BUITENLAND. ""binnenland. Op 3539 cholera-gevallen, die, volgens de laatste berichten, weer in Spanje voorkwamen, zijn er 1230 doodelijk geweest. Zondag stierven in Spanje 1157 personen aan cholera. Het gerucht dat tusschen Spanje en Duitsch- land eene schikking zou zijn tot stand gekomen, heeft zich tot nog toe niet bevestigd. Ook in offi- eiëele kringen is te dien aanzien niets bekend. Men heeft onlangs te Madrid ontdekt dat groote hoeveelheden schapenvleesch en andere contrabande de stad werden binnengesmokkeld inde lijk wagens die de aan cholera gestorvenen naar het kerkhof hadden gebracht en daarna in de stad te rugkeerden. In de laatste dagen heeft op de Alpen een koude geheerscht alsof het een steen dik vroor. De toondichter Verdi doet veel goed met zijn geld. Volgens de »Menestrel« laat hij te Villanova op Sardinië, een groot ziekenhuis bouwen, dat nu bijna voltooid is. Hij schonk onlangs aan het armbestuur van Busseto een som van 16,000 frs. ten behoeve van een stichting en 6000 frs. voor andere weldadige doeleinden. Daarenboven heeft hij zijn pachters hij is een groot eigenaar wegens den slechten oogst 10 pCt. van hunne pacht kwijt gescholden. Bij Aale3und (Denemarken) hebben door een plot seling opkomenden storm 7 visschersbooten schip breuk geleden. 33 man zijn verdronkenslechts 2 werden gered, waarvan éen op Vigerö aankwam, na drie etmalen zonder voedsel in een boot rond gedreven te hebben. In de Staatsdrukkerijen te Berlijn, St. Petersburg, Stokbolm en Washington zijn sedert eenigen tijd staaldrukpersen in werking, die volgens het rotatie principe met gebogen staalplaten drukken. De con structie der pers en de daarmede genomen proeven zijn tot nog toe geheim gehouden. De staaldrukplaat vormt een segment van de gedurig ronddraaiende pietcilindersverkrijgt haar kleur van een compo- sit ierol en wordt door daartoe vervaardigde doeze laars gepolijst, die dit werk evengoed verrichten als geschiedde het met de hand. De drukcilinder is van grijpers voorzien, en neemt oij iedere derde omwenteling van den pietcilinder hiervan een af druk. Zulk oen machine levert 121500 afdruk ken per uur. Daar met de tot nut oe in gebruik zijnde handpersen hoogstens 50 afdrukken per nur kunnen verkregen worden, zoo is het groote voor deel der nieuwe machine nog al beduidend, vooral daar er slechts geringe kracht toe vereiseht, wordt. Berichten uit Zanzibar bevestigen het bericht dat Duitschland het protectoraat heeft aanvaard over het gebied tusschen de Tana- en Juba-rivieren. De bezetting van het eiland St. Johnes (ten N. van Zanzibar) door Italië is reeds geschied. Er heeft een aardbeving plaats gehad op de Canarische eilanden. Bijzonderheden ontbreken. Marshall, de eerste man die goud vond in Cali- forniëis dezer dagen treurige loop der om standigheden van ellende en gebrek gestorven. HEUSDEN, 81 Aug. t In een onzer vorige nummers maakten wij melding van het eerlang te vieren gouden feest door den heer F. J. M. Rits, notaris te 's Bosch, op nu verleden 26 Aug. Aan de ,/Prov. Noord-Br. Cour/' ontleenen wij nog omtrent den toenmaligen jubilaris Geboren te Heusden 24 Februari 1810, was hij allereerst werkzaam ten kantore van notaris Gerlach aldaar en later bij notaris Van Fenema alhier, tot hij den 26 Augustus 1835, dus op 25-jarigen leeftijd, benoemd werd tot notaris te dezer stede. Gedurende verscheidene jaren was hij lid van onzen gemeenteraad en had hij zitting als lid en voorzitter in verschillende colleges, terwijl hij thans nog voorzitter is van de Bossche afdee- ling der „Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Aan zijn rijke kennis op verschillend gebied paart de jubilaris groote werkkracht, die hem op zijn tegen woord igén 75-jarigen leeftijd nog is bij gebleven. Ilij was en is steeds de vraagbaak voor velen en verwierf zich vele vrienden. Talrijk