Keukenmeid P. G„ Hypotheekbank* Yerkoopen: ADVERTENTIEN. Zuid-Hollandsche A. yan Delft te Heusden. diligencedienst J. DE BONT. VAN MOOCK, Een HUIS, ERF, BOOM GAARD en HAKHOUT teVeen, sectie A, nos. 299, 299a, 725 en 726, groot 30 a. 10 c. „DE FONDSENMARKT De Kleine Kapitalist. AANBESTEDINGEN. Afloop van Aanbestedingen. 318de Staatsloterij Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. geen studie kan maken van zaken waarin hg geen specialiteit is. Waterstaat, Spoorwegen, Ilaudel, Nijverheid,Land bouw, Scheepvaart, Posterijeneu Telegrafie, ul deze verschillende diensttakken zijn opgedragen aanéén persoon, doorgaans een ingenieur, die dn3 slechts in staat is om over het kleinste gedeelte der on derwerpen die aan zijn Departement voorkomen, met kennis van zaken te beslissen en voor het overige moot afgaan op de adviezen van zijn Hoofd ambtenaren. Nu valt het niet te ontkennen, dat aan het Departement van Waterstaat vele bekwame Hoofdambtenaren verbonden zijn, waaronder in de eerste plaats de Chef der afdeelingeu Posterijen eu Telegrafie gerekend moet wordeu, maar éeu ont breekt er nog, en dat is eon Hoofdambtenaar voor Handel en Nijverheid, op wiens komst reeds zoo menigmaal terecht is aangedrongen. Moge het den Minister, nu de Kamer hem het benoodigde geld daarvoor toegestaan heeft, spoedig gelukken om oen geschikt man te vinden, opdat een einde komt aan de klachten over de verwaarloozing der be langen van een der voornaamste bronnen van den volkswelvaart. Hut Ministerie van Waterstaat moet wéér ver dwijnen, wordt gezegd, en een der eerste middelen die daarvoor aan de hand gedaan worden, is het overdragen van groote openbare werkeu aan pro vinciën, gemeenten en particulieren. Men mag zich daarvan veel voorstellen, maar de uitslag van eou genomen proef bewijst, dat men daarmede niet veel verder komt. Het Noordzeekanaal nl. is eeue onderneming door particulieren op touw gezet, waarbij het niet heeft ontbroken aan technische voorlichting en een goed bestuur. Eu toch is meermalen de Staat ter hulp moeten komen om dat het der onderneming hapeide aan de uoodige financiëele kracht, en is dit werk na voltooiing aan den Staat overgedragen om voortaan als Rijks- wei k onderhouden te worden, waarbij bijna al het personeel in dienst van den Staat is overgegaan. Nu reeds begint de Amsterdamsche handel op de vergrooting der sluis te IJmuiden aan te dringen en naar ik zeker meen te weten bestaat bij do ltegeering het voornemen om tot vergrooting dor geheelo zeehaven van dat kanaal over te gaan. Als men met de uitvoering van groote werken door particulieren geen andere uitkomsten krijgt dan deze, dan mag de beteekeuis daarvan zeer ge ring genoemd worden, en zal toch niet gezegd kunnen worden dat het alleen de Staat is, die duur werkt. Daardoor is niet uitgemaakt dat in het geheel geen werken aan provinciën of gemeenten kunnen overgedragen worden, integendeel, het ouderhond van kleine waterwerken en wegen komen daarvoor zuor in aanmerking, maar dan blijft het altijd nog de vraag of de overdracht dier werken niet oven viel beslommering en zorg aan het Departement geeft, als de uitvoering daarvan in eigen beheer. Sommige Kamerleden schijnon over het hoofd te zien dat dit oogenblik bet minst geschikt is voor de opheffing van een Departement voor de openbare werken, omdat de grootste dier werken nog in uitvoering zijn en de bekwaamheden van een technicus als thans aan het