BUITENLAND. BINNENLAND. wat schaadt dit, indien ze maar waarheid bevatten P Waarom lachen zij dan over hem en zijne vrouw Of ze weten niet wat zij voor hem is, of ze weten het en zijn er nijdig om. Mo gelijk ook dat een of ander zich schaamt wijl hij zijne vrouw, die eveneens deugd zaam en huiselijk was, niet goed behandeld heeft en zoo zelf de schuld draagt dat zij zoo geheel het tegendeel is geworden van zijn kameraads vrouw. Te Brussel zjjn dezer dagen Belgische spoorweg- aandeelen gestolen tot een bedrag van 400.000 fr. De dieven worden te Londen gezocht. Te Brussel is zekere Janssens, 36 jaren oud, met zijne vrouw in hechtenis genomen, beschuldigd van voor eene som van 400,000 frs. aan effecten gestolen te hebben ten nadeele van de moeder des eersten. De vastliggende ballon van de Antwerpsche ten toonstelling, genaamd >l'Etoile,» gezagvoerder Tou- let, is in den nacht van Woensdag op Donderdag 11. voor goed opgestegen en gebarsten teruggekomen. De ballon bestond uit twee deelen. Het boven ste, van zware dubbele zijde, was met gas gevuld; in het onderste deel, van een lichtere stof, bevond zich enkel lucht. Den vorigeu dag was de ballon nog meermalen met succes omhoog gestegen, maar des avonds waren een paar ankertouwen gespron gen en toen de wind toenam, hadden de overigen zooveel meer te lijden. Daarbij kwam in den naad, die de twee deelen samenhield, een barst, waar door de lucht uitstroomde en de gas zoodanig de overhand kreeg, dat het met gas gevulde deel zich losscheurde en achtereenvolgens al de ankertouwen deed springen, waarna de ballon met duizelingwek kende snelheid omhoog steeg. Daar, in de lucht barstte de »Etoile« met een sterkeu knal en daalde verfrommeld als een reusachtig dwijl uit de ster renhemel naast de tentoonstellingsgebouwen neer. De nachtwachten van de tentoonstelling waren van deze vertooning de bewonderende ooggetuigen. De 4554 meters hoogen Dom in 't kanton Wal- liserland (Zwitserland) is voor 'teerst beklommen door den Engelschman Carter, vergezeld door de gidsen Taugwalder en Umseng. Deze beklimming word vroeger als bet summum van gevaarlijkheid beschouwd en derhalve nooit ondernomen. Waarschijnlijk zullen er nu wel spoedig onge lukken op dien berg gebenren. Men verzekert dat eenige groote handelshuizen te Berlijn een adres aan den rijkskanselier von Bismarck hebben gericht, waarin zij verzoeken bij de Spaansche regeering te bewerken, dat de stad Madrid voldoet aan hare verplichtingen ten op zichte van de Duitscho onderdanen, die gemeente waarden in hun bezit hebben. De keizer van Duitschland heeft een klein pen sioen verleend aan de weduwe en kinderen van een oud soldaat der landweer, tot belooning eener hel dendaad welke te weinig bekend is. Het was in 1870/71. De Duitschers hadden het station Fonte- nay bezet en er een wacht gelaten. Fransche scherp schutters vielen die wacht aan, doodden en kwetsten eenige soldaten en namen de overigen krijgsgevan gen. Voor dat zij vertrokken lieten zij de spoor wegbrug in de lucht springen. Een Duitsch soldaat, Jozef Pott, bleef voor dood liggen. Hij was echter alleen gekwetst. Toen hij tot bewustzijn gekomen was, dacht hij het eerst aan den trein, waarmee soldaten moesten aankomen. Hij kroop naar de over zijde der brug en slaagde er in, zijne pijnen ver getende, door het geven van noodsignalen den trein te doen stilhouden. Jozef Pott moest een arm en een been afgezet worden doch hij bleef toch in leven. De eigonaar van het