i'ergainenlpapier, Tiendverkooping. Onroerende Goederen publiek verkoopen: Uil HUIS en ERF, Een perceel Bouwland, ang Idaai m'iéplicli nut Gr», MIZI» 60 Cent. prijs LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. L. VEERMAN. VERKOOPEN: de Tienden van het domein oogst 1885, onder Andel, Aalburg, Heesbeen en Gansoyen. de Tienden van het domein oogst 1885, onder Wer kendam, De Werken en Sliedrecht. Openbare Verkooping Donderdag 16 Juli 1885, Donderdag 30 Juli 1885, Landré, Notaris te Vlijmen, 700-jarig bestaan van den Bosch. Utrecht; Johan Gram, te 's Gravenhage Mr. J. N. van Hall, te Arost«rdatnAm. Ising en Josef Israels, te 'a Gratenhage M. A. Perk, te Amsterdam Dr. M. de Vrie9, te Leiden J. A. Yrugtman te Zutfen. Inschrijvers boven de 5 francs ontvangen een portret van den dichter. Aan dé weesinrichting te Neeibosch is ver maakt door de wed. J. J. Kuys een legaat groot ƒ2000 en door jonkvr. C. J. Van der Haer ƒ200. Werd door de vele vt lenden van Mevrouw KleineGartman met groot leedwezen vernomen, dat haar gezondheidstoestand in de laatste dagen reden tot zeer ernstige bezorgdheid gaf en men des nachts bij haar waakte, het verheugt ons te kunnen berichten, dat de ziekte een eenigszins gun stiger wending heeft genomen. De vader van Jacob Spruit, te Alblasserdatn, wiens zoon bij het breken van de brug aan het Papendrechtsch veer te Dordrecht het leven ver loor, heeft bij het gemeentebestuur van Dordrecht eene aanvrage tot schadevergoeding ingediend, welke aanvrage bij de eerste raadsvergadering be handeld zal worden. Andere ingezetenen uit de zelfde plaats, die bij die gelegenheid te water zijn geraakt en daardoor hunne kleederen in meer dere of mindere mate beschadigd zagen, schijnen reeds eene schadeloosstelling ontvangen te hebben Men meldt uit Schiedam aan de ,/N. R. Ct." Vrijdagnacht, omstreeks 3y2 uur, a;in den Rotterdamschen dijk een moord gepleegd op ze keren Larman, maaier, zich tijdelijk alhier bevin dende. De dader, een jonkman van bijna 22 jaar, werkzaam aan de fabriek van gasmeters alhier, is genaamd Veringmeier. Omtrent de aanleiding tot dien moord loopen de volgende geruchten. Genoemde Veringmeier zou sedert eenigen tijd liefde hebben opgevat voor eene dochter van den broeder van verslagene. Deze laatste echter zou zijn broeder hebben aangeraden, zijne toestemming tot een huwelijk tusschen zijne dochter en gezegden V. niet te verleenen, daar op diens gedrag nog al iets was aan te merken. Dit moet ter ooren geko men zijn van V., die, in woede ontstoken tegen den oom van zijne beminde, heimelijk het besluit schijnt opgevat te hebben, zich op hem te wreken. In dien zin zou hij zich ten minste in den loop van dien avond op de kennis hebben uitgelaten. Tegen ruim 3 uur in den morgen, op het uur dat V. wist dat Larman naar het land zou gaan, wachtte hij hem aan den Rotterdamschen dijk op. Hem ziende aankomen, moet hij hem aanstonds hebben aangegrepen en bracht hij hem met een mes een doodelijke wond toe in den hals, even onder het linkeroor. Juist op het oogenblik dat de moord plaats greep en V. nog met zijn prooi wor stelde, kwamen langs dien dijk om huiswaarts te keereu, een viertal personen (2 heeren en 2 dames), te Rotterdam wonende. De beide heeren ziende wat er gebeurd was, schoten onmiddelijk toe om den moordenaar te grijpen doch deze zette het op een loopeu. De 2 heeren achtervolgden hem echter en mochten er in slagen, met behulp van een paar andere personen en inmiddels toegeschoten agenten van politie den moordenaar te grijpen, die daarop