BUITENLAND. "BINNENLAND. 1 Brieven uit Amsterdam. //Wel kerel, waarom niet?''antwoordt de gulle Krans, neemt uit zijn portefeuille een muntje van tien gulden, vouwt bet ongemerkt in een programma en overhandigt het. met stil gebaar aan zijn ouden vriend, die met belofte van spoedige teruggeving zich naar zijn vrouw haast. Een enkele oogwenk stelt haar omtrent den uitslag der zending gerust en met te vredenheid verorbert zij haar portie ijs. Op de terugreis wordt bij Kras gesoupeerd en daar 't inmiddels was begonnen te regenen, bracht een vigelante de fam. Van Platten naar de buitenstad in hun woning, waar ze aan de juffrouw boven, die toevallig op de trap met de meid praatte, verzekerden een heel pleizierigen avond doorgebracht te hebben. ,/Van onze centen", dacht dit eene van Van Platten's offers en zocht haar eigen étage op. Sir Nathaniel De Rothschild zal tot, pair wor den verheven. Het zal dan de eerste Israëliet zijn die in het Hoogerhuis zitting neemt. Men schrijft nit Lucea dat er eene verschrikke lijke ontploffing in eene krnidfabriek in de om streken dier stad plaats gehad heeft. Het gebonvv werd vernield. Al de werklieden zijn gedood of gekwetst. Men heeft reeds twaalf lijken gevonden, waaronder die van den directeur en zijnen zoon. Volgens mededeelingen dezer dagen te Simla ontvangen van den resident van Casjmir, duren de aardbevingen aldaar nog voort. Alleen in het district. Camraj hebben over de 2700 inwouers dier streek daarbij het leven verloren in den loop dezer maand. Do stad Barauoola is totaal verwoest hoeveel v.an de inwoners bij dit onheil zijn omge komen is nog niet mot, zekerheid bekend. Men schat hnn aantal op ruim een drieduizendtal. Volgens telegram nit Lima zijn bij het veron gelukken van het stoomschip «Italia* 70 personen omgekomen en zijn van al de passagiers slechts 8 gered. Van de equipage verdronk slechts 1. De oorzaak van de ramp was de verkeerde koers door don 3u stuurman aangegeven; deze hoeft zich na den schipbreuk om het leven gebracht. Volgens officieoio berichten waren er Maandag 11. in Spanje 864 gevallen van cholera, 364 sterf gevallen. Dinsdag te Madrid 6 gevallen, in de pro vincies 815 gevallen, 315 sterfgevallen. Woensdag 9 gevallen en 8 sterfgevallen te Madrid. Te Va lencia 63 gevallen, 25 dooden in de provincie Valencia 549 gevallon, 314 dooden. TeMurcialOO gevallen, 34 dooden in de prov. Murcia 208 ge vallon, 87 dooden. In de provincie Castellon 59 gevallen, 30 dooden. Te Toledo 5 gevallen, 2 dooden in de prov. Toledo 15 gevallen, 8 dooden. In de prov. Alicante 61 gevallon, 30 dooden. Vrijdag kwamen to Madrid 4 gevallen van cholera voor en één sterfgeval. In do provinciën Murcia en Catalonie telde men 360 ziektegevallen, waar van 147 met doodelijken afloop in do stad Va lencia 56 ziektegevallen en 25 stergevallen in do provincie Toledo 24 ziektegevallen en 10 sterfge vallen. Nog werden te Cueuca, Cieusozuellos, Aran- juez en Alicante cenige gevallen waargenomen. Zondag te Madrid een sterfgeval aan cholera, te Aranjuez 15, te Impozuelos 5, in do provinciën Castellon 74, Valencia 338, Alicante 61,Saragossa 9, Toledo 18. Vele nieuwe gevallon zijn in al deze provinciën geconstateerd. HEUSDEN, 29 Juni. t Het onweder van Vrijdag li., dat alhier slechts door een geraas van donder werd opgemerkt, heeft zich in den omtrek sterk doen gevoelen. Hoewel hier en te Aalburg niets geen regen viel, ont lastte de bui zich te Wijk en te Veen met ge weldige regens. Tc Wijk sloeg