buitenland. binnenland:" Buitenlandsch Overzicht. Kennisgeving. Hoe de Spaansche zaken staan is nog altijd zeer duister. Men hoort wel spreken van nota's en nog eens van nota's, maar de zaak is nog lang niet in orde. Een Madridseh ministeriëel blad weet te ver tellen dat Duitschland de aanspraken van Spanje op de Caroline-eilanden wil erkennen op dezelfde wijze als Duitschland Eugelands gezag over de Solo-ei landen eerbiedigt, namelijk dat Duitschland meer begunstigde natie is op het pnnt van handel en nijverheid. Hiervan schijnt wel iets aan te wezen, want nu is plotseling Engeland zich ook met de zaak gaan bemoeien. Engeland en Oostenrijk trachten nu Spanje te bewegen het aanbod van Italië om als scheids rechter op te treden, aan te nemen. Dit wordt blijk baar gedaan om Duitschland tegen te werken. Evenwel, het Spaansche volk wil van een scheids gerecht niets weten. Dat opgewonden volkjo noemt zulk een gerechtshof eene beleediging, omdat het feit dat er geoordeeld moet worden bewijst dat er aan het recht wordt getwijfeld. Nu komen van alle kanten berichten, dat sinds het verhaal van het gebeurde met den comman dant van het eiland Yap (zie ons vorig nummer), leger en vloot meer dan ooit verbitterd zijn. De Spaansche generaal Salamauca, die zijne Duitsche ridderorde naar Berlijn heeft teruggezonden, heeft persoonlijk aan den Spaanschen koning medege deeld, dat hij had gehandeld in overeenstemming met den geest, welke het geheele leger bezielt. In Spanje worden dan ook alom inschrijvingen ge houden niet alleen om oorlogskosten te dekken, maar om generaal Salamanca geschenken aan te bieden. Daaruit blijkt genoeg de geest dor Span jaarden. Volgens een telegram van Donderdag is de veel besproken commandant van Yap te Ma nilla aangekomen; hoe, als gevangene of als aan klager? Niemand weet dit buiten het Spaansche departement van buitenlandsche zaken. Hot schijnt dat Bismarck tegenover Spanje niet kan doen wat hij wel zou willen, dat namelijk de keizer en do kroonprins hom dat beletten. Hierin zal vermoedelijk de reden liggen, dat Bismarck slechts enkele dagen te Berlijn zal vertoeven. Weldra zal do binnenlandsob» toestand van Duitschland ook alle aandacht vragen. 5 en 12 November zullen de verkiezingen voor den Prui- sischen landdag plaats hebben Maar ook in den Rijksdag zal veel beweging kornen. Groote oecono- mische belangen zullen de twistappels wezen tus- schen Bismarck en do liberalen. De laatsten heb ben weinig zin om den raad te volgen van Bis marck's orgaan, de »Norddeutsche allgemeine Zei- tung«, om zich te vereenigen met de conservatie ven tegeu de katholieken en de geavanceerd libe ralen. De nationaal-liberalen neigen er meer toe. 20 dezer houden zij daartoe eene bijeenkomst te Hannover, waar von Beunigsen eene groote rede zal houden. Maar gesteld echter dat deze combinatie tot stand komt, dan blijft in de eerste plaats deze groote vraag to beslissen: twee-jaarlijksche of jaar- lijksche begrootingen. Bismarck wil natuurlijk het eerste, want met pai-lomentaire bomoeiing heeft hij niets op. Al wat liberaal is zal er zich evenwel met hand en tand tegen verzetten, omdat het het povere beetje invloed der volksvertegenwoordiging al weder be krimpt. Bismarck behoeft dus geen oorlog te zoe ken om veel te doen te hebben (8 De Volapuk- of wereldtaal-beweging heeft zich nu ook tot Frankrijk uitgebreid. Er zal, in den aanstaanden winter, te Parijs de gelegenheid wor den geopend om kosteloos die taal te leeren. Een proef, met leerlingen der hoogere handelschool ge nomen is goed geslaagd. Zij