Hotel de 1'Europe te Alkendorf, die zich ook op den trein bevond, schonk den redder van zijn leven een belooning van 3000 Mark. Keizer Wilhelm heeft thans den moe digen soldaat bedacht en zijn gezin een jaarlijksche toelage toegekend. Dr. Paul Reichardt, de doodgewaande Afrika- reiziger, kwam den 29u Ang. te Z;inzibar met zijn geheele karavaan aan, en zal daar 14 dagen blijven. Te Zeil moet een metselaar bij het afbreken van een schoorsteen een cassette gevonden hebben, die hij mede naar zijn huis nam. Bij het openen der cassette kwamen glinsterende roode kogeltjes en fonkelende steenen voor don dag. De kogeltjes gaf men den kinderen als speelgoeddoch de vinder kwam op hot denkbeeld, dat het jammer zou knn- maal vertol ik n daar wel liet een en ander van er is ook voor hen gezorgd. Er rust geen ze gen op mijn geld, maar ik bid n, mijnheer! laat n daardoor niet afschrikken, dat moogt gij niet! Gij en de uwen waart gelukkig zon der mijn geld. Uw geluk is hecht en duur zaam; het zal zich door den Mammon niet van de baan laten dringen, denkt ge wel? Ach, ik weet waarlijk niet of ik het wagen dnrf, u nog langer mijn geld op te driugen...« »Ik geef u volle vrijheid, om geheel naar belie ven over mij te beschikken, mijnheer; ik ben vol komen tot uwe dispositie!* zoo viel ik hem in de reden. Hoe zeer ik mij ditmaal ook trachtte te be- heerschen, moet mijne stem toch iets verraden hebben van mijne angst, dat hij mij verkeerd ver staan had of zijne voorgenomen erflating herroe pen zon. »Dus gij zoudt willen Gij zondt werkelijk willen? O, ik ben n zeer erkentelijk, mijn heer! ik ben n zeer dankbaar!* En zijne woorden klonken alsof hij geschokt was door de buitengewone ontroering. In waarheid, er lag iets akeligs in deze vreugde! Iemand die buiten zich zelf geraakt van pleizier, omdat een ander hem wel het genoegen wil doen, zijn geld over te nemen. Ik trad naar de tafel en greep mat een gevoel van schaamte en trotsch zijne hand. »Wat kannen wij thans voor u doen?... Waarmede kunnen wij n van dienst zijn?... Gij zult het allezins ver klaarbaar vinden dat ik verlangend bon, n weder- keerig in het een of ander te kannen dienen. Gij woont hier alleen, gij brengt uwe dagen in een zaamheid door, mag ik n eene plaats in mijn huisgezin aanbieden?* Ik gevoelde den zachten druk van zijne hand, maar hij schudde weigerend het hoofd. (Wordt vervolgd). nen zijn, wanneer de kinderen de kogeltjes verlo ren. Hij bracht alles naar Diggendorf en ontving daar onmiddellijk 2000 mark. Do schat moet een millioen waard zijn, daar de kogeltjes en de steenen paarlen en diamanten zijn. Te Parijs is in een staat van onbeschrijfelijke ar moede en vuilheid overleden zekere ond-notaris Tresca, in wiens woning, in tegenwoordigheid van zijn neef, een oppassend werkman, onder meer gevon den werden fondsen tot een bedrag van 500,000 fr. en geldzakken ongeveer 50,000 franc inhoudende stukken van een heelen en een hal ven franc. Maar tot groote teleurstelling van den bloedverwant werd ook een testameut van den overledene gevonden, waarbij hij zijn geheele vermogen, ruim 600,000 fr. beloopende, vermaakt aan de Académie des sciences* te Parijs. Aan het strand, niet ver van St. Nazaire, (Fr. dep. Beneden Loire) is dezer dagen een leeuw gescho ten door drie jagers die daar een bad namen. Het dier, dat op den weg van Paimboeuf uit een wagen van een beestenspel was ontsnapt, dwaalde daar sedert drie dagen in den omtrek rond. Zijn eige naars hadden al dien tijd tevergeefs naar hem gezocht. Men berekent dat 25,000 menschen Toulon heb ben verlaten uit vrees voor de cholera en de emi gratie duurt nog voort. Bij een wedren te Vannes is dezer dagen de ver hevenheid, waarop de beoordeelaars en de leden van het bestuur hadden plaats genomen, ingestort. 