aan stonds in verzekerde bewaring werd gesteld. De verslagene, die nog slechts enkele minuten tee kenen van leven gaf, werd per brancard naar het stadsziekenhuis vervoerd. werden, werd het publiek verder verdreven en eenige straten afgezet, en inoest van tijd tot tijd nog een uitval worden gedaan om erger te ver mijden, totdat eindelijk ten ongeveer half twee 's nachts de rust was hersteld. Voor zoover bekend is, werd slechts één per soon ligt gewond en door de politie naar het ziekenhuis gebracht. Vóór het gebeurde had de schutterij geëxerceerd aan de overzijde der rivier. Het officieel bericht van wege de Rotterdam- sche politie, over het Donderdagavond aldaar gebeurde, luidt aldus: Gisteren avond ten 81/4 ure zijn duizenden menschen, schutters, burgers eu officieren, van de Blaak door de Soetensteeg gekomen, nadat de politie op de Zeeviichmarkt reeds slaags was geweest ter bescherming van een officier der schutterij, op wien het publiek, om tot dusver nog niet voldoend bekende redenen, scheen ver bitterd. Aan de Korte Hoogstraat gekomen, is die straat voorloopig afgezet, ter voorkoming van mishandeling van den officier, die daar in een koffiehuis vluchtte, van waar hij later wist te ont komen. Inmiddels groeide het publiek op het Hogendorpsplein, voor het bureau Pauwensteeg en in den omtrek aan, totdat de commissaris van politie zich onder het publiek bewoog eu zijnen ondergeschikten gelastte binnen het bureau te gaat), daardoor trachtende het publiek te kalmeeren, hetgeen niet gelukte, daar het publiek zich tot voor den ingang van het bureau plaatste en ein delijk met steenen begon te werpen, waardoor eene glasruit aan het bureau werd verbrijzeld. Ter voorkoming van verdere baldadigheden kwam de politie naar buiten en dreef het publiek uit de Pauwensteeg, terwijl inmiddels een gerequi- reerd detachement mariniers verscheen, dat later nog met meer militairen werd versterkt. Da;.r vooral van de zijde van den Schiedamscheu dijk en de Korte Hoogstraat met steenen gegooid Bij Termunten is een 16-jarige jongen, die een bad wou nemen, verdronken. Op de lijn AmersfoortNijmegen is bij Scherpenzeei zekere W. Hendriks, timmerman, met zijn borst tusschen de buffers van twee zandwagens bekneld ge raakt. In enkele oogenblikken was de man een lijk. ZOMERZITTING der Provinciale Staten van Noord-Brabant. De Landman* geeft als beste middel om de paarden tegen de vliegen, vooral de zoogenaamde blinden* te beschermen, m. a. w. een middel voor paarden die vliekengok zijn, een gebrek dat vooral ten tijde van den hooi- en korenoogst niet alleen zeer lastig is, maar ook gevaarlijk worden kan, te weten, ze aan den hals, in de flanken en ondwr den buik te bestrijken met levertraan. Het middel is goedkoop en kan gemakkelijk be proefd worden. naar Wageningen: W. van Rogge Pz., te Har dingsveld; naar Opheusden (wegens kerkelijke twis ten sedert 1873 vacant), Gewin, te Utrecht. naar 's Gravenhage, dr. E. W. Hoineken, te Mid delburg. Men schrijft ons uit Rotterdam: De betreurenswaardige ongeregeldheden die hier sinds Donderdag eiken avond plaats vinden, hebben Zaterdag vooral een bedenkelijk karakter aangeno men. De heffe des volks was blijkbaar in beweging om rustige ingezeteuen te benadeelen. Dit doel is wèl bereikt. Alle avonden werd de Passage met hekken afgesloten en het winkeldebiet stond daar dus stil. In de Hoogstraat en Korte Hoogstraat was de politie onophoudelijk slaags met de menigte nieuwsgierigen welke slechts door geweld tot ont ruiming van de straat was te nopen, eu de winke