HOOG LOOJV eene Keukenmeid, Keukenmeid, nette WERKMEID, HypotkeekJbanL AMER1KAANSCHE BOENWAS Brieven uit de Residentie. "INGEZONDEN. Boekaankondiging. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN." AD YERTENTIEN.ggM Dankbetuiging. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. MVLLEB JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK voor Meubels en Marmer SPIRITUS VERNISSBN. H. W. Kruijs Zoon, "Wordt" GEVRAAGD Keukenmeid en Tweede Meid. Veen bij Heusden. Het gebouw dagteekent van 1604; waarvoor het toen gebruikt werd, is niet bekend. In deze eeuw werd het geruimen tijd als vergaderplaats van den gemeenteraad bestemd, maar sedert de oprichting van het post- en telegraafkantoor werden Lekker- kerk's belangen in de bovenzalen daarvan bespro ken. Men heeft getracht het relief door kleuren duidelijker te laten sprekenof het evenwel daar door in waarde gewonnen heeft, laten wij aan den beschouwer over. Onder Delfshaven is een 38-jarige vrouw door de stoomtram overreden. Zij viel nl. van een der balcons. De vrouw bleef op de plaats dood. In de Rietlanden te Amsterdam is een beambte van de Holl. spoor in hechtenis genomen, als ver dacht van zich geruimen tijd geleden schuldig ge maakt te hebben aan diefstal van eenige kostbaar heden uit een colli. Op het Hollandsch Diep is van de //Vrouw Wilhelmina" de schippersknecht Andries Ambachtsheer door het overslaan van het zeil over boord geraakt en verdronken. Het 11-jarig dochtertje van den winkelier N. te Weert is uit een boom gevallen en aan de gevolgen be zweken. De vrouw van M. M. te Oud Beier land had het ongeluk de brandende petroleum lamp om te stooten, met het ongelukkig gevolg dat het brandende vocht met haar kleeren in aan raking kwam, en ofschoon spoedig hulp verleend werd, kreeg zij zulke brandwonden dat er weinig hoop bestaat haar in het leven te houden. 's GRAVENHAGE, 31 Aug. 1885. 's Konings eenige dochter viert haar jaardag. Het aanvallige Koningskind, op wier schouders later de zware taak zal rusten het Nederlandsche volk te besturen, heeft den leeftijd van 5 jaar bereikt. Wanneer het der Voorzienigheid behaagt haar te sparen, wat ieder rechtgeaard Nederlander zeker zal wenschen, dan is het wellicht voor haar weg gelegd, ons een nieuw krachtig Koningsgeslacht te schenken, dat aan de deugd en minzaamheid der tegenwoordige Koningin, den moed en de vastbe radenheid van het Oranjegeslacht paart. Zij die vroeger niet waren ingenomen met het tweede huwelijk des Konings, en meenden dat dit voor de troonsopvolging niet noodig was, dachten natuurlijk niet dat in zulk een korten tijd do beide Koningszonen ons door den dood zouden worden ontnomen. Nu deze beide Vorstentelgen op nog jeugdigen leeftijd zijn overleden, mag men dubbel verheugd zijn dat onzen Koning, hoewel reeds niet jong meer zijnde, tot een nieuw huwelijk is over gegaan en ons daardoor heeft, behoed tegen het, overgaan der kroon in eene zij-linie van zijn ge slacht. Wel is waar was een zoon ons liever ge weest, maar ook de dochter kan er van verzekerd zijn dat het, Nederlandsche volk steeds zal blijven beseffen welke verplichtingen het aan het Huis van Oranje heeft. Meer nog dan bij het bestuur van een man, zullen de Nederlandsche staatslieden later al hunne krachten inspannen om de vrouw met hun raad en daad te steunen. En mogen er dan onder ontevredenen al eens stemmen opgaan tegen een monarchale regeering, het meerendeel van ons volk zal, wanneer de