voeren met gemak briefwisseling met buitenlandsche Volapmk-beoefe- naars. In 1889, bij gelegenheid van de wereld tentoonstelling, wordt te Parijs ook een volapuk- congres gehouden. In Denemarken schijnt de meikever vreeselijk huis gehouden te hebben. Vele weilanden zijn zoo goed als vernield en geven geen voeder meer voor den winter. Er werden gedurende 10 dagen onge veer 60 a 70 duizend larven verzameld. Geen won der dus dat de landbouwers de hoofden bijeen ste ken om 't verder uitroeien der larven te bespreken. Te Warschau en op meor andere plaatsen in Po len hebben de directeuren in vele fabrieken aan het krabbelende kreatuur in onze handen gelegd was. Achtmaalhonderdduizend francs of geen acht maalhonderdduizend francs, is dat dan werkelijk onverschillig,* zoo bezwoer ik hen. ^Gelukkiger dan gelukkig kan men niet wezen, evenmin als men ooit meer eten kan dan genoeg, en een rijke kan niet meer lucht inademen dan een armo,« antwoordde mijue vrouw met een bijna sarrend phlogma en in den diepsten toon van hare altstem. Dat was mij te erg. Als gebroken van schrik en ergernis zonk ik in mijn stoel neer, »Voor mijn part,« zuchtte ik, »smijt jelui de achthonderddui zend francs naar buiten op de straat 't Is mij om het even! Zeker, wij zijn vroeger gelukkig geweest en zullen ons verder ook wel weten te behelpen.* In mijn hart echter dacht ik anders. Noen, ik wildo mij niet behelpen; reeds te vast had ik mij in de strikken van den geldduivel verward! Mijne vrouw en de meisjes moesten hot merken aan mijne starendo oogen, die angstig op hot bewegingloos neerliggende dier gericht waren. »Het zal hem geen kwaad gedaan hebben,* zoo stelde Alphonse mij gerust, terwijl hij het dier voorzichtig betastte. »Ik heb gelezen dat ze meer malen vrijwillig zulke sprongen doon en dikwijls van hooge rotsen.* Ik wilde mij niet laten overtuigon. Zij is stellig dood, zeker, ze is dood, bracht ik met een zwaren zucht uit. Daar voelde ik een paar zachte armen om mijnon hals. »Papa, o lieve papa!* snikte Lolotte met gezichtje tegen mijne wang. Toen de anderen zagen dat Y 1,3- liet begaan, schepteu zg ook Saajf t£mnen rï «I t. troosten. De «°odsïSik,°u word<!D; wa?n!6 aandoen M ons toch wol mot zorgen en'ofPa»™' S?" taMr aan manke/"'-. '■«".genaamd zon er meer de Duitschers, die zij in hunnen dienst hebben, voorloopig te verstaan gegeven dat zij znllen ont slagen worden, zoodra zich uit Prnissen uitgezette Russische onderdanen mochten aandienen. Niet alleen de levende bosschen vallen in Amerika onder den bijl der voortdringende bevolking, ook de doodeversteende bosschenwelke in Arizona en in de Rocky Montains gevonden worden, vallen door de zich uitbreidende industrie. Te San Francisco is eene groote fabriek, waar het versteende hout tot kleine voorwerpen gepolijst en verwerkt wordt. Nog steeds schijnt men in Rusland verder te willen gaan met het heffen van invoerrechten. Althans volgens de Petersburger Zeitung* zou de Regeering tot verdere verhooging der invoerrech ten op ruw ijzer, gegoten ijzer en erts overgaan, daar gebleken is dat de jongste verhoogingen nog niet voldoende zijn, om aan de buitenlandsche con currentie het hoofd te kannen bieden. HEUSDEN, 18 Sept. f In de N. Rott. Ct. van Dinsdag 1.1. lezen wij onderstaand bericht: »Uit Heusden wordt ons gemeld P. Loeff, laudbonwer alhier, wiens melkvee op 't Eiland (gemeente Nederhemert) graast, bemerkte den laatsten tijd, dat zijne koeien 's morgens, wan neer hij kwam melkenhalf uitgemolken waren. Van deze bevinding gaf hij kennis aan den com mandant der brigade maréchaussées alhier, welke enkelen zijner onderhebbenden last gaf, 's nachts te surveilleeren en spoedig liep de dief nu in de fuik, in de gedaante van C. van Rijswijk, onbezoldigd rijks- en gemeenteveldwachter te Nederhemert, tegen wien dan ook door de maréchaussées proces-verbaal is opgemaakt.