BUITENLAND. BINNENLAND, Brieven uit de Residentie. geefschheid van 't publiek. Wanneer onze suppoost door den dood of omstandigheden van zijn post afgeroepen wordt, zullen honderden bedelen om dit vette baantje. Dat is echter geen bewijs dat dit ambt uit het oogpunt der zedelijk heid, volkomen bestaanbaar is. Eer een bewijs van 't tegenovergestelde. Laat ons daarom den man niet min achten. Hij kan 't niet helpen. De nood dwingt hem zich tot gerokten bedelaar te verlagen. Hij heeft die rol bovendien reeds zoolang vervuld, dat hij vreemde oogen zou opzetten indien hij ons van verlagen" hoorde spreken. Hij is integendeel wat trotsch op zijn ambt en vermoedt in het minst niet dat een der vlottende klanten hem onder zijn werk gadeslaat met het oogmerk een houtskoolschetsje van hem te maken, 't Is maar goed ook, 't zou zijn goeden dag maar vergallen. De begrafenis van sir Moses Montefiore heeft te Ramsgate, onder grooten toevloed van belang stellenden plaats gehad. Volgens testamentaire be schikking was 't lijk bekleed mot 't gewaad dat de overledene op den dag van zijn huwelijk had ge dragen. Overigens had men in de lijkkist een boek gelegd, waarin al de goede daden van den ontsla pene zijn opgeteekend. De lijkkist was, naar jood- schen ritns, van ongeschaafd hout en met zwart linnen omwoeld. De leden der Israëlietische ge meente droegen de lijkbaargoen enkele koets volgde, maar met duizenden en duizenden gingen de vereerders achter 't lijk met extra treinen waren zij uit allo oorden aangebracht. Al de leden der familie Rothschild waren aanwezig en vele deputafiën uit de Israëlitische gemeenten en cor- poratiën van geheel Europa. Voorts waren Burge meester en Wel houders, do geheel# Gemeenteraad vaD Ramsgate en deputatiëu van talrijke liefdadig heids- en vrijmetselaars-instellingen tegenwoordig. Overal waar de stoet voorbijging waren de huizen met rouw bedekt en alle vensters geslotenhet Stadhuis was met rouwkleedeu omhangen alle winkels waren dicht. Tal kinderen met banieren, waarop toepasselijke inscriptiën liepen in den stoet, die geopend werd door vijf priest ers, die brandende kaarssen droegen en Inid gewijde gezangen voor droegen. De lijkbaar was als onder bloemen be graven, van heinde en ver gezonden. Ook lagen er verscheidene reliqniën op, o. a. eon olijftak, die Sir Moses eertijds van den Libanon had meege bracht en een weinig aarde, door hem opgenomen van Rachel's graf in Palestina. De stoet besloeg een lengte van ongeveer '2l/2 kilometer en bood een indrukwekkend schouwspel aan. Gedurende den optocht regende het zachteen granwe lucht, gaf aan de plechtigheid nog meer somberheid. De ei- geulijke lijkdienst had in de Synagoge, naar do voorschriften van de Joodscho kerk plaats. Dr. Hermann Adler, als plaatsvervanger van den op perrabbijn van Engeland, hield een treffende lijk rede. Daarna werd het lijk naar het mausoleum ge dragen, dat nabij de kleine kerk van Ramsgate, indertijd door sir Moses voor Lady Montefiore werd gesticht. Het dagolijksch bestuur van Londen had zich o. a. ook bij de begrafenis van sir Moses Monte fiore doen vertegenwoordigen en een adres van rouwbeklag tot zijn betrekkingen gericht. Üp de kunsttentoonstelling te Antwerpen is.in een der zalen een schilder zonder armen bezig met kopieeren van stukken. Hij werkt daar zitteudo, met zijn palet in den eenen en het penseel in den andereu