60 menschen vielen daardoor van een hoogte van 6 meter. Slechts drie hunner werden ernstig gewond. De Czaar heeft bepaald dat kinderen, geboren in Lijfland en Esthland uit huwelijken, gesloten t.us- schen personen van het Grieksch en het Protestantsch geloof, in den Griekschen godsdienst moeten wor den opgevoed. Tengevolge van den val van een gedeelte van een klip verloren Zaterdag drie personen te Dawlish, aan de zuidkust van Engeland, het leven. Eene jonge dame met haar neefje en nichtje, een gezelschaps juffrouw en een kindermeid zaten onder de klip te rusten, toen plotseling ongeveer 50,000 kilo aarde en steenen naar beneden stortten. De kindermeid, de gezelschapsjuffrouw en het negenjarig nichtje wer den terstond gedood, de jongen had beide beenen op twee plaatsen, alsmede een arm gebroken, en ook de jonge dame bekwam ernstige wonden. Het ongeluk is toe te schrijven aan de voortdurende ondermijning van de kalkrotsen door de aanspoelende zee, een gevaar waarmede de geheele zuidkust van Engeland min of meer bedreigd wordt. Langs de geheele kust denkt men een onderzoek in te stellen naar den toestand der klippen. In geheel Spanje overleden Maandag 1068 en Dinsdag 1053 personen aan de cholera. In Servië wordt nog telkens moord en roof ge pleegd. Tusschen Obrenovac en Ub is de post aangevallen. Te Brezoviac werd het huis van een rijk man geplunderd en diens drie neven wegge voerd, om tegen losgeld weder vrijgelaten te wor den. Te Bras werd op klaarlichten dag geplunderd door roovers, die den heer des huizes doodden en zijn gezin deerlijk mishandelden. Kortom de toe stand is treurig. De Regeering heeft de voornaamste rooveraan- voerders vogelvrij verklaard, een aanzienlijken prijs op hunne hoofden gesteld en in de geteisterde streken de krijgswet afgekondigd. Door een hevigen brand, die twee dagen en twee nachten duurde, is de Perzische havenstad Rescht voor drie vierden vernield. Achttien honderd win kels kantoren en magazijnentwee moskoeënen ruim 700 woonhuizen en andere gebouwen werden in de asch gelegd. De Europeanendie een afzonderlijke wijk be wonen, leden geen schade door den brand. Bij den jongsten orkaan in Amerika verloren o. a. zestien loodsen op de kust van Zuid-Carolina het leven. HEUSDEN, 3 Sept. Ten gevolge van het overlijden van mejuffrouw M. C. J. Bax, vrouwe van Oud-Heusden, Els- hout en Huiten, is de heer A. H. J. Verhoeven alhier bezitter geworden van genoemde heerlijk heid. De ingezetenen van Oud-Heusden, Elshout en Huiten, met deze "beschikking zeer ingenomen, stellen zich voor hannen nieuwen Heer eerstdaags plechtig in te halen, bij zijn eerste bezoek aan de gemeente. t Door de jagers de heeren Honcoop en Verhoeven wordt ijverig gebruik gemaakt van de opening der jacht en dagelijks ziet men hen met een grooten voorraad wild huiswaarts keeren. Op sommige punten is het wild zoo overvloedig, dat heden o.a. op een stukje land, ter grootte van 1/2 bunder, drie hazen achtereen werden opge jaagd en neergelegd. t Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Andel, de heer A. B. de Vries van Meerten, cand. notaris te Oud-Beierland, en tot notaris ter standplaats gemeente 's