zijn dan ook de blijken van belang stelling, die Z.WEd. op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen feestdag werden gebracht. Het kantoor was door de goede zorgen van vrienden handen keurig met groen en bloemen versierd. Het regende felicitatie», zoo uit de stad zijner inwoning als van elders, terwijl hem een reeks geschenken werden aangeboden. Wij vermelden van deze laatste een prachtige buste van den wijsgeer Socrates, hem vereerd door 't meeren- deel der notarissen in het arrondissement 's Her togenbosch." Een zacht en teeder handje, aan dat eeuer vrouw gelijk, strekte zich naar mij uit. »Ik.... ik dank u, dat gij gekomen zijtmijn heer.... ik wilde u gaarne eens spreken.* Deze woorden bracht hij met zekere matheid uit, een licht asthmatisch gereutel in zijne borst begeleidde ze. Hij bad zijn hoek in zijn leunstoel niet verla ten. Excuseer mij mijnheer,* zoo verontschuldigde bij zich. »Wees zoo goed, plaats te nemen.* Eu 9 wees naar een stoeldie aan den wand stond. (Wordt vervolgd.) Ook Heusden is terecht trotsch op een vróe- geren stadgenoot, die zijne aanvankelijke oplei ding alhier genoot om later gedurende een halve eeuw daarmede met zulk een gunstig gevolg in de provinciale hoofdstad werkzaam te zijn. Wij wenschen den geachten notaris dan ook nog me nig levensjaar toe, om met lust in zijn werkkring te blijven voortgaan en vervolgens met voldoe ning op de afgelegde levensbaan te kunnen te rugzien. t Onze oudste inwoner, de heer J. de Bruijn, herdacht op 28 Aug. 11. zijn 97jarigen geboor tedag, omringd door kinderen, klein- en achter kleinkinderen. Hoewel hij zelden buiten komt, is hij toch nog vrij wel. Alleen zijn gehoor laat te wenschen over. Zijn geheugen is echter nog zeer goed en gebeurtenissen van vóór 90 jaren kan hij zich nog duidelijk herinneren. Wij hopen dat het den geachten grijsaard nog gegeven worde, onder dezelfde omstandigheden over 3 jaar zijn honderdjarig feest te vieren. t UITWIJK. De collecte voor de school met den bijbel heeft bij de Ilerv. gem. vau Uitwijk en Waardhuizen de som van f 16.05 opgebracht. t ZUILICHEM a/d WTAAL, 26 Aug. De groote werkzaamheden op de steenfabriek alhier, het steen maken namelijk, zijn thans weder afge- loopen. Toch is er zoolang de waterstand niet te hoog wordt, nog iets te verdienen en wel met het aard-s c h i e t e n, dat is de klei delven waar van in 't volgend jaar steenen gebakken moeten worden. De loonen zijn, als overal, niet zeer hoog. t WAALWIJK. De prijs van het gas is alhier door het gemeentebestuur, ingaande 1 October a. s., van 12 op 10 cent per M3 gebracht. t ALMKERK, 27 Aug. Den 8 Sept. 1885 hopen Peter Schoenmakers en Johanna Dolislager hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Mogen die brave oudjes op dien dag veelblijken van deel neming ondervinden. De verjaardag der Prinses is op vele plaatsen op ongewone wijze gevierd. Het denkbeeld om een algemeenen feestdag te maken voor het ge- heele volk is wel in het water gevallen, maar dat neemt niet weg dat zich hier en daar toch commissies vormden, die groote kinderfeesten hebben georganiseerd. Naar men verneemt, heeft de regeering beslo ten, eene wijziging van art. 194 der Grondwet voor te stellen, en wordt het ontwerp daartoe de zer dagen aan- den Raad van State verzonden. De minister van justitie heeft bepaald dat aan ontslagen gevangenen, die binnen de 5 uren hunne bestemmingsplaats kunnen bereiken, geen reis geld meer zal worden verstrekt. Ingeval veergeld moet betaald worden, zulleu zij daarvoor van het noodige worden voorzien. De minister van Justitie heeft aan den procu reur-generaal bij 't gerechtshof te 's Bosch een bedrag van f 100 toegezonden, om uit te reiken aan den eongierge bij 't hypotheekkantoor te Maas tricht, J. J. Legras, onder dankbetuiging voor zijn moedig gedrag op 9 April 