Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit de Residentie. levens, indien hij een oud kameraad tegen 't lijf loopt en nooit verzuimt hij in een achterbuurt aan te loopen en een smerige trap te bestijgen om een oud matroos te bezoeken, die nadat hij de Araalia verlaten had op de Cornelia uit de ra was gevallen en nu voortdurend sukkelt. //Stomme kerel,zegt Yan Zeilen bij elk bezoek, //waarom ben je niet bij me geble ven. Op mijn kast zou je zoo iets nooit gepasseerd zijn Deze bezoeken zijn voor den ongeluk- kigen matroos feestdagen, want Van Zeilen is een gulle kerel, wat ruw in den mond, maar met een hart van goud. Wanneer ge Van Zeilen een bezoek brengt, zult ge versteld staan van zijn vindingrijk heid. Er is geen woning geriefelijker dan de zijne, 't Zij ge het //ruim" of //de kajuit", het //vooronder" of de //kombuis" bezich tigt, ge vindt overal den scheepskapitein terug, die van de lastigste en nietigste plekjes partij weet te trekken. Het is dan ook zijn eenigste studie zijn woning zooveel mogelijk op een schip te doen gelijken, opdat hij vergeet dat hij maar aan de wal is. Van Zeilen is gehuwd, doch gelijk op zijn kast nimmer sprake was van een vrouw, mag deze ook in huis niet op den voor grond treden. Hij spreekt nooit van zijn vrouw en daarom laten ook wij zijn voor treffelijke levensgezellin stilzwijgend haar wei nig loonenden arbeid verrichten. Men belee- digthaar daarmee niet. Ze is het gewoon voor bijgezien te worden. Haar man is de kapi tein, hij is alles, zij niets. Gelukkig! De zeer ernstige omstandigheden, welke in de vorige week een oorlog onvermijdelijk deden vreezen, schijnen ten goede gekeerd. Het gevaarlijk ste in den toestand waren ongetwijfeld de reusach tige oorlogstoebereidselen in Rusland en door Enge land, en de onderhandelingen om bondgenootschappen tot stand te brengen. Slechts een paar feiten mogen strekken om de waarheid te staven. Als Engelsche oorlogsschepen zich in volle zee vertoonden, duurde het niet lang of een Russisch oorlogsschip verscheen en volgde het en zoo omgekeerd. Engelsche oorlogsschepen vertoon den zich reeds in de Oostzee. Men gevoelt dat zulk een toestand niet lang kan duren. De kuiperijen om bondgenooten betroffen voorna melijk Turkije. Van de houding van dezen staat zou het afhangen, of de Engelsche oorlogsschepen de Zwarte Zee konden binnen komen. Daar dit evenwel in strijd zou zijn met de bestaande tractaten, hadden de Engelsche staatslieden er reeds iets op gevonden Engeland zou, quasi tegen Turkije's zin, Konstantino- pel bezet hebben en zoo doende zou de Engelsche vloot door de Dardanellen komen, zonder dat Turkije de tractaten had geschonden. Als zulke gevaarlijke plannen en wapeningen een feit zijn, kan de oorlog geacht worden eene vraag van luttel dagen te zijn. Des te strenger moet de af keuring zijn over de schandelijke beursmanoeuvres, waartoe Reuters agentschap en het alom gelezen blad de »Indépendance« de hand hebben geleend, door zoogenaamde Petersburgsche telegrammen mede te deelen, waarin werd bericht dat de Keizer onher roepelijk tot den oorlog had besloten. liet tegendeel blijkt nu waar te zijn. De Keizer van Rusland helt blijkbaar over tot den vrede. Daarvoor kan men verschillende redenen aangeven. Eene voor name is dat de geest van het Russische leger en van de vloot niet te best vertrouwd wordt. Wil men een staaltje. Dezer dagen werd de graaf Baronow, een gunsteling des Keizers, tot vice-admiraal benoemd. Terstond begaf zich eene commissie van kapiteins ter zee tot den minister van marine om hem mede te deelen dat niet een officier van de Russische marine plan had de bevelen van graaf Baronow op te volgen. Dit geeft een denkbeeld van de Russische krijgstucht. Politieke overwegingen zijn ongetwijfeld ook niet vreemd aan de vredelievende gezindheid des keizers. Als het Engelsche plan tegen Konstantinopel werd verwezenlijkt, zou Rusland veel kans gehad hebben Turkije en Oostenrijk ook tegenover zich te zien in het veld komen. Hoe dit zij, een grooten stap tot het behoud des vredes is gedaan, nu Rusland heeft toegestemd in eene scheidsrechterlijke uitspraak van deze vraag: wie de overeenkomst van 17 Maart