BUITENLAND. BINNENLAND, het zijn dat zijne voorspellingen op ruime schaal werden bekend gemaakt. Wanneer men op Java bij de uitbarsting van den Smeroe, met hetgeen hij voorspeld had be kend was geweest, dan zouden waarschijn lijk vele menschenlevens zijn gespaard ge bleven. Eere aan die menschen, die hunne talenten en krachten gebruiken tot heil hunner rae- detnenschen. Zij hebben meer aanspraak op den titel van groot, dan menig groot man in de wereld historie. Aan ons is het dan gebruik te maken van de resultaten die zij hebben verkregen en door tijdige voorzorgen, zoo goed mogelijk het aanstaande kwaad af te wenden of ten minste zoo on schadelijk mogelijk te maken. De Belgen hebben tegenwoordig aanzienlijke be zoekers nit de landen aan de Congo, nl. Koning Massala met zijn gezin. Zijne zwarte Majesteit werd dezer dagen met de zijnen aan Koning Le opold voorgesteld. Zij waren voor de plechtigheid in een sierlijke hofkleeding gestoken. De negerdames droegen cac'ne- miren japonnen met. gouden randen, gekleurde kousen, rijglaarzen en ronde stroohoeden. Koning Massala zelf droeg een blauw kleed, een rok met nestels daarover, en een grijzen vilten hoed op het hoofd. Bij zijn onderhoud met, Koning Leopold verze kerde Massala dat de tentoonstelling hem uit muntend beviel en dat hij, bij zijn terugkomst in zijn land, maatregelen zen nemen om daar een dergelijke tentoonstelling tot stand te brongen. Do zwaite gasten zijn verrukt ovor alles wat zij zien van de Europeesche beschaving. De too- noelvoorstellingen brachten hen in vervoering, vooral de tooueelen van negers en negerdansen welke in het stuk voorkwamen. Ook schijut er een ommekeer in hunne godsdienstige overtuiging plaats gehad te hebben. Ten minste een afgods beeld dat zij meobrachten en in hot eerst op al lerlei wijzen eer betoonden, wordt nu niet alleen door hen veracht, maar zelfs nu en dan mishan deld en duchtig afgerost. YTan nit Antwerpen worden in het »Berliner Tageblatt* klaagliederen aangeheven over de keuze van Vlissingen als aanlegplaats voor do Duitsche stoom vaartliniën. »La Meuse* meenen wij dat den spijker op den kop sloeg toen het in een zijner laatste nummers in hoofdzaak het navolgende schreef. Toen er do eerste keer sprake was van de in stelling van een stoombootdienst tusschen Vlissin gen en Queeusborough, haalde men in België mee warig de schouders op met de woorden»déja mort avant d'étre né«; wat zou dat lyutje aan Oostende kunnen schaden. Evenwel begonnen reeds in 1881 de door de Vlissingsche lijn verkregen uitkomsteu de aandacht van den Minister Sainctelette te trekken, doch zijn administratie bewees hem, nogwel met cijfers, dat hij zich ten onrechte verontrustte, en dat: »tont était pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles«. Terwijl de Belgen rustig voortsliepen zonder eenige verbetering aan hun dienst over Oostende aan te brengen, gingen de voorstanders van de Vlissingsche lijn onverpoosd met hun taak voort, en werd op Duitsche stations en in Duitsche dag bladen voortdurend de aandacht op die lijn ge vestigd. Nog onlangs werd de minister Vandenpeeren- boom in de Kamer ten opzichfe van de concurentie met Vlissingen geïnterpelleerd. Steeds op cijfers blijvende steunen, beweeerde hij dat dëOostendensche lijn hoegenaamd niets verloren bad; evenwel ou- derzocht men, zeide hij, de vraag of het wensctilijk ware om nieuwe booten in die vaart te brengen. zoodat elke daling van den bodem der stroomen en beekjes, een waterval geworden whs, ieder beekje een rivier, elke poel een meer. In het gebergte hadden bergstortingen plaats gehad, do lage gron den waren overstroomd, in Rome heerschte water snood. Vree.