hoofd van dat Departement staat, noodig zijn om de planneD die daarvoor opgemaakt worden, te beoordeelen. Dat de tegenwoordige Minister buitendien niet stil zit wordt voldoende bewezen door de indiening der wetten tot regeling van het toezicht op den Wa terstaat, die in art. 191 der Grondwet van 1848 reeds is bevolen. De voornaamste reden tot opheffing zon naar ik moen zijn, als het doel waarmede Waterstaat is opgericht niet bereikt was, n.l. als de openbare werken niet beter uitgevoerd werden dan vroeger Maar, hoewel ook bij het waterstaats- eu spoorweg- bestuur veel gebeurt, dat niet goed is te keuren, bewijzen de uitkomsten toch dat b. v. de rivier verbetering vooruit gaat. Het belangrijkst bewijs daarvoor is de toeneming der scheepvaart op eeni- ge onzer groote waterwegen, waaronder in de eerste plaats die van Rotterdam naar Zee genoemd kan worden, want niet alleen dat het aantal schepen op dien waterweg steeds vermeerdert, maar de ge middelde diepgang der vaartuigen noemt ook steeds toe, zeker bewijs genoeg voor de vermeerderde diepte. De opheffing van het Departement van Wat - zon op dit oogenblik voorbarig zijn en tot aade voor de nog uit te voeren groote werken leiden. Gelukkig was ook dit jaar de aanval wéér een storm in een glas water, want ondanks de vele klachten en aanmerkingen werd de Waterstaats- begrooting met algemeene stemmen aangenomen. X. KANTONGERECHT TE HEUSDEN. Vonnis in strafzaken, uitgesproken 27 Maart. Veroordeeld wegens dronkenschap: P. S. te Woudricbem 1L, subs. 5 dagen. In hospitaal »Mathildenstift* te Metz, vond de zer dagen eene zeer belangrijke operatie plaats. Een boer uit de omsteken van die stad leed se dert geruimen tijd aan allerlei kwalen, die door een groot gezwel aan het benedenlijf werden ver oorzaakt. Verscheidene doctoren en een professor uit Straatsburg verklaarden het gezwel voor een gevaarlijke kankerproces te honden. Aangezien er weinig uitzicht op een gunstig resultaat bestond, aarzelden de gencesheeren om tot de gevaarlijke operatie over te gaan, maar op de smeekbeden van de zieke, die dnldblooze pijnen leed, besloot een te Metz gevestigd doctor om de opera tie te ondernemen. Toen hij ertoe overging om bet gezwel te ver wijderen, kwam hij tot de ontdekking dat hg met een etterzak te doen had, waarin zich een ko nijnenbeentje bevond dat de zieke twee jaren gele den had ingeslikt. Nu de stoffen uit het abces en het kwaadaardi ge beentje verwijderd zijn, is de patiënt zeer wel varende. 6.-A 6.25 Vlaamsche zakmaat, 5.25 A 5.40 a 2.25 a 4.25 6.20 a 6.70 7.—a 7.25 7.60 a 8.— goede 7.20 a 7.50 meeting 6.50 A 6.80 9.a 9.50 Mixed 6.25 a 6.50 per 100 kilo. Mevrouw de Wed: VERHAGEN—Tie- rens, te Heusden, vraagt tegen 1 Mei eene fatsoenlijke boven 25 jaar, die goed koken en werken kan en van goede getuigen is voorzien. De ondergeteekeude verwittigt zijne geëerde begunstigers zoowel in Heusden als in de omstreken, dat hij, te beginnen 30 Maart a.s., eene openstelt van Heusden naar 'S Bosch via Nieuwkllik vice versa. Hij beveelt zich in een ieders gunst aan, belovende eene nette en prompte bediening. De afrit heeft plaatsvan Heusden, des morgens circa 6.45 uur aan het Cafe Lelie van 's Bosch, des middags circa 3 uur, ten her- berge van de Wed. Th. van EETHEN. De Notaris te Woudrichem, zal krach tens art. 1223 B. W., ten herberge van JAN VOS Gerritzoon te Veen, WOENSDAGEN 1 en 15 APRIL 1885, namiddags 1 uur SOLIDE FLINKE worden op de gunstigste conditiën aangesteld voor dan verkoop van goede PREMIELOTEN eu WINST-AANDEELEN, welke zeer gemak kelijk kunnen geplaatst worden. Lotenbank FORTUNA FISCHER, AMSTERDAM, Heereugracht 244. Prijs per kwartaal 1,50 franco per post. Afzouderlijke nummers 0,25. Zesde jaargang 1885. Algemeen Financiëel Nieuwsblad. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-middag. Alle Abonnenten ontvangen als gratis-p remi» een Controle-Lijst voor Uitlootbare Fondsen. Prijs per jaargang van 156 Nos. fr. p.p. f6. Met Wekelijkscbe Restantenlijst - 8, Advertentiën per regel slechts - 0.15 DE KLEINE KAPITALIST is het goedkoop ste en meest gelezen financiëele blad van Nederland. Bareel: Achterburgwal 128, Amsterdam. EML- Proefnummers kosteloos, J K K li KXIEUW S. naar Hoogblokland, W. Ringnalda Gz., pred. te Loon op Zand; naar Oostzaan, M. van Klejffpred. te Meerkork. te Dordrecht, vacature Nohebel, ds. J. Krom- wigt, te Leiderdorp: ds. W. Briët, te Gorinchem; ds. J. J. v. d. Weijdo, te Oosterend. to Dordrecht, afd. Kromhout, ds. J. S. van der Linden, te 's Hertogenbosch. f Eerstdaags zal worden aanbesteed het maken eener dijksverdediging en profielveradering aan den Calamiteuse polders Margarotha, Kleine Huissens en Eendracht (provincie Zeeland.) Raming 11.000. f 22 April. liet onderhoud en herstel der werken aan den Hoek van Holland, van 1 Mei 1885 tot en met 30 April 1886. Raming 188,600. Aanwijzing 15 April. Bij do door den Dijkstool van Nedorbetuwe ge houden aanbesteding van het uitdiepen der Linge, over eene uitgestrektheid van 418 M., van beneden do Hemmensche Brug af tot waar de Rijn-en Waal weteringen samenvloeien, in 5 perceelen, bedroegen de gezamenlijke inschrijvingen dezer perceelen ƒ9425. Voor de inschrijving in massa was de heor W. H. Swets c.s. te Hardingsveld, ter somma van ƒ9400, waarvoor hem de uitvoering is gegund, de laagste of minste inschrijver. Ie klasse. Trekking van 30 Maart. Prijs van 20000: no. 12766; 5000: no. 20981 2000 no. 8729 1500 nos. 4575, 18115; 1000: nos. 1747, 2704, 4430, 10059, 15426; 400: no. 19424; 200: no. 17644; 100: nos. 8045, 8409, 9048, 9996, 17355 en 19041. Men schrijft uit Scharwoude In vele kleinere couranten en advertentieblaadjes kwam in den laatsteu tijd eene advertentie voor, nagenoeg aldus luidendeGeld op hypotheek aan geboden tegen 4 a 5 Bij de heerschendo malaise, ook onder den boe renstand, werd daaraau nog al atteutie vorleend en menigeen schreef op dit bericht. Men werd dan verzocht op een bepaald nur in den Witten Engel* te komen. Een persoon wonende in don B. stond den boer dan te woord en zeide dat dit geld uit de Haarlemmermeer moest komen en dat de pan den vooraf gotaxeerd moesten worden, doch dat, om kosten te vermijden, die taxatie zonde geschie den indien er eonige der taxateurs in de buurt waren. De kosten dier taxatie inoosteu dadelijk voldaan worden. Twee personen alhier werden hot slachtoffer dezer poging om geld te verkrijgeu. Hnnne huizen werden getaxeerd en zij ontvingen de verzekering dat hot wel in orde zou komen, omdat hot geheel aan de opgave voldeed. Het taxatieloon werd voldaau on zij verwachtten de hypotheek te zullen erlangen. Maar ziet, oen veer tiental dagen later ontving de eon do tijding dat hij deze niet krijgen kon omdat de grond hem slechts in erfpacht bohoorde en de ander omdat gotme hypotheken op huizen gesloten worden. De onkosten beliepen 12 A 14 guldeu. Een ieder zij