heeft geschonden. Bij die overeenkomst tusschen Engeland en Rusland was, zooals men weet, bepaald dat aan de Afghaansche grens noch de Russen noch de Afghanen van stelling zouden veranderen tn toch had 30 Maart het bloedige gevecht bij Penj-deh plaats. De scheidsrech ter zal nu hebben uit te maken, wie die overeen komst heeft geschonden. De vrees voor oorlog is evenwel nog niet gewe- Hij wist echter wel dat bij een goede violist ook een goede viool behoorde wat hij ten gehoore kon brengen, zou blijken, als hij eens het geluk had zich op een goeden viool verder te bekwamen. Nu moest mij wel invallen dat ik vele jaren gele den voor zoo en zooveel honderd gulden een prach tig, oud instrument had gekocht, dat nog altijd on der mijne berusting was en hier of daar in een hoek op zolder moest liggen. Monti hoorde mij ver baasd aan. Een prachtig, oud instrument voor zoo'n schat van geld gekocht en dat op zolder in een hoek Dat maakte zijne nieuwsgierigheid gaande dat bracht hem buiten zich zeiven. Hij hield niet op tot dat nog in den laten avond een bediende met een lantaarn naar boven gezonden werd om naar den schat te zoeken. Weldra stond de bestoven doos voor ons op tafel. (Wordt vervolgd.) ken. De zwarte stip blijven de reuswachtige wape ningen. Eerst dan zal men gerust kunnen zijn, als de stellige berichten komen dat de wapeningen te land en ter zee aan beide zijden zijn gestaakt. Ook de te duchten moeilijkheden tusschen Egypte en Frankrijk zijn opgelost. De Fransche consul is met alle praal bij zijne terugkomst te Kairo ontvangen en de Egyptische minister-president heeft zijne veront schuldiging aangeboden. Floquet, de nieuw verkozen president van de Fran sche Nationale Vergadering, heeft Maandag zijn zetel ingenomen. Politieke zinspelingen heeft hij niet ge maakt; alleen heeft hij zich bepaald tot het brengen van hulde aan zijne voorgangers Gambetta en Brisson. Vermelden wij hier nog dat de Fransche regeering aan onderscheidene veroordeelde socialisten gratie heeft verleend, ook aan Louise Michel De Duitsche Rijksdag heeft zijn doannetoren bijna voltooid. Per slot Yan rekening is hij in zijn eigen beschermingsrechten verward geraakt. De Regeering moest uit eigen beweging komen verzoeken de invoerrechten op leder cn steenkolen maar niet vast te stellen. De Regeering moest de zaak nog eens gaan bestudeeren, want zij was tot de ontdekking gekomen datOostenrijk zoo'n groot belang heeft bij den uitvoer van leder. Maar bij welken uitvoer heeft in onzen tijd van versneld verkeer niet een of ander natie niet het hoog ste belang? Dit is het juist wat beschermende tal- rechten onherroepelijk veroordeelt. Te Berlijn zal men dit door de harde werkelijkheid nog wel leeren. 3 Uit Kaapstad wordt bericht, dat het Noorweeg- sche schip >Juno« op zee is verbrand. Een deel van de equipage werd gered. Bij Gent heeft een dienstbode, Sophie van Hoe, haar kind levend begraven. Het kind was 11 dagen oud en de ontaarde moeder stopte het, ter wijl het sliep, in een kuil, dien zij met aarde bedekte. Het dossier van den Parijschen horlogemaker Pel omvat niet minder dan 800 stukken. Het blijkt dat zijn moeder in 1878 op geheimzinnige wijze stierfin 1879 worden twee vrouwen die bij hem inwoonden, tegelijk ziek; de een verdween, de ander kwam in oen hospitaal en genas blijkbaar was zo door arsenicum vergiftigd geweest. In 1880 stierf Pels eerste vrouw, ten gevolge van vergiftiging door arsenicum. In 1881 huwde Pel voor den tweeden keer, maar zijn vrouw verliet hem, omdat hij een liaison aanknoopte met een keukenmeid, Elisa Böehmor. Deze ging toen bij hem inwonen en verdween een maand later spoor loos. Het lijdt geen twijfel dat Pel öf een mis dadiger is, zooals men er zelden een vindt, óf een monomaan. HEUSDEN, 4 Mei. t Naar wij vernemen is door het Bestuur van het Waterschap //de Oude Maas" afwijzend be schikt op het verzoek tot plaatsing eener bad inrichting in de Wiel van het Oude Maasje, na bij //de Werken" onder Oud Heusden. t Het getal vergunningen tot verkoop van sterken drank is met 1 Mei 11. alhier met 3 verminderd en gebracht op 24. Aangezien volgens de wet het getal eindelijk zal moeten worden teruggebracht