11. bij de geweldple gingen van Timmermans ten huize der familie van Oppen. De Minister van oorlog heeft bepaald dat voort aan bij militaire begrafenissen zooveel mogelijk geleiders en personeel zullen worden gekozen van de gezindte, waartoe de overledene behoorde. De Minister van binnenlandsche zaken heeft, ter stond nadat hij had kennis gekregen van het voor nemen om de kleine of Broerenkerk te Bolsward voor afbraak te verkoopen, zich rechtstreeks tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente aldaar ge wend, om aan dat voornemen geen gevolg te ge ven, in elk geval de slooping voorloopig aan te houden, opdat de Minister in de gelegenheid zij, den toestand nauwkeurig te doen opnemen en na te gaan, wat eventueel tot herstelling of behoud ware te verrichten. Te rekenen van 1 October a.s., wordt voor de inleggers in de rijkspostspaarbank in plaatsen, waar nevens een post-, bij- of hulpkantoor tevens een rijkstelegraafkantoor (waartoe ook die met tele- phoondienst behooren) gevestigd is, de gelegenheid geopend, om de overbrenging van aanvragen om terugbetaling op spaarbankboekjes (mits niet van het geheele tegoed) alsmede van de orders tot te rugbetaling, welke dientengevolge door den direc teur der rijkspostspaarbank warden afgegeven, door middel van den telegraaf te bespoedigen. Zooals men weet is door de Regeering rechts persoonlijkheid geweigerd aan het Sociaal-Demo cratisch Bond en thans is ook afwijzend beschikt op de aanvraag om goedkeuring der statuten van de naamlooze vennootschap //Het verenigingsge bouw Walhalla" te 's Hage. Als reden der weigering is opgegevendat ,/Zoowel uit de namen der oprichters en de be naming der op te richten naamlooze vennootschap als uit de bepaling van art. 16 der overgelegde ontwerp-akte duidelijk blijkt dat de vennootschap Het verenigingsgebouw //Walhalla" moet strek ken om lokalen beschikbaar te stellen voor verga deringen en bijeenkomsten der sociaal-demokraten en daardoor als door het bijeenbrengen van kapi taal het sociaal-demokratisch Bond in zijn stre ven te steunen." Wij vernemen dat de aanvragers voor het Nederlandsch Bond voor algemeen kies- en stem recht, de algemeene Nederlandsche werklieden vereniging en de sociaal-democratische werklie den-vereniging in Nederland, thans van de autori teiten in den Haag vergunning hebben verkregen tot het houden van een optocht te 's Gravenhaga met ander personen op Zondag 20 September a.s., 's middags 12 ure, onder voorwaarden dat daarbij geen muziek gemaakt, met de politie in overleg worde getreden omtrent den te volgen weg en men zich overigens gedrage naar de bevelen der politie. Het in den stoet ontrollen van vaandels is niet verboden. D. Ct. Een bekend geleerde van rijpen leeftijd en die een gedistingeerde betrekking in de maatschappij bekleedt, oppert in het //Wag. Weekblad" het plan om te stichten een bond van gehuwde man nen van rijpen leeftijd. Het doel van het bond zou zijn het doordringen in de geheimen der pro stitutie, haar leeren kennen en doen kennen, en uit de verschijnselen tot de oorzaken opklimmende, deze bestrijden of ter bestrijding opdragen aan die deelen van ons volk waarin de liefde tot het volk nog leeft. De leden zouden zich onderling moeten verbin den om het gevaar voor eer en goeden naam dat een ieder loopt, die in de feitelijke ontucht moet afdalen, gemeenschappelijk van en voor elkander af te weren of zoo noodig te dragen. De voorsteller verzoekt hun, die willen mede werken, hunne namen op te geven aan de redac tie van het //Wag. Wblad", die ze zal overbren gen aan ds. Pierson, die echter van dit schrijven niets weet. Hij echter zal over de uitvoering van het plan advies moeten geven. Aan de Vrouwen van Nederland is in den loop dezer maand eene circulaire gericht, waarbij in zeer kiesche bewoordingen de zaak der prostitutie aan