* Met verontwaardiging heeft menigeen van dit bericht kennis genomen, dat buitenaf allen schijn van waarheid moot hebben, nu toch do berichtge ver een bepaald persoon openlijk van diefstal durft beschuldigen. Wat is echter de waarheid? Wij heb ben een onderzoek ingesteld en het is ons geble ken, dat het geheele verhaal een eenvoudig ver zinsel is, dat ook reeds een paar dagen hier van mond tot mond is verteld geworden. De commandant der maréchaussées heeft noch een verzoek noch eene opdracht ontvangen om te laten surveilleeren, evenmin is door de maréchaussées proces-verbaal opgemaakt. Ook Loeff heeft geen aanklacht omtrent eenig persoon ingediend en ook niemand op diefstal be trapt. Het geheel is dus uit de lucht gegrepen en niets dan vuige laster. Wij vernamen wol dat de betrokken veldwach ter hierover terecht zeer ontsticht is en eene ver volging heeft ingesteld tegen den persoon die deze lasterlijke praatjes heeft durven verspreiden. Een leer voor berichtgevers om toch vooral geen persoonlijke kwestiën ter neder te schrijven, zon der zich vooraf degelijk van de waarheid te heb ben overtnigd. t Op de heden gehouden jaarmarkt alhier, waren aangevoerd 210 paarden en 55 stuks vee. De handel was gedrukt. Door de commissie tot aankoop van remonte- paarden, werden 4 stuks aangekocht, als een van den heer G. Brandershorst te Genderen, voor f 600, twee van den heer Van Dam te Zalt-Bommel, elk voor f 575 en een van den heer Smits te Eethen, voor f 550. De uitslag der keuring van springstieren was nog niet bekend. t WAALWIJK, 17 Sept. Op de heden ge houden paarden- en beestenmarkt was de aanvoer van beiden zeer groot. De handel in paarden was bij gebrek aan kooplieden slapde handel in beesten integen deel was veel grooter dan in den laatsten tijd het geval is geweestvooral beste kalfkoeien en dito vaarzen waren zeer gezocht en werden dan ook vroeg tegen flinke prijzen verkocht. t POEDEROOIEN, 16 Sept. Een 73-jarige vrouw, de weduwe Van der Vliet uit Vuren, die zich hedenmorgen in gezelschap harer kleindochter had op weg begeven om hare familie, aan den Hoek alhier woonachtig, te bezoeken, is op den Nieuwendijk plotseling ineengezakt. Per as naar het Veer te Brakel vervoerd, kon de juist aldaar aanwezige arts v. Geijtenbeek uit Woudrichem slechts haren dood constateeren. De overledene was lijdende aan hartkloppingen. t DUSSEN, 17 Sept. Heden had alhier de aangekondigde tentoonstelling plaats van paarden en rundvee, uitgeschreven door de Noordbr. Maat schappij van Landbouw, afd. Almkerk. Het terrein was zeer goed gekozen, nabij de de uitspanning van J. de Wit. De dieren waren in verschillende klassen opgesteld, met aanduiding van elke soort. Wij merkten onder de paarden vele schoone exemplaren op. Ook het rundvee was goed vertegenwoordigd. De bekroning was nog niet bekend bij het afzenden van dit bericht. Wij hopen die in een volgend nummer mede te deelen. Eene commissie voor den aankoop van remonte- paarden heeft een veertigtal paarden afgemonsterd. Zooals wij vernamen zouden daaronder 12 stuks te vinden zijn, indien men het met den prijs had kunnen ééns worden. van f 425 en een van f 600. De prijs door de commissie als maximum te besteden bedraagt f 625. Genoemde commissie vertrekt naar