-.elijk raasde de Anio. Sedert de Sirocco waaide werden telkens aard schokken waargenomen. Uit het Napolitaausche kwam de schrikmare dat de Vesuvius in volle wer king was, en een bloeiend dorp aan zijne noorde lijke helling had bedolven. Den gauschen dag door had Sibylle ter nauwer- nood adem kunnen halen, want tot in de onder wereld drong de heete lucht door, en deed in de longen eeue pijnlijke prikkeling ontstaan, als van gloeiende stofdeeltjes. Het verblijf in de halfdon kere ruimte werd haar ten laatste ondragelijk. Zij begaf zich dus naar buiten, hurkte neer onder ecu bloeiend laurustinusboscbje en keek naar de onder- gaaude zon, die als een doffe, bloedroode schijf door de sneeuwwitte bloesempluimen scheen. Uit zee kwam een zwaar ouweder opzettenwol ken zoo donker als Sibylle nooit van te voren had gezien. Het was of de bel ze had uitgebraakt. Hare vreesachtigheid steeg bijna onmerkbaar tot een gevoel van doodelijken angst. De doodsche stilte, de huiveringwekkende eenzaamheid vervulden hare kranke phantasie met schrikgestalten. Levendig en klaar, maar tot in het monsterachtige toe verwron gen, doken uit den nacht van haar innerlijk leven, welbekende gelaatstrekken op. Zij zag ze zoo duide lijk, dat zij voor de scheppingen harer eigene phan tasie als voor wezens van vleesch en bloed op de vlucht ging. Doch zij lieten niet af, maar vervolg den baar. (Slot volgt.) Vermoedelijk, zegt »La Meuse,* zullen wij af wachten, dat onze booten bij gemis aan vervoer in het geheel niet meer zullen behoeven af te varen, om eerst dan de handen uit de mouwen te steken. Op 5 dezer is een begin gemaakt met het ten gehoore brengen van muziekuitvoeringen langs telephonischen weg tusschen de Vauxhall te Brus sel en een der zalen van den lichttoren, ter lin kerzijde van den ingang van het tentoonstellings gebouw te Antwerpen geplaatst. De installatie is geschiedt door de zorgen van het personeel der Belgische Bell-Telephoonmaatschappij en door het personeel der werkplaatsen van Mourlon, overeen komstig de aanwijzing van den heer Bertin, inge nieur van de Rijkstelegraaf. Tien personen tegelijk konden de muziek hooren, voortgebracht door het orkest van de Vauxhall en voortgeplant langs de telegraafleidingen, welke van het Rtjsselbergsehe anti-inductiestelsel zijn voorzien. De telegraafdienst op die geleidingen werd bij deze op geenerlei wijze gestoord. Maatregelen werden genomen om reeds den vol genden dag aan 35 personen tegelijk de gelegen heid te verschaffen om de muziek van Brussel te Antwerpen te kunneu hooren, dat is op een afstand van meer dan 50 kilometer. Op 25 dezer wordt een nieuwe dagdienst geopeud tusschen Londen en Antwerpen, Woensdag en Za terdags van Londen des ochtends om 9 uren en Dinsdags en Vrijdags van Antwerpen. Een expres- trein van den Great Eastern Railway brengt de passagiers in 2 uur van Liverpool station naar Parkeston Quay (Harwich). De stoomboot» Adelaide* brengt hen des avonds in Antwerpen. Naast dezen dienst blijft de gewone nachtdienst op Rotterdam en Antwerpen bestaan. Volgens ofïciëele opgaven waren er in Spanje van 20 Mei tot 7 Juli 28,042 choleragevallen, 12,347 sterfgevallen; te Madrid alleen 191 geval len, 112 sterfgevallen. De kosten van Victor Hugo's begrafenis bedroe gen 100.000 frs. en de Regeering kon slechts over 20.000 frs. beschikken. De Fransche Regeering vraagt van de Kamers 60.000 frs. om een depu tatie van werklieden naar Antwerpen te zenden en 100.000 frs. om voorzorgsmaatregelen te ne men met het oog op de cholera in Spanje. Bij den brand in Aberystwith-college werden 6 mannen bedolven onder gloeiend puin, door het onverwacht inzakken van den vloer, waarop zij stonden. Drie kwamen omde drie andereu werden, hoewel zwaar gewond, nog levend gevonden. De schade wordt op een half millioen geschat. De blikfabrikanten van Wales hebben besloten, een half jaar lang hunne fabrieken een week per maand te sluiten, om op die wijs de voortbrenging van dit artikel te beperken. Ongeveer 8/4 der be trokken firma's hebben zich daartoe