troousopvolgster later wordt wat zij nu reeds doet verwachten, met die onto- vredenen niet instemmen, maar haar trouw ter zijde staan. Het lieve, schrandere Koningskind groeie voor spoedig, behoed door de trouwe zorgen van Haar vader, geleid op Haar levenspad door de raadge vingen van Haar lieve moeder, die reeds dadelijk bij hare komst in ons land, de harten van allen die haar leerden kennen, heeft gestolen. Raadsmannen, verknocht- aan het, Oranjehuis, geven Haar onderricht in de staatkunde eu doen Haar eene verstandige en beleidvolle Koningin worden, wier bestuur tot een zegen voor ons dier baar Vaderland moge strekken. Zij dit de wensch van het geheele Nederlandsche volk op haar vijf den jaardag. Het is echter te betwijfelen of het geheele volk or mede zal instemmen, want velen leenen tegen woordig maar al te veel het oor aan de opruiende betoogen van hen, die niet tevreden zijn met de bestaande maatschappelijke toestanden. Niet alleen dat de minder ontwikkelden onder de sociaal-de mocraten in hunne vergaderingen allerlei onzin over de groote sociale vraagstukken ten beste ge ven, maar ook zg die beter op de- hoogte zijn, doen wat zij kunnen om in geschriften do^r al lerlei, soms onjuiste, voorstellingen, de ontevreden heid nog grooter te maken. Juist nu door een samenloop van omstandigheden de behoefte aan werk zeer groot is, vinden die menschen, wier eenig doel is onrust te verwekken, een ruim veld voor hunne arbeid. De overheid is tot nog toe, naar mijn inzien, daartegen niet voldoende han delend opgetreden. Zij heeft waarschijnlijk gemeend dat de in die geschriften voorkomende opruiende taal, geen gevolgen zou hebben. De woelingen die in den laatsten tijd in eenigeu der voornaamste steden zijn voorgekomen, bewijzen genoeg dat dit verkeerd is ingezien. Ook de meeste burgers heb ben tot nog toe gedacht dat het met die socialis ten hier te lande zoo'n vaart niet zou loopen en de sociale beweging min of meer beschouwd als een tijdverdrijf van werklieden, die ook eens mede wilden praten over maatschappelijke onderwerpen. Wanneer de aanhangers van die partij geleid wer den door menschen die op vreedzame wijze ver betering der bestaande verhoudingen wilden bereiken, zouden zij sympathie verdienen. Maar men behoeft slechts eene enkele maal kennis te hebben genomen van de in hunne geschriften voorkomende opruiende taal, om te weten dat het die leiders niet om wer kelijke verbetering, maar om geheele omverwerping van het bestaande te doen is. Hetgeen de hoofd leider der sociaal-democraten in het door hem ge schreven werkje »Hoe ons land geregeerd wordt op papier en in werkelijkheid» o.a. zegt over den Ko ning en het Koningschap, geeft reden tot ernstig nadenken. Slechts enkele zinnen wil ik in dit schrijven aanhalen, om uwe lezers te toonen dat eerbied voor het Koninklijk gezag nu juist geen eigenschap van een sociaal-democraat is. Nadat schrijver na melijk heeft beweerd dat een onschendbaren Koning eigenlijk een idioot is, zegt hij verder dat een grondwettelijk Koningschap eeu onding en eene staatkundige ongerijmdheid is. Een van tweeën, heet het, of de Koning moet gehoorzamen aan den wil der meerderheid, maar dan is hij overbodig en dient voor niets anders dan versiering, of wel hij staat boven allen en kan door zijn stem een voudig beletten dat wetten tot stand komen, maar dan is zijn wil wet. Daarna gaat schrijver verge lijkingen maken tusschen de kosten van een Ko ningschap en een