor de zekerheid* in be waring gegeven. De ontrouwe diouaar heeft alles bij het beursspel vorloren. Er heeft weder, thans te Dombrau nabij Ostrau (Moraviö), in de mijn Bettina, een vreoselijk onge luk door een ontploffing plaats gehad55 miju- workers werden daarbjj gedood, 10 verwond en slechts 21 gered. San Salvador, Costa-Rica en Nicaragua brengen 20.000 man op du been. Costa-Riga stelt 100.000 dollars en 1000 man beschikbaar oti wil gaarne het raeerendeel zijner troopon in zijn eigen gebied houden. Do publieke opinie iu Mexico kiest meer en inoer partij tegeu Guatemala. Het weekblad »De Diamant* deelt mede, dat de onlangs in de Kaapsche mijnen gevonden groote diamant van 475 karaat onder leiding en opzicht van den heer J. Metz, in zijn fabriek te Amster dam zal worden geslepen. Deze diamant is volgens de mededeeling van dat vakblad, de grootste van dien aard in de gansche wereld en overtreft in witheid van kleur al zijn voorgangers. De correspondent van den >Times« to Philadel phia beweert, dat do onlusten in Midden- Am e r i k a aan Fransche intrigues toe te schrjjven zijn, met het doel om het Nicaragna-ontwerp te belemmeren. In de gevangenis te Philadelphia is een tor dood veroordeeld misdadiger van angst gestorven op don dag dat daar de terechtstelling van een moordenaar plaats had. Hij vroeg gednrig naar die terechtstelling, en hij betoonde zich zoo gejaagd en opgewonden, dat men besloot, hem niets daar omtrent mee te deelen. Na afloop van de terecht stelling vond men hem dood in zijne cel. Ver moedelijk stierf hij van schrik, toen hjj in den gang den stoet hoorde voorbijkomen, welke den veroordeelde naar het schavot bracht. Volgens de »Gazette« ligt Armand Peltzer op het uiterste. Hjj is steeds in de infirmerie der ge vangenis, waar zijn dochtertje Mariotte hem dik wijls bezoekt. WOUDRICHEM, 80 Maart. De elft- en Zalmvisscherij is alhier weder in gang. liet be kende vlot der vissthers ligt dan ook weder op de rivier. Het getal elften dat gevangen werd is nog vrij gering. De zalmvisscherij is gunstiger. t WERKENDAM. Bij het Zaterdag j.l. 28 Maart gehouden examen voor de voorbereidings klasse alhier, werden als leerlingen toegelaten 2 meisjes en 2 jongens n.l. A. Pieck, S. Pieck, Cs. Swets en P. den Haan. Het examen werd afge nomen door de heeren Sassen, distr. schoolopziener en Blok, arr. school opziener. het nieuwe weeshuis en 100 000 klinkers tot be strating van de binnenplaats tusschen de wees huizen. Door de politie te Amsterdam zijn in hech tenis genomen drie ontslagen veroordeelden, die in den nacht van 19 op 20 dezer een belang rijken diefstal met braak gepleegd hebben te Meppel. Het gestolen goed, uit allerlei kostbaar heden bestaande, is bij eene huiszoeking in beslag genomen. Een wachlmeester-brievenfacteur te Roermond, die zich heeft schuldig gemaakt aan het maken van valsche handteekeningen op post wissels, waarna hij de gelden ontving en opstak, heeft zich uit zijn garnizoen verwijderd en is te 's Hertogenbosch aangehouden. Een sjouwerman te Amsterdam, die op een stoomboot werkzaam was, is achterover in het ruim gevallen en zwaar gekwetst naar het gasthuis overgebracht. Door de politie te Edam is aangehouden een kwak zalver, die middelen tegen jicht verkocht, en die zich elders aan diefstal bad schuldig gemaakt. Vrijdagnacht had er te Utrecht een ernstig voor val in de kazerne der genietroepen plaats. Terwijl men den genie-soldaat De Bruijn in arrest trachtte te brengen, verwondde hij drie soldaten met een mes dermate, dat zij onmid lellijk naar het hos pitaal moesteu worden gebrachtaan een van hen werden ernstige wonden toegebracht. De dader bevindt zich thans in hechtenis. t GORINCHEM, 30 Maart. Onze voorjaars- of Palmpaardenmarkt was 11. Zaterdag vrij druk bezocht. Ruun 300 paarden stonden aan de lijn, waarvan echter, wegens de hooge eischen der houders, het meerendeel onverkocht bleef. Luxe