de bliksem in 3 boomen en te Veen werd er een door getroffen. Te Sleeuwijk viel weder geen regen en in het aangrenzende De Werken werd door den bliksem een stuk vee in de weide gedood en een boom afgebroken. tAls een bewijs van zorg v< or <n ge hechtheid aan gade en kroost kan het onder staande dienen. Bij den heer Prins op de Visch- markt had een vogelenpaar, tot de kraaienfamilie behoorende, een schoorsteen uitgezocht om daarin eene familiewoning te bouwen. Vlijtig zag men ze in de weer om en bij den schoorsteen en de heer Prins, op een dergelijk bezoek minder be lust, Het terstond een rooster op den schoorsteen zetten. Hij kwam echter te laat, want hit wijfje zat reeds op vier eitjes te broeden. Zij hield zich echter schuil toen het dak boven haar hoofd ge legd werd en toen later het mannetje verscheen, moest hij het wijfje achter tralies gezet zien. Dit verflauwde echter zijn steun niet en geregeld bleef hij de gade van het noodige voorzien. Zijn taak werd echter moeielijker toen op een goeden morgen de gevangen moeder aan papa hare vier jeugdige telgen toonde, die van voor de tralies werden bewonderd. Verheugd over dezen schat, begon hij nu stevig voedsel voor de moe der en lichte spijs voor de telgen aan te voeren, tot de heer Prins, door al dat gejubel attent ge maakt, begreep welke medebewoners zijn huis telde en den rooster liet wegnemen, om de familie aan elkander terug te geven; maar ook om van stonde aan de deur voor hen te sluiten. t Een timmermansknechtje, werkzaam bij het in aanbouw zijnde huis der heeren V. moest in den laatsten tijd meermalen waarschuwingen ont vangen voor zijn halsbrekende toeren, die hij op balken in de bovenverdieping trachtte uit te voeren. Zooals te verwachten was viel het ook uit. Vrij dagmiddag liep hij weder onvoorzichtig langs de stelling, raakte zijn evenwicht kwijt en viel van eene aanmerkelijke hoogte naar beneden. Hij brak daarbij arm en been, zou men denken, o neen, hij had zich zeer weinig bezeerd en kon heden weder zijn werk hervatten. t WAALWIJK, 27 Juni. Door den gemeente raad te beginnen met 1 Oct. a.s., de prijs van het gas verlaagd op 10 cent per M3. t EETHEN, 29 Juni. In deze gemeente komen enkele gevallen van roodvonk voor. tVBOSCH Zondag 11. had alhier een aller treurigst voorval plaats. Wegens de muziekuit voering die er plaats had door de liedertafel vOefe- ning en Uitspanning," gingen man en vrouw uit de Clarastraat alhier daarnaar luisteren, met ach terlating van een kind van 16 maanden. Door onvoorzichtigheid der ouders had men het wicht, dat in de wieg rustte, te dicht aan de tafel ge plaatst, dat nu bij het wakker worden aan het tafelkleed trok, waardoor de petroleumlamp om viel en brand veroorzaakte. Veel schade is er door berokkend aan inwendige materialen. Door spoe dige hulp der toeschietende buren is het mogen gelukken het kind van een wissen dood te redden, alhoewel 't aan hevige brandwondën lijdende is. Eene waarschuwing voor oüders! t ZUILICHEM a/d WAAL. 28 Juni. Heden herdacht onze predikant J. T. F. W. Lauts den dag, waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde te Zoutelande in Zeeland. Zijne tekstwoorden van de heden voormiddag sehouden rede, waren die van den zendbrief van Paulus aan de Hebreen, hoofdstuk 13 vers 8. Laatstleden Vrijdag omstreeks 12 uur ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. Op verscheidene plaatsen werden boomen door den bliksem getroffen, wat ook het geval was met den boom staande achter