Republiek, waaruit blijkt dat het laatste goedkooper is, om met de volgende liefe lijke ontboezeming te eindigen: Het Koningschap is dus niets anders dan het kind der barbaarsch- heid, in oorsprong steunende op woest geweld en onverzaadbre eerzucht, in zijn voortgang op li.t en sluwheid of aanmatiging en nog steeds heilig beschouwd door de prearogatieven die er aan worden toegekend. In beginsel eene aanranding van 't verstaud en in praktijk tirannie, in sn ijd met recht en zedelijkheid, zal het, geheele Koning schap verdwijnen, zoodra de volkeren mondig zijn geworden.» Zijn deze woorden niet voldoende om alle wel gezinde vaderlanders te doen zien dat de Koning en na hem de aanstaande Koningin behoefte heeft aan hunnen steun. Daarom de handen ineen ge slagen, gij allen die het wol meent met VaderhiLd en Vorst, opdat de ontevredenheden de overhand niet krijgen. Alleen den werkman die op vreed zame wijze zijn plicht wil doen in tijd van nood de behulpzame hand geboden, en daardoor aan de andereu getoond dat indien zij met geweld be ginnen, zij hun doel toch niet zullen bereikeB. Wellicht zullen die ontevredenen spoedig, evenals de nihilisten, van geweldpleging afzien, en alleen door kennis en zedelijke beginselen hun doel trachten te bereiken. X. Is de gevolgtrekking wel juist? In het hoofdartikel ,/Over Vliegers" (zie het vorig no. dezer courant) wordt o. a. melding ge maakt van de behandeling, die een busklant van zijn apotheker zou ondervonden hebben. De jongen van een busapotheker komt bij een busklant een fleschje brengen met een rekening ad 60 cents. „Maar," zegt de vrouw van den zieke, ,/ik ben in de bus." „Zoo," antwoordt de jongen, //geef dan de flesch maar mee terug, dan moet u die niet hebben." De geachte schrijver trekt uit dit antwoord van den jongen deze conclusie „Begrijpt ge, zoo'n busklant krijgt wie weet wat, maar zeker niet dezelfde kwaliteit als een vrije klant." De schrijver gaat hier te ver, dunkt mij. Met welk doel zou een busklant een mindere qualiteit krijgen dan een vrije klant? Mij dunkt, als er al van onedele drijfveeren sprake is, zal de beste me dicijn den arme verstrekt worden; van den rijke maakt men dan liever een melkkoetje! Een mijner vrienden in een groote stad gaf in een apotheek zijn recept af. Toen hij om de me dicijnen kwam, was de apothekersbediende van meening dat hij een busklant was en had daarom de poeders in een eenvoudig papiertje gewikkeld. Toen hij zijn vergissing bemerkte, daar mijn vriend de kosten vroeg, deed hij de poeders in een net doosje. Het geneesmiddel was hetzelfde gebleven alleen het omhulsel was iets behagelijker ge worden. Zou dit het geval ook niet geweest zijn met bovenbedoeld fleschje? Het zal een fleschje zijn geweest met een verguld papiertje. Eenvoudige papiertjes zijn voor busklanten. De gegoeden mo gen die mooie papiertjes duur betalen de waar blijft dezelfde. Het valsch begrip, dat de arme voortdurend verongelijkt wordt, mag geen ingang vindende gegoede wordt meer bij den neus genomen ah van min edele bedoelingen al sprake is. Aug. '85.J. HOBBEL. pe Katholieke Illustratie» heeft haren 19en jaar gang geopend en, wij moeten het volmondig be kennen, zij neemt met eiken jaargang toe in keurige uitvoering. Wij hebben het eerste maandelijksche nummer voor ons liggendat zoowel uit- als in wendig bijzonder aantrekt. Het omslag bevat een volkslied voor den nieuwen nationalen feestdag op Prinsesjesdagvervaardigd door den heer J. L. van der Lans. Het eerste couplet luidt aldus: Al is 't Prinsosje nog zoo klein, hoezee! Eens zal ze Koninginne zijnhoezee De Oranjestam sterft nog niet uit, Maar bloeit weer in deez' jongste spruit! Hoezee! hoezee! hoezee! (bis.) Onder de verschillende Illustratie'sdie het ge heel versieren, noemen we in de eerste plaats eene chromolithographie, voorstellende II. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlandenvervaardigd op het bekende atelier der Heeren Tresling Comp. te Amsterdam en gedrukt op getint papier, die de abonné's als premie gratis wordt aangeboden. Ver der treffen wij niet minder dan zestien houtgra vures in deze eerste aflevering aan, die met elkander wedijveren in losheid van toekening en keurige uit voering. Een strandgezichtje van Raup eu een tafereeltje van Thiel, zoomede een duingezicht naar Artz, zijn allerliefst gekozen. Ook de Autwerpsche tentoonstelling geeft veel stof aan tekst en illus- tratiëu, terwijl de prijsraadsels, als rebus weêrgege- von, het geheel voor elk huisgezin aanlokkelijk maakt.. Met lof zonden wij nog veel van deze eerste af levering kunnen gewagendoch waartoe zou dat dienen. De vele abonné's behoeven wij niet voor te lichten en zij, die nog geen abonnement namen, kunnen tegen eene uitgave van slechts 90 cents per drie maanden zich dit werk aanschaffeneen prijs die voor niemand bezwaren kan opleveren. Voorts is de eerste aflevering bij alle boekhan delaren ter inzage voorhanden. Zij die dus met deze Illustratie nog geen kennis maakten, kunnen zich vooraf bijna overal van den iuhoud overtui gen en wij houden ons overtuigd, dat de kennis name zeer bevredigend zal zijn. Een beproefd middel, om de roeken of zaadkraaien van het in den akker gezaaid -*raan af te houden, bestaat in het gedurende eenige uren laten weeken van het graan, waarna dit op den dorschvloer wordt uitgestrooid en de massa met menie bestrooid en daarna flink met een houten schop doorgewerkt wordt, totdat de korrels droog beginnen te worden. De hoeveelheid menie is voor 50 cent op 50 halve kilo's zaadkoren. De kraaien zullen het, hoe af gelegen het bouwland ook moge zijn, dan niet aan roeren. In Duitschland is het gebruik van menie bij het in den grond brengen van boschzaden reeds lang in gebruik. Veend. Ct. Onder het opschriff Statistiek van Boter» geeft het weekblad »de Boterhandel» de volgende bij zonderheden Van dit onontbeerlijke artikel in elke huishouding wordt de grootste hoeveelheid in Duitschland be reid, namelijk 162,400,000 Kg., en nog wel geheel voor binnenlandsch gebruik. Dan volgen Groot- Britannië met Ierland, Frankrijk en Rusland, die jaarlijks 91,350,000 Kg. produceeren; met dit ver schil echter, dat het eerste rijk 208,350,000 Kg., voor de comsumptie noodig heeft, dus nog invoert, eu de beide overige landen nog eeu klein gedeelte uitvoeren. Oostenrijk produceert 89,320,000 Kg. geheel voor eigen consumptie. Holland heeft in dit artikel den grootsten uitvoerhandel. Van de 46,690,000 Kg., die hier jaarlijks worden bereid, gaan 36,340,000 naar het buitenland. Gemiddeld heeft Europa eene opbrengst van 660,765,000 kg. tegen 169,215,000 kg. consumptie en de Vereenigde Staten 375,550,000 kg. boter- bereiding en 355,250,000 kg. consumptie. In Holland geeft het vee de moeste melk, ge middeld 175 lbs. 19,5 kg.; in Italië het minst, nl. 17 lbs. 7.7 kg.; België volgt op ons land, vervolgens de veestapel in Scandinavië en Duitschland. De bewoners van het Britsche rijk gebruiken het meeste melk, ong, 13 lbs. 5.9 kg. per persoon en in Scandinavië 11 lbs. 5 kg. De Russen 2 lbs. en de Italianen 1 lbs. per per sonen. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. voor Eist bij Amerongen, ds. F. J. C. Sehook, te Andel. Chr. Geref. Gemeente. te Dordrecht, (afd. Kromhout), ds. K, van Goor, te Nieuwendijk. Uit een staat, overgelegd op de thans gehouden Synode der Chr. Ger. kerk, blijkt, dat zij thans bijna 150,000 leden in Nederland telt, waarvan ruim V5 in de prov. Groningen. De Dordtsche Courant bevat het volgende als ingezonden DEN 31 AUGUSTUS 1885. Rijs feestlied, rijs! hef aan den zang, Ten vollen boezem uit, Rijs op, 't geldt aller dier belang, Oranje's teed're spruit; Hoe Neerland's volk zijn vorsten mint, Dat tuigt eeuw uit eeuw in Gij meest thans vijfmaal jarig kind, Eens Neérland's Koningin Heil u, heil vorst'lijk ouderpaar! Dat zulk een schat bezit! De diadeem van 't echtaltaar! Waar gansch een volk voor bidt! Heil kindreeds voerde uw wieg ten troon, Hield kroon en scepter in, Heersch eens door deugden méér nog schoon, Als Neérland's Koningin »God! die der volken lot bepaalt, »Dat kind aan Neêrland gaf, x>Dat Uwe zorg haar pad omstraal', »Wij smseken van U af: Bewaar haar, telg aan ons verwant, »Door vad'ren trouw en min »God! kroon haar eens door Uwe hand »Tot Neérland's Koningin!» Rijs op dan, feestzang, overal, Weerkaatst tot 't verste strand Der vad'ren leus: »Wat sta of vall', Oranje en Nederland!» Zij, van wie 't nakroost hulp verwacht, Reeds rijk door aller min Zij leev! de hoop van 't nageslacht, Eeus »Neêrland's Koningin!» Dordrecht. J. K. Op een der geschilderde glasruiten, onlangs aan de St. Bavo-kerk te Haarlem geschonken, komt o. a. ook Laurens Jz. Koster voor, als uitvinder der boekdrukkunst. De Spectator» dicht in zijn pluksel op dit feit het volgende versje Lou Jansz. de Haarlemiet, van wien historie meldde, Dat hij der Lieve Vrouw lantaarne eens herstelde, Die nooit de drukkunst vond, een kaarsengieter braaf, Herleeft als Coster weer in 't glasraam van Sint Baaf, Zoo geeft de stedetrots, met vroom bedrog in 't ende, Voor 't licht der wetenschap, weer 't kaarsje der (legende. Voor eenige dagen, zoo verhaalt de Midd. Ct.,« werd te Yerseke een troepje werkmeiden, bezig met oesterpannen te krabben, door hun opzichter, die eenige oogenblikken afwezig geweest was, op eene eigenaardige bezigheid betrapt. Zij hadden nl. ieder een spiegeltje en een fleschje bij zich en waren bezig zich met den inhoud van dit laatste te blanketten O ijdelheid der ijdelheden! Een pannenwerkster in broek en laarzen en geblankette wangen Wie kent zeldzamer combinatie Een couplet te Brussel op straat gehoord Góde gij moe nór de Congo, Dór moetche nie' mier werken, M'eeten, me drinken op ons gemak En me slópen gelijk de verrekens De Indische dames schijnen geen schrikkeljaar af te wachten. Een Hollandscbe wachter op den vuur toren ontving dezer dagen het volgende briefje: Lieve Mijnheer Alle dag ik donk om u en kan u niet vergeten. Wanneer toch komt u terug van die nare Ambarawa? u als zoo lang weg, mij hart is mij niet lekker, altijd maar piker met uik ben een rare mei -je. ik gehoord u houdt veel met mij maar u durf niet spre ken ben u noch ziek Als ik met u getrouw ik vind niet lekker vuurtoren; machinees lekkerder; waarom jij niet machinees, ik gehoord vroeg,r jij machinees waarom nou vuurtore? is altijd zoo veel op die trap penlopen, jij