op 1 voor elke 250 inwoners, zijn er altijd nog 16 vergunningen te veel om sucessievelijk te verdwijnen. tVoor de op 19 Mei a.s. alhier te houden verkiezing van een Lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, ter vervanging van wijlen den heer R. Middelkoop, die sints een dertigtal jaren op waardige wijze zijne functie vervulde, is de heer B. A. Middelkoop, notaris te Kapelle, zoon van den overledene, de kandidatuur aangeboden, die, naar wij vernemen, ook door ZEd. is aangenomen. t 5 Mei. Blijkens achterstaande adverten tie valt Heusden weer het genoegen te beurt op een gouden huwelijksfeest te kunnen wijzen, dat deze week binnen zijne muren zal worden gevierd. Wij wenschen de beide feestvierenden, waarvan de bruidegom den leeftijd van 74 en de bruid die van 79 jaar heeft bereikt, maar die beiden nog kras zijn voor hun jaren, een dag van on vermengd genot toe, waarbij het huu niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken en tevens nog menig jaar om te samen op dezen heuchelij- ken dag te kunnen terug zien. t WELL, 2 Mei. Gisterenmiddag ten ruim 2 ure, had voor deze gemeente een aanvaring plaats tusschen de schroefstoombooten //Neutraal," van 's Bosch op Gorinchem, en //Maasstroom no. 2," van Wijk op 's Bosch. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en zijn mogelijk voor komen doordat men op een der booten de aanva ring voorzag die door de volgende zou plaats hebben. Aangezien verschillende rijksveldwachters zich op een der booten bevonden, waarvan door één procesverbaal is opgemaakt, is het te verwach ten dat deze zaak tot klaarheid zal worden ge bracht, indien bij een der partijen boos opzet in het spel kan zijn. t WERKENDAM, 30 April. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van de De- bating-club #Door Vriendschap Werkzaam" werd op een krachtige wijze uiteen gezet door den heer J. A. Verhoetf, directeur der Werkendam- sche beetwortelsuikerfabriek Bescherming van handel en industrie tegen overdreven buitenland- sche concurrentie, is dringend noodig ter bevor dering van onze welvaart." Te wenschen ware het dat de behandeling van dit onderwerp en de gevoerde discussiën daarom trent publiek werdennaar men van vertrouw bare zijde verneemt, zullen pogiugen worden aan gewend om deze belangrijke zaak door de pers het licht te doen zien. t4 Mei. De melkerij is in de laatste jaren de goudmijn voor den landman geworden, want wat ook kwijnde, de melking hield stand, ja nam steeds toe waardoor het verkoopen van versche melk meer algemeen werd en het koopen zoo gretig ging dat men zich bijkans zou hebben dur ven vragen of de melk een volksdrank zou worden. De prijs der melk steeg in evenredigheid met de boterprijzen en heeft sedert geruimen tijd de aan merkelijke hoogte van minstens 8 cent de liter bereikt. Was de boter in de laatste tijd tegen een zeer lage markt te bekomen, de melkprijzen bleven onveranderd thans is in deze gemeente door een paar landbouwers de prijs verlaagd e» gebracht op zeven cent de liter. Dat dit goed begin navolging moge hebben. t DALEM. De nieuwe Spoorwegbrug over het Zederikkanaal is dezer dagen voltooid. Zij heeft eene lengte van 38 M. en is eene der grootste draaibruggen in ons land. Men verwacht dat eerst daags de omlegging der spoorlijn over eene lengte van circa 500 M. zal worden aanbesteed. Z. M. de Koning heeft den heer W. J. L. Grobbée, Minister van Financiën, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en benoemd tot Minister van Financiën den heer J. C. Bloem, oud-hoofdinspecteur der belastingen, lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage. Wij hopen dat deze benoeming een gelukkige zal blijken te zijn. Er behoort zeker moed toe om bij den tegen woordigen stand der politieke partijen, bij den ontredderden staat onzer finan ciën, deze portefeuille te aanvaarden in een Ka binet, dat het in mislukte proefnemingen op dit gebied tot een zeldzame virtuositeit heeft ge bracht. Die moed is te waardeeren. Het is voorts zeker dat het den heer Bloera aan kunde en er varing niet ontbreekt, dat hij een nauwgezet cij feraar en een voorzichtig financiër isin onzen Gemeenteraad, waarin hij een werkzaam en