liers hadden er dus niets te doen.Dekwaadwilligen verscholen zich achter de nieuwsgierigen en wierpen met groote baksteenen of keien de kostbaarste win- keh uiten aan gruis. Men telt ongeveer 30 groote spiegelruiten welke zijn vernield. In de enorme ruit van Oostmeijer is een gat ter grootte van een kinderhoofd gegooid. In het café Passage, café Boncski, bij Dollée in heerenartikeleu, in het nieuwe mantel magazijn bij Verzett, het nieuwe spiegelmagazijn (waar ook een spiegel werd vernield) bij de winkeliers Bosman, Jacobs, Bahlmann en nog een aantal meer zijn de grootste ruiten van een duim dik spiegelglas ge heel of gedeeltelijk verbrijzeld. De charges der politie op de menigte treffen dan ook het meest de betrekkelijk onschnldigende? kijkersbetrekkelijk zeg ik, omdat alleen hnnne aanwezigheid deze schandalen mogelijk maakt. Ik zag Zaterdagavond o. a. een opgeschoten jongen uit Delftshaven die op de Hoogstraat een sabelhouw dwars over den schedel had opgeloopen. Ik vraag:? wat doen zulke lui in tijden van volksbeweging op? de gevaarlijke punten? Het hevigst is Zaterdagavond gevochten in de? Leeuwenlaan, eene straat doorkruist door de be ruchte Zandstraat. Een regen van steenen werd daar tegen de agenten van politie geslingerd, zoo dat drie hunner ernstig in het gelaat werden go kwetst. Het was eerst na veel inspanning dat del volksmenigte, waaronder natuurlijk ook vele ge wonden zijn, kon verdreveu worden. Een woord van hulde voor de fermeteit eu be-J radenheid waarop de agenten van politie, alleen inag men zeggen, den boozen toeleg van het schuim der stad hebben weten te fnuiken, mag wel uit gesproken worden. Zaterdagavond werden door de tamboers van mariniers en schutterij bij alarmslag het korps scherpschutters en het regiment schutterij onder de wapenen geroepen. Het korps scherpschutters werd opgesteld bij de schietbaan onder Delfteha ven om de vele geweren en patronen, aldaar voor handen, te bewaken een zeer wijze maatregel. Het regiment schutterij bleef op de Beurs iu re serve en zond na en dan patrouilles uit. Het hoofd der gemeente, onze uitstekende burgemees ter, was nacht eu dag na eens op de straat, dan weder op het raadhuis. Vrijdagochtend zou Z.Ed. Achtb. zich naar zijn buitengoed hebben begeven, ware niet door het voorgevallene de tegenwoor digheid van het hoofd der gemeente dringend ver- eischt. Dat de winkeliers klagen over den stilstand in hun bedrijf en over de schade, hnn toegebracht, 'tis te billijken. Zondag-middag trok dan ook eene deputatie uit huu midden naar het raadhuis, om den burgemeester hun beklag te doen en te ver zoeken ernstiger maatregelen te nemen tot bescher ming van hnnne eigendommen. De burgemeester gaf te kennen dat zooveel mogelijk de straten zou den vrij gebonden worden. Eu meer kan men ook niet vergen. Zelfs al had de burgemeester huzaren ter zijner beschikking gehad, ik geloof niet dat het ruiten ingooien door enkele baldadigen of kwaadgezinden te voorkomen zoo geweest zijn. Dat ingooien van ruiten is blijk baar het werk van één of twee personen. De groote ruit in den winkel van Oostmeijer is doorgegooid met een groot stuk baksteen, dat juist paste aan een kleiner stuk vau denzelfden steen, waarmede de ruit ia het café Schmidt-Boneski is ingesmeten. En zoo heeft de politie meer ontdekt dat vrij stel lig er op wijst dat een, hoogstens twee zelfde per sonen de schuldigen zijn. Zeifs heeft zij tegen bepaalde personon vermoe- dens, doch ik herhaal, als een talrijk publiek, on danks het stellig verbod van den burgemeester,! oploopen