het licht wordt gebracht, die zoo wel in bet buitenland als in het vaderland jonge dochters tot hare slachtoffers kiest. Het Bestuur van den »Nederlandschen Vrouwen bond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn* roept daarin alle Nederlandsche vrouwen op om zich tegen den tijd dat onze vertegenwoordigers weder bijeen komen, bij adres tot de Tweede Kamer te Wbnden, opdat middelen beraamd worden tegen dezen gruwelijken ongeoorloofden handel. De circulaire, uit 's Gravonkage verzonden, is geteekend door Het Bestuur van den Nederl. Vrouwenbond Douairière KLERCK, geb. Van Hogendorp. Mevrouw de Wed. J. A. SCHUURMAN, geb Elink Schuurman. Mevrouw GEVERS, geb. Vrolik. Baronesse T. P. MACKAY, geb. Van Lijnden. Mevrouw BEELAARTS VAN BLOKLAND, geb. Kneppelhout Van Sterkenburg. Gravin VAN HOGENDORP, geb. Gevers Doynoot. De Nederlandsche pers heeft gaarne medegewerkt om hieraan de noodige bekendheid te geven. Ook wij bevelen deze zaak gaarne bij alle weldenkende vrouwen aan. In een ontvangen schrijven van de Douairière Klerck deelt H.H.W.Geb. ons mede dat indien iemand te Hensden of in zijne omstreken zich moeite wil geven om hiervoor handteekenin- gen te verzamelen, men zich slechts tot genoemde eerste onderteekenaarster behoeft te wenden ('s Hage Alexanderstraat 11) om een lijst te ontvangen. Handteekeningen, buiten deze lijsten gesteld, zijn niet geldig. Te Rotterdam is van wege de Vereeuiging tot verbetering van Armenzorg op een aantal plaatsen een biljet, aangeplakt van den volgenden inhoud: »Er wordt geklaagd over toenemend gebrek aan werk. Dit is niet enkel een gevolg van vermin dering van welvaart in de stad. Er is nog een andere oorzaak. De toevloed van gezinnen van het platte land en uit andere steden vermeerdert het aantal werkzoekenden. Zij vinden niet altijd werk, maar toch blijven zij hier wonen, ten nadeele der Rotterdamsche werklieden. Velen dreigen ge heel te verarmen en ten laste te komen van de armbesturen. De Vereeniging tot verbetering van Armenzorg acht zich verplicht vreemde werklieden te waar schuwen, dat zij thans moeielijk op werk, zeker niet op onderstand kunnen rekenen. De vereeniging zal dezen winter niemand onder steunen, die in den loop van het jaar te Rotter dam kwam wonen. Zij hoopt, dat die maatregel zal bijdragen om den toevloed van onnoodige werkkrachten te stuiten.* Voor de leening, groot f 132.500, ten laste der gemeente Bergen-op-zoom, is ingeschreven voor 139.000. Te Maastricht zal ter gelegenheid van de ker mis, op Dinsdag den 15 September a. s., van wege de sociëteit ,/Momus" een //groete weijer-concours" (groote vlieger-wedstrijd) worden gehouden voor. kinderen van 8 tot 15 jaren. De heeren Arie Smit, president der Kon. Maat schappij //De Schelde", en Jos. Van Raalte, di recteur dier Mij., hebben zich, volgens het /yDbl.", naar Bremen begeven, ten einde met den //Breraer Lloyd" een contract voor het aanloopen van de Duitsche stoombooteu op Australië en Azië te sl uiten. t Het bestuur van het polderdistrict Mras en Waal zal overgaan tot de verbreeding, verzwaring en verhooging van gedeelten dijk langs de Waal te Wamel. t De Staten van Groningen hebben besloten te doen overgaan tot de verwijding van de iuvaart der haven aan het Hoendiep. In de treinen tusschen Vlissingen (haven) en Venloo, welke in beide richtingen op de bloten der Maatschappij Zeeland" correspondeeren," zal van 1 Sept. af een restauratierijtuig zijn geplaatst, tot welk rijtuig reizigers, voorzien van plaatsbe wijzen 1 e klasse, recht van toegang hebben, zon der verplicht te zijn daarvoor te suppleeren. Rei zigers 2e klasse kunnen van het rijtuig gebruik maken tegen bijbetaling van f 1,80. Degenen, die in het restauratie-rijtuig plaats nemen, zijn verplicht eenige vertering te maken. De nachtvorsten zijn dit jaar de schrik der landlieden in