dus voor soortgelijke aanbiedingen gewaarschuwd. Een der ijverigste bestrijders van hot drankmis bruik, schrijft het volgcude Iemaud, die vroeger een dronkaard was, deelt, in do hoop, dat hot lotgenooten baten moge, hoj volgende mede»Ik was eou der ongelnkkigen, die aan drankgebruik verslaafd zijn. Toen ik het gebruik geheel naliet, gevoelde ik een martelende behoefte aan een prikkel, tevens overtuigd, dat eeu enkele teug drauk of wijn de oude draukwoede zou "wakker maken. Ik kou niet eten, werken of slapen. Een geneesheer te hulp roepende in mijn ellendigen toestand, gaf dezou mij den volgende raad: »neera eeu half ons gemale qnasia, kook die in eeu pint azijn en meng dan eeu theelepel van dit kooksel iu een weinig water, zoo dikwerf de drankdorst zich overmatig gevoelen doet..* Ik beb dien raad gevolgd en het mengsel zoo opwekkend en versterkend bevonden, dat het ziekelijk hunke ren naar drank er voor week. Ik heb er mede volgehouden tot dat ik aan het middel geen be hoefte meer gevoelde. In twee jaren heb ik nn niets, wat bedwelmen kan, geproefd en er geen behoefte meer aan gevoeld. Enkelen mijner bekenden hebbeu het middel met even gunstig gevolg gebruikt, eu deze uitkomst dringt mij het meer algemeen be kend te maken, wellicht kan het ook andoren tei goede komen, die voor hunne maag aan een on- schadelijken prikkel behoefte hebben en daardoor in gevaar verkeeren, dien te zoeken bij dranken, die bij aanvang schijnen te baten, maar al spoedig erger kwaad blijken, dan hot ongemak, dat zij moeten heelen.* Eenige dagen geleden had in de Gneisenanstrasse te Berlijn een opstootje plaats; meer dan honderd menschen stonden om een bedje, waarin een 2-ja- rig weenend kind lag; het bedje stond op het trottoir in de nabijheid der huizen. Allerlei vermoedens werden geopperd hoe het kind daar op die wijze gekomen was en de meeste omstandors hielden het er voor dat het te vonde ling was gelegd. Er werden vrij wat veroordee- lende woorden over de onnatuurlijke moeder ge zegd en sommigen gingen zelfs reeds de politie waarschuwen toen de moeder eensklaps kwam aan- loopen. Hot verschrikkelijke feit werd nu op vol doende wijze opgelost; de vrouw wa3 n.l. bezig om te verhuizen en had haar slapend wicht met bod en al in den verhuiswagen willen plaatsen, maar was daarin verhinderd omdat die reeds te vol wasdaar hare nieuwe woning in de onmiddellijke nabijheid van de onde was, had zij haar spruit voor een oogenblikje op straat nedergezet en aan de hoede van haar 10- jarig dochtertje toevertrouwd. Het wachten was het meisje echter gaan verve len de blijde oplossing van de geheimzinnige te- vondeling legging bracht groote hilariteit teweeg. Het dochtertje van baron Habornichts tot Kalen- dorf vroeg eens aanhaar mama: Zouden de arme menschen ook in den Hemel komen Zeker kind,* hernam de baronnesse, »wie zon ons daar anders bedienen?* Een Fransch huisvader tot de keukenmeiddrie dagen geleden vond ik iu de keuken een militair en nu is hij er weer.* De keukenmeid: Wel mijnheer, hij vertelt mij van den oorlog in Tougkin en daar is hij na tuurlijk niet zoo ganw mee klaar. 's HERTOGENBOSCH, 30 Maart. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 190 stuks. Do prijs was le kwal. van 0.68 tot 0.70; 2e kwal. van 0.58 tot 0.60 3e kwal. van 0.52 tot 0.54 per kilogram. Er bestond veel vraag en handel. De prijs der boter was 1.00 a 1.20. f WAALWIJK. Op de heden gehoudeu paarden - en beestenmarkt, was de aanvoer van paarden niot groot, terwijl de aanvoer van beesten daarentegen zeer aanzienlijk mag genoemd worden. De handel in beide was echter niet erg geani meerd. Ter botormijn werden aangevoerd 963 kilogram boter, welke verkocht werden van af 1.01 tot 1.10. WERKENDAM, 27 Maart. De handel in hoep en bandhout is dit jaar bevredigend, wat prijzen betreft. Mea besteedt thans voor 9 tot 12 voet hoepon van 13.25 tot 22; roode en blauwe idem 11 A 15.25 Haring-, tonnen- en kitteband gelden 8.50, 6.75 en 3.70. alles per 1000 stuks, f GEL DERM ALSEN, 27 Maart. Op de alhier gehouden weekmarkt werden de navolgende prijzen besteed voor Ruwarigo tarwe (aanvoer 100 HL.) 8 50 Ristarwe - 7.A ƒ8. Rogge - 6.25 A - 6.50 Haver - 4.a - 5.50 Boouon - 7.A - 7.50 alles por I1L. Eieren per 104 stuks ƒ3.60. Boter gold 1.per kilo. Varkens gingen bjj redelijken aanvoer vlug van de hand eu waren zeor goed prijshoudend. Kabeljauw ƒ1.50 a ƒ3. Waarschguljjk tengevolge van do paardonmarkt to Buren was do aanvoer betrekkelijk matig. Do eerstvolgende weekmarkt zal, uithoofde vau den invallenden Goeden Vrijdag, daags te voren en mitsdien op Dondeidag 2 April e.k. plaats hebben, t GORINCHEM, 30 Maart. Bij een aanvoer van ongevoer 180 stuks vee, was de handel heden flauw. PrijzenEnkele zware kalf koeion golden 240 a ƒ300; mindere kwal. 150 a ƒ230; dito vaar zen 140 a 210. Melkkoeien 160 a ƒ250. Vare koeien 100 A 130. Guiste Vaarzen 75 a f 120. llokkeling ossen 75 a 110. Pinken f SO a f 60. Nuchtere kalveren 5 a 12. Varkens, zware vette op levering 46 a 41 et,, p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken golden 5.00 a 9. per stuk. De prijs der goêbotor was 0.80 a 0.96 per KG. Kip-eieren golden ƒ0.90 a ƒ1.20 de 26 stuks. 8.-A 8.25 - 7.25 a 7.40 - 7.50 a 8.— - 6.25 a 6.35 - 5.50 a 5.CO - 3.75 A 4.— - 8.50 a 8.75 - a - 0.— a 0 - 6.50 a 6.75 ROTTERDAM, 30 Maart. VI. cn Overinaassche 6.70 A 7.30 goede eu mindere 6.a 6.6 i Vergadering van den Raad der gemeente Hcusden, den 26en Maart 1SS5. Afwezigde Heeren Verhoeven en Pape. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de-orde ie t A. Veetetelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1885, zooals dat door Burgemeester en Wethouders is opgemaakt. Ongewijzigd vastgesteld met algemeene stemmen tot een bedrag van 2998,30. Vau het belastbaar inkomen wordt geheven 15/29 procent. B. Vaststelling eener gemeenschappelijke regeling met het gemeentebestuur van Oudheusden c. a. over de toelating van kinderen uit de afdecling Oudheusden op de openbare school alhier, waarvoor machtiging is verleend bij besluit van Gede puteerde Staten van 12 Maart jl., G. No. 116. Het concept-besluit van B. en W. wordt onveranderd goed gekeurd. De regeling zal bij eventuëele medewerking van het gemeentebestuur van Oudheusden en behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, in hoofdzaak bevatteu de navolgende bepalingenBeide gemeenteraden hebben wederzijds de be voegdheid, de regeling ten allen tijde bij eenzijdig besluit te doen vervallen. Als vergoeding zal door de gemeente Oud heusden aan Heusden jaarlijks worden betaald 25,voor ieder kind, dat onderwijs ontvangt in de vakken a1 der wet (Fransche school) en 15,voor ieder kind, onderwijs ge nietende in de vakken ak (Holl. school). Wordt besloten a. De begrootiug voor 1884, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, te wijzigen als volgt: Hoofdst. I art. 7 (belooning havenmeester) wordt verhoogd met 7,13. Hoofdst. III art. 3 (onderhoud pompen) wordt verhoogd met 85,52. Hoofdst. III art. 7 (onderhoud wallen) nieuw art. 232,87. Hoofdst. IV art. 7 (beplantingen) wordt verhoogd met 436,295. Tot dekking dezer uitgaven te verminderen hoofdstuk IV art. 1 (onderhoud gemeentehuis) met 761,81s. b. Behoudens machtiging van Ged. Staten te voldoen uit den post art. 1 van hoofdstuk VIII der begrooting voor 1885 de declaratie van den notaris van Dnllemen te 's Bosch, wegens het opmaken en verlijden eener akte van uitgifte in bedeleen van het „Bastion Hollanilia", bedragende 31,38. c. B. en W. te machtigen te beschikken over een bedrag van pl.m. 650, zijnde de geraamde kosten eener ijzeren leuning langs de Haven en van eene ijzeren brug over den mond der „Oude Haven". Ingekomen 1. Verzoekschrift van B. Frank alhier, om tot wederopzegging in gebruik te mogen hebben een stukje gemeente-grond nabij zijn huig aan den Demert, ter grootte vaD 840 M3. Toegestaan op de door B. en W. ontworpen voorwaarden. De gebruiker is o. m. verplicht tot betaling eener jaarlijksche recognitie van 55, 2. Verzoekschrift van A. van Delft, strekkende tot het plaatsen van palen langs den Demert naar het Bnrchtplein en de Wijksche poort, verder langs den Maasdijk, zulks voor den aanleg van een telephoon naar Wijk. Toegestaan onder voorwaarde, dat het plaatsen der palen geschiedt overeenkomstig de voorschriften eu bevelen, door of vMn wege het gemeentebestuur te geven. 3. Besluiten van Ged. Staten 19 Februari jl. G. N03. 5 en 44, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente-begrootingen voor 1884 en 1885. Aangenomen voor kennisgeving. Hierna is de vergadering gescheiden. Rogge, P. Zws. VI. en Noordbr. - Gerst, Puike Wiuter-, Zeeuwsche en Spelt, nieuwe Haver, inl. Paarden boonen Duivenboonen Erwten, Nieuwe Blauwe Kook- Kanariezaad Mais, Amerik. Odessa a De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouiven en ongebouwde eigendommen tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.500. 100.en f 50.rentende Ü/g °/Q a pariaflos baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKENde Heer onder redactie van J. B IE G EL. INHOUD VAN No. 18 De aandeelen der Pennsylvania Spoorwegmaatsch. Beurs-ovcrzicht. Binnen- en Buitenlandsche be richten Gemeente DeventerGemeente Rotterdam Ge meente Groningen Amslerd. Kanaalmaatschappij (in ïikwidatic) Arnhemsche Tramwegmaatsch.Duitsche RijksbankEgyptische Financiën Madridsche loten Financiën van Venezuela; Atlantic 4' Pacific Spoor wegmaatschappij Canadian Pacific Spoorwegmuatsch,; Illinois Central SpoorwegmaatschappijNew- York Ontario 4' Western SpoonvegmaatschappijOntvang sten van Spoonvegen. Noteeringen te New - York. Niet-officiéél verhandelde fondsen. Rente- en dividend- betalingen. Laatste Berichten. Correspondentie. Uitlotingen. Advertentiën. Men abonneert zich bij het Bureel van, De Fond- sf.nmarkt,ter boekdrukkerij van GEBROEDERS ÏIOITSEMA te Groningen en bij alle Boekhan delaren en Postdirecteuren. v» I. Advei-tentiën genieten groote publiciteit. Nederl. Hkrv. Gemeente. Beroepen.- Drietal: cifk. Geref. Gemeente. Beroepen i iwim mui «.nil i mui mmn ii.w..wiiwawMi Prijzen van 100 en daar boven. Ristarwe Roode Tarwe Witte Tai~we Inlandsche Rogge Gerst Haver Kookerwten Mestingerwten Duivenboonen Paardenboonen Tarwe,jarige puike Zeeuwsche,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3