Yooiioopig Bericht. Kunstinrichting BILLARTFABRIEK. SCHOUWBURG, LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Directie: J. STOETE Co. J. Stoete Co. FOTOGRAFISCHE C. F. CORDES, MULLER JLSKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Yssn bij Heusden. Wed. W. L. Knijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Ds Kleins Kapitalist. TE HEUSDEN. Alles tegen concurreerende prijzen. gedaan voorstel tot toepassing der maatregelen. Voorzeker mag niet onvermeld blijven dat de nit- voerder van 's Konings bevelen niet gedacht had dat de moeielijkhedcn zoo groot zouden zijn. Men wist nagenoeg niets van Atjeh en alleen een paar bezoeken vroeger aan dat land gebracht, moesten hoofdzakelijk tot leiddraad strekken voor de operation. Het eerste optreden liep dan ook niet gunstig af, het terug trekken der troepen gaf den vijand inoed en men moest spoedig overgaan tot het uitrusten van een tweede expeditie, tegen de te ligt getelde Atjehers. De Generaal van Swieten die met liet opperbevel over die tweepe expeditie belast werd, trok partij van de opgedane ondervinding en stelde zich ten doel oin de hoofdplaats van het onafhankelijk Rijk in te ne men en verder geen agressieve maatregelen te nemen, dan die moesten dienen om ons in het bezit te handhaven. Had men de meening van dezen ervaren krijgsman gevolgd, het had den Lande vele menschenlevens en millioenen minder gekost, want nu, na vele jaren oorlog, is men tot de overtuiging gekomen dat hij juist gezien had. De toenmalige bewindslieden wilden echter ons optreden dienstbaar maken voor de uitbreiding van gezag, waardoor aanhoudend troepenaanvoer gevor derd werd en het gevolg daarvan is geweest dat het leger en de schatkist werden uitgeput, de geest kracht en het vertiouwen verdwenen en ten slotte een postenlinie werd verkregen, die nu blijkt niet voort durend met militairen te kunnnen worden bezet ge houden. Noch de aanhoudende transport-overvallen, noch de twijfelachtige houding van de zoogenoemde goedgezinde hoofden, noch de Nisero-zaak, konden de Regeering doen zien dat de krijg niet was vol te houden. Achtereenvolgens probeerden de elkander opvolgende Ministers en Gouverneurs-Generaal of het instellen van een enkel civiel of militair bestuur de zaak kon redden; niets mocht baten, en indien de heer Van Rees niet reeds dadelijk bij zijn optreden als Landvoogd krach tige maatregelen had genomen om eene, voor het oogenblik bevredigende oplossing, te beramen, zou ons leger nog jaren achtereen vermoeiende diensten tegen over een steeds meer overmoedigen vijand hebben moe ten doen. De voorstellen van dezen laatste zijn gebaseerd op centralisatie der militaire macht, de uitoefening van het bestuur door een militair en blokkade van de kust tot belemmering van in- en uitvoer, dus dezelfde maat regelen die de generaal Van Swieten reeds jaren gele den als de meest wenschelijke heeft beschouwd. Mag de ondervinding leeren dat deze zienswijze de juiste is geweest, opdat langzamerhand een einde aan deze kostbare worsteling kome, die èn voor onze schatkist èn voor onze nationale eer zoo nadeelig is. Wanneer eenige, onderling met tramwegen verbonden militaire posten, in staat zullen zijn om ons gezag in dat gedeelte te handhaven, zal de rust daar weder keeren en de Atjehers die van nature nijvere men- schen zijn, misschien spoedig er toe over gaan om op vriendschappelijken voet met de Nederlanders te ver- keeren, ten einde hunne producten van de hand te doen. Het tijdvak van rust, dat daardoor aanbreekt, zal weêr moed en levenslust bij ons Indiesch leger kweeken en volgens het aangenomen ontwerp voor postenbezettmg is geregelde aanvoer of verwisseling van troepen