BUITENLAND. BINNENLAND. zou van gebroken armen en beenen niet te spreken er het leven bij behouden hebben. En de dochteren en zonen Albions zouden in plaats van deze romantische kuur een prozaïsch woordbreuk-proces in de plaats stellen Men schrijft nit Londen van den 23sten April. Gisteren avond liep hier het gerucht, dat de Russische regering aan Engeland te verstaan zou hebben gegeven, dat zij niet noodzakelijk acht ver dere onderhandelingen te voeren over de met het gevecht in Pendjeh in verband staande omstandig heden, daar zij den woordenstrijd daarover voor opgelost houdt. Het gerucht wordt echter niet officieel bevestigd. Men gelooft niet, dat de Rus sische regering zulk een krassen maatregel zal nemen, welke zeer zeker tot vijandelijkheden zou aanleiding gevenveeleer neemt men aan, dat de oplossing der Pendjeh-geschiedenis eenigen tijd in beslag zal nemen. Naar de mededeelingen van Russische bladen, is geheel Midden-Siberië door goudkoorts aangetast. Handwerkslieden en personen die in den handel werkzaam zijn, verlaten hunne betrekkingen en familiën en begeven zich, in de hoop rijker buit te zullen behalen, over de grenzen en naar «Nieuw- Californie«, gelijk het nieuwe goudland door het volk wordt genoemd. Aan den rechteroever van den Amoer heeft men reeds voor vele jaren sporen van goud gevonden, maar de Chineezen, tot wier grondgebied die oever behoort, sloegen geen acht op die ontdekking. Po gingen die door Russische goudgravers werden aan gewend, hadden geen resultaat, omdat de grond in de nabijheid van de ader zoo moerassig is, dat die het gewicht van een mensch niet dragen kan. Iu den afgeloopen winter mocht het aan Russi sche aibeiders gelukken tot de ader door te dringen en met wasschen te beginnen, en de uitslag over trof alle mogelijke verwachtingen. De berichten over het nieuwe en rijke goudland werden weldra door het geheele rijk verbreid. Ten einde de orde te handhaven hebben de arbeiders een bestuur gekozen en zelfs een rechtbank inge steld. Het hoofdbestuur bevindt zich, naar gemeld wordt, in handen van twee ontvluchte strafgevan- genen. Hetgeen gevonden wordt, wordt onder de geza menlijke arbeiders verdeeld en ieder hunner verdient, volgens de berichten, 05 tot 40 roebels per dag. De verdiensten zouden nog grooter zijn wanneer het goud niet, ten gevolge van do heerschende geld- schaarschte, tot spotprijzen moest worden verkocht. Er zijn te Weeneu particuliere berichten uit Souachim ontvangen, volgens welke de cholera korte lings in die stad is uitgebroken. De eerste prijs bij de trekking van de loterij van Marseille (100,000 frs.) werd Woensdag getrokken door een waschvrouw, de wed. Artaud. Een hevigo brand heeft te Wischnitza, in Oos- «Ah gij zijt... vreeselijk solide, mijnheer! Ik feliciteer de'mooie Angelina «Noem dien naam nietriep ik toornig. «Waarom niet vroeg hij, met zijn badientje spe lend. liet is een goede, mij zeer dierbaren naam de naam van een even beminnelijk als ongelukkig schepseltje. Angelina verdient «Dat gij over haar zwijgt,# vulde ik haastig aan. «Daar kunt ge gelijk in hebben, mijnheer,# zeide hij plotseling hoog ernstig en met een zweem van zwaarmoedigheid. «Geloof mij, niets spijt mij zoo zeer alsMaar wat weet gij daarvan?