1 11. J. A. VEROUDEN, Y erkoopen j UITWIJK. Vlotdeelen, SLIJPDEELEN Zweedsclie deelen, aanbesteden De Notaris Yan Moock, LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 1 H. 87 A. 60 cA. Mr. Steenhouwer Schoorsteenmantels, Grafzerken, enz. enz. 's-Bosch, Uilenburg* H. 170. zwaar verwond. Een gehuwd man en vader van 5 kinderen is te Eindhoven in arrest geno men, wegens het ergerlijk mishandelen van een 12-jarig meisje, dat zich dientengevolge in levens gevaar bevindt. De ontaarde misdadiger heeft be kend. Bij het Frankhuis bij Zwolle zijn een vijf-tal woningen met de inboedels verbrand. Te Cortgene is een man, terwijl hij bezig was veldvruchten op een wagen te laden, door den bliksem gedood. Een kantoorbediende is te Dordrecht in de Kalkhaven gevallen en verdronken Een aange- teekende brief, dien hij gehaald had, is tot nu toe niet teruggevonden. Hij bevat vermoedelijk papie ren, voor den vinder van geen waarde. Bij Zuidbroek is een korporaal van een tram geval len. Het voorste gedeelte van zijn voet werd ver brijzeld. Het tweejarig dochtertje van een arbeider is te Anerveen in een sloot gevallen en verdronken. Te Terheijden heeft een schoen maker een meisje, dat eerst met hem en daarna met een ander kermis had gehouden, een ernstige wond aan den hals toegebracht. Hij is opgepakt. De heer v. d. M., uit Roelofarendsveen, is met paard en rijtuig, waarin drie dames zaten, bij de drie-gaten-brug in de Zijl te water geraakt. De personen werden met moeite gered, doch het paard dat vermoedelijk van een hoop zand was geschrokken, verdronk. Een 4 jarig kind van den melkboer v. R., aan den Zuidendijk nabij Dor drecht, is 1.1. Maandagavond in een onbewaakt oogenblik in een pot met kokend water gevallen, tengevolge waarvan het zoodanige brandwonden bekwam, dat men voor het leven vreest. Men schrijft uit het Westland aau het «Dagblad. De in de laatste dagen gevallen regen is aan de groeikracht der tweode vrucht zeer bevorderlijk ge weest. Voor de druiven van den kouden muur is warmte zeer wenschelijk, willen zij kleur krijgen en rijp worden. Op 't oogenblik is er nog eenige ver zending van pruimen en ajuin. Pruimen zijn in Engeland nogal gewild geweest, hoewel de prijzen laag bleven. Over 't algemeen echter heeft men met die vrucht geen slechte zaken gemaakt, omdat de oogst daarvan buitengewoon groot wasmen schatte eene viermaal grootere hoeveelheid dan in het vorig jaar, dat trouwens onder de slechte pruimenjaren moet worden gerangschikt. Te Surhuisterveensterheide (Fr.) heeft J. Pander de proef genomen om een akker met rijst te bo bouwen, hetwelk zeer gunstige resultaten heeft op geleverd. Hij won naar berekening 60 hectoliter van de hectare. Het stroo is even lang als rogge- stroo en wordt gaarne door het vee gegeten, ter wijl het wellicht ook voor fijne stroo vlechter ij zou kunnen gebruikt worden. Vermoedelijk zullen nu wel meer proeven tot aankweeking van rijst worden genomen. f HAARLEM, 15 Oct. Voorziening der boorden van het Noord-Hollandsch kanaal en hot maken van een bestraat paardenpad in den grindweg op den kanaaldijk, in 3 perc. Raming lepere, 2950 2e perc. 7500; 3e perc. 4730. Aanw. 8 Oct. (130 f 22 Oct. Het driejarig onderhoud der dui nen op het eiland Terschelling. Raming 8000 per jaar. Aanw. 15 Oct. (131 f HAGE, 21 Oct. Het onderhouden van en het uitvoeren van eenige herstellingen en vernieuwin gen aan de werken der schutsluis te St. Andries van 1 Jan. 1886 tot en met 31 Dec. 1888. Ra ming 5000 per jaar. Aanw. 14 Oct. (132 f 21 Oct. Het maken van voltooiingswerken bij de schutsluis te Vianen. Raming 7540. Aanw. 14 Oct.