het huisje van den arbeider K. Ij. op de steenfabriek. Hier zocht hij verder een uitweg langs eene spar, kwam zoo in de muur en doodde de geit, die aan den binnenkant daarvan stond. Verdere ongelukken hadden er niet bij plaats. De regen, die in groote hoeveelheid neerstroomde, deed veel goed, vooral aan'de aardappelen; sommige akkers kregen het reeds te kwaad met de droogte. Men begint lang zamerhand de kralen te rooien. Ze zijn klein vau stuk de qualiteit is echter uitmuntend. In de afgeloopen week besteedde men v ij f gulden per HL. t Deze gemeente telt nog geen duizend inwoners. In e e n jaar tijds evenwel verbruikte men hier ongeveer 6000 Liters sterken drauk, dus dat is per hoofd 6 L. De gevolgtrekking make men zelve t De scheepvaart ondervindt veel ongerief en schade door den lagen waterstand. Afgeloopen Zaterdag-middag geraakte, behalve een schip, dat reeds vast zat, de boot, die van Londen naar Keulen vaart, te Heilouw aan den grond. Pogingen om hem er af te trekken, waren vruchteloos. Thans is men aan 't lichten. t MEEUWEN, 27 Juni. Naar wij vernemen is tegen T. Verbaan, herkomstig uit deze ge meente, die onlangs te Werkendam en Hardings veld roeibooten ontvreemdde, waarvan wij destijds melding maakten, een gevangenisstraf geëischt van 5 jaar. t De collecte ten behoeve van het Water loo fonds heeft in deze gemeente opgebracht 7 82. t WIJK. De alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 11.10. DRUNEN. De gemeenteraad alhier heeft be sloten aan het R. K. kerkbestuur alhier eene bijdrage van f 11,000 te verleenen in de kosten van een gesticht, bestemd tot bewaarschool en tot, verpleging van oude en gebrekkige arme lieden. GORINOHEM. Door den Raad dezer gemeente is, in zijne vergadering v,xn gisterenavond een subsidie van 1500 toegekend, en wel om den dag vóór dien, waarop de spoorweglijn Gorinchem Dordrecht voor het publiek zal worden geopend, feestelijk te herdenken. De burgerij, prijs stellende op deze ruime deel neming van wege de gemeente, zal gaarne mede werken om een feest te vieren op een dag, zoo belangrijk ook voor deze stad. t 29 Juni. Wanneer men liet overdreven hard rijden der vrachtwagens nagaat, is liet te verwonderen dat zich niet tal van ongeluk ken voordoen, zooals wij er heden een zagen plaats grijpen. Op den Appeldijk toch kwam he den morgen een voertuig met een snelheid aan rijden, die het den voerman onmogelijk maakte op alles te letten wat heip omringde, maar die een 6-jarig kind van een jchipper, aldaar in de vaart gelegen, de gelegenheid benam om zich te verwijderen of te worden verwijderd, met gevolg dat het overreden en vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Mocht dit geval, dat betrekkelijk goed afliep, eene aanleiding zijn om dat overdre ven hard rijden binnen de stad voortaan eenigs- zins te beteugelen. t WOUDRICHEM, 29 Juni. Naar men van goede zijde verneemt is aan mejuffrouw Van der Touw door den kerkeraad der hervormden alhier tegen 1 September a.s. ontslag gegeven als on derwijzeres der christelijke bewaarschool in deze gemeente. t Tot lid van het waterschapsbestuur ,/Nieu- weban" is benoemd de heer Adam van Vugt. WERLENDAM, 26 Juni. Gisteren had in de nabijheid dezer gemeente een treurig ongeluk plaats. Aan de Otterslnis zou een opperman van de aldaar in aanbouw zijnde woningen een krui wagen met kalk halen. Bij die gelegenheid viel hij in de sluis en werd onmiddellijk door den feilen stroom inedegesleept. De metselaars en timmerlieden, die