buitenland. publicatie: bekendmaking. binnenland, burgerlijke stand. Vorst Karl Anton von Hohenzollern, het hoofd der Zwabische linie van het vermaarde geslacht, is na eene vrij laDgdnrige ziekte overleden. Hij was de eerste en eenige onder Duitscbland's vor sten, dio nit eigen beweging zijn heerscherskroon aan zijn Prnisischen bloedverwant afstond in het belaDg der eenheid van het Dnitsche Rijk en hij stond sedert dien tijd den Keizer tronw ter zijde tot bevordering van den bloei en de grootheid des lands. Zijn oudste zoou, Leopold, is de Vorst van Hohenzollern, wiens caudidatuur voor den Spaan- schen Troon in 1870 aanleiding gaf tot den Fransch- Duitfchen oorlog. Zijn tweede zoon is Koning Ka- rel van Rumenië. Zijn derde zoon sneuvelde op het slagveld van Königsgriitz, in 1866. Zijn doch ter Maria is de gemalin van den Graaf van Vlaan deren en zijn overleden dochter Stephanie was ge huwd met Koning Pedro V van Portugal. In October 1.1. vierde de Vorst, zooals men zich herinneren zal, met grooten luister zijn gouden huwelijksfeest. De pachter der domeinen van Canitz, de heer Heinrich Fabricius en zijn vrouw, zijn voor enkele dagen in een stal, een paar mijlen van Rostock gelogen, vermoord. Afschuwelijk gehavend werden huu lijken daar gevonden. Geld noch waardon worden vermist, zoodat er alleen wraakneming in 't. spel schijut te zijn. Een premie van 300 Mark is uitgeloofd voor hem die den dader ontdekt en men zegt dat reeds een verdachte is aangehouden. In het noorden van Hongarije is weer een dorp van 400 huizen door brand vernield. De ramp werd veroorzaakt door do onvoorzichtigheid van een onde vrouw en niet dan met groote moeite kon de politie die ongelukkige beschermen tegen de Woeue van bet volk, dat haar in de vlammen wilde gooien. Eugène 't Kindt heeft de gevangenis van Leuven verlaten. Hij was een inodol-gevangene en kreeg geen enkele maal straf. Men zegt dat hij naar Ca nada of Kansas zal gaan. Gelukkig is gebleken dat de vrees, welke rmn een oogenblik gekoesterd heeft voor onluston bi] de begrafenis van Victor Hugo, overdreven was. Do regoering had bepaald het gebruik van roode vlaggeu verboden en de communards zijn zoo ver standig geweest den strijd niet uit te lokken, waariu zij ongetwijfeld verre in de minderheid zouden geweest zijn, want de policie had hare maatregolen goed getroffen. De lijkwagen, die een buitengewoneu indruk maakte door grooten oenvoud, werd vooraf gegaan door 30 ïijtuigeu met kransen. De stoet, die zich langzaam ah een reusachtige slang door de stra ten slingerde, was eenige uren lang en honderden vereenigingen hadden zich doen vertegenwoordigen. Het gehoel droeg meer het kaïakter van een rouwfeest dau van eene begrafenis. Wel was overal do vereischte deftigheid, maar het was miuder de droefheid, die op den voorgrond trad, dan wel eene innige, diep gevoelde hulde van een groot volk aan een machtig genie. Het prachtig grafmonument, dat opgericht was onder <leu »Arc de Triomphe,« gaat alle beschrij ving te boven. Men ging in rijen van 8 personen langs de lijkkist, langzaam en vol eerbied. De wacht werd gehouden door de Parijsche garde en door jongens vau de school-bataillous. Uit Mous wordt bericht: Een vraeselijk ongeluk heeft plaats gehad in de mijn Sainte Henriëtte. Een bak, waarmede 5 mauuen en 2 vrouwen naar boven werd gehaald, kwam met geweld tegen hou ten palen aan, tengevolge waarvan sommigen doo- delijk, anderen zwaar gewond werden. Omtrent de aardbeving in Kaschmir wordt be richt, dat de schokken sedert Zondag voortduren met, tusschenpoozen van ongeveer 10 minuten. De cavalerio-kazerno te Sriuagar is totaal vernield; 50 meuscheu verloren daarbij het levenhet aan tal gewonden is nog onbekend. Een gedeelte der stad werd verwoest; do bevolking, door een pa niek aangetast, zocht een wijkplaats in booten en tenten. De omvang van de ramp is nog niet te overzien; honderden van dieren zijn gedood. De