verbonden en men verwacht dat weldra ook de overigen tot de overeenkomst zullen toetreden. Op het schenden van de verbindteuis is een zware boete gesteld. Een bij de Russische boereu zeer gehate belas ting zal in 1887 afgeschaft worden, namelijk de padushnaia, belasting op de zielen. Die be lasting moet voor alle boeren in Rusland, tot den kleinsten jongen toe, betaald worden zij bedraagt gemiddeld twee roebels per hoofd. Ingeval van niet-betaling kan de overheid den boeren een paspoort weigeren om zich naar elders te be geven. Het verlies aan inkomsten, dat het Rijk daar door lijden zal, zal men waarschijnlijk dekken door het invoeren van eene algemeeue inkomsten-be-, lastiug. Voorts zullen de boeren der kroondomeinen gedwongen worden tot het betalen van eeu ver hoogde pacht, waardoor zij dan, binnen 44 jaren tijds, eigenaars vau de gepachte gronden worden. Het rapport van het Landbouw-departement te Washington constateert een geringe verbetering in het winterkoren. Het gemiddelde is thans 65, vermoedelijke opbrengst 215 millioen bushels. Ge middelde voorjaarstarwe 96, vermoedelijke opbrengst 148 milL bush. De slaat van de maïs is beter dan sedert 1880, 1884 uitgezonderd; de oppervlakte bouwland is thans 74 millioen bunders, gemiddelde 94. Voor wintertarwe is dat 87, voor haver 97, voor gerst 92. De staat van den katoen is veel beter gewordengemiddelde thans 96, zoodat een rijke oogst verzekerd is. In Cashmire herhalen zich de schokken van aard beving om de twee of drie dagen. Op den 4u werd te Srinagar een hevige schok gevoold. Omtrent den vreeselijken brand, die de stad Ho- rodenka in Galicië heeft geteisterd, worden de vol gende bjjzonderheden vernomen. Het stadje ligt op eenige kilometers afstand van den Dniester en tusschen die rivier en den spoor weg Czernowitz-Lemberg. Het telt tienduizend in woners, waarvan de meeste Israëlieten zijn en het is beroemd door zijne groote jaarmarkten, die door de bevolkingen van Podolië, Moldavië en Galicië worden bezocht. Des Woensdags brak de brand eensklaps in het midden der stad uit en vernielde binnen weinige uren tijds honderden huizen. Het was niet mogelijk den voortgang der vlammen te stuitende huizen der stad zijn over het algemeen van hout opgetrok ken en in vier uur tijds lagen zeshonderd wonin gen in den asch; logementen, magazijnen en win kels werden een prooi der vlammen. De schade wordt op onderscheidene millioenen florijnen geraamd. Verscheidene personen kwamen in bet vuur om en vele kinderen zijn, helaas, verdwenen. Reeds scheen de brand, bij gebrek aan het vuur voedende stoffen gedoofd, toen den volgenden dag opnieuw brand uitbarstte, die opnieuw 30 buizen vernielde. De Keizer zond onmiddelijk een som gelds, om in de eerste behoeften te voorzien. Eene telegraphische dépêche uit Ottawa heeft vermeld, dat het opperhoofd van den stam der grij ze Indianen, de vermaarde Groote Beer, diegerui- men tijd militairen en politie-mannen, die hem zochten, veel werk heeft verschaft, met al de zijnen op het oogenblik gevangen is genomen, toen hij op het punt stond om zich, bij gebrek aan levens middelen, over te geven. Wanneer men eene correspondentie uit Quebec mag gelooven, zegt het Journal du Havre,* is de Groote Beer een Fransch-Canadees en na verwant aan den dichter Le Fréchette, een der door het In stituut bekroonden. Zijn ware naam zoude Edou ard; Lambert zijn, en hij zoude een zoon zijn van Louis Lambert en diens huisvrouw Marie Fré chette, uit Saint Nikolas, in het graafschap Lewis. Op twintigjarigen leeftijd trok Edouard naar de Vereenigde Staten in gezelschap van twee kameraads, en sedert verstreken twintig jaren zonder dat er berichten van hem ontvangen werdentoen hoorde zijne familie echter, dat hij in handen der grijze Indianen was gevallen die hem gevangen hielden. Door verschillende dappere daden steeg hij later