Hertogenbosch, Jhr. A. A. A. M. van der Does de Willebois, cand. notaris aldaar. t Het heugt de oudste menschen niet, dat het water in de Maas voor de stad zoo laag was als thans het geval is. Heden voormiddag ten ÏO1^ ure teekende de peilschaal 0,64 M. -j- A.P. en nog was toen het water niet geheel afgeloopen. Circa 28 jaar geleden (16 November 1858) is het water ééns tot 0,67 -f- A.P. gedaald maar een stand als nu, was, zoover men weet, niet bekend. Te IIV2 uren des voormiddags stond het water 0,62 M. -ƒ A.P. t 4 Sept. Naar wij uit goede bron ver nemen zal op de a.s. paardenmarkt alhier (18 Sept. e.k.) eene Commissie aanwezig zijn tot aan koop van paarden geschikt voor het leger. WAALWIJK, 2 Sept. De gemeenteraad be sloot in zijne laatste vergadering onder meeraan de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maat schappij van landbouw toe te kennen eene subsi die van 50 voor het uitloven van premiën. Verder is beslotende paarden- en beesten markt. die eigenlijk moest gehouden worden op Maandag 21 Sept., te doen plaats hebben op Donderdag 17 Sept., omdat op eerstgenoemden datum invalt de Utrechtsche paardenmarkt. GORINCHEM. Sedert Zaterdag 29 Aug. tot en met Dinsdag 1 Sept., zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 262 zalmen van 1 tot 23 hal ve kilo's, prijs ƒ0,43 tot ƒ0,58 per half kilo. t GEN DEREN, 3 Sept. Ten bewijze dat het wild in deze streek zeer overvloedig is kau dienen, dat heden twee hazen met de hand gevangen werden door personen die zich in het veld be vonden. t DRONGELEN. De door den raad voorloopig vastgestelde rekening der gemeente beloopt Voor de afd. Drongelen ontv. i/?3472,501/2, uitg. 3076,741/s; batig slot 3*95,76. Voor de afd Doeveren c.a. ontv. 1296,991/2, uitg. 1222.28 batig slot 74,711/2, derhalve voor de heele gemeente aan ontv. ƒ4769,50, aan uitg. 4299,02y9 batig saldo 470,47Va» Ook werd in dezelfde vergadering o. a. nog besloten de jaarwedde van den gemeente-veld wachter met 40 te verhoogen. DRUNEN, 2 September. In de gisteren ge houden raadsvergadering is met 6 van de 7 uit gebrachte stemmen tot wethouder benoemd de heer Feter Smits, in plaats van A. M. van den Bosch, die overleden is. t DE WERKEN, 2 Sept. De oudste inwoon ster onzer gemeente, Neeltje van Oort, geb. Bag german, overleed alhier op 98-jarigen leeftijd. Tot kort voor haren dood was zij vlug ter been en in het volle bezit harer geestvermogens. t DUSSEN, 3 September. Tengevolge der lage prijzen van het vet vee is door den slachter alhier de vleesch-prijs per kilo van 90 et tot 80 et. teruggebracht. t RIJSWIJK. Met gunstig gevolg is door L. de Boer van der Leij het toelatings examen tot de kweekschool te Haarlem dezer dagen afge legd geworden. Hij was voor dat examen de eenigste adspirant uit deze provincie. Van de 78 werden 22 toegelaten. t SLEEUWIJK, 2 Sept. Door den raad dezer gemeente is het besluit en de verordening, re gelende het vergunningsrecht, tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, herzien en het vergunningsrecht gesteld op 12 van iedere ƒ50 huurwaarde of gedeelte daarvan; met dien verstande dat het te betalen recht niet lager dan ƒ15 voor één vergunning mag zijn. t DALEM. Voortdurend worden de aardappelen nog minder in prijs. Aan de beurzen te Herwijnen en te Vuren worden ze thans afgeleverd voor 1.35 per H. L. Was de uitkomst nu maar goed, doch ook deze laat hier en daar nog al te wenschen over. WOUDRICHEM, 2 Sept. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering hebben de nieuwbenoemde leden Kentie, De Jong de Bosson, Van Vugt en Kole na beëedigingzittinggenomen en is tot wethouder benoemd de heer C. Kentie met 4 steramen tegen 3, die op den heer Kole waren uitgebracht. t ALMKERK, 1 Sept. In de op heden gehou den raadsvergadering is de Heer W. van Eeten herbenoemd tot wethouder, die de benoeming heeft aangenomen. Tevens is het vergunningsrecht vast- gesteld op acht gulden voor elke 50 huur waarde of gedeelte daarvan. t Bij gelegenheid van den van wege de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Dussen te houden wedstrijd van paarden en vee op 17 Sept. a.s., zal aldaar ge tracht worden om door eene militaire commissie voor den krijgsdienst geschikte paarden te doen aanknopen. Waarschijnlijk zullen ook in andere gedeelten van het Land van Altena voor of na 17 Sept. a. s. dergelijke paarden worden aangekocht. t In de vergadering der Afd. Rotterdam der schippers-vereeniging „Schuttevaer" op 31 Aug. jl., is o. m. besloten 1. Een adres te richten aan den Directeur- Generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen in zake de belemmering die de scheepvaart ondervindt door het te weinig openen der spoorwegbrug te Dordrecht. 2. Te requesteeren aan den Minister van Waterstaat H. en N., ten einde een sleepboot beschikbaar te stellen voor de doorvaart bij de nieuw aangelegden strekdam in het Noordgeul bij Rozenburg. 3. Den Minister van W. H. en N. te ver zoeken, in het „Overzicht omtrent het openen en sluiten der spoorwegbruggen in Nederland*, bij den a.s. winterdienst, ook op te nemen de brug over de Koningshaven te Rotterdam. 4. Een adres van adhaesie in te zenden op het request van de heeren J. Snelleman c. s., ter verbetering der verlichting van het Yolkerak. t Men meldt ons uit Utrecht Nog was men alhier in feestelijke stemming 't was op 1 September toen een sensatie- bericht ons kwam verschrikken, 't Was omtrent het verdwijnen van den nestor onzer notarissen, den heer J. A. H. Borret, sinds lange jaren in onze stad gevestigd. Wat betreft de praktijk wel licht de voornaamste, genoot de heer B. een onbeperkt vertrouwen, vooral onder den nijveren landbouwenden stand rondom onze gemeente. Reeds doen berichten, liever geruchten, van cij fers en nommers hier de ronde, en worden bijna ongeloofelijk hooge sommen genoemd voor het totale passief. Naast het notarisschap komen hier nog bij zijne betrekkingen als kas-bewaarder van andere instellingen, als de R. C. Weeskamer te dezer stede, waarom meerderen zich intresseeren aan gaande het plotselinge vertrek en zijne nalatig heid om orde op zijn zaken te stellen. De heer Borret was ook lid van Gedeputeerde Staten onzer provincie, wel een bewijs dat velen hem achtten en des temeer reden tot verwonde ring over het huidige ongeval. Zijne vrouw bleef alhier achter. Omtrent zijn heenkomen waarvan met ze kerheid niets is te melden loopen geruchten dat hij de vorige week te kennen gaf de Ant werpsche tentoonstelling te willen bezoeken. Verder hoort men van anderen „die den slag reeds lang verwachten,* dat de noodige accura tesse steeds ontbrak enz. De oploop van Maandag te Haarlem heeft zich Dinsdagavond op nieuw herhaald en wel in grooter mate. De beweging heeft zich toen uit gestrekt van de Bakenessergracht naar de Lange en Korte Bagijnestraat, Jansstraat, Groote Markt, Rivier visch markt, Spaarne, Gedempte Oude Gracht en Groote Houtstraat, in welke buurten een aan tal glasruiten door steenworpen zijn