op het dak werkzaam waren, ijlden in alle haast naar beneden, doch helaas te laatTot nog toe is het lijk van den ongeluk kige niet opgevischt. t 29 Juni. Gistpren middag werd onder de gemeente Dubbeldam het lijk opgevischt van G. P., die Woensdag 1.1. verdronk. Het werd vervolgens herwaarts vervoerd en door dr. Perk geschouwd. t DALEM. Vrijdag morgen ontlastte zich bo ven deze gemeente een vrij hevig onweder. Zekere M. R., op het land bezig zijnde met grasmaaien, werd plotseling neder geworpen, zonder echter eenig letsel te bekomen. Waarschijnlijk door den zelfden slag werd Mej. B. een oogenblik als ver lamd, zoodat ze niet dan met behulp van ande ren in hare woning kon komen. De bui woedde voornamelijk te Vuren en verder naar boven en was te Dalera van weinig beteekenis. t DALEM. Zondag-avond omstreeks HP/a uur brak er door een tot nog toe onbekende oorzaak brand uit bij de wed. D. de Gier alhier. De brand ontstond in den hooiberg die spoedig een prooi der vlammen was, doch ook de nabu rige boerenstelling alsmede de aan de andere zijde van den dijk staande schuur bleven niet gespaard. Over spoedig verleende hulp kan niet geroemd worden, daar de brandspuit eerst 121/4 uur op de plaats des onheils kwam. Hui3 en inboedel waren geassureerd voor f 9000, hetgeen ver beneden de waarde is. De brigadier der Koninklijke marechaussee te Helmond heeft bij verschillende herbergiers te Bakel de kwitantiën in beslag genomen, welke aan hen waren afgegeven door den gemeente ontvanger wegens betaalde vergunningsrechten over 1885. Bij de in beslag genomen stukken was kwijting gegeven voor bedragen hooger dan ƒ10 en lager dan f 20. De kwitantiën waren niet voorzien van een plakzegel, wat door den brigadier als overtreding der zegelwet werd be schouwd. Op dien grond had dan ook de inbe slagname plaats en werd den ontvanger proces verbaal aangezegd. De burgemeester van Mierloo, kennis dragende vau het bovenstaande, heeft zich tot den Minis ter van Financiën gewend met verzoek om in lichtingen. De Minister heeft den burgemeester medegedeeld dat het vergunningsrecht moet wor den beschouwd als te zijn eene p 1 a a t s e 1 ij k e belasting en dat alzoo kwitantiën wegens betaald vergunningsrecht op on gezegeld pa pier kunnen worden geschreven, indien het be drag minder is dan twintig gulden. Bedraagt het betaalde meer dan twintig gulden zoo moeten de kwitantiën geschreven worden op een zegel van 15 centen in hoofdsom. De in beslag genomen kwitantiën zijn nog niet aan belanghebbenden teruggegeven. De gemeente ontvanger te Bakel zal zich echter na de door den Minister gedane mededeeling wel niet meer ongerust behoeven Ie maken. De classicale vergadering van Zalt,-Bommel heeft gekozen of herkozen voor het provinciaal kerkbestuur, tot primus jhr. C. A. II. Mollerus en tot secundus mr. J. baron van Pallandtvoor 't classicaal bestuur, tot assessor J. P. P. Clinge Doorenbos, waarnemend praesis tot scriba en questor, N. J. H. Oudegeest en tot zijn secundus C. Hengeveld tot lid-ouderling S. F. Monhe- mius en tot zijn secundus N. Honcooptot leden H. Visch, W. de Lange en J. II. M. G. Wolf. Door de verkiezing van J. P. P. Clinge Doorenbos tot assessor, trad zijn secundus, ds. De Kat-Angelino, van Yarik, als gewoon lid op. Donderdag-middag tusschen 4 en 5 ure is wederom eene luchtspiegeling waargenomen op de Texelsche reede. Boven de kuststreek van den Anna Paulowna-polder werden alle vaste voor werpen, zoo als boerenwoningen, boschjes, boo