zeer hoog in deachting dor Indianen: hij werd ge noodzaakt de dochter van het stamhoofd tot vrouw te nemen en men koos hem, na den dood van zijn schoonvader, tot opperhoofd en bij ontving den naam van Groote Beer. Deze medodeelingen zijn verhaald door mevrouw Dubois, die te Saint-Sauveur, in de nabijheid van Quebec woont, en zij staat voor de waarheid er van in. Zjj weet te vertellen dat een tweede zoon van hot. echtpaar Lambert met het doel op reis was gegaan om den Grooten Beer een bezoek te brengen; aan zekere lichamelijke kentekenen, die door de gebruikelijkejbeschildering niet te verwijde ren waren geweest, had hij de overtuiging erlangd dat het hoofd der grijze Indianen werkelijk zijn broeder Edouard was. HEÜSDEN, 14 Juli. f De nieuwe lijn DordtGorcum, die op heden staat geopend te worden, zal voor het Land van Heusden en Altena eene vertraging geven in de ontvangst van couranten en brie ven uit den Haag afkomstig. De couranten toch, die tot heden des morgens ten 8 a 9 ure hier aankwamen, zullen voortaan eerst over den Bosch des middags ten twee ure arriveeren. Dit geschiedt wijl de nachtpost van Holland op Gorcum wordt opgeheven en de laatste trein te vroeg te Gorcum aan komt om nog het gedrukte nieuws uit de Residentie te kunnen aanbrengen. Wel was er in de laatste dagen sprake van, dat eene nachtpost direct van Gorcum zou doorrijden en alhier in den vroegen mor gen ten drie ure zou aankomen, hetgeen echter vooralsnog niet het geval zal zijn. Maar al ware dit ook het geval, daardoor zou deze streek niet gebaat zijn. Het eenige zou zijn dat den Bosch voortaan als hoofd stapelplaats werde aangewezen en van daar 's morgens een post naar Heusden en Gorcum vertrok die 's avonds terugkeerde. Op deze wijze zou het brievenvervoer voor deze streek zeer bevorderd kunnen worden. f De leden van den gemeenteraad alhier, die voor de eerstvolgende verkiezing aan de beurt van aftreding zijn, zijn de heeren A. H. J. Verhoeven, C. M. Ma- lingré en A. van der Heijden. f Het aantal geboorten in deze ge meente, gedurende den loop dezes jaars heeft reeds het getal van 45 bereikt, tegen over een sterfte-cijfer, over hetzelfde tijdvak van 27 personen, waaronder 2 levenloos aangegeveneu. f Het was een goed gekozen denk beeld van het bestuur der sociëteit //Tot ieders genoegen" alhier, om gisterenavond de leden met hunne dames op een concert in den tuin te onthalen. Zoowel de kalme zomeravond als de verlichting a la giorno aangebracht, werkten tot een aangename stemming mede. Ten circa 8 uur trad de kapel van den heer Joseph Arrandt, met zijn zoo goed ge oefend gezelschap op en onthaalde de aan wezigen op een programma, rijk aan ver scheidenheid en smaakvol gekozen, dat in alle opzichten goed werd uitgevoerd. De steeds behaalde bijvalsbetuigingen ga ven dan ook blijken dat het keurig spel op prijs werd gesteld. Wij vleien ons in den loop van dezen zomer nog meermalen in de gelegenheid te zullen gesteld worden van genoemd muziek corps te kunnen genieten en roepen daarom deze kapel een welgemeend tot weerziens toe. t ZÜILfCHEM a/d WAAL, 11 Juli. Gister avond tusschen 6 en 7 uren gingen 3 jongens, waarvan de oudste 17 jaren telde, tusschen de kribben beneden de steenfabriek alhier, in de Waal zwemmen, met het noodlottig gevolg dat de zeventienjarige Joost van Horssen, oudste zoon van den veerman alhier, verdronk. Zoodra het angstgeschrei door den baas der steenfabriek ver nomen was, snelde men ter hulp, doch, helaas! het was te laathij was reeds in de diepte ver dwenen. Alhoewel men dadelijk met dreggen en netten aan het visschen ging, mocht men er eerst heden ochtend, omstreeks half zes, in sla gen, het lijk van den ongelukkige te vinden. Bij deze gelegenheid was uw correspondent weder in de gelegenheid één van de talrijke staaltjes van bijgeloof te vernemen. Eén der in woners namelijk verzekerde