voet, zoo handig als do beste, en wat hij voortbrengt overtreft het werk van menig tweehandig pena^elkunstenaar. Bovenstaand bericht doet dezer dagen in de meeste bladen de rondte, 't Is zeker een gevolg van het vermeerderde bezoek dat Antwerpen in den laat- sten tijd geuiet., dat nn eerst hierop de aandacht gevestigd wordt. Wij toch zagen reeds vóór een achttal jaren denzelfden schilder in een der museums te Antwerpen werkzaam en hoorden toen opmer ken dat hij veel op een anderen schilder voor heeft. Bij het schilderen dat nu op een vrij grooten afstand van het oog geschiedt, heeft hij het voor deel direct bet effect te kannen nagaan, waarvoor eeu ander schilder zich telkeus op een meer ver wijderd part moet plaatsen. Robert Flegel zal een nienwe onderzoukingsreis in de binnenlanden van Afrika gaan ondernemen. De 4e en 9e regimenten kurassiers deden verle den week manoeuvres in bet groot kamp nabij Lyon. D.oor de stofwolken, die onder de hoeven der paardenopstegen, misleid, zijn 2 escadrons op elkander geloopen. De schok was verschrikkelijk. Een groot getal rui'ers werd uit den zadel go- wörpeu eu onder de boeven der paarden vertrapt. De verwarring was zoo groot dat verscheiden karassiers meer dan 150 el ver door hnn paarden over den grond gesleurd werden. »The American Manufacturer* vermeldt dat een nieuwe kwikzilvermijn ontdekt is in den omtrek van Belgrado. De belangrijkste tot hiertoe bekende kwikzilvermijnen zijn gelegen in Spanje en Cali- fornië. Beiden zijn eigendom van de familie Rot- sfchild. De eerste levert 10,000 en de laatste bijna 80,000 flesschen van het vloeibaar metaal. In de New Amsterdam Gazette, Bureau 1166 Brodway New-York, viudeu wij de volgende corres pondentie uit Chicago: Kennis nemende nit een voorgaand no. uwer courant waarbij de laatste regeling in het voordeel der schuldeischers van Kerdijk Pincoffs, de twee voormalige directeuren der Nederl. Afrik. Handels- voreeniging te Rotterdam bekend is gemaakt, denk ik dat velen uwer lezers er belang in zullen stel len, te weten, waarmede de heer Pincoffs, de eerste leider iu deze welbekende zaak in Holland, zich tegenwoordig bezig hondt. Bij zijne aankomst in Amerika bracht hg eerst eenigen tijd door in New- York en vertrok vervolgens naar Chicago, waar hij een groothandel in tabak is begonnen. Zijn kantoor ia gevestigd in Sonth-Water Street waar men hem gewoonlijk iederen namiddag kan aantreffen. Hij is niet veel veranderd en zijne waardige manier van spreken, die hij steeds in acht neemt, oefent grooten invloed uit op zijne bezoekers en op kapitalisten, welke laatsten anders wel eens hin derlijk kunneu zijn. Hij bewoont oen fraai huis te Kenwood, een van de voornaamste bnurten in deze stad. Zijne 2 zonen Maurice en Peter, welke beide makelaars zijn, wonen bij hem in. Eenige perso nen hier schijnen bekend te wezen met zijn vroe- goren leveusloop eu de voorname positie welke hij in Holland bekleedde, ondanks de algemeene voor onderstelling dat hij een geboren Dnitscher is. De Koning van Spanje heeft zich eindelijk laten bewegen, om Madrid ta verlaten en dit met het oog op de gevaren, waarmede de cholera in de hoofdstad dreigt. Het hof is naar La Grauja ver plaatst. De plaatselijke overheden te Madrid waken zeer streng voor het volkomen isoleeren van de huizen, waarin zich cholera-gevallen voordoen 276 politie dienaren zijn met deze