vormt, dan dekken de belhamels zich; door de onnoozelen, die voor hen de slagen willen ontvangen. Het vlechtwerk wordt gemaakt van katoen, wol, vlas, hennep, jute of manilla, of van sommige dezer stoffen te saamom ze te versterken en ondoordringbaar voor vocht te maken, wascht men ze met warm gealcaliniseerd water en taant ze door ze in een oplossing van caoatcboac te laten koken. Vervolgens plet men ze tnsschen twee cilinders en glanst ze door dompeling in een bad van stijfsel. Daarna gaan ze tusschen andere cilinders door, die er de overtollige stijfsel uit persen en de oppervlakte polijsten. Deze cilinders draaien met groote snelheid en trekken het weefsel sterk uit, opdat het in het gebruik niet meer rekke. Men beweert, dat deze riemen de lederen in vele opzichten overtreffen. 's HERTOGENBOSCH, 13 Juli. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 129 stnks. De prijs was le kwal. van 0.44 tot 0.48 2e kwal. van 0.40 tot 0.443e kwal. van 0.36 tot. 0.40 per kilogram. De prijs der boter was 0.90 a 1.36. Een zeer einaardige uitvinding op het gebied van mijnexploitatie is een toestel, dat men voor het ge zicht vasthecht, en dat derwijze is ingericht, dat de? persoon, die het draagt, de lucht, welk hij nita-? dernt, ook weer inademt, daar deze verbruikte lacht' gedwongen wordt langs bijtende soda te gwan en' zoodoende van de voor het lichaam onbrnikbar koolzuur wordt gezuiverd. Door dit toestel is hek mogelijk, om in een mijn, die gevuld is met voo het monschlijk gestel nadeelige gassen, eenigen tij te leven. Er schijnen meer lieden te bestaan als de boe die indertijd vertelde: »Weet u boe ik zwom ri; Dan ga ik plat op mijn achterste zitten en kom] dan zóó met mijn handen enz., met andere? woorden: die het simpelste soort van baden met? zwemmen verwarren. In de zwemschool aan de De Rnijferkade lef Amsterdam werd een bezoeker bijna het slachtof-f fer van deze zijne verkeerde opvatting. Schoon hij:? niet zwemmen en beter weten kon want him baadt er al een jaar begaf hij zich roekeloos? in het hem door de reglementen ten strengste ver-g bodene diepe bassin voor geoefende zwemmers, na-| tuurlijk daarin zinkend als een baksteen. Een zwem mer die gekleed op den steiger stond, sprong hem! na, maar werd derwijze door hem omvat dat he eene dubbele redding heeten mocht toen de be diende beiden aan wal trok. Wannoer volwassen menschen blijken zoo wei nig op zich zeiven te kunnen toezien, wordt dan niet ten slotte alle toezicht van anderen doel loos? Een Scbotsch fabrikant heelt het middel ge vonden, ora aan de geweven riemen, welke tegen-f? woordig veel in plaats van lederen riemen gebruikt?! worden, daar zo niet zoo plotseling doorbrekon, een duurzaamhoid te geven welke zij tot nog toef niet bezaten. Gewoonlijk zijn de draden van den ketting inf de lengte genomen eu hebben dns al do kracht te dragen waaraan do riem is blootgesteld, daar) de inslag slechts dient om de draden met den ketting te verbinden. De draden waaruit deze nieuwe riemen ziju| saamgesteld loopen schuins, zoodat zij saamvverken|: om de geheele kracht te weerstaan. Hierdoor wordt het weefsel een soort van ge vlochten scheede. Verscheidene van deze gevlochten buizen worden naast elkander gevoegd en verbonden,) ten einde de veilangde breedte van den riem te verkrijgen. i i voorradig iu den Boekhandel van De ONTVANGER DER REGISTRATIE en DO MEINEN te Werkendam zal in het openbaar op WOENSDAG 22 JULI 1885, ten herberge van Mourik te Heasden, des voormiddags ten ELF ure, ten overstaan van Notaris