Drente. Ouden van dagen herinneren zich niet in Augustus ooit zulk weer gekend te hebben. In de afgeloopen week vroor het weer hard. De late boekweit, na de eerste nacht vorsten overgezaaid, stond in vollen bloei, doch is nu andermaal afgevroren, zoodat de oogst to taal mislukt is. Ook boonen, late aardappelen en het jonge groen hebben iu Drente veel geleden. Werkelijk 1885 maakt het gezegde ,/Het vriest hier tot den 31e Juli, om den le Augustus weer te beginnen," tot eene treurige waarheid. Te Bergharen is de verhouding van de raads leden tegenover den burgemeester nog steeds zeer gespannen. Wel kwamen ze dezer dagen met hem ter vergadering bijeen tot onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw benoemde leden (alleen de herkozen oude) maar tevens werd, naar wij verne men, een besluit genomen dat de toestand nog meer in verwarring moet doen komen. Het is bij na ongeloofelijk en zoo het waar is, is het de on gerijmdheid zelve, maar, naar ons verzekerd werd, gaf de raad aan den secretaris last zijn werkzaam heden geheel staken, onder aanzegging dat hij ou- middelijk ontslagen zou worden, indien hij in zijn qualiteit als secretaris nog een pen op papier durf de te zetten. T. C. Te Vrijhoeven-Kapel (N.-B.) is het nette en doelmatig ingerichte nieuwe Raadhuis door het Gemeentebestuur in gebruik genomen. Naar men mededeelt, zal het nieuwe gebouw ook gedeelte lijk nieuw gemeubeld worden, evenwel zonder be zwaar van de Gemeentekas. De heer Teixeira de Mattos, bankier te Am sterdam is, op de mailboot //Prinses Elizabeth", terugkomende van Engeland, aan een beroerte overleden. Naar men verneemt, is de heer J. A. H. B., notaris te Utrecht, zoek. Het passief moet zeer aanzienlijk zijn. Te Goes is een brievenbesteller uit zijne be trekking ontslagen, wijl hij zich veroorloofde brieven, voor een bepaald persoon bestemd, ach ter te houden en van den inhoud kennis te nemen, ten einde zich geldelijke voordeelen te verzekeren door dreigement van openbaarmaking der corres pondentie, door den beambte compromitteerend geacht voor den geadreseerde. De September-aflevering der //Katholieke Illus tratie" is ter eere van den //Prinsesjesdag" voor een groot deel aan Prinses Wilhelmina gewijd. Het nummer bevat op den omslag een Volks lied" Al is 't Prinsesje nog zoo klein, Hoezee Eens zal ze Koninginne zijn, Hoezee enz. Voorts een flink uitgevoerd portret in kleuren- steendruk van Tresling Co., een gedicht van B. van Meurs, Grootje oau 't Prinsesje, en een gedicht van J. B. van der Lans. Jl. Zondag avond had aan de Voorstraat nabij de Nieuwbrug te Dordrecht een volksoploopje plaats, doordien een troep brooddronken personen een heer uit louter baldadigheid den hoed van het hoofd sloeg. Een niet in dienst zijnd agent van politie 3e klasse, die met zijn vrouw wan delde, ergerde zich daaraan en maande de personen tot kalmte aan. Deze waren daarmede echter minder gediend en vielen gezamenlijk den agent aan, dien ze op den grond wierpen, de kleeren van het lijf scheurden eti slagen en schoppen toebrachten. De politie is er in geslaagd de daders op te sporen en heeft tegen hen proces-verbaal opgemaakt, zoodat zij spoedig de gevolgen hunner handeling zullen ondervinden. In den gevel van //Het bonte paard" te Lek- kerkerk vindt men een steen, die in bas-relief de volgende allegorie bevatMiddenop staat een boon* met appels, waarin kronkelend een slang, links daarvan een man en rechts eene vrouw. Het ge heel doet denken aan Adam en Eva, op het oogen- blik der verleiding. Het onderschrift is voor iemaiw! die niet de Fransche taal machtig is, moeielijk te ontcijferen. Het luidt: Het A A. 10 is 11; 8 zoekt die 20. Het (riu volgen een paar a's) para (10 dix) dies is (11 onze) ons; (8, huit) Wie 't zoekt die (10 vingt) vindt 'i.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2