ellende is onbeschrijfelijk. Bijzonderheden omtrent de ontmoeting in Canada tussc'.eu Generaal Shange's soldaten en het Indi- aansche opperhoofd Groote Beer toonen aan, dat het een zeer ernstig gevecht was, waarbij de Ca- nadasche troepen zich verplicht zagen terug te trekken. Het gevecht had plaats 13 mijlen ten oosten van Fort Pitt en duurde bijna 4 uren. Ge neraal Sbange heeft dringend versterking noodig. Men vreest dat het gevecht andere Indianen weêr heeft opgewekt en men voorziet nieuwe moeilijk heden. Met den meest mogelijken spoed worden ver sterkingen naar Fort Pitt afgezonden. In Amerika is de groote werkstaking in de ijzer fabrieken begonnen; 100,000 personen zijn zonder- werk. Te Pittsburg o. a. zijn alle groote fabrieken gesloten. De grève is het gevolg van een verlaging der loonen van 20 25 pCt. De fabrikanten be- toogen dat de loonen te hoog zijn met het oog op den staat van de markt en de daling van de ijzerprijzen en verklaren dat zij liever sluiten dan op die wijze voortgaan met fabriceeren. De recht- streeksche oorzaak van de grève is over-product ie. Uit Zuid-Afrika kuuiu weinig verblijdende uj- dirgen. Vooreerst wat de Transvaal betreft. Nadat in de zitting vau den Volksraad van 6 Mei dr. Jo- bezwaren waren ingebracht, zitting hadden geno men zonder noemenswaardig verzet, droeg de Pre sident den 9n Mei zijn rappoit voor over de zaken aan de Westergrens. Daarbij ging het zeer heet toe en de strijd liep zóó hoog, dat Paul Kroger dr. Jorissen van niets minder dan hoogverraad beschuldigde. In groote wanorde ging de vergade ring uiteen. Twee dagen daarna werd de discussie echter hervat en de gemoederen waren wat bedaard. Het rapport van den President werd aangenomen, maar daarbij werd de uitnoodiging gevoegd om te zorgen dat de Transvaal buiten de quaestie lus- schen Engeland en de bewoners van het land Goo- sen blijve. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op 11, 12 en 13 Juni a.s., van des voorm. 8y2 tot des nam. 2 uur, ten raadhuize dezer gemeente. Heusden, den 3 Juui 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kun- neD veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden; ge zien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Junij 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezigt bij het oprichten van inrichtingen welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten dat op heden ter Gemeente-Se cretarie ter iuzago zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een verzoek met bijlagen van Pe trus Johannes Broers, om vergunning tot het op- rigten van eene broodbakkerij in het paud ge merkt wijk Z, no. 81 Dat op Woensdag den 17 Juni 1885, des voor middags ten 11 ure, in het Raadhuis dezer ge meente, ten overstaan van een lid van het dage- lijksch bestuur, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichtiug bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hobben in te brengen, gedurende 3 dagen vóór even genoemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schriftu ren kunnen kennis nemen. Heusden, den 3 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. HEUSDEN, 5 Juni. t Door den heer Verheij, wachtmeester der Kou. Marechaussee alhier, is, in vereeniging met de brigadiers der Rijksveldwacht te Werkendam, de hpprpn Bok hui s en Van Esch. een onderzoek in gesteld naar verschillende bij nacht gepleegde diefstallen te Hardingsveld en te Werkendam. Het onderzoek heeft de moeite ruimschoots be loond, wijl het hun gelukt is te Meeuwen in zekeren T. V. den vermoedelijken dief te vinden van twee roeibooten, op bovengenoemde plaatsen ontvreemd. Die van Hardingsveld was intusschen te Yerseke (Zeeland) verkocht, doch die van Wer kendam blijkt te Alblasserdam onbeheerd te zijn achtergelaten. De verdachte, die, naar wij verne men, het misdrijf reeds heeft bekend, is in hech tenis gesteld en overgebracht naar het huis van bewaring te 's Bosch. Nu in den laatsten