men, schuren, enz. onderst boven in de lucht weerspiegeld. De spiegeling was niet zoo hoog en ook minder duidelijk dan die welke zich on langs boven het eiland Wieringen vertoonde. Door de maatschappij #De Maas" te Delftsha ven is voor rekening van den te Parijs verblijf houdenden heer Benett, eigenaar van de /;New- York Herald", een fraai stoom-schroefjacht ,/Has- san" gebouwd. Te Wierdingermond heeft een huisvader van 10 kinderen, een 24-jarig jongeling, vermoedelijk naar aanleiding eener bestaande veete, dood ge slagen. De dader is gevankelijk naar Assen ver voerd. Te Gorinchem verdronk Zaterdag j.l, het zoon tje van de wed. W. De drenkeling werd Zon dag-morgen gevischt door C. de L. Hiervoor was door den heer R. een premie van f 50 toege zegd. Te Rotterdam worden sedert 20 en 21 Juni vermist Steenloop, sjouwer en Van Beek, bier brouwer. Het vermoeden bestaat dat aan beide personen een ongeluk is overkomen. Steenloop was gehuwd en heeft drie kinderen. Te Lions (Fr.) isj een 2jarig kindje, dat heete thee dronk, jammerlijk overleden. Te Deventer viel Vrijdag een werkman van een hoogen steiger, waardoor hij zich inwendig bezeerde. In bedenkelijken toe stand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Hij is gehuwd en vader van vier jeugdige kin deren. Op den steiger van het veer te Zwijn- drecht is zekere wed. J. v. d. L., wonende te Hendrik-Ido-Ambacht, door de giek van een pas- seerend vaartuig zoodanig aan het hoofd getroffen, dat zij naar het gasthuis te Dordrecht moest worden overgebracht. Achter Tessel is de En- gelsche kotter ^Confidence" gestrand. De 6 man der equipage werden door een blazerschuit aan wal gebracht. Te Werkendam is de bliksem geslagen in een huis, waar eeu oude vrouw ziek te bed lag. Zij werd met moeite vervoerd. De brand werd spoedig gebluscht. Bij Zeist is het paard, voor een panier gespannen en dat voor een kermiswagen schrikte, tegen de tram aange komen, waardoor de panier omsloeg. Daarbij brak de conducteur van de tram het been. Een vrouw te Arnhem, die een brandende petroleum lamp omwierp, bekwam zulke zware brandwonden dat men voor haar leven vreest. Op den Paasch- berg bij Oosterbeek is een huis, bewoond door twee gezinnen, geheel afgebrand. Te Groningen zijn twee knapen bij het baden verdronken. De justitie uit Assen is Vrijdag naar Emmen vertrokken, om een onderzoek te doen naar eeri moord die daar zou zijn gepleegd. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. «Heerlijk zoo'n waterleiding!* is gewoonlijk een der eerste betuigingen van tevredenheid met het stadsleven, die onze logé's doen hooreu, waarop dan natuurlijk van alle kanten een tot in de pun tjes uitgewerkte beschrijving der ellende volgt, waaraan die plaatsen ten prooi zijn, die geen wa terleiding bezitten. De een vertelt vau regenwater opgevangen op daken, waar allerlei gedierte huist en in bakken, die op ware mestputten gelijken, en van volslagen gebrek aan water in de dagen, wan neer aan water de meeste behoefte bestaat. De ander klaagt over de viezigheid van 't rivierwater, 't allerergst wederom in den zomer en de moeijèlijk- heid om 's winters bij ijsgang water te bekomen, 't Slot der overweging is dan dat zoo'n waterlei ding toch maar «alles* is. Ik stem dat volmondig toe. Van de wereldscbe dingen waaraan een mensch bij 80° hitte een al lereerste behoefte heeft, is zuiver water nummer een, eu een heerlijkheid is 't, zoo men binnenshuis slechts een kraan te openen heeft om van dezen kos- telijken