denkbaar, zonder uitputting van krachten. Wanneer deze politiek een tijd lang gevolgd kan worden is het wellicht mogelijk, dat de on willigen het hoofd in den schoot leggen en zich onderwerpen, zonder dat dit door zooveel menschenlevens gekocht behoeft te worden. X. Ofschoon de hooibandel in do Langstraat gedu rende den afgeloopen winter weinig geanimeerd was, is de hooipers van de heeren Oerlemans, te Vrijhoeve-Kapelle, bijna altijd in werking geweest. Genoemde firma heeft daardoor verscheidenen ar beiders werk verschaft, en zal dit ook op zekere tijden des jaars te Meppel doen, waar zij onlangs ook een hydraulische hooipers heeft gemaakt. Voor het oogenblik is de handel in leverantie-hooi weder buitengewoon stil, doch de voorraad wordt klein. De beste qualiteit kan slechts 28 per 1000 kg. op brengen. KERKNIEUWS. naar Rjjswijk en Giesen, W. Ringnalda Gz. to Loon-op-Zand. voor Stad a. 't Haringvliet, F. Peter to Ginneken. f Dcwerken en Slceuwijk, van l tot 31 Maart. Ondertrouwd: Engel Koek, wedr. v. Teuntje Storkenburg met Adriaantje Roza jd.Tennis v. Breugel, jm. met Jonneke Dolieslager jd. Getrouwd: Engel Koek met Adriaantje Roza; Teunis v. Breugel met Jenueke Dolieslager Jan Willem den Haan, jm. met Simonetta Romijn jd. Geboren: Jannigje, d. v. H. v. d. Stelt en C. Branderhorst; Adriaua, d. v. G. Verhoeven en G. IppelJohanna, d. v. G. Branderhorst en A. Bestorvelt; Adriaan, z. v. M. v. d. Stelt en A. de RooijBastiaau, z. v. H. Verschoor en A. v. Helden Gerrit, z. v. W. Roubos en M. E. VerhoevenJo hanna, d. v. C. Visser en J. do KeijzerAdriana, d. v. G. v. d. Stelt en M. v, MastrigtChristina Willemina, d. v. P. Groeneveld en M. Koman Maria Fijke, d. v. D. M. v. Audel en G. M. Bon man Johanna Hendrika, d. v. G. Kamsteeg en J. Damen Elizabeth Cornelia, d. v. A. de Kleijn en A. v. d. Straaten. Overleden: Adriana Verhoeven, 6 d.Meeuwis van Krimpen 81 j.Antjo Ippel, 10 m. f Hedikbuizen, van 1 tot 31 Maart. Geboren: Antonia v. de Griend, d. v. Jan v. de Griend en Wilhelmina StokkermansAntonie v. Bommel, z. v. Antonetta v. Bommel; Johannes Cornells Beeaart, z, v. Jan Beeaart en Lucia v. d. Wiel. Overleden: Theodora Maria v. Bijnen, d. v. Nicolaas v. Bijneu en Potrouella v. Falier, 2j. levenl. aangegeven kind, z. v. Lambert v. Sprang en Bartha van de WielPetrus Aamson, echtg. v. Mechelina v. Bokhoven, 50 j. Onder de verschillende gezelschappen die de a. s. Kermis alhier zullen opluisteren zal voorzeker het tooueelgezelschap van de heeren J. Stoete Co. eene eerste plaats bekleeden. Genoemde firma toch is een der oudste en meest gunstig bekende in Nederland, Zoowel het blij- als het treurspel wordt door haar bijzonder goed begrepen bovendien wordt bij de keuze der stukkeu steeds mot de meeste omzichtigheid te werk gegaan. Schrijver dezes hoopt dan ook dat de Lezers der Heusdeuscbe Courant zich zelf hiervan zullen willen overtuigen, niet twijfelende of zij zullen zich zulke avonden niet in het minst beklagen. Een tooneelliefhebber. Wat is Levensverzekering? De levensverzekering is nog weinig populair in Nederland. Terwijl zij in andere landen, b.v. in Engeland, Frankrijk en Duitschland beter wordt begrepen en op grooter schaal wordt toegepast, is zij in ons Vaderland, om zoo te zeggen, nog in hare kindschheid, en is de deelname in maat schappijen, met dat doel opgericht, nog gering. Ea toch is in Holland do grond gelegd voor die wetenschap. Het was onze beroemde Cbristiaan Hnijghens (1657), die door zijne geleerde bereke ningen het denkbeeld ingang verschafte, dat levensverzekering geen loterij is. Johan de Witt (1671), Raadpensionaris van Holland, Zeeland en Friesland, bracht de berekeningen van Hnijghens in verband met de