tijd zooveel van diefstal gehoord wordt, is het onvermoeide pogen der politie ten zeerste te appréciëereuvooral waar, zooals in dit geval, de rijksveld wacht met het corps marechaussée's samenwerkt tot beooging van hetzelfde doel. t DUSSEN. Ook in deze gemeente wordt door de arbeidende klasse zeer geklaagd over gebrek aan werk, waardoor van zelf de grootste armoede ontstaat. t BRAKEL a/d WAAL. De zegenvisscherij alhier, die, wegens het wassende water, hare werkzaamheden gestaakt had, is den lsten Juni weder begonnen. t BOMMELERWAARD. Liet het zich eeni- gen tijd geleden aanzien, of er dit jaar weinig zou groeien, door koude etc., thans leveren de hier te veld staande gewassen een prachtig ge zicht. Men zou haast zeggenalles groeit zien- deroogen. Vele boonen echter zijn door de koude verrot. Appel- en pereboomen hebben in geen jaren zoo sterk gebloeid als thans, men behoeft nu ook niet meer bang te wezen, dat ze af zullen vriezen, alhoewel het in den nacht van 1 op 2 Juni nog gevroren heeft. Ook de abrikozen staan dit jaar prachtig. Het gras in de weiden groeit ook volop. Men heeft thans niet te klagen. t ZALTBOMMEL. Alhier is eene vereeni- ging opgericht van Burgemeesters en Secretarissen van gemeenten in den Bomraelerwaard gelegen, waartoe het meerendeel van Burgemeesters en Secretarissen als leden zijn toegetreden. Tot voorzitter is in de eerste vergadering gekozen Mr. S. G. de Groot Schimmel, Burgemeester van Hurwenen en tot Secretaris-Penningmeester de Heer M. C. van Hoogen, Secretaris der ge meente Ammerzoden. Het voornemen is aanvankelijk zesmaal per jaar te vergaderen, op eene aan te wijzen plaats in deze gemeente. t ALMKERK, 1 Juni. De inschrijving in de geldleening ten laste dezer gemeente, groot f 5500.a 4 is gegund aan deu heer Ant. Ch. Ie Blanc, kassier te Waalwijk, tegen den koers van 98y4 ten honderd. t GORINCFIEM, ~4~JunïT Op Zaterdag 18 Juli a.s. zal in den Doelen alhier de algemeene vergadering gehouden worden van de leden der Onderwijzers-vereeniging Arrondissement Gorinchem.* Als punten ter bespreking zijn op gegeven 1. yllet reken-onderwijs en zijn ontwikke lende kracht in de lagere school,* in te leiden door den heer J. B. Zeebuit, te Schoonrewoerd en 2. Is het wenschelijk het schrijf- en lees onderwijs te verbinden, zooals de methode van Bouwman aangeeft,* in te leiden door den-heer J. A. Busé, te Hardinxveld. t Ter vervanging van den heer J. J. A. vau der Starre, is in de raadsvergadering van 11. Vrijdagavond tot onderwijzer in de volksschool, achter den toren, benoemd de heer H. S. Ster- kenburg, te Haarlem. In de Tweede Kamer is men het Maandag niet eens kunnen worden over de vraag, hoe men de voorstellen tot grondwetsherziening zal behandelen. Daar elk hoofdstuk als afzonderlijke wet be handeld moet worden, dus twaalf wetten, was het voorstel van den voorzitter, niet zooveel com missies van rapporteurs te benoemen als er wets voorstellen waren, maar slechts één. De heer Rutgers daarentegen had voorgesteld drie commissies van rapporteurs te benoemen. Zooals gezegd is, beide voorstellen werden ver worpen en nu staat men voor het omslachtige geval, dat de gewon? weg gevolgd en twaalf commissies van rapporteurs benoemd moeten worden. Dit is toch wel wat al te gek. Over de motie Cremers ontspon zich een ern stig debat, dat echter niet tot een einde kwam. De heeren Schaepman en Lohman verdedigden het denkbeeld om de kieswetwijziging voor de voorstellen tot grondwetsherziening te behan delen en beweerden, dat zij er in geenen deele aan dachten, deze op de lange baan te schuiven. Dinsdag zette men het debat over deze zaak voort. De heer Goeman Borgesius zette in eene hoogst boeiende rede uiteen, dat de behandeling van de motie Borgesius moest voeren tot ver traging van de Grondwetsherziening, dat boven dien twee Kamerontbindingen noodzakelijk zouden ziju en dat het onoordeelkundig is den belasting- census te wijzigen