bewaking belast, eu de familieleden van de behoeftigen, die sterven, hebben zelfs geen gelegenheid om de noodige schikkingen voor een begrafenis te treffen. Donderdag lagen dientengevolge 70 lijken, meest allen van cholera- lijders, in de open lucht op de algemeene begraaf plaats. De ziekte is thans ook uitgebroken in de provincies Valencia, Logrono, Navarre, Hnesca, Girona on Lerida, in 't Noorden van Spanje, langs de Franscbo Pyreneën. Koning Alfons heeft van zijn bezoek aan Beteln, in de Bascische provinciën, afgezien, wijl zich ook daar cholera heeft geopenbaard. Van de 41 personen, Dou- derdag te Madrid aan cholera overleden, waren 31 vronweu en 4 kinderen. In grooten getale nemen de bewoners van de aangetaste stroken nog naar Zwitserland en Frankrijk de wijk. Eer gisteren kwamen te Hendaye weder 400 personen aan, die 't gevaar trachten te ontwijken. Ge durende do maand Jnli zjju ruim 61.000 cbolera- en 26.839 sterfgevallen door die ziekte in geheel Spanje voorgekomen. Volgens de officiëele, doch nog voorloopige opgaaf waren er Donderdag 1979 ziekte- en 791 sterfgevallen. Vrijdag tot' 3 uur kwamen er te Madrid 18 ziekte- en 11 sterf gevallen voor. Dr. Ferran is to Madrid om schik- kiugen te treffen voor zijn reis naar Eslramadura. Het totaal der cholera-sterfgevallen in Spanje tot 31 Juli is 34,003 en dat der aangetasten 114,714. De inwoners van het dorp Hijar weigeren zich aan de inëutiugen van dr. Ferran te onderwerpen. Het laatste bulletin, vermoedelijk de volledige opgavon van Vrijdag bevattende, constateert 3465 ziekte- en 1192 sterfgevallen, waarvan resp. 35 en 22 te Madrid. HEUSDEN, 4 Aug. t Het vorig jaar deelden wij mede dat hier een sociëteit was opgericht, die den naam voerde //Nous restons" (wij blijven) en waarvan elk lid verplicht was tijdens de bijeenkomsten uit een Goudsche lange pijp te rooken. Dezelfde gedachte bezielt ook eenige Hollanders in Amerika. Wij lezen ten minste in een Ame- rikaansch blad ,/Men zegt dut eene wederkcerige bewondering- societeit onder de Hollanders hier wordt opgericht welker leden den naam zullen aannemen van //The knights of the round table," en waar geen lid zal toegelaten worden die weigerachtig is eene lange Goudsche pijp te rooken." t DALEM. Door H. H. poldermeesters alhier, is tot Voorzitter van hun Collegie verkozen, de Heer G overt de Gier. Door Z. M. islo. aan den heer W. F. van Erp Taalman Kip, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Marine, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen. Tot Minister van Marine is benoemd W. L. A. Gericke, kapt. ter zee bij de Kon. Ned. marine, insp. van de artill. der marine; een en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. De minister van staat, de heer Modderman, is door ongesteldheid verhinderd den eed als lid van den Hoogen Itaad in handen des konings af te leggen. De tegenwoordige Minister zal de verder nog benoodigde 27,000 hoeden, na levering der 10,000, gunnen aan de Nederlandsche nijverheid. Wij zullen dus nu maar aannemen, dat oor spronkelijk gehandeld is uit kieschheid tegenover den vreemdeling, die hier zijn vinding tentoon stelde en dien men daarom niet wilde voorbij- - ---- gaan, toen men zijn model met eenige wijziging aannemelijk achtte. Vad. De wettelijke regeling der Staatsloterij zal lo Januari a.s. in werking treden. Tot buitengewoon opzichter van den Waterstaat