door hem vervaardigde tafels van geboorte en sterfte, zooals die in verschillende steden van het Vaderland waren waargenomen en vond hierdoor de sommen, die betaald moeten wor den ter verkrijging van een jaargeld tot den dood toe. Ook de Amsterdamsche Burgemeester Joannes Hudde maakte zich op dit gebied verdienstelijk. Maar zooals het in ons land wel meer gaat, de Nederlandsche plant, naar vreemden bodem over gebracht, werd daar beter verzorgd en meer ge waardeerd dan in het moederland. Iu Engeland, Frankrijk, Duitschland en elders werd zij met zorg en talent opgekweekt. Wel bleven de Nederlanders niet in gebreke steeds nieuwe verbeteringen aan te brengen, zooals de beroemde arbeid van Struijk en Kcrsseboom (1740), en de latere werken van de pro fessoren Van Swinden, Lobatto, Stamkart, Von Baumhauer e. a. getuigen, maar het buitenland genoot toch voornamelijk do vruchten, die in Ne derland geen aftrek vonden. En ze vonden geen af trek, omdat men ze ui-t konde. Men kon zich geen goed antwoord geven op de vraag: Wat is levens verzekering? Laat ons in korte woorden dit antwoord geven. Maatschappijen die de eene of andere zaak ver zekeren, bedoelen daarmede dat hij, die de verze kering sluit, verzekerd zijn kan dat het door hem verzekordo voorworp, zoo dat door van hem onaf hankelijke omstandigheden schade lijdt of vernietigd wordt, hem weder in geldswaarde zal gerestitueerd worden. In geldswaarde, waut bet spreekt wel van zelf dat er niet gedacht kan worden aan de vergoe ding eener waarde, die alleen bestaat voor den ver zekerde en voor geen ander. Zoo kan b.v. een haar lok van een overleden persoon van hooge waarde zijn voor den bezitter, maar deze zal niet op do gedachte komen, die te laten verzekeren. Zóo opgevat, is de vorzekering dus een waarborg, welk woord wij ontmoeten bij de Brandwaarborg- Maatschappijen. Zulk eene maatschappij blijft als 't ware borg voor do schade, die door brand zou kunnen worden aangericht. Evenzoo is het eerste doel van eene Levensverzekering-Maatschappij, borg te blijven daarvoor, dat de geldelijke schade, die een gevolg is van het ophouden van des verzeker den leven, zal gerestituëerd worden. Dat wat ver zekerd wordt is dus werkelijk het leven. Wij hebben hier echter met een zaak van zeer bijzonderen aard te doen. Dat leven toch i3 niet iet3, dat schade kan lijden in meer of mindere mate; men leeft of men leeft niet, men is dood of men is het niet. De oorzaak der schade is dus altijd de dood, die terecht onverbiddelijk genoemd wordt en, terwijl bij meest alle andere verzekering maatschappijen de mogelijkheid bestaat, dat de geldswaarde der verzekerde zaak nimmer zal be hoeven te worden uitbetaald, weet een Levensver zekering-Maatschappij, dat er voor elke verzekering een oogenblik zal aanbreken, waarop de schade, die de dood van den verzekerde teweegbrengt, zal worden opgeëischt. Niet ieder huis moet afbran den, niet elke landbouwer zal zijn oogst door ha gelslag zien vornietigen, maar elkeen moet sterven. Daarom zegt Charles Dickens in Household Words« zoo terecht: VERZEKER UW LEVEN* hetzij dat ge dit doet om rustig te kunnen reizen te land, per spoor of op zee öf omdat ge reden hebt te vreezeu voor vermin king van armen en beenen of omdat ge bezorgd zijl voor uwe gezondheid öf omdat go gesteld zijt, op een rustigen en aangenamen ouden dag; öf uit belangstelling in het lot van vrouw en kinderen, als gij niet meer zijn zult öf om te voorzien in de kosten van onderwijs, als uw jongen wat ouder is geworden öf om uw dochtertje een flinke uitzet te ver zekeren, zoodat zij een gelukkig huwelijk zal kunnen sluiten en hot kleine lieve ding van 2 of 3 jaar eens als blozende bruid voor u zal staan. Waarom gij het doet is onverschillig, maar: Verzeker uw leven.