op hetzelfde oogenblik, dat voorgesteld wordt dien geheel af te schaffen. De heer Gratema verlangde eerst de behande ling van Grondwetsherziening, omdat hierdoor de gelegenheid bestaat tot ruimer uitbreiding van het kiesrecht, dan door het ontwerp Lohman. Ook de heer De Beaufort verdedigde de motie Cremers en de Minister van Binnenlandsche Zaken bestreed het voorstel Lohman, omdat de eisch in deu lande algemeen luidt, losmaking van den census, dat is regeling der kiesbevoegd heid naar het cijfer, dat men in de belastiug betaalt. De eenige, die Dinsdag het voorstel Lohman in bescherming nam, was de heer Keuchenius. De krachtige verdediging van de motie Cremers mocht echter niet baten, zij werd verworpen met twee stemmen meerderheid, 42 tegen 40. De Minister van Financiën heeft in zijn antwoord op de aanvullingswet voor de Rijksmiddelen ver klaard, dat een inkomstenbelasting van hem niet te verwachten is. Hij wil die aan de gemeenten overlaten, maar aan het Rijk moet dan de hoofd som der personeele belasting komen en verder moet het zijn inkomsten vinden in indirecte be lastingen. Naar men verneemt heeft het besluur der re gistratie zich in cassatie voorzien van het vonnis der rechtbank te Breda, waarbij gegrond wordt verklaard het verzet door den heer II. D. J. te Tilburg tegen het dwangschrift, door den ont vanger van registratie te Tilburg uitgevaardigd tot betaling van rechten en boeten, wegens het ongezegeld afgeven van alléén met eene paraaf geteekende quitantiën. Uit Maastricht wordt aan de yN. R. Ct.* gemeld Maastricht wordt dezer dagen met een nieuwen tak van industrie verrijkt. Een fabrikant van Verviers zal alhier een fabriek oprichten van stoffen, vervaardigd van turf. Deze stoffen boot sen de wollen stoffen tamelijk goed na en kunnen tegen den geiingen prijs van 1.75 tot 2 frank per meter, naar gelang van kleur en dessin, geleverd worden. De kleiboeren in Friesland zetteu tegen alle prijzen hunne aardappelen van de hand. Een schipper verkocht tegen vracht, die hij in Oos- stellingvverf zou uitverkoopen voor10 cents den HL. De kriekenverpuchtingen zijn te Oud-Beijerland in vollen gang. Boomgaarden die gewoonlijk van 500 tot ƒ700 opbrengen, gelden thans van f 800 tot f 1000. Sedert jaren hebben de boomen niet zoo vol gehangen als thans. Waarschijnlijk met het doel om van den dienst vrij te komen, maakten zich te Nieuwediep 2 mariniers meester van een blikken theestoof en meldden zich hiermede aandeze zaak zal door den krijgsraad beslecht worden. Het gestrande Engelsche stoomschip „Teucer,* van Singapore naar Amsterdam, had aan boord Sumatra-tabak, ter waarde van ongeveer drie mil- lioen guldens. Te Leeuwurden zijn pokken geconstateerd in vier behoeftige gezinnen, waarvan drie in dezelfde buurt. Te zamen zijn aangetast vijf personen, twee reeds volwassenen en een jongen van 17 jaar, allen vroeger ingeënt, in lichten graad, en twee kinderen, niet ingeënt, in hevigen graad. Vermoe delijk is de ziekte aldaar overgebracht door een schipper die van Kampen kwam en bij wiens ge zin zij in lichten graad moeten zijn voorgekomen en met welk gezin een of meer der thans aange tasten in aanraking zijn geweest. De noodige maat regelen van voorzorg tegen verdere verspreiding der ziekte zijn terstond genomen. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft in den Anna Paulownapolder onder de gemeente Wer kendam een brutale diefstal plaats gehad. In eene schuur, waar eenige arbeiders lagen te sla pen, zijn, ofschoon de waakhond zijn geblaf liet hooren, een of meer dieven naar binnengegaan en hebben er al den aanwezigen voorraad levens middelen medegenomen. Een kantoorlooper der firma II. en C. te Am sterdam werd zwaar beschonken in het Vondels park gevonden, terwijl hij bezig was geld weg te werpen. Een wachter, die dit zag, riep de hulp der politie in, die aan deze brooddronkenheid spoedig een einde maakte. Bij onderzoek bleek, dat de