No. 383. Zaterdag 6 Juni. 1885. FEUILLETON. Moordvisscherij. UitgeverL. J. VEERMAN Heusden. rr VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1Franco per post verhooging. zonder pnjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. mm Binnenlandsche A D V E R T E N T IE N waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Dat hadden de bewoners van het scha mele Volendam, een zeedorpje, gemeentelijk tot Edam behoorende, nooit durven den ken, dat hun naam eenmaal in 't gansche land zou bekend worden en ten hunnen believe een eenmaal aangenomen wet tot her ziening voorgedragen worden. De Volendamrners zijn afstammelingen der West-Friezen, een stug, ietwat koppig rasze zijn als al onze bewoners der vis- schersdorpen gemoedelijk van aard en mee gaande zoolang 't hun vergund wordt hun eigen weg te loopen. Vinden ze echter daarop eenigen tegenstand die naar hun wijze van zien strijdig is met aloude ge woonten, dan zijn zelfs straf en boete niet in staat hen van verzet tegen te hóu den. Heel gemoedelijk verklaren ze dan zich niet te kunnen onderwei pen, ook al dreigt de wet met gevangenisstraf. De bewoners onzer visschersplaatsen be schouwen de zee zoo ongeveer als hun eigendom, waarop en waarin het hun van oudsher vergund is te doen naar goedvin den. De zee levert hun het dagelijksch brood en doet dat niet gemakkelijkde dood grijnst hun over de koppen der schuimende golven van alle kanten tegen. Geen wonder dat ze dan ook de voordeelen geheel onverminderd willen blijven genieten en van eenig ingrijpen der wetgevende macht liefst verschoond blijven. Vrij naar RICHARD V 0 S Z. 5) Intusschen werd de tempel als belegerd door eene dichte vrouwenschaar. Zij verwachtten al lerlei verschrikkelijke gebeurtenissenmaar voor alles wilden zij den dood van de beide Cesana's af wachten, om bij de eerstvolgende loterij op het ge tal van hun stervensuur in te zetten. Want het doodsuur van een mensch wordt in Italië altijd zorg vuldig onthouden zoowel door bekenden, als door bloedverwanten en huisgenooten, want de daarmee overeenkomende nummers behooren tot de allerfor- tuinlijkste. Hoe voornamer de stervende is, hoe meer wonderlijks en verschrikkelijks van hem verteld wordt, hoe benauwder en vreeselijker zijn sterven is geweest, Toch heeft de wetgever gemeend op zee een woordje te mogen meespreken. De Zuiderzee behoort geheel tot het gebied van ons land en het is niet onverschillig op welke manier die bevischt wordt. Het kon immers zijn dat op plaatsen, waar voortdurend op een moordende wijze te werk gegaan wordt, de visch langzamerhand verdween. De specialiteiten zijn het hierover niet geheel eens, doch in elk geval wordt do onvolwassen gevangen en gedoode visch aan de zee ontroofd, niet terwille van onze tafel, maar van de warmoeziers, die ze bij wagenvrachten op het land brengen en op den aldus gemesten grond bloemkool telen. In de vogelenwereld zijn sprekende gevallen bekend, van vermijding der oorden, waar voortdurend jacht gemaakt, werd op de ge vederde zangers en onze trekvogels kiezen bij voorkeur bij hun terugkomst die streken waar ze ongestoord kunnen leven. Zoo zou het ook in de visschenwereld kunnen toe gaan er zijn er, en daaronder de wetgever, die de vrees koesteren dat ten slotte de Zuiderzee een vischloos water zal worden, er zijn er ook, en daartoe behooren de Urkers en Volendammers, die 't tegendeel beweren en de sedert lang in gebruik zijnde vischmaterialen in gebruik wenschen te houden. De Zuiderzee wordt op twee manieren bevischt. Het oudste en niet verboden vischtviig is het schakelnet, het jongere, thans bij de wet verbodene is de wonder kuil. Het eerste is een fijn gebreid net van ruim 200 Meter lengte. De visch zwemt, doordat het in loodrechten stand drijvende wordt gehouden en langzaam voortgesleept, met den kop in de mazen, de draden pak ken echter de kieuwdeksels en de visch kan zoomin doorzwemmen als zich terug trekken. Het komt voornamelijk bij deze des le meer geluk brengen de cijfers aan. Een sterf geval in de familie Cesana had van oudslier in Tivoli voor eene gebeurtenis van gewicht gegoldenen ditmaal stierven twee leden van deze beroemde familie tegelijk, waaronder eene naar den eisch vervloekte sibylle. Bij de volgende trekking moest gansch Tivoli immers winnen Hoe langer de nieuwsgierige vrouwen wachten moesten, des te grooter werd de opwinding. Toen de nacht aanbrak, en er nog altijd uit het tempelhuis geen bericht kwam, besloten eenigen der moedigsten, het sterfhuis binnen te gaan. Zij vonden man en vrouw reeds gestorven en Sibylle bij het lijk harer moeder neergezonken. De vrouwen hieven een hevig tumult aan, uit spijt, dat ze geen tijding van het overlijden hadden gekregen en de kans op een wisse fortuin hun alzoo ontsnapt was. Zij stormden op Sibylle toe, en sommeerden haar, nauwkeurig op de minuut af, mede te deelen, wanneer hare ouders gestorven waren en naar waarheid verslag te doen, van ailes, wat daarbij voorgevallen was. Langzaam rees het meisje wijze van visschen aan op het zich lang zaam voortbewegen van het groote net. Indien toch de vaart te spoedig gaat ten