Keukenmeid, nelte WERKMEID, eene Keukenmeid^ HÖÓGLÖÖWT Bekendmaking. verkoopen ge-UITLOVIIG TAN PREMIËN. Wordt GEVRAAGD: BURGERLIJKE STAND. RECHTSZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Slatheus Johannes Hiero- uimus van Oppen Dankbetuiging;. Keukenmeid en Tweede Meid. SPRINGSTIEREN, Yeeren bedden, kas ten, kisten, stoelen, tafels, klok, kabinet, kachel, enz. Een HUIS, SCHUUR, ERF, BOOMGAAR DEN en HAKHOUT, groot 41 a. 64 c. TE kerknieuws. ADVERTENT! EN. Van Ommeren. doosje, waarin ruim 100 van deze kostbare ge steenten lagen, uit de hand te laten vallen. Tot zijn geluk vond hij ze, na uren zoekens, alle terug. Uit een der vijvers in het Bosch in den Haag is opgehaald het lijk van de vrouw, die Woens dag morgen door haren man op den Visschersdijk met verworging bedreigd werd. De ongelukkige had eenige zware steenen aan haar lichaam be vestigd om onder water te blijven. Te Driel, in de Bommelerwaard, bekend we gens menigvuldige branden, zijn weder tien ar beiderswoningen verbrand. Een groote bosch- en heidebrand heeft gewoed nabij de Pampel en te Wiesel (gemeente Apel doorn), op de eigendommen van Z. M. den Koning. Het stille gehucht Midlaren, aan alle Gronin gers bekend, is het tooneel geweest van een vreese- lijke ramp. Men leest daaromtrent in de //Prov. Gron. Ct. Door eene tot nog toe onbekende oorzaak is het huis van den herbergier en slager Jacob Stel, mede bewoond door Kroese, tot den grond afge brand, evenals een nabijzi-jnd huisje, ook aan Stel behoorende en bewoond door den machinist van de Zuidlaarder boot. Drie kinderen van Stel zijn in de vlammen omgekomen. De oude en hulpelooze vader, sedert weken ern stig ongesteld en op den rand van 't graf, werd wakker en bemerkte het onheil. Ofschoon zijne stramme leden hem den dienst bijna weigerden, had hij toch nog de kracht zijne huisgenooten te wekken. Een meisje, ternauwernood de kinder schoenen ontwassen, greep, toen zij den brand zag, haar broertje van zes jaren, dat nog te bed lag. Doch de vlammen sloegen om haar heen en ver brandden haar de oogen. Zij liet dientengevolge het jongske vallen, dat jammerlijk omkwam, even als zijn zusje van 8 en zijn broertje van 10 jaren. Het meêdoogenlooze vuur hield eerst op te woe den, toen er niets, niets meer over was gebleven. De arme slachtoffers hebben alles, alles verloren. Eene koe, een schaap en twee varkens werden een prooi van het vernielend element. Werkzaam als ze waren, trachtte ieder het zijne bij te brengen om het gezin in stand te honden. Ook de oudste zoon, die voor een paar jaren door een ongeval het gebruik van zijne linkerhand ver loor, nu tijdens de ramp afwezig was en zijne spaarpenningen, ongeveer f 165, moest verliezen. De ellende is met geen pen te beschrijventerwijl bovendien gefluisterd wordt van kwaadwilligheid, die in het spel zou zijn geweest, 't geen het on heil nog treuriger zou maken. Te Tiel viel Maandag een man uit een boom en overleed kort daarna. Bij het rangeeren te Almelo van den personentrein van Enschedé naar Zwolle had de voerman Ten Tije het onge luk, onder het postrijtuig te geraken, waardoor hem de rechterhand werd verbrijzeld. Van een stuk land aan de Boezemkade worden sedert Zon dag avond jl. vermist 7 graskalveren. In de Weespervaart te Amsterdam waren Dinsdag mid dag om 12 ilur drie mannen aan het zwemmen. Een van hen, gehuwd en vader, had het ongeluk te verdrinken. Langen tijd heeft men naar zijn lijk gedregd. Tusschen een troep mariniers en eenige agenten van politie, heeft Maandag avond op den Zeedijk te Amsterdam een ernstige bot sing plaats gegrepen. De