# «Niets, niets,verzekerde ik, mij van hem ver wijderend. Hij greep mijn arm. «Kom mede. Gij behoeft niet te spelen en niet te drinken. Ik zal u de ge schiedenis vertellen, zoo waarachtig als zij zich toe gedragen heeft. Als mijn oom mij niet onterfd had Ik rukte mijn arm los en ging in een dreigende houding voor hem staan. Ik wist dat ik binnen een minuut over alles ingelicht zou kunnen worden, wat Angelina mij verzwegen had en hare houding tegenover mij rechtvaardigde. Maar het streed tegen mijn beste gevoelens, tegen al mijn begrippen van eer en fatsoen, dezen mensch te hooren spreken over haar, die nog geen uur geleden in mijn oog een heilige was en die ook thans nog in mijn pijnlijk getroffen hart een niet geringe plaats besloeg. «Nog een woord,# riep ik, «en gij zult met mij te doen krijgen Gij schaamt u niet, het geld te verdrinken dat gij de arme vioolspeelster afgebedeld hebtgij zoudt u ook de leugen niet schamen, die haren goe den naam aantast. Als gij u tegenover haar schuldig gevoelt, is dat dan de weg om goed te maken wat ge misdeedt Als er nog één vonkje eergevoel in u was, dan zoudt ge met inspanning van alle krachten werken, om u de vernedering te besparen, van haar eene ondersteuning te moeten aannemen. Hij haalde verdrietig de schouders op. «Werken!# zeide hij met een spottend lachje om den mond. '«Gij zijt komiek! Werken? Wat werken waar werken voor welk loon werken Ja als ik naar Amerika kon gaan, waar niemand mij kent. Maar dat kost geld, meer dan zij bij elkaar zou kunnen brengen als zij van mij af wilde zijn. Hier is geen werk te vinden voor een verloopen heerschap. Spe len, spelen en dan drinken, om de zorgen althans voor eenige uren van mij af te zetten. In Amerika Daar zou misschien nog wat te verdienen zijn, als ik met ontvelde handen steenen wilde kloppen. Maar het is hier zoo ver van daan. Ik wil u niet langer lastig vallen, mijnheer; ik heb zulke verstan dige raadgevingen niet noodig. Adieu!# Hij groette en verdween onder dé roode lantaarn. (Wordt vervolgdl. tenrijksch Gallicië, gewoed. Yier honderd huizen werden er door vernield. De Zwitsersche tentoonstelling, welke te Zurich gehonden werd, heeft een batig slot opgeleverd van 19,402 francs. Het bestuur, dat thans na een vierjarig bestaan ontbonden is, heeft besloten, voor die som een vast tentoonstellingsgebouw te Zurich te stichten, waaraan die stad sinds lang behoefte had. Aan den voet van den berg Montalto, in Cala- brië, is een kloof van vijf honderd meter lengte ontstaan. Het dorp Uffogo heeft veel geleden door het verschijnsel. Twaalf huizen zijn er ingestort en nog twintig andere dreigen in te vallen. De kloof gaat steeds verder. Hetzelfde verschijnsel is te San-Benedetto, mede in die streek, voorgekomen. De schade is daar minder groot, maar een aantal huizen moesten ontruimd worden. Do Hongaarsche rivier de Raab is buiten hare oevers getreden. Acht dorpen werden tengevolge van bet doorbreken van een dijk overstroomd, en een aantal huizen zijn daar vernield. Ook de te velde staande gewassen leden groote schade. Men kan zich eenig denkbeeld vormen van den onmetelijken rijkdom, die New-York bevat, wanneer men lee8t dat er in die wereldstad ten minste 400 personen zijn wier vermogen geschat wordt op van éen tot honderd millioen dollars. Het grootste circus der wereld is dat van den Amerikaan Barnum. Het telt 700 bedienden (acro baten, kunstrijders, reuzen, wildemannen, dieren temmers, oppassers, enz.) Het aantal paarden be draagt 400, dat der olifanten 30. De meuagerie telt eenige houderden dieren, waaronder 18 leeuwen, 20 kameelen, 12 drommedarissen, verder tijgers, beren, panters, giraffen, zebra's, enz. In den winter vertoeft Barnum te New-York in den zomer en herfst bereist hij de Vereenigde Staten en geeft iu ongeveer 150 steden voorstellingen. De toeloop is verbazend. In Boston ontving hij verleden jaar op éen dag 40,000. In tien dagen bedroegen de ontvangsten daar 250,000, Gedurende den reistijd bedroegen de dagelijksche uitgaven 11,000; de inkomsten beliopen gemiddeld per dag 23,900, waaruit dus dagelijks een meerdere ontvangst blijkt van 12,900. Naar thans gemeld wordt, erkent Guatemala in den slag van Chalchuapa 1800 man verloren te hebben, waarvan 1600 op het slagveld achterbleven. San Salvador had 50 gesneuvelden en 150 gewonden. Een te Nieuw-Orleans ontvangen bericht houdt in, dat Generaal Barrios door oen zijner eigene soldaten, die zich daartoe had laten omkoopen, werd doodgeschoten. HEUSDEN, 24 April. tWIJK. Het telegraafkantoor alhier, waarvan wij reeds vroeger melding maakten, zal I Mei a.s. voor het algemeen verkeer worden openge steld. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 9 tot 12, 2 tot 5 en tot 71/si op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 en 3 tot 5 uren, t Wij vernemen dat de heer H. van der Maaden belast zal worden met het beheer van het telegra&f-kantoor alhier, dat vermoedelijk den 1 Mei wordt geopend. t HAARSTEEG, 19 April. De handboogschut terij /Claudius Civilis" alhier, is van staudplaats veranderd. Dit gezelschap meende heden voor de eerste maal op haar nieuwe terrein, hetgeen door Drika prachtig is ingericht, te schieten, maar de gevraagde vergunning was nog niet verkregen zoodat het zich niet heeft willen blootstellen aan eene eventuëele bekeuring. t GORINCHEM, 23 April. Ruim eene maand later dan verleden jaar heeft men eerst gisteren en eergisteren in de Alblasserwaard en de Vijf Heerenlanden het vee in de weiden gedaan. Veel voedsel vindt het daar echter nietde weiden zijn maar schraal van gras voorzien. Regen en nog eens regen kan echter veel ten goede veran deren, ook ten opzichte der vruchtboomen, die allerwege, voor zooverre ze in bloei staan als met een wit laken overtogen, een rijken oogst belooven en weinig van de strenge nachtvorsten schijnen geleden te hebben. t Bij de herstemming voor de betrekking van Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap z/de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is gisteren de heer J. Vervoorn Gz. te Arkel, als zoodanig met 224 steramen gekozen. De heer A. D. Smits te Gorinchem verkreeg 202 steramen. t DALEM. De eerste scholier in het bijna voltooide schoolgebouw te Dalem, mag zeker wel onder de ongewone gerangschikt woiden. Toen de ambachtslieden Maandag jl. hun werk zouden beginnen, vonden ze n.l. in het binnenste des gebouws een haas, die zich zoo bedaard mogelijk liet grijpen. De werklieden, met het beest be gaan, gaven het spoedig de vrijheid weder, en langoor, beenen makende, behoefde gelukkig zijne nieuwsgierigheid niet met den dood te bekoopen. t WOUDRICHEM, 21 April. Daar de toe stand van wind en getij, welke veel invloed uit oefent op de visscherij tijdens den elftteelt, gun stiger is geworden, zoo is ook de vangst voor onze visschers productiever geworden. Zij worden verkocht voor 8 tot 10 stuivers per stuk. Het bericht dat de Minister van Einanciën, de heer Grobbee, zijn ontslag gevraagd heeft aan den Koning, heeft zich bevestigd. Men verneemt dat door bemiddeling van het departement van Buitenlandsche Zaken aan de Eransche Regeering uitlevering is gevraagd van den voortvluchtigen E. Polak, indien hij zich nog op Eransch grondgebied mocht bevinden. Iemand te Nijmegen, die een reeds eenmaal gebruikt plakzegel opnieuw gebruikt had, is door de rechtbank veroordeeld tot 50 boete of 7 dagen gevangenisstraf. Dr. E. L. de Leeuw, oesterkweeker te Werael- dinge, is in Noorwegen met den prijs van 600 bekroond voor zijne beantwoording van eene prijs vraag over de oesterteelt. Vijftien antwoorden wa ren ingekomen. Bij gelegenheid van de jaarlijksche bijeenkomst der commissie van het //Adderfonils" gaf de schout- bij-nacht jhr. Van Renselaar Bowier een diner van 24 couverts, waaraan ook burgerlijke en mi litaire autoriteiten genoodigd waren. Niemand denkt hier een oogenblik zelfs maar aan de mogelijkheid, dat het Adderfonds" voor dat diner gebezigd is; het heeft er niets mede te maken. Maar juist daarom achten we de gelegen heid niet gelukkig gekozen om een diner te geven. Die