verbrijzeld, o. a. in de sociëteit „de Vereeniging*, het Provin ciaal Gouvernements-gebouw, het Diaconiehuis en verschillende andere huizen en winkels. De politie had dikwijls druk werk om met de sabel het volk uiteen te jagen. Tegen half elf heeft de burgemeester, na over leg met den garnizoens commandant, den waar- nemenden commandant der schutterij en den commissaris van politie, eene afdeeling huzaren gerequireerd, welke te half een weder konden inrukken, nadat zij de straat hadden schoonge veegd en de rust als hersteld kon worden be schouwd. Door den burgemeester werd Woensdag een bevel uitgevaardigd tegen het houden van samenscho lingen. Door de politie zijn 14 personen in hechtenis genomenwaaronder tweedie beschuldigd wor den van het inwerpen van glasruiten. Onder behandeling van Dr. Mezger te Amster dam, bevinden zich thans de volgende voorname vreemdelingen Prins Heinrich VII Reuss, Prins Peter van Oldenburg, Prinses Bagration Mou- chreusky, Prinses Palavicini, Prins Cantacigène, Prinses Bibesco, graaf Polovtsoff, secretaris van den Raad van State in Rusland, Prins Galitzin, duchesse de Beauffremont. Naar het „U. D.* verneemt, heeft de Utrecht sche Ijzergieterij, firma A. E. Smulders, te Utrecht, eene belangrijke bestelling ontvangen voor de werken te Panama en wel de vervaar diging van tien baggerwerktuigen (zoogenaamde excavateurs) welke ieder per dag 2000 meter grand kunnen verwerken. Elk dezer werktuigen heeft vier stoommachines (gezamenlijk van ongeveer 100 paardenkracht) zoodat in het geheel veertig stoommachines op deze toestellen aanwezig zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het op de Veluwe zeer hard gevroren. Het loot van den aardappel is geheel zwart geworden, en wat het ergste is, de zoo mooi te veld staande spurrie is geheel weg. Met het herfstvoeder ziet het er treurig uit. In de vorige maand maakten van de Keulsche Vaart langs Utrecht 1734 stoom- en zeilschepen gebruik. Prof. Heijnsius te Leiden is zeer ernstig ziek. De luchtreiziger l'Hoste zal a.s. Zondag bij het Badhuis te Scheveningen met zijn ballon opstijgen. Aan de Israëlietische militairen wordt tot vie ring hunner godsdienstfeesten verlof of vrij van dienst verleend van 9 Sept. e.k. tot 4 Oct. d. a. v., terwijl de Israëlietische miliciens der lichtin gen 1884 en 1882 op eerstgenoemden datum in het genot van groot verlof worden gesteld. Kenmerkend voor onze tegenwoordige maatschap pelijke toestanden mogen het aantal en de qua- liteit der sollicitanten genoemd worden, die naar de betrekking dingen van directeur van het gesticht „Calvariënberg" te Maastricht. Het baantje behoort niet tot de gemakkelijkste en geeft 1400 en vrije woning. Het burgerlijk armbestuur te Maastricht zit, volgens het „Veul. Wkblad*, in de uiterste ver legenheid, niet omdat er zich te weinig, maar omdat er zich te veel sollicitanten hebben aan gemeld. Er zijn in het geheel 138 (zooals nog later vernomen werd, 150Van de 138 eerste zijn onderwijzers 28, officieren en ambtenaren uit Oost-Indie 16, zee-officieren 3, officieren van het Nederl. leger 4, onderofficieren 5, comptabelen en Uit administratie 28, verschillende betrekkin gen 20, zonder antecedenten 34. Te Broek onder Akkerwoude (Fr.) is een meisje gestorven door het overdadig eteu van rauwe appelen. Maandag was men op de Westerstraat te Am sterdam ijverig aan het zoeken naar diamanten. Iemand had het ongeluk gehad een geopend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2