man f 600 aan contanten bij zich had. Hij werd in verzekerde bewaring gehouden. H. v. H., koopman te Roermond, die onlangs wegens bedriegelijke bankbreuk aangehouden werd, is naar 's Bosch overgebracht, ter beschik king van den procureur-generaal. Te Maastricht is binnengebracht een onbekend man van naar gissing 60 jaren oud, dien men te Itteren zwer vende had aangetroffen. De man schijnt aan verstandsverbijstering te lijden en antwoordt op alle tot hem gerichte vragen #ein, zwei, drei*. Hij werd in het bezit bevonden van eenig Duitsch geld. Te Nieuw-Amsterdam is een jongen van 8 jaar, die op een houtvlot speelde te water geraakt en verdronken. In de Theodorusstraat te Nieuwer-Amstel is een kind van 2 jaar uit een tweede verdieping op straat gevallen. De kleine werd voor dood opge nomen. Aan het Drielsche veer is door den veerknecht het lijk opgevischt van den schipper, die onlangs bij de Arnhemsche spoorbrug in den Rijn verdronk. Bij het lossen van een der Suez-booten werd te Amsterdam een werkman door het breken van een ketting zwaar aan het hoofd verwond. Per brancard werd de man naar het gasthuis gebracht. t Drongelen, van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: Lambertus Wijnbelt, jm. en Gijsberlje Branderhorst, jd. Getrouwd: Wouter van Gammeren, jm. en Johanna van Wijngaarden, jd. Geboren: Cornelia, d. v. A. v. d. Dungen i loólfoTon wtur yurlria?inry Burgemeester en Wethouders der gemeente Hensden Ontvangen hebbende aanschrijving van Zijne Eicelleutie den heer Commissaris des Konings in deze provincie, 6e af- deeling (bijblad no. 42.) Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72.) Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgan gers der Nationale Militie in deze provincie, voor deze ge meente zal plaats hebben op Maandag den la Juni a.s., des voormiddags om 11 ure, ten raadhnize der gemeente. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn gehouden Alle verlofgansers der militie te land, die vóór 1 April in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, om het even tot welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een ar rest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij ge legene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet bij het onderzoek ver schijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voor werpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand art. arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden ge bracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zieh niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den Militie-Commissaris, te richten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naasthijzijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Com missaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voor geschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden on derzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o van art. 141 bedoeld, of niet over eenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken, dat zij gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aangehaald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn en het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zon kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de gewone wijze, worden aange- plukt ter plaatste waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. Dc Secretaris Heusden, den 3e Juni 1885. II. J. VAN EGGELEN. POST- en TELEGRAAFKANTOOR te HEUSDEN. Wegens vertimmering der bestaande lokalen is het Post en Telegraafkantoor, van af heden, tijdelijk overgebracht naar de zoogenaamde Militiezaal van het Stadhuis. De brievenbus op de Botermarkt blijft voor de opname van brieven en drukwerken bestemd. Zij zal kort voor het vertrek van elke post worden gelicht. Hensden, 5 Jnni 1885, De Directeur, G. VOS Jr. f Hediküuizcn, vaD 30 April tot 1 Juui.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2