ramp, waarvan zoo velen het slachtoffer werden en waarvan de schuld te recht of ten on rechte aan zoovelen wordt toegeschreven, vult een te treurige bladzijde in de geschiedenis van ons zeewezen, om de herinnering daaraan met een feestmaal gepaard te doen gaan. Het beeld van de //Adder7' moet een schaduw werpen op het gezellig samenzijn der officieren en verdere genoodigden. Arnh. Ct Sedert Zaterdag 18 tot Dinsdag 21 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 45 zalmen van 7 tot 27 halve kilo's, prijs ƒ0.20 tot f 1.07 per halve kilo en 9914 elften, prijs f 0.23 tot f 0 65 per stuk. De elftvangst op de rivier de Merwede, tusschen Hardingsveld en Werkendam, wordt veel gunstiger; er worden gemiddeld 4000 elften gevangen met eenige zalmen. t UITWIJK. In de vorige week werd J. v. O. te Waardhuizen door een stier, dien hij op st&l wilde vastzetten, zoodanig gestooten in de zijde, dat hem eene ribbe gebroken werd het dj^Sd hem tegen een staak gedrukt en zoc Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat door den heer A. Titsing, in de Boonersluische haven te Maassluis, aan een hengel een groote elft is gevangen. Als eene zeldzaamheid meldt men uit Callants- oog (N.-H), dat te Groote Keete, onder die ge meente gelegen, door den vUscher Jb. Bakker een inktvisch is gevangen. Het dier had eene lengte van 5 decimeter. Door eenige jonge dames te Maastricht is het plan gevormd om ter eere der heldhaftige Marie van Oppen, op het kerkhof een gedenksteen te plaatsen, hare edele houding waardig. Aan arm en rijk zal gelegenheid worden gegeven daaraan deel te nemen. Te Maastricht is een verver, huisvader, van een hoogen steiger gevallen en op de plaats dood ge bleven. Een heer vond op de Nieuwmarkt te Amsterdam een portemonnaie, aan bankpapier en goudgeld ruim f 300 inhoudende. Een man poogde den vinder arglistig te beduiden dat hij de porte monnaie verloren had. De rechtmatige eigenaar bleek echter te zijn de gezagvoerder van een der in het IJ liggende zeeschepen. Te Babberich, bij Zevenaar, is de hofstede van mr. De Neeree tot Babberich met den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Te Zaandam is een sjouwerman, die om jenever te halen over een hek wilde klimmen, gevallen en in de pennen van het hek blijven vastzitten. Zwaar gekwetst werd hij naar zijn woning vervoerd. In het spoorrlok te Dordrecht is het lijk gevonden 'u een 21-jarig varensgezel, thuis behoorende te Giesendam en varende op een zandaak. De ongelukkige, een oppassend jongeling, is vermoe delijk door de duisternis misleid, in het water geraakt. Voor het gerechtshof te 's Gravenhago is giste ren een aanvang gemaakt met de behandeling van de gruwelijke Leidsche strafzaak tegen MARIA CATHERINA SWANENBURG, huis vrouw van Johannes van der Linden. Bij het intreden der gifmengster iu de gerechts- raai, door twee veldwachters begeleid, ging er een gesmoorde kreet van afgrijzen op uit het publiek. Toch bood de vronw op het eerste gezicht niets afgrijzen wekkends aan. Zij onderscheidt zich in haar voorkomen niets van een getrouwde vrouw uit den kleinen burgerstand. Nadat de Voorzitter beschuldigde haar naam en woonplaats had gevraagd, waarop zij zeer zacht antwoordde en hij haar had aangemaand goed toe te luisteren, las de substituut-griffier, Mr. Van Streijen, de akte van beschuldiging voor. De be schuldigde hoorde de voorlezing met onbewogen gezicht aan, de oogen ter neder geslagen en het hoofd eenigszins terzijde gebogen. Bij bare overbrenging naar het hof bedekto zij bij het uitstappen uit dun gevangenwageu haar gelaat. Op de tafel voor den President stonden een groot aantal verzegelde flesschen en potten, bevat tende de door deskundigen onderzochte gedeelten der opgegraven slachtoffers. Na de voorlezing der