gevolge van te veel zeil of te harden wind, dan komt het net in horizontalen stand en de visch zwemt er onder door in plaats van er tegen aan. Deze manier van visschen eischt dus kleine vaartuigen met weinig zeil, z.g. bot ters, gelijk de visschers bezigen aan den zui delijken rand der zee, die van Huizen enz. De Volendammers echter hebben hunne botters vrij wat zwaarder gebouwd ten einde zich daarmee in de Noordzee te kunnen begeven. Doch nu zijn deze scheepjes te zwaar getuigd om daarmee op de Zuiderzee zoo langzaam te kunnen visschen met het sleepnet als voor een goede vangst vereischt wordt. Daarom hebben ze een veertigtal jaren geleden den wonderkuil uitgevonden, een groot net in den vorm van een trechter, met een opening van 10 meter wijdte en met zeer kleine mazen gebreid. Daarmee vangen ze alles, groot en klein en voorzien aldus niet alleen de magen der panharing en bokkingliefhebbers, maar ook de tuinen der bloemkooltelers. Aangezien nu de Volendammers en Urkers halstarrig blijven visschen met hun wonder kuil, de wet alzoo overtreden, straf ont vangen, deze ondergaan met tien, twintig tallen gelijk en naafloop daarvan weer met den wonderkuil in zee steken en alle aard- sche machten tarten of te wel, in lijdelijk verzet binnen hunne hutten blijven en klagen dat de wet hun 't brood uit den mond neemt, staat onze wetgever voor een moei lijk vraagstuk. Zij beweren niet anders te kunnen visschen en hun woordvoerders weten met cijfers aan te toonen, dat hun manier van visschen geen nadeel toebrengt aan den vischvoorraad, terwijl het college voor de zeevisscherij wel degelijk in een op, antwoordde geen syllabe, maar wees met een dreigend gebaar naar de deur. Zij zag er daarbij zoo wild uit, hare oogen waren zoo strak, dat de vrouwen een kruis sloegen en ijlings naar den uitgang terugweken. Achter hen werd de groote ijzeren grendel er voor geschoven. Nog dienzelfden avond verbreidde zich door gansch Tivoli als een loopend vuurtje het gerucht, dat Sibylle Cesana eene stregawas. Daar geen der buurvrouwen verscheen, om de beide lijken zooals men gewoon was, onder het zingen van klaagliederen in lijnwaad te wikkelen en Sibylle het verrichten van dezen laatsten liefdedienst ook welaan niemand zou hebben willen afstaan, maakte zij toe bereidselen om alleen de dooden-wacht te houden Zij hulde zich tot dit vrome doel in haar beste gewaad, stak de gewijde kaarsen aan, plaatste twee er van aan het hoofd- en twee aan het voeteneinde harer dooden, overdekte de beide lijken met lijnwaad, plukte van de rozenstruiken, die, om alle zuilen naar boven rankend, den tempel tot aan het dak omstren- uitgewerkte memorie de wonderkuil als moorddadig voor den visch heeft beschreven. De regeering heeft proeven doen nemen, door te laten visschen met dit vischtuig en het schakelnet door Harderwijkers, Bun- schoters, Markers en Volendammers, zoodat 9 span met schakels, 2 span met den won derkuil vischten. De schakelvisschers hebben in 920 uren 43,966 stuks haring en 4568 stuks spiering gevangen, per uur dus 48 haringen en 6 spieringen. De wonderkuilers in 128 uren 361,866 haringen, 389,604 spieringen en 467 k.g. nest (oneetbaar goed); per uur 2816 h. 3032 sp. en bijna 4 k g. nest. Men heeft verder bevonden dat op 5 k.g. met de schakels gevangen 58 haringen en 98 spieringen gaan, terwijl in hetzelfde gewicht met den wonderkuil gevischt, 597 haringen en 579 spieringen gingen. De verdiensten waren voor de wonder kuilers f 72 per week, voor de schakel visschers 71. Hieruit ziet iedereen in een oogopslag hoe moorddadig die z.g. wonderkuil te weik gaat en hoe 't voordeel van een groote vangst door onbruikbaarheid van 't gevangene, geheel te niet gedaan wordt. Wanneer binnenkort de vertegenwoor diging geroepen wordt, het geschil tusschen de wet en de Volendammers te beslechten, zal deze uitkomst zeer zeker groot gewicht in de schaal leggen en tenzij bewezen kan worden, dat het hun totaal onmogelijk is op andere manier ter vischvangst uit te trekken, zal men, naar wij meenen, ver standig handelen door de wet te handhaven en deze niet ten gerieve van den eersten, Jen besten tegenstrever te herzien. gelden, lange bloemtakken af en dekte daarmee, als met een van zoeten wierook dooi trokken doodkbed, de beide dooden toe. Daar het inmiddels reeds nacht geworden was en de stilte van het graf in de donkere stad heerschte, liet zij de deur wijd open staan en hurkte op den drempel neer. Voortdurend was het der eenzame, alsof de beide doode, koude lichamen weer levend wilden worden, alsof zij achter haar tredend, haar toe zouden fluisteren«Mijn kind, mijn arm, verwezen kind!» Door angst overweldigd sprong zij op, en ijlde door de zuilengangen des tempels, tot zij op een punt kwam, vanwaar zij, zonder in het doodenvertrek te kunnen zien, toch het zwakke schjnsel van het kaarslicht kon waarnemen, dat door de opene deur op de marmeren vloerplaten viel. Hier hurkte zij op nieuw neder, het gelaat naar den afgrond gekeerd en vouwde werktuigelijk de handen. Maar bidden deed zij niet. Wordt vervolgd. IILLI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 1