scherp zinnig lid was, heeft hij daarvan menig blijk ge geven. Ook hopen wij van hem een krachtiger en energieker optreden te mogen verwachten dan van den heer Grobbée. Wat echter zijn financi- eele beginselen betreft, wij kunnen uiet ontvein zen dat de richting, die hij blijkens een voor 2 jaren verschenen brochure bij de hervorming on zer belastingen wenscht in te slaan, ons voor komt niet de meest gelukkige te wezen. Maar schortten wij ons oordeel daarover opna al het gesukkel der laatste jaren willen wij volgaarne de daden van den nieuwen Minister afwachten, zoo al niet met hoog gespannen verwachtingen, dan toch met sympathieke belangstelling. (Vad.) Naar het ffVad." verneemt is Zaterdagochtend het voorloopig verslag der commissie van rap porteurs voor het ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafvordering, aan den Minister van Justitie toegezonden. Naar wij vernemen, zal worden benoemd tot gouverneur van Suriname jhr. H. O. Wichers, oud-lid der Tweede Kamer. (Arast. Ci.) Volgens het H Handelsblad" maakt kolonel Jansen, die met prof. Asser Nederland verte genwoordigt op de conferentie betreffende de onzijdigheid van het Suez-Kanaal, deel uit van de technische sub-commissie van die conferentie. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend, strekkende om, ter voldoening aan Art. 48 der grondwet, de som, welke op het jaarlijksch in komen der kroon voor de kosten van het regent schap zal worden genomen, te bepalen op ƒ175,000 rcgtstreeks aan de regenten in mindering van het jaarlijksch inkomen der kroon uit te betalen. Directeuren van de vereeniging voor H. O. hebben in hun jongste vergadering den Univer siteitsdag, die ditmaal te 's Gravenhage zal wor den gehouden, bepaald op Woensdag 1 Juli e.k. Het voorzitterschap voor de jaarvergadering is opgedragen aan den heer prof. jhr. De Savor- nin Lobman. Iu de openbare vergadering zal als inleider optreden de heer prof. Fabius. Op den avond, aan den Universiteitsdag vooraf gaande, zal een uur des gebeds in een der kerkgebouwen worden gehouden, onder leiding van prof. Kuyper. (Standaard.) De giftmengster, vrouw Van der Linden, heeft cassatie aangeteekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Etterbeek door een geweldigen brand een magazijn van droogerijen vernield, waarbij tevens op nood lottige wijze drie menschen zijn omgekomen, eene wednwe van 76 jaren en twee kinderen van 11 en 9 jaren. Eene vrouw met kind had men nog kannen redden, maar voor de anderen was geene gelegenheid meer. 's GRAVENHAGE, 2 Mei 1885. Het weuschelijke van een herziening der grond wettige bepalingen omtrent de verkiezing van de Ledeu der Tweede Kamer wordt thaus door wei nigen meer betwijfeld. Wel meende de tegenwoor dige Regeering dat eenige verbeteringen in de kieswet misschien voldoende zouden zijn om in den toestand gunstige verandering te brengen, maar de vertegenwoordiging heeft zich bij meer dan eene gelegenheid ongenegen betoond, om tot zoodanige herziening mede te werken. De voor- naamsto taak der Commissie voor de Grondwets herziening wa3 dan ook om nieowe bepalingen te scheppen omtrent de verkiezing der Leden van de Tweede Kamer. Zooals men weet, geschiedt de verkiezing bij de tegenwoordige re eliug door hen die voor eene zekere som ziju aangeslagen in de Rijks directe belastingen (census). De wetgever ging daarbij nit van het standpunt, dat niemand kiezer mocht zijn, die daartoe door opvoeding, be schaving en onafhankelijkheid niet geschikt was. Om die verelschten te beoordeelen werd den ver mogen-toestand der burgers tot maatstaf genomen, aannemende dat hij die zich in gunstige omstan digheden bevindt, wel in staat is zich genoegzame kundigheden te verschaffen, wellicht ter wille van zijn vermogen meer nauwlettend 's lands belangen zal gade slaan en altijd tot op zekere hoogte on afhankelijk is. Het vermogen wordt opgemaakt uit de directe belastingen, omdat deze gegrond zijn op verschijn selen waaruit dat is af te leiden, n.l. op het be zit van onroerende goederen, op het drijven van handel of fabrieks-nijverheid, op de inrichting van het huishouden. Vooral werd de behoefte aan wijziging van art. 76 dor Grondwet