(133 BESCHERMENDE RECHTEN Van verschillende zijden wordt tegenwoordig aangedrongen op bescherming van don landbouw door heffing van invoerrechten op buitenlandsche granen. Men betoogt nl. dat het noodzakelijk is om den invoer van koren uit het buitenland te keeren teneinde de producten van den binnen- landschen bouw kunstmatig op te voeren, waar door de landbouwers hooger opbrengst van hun land zouden krijgen. Hiertegen valt schijnbaar niet veel in te brengendat, wanneer vreemd koren wordt buiten gehouden, het binnenlandsche duurder zal worden. Toch gaat die bewering niet op en ware dit wel het geval, dan is het de vraag of daarmede de kwaal die men zich voorstelt te bestrijden werkelijk op de goede manier wordt aangepakt; dit meen ik te mogen betwjjfelen. Ho is een treurig feit, dat in alle streken van ons^and de landbouwersin zeer ongunstigen staat V0rkfcren door de nadeelige verhouding tusschen de prb^n van den grond en die van de producten, maar t-^ volstrekt niet met eene pennestreek uit te ma eu dat door beschermende rechten de land- u 7^7^ en duurzaam zou worden gebaat, zeer twijffilac0.0' maar c 'ls *och minst genomen van oeconomische quaesties mag men nooit. 1 laten verblinden ddems en ervanng; nooit zich ling, wier toepassing" e«n schoonklinkende stel- tot erger u *unnen voeren van kwaad 'tls volstrekt mijn dv het vrije handelsstelsel tP16* eene verdediging van daagsche oeconomische sck7er.en» Ya„ de heden- over eens, dat het onmogja het vrij we bier en verschijnselen die zich all° toestanden leven voordoen te regelen of t?t maatsc appelyke algemeene stellingen. Ieder ver&.ee, sC en vo gens zelf onderzocht en beoordeeld w° m0j °P Z1C. bepalen welk middel tegen 4e> om daarna te den aangewend. ial m0efc wor" Overvloed van buitenlandse!? koret grootste buitenlandsche economisten voor eon goed deel onzen nationalen rijkdom toegeschreven. «Er is een tijd geweest* ('t laatst der 17de eeuw), zegt de Fransche staathuishoudkundige Blanqui, «dat de stelsels van beschaving en vrijen handel, onder het vaandel van twee machtige natiën in Europa, tegenover elkander hebben gestaan, namelijk tus schen Engeland en Nederland. Toen het eerste aan het tweede den handschoen toewierp, had zich het laatste door de vrije ontwikkeling van den arbeid zijner bewoners en zonder de hulp van eenige be perkende wet, reeds tot eenen zeer hoogen graad van rijkdom en macht verheven. De Nederlanders bewezen der wereld door een treffend voorbeeld, wat bet genie van een nijver volk vermag, wan neer het ondersteund wordt door handels-instel lingen, die op het beginsel van vrijheid rusten. Hun bodem leverde bijna geen granen op en des niettemin was hongersnood bij hen zoo weinig bekend, dat Europa zich in den uitersten nood tot hen wendde.* «Laat elders hongersnood heerschen, zeide de schrijver van «Hollands Rijkdom,* en te Amsterdam zult gij tarwe, rogge en andere granou vinden; zij hebben er nimmer gebrek aan.*... Hun land was het algemeene magazijn van alle takken van nijver heid en hun schepen waren, volgens de uitdrukking van Sir William Temple, «de vrachtvaarders van den Oceaan.* Indien dat land later van den hoogen trap afdaalde waarop die vrijzinnige staat kunde het verheven had, is dit aan niets anders toe te schrijven dan aan den invoer der monopoliën. Daar ons land op verre na niet in zijn eigen be hoefte aan koren kan voorzien zou invoering van een hoog recht noodzakelijk hongersnood ten gevolge hebben en een matig of laag tarief zou slechts voordeelig hunnen zijn voor een enkele klasse dei- bevolking, want stijging der graanprijzen komt al leen ten voordeele van de korenbouwers en zou voor alle andere klassen der maatschappij, ook voor an dere landbouwers en de veeteelers nadeelig werken. Goedkoopte van de voornaamste levensbehoeften bevordert de algemeene welvaart, zoodra de prijzen stijgen ontstaat voor velen armoede en moeten de loouen worden verhoogd. De geschiedenis heeft dan ook geleerd, dat waar men invoerrechten op het koren heeft ingevoerd men die zelf weder heeft moeteu afschaffen wilde men het eigen volk niet duurzham benadeelen. Men verlieze niet uit het oog, dat de