buitenland. "binnenland: Brieven uit de Residentie. om zekere partijbelangen te bevorderen of tegen te werken. Zij zijn vrij om volgens hunne roeping het Evangelie te prediken en de geloovigen te stichten. Geen schout of baljuw kan meer geordonneerd worden van te gaan informeeren, of er ook s e d i- tieuse propoosten terinjurie van de Regeering worden verkondigd. Dat heb ben de predikanten vóór boven hunne arabt- genooten van vroeger. HEUSDEN, 26 Sept. Onder de verschillende landbouwproducten op de markt alhier heden aangevoerd, behoort ook een roode kool, wegende 27 halve kilo's, die geteeld was op het bouwland van Hnijgen te Heesbeen. t 28 Sept. Als eene gunstige uitzondering van wederkeerige goede verstandhouding tnsschen patroons en ondergeschikten, kan dienen dat Johanna Catharina Burghouts op 2 Oct. 1860 bij de fa milie de Vries alhier als dienstbode in dienst trad en op 2 Oct. a.s. aldaar gedurende 25 ja ren onafgebroken werkzaam zal zijn. t BESOIJEN, 27 Sept. Voor wie van na tuurschoon houdt, al is het dan slechts natuur op de hei, bezitten de uitgestrekte heidevelden ten zuiden der Langstraat en wel bepaaldelijk ten zuiden van Drunen, Baardwijk, Waalwijk en Besoijen een sterke en blijvende aantrekkings kracht. Het punt van samenkomst of liever de plaats, waarnaar de meeste schreden zich richten, is wel die zandhoogte, aan welke in de wandeling den naam van „Roeselberg" gegeven wordt. Vooral in het voorjaar, als er leven en beweging •n de natuur komtals de heideplanten en heide- bloemen eene liefeijker kleur beginnen te krijgen en tevens een' frisschen, zuiveren en gezonden geur uitademen als de nachtegaal tegen een' stillen avond zijn'plechtstatigen slag door de dichte mastbosschen doet hooren als het ruischen en ritselen van boom en blad de eigenaardige stilte aangenaam afwisselt; als de groene toppen der boomen zulke verrukkelijke en bekoorlijke plekjes in schaduw hullen als de naar het westen nijgende zon de van verre rijzende heuveltoppen doet blinken van lichtals alles in een woord een frisch ontwaken uit den winterslaap ver kondigt, dan wordt daar in die haast onbewoonde streken door beminnaars der natuur een zuiver en edel genot gesmaakt. Niet alleen echter in het voorjaar, ook in den zomer en niet het minst in het najaar, in de maandeu September en October, wanneer we ons bijwijlen kunnen verheugen in enkele schoone dagen, dwalen, vooral des Zondags namiddags, talrijke wandelaars door bosch en veld, zich verlustigende in de prachtige kleurschakeeringen van het heidevlak, welks bruine tint ons oog wel het meest boeit. Ook door de week, op een' mooien Zaterdagmiddag, is het geene zeldzaamheid enkele opgetogen wandelaars, waaronder ook dames, te ontmoeten. Soms hoort men eensklaps door het dichte geboomte een luid ge^ch en vroolijke stemmen weerklinken, en men waant zich bijwijlen in het rijk der feeën verplaatst, als uit een smal, be koorlijk laantje, met lichten tred een viertal schoonen u tegemoet treden. Wilt ge, verzadigd van al het schoone, door een' frisschen dronk uwe verhitte wangen en dorstige kelen een weinig afkoelen en laven, ge vindt onderweg licht een paar rustplaatsen, bijv. in 't „Hoekske" bij P. van Es, waar de zindelijkheid, die aan alles zicht baar is, en de nette bediening door eene guitige en frissche deerne, u wel zullen bevallen. Ik geloof, dat ook de meeste wandelaars die route nl. over 't „Hoekske" voor de prettigste en meest geschikste houden. t WELLE, 28 Sept. De voerman v. d. O. alhier, vervoerde dezer dagen een kar met. steenen tot herstel van een sluis in den weg naar Bom- me1. Even buiten Ammerzoden bood de metse laar M. de behulpzame hand om de steenen af te geven. Nauweb'jks daarmede begonnen sloeg het paard op hol en M. stortte van het voertuig, ten gevolge waarvan hij zwaar gewond naar huis vervoerd moest worden. Het paard kwam er zonder letsel af. WAALWIJK, 26 Sept. Gisteren werd alhier de door den burgemeester van Waalwijk belegde vergadering gehouden van eenige gemeente- en waterschapsbesturen, ter bespreking van bezwa ren, die door het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, teu