gevoeld, omdat werd ingezien dat het aannemen van de betaling van zekere som in de Rijksbelastingen, als eenige maatstaf van de geschiktheid der kiezers, groote bezwaren had. Daardoor worden toch in de eerste plaats vele kundige en bekwame, maar niet in de belasting aangeslagen personen, zooals velen die een acade- mischen graad bezitten, examen hebben afgelegd voor het onderwijs, officieron bij de land- en zee macht, ambtenaren enz. van het kiesrecht uitge sloten, maar bovendien geven vele beroepen aau de personen die hen uitoefenen, zoodanig inkomen dat zij volgens den censns de kiesbevoegdheid ver krijgen, zonder daarvoor de vereischte geschiktheid te bezitten. Om aan die onbillijkheid een einde te maken werd door de Staatscommissie voorgesteld om de kiesbevoegdheid te verleenen naar de volle belastbare huurwaarde van het huis of gedeelte daarvan dat bewoond wordt, onder voorwaarde dat de verschuldigde belasting over het afgeloopen dienst jaar geheel is voldaan. Die huurwaarde zou ner gens lager dan 36 en hooger dan 300 mogen zijn. Verder werd voorgesteld om wanneer geen Rijksbelasting voor de bewoning van huizen wordt geheven, het kiesrecht alleen afhankelijk testellen van de huurwaaide. De minste jaarlijksche huur waarde die kiesrecht geeft, zou dan nergens lager dan 52 en hooger dan 300 zijn. De Regeering was het met de Staatscommissie niet geheel eens en werd door verschillende bezwa ren tegen de voorgestelde regeling er toe geleid om een ander voorstel te formuleeren. Zij wil het kiesrecht toekennen aan eiken huisvader, die wer kelijk in de directe lasten draagt, dus met oen matigen waarborg van gegoedheid, maar niet naar den maatstaf van een bepaalde som van directo belasting. Zij weuschte het minimum van de ver moedelijke gegoedheid naar de huurwaarde der wo ning te bepalen. Het woord woning moet hier in ruimen zin genomen worden en omvat niet al leen boven- en onderhuizen, maar ook apparte menten die afzouderlijk bewoond worden, zoodat ook degenen die op kamers woneu, het kiesrecht deelachtig kunnen worden, indien de huurwaarde dier kamers, ongestoffeerd genomen, het wettelijk minimum overtreft. Daarom luidt het door de Re geering voorgestelde nieuwe art. 76 der Grondwet als volgt »Do leden van de Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingozutenen, Nederlanders, die als hoofden van huisgezinnen, krachtens eenig persoonlijk of zake lijk recht, eene woning van eene door de wet voer iedere gemeente bepaalde jaarlijksche huurwaarde in gebruik hebben. De bedoelde wet bepaalt het vereischte mini mum van jaarlijksche huurwaarde iu geene ge meente lager dan op 50 voor da ougestoffoerdo woningvoor de gemeenten, waarvoor een hooger minimum-cijfer dan het laagste wordt bepaald, wordt zooveel mogelijk orgeveer dezelfde evenre digheid tusschen het getal kiezers en het zielental der bevolking in acht genomen, als in de gemeenteu die het laagste, door de wet bepaalde minimum, van huurwaarde hebben. Het kiesrecht wordt niet oitgooefend door hen die in hechtenis zijn, die tot gevangenisstraf of zwaardere straf veroordeeld zijn en de hun op gelegde straffen nog niet ten volle hebben on dergaan; die krachtens rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer hunner goederen niet bezitten, of het kiesrecht of andere iu de wet nader aan te wijztn rechten bij rechterlijke uitspraak ontzegd zijn, noch ook door hen wier aanslag in eene of meer directe Rijksbelastingen in het laatst vorig jaar wegens wanbetaling oninbaar is verklaard, ten wary zij voor de jaarlijksche vaststelling der kiezerslijsten het uit dien hoofde verschuldigde hebben nangezaiveid Het minimum van 50 huurwaarde is aange nomen omdat na onderzoek gebleken is, dat van eenige dorpen, in verschillende provinciën gelegen, het getal woningen boven de 50 jaarlijksche huurwaarde gemiddeld circa 0.38 van het totaal woningen bedroeg en ongeveer overeenkwam met het getal dergenen die werkelijk directe Rijksbe lasting betaalden. -Volgens de kiestabel, vastgesteld bjj de goldende wet van 26 Januari 1878, Staatsblad no. 5 en de bevolkingsregisters en kiestabellen van 1884, zijn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2