paarden waren niet aanwezig voor enkele vier en meerjarig; paarden werd f 500 u ƒ650 be steed. t DALEM. Te Vuren werd Vrijdag j.l. door den heer C. A. v. Everdingen, burgemeester der gemeente, de eerste steen gelegd van de te bouwen school en onderwijzers-woning aldaar. Zaterdag werd een kind van A. W. v. d G., watermolenaar alhier, door eene molenroe dermate aan het hoofd getroffen, dat eene hersen-schudding ontstond en het kind niet buiten gevaar is. Over eenige dagen zal een ontwerp tot heffing van meerdere opcenten op de Rijks persóneele belasting de Tweede Kamer bereiken ook is eerstdaags de voordracht tot nadere regeling van den kinderarbeid te verwachten. Een verbod van veldarbeid voor jeugdige kinderen is daarin o.a. opgenomen. In een eergisteren gehouden buiteng. alg. ver gadering dor yNederbetuwsche Beetwortelsuiker- fabriek, te Geldermalsen/ was de quaestie aan de orde, of deze al dan niet gedurende de vol gende campagne werken zou. Door het bestuur werd o.a. medegedeeld, dat de fabriek gedurende de 18 h 19 jaren van haar bestaan omstreeks f 400,000 winst gemaakt had daartegenover stond wel een verlies van f 100,000, maar dit was weer ingewonnen, zoodat werkelijk f 500,000 verdiend was. In 't geheel was dan ook, dooreen genomen, 'sjaars 81/2°/0 dividend uitgekeerd. Ten gevolge van de lage suikerprijzen wees de balans over 1884/85 thans reeds een verlies van ongeveer f 100,000 aan, dat alleen door verbetering van de markt zou kunnen inge wonnen worden. Het bestuur, er aan herinnerende dat de stilstand der fabriek p. ra. f 20,000 zou kosten, weiuchte h« van de aandeelhouders te vernemen, wat deze raadzaam achtten. Na eenige bespreking werd met 18 tegen 4 stemmen be sloten, de fabriek ook in de aanstaande campagne te doen werken. ZEVENBERGEN, 20 Maart. Op de heden gehouden graanbeurs zijn wederom vele beetwor- telcontracten voor de aanstaande suikercampagne tegen f 10 per 100J) KG. afgesloten, met dade lijke uitbetaling der voorschotten. Men rekent Bij vonnis van de arrond.-rechtbank te VBosch, dd. 26 dezer, is de loteling H. N. uit Sprang, wegens het toebrengen van eene ernstige wonde met een mes, aan een schoenmaker te Waalwijk, die echter daartoe aanleiding had gegeven, ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden. Op Woensdag 1 April a.s. zal voor het Hof van Amsterdam terechtstaan, K. S., te Volendam, beschuldigd van den burgemeester van Edam, den heer H. J. Calkoen, te hebben mishandeld, terwijl deze magistraatspersoon in de uitoefening zijner functie was. Het wrak van het in den Waterweg nabij Maas sluis gezonken stoomschip yDemetrius^ is eindelijk opgeruimd. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving deze week uit Amsterdam, van iemand die onbekend wenscht te blijven, eene gift groot f 2000, voor genoemd gesticht. En van een ander, die mede onbekend wenscht te blijven, 200 000 stcenen voor den bouw van 'sGRAVENHAGE, 28 Maart 1885. Ik hoop, Mijnheer de Redacteur, dat gij hot niet onvol zult opnemen dat ik n geen uitvoerig relaas lover over de debatten der Oorlogsbegroo- ting. De reden daarvan is dat ik een weinig anti militair beu en daardoor misschien geneigd zou ziju om do zaken partijdig te beoordeelen. Niet dat ik nn bepaald een hekel aan soldaten heb, in tegendeel, ik vind het militair vertoon on muziek bij een parade zeer aardig, maar het werkelijk nnt van staande legers en al do groote nitgavoo voor kostbare vestingen en oorlogsmatcritici dnrf ik te betwijfelen. Voor een oorlog met een der Euro pe ischo mogendheden behoeven wij toch niet te vreozen, waut als or een kwestie ontstaat doet onze diplomatie dadelijk al wat zij kan om die op vre delievende wijze, op de voor ons meest e o r v o 1 1 e manier, nit den weg te ruimen, getuige ouder an deren de meesterlijke mauier waarop hot conflict met Engeland over do »Nisero« is geschikt! Moet or echter eeu staand leger zijn, dan