Heus den om aldaar zoo mogelijk op de jaarmarkt verdere aankoopen te doen. t HEDIKHUIZEN, 16 Sept. Gisteren morgen zou alhier het eerste der beide huwelijken vol trokken worden, waarbij onlangs de bruid wei gerachtig was om in het huwelijks-bootje te stap pen. Op den bepaalden tijd waren enkele getui gen van elders weder ten raadhuize verschenen en zaten met den ambtenaar geduldig te wach ten op het paartje, dat echter afwezig bleef. Ruim een uur over den gestelden tijd versche nen de hoofdpersonen en verdere getuigen en het huwelijk kwam tot stand. ANDEL. Door den Minister van Koloniën is de heer J. Ploeger, thans onderwijzer te Spijk, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse daar te lande. WOUDRICHEM, 14 Sept. Van den 1 tot en met 11 dezer, zijn in het vischwater dezer ge meente gevangen en aan den afslag alhier aan gevoerd 101 zalmen, welke verkocht werden voor 50 h 95 ct. per 5 ons. t WERKENDAM. 24 Sept. a s. zal alhier in het oude schoollocaal, na afloop van de vergadering der Gew. vereeniging N.-B. van het N. O. G., de laatste vergadering der onderwijzers uit het arr. Heusden voor dit jaar gehouden worden. Be halve de vele huishoudelijke zaken zijn de volgende punten ter inleiding op het programma gesteld a. Stijlleer door den heer Prinsenb. Ervaring door den heer Mooijc. Vertellen door den heer Touw; d. Schrijven door den heer Van der Sluis; vervolgens de beantwoording van de in de vorige vergadering opgegeven vragen, door de hh. Van Woerkum en Prinsen. Van Regeeringswege is door de Tweede Kamer ontvangen de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. De Minister van Waterstaat kan volstrekt niet instemmen met de voorspelling, dat bij de uitvoe ring van dit werk de raming te laag blijken zou. De leden, die bjj den tegenwoordigen financieelen toestand bezwaar hebben tegen de uitvoering van hot werk, worden verwezen naar de wet, welke de uitvoering van het werk beveelt en die thans reeds 21/2 jaar ond is. De bewering, dat de kosten van verleggiug van den Maasmond wellicht 30 millioen zullen bedragen, wordt door den Minister als ou- gegrond verworpen. Overtuigd van het nuttelooze van een onderzoek door een commissie, kan de Minister aan hot daartoe door de leden uitgedrukt verlangen niet voldoen. Hij zou dit tot werkelijk nadeel der zaak achten. Alle belanghebbenden zijn in de gelegenheid geweest hunne opmerkingen of bezwaren kenbaar te maken. Ofschoon bereid te overwegen of voor de nieuwe monding aanbesteding in éen perceel mogelijk is, kan de Minister zich omtrent de wijze van aan besteding nog niet door verklaringen binden. Van een nader onderzoek wijders aanzienlijk op onthoud vreezende, kan de Minister eene mede werking tot uitstel niet voor zijne verantwoording nemen. Overigens verdedigt de Minister het volgen der gewijzigde lichting als gevolg der scheiding van Maas en Waal, in verband met de nieuwe Maas monding; verwacht de Minister het geschikt ma ken voor de Maas voor afvoer van al het door haar aangebrachte bovenwater en dientengevolge de mogelijkheid tot sluiting of opheffing van den Boerschen overlaat. Mindere diepte voor de scheepvaart ep de Maas verwacht de Minister van de verlegging niet. Hij handhaaft de noodzakelijkheid van den bouw eener brug tot hot onderhouden der gemeenschap over do rivier. Tegen het brengen van de nieuwe rivier ten zuiden langs Hensden, doet de Minister geldelijke en locale bezwaren gelden, terwijl hij voor Hens- den in die verandering geen voordeel ziet. De juiste plaats der veren zal in overleg met Gedep. Staten van