oorzaak hiervan was, dat verscheiden mariniers zich tot een troep ge vormd en met den pijper voorop in optocht en onder muziek langs de straten geloopen hadden, totdat zij, stuitende op een brigadier en eenige agenten, aangemaand werden uit een te gaan en men den pijper zijn fluit ontnam. Het meeren- deel der mariniers trok hierop de sabel, een van hen werd in hechtenis genomen en naar een politiebureau gebracht en de overigen verspreidden zich daarop. POSTKANTOOR TE HEUSDEN. De beperkte dienst op Zon- en feestdagen wordt met ingang van 6 dezer ook op ons Postkantoor en omliggende hulpkantoren ingevoerd. Van af dien datum zal het kantoor alhier op die dagen geopend zijn van 8 tot .9 smorgens en 3 tot 5 's middags. Ook zal er maar ééne bestelling van brieven enz. plaats hebben en wel des morgens na aankomst van den postrit uit Gorinchem. Belanghebbenden kunnen echter hunne brieven des middags afhalen, na aankomst der post uit 's-Bosch, Het kantoor zal daartoe een kwartier geopend blijven. De brievenbussen te Herpt en Oudheusden wor den op Zon- en feestdagen alléén des morgens ge licht. De middaglichting wordt opgeheven. t Baardwijk, van 1 Aug. tot 1 Sept. Gehuwd: A. van Heesbeen, jm., 30 j. en J. van Deursen, jd., 31 j. Geboren: Jacobus, z. van C. Pullons en C. van der MeeHuiberdina, d. van W. Pullens en J. van Noort. van Beijnen, jm., 9 j. J. van Herpt, jd. j-Bewerken en Slecuwijk, van 1 tot 31 Ang. Geboren: Jan, z. van A. Hoeke en A. P. de Jong; Barend, z. van W. Verheij en A. Visser; Cornelia, d. van A. Pellicaan en M. E. Ippel Adriana, d. van J. van der Schoot en B. Smits Coenraad Johannes, z. van A. de Rnijter en G. Bonis Hugo, z. van H. C. Groeneveld en C. den Dekker Bastiaau, z. van H. Ippel en E. de Graaff Cornelis Hendricns, z. van J. W. van der Stelt en M. van LierPieter, z. van L. van der Stelt en A. van der SteltElizabeth Cornelia, d. van J. P. Meerburg en C. H. van der Straatou. Overleden: P. van Andel, 3 m.W. Ren- sink, echtg. van H. Stegeman, 38 j.A. Biesheu vel, echtg. van M. de Hoog, 39 j.G. van der Stelt, wed. van C. van Noorloo3, 65 j. C. van Anrooij, 7 m.J. Prnissen, 1 m. N. Baggerman, laatst wed. van J. van Oord, eerder wed. van A. Baggerman, 98 j.E Roza, 9 m. f Bussen. Geboren: Johannes Wonterns, z. v. Cornelis Len-tvelt en Elisabeth van de Nobelen; Adriana, d. v. Gerrit Lensvelt en Apolina Huigen. Overleden: Johauues Franciscus van Mol, 12 d.; Pieter Joppe Verschoor, wed. van Adriana van Tilborg, 69 j.; Adriana Waltera van Mol, 18 d. Beroepen te Brakel, ds. G. A. van der Brngghen te Box meer c. a. Bedankt voor Eist en Rhenen, ds. E. C. J. Schook te Op- en Neder-Andel; voor Besooijen, ds. J. A. Barbas t, Acquorj. Men schrijft aan de »Leidscho Ct.»: Naar het zich laat aanzien zal het gewonnen hooi dezen winter wel te pas komen, want op vele plaatsen is reeds veel daarvan aan het vee gevoerd dat in het weiland gebrek had aan gras. Dat gebrek heeft ver oorzaakt dat er dan ook nergens nahooi kon ge wonnen worden, hetgeen mede den boer een streep door zijne rekening maakt. Het grootste gedeelte van Augustus was dor en koud, de zoo dikwijls hevige noordenwind benam daarbij allen groei en de nachtvorsten, die in deze maand ontstaan zijn, hebben veel kwaad gedaan. Er drijven op den duur uit het noorden hagelwolken. Sammige boeren re kenen nu, om het wintervoeder aan te vullen, op de beetwortelen, die, hoewel bij gemis aan regen niet zwaar van stnk, als pulp aan het gestalde vee gevoerd worden. Doch een rechtgeaarde boer ge bruikt geen gemalen beeten of pulp, maar laat de suikerbieten aan de fabrieken