ziekals jij mij wil schrijven jij moet adres jufvr. Hansen die is mijn kameraad waarom zo noeme jou frikkie? ik vin niet mooi; maar ik gehoord jou naam Frederik die is meer mooi. Nu dag lieve mijn beer mag ik Frederik noeme ik zend n veele groeten Uw Mien, Practisch. Dochter: Mama, eigenlijk is zü9 Chris er beter aan toe dan ik. Moeder: Waarom, mijn kind? Dochter: Ja, ziet u, zij is in het begin van de maand jarig en dan heeft papa nog geld, maar mijn verjaardag is in het laatst van de maand en dan is het gold op. t HEUSDEN, 29 Ang. Boter 0.74 4/ 0.80 p.r stuk van 6 ons. Eieren 3Y2 4 cent. 's HERTOGENBOSCH, 31 Aug. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 166 stuks. De prijs was le kwal. van 0.46 tot 0.48; 2e kwal. van 0.44 tot 0.463e kwal. van f 0.42 tot, 0.44 per kilogram. De prijs der boter was 1.18 a f 1.30. Ik betuig door deze mijnen hartelijlten dank aan allen, die mij blijken gaven van hunne belangstelling bij mijn, den 26n dezer maand, gevierd gouden feest als Notaris te's Her togenbosch en verzoek hen deze algemeene dank betuiging te willen aannemen als aan ieder in het bijzonder gerigt. E. J. M. RITS. Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschap, ondervonden bij de herden king van ons Vijf-en-twintigjarig huwe lijksfeest, betuigen wij bij deze, ook namens onze kinderen, onzen welgemeenden dank. P. M. VAN SERMONDT en Echtgenoote. GEVRAAGD, in Steden en Dorpen, soliede personen, die geschikt eu genegen zijn als BODE fliuk te werken, voor de Afdeeling Begrafenis-Uitkeering eener Koninklijk goedgekeurde Levensverzekering- Maatschappij. Eranco brieven, met opgaaf van beroep en in- formatiën, letters A. A., bij A. TER WEEME, Handelsdrukkerij, Open Rijstuin 16, Botterdam P. G., die goed kan koken en tevens huiswerk wil verrichten. Adres: Mevrouw VAN HELOMA te 's Bosch, St. Jorisstraat. In een Hotel te 's BOSCH wordt ten spoe digste verlangd eene en tegen NOVEMBER a.s. of eerder eene tevens genegen om behulpzaam te zijn in de be diening. Beiden tegen flinke huur, naar geschiktheid. Brieven onder letters K M aan den uitgever dezes. de Wapens ran HEUSDEN en ALTENA. Bedankt Beroepen: 's-Bosch, 28 Aug. '85. Amersfoort31 Aug. '85. De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen tegen matige rente en administratie-kosten Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.f 500. 100.en f 50.rentende 4*/$ a pari, aflos baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN, de Heer Deze Boenwas kleeft niet, laat geen vette streepen na en is onmiddellijk glanzendze is de beste tot heden beleend en wordt verkocht in fleschjes a 171/2 Cent. Deze Vernissen zijn in kleine Jleschjes voorhanden en zijn zeer geschikt voor het vernissen van Orna menten van Meubels, Bronzen en Koperen voorwerpen Etiketten enz., dus voor huishoudelijk gebruik zeer aan te bevelen. Verkrijgbaar bij Handelaren in Verfwaren en Vensterglas, bekroond op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam 1883. DEPOTHOUDERS voor de Amerikaansche Boen was en Spiritus- Vernissen gevraagd, tegen ruim rabat. 's-Bosch, I'ostelstraat. Tegen toezending van ƒ3.40 ontvangt men franco door het geheele Rijk 6 Jleschjes Amerikaansche Boen was en 5 Jleschjes verschillende Spiritus- Vernissen met penseel en en gebruiksaanwijzing. Ook 12 Jleschjes Boenwas franco tegen verzending van f 2.10. In depot te Heusden bij J. Boeren. Waalwijk W, Baym*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3