akte, nam het getuigen verhoor een aanvang. De eerste getuige, P. J. de Hees, behowdneef der besch., gaf inlichtingen omtrent hun verblijf ten harent en den dood van zijn broeder Arend, dien hij als een gezond, niet ziekelijk of tering achtig jongeling beschrijft. Deze getuige is 1 jaar na dien dood, terwijl hij als militair diende en vaak bij zijn oom en tante overkwam, ongesteld geworden na gebruik van voedsel door zijne tante voorgezet, onder dezelfde verschijnselen als waar genomen bij den dood" van zijn broer Arend. Hij is hard ziek geworden, in de infirmerie verpleegd en niet dan na veel moeite hersteld. Van de be- grafenisgelden zijns broeders heeft hij van besch. niets genoten. Op de vraag van den president, of besch. iets had aan te merken, antwoordt zij met den zakdoek voor den mond «EdelAchtbare, ik heb hem al het noodige gegeven.# Laat dat «EdelAchtbare# maar weg, doet do president haar opmerken, «het noodige# heb je hem zeker gege ven. De besch. kan nu niet meer zeggen wat zij vroeger beweerd heeft of zij aan getuige een deel van 't begrafenisgeld van Arend heeft ge geven. Op de vragen van mr. Vaillant, advocaat der besch., verklaart getuige, dat zijne tante hem in 't militair hospitaal vaak broodjes met worst stuurde, die hem en zijne kamei'aden ziek of zie ker maakten en deden braken. De tweede getuige Abraham Bey, was 18 jaar buurman van besch. Hij kende haar als een wis pelturige vrouw, die spoedig weer goed werd en die hij nooit bepaald dronken heeft gezien. Na eenige onaangenaamheden met haar te heb ben gehad, vond hij een paar dagen later zijne kippen vergeven. Meermalen heeft hjj gedacht bij zich dat zij erg onverschillig was over den dood van hare betrekkingen. Er was na den dood nooit rouw in 'thuis, maar men vierde feest, at en dronk jenever, zij en haar man. Besch. ontkent dit per tinent. De 3e get. Elias Abraham Vogelenzang, die bij het overlijden van Arend tegenwoordig was, weet niet precies meer wat de besch. zeide omtrent het aanstaande uiteinde van Arend. Zijne vrouw was in 1879 eens ziek geworden na het gebruik van rijst, door btsch. haar toegezonden, volgens dr. Kist was zijne vrouw lijdende aan borstziekte. Ook de 4e get. Theodoras Plasmeijer geeft in lichtingen omtrent de ziekte-verschijnselen van Arend en de houding van be3ch. die hem eens zou hebben gezegd dat zij Arend met haar eigen bloed zou hebben willen helpen. Hierop volgen verscheidene getuigen, die bij de teraardebestelling tegenwoordig waren van Arend de Hees, de kist maakten of bij do opgraving van het lijk aanwezig waren. De getuigenissen van verschillende getuigen haddeu betrekking op de opgraving, overbrenging en het onderzoek van lijken van slagtoffere. Op verzoek van den proc.-gen. werd, nadat de zitting een half uur was geschorst, gehoord de ge tuige De Ruiter, drogist te Leiden, bij wien de besch. het arsenik-houdend poeder kocht, onder den naam van operment, dat het echter niet was. Het poeder werd in den regel bij eene hoeveelheid van 50 gram a 5 of 6 cents verkocht aan verwers, witters en andere personen, tegen wandgedierte. Het werd vermengd met kalk afgeleverd. Getuige, pertinent hierover gehoord, kan zich geen geval herinneren, dat het poeder onvermengd werd afgeleverd. Ook zijue bedienden mochten het alleen gemengd met kalk afleveren. Het was geen zwavelarsenik, maar 1 deel zwavel met 4 deelen arsenicum. Het werd altijd door hem zelf bereid. Hij herinnert zich de besch. in zijn winkel gezien te hebben. Besch. erkent ook in zija winkel te zijn geweest vóór St. Nicolaas 1883, maar niet in 1881, wat zij vroeger heeft verklaard. Get. herinnert zich wel eene vrouw weggezonden te hebben, die geen kalk bij zich had om er het poeder in te vermengen, maar herinnert zich niet dat besch. die