waarde van het koren niet wordt geregeld door de waarde van het geld, maar omgekeerd de waarde van het geld door het koren. Als er overvloed van koren is zal de geldmarkt laag zijn en omgekeerd zal deze stijgen als er schaarste van koren is. Gaat men nu in een klein land als het onze, dat geen overwegenden invloed op koren- of geldmarkt kan uitoefenen de koornprijzen kunstmatig verhoogen, dan zal dit geen invloed uitoefenen op de waarde van het geld en dit zal schaars blijven. Het gevolg zal wezen, dat hij die koren heeft ver bouwd voor zijn horen wel wat meer krijgt, maar voor zijn andere behoeften des te meer zal moeten betalen en de algemeene toestand zal des te sterker gedrukt worden omdat men het buitenlandsche koren verdringt, zonder de geldmarkt te kunnen verbeteren. Daarenboven zoeken de verbruikers terstond alle uitwegen en hulpmiddelen op, om het duurder koren te ontduiken. De vrije handel wordt ge knakt, de smokkel-handel bevorderd, met al zijn aanhang van ambtenaren, vexaties en stoornissen. «Schier ten allen tijde en overal en op allerlei wijzen heeft men getracht* zeide professor Vissering «den landbouw door kunstmiddelen aan te moedigen en te beschermen. Maar telkens is men gestuit op dit bezwaar, dat juist de mid delen, die beproefd werden om den landbouw als tak van nationalon arbeid te bevorderen, te gelijk strekten om de vervulling der volksbehoeften aan levensmiddelen, die immers het doel is van dezen arbeid, te bemoeilijken. Niets is in dit opzicht leerzamer dan de ge schiedenis der graanrechten in Engeland, die in 1846 op initiatief van Cobden werden afgeschaft en tijdens wier bestaan zich het merkwaardig ver schijnsel heeft voorgedaan, dat, in weerwil van de bescherming, de prijzen van het graan in Enge land waren gedaald, zoodat de landbouwers hun koren niet eens zoo duur konden verkoopen als het buitenlandsche en dus zelf bij de intrekking der bescherming voordeel hadden. Op deze gronden zal men tot de conclusie ko men, dat de invoer van buitenlandsch koren niet de eenige oorzaak is van den kwijnenden toestand van den landbouw en dat iuvoering van bescher mende rechten geen middel tot verbetering kan worden geacht. Als de Redactie mij daarvoor de plaats wil af staan, stel ik mij voor in een volgend artikel te onderzoeken naar de ware oorzaken van de heer- schende malaise en de middelen die tot verbete ring kunnen worden aangewend. V. W. L. is echter bij nog Iemand die tijdelijk op het eiland Terschelling vertoefde en sinds lang met zijn vrouwtje op ge spannen voet leefde, schreef haar dezer dagen«Ik raad je aan maar weer naar je moeder te gaan, want ik heb geen genegenheid meer voor jo!« Werkelijk werd de raad opgevolgd en trok de ver- stootene met haar inboedeltje naar hare moeder. Eigenaardige spreekwijzen. Ziehier eene verza meling van spreekwijzen, die men bij verschillende personen en standen gebruiken kan om daarmede te zeggen, dat zij overleden zijn. Een beleefd man heeft de wereld vaarwel gezegd, de koopman en de waard hebben hunne rekening afgesloten, het kind is onder de engelen opgenomen, den lantaarnop steker is het licht uitgeblazen, de vermoeide heeft zich ter ruste gelegd, voor den nachtwacht heeft het laatste uur geslagen, de schipper is de haven ingeloopen, de slaperige heeft de oogen gesloten, de doodgraver is ten grave gedaald, de droevige heeft den laatsten snik gegeven, de zwerver is naar betere gewesten afgereisd, den wever is de levens draad afgesneden, de muzikant heeft zijn laatsten adem uitgeblazen, voor den apotheker is geen kruid meer gewassen, de edelman is bij zijn vaderen ver zameld, den nieuwsgierige werden de oogen toege drukt, de geleerde gaf den geest, de godloochenaar moest er aan gelooven, de dienaar is tot den Heer gegaan, de koerier heeft zijn tocht voleind, de krijgsman heeft den laatsten strijd gestreden, de zeeman is voor de