Noord-Brabant worden bepaald. De Minister van Financiën heeft vastgesteld het plan voor de 320e Staatsloterij. De collectie zal worden geopend Woensdag 28 October a.s. en gesloten Zaterdag 7 November. De trekking van de eerste klasse zal plaats hebben den 23n No vember, terwijl de laatste 100 nominers zullen worden getrokken Zaterdag 13 Februari 1886. Naar aanleiding der bekende missive van de heeren Buma c. s., in zake afsluiting en droog legging der Zuiderzee, hebben ook de besturen der gemeenten KamperveenZalk en Veecaten instemming betuigd met dit plan. De heer Jules van Hasselt, burgemeester dier gemeenten, is aan gewezen ter bijwoning der algemeene vergadering. Voor rekening van het Rijk is in de vélocipède- fabriek van den heer H. Burgers, te Deventer, een driewieler vervaardigd, om daarmede proeven te nemen voor de postboden op het platteland tot het vervoer van brieven en postpakketten. Wijl de trekvogels ons dit jaar zoo vroeg ver laten hebben, vermoedt men dat een strenge winter aanstaande is. Meer verdachte verschijn selen daarvoor zijn het feit dat zich in den Elzas reeds wolven vertoond hebben, dat 't in Noorwegen reeds vrij koud is en eindelijk, dat 't zelfs bij Scheveningen reeds gesneeuwd heeft. Burgeres de Ligt presideerde Maandagavond te Amsterdam een samenkomst van ongeveer 1000 sociaal-democratische vrouwen en haar geleiders, mitsgaders nieuwsgierigen naar deze nieuwe ver tooning, alsmede de kinderen der burgeressen. Burger Fortuyn had nu een ander koord op ".'in bno^ hij J - houw als slavin, o. a. van den man. Midden itl zijn rede, toen hij ge komen was tot zijn beroep op de schoone sekse om de mannen tot den strijd op te wekken de geschiedenis van Hector en Andromache blijft eeuwig waar en overleeft alle sociaal democraten nam het rumoer, dat voortdurend geheerscht had, zoodanig toe, dat burger Fortuyn, ten einde raad en geen uitwerking ontdekkende van eenige lang niet malsche vermaningen tot stilte, zich verplicht zag te verklaren dat deze eerste po ging mislukt was en de vergadering dus was af- geloopen, doch dat het comité van burgeressen over veertien dagen de proef zal herhalen en dan geen mannen toelaten. Van de mannen schijnt men 't dus ook al niet te moeten hebben. Het »R. N.« de betoogiug te Rotterdam voor Algemeen Stemrecht van jl. Zondag besprekende, schrijftDe vergadering ging tegen half vier even rustig uiteen als zij gekomen was. Of zij eenig prak tisch resultaat zal hebben? Wij hopen het in zooverre dat de deelnemers aan den optocht znllen ontdekt en begrepen hebben, dat dergeljjke ver tooningen wezenlijk bij ons nuchter, kalm volk slechts spot- en lachlust verwekken. Men had de aan- en opmerkingen van het volk eens moeten hoorenEr sprak geen zweem van begrip of gevoel voor de waarde dier vertooning uit. Wat een rommel op straat en dat op Zon dag! riep er een. Kijk dien stakkert eens zweetenDit gold nota bene een der heeren banierdragers. Als er maar geen oproer komt! riep een be angstigde ziel. 't Lijkent er niet op, was het onmiddellijke antwoord. Ze hebben allemaal delui Zundagsche pakkie an! En zoo ging het voort. Een gebrekkig loopend persoon bood exemplaren van het Orgaan van het Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht te koop aan voor een cent. Een vrouw kocht er een; we dachten nit belangstelling, maar haar aansporing tot hare buurvrouw: Toe, koop jjj er nou ook een, laat de stumpert ook een centje verdienenbewees, dat alleen het medelijdend hart haar koopen deed. De mooiste opmerking hoorden we op bet Haag se lie Veer: Wat mot dat nou bednijen vroeg een vrouw. Wel mens, 't is om het stemrecht te doen, doceerde een tweede. Stemrecht! wat is dat nou weer voor nuus? Gut mens, woet je dat niet? Stemrecht voor de Tweede Kamer! Tweede Kamer? Ze zijn niet wijsEen mensch is blij, als ie één kamer heeft met een klein keu kentje en een fornuisie! Manifesteer daar nu eens tegen opAl waren er 2000 in plaats van 200, dan begrijpt het gros van 't volk, waarvoor die manifestaties bestemd zijn, er immers toch niets van. De Friesche Maatschappij van landbouw en veeteelt heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken een gelukwensch toegezonden, met het welslagen der pogingen tot uitroeiing der long ziekte onder het vee. Door een inwoner van Overschie is Maandag te Rotterdam verloren een portefeuille, inhoudende een bedrag van ongeveer f 2532.50. De porte feuille is nog denzelfden dag aan den Diergaarde singel teruggevonden, doch het papieren geld ont brak. De politie doet thans de moeite het te zoeken. Uit Eibergen meldt men Eenige weken geleden viel een vrachtrijder van hier bij Zutfen tusschen de paarden van zijn voertuig en werd, deerlijk verwond, met zijn eigen wagen bier aangebracht. Na lang sukkelen was zijn been eindelijk op den weg van beter schap, maar het vleesch wilde niet aangroeien. Toen onze geneesheer nu den wensch uitte een stuk gezond vleesch daarin te zetten, om zoo den groei weder te bevorderen, aarzelde de dochter niet, een paar plakjes uit hare welgevulde armen te laten knippen, die, in de wonde gebracht, het gewenschte gevolg hebben gehad. Er bestaat nu gegronde hoop, dat de man zijn been weder zal kunnen gebruiken. Dezer dagen had te Tilburg een jonge dochter het ongeluk, eene speld van meer dan gewone grootte in te slikken. Onmiddellijk daarop volgden de hevigste benauwdheden, daar de speld in de keel bleef steken. Ondanks de zorgvuldigste in spanning kon de arts er niet in slagen ze te ver-, wijderen, maar het gelukte hem toch, ze na,ar beneden te werken, waarop de benauw<i'pjid week. y Twee dagen later viel de patiente j* eene langdurige flauwte met zenuwtrekkingen /épaard de beide volgende dagen herhaalden zra die toe vallen, tot tweemaal daags, en éér keer hield die toestand met onrustbarende brdnekkigheid twee drie uren aan. Na een 6e toeval echter, e na een angstig lijden van 5 volle dagen, W'd de lijderes van de speld verlost, die zich, dl met eenige pijn lijke aandoening, maar fdder latere nadeelige gevolgen, langs den na^f,ijken weg een uitgang baande. J Woensdagochten«i^streeks 9 «ren had op de Merwede, nabij d' spoorbrug te Sliedrecht, een treurig ongeval ^ts- De 16-jarige schipperszoon, Adrianus Vugt'werd door de giek van zijns va ders vaartuig?» de rivier geworpen en verdween onmiddelijk 7 de diepte. Zijn lijk is nog niet ge- vischt 1 Id de Jarnixs-aat te Amsterdam is een meisje uit (de terde v dieping op straat gevallen eu Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden gelet op art. 8 der wet van den 2den Junij 1875, (Staatsblad no. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden aan Ph. Godschalk alhier en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend tot het oprichten van een ma gazijn voor lompen, in het pand wijk W no. 103, kadaster sectie A no. 543a, gelegen in de Ridderstraat, ouder voorwaarde dat gemeld perceel niet wordt gebezigd als bewaarplaats voor eenigen dierlijken afval. Heusden, den 16 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. U nciUM t.S 9 ««•'ceVfvht. als

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2