* den schoorsteen op een bloemfafel groeit, is waar lijk oen aardig en belangwekkend gezicht. Als proevo van taalkennis kan dienen hetgeen men in plakletters leest in eene achterbuurt voor het raam eener woning in het vorstelijk 's-Gravenhage «Hier stik men op de masienen.* Een werkman te Antwerpen, zekere Carre, die bij zijne kameraads als een geweldig groot eter bekend stond, werd Maandag-avond uitgenoodigd om te laten zien hoeveel hij wel eten kon. Onze maat begon met den inhoud eouer soepterrine ledig te eten, en daarna consumeerde hij een stuk os- senvleesch van zes pond, vijftien bloedbeulingen, twin tig worsten, een schotel linzen, een schotel split- erwten, een pond kaas en acht pond brood. Hij besproeide dat stevige maal met twaalf liter wijn. De heer M. J. Linckons deelt in »Floralia< het volgende mede Wanneer men een eikel aan eenen draad vast hecht en iu een glas gedeeltelijk met water gevuld hangt, zoodat hij een c.M. hoog boven het water is, zoo zal de eikel na verloop van een paar maaudeu bersten, uitspruiten en tot op den bodem van het glas eeneu rechteu stengel mot fraaie kleine groene bladeren voortbrengen. Een jonge eik, dio op deze wijs voor De beroemde treurspelspeler Beauvallet, dus ver telt de »IUustration,« had er een bijzonder pleizier in om iu zijne woning, op de vijfde verdieping van een huis te Parijs, er een ezel op na te honden. Het had heel veel moeite gehad om het grauwtje naar boven te krijgen, maar Beauvallet was sterk hij droeg het dier de trappen op, en liet daarna aarde boven brengen, zaaide er graszaad in, en improviseerde een weiland. Alles ging gernimen tijd goed; de benedenburen hoorden wel allerlei vreemde geluiden eu geheim zinnige hi-ha's die hen verbaasd deden staan, maar men gewent aan alles, behalve aan eene over strooming. En die vond op zekeren dag plaatsdoor de plafonds daalde een ware regenbui neder en de buren meenden dat een zondvloed op til waszij snelden de trappen op en schelden bij Beauvallet aan. De acteur deed zelf openhij was kalm en waardig alsof hij de rol van Keizer Augustus ver vulde, maar hij had een gieter in de hand. «Wat is er aan de hand?* riep hij met dave rende stem. «Wat er aan de hand is Wij loopen onderwij zitten rondom in het waterwat voert ge toch uit Ik! niemendal! Ik begiet mijn weiland! Dat is heel eenvoudig «Uw weiland?* «Zeker*, antwoordde Beauvallet, de deur van een zij-vertrek openende, waardoor de verbaasde buren den vijfde verdiepiugs ezel te zien kregen, die rustig op zijn groenend weiland aan ket grazen was. «Ziet u«, sprak Beauvallet, «het gras was wat dor geworden en toen heb ik het natuurlijk wat moeten besproeien.* GOHINCHEM, 6 April. Ondanks den feestdag, waren heden ruim 200 stuks vee aan de lijn, die echter, bij flaawen han del, grootendeels onverkocht bleven. Prijzen Enkele zware kalf koeien golden 250 a ƒ300; mindere kwal. 150 a 230; dito vaar zen 140 a 220. Melkkoeien 160 a J 250. Vare koeien 120 a 150. Guiste Vaarzen 70 a f 120. Hotkeling ossen 80 a 120. Pinken 30 a 60. Nuchtere kalveren 4 a 10. Varkens, zware vette op levering 48 a 50 ct. p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken golden 7.00 a 10.per stuk. De prijs der goêboter was 0.80 a 0.92 per KG. Kip-eieren golden 1.00 a 1.30 de 26 stuks. Men haalt dezer dagen natuurlijk honderden anec- doten aan betreffende den 70 jarigen Duitschen Rijks kanselier. Eeu daarvan verdient vermelding op deze plaats. In Mei 1865 was een nummer van hot be kende blad «Kladderadatsch* in bjslag genomen. Wijlen de uitgever Otto Petri te Rotterdam wist echter een exemplaar machtig te worden, liet het