over, daar dit voed sel de opbrengst van melk vermeerdert ten koste van de hoedanigheid. De emmer wordt wel rijke lijk gevuld, maar de melk is dnn. Bracht na Sep tember nog wat milder weer met vocht, het gras zon nog wel groeien en het vee kon waarschijnlijk langer geweid worden dan menigeen verwacht. Zooals het thans met den landbouw gelegen is, gaat het ver van voordeelig. De zware ijsbergen, die als hoele dorpen in zee ronddrijven en zooveel koude geven, hebben het ons gedaan, redeneeren landbou wers. Zou het dan den warmoezier en tuinman voor deelig gaan? Ook al niet. Iedereen teelt groenten, bloemkweekers nemen bij den dag toe en nn zijn dit jaar vooral de perenboomen zóó vol geladen dat de vrachten geen geld waard zijn. Aardappe len, bloemkool, tuin- en snijboonen, men had maar te kiezen, voor weinige centen kwam men klaar. Op een toemaat wordt nu ook nog niet gezien. Aardbeiën, de rondventers liepen elkander achterna, tot voor 5 centen de pot, klikkers van vruchten, toen de droogte spoedig een einde aan den pluk maakte. Aalbessen kwamen er dagelijks met scheeps ladingen nit het Westland: zes cent een pond! rie pen de verkoopers bij dozijnen. Komkommers, het is nooit gehoord, echte geele en zoo groot als knodsen, werden op de Nieuwmarkt te Amsterdam voor zes om een dubbeltje verkocht. Voor een i bang gezicht heeft men thans peren en appelen, wel niet groot van stuk, maar zeer bruikbaar. Vijf pond voor een dubbeltje worden de suikerperon ook al verkocht. Bij de scheepsladingen pruimen denkt men: Aan een boom zóó vol geladen, mist; men vijf, zes pruimen niet; en de uitkomst leert dat men voor een paar centen, beide handen met groote Reine Clnude gevold krijgt, zoo'n beste,'; groengele, geurige pruim. Gelijk de rondventers vau groenten en fruit el kander op de hielen volgon, zoo trokken de bloem- kweekers met hunne wagens door steeg en straat, bloemen, overal bloemen en voor vijf centen heeft men een mooie geranium, 't Is te geefroept ieder een nit en de bloemen worden bij manier van spre ken haast zoo weinig geteld als kropsla! Eene nienwe uitvinding van groote toekomst.- Vele jaren hebben de bekwaamste werktuigkundig gen op het gebied der naaimachine-indnstrie ge zocht naar de oplossing van het probleem, om bij naaimachines den onderdraad direct van de gewone, in den handel verkrijgbare klossen garen te naaien. Dit probleem op te lossen, is gelokt. Deze nienw uitgevonden naaimachine, verkrijg baar o. a. bij de firma A. L. Wijzenbeek Zonen te Herwijnen, werkt zonder spoeltje den onderdraad van een gewone klos garen van 200 tot 600 yards, ongelijk welke dikte en verzekert met dit voor deel, een groot onschatbaar gemak. Het lastige garenwinden vervalt en zoo kan nn onafgebroken dagen lang zonder storing, gearbeid worden. Dit: voordeel heeft tot dusver aan de naaimachine ont brokenterwijl het de eenige verbetering niet is, welke de uitviuders er hebben aangebracht. Zij biedt boven alle andere systeemen, een reeks van vol maakte en gewichtige uitvindingen. De laatste vinding op het gebied van advertee- ren, heeft aan Italië haar oorsprong te danken en is als vele andere goede invallen, zoo eenvoudig dat het verwonderlijk mag heeten dat er nog nooit iemand op gekomen is. De gedachte is het eerst op den Noord-Italiaan- schen spoorweg tot uitvoering gekomen en bestaat daarin dat de plaatskaartjes van zakjes worden voorzien waarin een rolletje, met advertentiën be- drnkt, papier wordt gestoken. Men koopt bijvoor beeld een biljet van Milaan naar Venetië en vindt daarbij dan alle gewenschte inlichtingen omtrent