haaien, de slachter is den weg van alle vleesch gegaandoch allen zjjn dood. t« o v verscheen dezer dagen met een geheel witte pagina, aan welker ondersten rand in twee regels te lezen stond: «De firma X. Co., (wijnen in het groot en het klein) straat, heeft volstrekt niet noodig te ad verteeren, daar zij toch bestelling genoeg krijgt. Maar zij wil de dagbladen ondersteunen, en heeft daarom deze bladzijde afgehuurd Echtscheiding met stoom. Alles wat op dit gebied in Amerika «geleistet worden ist,« wordt in snelheid overtroffen door 't geen te Chicago is gebeurd. Volgens «the New-York Times* zijn daar den 13n Aug. voor de rechtbank «twee* eehtschei- dinsprocesseu in «dertig minuten* afgeloopen en gingen do vier partijen tevreden naar huis. Kom daar hier eens om zei Jan tegen Trijn. Twee nieuwe uitvindingen voor dames worden uit Amerika en uit Brussel bericht. De eerste is een eigenaardige en zeer goedkoope handnaaimachine, door een fabriek te Bridgeport uitgevonden. Deze machine bestaat uit twee aan elkaar verbonden deelen, welke ongeveer als een schaar bewogen worden. Zo bevat naald, draad, spoeltje enz. en men kan er betrekkelijk zeer vlug mee naaien.Door den lagen prijs 5 dollars (ƒ12.50) is zij voornamelijk bestemd voor vrouwen, wie een andere naaimachine wat te duur is. De andere uitvinding is 0 gruwel! een nieuwe en gemakkelijke crinoline, waarop de Brus- selsche firma Hirsch patent genomen heeft. Die hoepelrok bestaat uit platte veeren van fijn staal, en is zoo ingericht, dat hij bjj het zitten zich om het lichaam vouwt, terwijl hij, zoodra de draagster opstaat, terstond weder zijn gewonen omvang aan neemt. Als proeve van adverteeren deelt men de vol gende merkwaardige aankondiging mede Bij bekwame bierbrouwers bekend Barend Bier, bestendig beroemd, belegon, bruin beiersch bier, bijzonder bemind bij broederlijk bijeenblijvende, bemiddelde, behoorlijk betalende burgers en bui tenlui. Bierhatende Bachusbroeders beweren bij wijlen bijster brutaal«Beiersch bier bekomt beestachtig; beroert, bedwelmt, benevelt, brengt buiten benul, bezorgt beroerde breinen, bevordert breede bombuiken.* Bekomt Bachus beter? Blijft bij BachusBestel Bourgogne, Bordeauxwijn, be schimp boosaardig Barend Bier's bekend, befaamd, belegen, best Bock bierBierdrinkersbevorens behoorlijke bewijzen betere blijken brengen blijft bier drinken, blijft bezoekers, begunstigers, be stellers bij Barend Bier. Bierhuishouders, Biersteeg, BB. bij Bronbeek. Het hier te lande alom bekende zeegras, 't welk de Zuiderzee in ruime mate oplevert, wordt sedert eenige jaren in Frankrijk aangewend ter vervaardi ging van vruchtensappen. Door bijmenging van organische zuren ontneemt men aan de gelei van zeegras den eigenaardigen geur en smaak; dan geeft men er, door andere kunstmiddelen, den geur en den smaak van deze of gene vrucht aan en men verkrijgt aardbeziën-, frambozen- of andere vruch tengelei naar verkiezing, zonder dat men zich de moeite behoeft te geven eene enkele vrucht te pluk ken op de etiquette van dergelijke gelei vermeld. Voor het kantoor eener stoombootmaatschappij te Lucern staat het volgende opschriftVierwald- stadterseesalonschraubendampferactienconcurronzge- selschaftsbnrean.« Een heele mond vol! Een goed teeken. «En hoe gaat het met uwen kleinen, zieken broeder, is hij weer hersteld.* «O ja, hij heeft van daag al weer een pak slaag gehad.* Kinderlijke bescheidenheid. Vader. Kennis is macht, mijn boste jongen. Kennis is meer waard dan rijkdom. Zoon. Ja, maar vader, ik ben mot het minste tevreden. Oefening. Baas. Jongen, wat kan jij verba zend veel eten. Jongen. Dat komt omdat ik er mij van jongs aan in geoefend heb. Onze dienstboden. Dame. Marie, heden-mid dag eten we schapenvloesch. Dienstbode. Mevrouw schijnt vergeten te hebben dat de werkmeid geen schapenvleesch lust. Zoo dom toch niet! Molenaar. Is 't waar' Kees! dat jij zoo'n domkop bent als zo in 't dorp overal zeggen? Koes. Ja, baasdat is net zoo als men dat wil opnemen: wat ik niet weet, weet een ander en wat een ander niet weet dat weet ik. Molenaar. Hoe bodoel je dat? Kees. Een ieder en ik weten wel, dat je de vetste varkens van 't dorp hebt, maar van wiens koren ze gemest worden, weten we niet. Monoloog van een luiaard, die kalm en rus tig op het grastapijt zijn sigaar ligt te rocken: «Ach dat dit arbeid ware en dat die arbeid dan goed werd betaald!