dat, indien men op een schotel eene brandende kaars plaatst, deze drijft naar de plaats, waar zich het lijk bevindt. Wat zegt ge er van, lezer? t 12 Juli. De verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad alhier, zal plaats hebben op Dinsdag den 21sten Juli. Aftredende leden zijn P. J. van Wijgerden en P. K. van Brakel. t De prijzen der aardappelen zijn thans we der iets stijgende. Gisteren besteedde men 3.225 per H. L. DORDRECHT, 11 Julij. Gisteren avond had op de Staart voor deze stad het volgende plaats: Een der pontonniers, die aldaar geoefend werden, had, naar men zegt naar aanleiding van eene mislukte liefdesgeschiedenis, dien avond troost gezocht in den drank, iets waaraan hij zich vroeger niet schuldig moet hebben gejnaakt. Ten gevolge hiervan was hij reeds van eene loopplank in het water gevallen en deed hij niet behoorlijk zijn dienst, zoodat zijn sergeant hem eenige berispingen moest toedienen. Deze schijnen echter op hem de gewenschte uitwerking niet gehad te hebben, zoodat de kommandeerende officier, wien hij eveneens enkele ongepaste woor den toevoegde, beval liera naar de kazerne terug te brengen. Onderweg kreeg hij het echter in den zin in het water te springen en zou er zeker slecht zijn afgekomen, had de korporaal, die hem met vier man in eene boot naar den wal moest brengen, hem niet tijdig gegrepen. Om te verhinderen dat hij weder uit de boot sprong, waren zij zoo voorzichtig hem niet meer binnen te nemen, maar hebben zij hem het overige gedeelte van de rivier in het water laten afleggen, natuurlijk zoo dat hij hun niet kon ontsnappen. Aan den vasten wal gekomen heeft hij een eindweegs geloopen, doch werd toen weder zoo weerspannig, dat men hem naar de kazerne heeft moeten dragen. Daar bereikten zijne zenuwen echter het toppunt van overspanning, zoodat hij per brancard naar het hospitaal moest worden overgebracht. D. Ct. t Te Haaften hebben zich 90 sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking van bur gemeester. Zeker dringt daartoe niet de jaarwedde, die slechts f 750 bedraagt. Ter gelegenheid van de feesten ter viering van het 700-jarige bestaan van Hertogenbosch, op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Juli a.s., zal bij J. J. Arkesteyn Zoon, uitgevers vau de „Prov. Noordbr. en 's Hert. Courant" aldaar, een feest nummer verschijnen in kleurendruk, dat o. a. zal bevatten een ^Eeestmarsch" voor zang en piano, muziek des heeren C. P. W. Kriens, luit.-kapelm. van het muziekcorps der dd. schutterij, woorden van den heer T. G. Heijmanseen beschrijving van den op 20 Juli te houden grooten histori- schen optocht, met aanduiding van den weg, dien de stoet zal volgen, een volledig programma van al de feestelijkheden enz. enz. Tegeu ontvangst van 11 cent zenden de uit gevers dit feestnummer franco toe. Bij den gemeenteraad van Breda is een adres ingekomen van den heer P. Langeveld Pzn., te Hardingsveld, om concessie voor het aanleggen van eene waterleiding. Het plan, om den Vlaamschen dichter Jan van Beers een hulde te bewijzen, naar aanleiding van de jongste onderscheidingen hem toegekend, nl. den vijfjaarlijkschen prijs van Nederlandsche letterkunde en zijne benoeming tot lid der Kou. Academie van Wetenschappen, Kunsten en Let teren, vindt bijval zoowel in Noord- als in Zuid- Nederland. De commissie wenscht de ^betooging" in den loop van dezen zomer te Antwerpen te doen plaats hebben. Men zal den dichter zijn wit mar nieren borstbeeld en zijn geëtst portret aanbieden op een letterkundige vergadering, die gevolgd zal worden door door een broederlijk feestmaal". De Noord-Nederlandsche leden van het yco- miteit," dat alle bijdragen dankbaar aanneemt, zijn de hh. Dr. Nicolaas Beets, te Utrecht; Dr. Jan ten Brink, te LeidenJ. P. üoressen, te 'JUgg"gggg""j!!gSggggJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2