diont dit ook te bestaan uit alle inwoners van hot land die do wapenen kunnen dragen en niet, zooals thans het geval is, aan hen die duurtoo de middelen bezitten, do gelegenheid gegeven worden om dien plicht af te koopen. Reeds te lang is verzuimd om deze, voor het volk zoo gewichtige aangelegenheid te regelen, en nu men denkt een Minister te hebbon die volgens ziju vroegere verklaringen tegen de dienst vervanging is, verschuilt hij zich, als het «r op aan komt om zijne beginselen in een wet aan te bieden, achter de Grondwetsherziening. Hieraan kan men wéér het beste zien hoe men over do beginselen van staatslieden mag denken. Liever dan uwe lezers bezig te honden met mijne misschien partijdige beschouwingen over het nnt van legers en daarmede in vorband staande zakon, vestig ik hnnne aandacht op het verblijdende feit dat ie kamer aan den Miuister van Waterstaat heeft toegestaan om aan zijn Departement een Hoofdambtenaar te benoemen bolast met de leiding der comptabole zaken. Ik zeg verblijdend* en dat dit zoo is, zal elkeen die wel eens voor fiuanciëele aangelegenheden met het Departement van Waterstaat iu aanraking komt, moeten toestemmen, daar er misschien geen Ministeris is waar de comptabiliteit zoo to wenschon overlaat. Steeds schijnt er verschil van gevoelen te zijn tusschen do comptabele afdeeliug van dat Departement en de algemeene Rekenkamer, wat aanleiding geeft tot vele vortragingen in de beta ling der termijnen van aanuemingsommon, zeer in het nadeel der nijverheid, vooral wanneer het groote bedragen betreft. Niet alleen dat de ver traagde betaling van b. v. een halven ton een aardig sommetje aan renteverlies kan geven, maar de aannemers van publieke werken kunnen allicht door het voorschieten van gelden voor de uit voering daarvan iu financieële moeieljjkheden komen. Regel behoort te zjjn dat een aannemer, wan neer het door hem opgeloverde werk is opgenomen en goedgekeurd, zoo spoedig mogelijk en althaus binnen een maand na die opneming het gedeelte der aannemingsom, waarop hij recht heeft, betaald krijgt. Wanneer het nu gebeurt, zooals thans dik wijls het geval is, dat er eene ruimte van drie maanden tusschen het tijdstip der opneming en betaling bestaat, zullen allerlei moeielijkheden; zooals het aanvragen van voorschotten en het cedee- ren der toekomende bedragen aan bankiers, daarvan het gevolg zijn. Het is daarom te hopen dat de Minister van Waterstaat een flinke keuze mag doen onder do comptabele ambtenaren, opdat een kundige Chef spoedig een eind make aan den bestaandou toestand. Het was reeds bij lezing van bet Voorloopig Verslag over de Waterstaatsbegrooting (e voorzien dat er weder op de opheffing van het afzonderlijk Departement voor de Openbare Werken zou aan gedrongen worden. Het gewone argument dat door instelling van dat Departement do kosten voor do openbare wer ken z;er gestegen zijn, moest ook thans wcér dienen. Maar juist omdat het bewijs was geleverd dat de vroegere regeling zeer in het nadeel dier werken was, is een afzonderlijk Department in gesteld. De Minister van Binuenlundsche Zaken bad toch reeds zoovele gewichtige onderwerpen van Staatszorg te regelen, dat hem geen gelegen heid overschoot om zijn aandacht aan de uitvoering van openbare werken te wijden. Het was dus noodig dat daarvoor een afzonder lijk Ministerie kwam, maar de fout is juist geweest dat men aan dat nieuwe Departement weder te veel takken van dienst heeft toegevoegd, waardoor denzelfden toestand van vroeger is geschapen, n.l. dat de Minister zooveel heeft te overwegen, dat hij POSTERIJEN. De directeur van het Postkantoor te Heusden maakt bekend, dat volgens Min. Besch. van den 12n dezer no. 45, de bodeloop tusschen 's-Bosch en Heusden v. r. te beginnen met 29 Maart a.s. op Zon- en Feestdagen wordt gestaakt. Heusden, 19 Maart 1885. De Directeur, G. VOS Jr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2