vrouw was. Vervolgens komen getuigen Onderwater, agent en bode van begrafenismaatschappijen, verklarin gen geven omtrent de betaalde verzekeringsgelden aan besch. voor den door haar verzekerden Arend de Hees, waarvoor zij de wekelijksehe contribution betaalde, even als voor de slachtoffers Hendrik Frank huizen en diens vrouw en tal van andere familie leden. De president deed baar opmerken dat zij, volstrekt geen rijke vrouw, dit deed, en dat zij 45 en f 54 na het overlijden van twee broeders de Hees heeft ontvangen. Nog wordt door de getuigen Adr. Van deu Broek en P; Dubbelaar, vroegur en later bedienden bij den drogist De Ruiter, bevestigd de verkoop van het zoogenaamd operment in den winkel van hun patroon. Het getuigenverhoor omtrent het eerste punt der beschuldiging is hiermee geëindigd, waarna wordt overgegaan tot het Verhoor der beschuldigde. De Voorz. herinnert aan de omstandigheden waar® De Hees, die bij haar inwoonde is ge stor v| le gebleken aiekte-verschijnselen, aan de p' "Wjr^ heschf "-mr hem o aan haar f Dinsdag 1.1. opende de directie Bakker hare tooneelvoor- stellingen met de opvoering van «Een berucht proces," of „on schuldig veroordeeld," een drama dat in Frankrijk speelt en waarin een groot aantal personen optraden. Met waar genoegen hebben wij en. wij meenen het geheele pu bliek de opvoering gevolgd. Ieder was in zijn rol, maar ook ieder kende zijn rol en de bijvalsbetuigingen, die het gezelschap genoot, was een welverdiende hulde voor de wijze, waarop een ieder zich van zijn taak kweet. Tot slot werd gegeven „Cerisette, of de ondeugende kost school- jongejuffrouw," vroolijke vaudeville in 1 bedrijf. Ook dit stukje werd vaardig afgespeeld en wekte in niet geringe mate de lachlust der bezoekers op. Woensdag woonden wij de eerste voorstelling bij, gegeven in den schouwburg onder directie van de heeren J. G. Stoete en Co. Nog nimmer werden wij in Heusden op de kermis in zulk een nette zaal ontvangen. Eenvoudig maar net waren de muur schilderingen. De verlichting, voortgebracht uit lustres langs de wanden en een sierlijke kroon in het midden, de gemakke lijke en ruime zitplaatsen, het los geschilderde voordoek, niets liet te wenschen over. Alleen voor de directie hadden wij gaarne een grooter aantal bezoekers gezien. „De klokluider of onschuld en misdaad", was de titel van het ridder-tooneelspel, dat uit 5 bedrijven met een voorspel bestaat. Prachtig waren de eostumes van de verschillende da mes en heeren, die daarin optraden en zeer verdienstelijk was het spel. De ernstige passages, die daarin voorkomen, werden meesterlijk vertolkt en wij brengen den grootsten lof toe aan dit nieuw gevormde gezelschap, dat met zulke hulpmiddelen toegerust, maar bovenal met de grootste voorliefde voor zijn werkkring bezield, zeker zal moeten slagen. Tot slot werd gegeven „Sichard en Mathilde, of de tooneel- repetitie," eene optrette in 1 bedrijf. Wij kunnen ons niet herinneren, ooit een stukje op zulk eene echt komische wijze te hebben zien voordragen. Wij vertrouwen dan ook dat den goede indruk, die deze eerste uitvoering bij de aanwezigen achterliet, een ieder zal nopen met de talenten van de acteurs en actrices van de di rectie Stoete Co. te komen kennis maken. Wij wenschen haar zoowel als de directie Backer succes bij de reeks van voorstellingen, waarop zij het publiek van Heusden en omstre ken nm dagelijks hoopt te onthalen en betreuren het alleen dat er twee vereenigingen optreden, waarvan toch ééne zeer voldoende was. f 21 April. Heden viel al weder een kind van 5 jaar van een schuit, die hier in de hayen ligt, doch werd tijdig opgemerkt door den eigenaar van het vaartuig „Nooit gedacht," die het behouden aan wal bracht. ■PRVSHH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2