DE GIER: Op DONDERDAG 23 JULI 1885, des voormid dags ten ELF ure, ton herberge van Wink te Wer kendam, ten overstaan van Notaris KERKHOVEN, Nadere inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger. VAN Notaris LANDRE te Vlijmen, zal op bij inzet, en op bij toeslag, des avonde te 5 uren, bij ARTE VAN DER LIN DEN te Aalburg, onder AalVurg, kadastraal bekend in sectie C, nommer 721, groot 5 Aren, 36 Centiaren; en dos avonds te 6 uren, bij HUI BERT VAN DER MADE te Wijk, in de Hoeven onder Wijk sectie B, nommer 394, groot 23 Aren, 90 CeuJaren; thans toebehoorende aan P. P. MANS. met een overzicht van (le herinneringsfeesten, Verschijnt in den loop dezer maand. De inteekening is opengesteld bij AMMERS Boekhandel te 's-b osch en L. VEERMAN te H e u s d e n. e li op Maandag en Dingsdag 21 -Jnlij Maandag: Dingsdag Van Gorinchem naar 's Bosch, 's-Bosch Gorinchem, Gorinchem 's-Bosch, 's-Bosch Gorinchem, Gorinchem 's Bosch, 's Bosch Gorinchem, 1 uur. De Ondernemer: D. VAN WIJNEN. Vergadering van Donderdag 9 Juli, namiddags ten 1 nre. Tegenwoordig: 59 leden. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en de Griffier de notulen gelezen heeft wordt het nieuwe lid A. Walter uit 't kiesdistrict Grave als zoodanig heëedigd. Ingekomen zijn 2 stukken, waaronder eene aanvraag van stemgerechtigde ingelanden van 't waterschap Biunenpulder van Hedikhuizen" om wijziging van 't bijzouder reglement. Verzonden aan Gedep. Staten. Namens de bijzondere Commissie van de waterschappen brengt 't lid Mastboom verslag uit van een ontwerp tot wij ziging van 't bijzonder reglement voor 't waterschap de Boven-Mark dat ter inzage gelegd wordt voor de leden en van een viertal ontwerp-reglementen, die zonder beraadslaging of stemming worden goedgekeurd. Namens dezelfde commissie brengt het lid Mr. van Dam een verslag uit dat als voren wordt goedgekeurd. Namens dezelfde het lid Van Tienhoven van den Bogaard, aangaande Aanvraag van den „Bovenpolder 's Lands van Ravenstein" om, afgescheiden van den «Benedenpolder" een afzonderlijk waterschap te vormen. De commissie handhaaft hare reeds in 1877 uitgfedrukte meening, dat afscheiding om verschillende redenen niet wen- schelijk is en stelt voor afwijzend op deze aanvraag te beslissen. Besluit als voor. Nadat nog enkele verslagen door leden uitgebracht zijn, waaronder geen enkel dat op deze streek betrekking heeft wordt de orde gesteld de verkiezing van een lid der bijzondere commissie voor de waterschappen, ter vervanging van wijlen 't lid R. Middelkoop. De uitslag der stemming is, dat gekozen wordt 'tlid J. F. Pompen met 33 van de 59 uitgebrachte stemmen. De benoemde tegenwoordig verklaart de benoeming aan te nemen. Verder heeft nog plaats de verkiezing van een buitengewoon lid in 't college van Gedeputeerde Staten. De uitslag der stemming is dat gekozen wordt het lid J. Bluijssen, met 53 van de 59 uitgebrachte stemmen. Beslissing omtrent 't nemen van reces. Het lid Mr. Van Baar merkt op dat zich dit jaar ten deze bijzondere omstandigheden voordoen, nl. de feesten te 's-Her- togenbosch en de gemeenteraadsverkiezingen, die het lastig maken op den gewonen tijd terug te komen, terwijl het an derzijds onmogelijk is deze week af te werken. Na eenige opmerkingen van verschillende leden wordt be sloten na de vergadering van morgen recès te nemen tot Woensdag 22 Juli e. k. Hierna sluit de voorz. de vergaièring. Nedbrl. Herv. Gemeente. Beroepen: Aangenomen BESCHREVEN DOOR ii u ii ii ii ii ii ii ii ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3