drank te genieten. Maar een waterleiding in hui-» te hebben en daarvoor middellijk te moeten betalen, bij de huur toch wordt hierop gerekend en dan op de warm ste dagen te vergeefs het kraantje open te zetten; maar te wonen in een plaats, dio overal om zijn kostelijken drank benijd wordt en er niet één drup pel van machtig te kunnen worden, tenzij men bij goedgezinde buren te land is gekomen, dat is toch in 't geheel niet «alles Iu de woningen van drie en meer verdiepingen vangt men nl. op warme dagen geen druppol uit do kraan op en zit men den beeleu dag op een droogje, tenzij men zeer vroeg opstaat of nog beter den vorigeu dag gezorgd heeft. Degenen, die in de buurten wonen, waar de aan- voerbuis de stad binnentreedt (Haarlemmerpoort) hebbon daarover geen klagen,t maar in 't zuiden eu oosten der stad is de klacht algemeen dat zij die hoog wonen, ook droog zitten. Er wordt bij warmte ontzettend veel water vermorst door de gebruikers, eu de gemeente-reiniging verbruikt massa's tot besproeiing der straten en hoe groot reeds de re servoirs in de duinen zijn, ze blijken ontooreikeud ter voorziening in de behoefte. Gij kont niet ge- looven wat eeu kruis het is voor een huismoeder, die haar dagelijkschen arbeid wil beginnen eu de pijp lens vindt, waardoor ze genoodzaakt wordt bij de buren te bedelen en eenige malen meer dan noodig is trappen op en af te klimmen, alsof we nog niet genoeg van trappen klimmen hobben Ieder die in geen jaren bij de Haarlemmerpoort geweest is kent de bnurt daar niet meer. Sedert het station van den H. Sp. aldaar opgeheven is heeft ook de vreemdelingenstroom een anderen, meer korten weg naar het hart der stad gevonden. Toch is daardoor de Haarlemmerdijk niet eenzaam geworden. Integendeel de aanwas der bevolking benoorden dezen naar den IJkant en buiten de poort heeft gezorgd dat het verlies van spoorrei- zigers hoegenaamd niet meer zichtbaar is. Het Westerkanaal, voor een tiental jaren, door Sliedrechters naar ik meen, gegraven, is jnist ach ter de poort verwijd tot oen groote waterkom, een ligplaats voor schepen, die op de opening der spoorbrug wachten. De Haarlemmertrekvaart is daarop doorgetrokken en overbrugd, terwijl bet vaarwater «Ivostverloren wetering* naar deze vaart is verlengd. Tnsscheu de gewezen trekvaart en deu spoorweg is een hnizenmassa opgetrokken door de «Continentale Gas-association* bestaande nit gasfa briek en aanhoorige gebouwen, huizen als paleizen een toren ontbreekt zelfs Diet en gashouders, han gende in water-reservoirs, waarin meu zon kunnen zeilen. Deze fabriek, te wier behoeve de geheele stad opgegraven is, zal ons van 1 Nov. a.s. af van gas voorzien. Vau dezelfde maatschappij bezitten we reeds een fabriek, de Engelsche gonoemd, die met nog een, in de wandeling de Hollandsche gehee- ten, OD3 tot heden gas levert. De gemeente heeft indertijd met beide een contract gesloten en toe stemming verleend haar buizen-net door de stra ten te brengen. En na is een netelige kwestie ontstaan. Natuur lijk kunnen we na November de Hollandsche fabriek missen en heeft het gemeentebestuur het contract tegen dien tijd opgezegd. De nieuwe fabriek heeft vervolgens en reeds verscheiden ma len do ingezetenen aangespoord de leiding van de hoofd-bnizeu naar de woningen te doen leggen, hetwelk van wege de maatschappij der Imperial gratis, doch later niet meer dan tegen betaling geschiedt. De Hollandsche fabriek echter waarschuwt de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2