de logementen en winkels van laatstgenoemde stad. Ieder advertentie-blaadje is in 40 vakjes verdeeld, 20 aan elke zijde en do prijs van zulk een vakje is 15 francs per 10.000 plaatskaartjes. Als al de vakjes dus gevold zijn maakt de spoorwegmaat schappij circa 300 aan advertentiegelden van iedere 10.000 kaartjes. Een Zeeuwsch boertje had dezer dagen in Brus sel een niet onaardig buitenkansje. Hij was met vrouw en een paar dochters op reis en zat een oogenblik nit te rusten in een café van goeden naam, waar de kleurrijke dracht vau het frissche vrouw volk natuurlijk veel bekijks had. Zelfs was er een Amerikaanscho jonge dame, die er zóó door bekoord werd dat zij, naar Amerikaanschen trant, op staan- deu voet een van die pakjes wilde koopen. Het boer tje stond op slechten voet mat zijn Engelsch, maar gelukkig had hij kennis gemaakt met een landge noot, die de onderhandelingen voor hem leidde, en deze kwamen in het logement der landlieden tot zulk een bevredigend einde, dat er sprake kon zijn van eene voordeelige reis. Ook de schoone Ameri- kaansche heeft geen reden tot klagen, want het pakje zat haar als geschilderd; geen twijfel of zij maakt dezen winter furore in het land der grillige Yankees. Dame (met een tournure van reusachtige afme ting tot den bediende): Zeg, Jan! wees voorzich tig, door de deur niet eerder dicht to maken voor aleer ik geheel buiten ben. Een jjverig verslaggever vermeldde onlangs in een bericht van een brand aldns per telegraaf Verschrikkelijke brand; elf gebouwen tien paarden en een koe tot puin.« Frausch sprekende kosters op het platteland Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Schild- wolde verlangen op eene jaarwedde van 400 een koster met akte voor de Franscho taal. f DUSSEN, 3 Sept. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 176 kilo boter. Zij gold van 1.14 tot ƒ1.26. f Dordrecht, 4 Sept. Grasboter, stukken: 0.75 k f 0.65, tonnen f 13.00 a 14.00. Kunstboter 0.a ƒ0.Hooiboter ƒ0.a 0.ton nen ƒ0.4 ƒ0.Weiboter ƒ0.55 a ƒ0.45: Eieren 5.00 a ƒ4.00 per 100. Heden overleed zacht en kalm mijn Echtgenoot, den WelEdel Gestr. Heer Oud-Assistent-Resident van Tappanolie N. O. Indië. Mevr. de Wed. C. M. VAN OPPEN— Hanewinckel. 's Hage, 23 Aug. 1885. Ik betuig door deze mijnen liartelijlsen dank aan allen, die mij blijken gaven van hunne belangstelling bij mijn, den 26n dezer maand, gevierd gouden feest als Notaris te 's Her togenbosch en verzoek hen deze algemeene dank betuiging te willen aannemen als aan ieder in het bijzonder gerigt. F. J. M. RITS. 's-Éosc/t, 28 Aug. '85. De Burgemeester van Ne- derhemert geeft bij deze zijne openlijke tevreden heid te kennen aan den Heer J. van LAARHOVEN, Koperslager en Pom penmaker te Heusden, door wien eene Nortonpomp nabij het Schoolhuis aan de noordzijde der gemeente is geslagen, die op eene diepte van slechts 7 meter over vloedig kristal-helder water levert. Hij durft daarom genoemde van LAAR HOVEN als zoodanig bij een ieder aanbe velen. Nederheraert, 3 Sept. '85. De Burgemeester voornoemd, In een Hotel te 's BOSCH wordt ten spoe digste verlangd eene en tegen NOVEMBER a.s. of eerder eene tevens genegen om behulpzaam te zijn in de be diening. Beiden tegen flinke huur, naar geschiktheid- Brieven onder letters K M aan den uitgever dezes. P. G., die goed kan koken en tevens huiswerk wil verrichten. AdresMevrouw VAN HELOMA te 's Bosch, St. Jorisstraat. GEVRAAGD, in Steden en Dorpen, SOliedS personen, die geschikt en genegen zijn als BODE flink te werken, voor de Afdeeling Begrafenis-Uitkeering eener Koninklijk goedgekeurde Levensverzekering- M a a t s c h a p p ij. Franco brieven, met opgaaf van beroep en in- formatiën, letters A. A., bij A. TER WEEME, Handelsdrukkerij, Open Rijstuin 16, Rotterdam. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Heusden, zal op Vrijdag IS September e.k., gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene WEDSTRIJD doen houden van waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd eene verguld Zilveren Medaille met Diploma en ƒ15, en als 2e prijs een Zilveren Medaille met Diploma en f 5. Om de toegekende prijzen te kunnen ge nieten zullen de bekroonde Stieren gedu rende een zoogenaamden dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den i5n Juli daaraanvolgende, in een der gemeenten tot de afdeeling behoorende, tot dekking beschikbaar moeten zijn. Ook zal niet meer dan f 1.- dekloon mogen ge vorderd worden. De Wedstrijd zal plaats hebben op het Burchtplein, des voormiddags ten elf ure. Heusden14 Augustus 1885. Het bestuur der afdeeling voornoemd, L. J. VEERMAN, M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. De Notaris VAN MOOCK te Woudri- chem, zal A. DONDERDAG 10 SEPT. 1885, voorm. 9 uur, ten sterf huize van Ch. Pellikaan te Andel B. DONDERDAGEN 10 en 17 SEPT. 1885, nam. 6 uur, te Andel bij J. Kalis: Bij biljetten breeder omschreven. Beknopt verslag van het verhandelde in de vergadering van den Raad der gemeente Heusden, van 1 September j.l. Afwezig de burgemeester en de heer Pape. Voorzitter de heer van Beest. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde: A. Installatie van de op 21 Juli j.l. herkozen raadsleden, de h.h. A. H. J. Verhoeven, C. M. Malingré en A. v. d. Heijden. Na de eedsaflegging verklaart de voorz. de leden geïnstalleerd. B. Benoeming van een wethouder wegens de buitengewone aftreding van den heer Verhoeven. Met 5 van de 6 uitgebrachte stemmen wordt benoemd de heer A. H. J. Verhoeven, die verklaart de benoeming aan te nemen, onder dankbetuiging voor het vernieuwd blijk van ver trouwen. Op den heer de Jongh was 1 stem uitgebracht. Ingekomen 1. Verzoek van het bestuur der landbouw maatschappij, afd. Heusden, om eene subsidie uit de gemeentekas voor de in 1886 te houden wedstrijden van paarden en runderen. Toegestaan 20. 2. Brief van den kapitein eerstaanw. ingenieur der genie te 's Bosch, houdende bericht dat door den Minister van Oorlog met ingang van 29 Aug. 1.1. is opgezegd het bij akte van 9 Febr. j.l. aan de gemeente in bedeleen afgestaan perceel Rijksgrond. Wordt besloten aan het Rijk teruggave te verzoeken van de kosten der akte. De voorzitter sluit de vergadering. Overleden: M. van Heesbeen, jd., 2 j. i De deurwaarder-crimineel bij het gerechtshof in Den Haag, de heer Pontier, heeft j.l. Maandag-avond aan Jeanne Lorette beteekening gedaan van de akte van beschuldiging. Beklaagde viel bij de voorlezing daarvan flauw. Ook Dins dag was zij zeer zenuwachtig. Voor het proces zijn 17 getuigen opgeroepen. Op grond der bevinding van deskundigen is besloten dat de dood van verslagene het gevolg is geweest van ver wonding der hersenmassa en uitstorting van bloed in dezelve; dat uitstorting van bloed in de schedelholte tot den dood heeft medegewerkt; dat dit door het inschieten van een kogel veroorzaakt is. Mitsdien wordt Jeanne Marie Lorette door den procureur- generaal beschuldigd van moedwilligen doodslag met voorbe dachten rade en geleider lage. Nederl. Herv. Gemeente. f WERKENDAM, 2 Sept. Prijs der boter/1.25 per kilo. Eieren 0.80 per 26 stuks. Paardcn-oBccstcmnarbt WAALWIJK, Donderdagl7 September ss.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3