te Werkendam is benoemd, de heer J. F. Borren, te Dordt. Uit. Juni was het bedrag der inlagen hij de Rijks-postspaarbank gestegen tot bijna 5 millioen viermaal honderd en twintig duizend gulden. Men schat het aantal van hen, die het nieuwe rijksmuseum te Amsterdam sedert de opening be zichtigden, op ongeveer 70000. Te Dordrecht is een adres ter teekening gelegd, waarin belanghebbenden bij de vaart in binnen- en buitenlandsche stroomen den Minister van Wa terstaat verzoeken, verandering te doen brengen in de slechte verlichting, waarvan de moeielijkste en gevaarlijkste der Zeeuwsche stroomen, het Yolkerak, is voorzien, en die oorzaak was van de vele ongevallen, aan tal van grootere en kleine vaartuigen in dat water overkomen. Zij meenen, dat dit geschieden kan door de witte boei No. 16 voor het inloopen van het Hel legat door een lichtboei te vervangen. Het is een hekend feit, dat het verkeer op de spoorwegen veel veiliger is dan eenige jaren ge leden door de verbetering op werktuigkundig ge bied en de voorzorgsmiddelen tegen ongelukken. Een zaak van groot gewicht bleef echter ook in het buitenland onopgelost, nl. het groot gevaar voor ongelukken waaraan de werklieden, die de wagens moet koppelen en losmaken, zijn blootge steld, doordat zij onder de buffers door dwars over de rails hun uitweg moeten zoeken. Bekend is het dat dit gevaar op de vele spoorwegen jaarlijks een niet onaanzienlijk aantal slachtoffers eischt. Van het grootste gewicht is het dus, dat op dit gebied een nieuwe uitvinding is gedaan, waarvan de eer toekomt aan deu heer Phil. Lindo te Delft. Hij heeft nl. een toestel uitgevonden, waardoor het gaan t.usschen de wagens t.ot het koppelen en los maken volstrekt onnoodig is. De toestel moet uit munten door eenvoud eu doet een ganschen om keer op dat gebied verwachten. Naar men ver neemt is het octrooi op deze uitvinding reeds in verschillende landen gevraagd en ten deele ver kregen, zoodat de zaak weldra publiek zal worden. t Het bestuur van den Calamiteusen Wilhel- minapolder (Zeeland) zal overgaan tot het doen maken van glooiing van Vilvoordschen steen, ter vervanging van versleten rijsbeslag. t Door het bestuur van het Calamiteuse water schap Baarland (Zeeland) zal worden aanbesteed het verdedigen van buitenberra door Vilvoordsche steenglooiing en het hestorten van onderzeeschen oever. t Het bestuur van den Calamiteusen Elisabeth- polder (Zeeland) heeft besloten tot het doen aan brengen van zinkstnkken en storten met Doornik- schen of Lessinesschen steen aan de zeewering. De hoogste prijs, een rijtuig met twee paarden, op de Haarlemsche paardententoonstelling, is ge vallen te Nieuwediep en getrokken door den dokter bij de marine, den heer A. B. en W. van Rotterdam hebben bij den raad dier gemeente een voorstel ingediend tot het slui ten eener 4% geldleening groot f 5,000,000, uit te geven in seriën van ten minste 500,000, een en ander ter bestrijding der kosten van open bare werken. Ds. P. Huët te Goes ziet geesten van afgestor venen en onderhoudt zich daarmede. Dr. Kuijper neemt hem dat kwalijk. En nu schrijft M. in het ft Wag. Weekblad.": /Eenige jaren geleden wandelde ik te Leiden langs den Wittensingel en ontmoette aldaar zeke ren M., wiens zoon vroeger leerling was op de scholen van het GenootschapM. S. G. waar ik als bestuurslid hem had leeren kennen als een veelbelovend jongeling. Op