* Uit eene voordracht. Terwijl dit ar tikel thans slechts in groote fabrieken wordt ge maakt, werden vroeger de tuchthuisboeven met de vervaardiging er van belast, zooals velen uwer bij on dervinding bekend zal zijn. Verklaring hoe het toch gekomen is, dat de heer Van Bommelen, die te Lucern een boek ge kocht heeft, gedurende den rit met den aan tunnels zoo rijken St. Gothard-spoorweg slechts éen blad zijde gelezen heeft. Het was een prachtige ■■■MM Tunnel No. 1. Tunnel No. 2. len te morgen, toen drie vrien den 1 MMMMi angs eenMlsHlHcBiMll Tunnel No. 6. Tunnel No. 7. berg ■■■MM pad MMMM enz. Katheder-wijsheid. Professor, (doceerend) Na den dood van dezen Karolinger, hing de eenheid van DHitschland aan een stroohalm, en die stroo- halm was Karei de Dikke. Kort en bondig. Brief van een luitenant aan ziju vrioud. Scheveningtn geweest. Op zee ge roeid. Dame in het water gevallen. Gered. Verloofd. Gehuwd. Gegroet. f Waalwijk, 17 Sept. Op de heden gehouden markt werd aangevoerd 637 KG. Boterdie 1.39 a 1.47 per KG. gold. 9 DÏÏSSJïN. XI Sent. Op t* albl, Zij gold van 1.26 tot ƒ1.32. f Dordrecht, 18 Sept. Grasboter, stukken: ƒ0.7 - a 0.65, tonnen f 14.00 a 13.25. Kunstboter 0.30 a 0.28. Hooiboter 0.a 0..ton nen ƒ0.a ƒ0.Weiboter 0.55 a 0.44= Eieren ƒ4.75 a 3.50 per 100. Medelezers worden ge zocht voor het Algoine1 II andelsblad op den dag van uitgaaf en een dag later. Te bevragen bij den Uitgever dezer Courant- Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Zus ter en Tante, MARIA CLARA JOSEPHA BAX_ Vrouwe van Oudheusden, Elshout en Huiten, be tuigen wij onzen hartelijken dank. C. F. BAX. Mevr. C. A. F. VAN HEUST— Bax van Dongen. Dr. L. G. VAN HEIJST. Mevr. de Wed. J. VERHOEVEN— Bax van Dongen. Dr. W. V. H. VAN GULICK. Mej. C. G. M. BAX. J. B. D. BAX. Al wie iets te vorderen heeft van wijlen MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van Oudheusden, Elshout en Hulten, gelieve de nota, biunen 14 dagen, in te zenden bij VAN zal Vrijdagen 25 Sept. en 9 Oct. 1885, voorna. 10 UUT, op de Steenenheul te Waardhuizen, ONDER DANIËL DUIJSER te Heusden, heeft ontvangen: van af 75 Cent van af f 1.10 geschaafd en geploegd van af 33/4 ct. per voet. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Water schap «do Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a.,« zullen op Zaterdag1 den 3den Oct. 1885, dos middags teu 12 ure, in hunne gewone verga derzaal, nabij de Waterpoort te H e u s d e nbij enkele inschrijving, publiek a. Het met Bladriet en Rijshout beslaan van vakken dijk tot het Waterschap behoorende, in 4 perceelen, met bijle vering van alle materialen en arbeids- loonen. Het ter plaatse op schelft leveren van 6000 bossen bladriet, in één perceel. Het ter plaatse op schelft leveren van 20,000 bossen Hollandsche rijs, 400 bossen Geldersche bleeslatten, in één perceel. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, zoomede de opzichter J. VAN TUIJL Gz. te Heusden, bij wien van af 19 September 1885, bestekken verkrijgbaar zijn ad 50 cents per exem plaar. De Dijkgraaf, RONCOOP. Secretaris, B. c. pas van Eastrat' .f f et ce qu on ne voit rade gade bij °°Z verliezen en dan te ons geen zeldzaamheid en zïfs ia «sara& Wel in verband met het vrijhsdel-steli,^ 31 Tunnel No. 3. Tunnel No. 4. Tunnel No. 5. Galerijen. Tunnel No. 8. Tunnel No. 9. Exéc.- Test.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3