nadrukken en zond op 2 Juni een paar nummers van don nadruk aan Bismarck, met een Nederland sche grondwet er bij. Daags daarna ontviug de heer Petri het volgende eigenhandige schrijven van don kanselier. «U.W.EdelGeb. heeft do goedheid gehad mij eeni ge exemplaren van de door u nagedrukte «Kladdera- datsch* van 7 Mei, met een ex. van de Nederland sche grondwet te zenden. Ik grijp met genoegen de gelegenheid aan u als contra beleefkeid een ex. van het in beslag genomen origineel en een Prui sische grondwot te doen toekomen. Hot zal mij ge noegen doen als de lezing daarvan bijdraagt uw belangstelling in de staatsrechtelijke studiën nieuw voedsel te goven. Von Bismarck.* Bovengenoemde Directie heeft de eer het publiek te berichten, dat zij de aanstaande Ker mis te Heusden met haar geheel nieuwe, prachtig ingerichte Schouwburgloge zal bezoeken. Het uitgebreid Repertoire, door een uitmun tend Tooueelgezelschap gespeeld, bestaat uit de fraaiste Drama's, Tooneel- en Blijspelen, waarin hoegenaamd niets zedekwetsend is. Daar de Directie alles in het werk zal stellen oin het Tooneelminnend publiek eenige aangename avonden te verschaffen, zoo beveelt zij zich be leefdelijk tot een talrijk bezoek aan. Hoogachtend, UEd. Dienstw. Dienaren, 's BOSCH, aan de Parade. sf Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. 't Gelukkig huwelijk. Betsy.* Welnu, beste Fanny, zijt ge werkelijk gelukkig? Fanny.* O ja, zeer gelukkig, geen enkele weusch blijft onvervuldwat ik verlang, krijg ik ook. Betsy.* Inderdaad? Staat de geldkist van uw echtgenoot dan te allen tijde open «Fanny.* Dat juist niet, liefste, maar, ziet go, ik heb leu sleutel. Ook een wensch. «Vader.* Welnu, Louis, hoe bevalt het U op school «Louis.* O, uitmuntend, papa, alleen zou ik maar wenschen, dat mijne ooren van gom-elastiek waren. do Wapens ,an HEUSDEN en ALTENA. Tegenstrijdig. Ziet go, meester, mijn jongen is zeer snoepachtig als ik hem naar een winkel zend om iets te halen, dan heeft hij het gewoon lijk reeds opgegeten als hij het thuis brengt. Onschuldig. «Vrouw.* Als ik voor mijn tijd sterf, dan draagt gij, door nw drinken, daar van de schold. «Man.* Ik kan maar niet begrijpen, hoc u het bier kan schaden, dat ik drink. Verklaring Frits. Meester, wat is oen fabel Ouderwijzer. Een fabel noemt men, als bijvoorbeeld de ezel met den vos spreekt, zooals ik met n. Modern. A. Heeft uwe uitverkorene geld B. Nog nietmaar haar vader zal eerstdaags bankroet gaan, en dan zal zij wel genoeg hebben. Eigeuaardige werking. «Dame.* Dokter, al mijn kiezen en tandon worden los en waggelend, wat zon daarvan de oorzaak zijn? «Geneesheer.* Ik vermoed, mevrouw, dat uw mond te veel in beweging is. Zosde jaargang 1885. Algemeen Financiëel Nieuwsblad. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-middag. Alle Abonuenten ontvangen als gratis-premit een CoMróle-Lijst voor Uitlootbare Fondsen. Prijs per jaargang van 156 Nos. fr. p.p. ƒ6. Met Wekelijksche Restantenlijst -8, Advertentiën per regel slechts - 0,15 DE KLEINE KAPITALIST is het goedkoop ste en meest gelezen financiëele blad van Nederland. BureelAchterburgwal 128, Amsterdam. Proefnummers kosteloos. Op genoemde Boekbinderij worden BOEKWERKEN, in alle gewenschte bandon, ten spoedig ste en zeer net ingebonden. Ook voor levering van REGISTERS eu KANTOORBOEKEN bijzonder ingericht, worden tevens alle gewenschte modellen en formaten gelijnd en des noodig bedrukt volgens opgaaf, ten spoe digste afgeleverd. (Te laat ontvangen voor het vorige No.) Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: Bedankt van Advertentiën genieten groote publiciteit. Boekbinderij L. Veerman,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3