mijn vraag: #M. hoe maakt het uw zoon kreeg ik tot antwoord (/Mijn heer, hij is dood, mijn G., dien gij gekend hebt." En met mij meewandelende, verhaalde hij het volgende: ^Op zekeren nacht schrikte ik en mijn vrouw gelijktijdig wakker. Wij vroegen elkander wat ons deerde, waarop wij beiden getuigden, den bedoelden zoon in de golven der zee te hebben zien omkomen, en daarop verschrikt waren ont waakt. Gedurende den dag was herhaaldelijk ons gesprek over dien droom, en wij besloten den da tum op schrift te brengen. Eenige weken daarna kreeg ik een uitnoodiging van den heer K., ge wezen officier der marine en bestuurder der Kweek school voor Zeevaart, om tot hem te komen. Aan die uitnoodiging voldoende, werd ik ontvangen met de vraag: ^hoe maakt het toch uw zoon; kreegt ge binnen kort ook eenig bericht van hein Ont hutst antwoordde ik//mijn zoon is dood, mijn heer." Toen vervolgde hij//wanneer is hij gestor ven?" waarop ik hem den datum opgaf van onzen droom. Nu verklaarde de heer K. dat hij den vorigen dag van een vriend een brief ontvangen had met het verzoek om mij voorzichtig hekend te maken met den dood mijns zoons, die van het schip in zee gevallen, nabij de Kaap de Goede Hoop verdronken was, juist op denzelfden datum dien wij op schrift hadden gesteld." Kan deze geschiedenis als een waar feit ook dr. Kuijper met ds. Huët verzoenen? Door den bakker B. Bruins te Bellingwolde, is reeds het brood gebakken van nieuwe rogge. Bin nen den tijd van 24 uren stond het koren bij H. Hems op het l»'"3, is het gedorscht, gesehoond, gemalen en als nieuwe ^roggeustoel," met een palmtak getooid, in den handel gebracht. Te Roosendaal, bij Breda, is zulk een gebrek a3n regen- en pompwater dat men waschwater van elders moet aanvoeren, wat voor een cent per emmer wordt gekocht. Het drinkwater wordt tweemaal daags door het gemeentebestuur aan de bevolking verstrekt, waarna de pompen worden afgesloten. Zoo iets is te Roosendaal nog nooit gebeurd. Er hebben geruchten geloopen over de vree- selijke sterfte onder de arbeiders en ambtenaren te Panama, 3t vHandelsblad" kan verzekeren dat zij geheel onjuist zijn. Zelfs is van het Neder landsche personeel tot dusver niemand ernstig ongesteld geweest. Sommigen hebben wat koorts gehad, dat is alles. De heer Van Seters, sedert een jaar hoofduitvoerder der werken aldaar, meldt voortdurend dat de gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat. Nog onder den indruk van het treffend onge-, luk dat door de instorting van een gebouw tv Keulen heeft plaats gehad, deelt het yUtr. Dbl." mede dat het bij het afbreken der Remonstrant- sche kerk te Utrecht blijkt dat alle balken aan de draageinden geheel zijn vergaan, zoodat indien dit gebouw langer was blijven staan, binnenkort een ernstig ongeval mogelijk ware geweest. Een onderzoek naar den toestand van oude ge bouwen, zou derhalve in het belang der veilig heid zeker niet overbodig zijn. f Van de 65 aspiranten, die aan het admissie- exameu der Kweokschool voor Machinisten deelna men, werd het examen voldoende afgelegd door: O. van Amstel, O.-I. A. C. M. Assenbergs. Ber- gen-op-Zoom. T. C. Baarens, Kruiningen. J. E. Berg huis vau Woortmau, O.-I. J. A. van Beuuingen van Helsdingou, Amsterdam. G. C. Boele, idem. J. J. Bredius, idem. A. A. Oremer, Groningen. B. Dekker, Terschelling. B. G. Dimet, Leerdam. D. B. v. d. Does de Rjje, Rijswijk. J. M. Eringaard, den Haag. A. Esehauzier, Terschelling. H. C. C. Frais- sinet, Doesborgh. G. H. van Genderen, Maastricht. H. W. J. Greeven, Amsterdam. T. de Haan, Drie bergen. J. J. van Harreveld, Deventer. D. D. Ihle, O.-I. H. W. G. Joosten, idem. P. A. Kronóner, den Haag, J. A. G. Job, Amsterdam. C. M. B. Leffef, Nieuwendam. J. H. Lagt, Amsterdam. J. Menalda van Schouwenburg, Amersfoort. A. A, J. Moolaart, Amsterdam. H. Schipper, Rotterdam. G. H. J. Schou ten, Amsterdam. D. VV. Odenthal, O.-I. B. Parma, Midlum. M. P. L. Petri, Voorschoten. G. T. H. Rombouts, O.-I. E. E. de Roy van Zuidowijn, Am sterdam. D. A. Smits, Almelo. P. H. Steenhauer, Leiden. F. T. Stoinbuch, Breda. G. A. W. van Straaten, Apeldoorn. W. v. d. Tholl, Amsterdam. J. C. do Witt Hamer, Goes. Door nog eenige aspiranten werd het examen voldoende afgelegd, die echter niet geplaatst konden worden door gebrek aan gelegenheid voor intern» plaatsing, waarvoor zij alleen in aanmerking wensch- ten te komen. 'sGRAVENHAGfe, 1 Aug. 1885. Het is een van onds bekend verschijnsel dat invoering van nieuwigheden op maatschappelijk of economisch gebied aanleiding geeft tot klachten van hen die daardoor min of meer benadeeld worden. Zij die hun verstand gebruiken en zich óp d& hoogte hebben gesteld omtrent de gevolgen vair elke vreedzame revolntie voor het maatschappelijk loven, zullen zich ook voor de invoering van de een» of andere nieuwigheid niet zoo ongerust makeu, omdat hun uit de geschiedenis is gebleken- dat elke goede verandering in de maatschappelijke toe standen of in den bestaanden gang van zaken, veel meer voordeel aanbrengt voor het geheel, dan zjj nadeel voor sommigen veroorzaakt. Men kan het lieden, die niet op de hoogte der sociale vraagstukken zijn, niet kwaljjk nemen dat zg alleen hunne oogen geopend houden voor het noodzakelijk nadeel dat door de invoering eener nieuwigheid op het gebied van huu bedrijf, wordt gesticht en' niets willeu weten van de voordeeleu die er aam de andere zijde voor de geheele maatschappij door behaald worden. Hun eigenbelang brengt mede omi alleen acht te geven op hun oogenblikkeljjk voor deel en daardoor worden zjj soms onbillijk tegen over anderen die door de invoering der bewuste nieuwigheden werkeljjk voordeelen kunnen behalen. Maar dat personen, die door hunne medeburgers worden gekozeu om in een officieel college de be langen van handel en nijverheid te behartigen, zich niet beter op de hoogte stellen vau de na tuurwetten der maatschappij, kan in onzen, tjjd niet genoeg worden afgekeurd. De Residentie is de gelukkige bezitster van dat officieele college,, waarvan de meerderheid der leden meermalen heeft getoond wat een bekrompen opvatting zjji van de hun toevertrouwde taak hebben. De Haag- sche Kamer van Koophandel en fabrieken kan het deu ambtenaren toch maar niet vergeven dat zg in hun eigen belang en dat der bonnen de veree- niging Eigen hulp hebben opgericht. Reeds eenige jaren achtereen geeft die Kamer in haar jaarver slag, dat als bijlage in het Gemeente-verslag wordt opgenomen, als hare zienswijze te kennen dat voor tal van bedrjjveu de concurrentie met die ambte- naars-vereeniging nadeelig werkt. Met andere woorden beschuldigt die instelling* dus een gedeelte der Haagsche burgerij dat zij hunne medeburgers trachten te benadeelen en schijnt»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2