opzichte van de scheep vaart, communicatie en irigatie voor veel Lang- straatsche gemeenten en polders bestaan, aan wel ke bezwaren, hoewel bij menig gemotiveerd adres ter kennis der regeering gebracht, volgens het schriftelijk antwoord van den minister van water staat, handel en nijverheid op het voorloopig ver slag der afdeelingen, bij het onteigenings-ontwerp niet is tegemoet gekomen. De besturen dier corporatien, van Baardw'jk af tot en met Waspik, waren allen vertegenwoor digd. n, Er is eene commissie van drie leden benoemd, bestaande uit de heeren J. van Dijk, burgemees ter van Sprang, M. de Roon te Waspik en E. W. van Liempt, secretaris van Waalwijk, die een adres zullen ontwerpen aan de tweede kamer der staten generaal, waarin verzocht wordt bij de eer lang te behandelen ont.eigenings-wet alsnog in de bestaande grieven te voorzien. Door den heer D. Baggerman is met gunstig gevolg afgelegd het le gedeelte van het examen voor candidaat-notaris. t DALEM. Wederom werden de bewoners dezer gemeente in den avond van 26 dezer, circa 10 uur, verschrikt door den alarmkreet „brand Bij nader onderzoek bleek deze te zijn uitge broken op de hoogte van het Loevesteinsche veer, en wel aan de bouwmanswoning van D. J. W. de Gier Jr. Eer de spuit met de noodige manschappen hulp kon verleenen, lagen woning, schuur, koren berg, drie hooimijten, in het kort alles in asch. Van het huisraad is weinig of niets gered, terwijl ook nog drie varkens in de vlammen zijn om gekomen. Een en ander was verzekerd oorzaak onbekend. Het nieuwe muntbiljet van 50 gulden dat binnenkort in omloop wordt gebracht is, naar het „Hdbl." mededeelt, gegraveerd door den hoogleeraar Rud. Stang te Amsterdam. De rand is het werk van den heer Steelink. De bevindingen ten aanzieu van het gebruik van driewielers voor postboden komen bij de ge houden proef, volgens de „Pr. Over. en Zw. Ct.," op het volgende neer Een besteller heeft er verschillende dagen ach tereen van Zwolle tochten mede gemaakt naar naburige plaatsen. Op straat- en grintwegen, bij meer of minder goeden weg en meer of minder hevigen wind, heeft hij gereden, en trots de me degevoerde pakketten, die gewoonlijk ca. 50 KG. wogen, werd de rit zonder bijzondere vermoeie nis en in betrekkelijk korten tijd afgelegd. De persoon, die den wieier bereed, was met dit mid del van vervoer geheel onbekend, zoodat de proef werkelijk in elk opzicht dien naam kon dragen. Bij gunstigen wind en weg kan gereden worden in iets meer dan de helft van den tijd dien men al loopende noodig heeftbij vrij sterken tegen wind moet men op drie vierde van dien tijd re kenen. Blijk, dat dit voertuig op den duur vol doet, dan kan er voor het vervoer der pakketten ten plattelande met veel vrucht gebruik van wor den gemaakt en zal er ongetwijfeld eene niet on belangrijke bezuiniging door verkregen worden. De wieier is thans te Assen. In den omtrek aldaar zullen de proeven worden voortgezet. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat de heer J. D. Gerth, ambtenaar ter secretarie der gem. Amsterdam, werkzaam aan de afdeeling burgerlijke stand, zijn 80ste geboortedag herdacht. Hij is be last met de inschrijving der akten van geboorte en het getal der door hem ingeschreven gebore nen bedraagt meer dan 350,000. Men leest in de Werkmansbode" Volgens sommige couranten was de publieke tribune in de Tweede Kamer, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, door welgekleede personen bezet. Geen wonder! Naar ons is mede gedeeld, werd de massa volk, die sedert een paar uur voor het hek, dat toegang geeft, had staan wachten, tegen het tijdstip dat het publiek zou worden toegelaten, verdrongen door militairen, po litie en eenige goedgekleede mannen. De laatste werden vooraan geplaatst, en nadat, toen het hek geopend was, deze waren toegelaten, werden de achteraanstaanden geweerd, en heette de tribune vol. Waarschijnlijk waren die welgekleede mannen nachtwachten of andere werklieden in dienst der gemeente; voor twee jaar deden dezelfden dienst met de weesmeisjes en ontvingen daarvoor f 1,50 belooning. Naar het „Bbl." verneemt, zal een vervolging worden ingesteld tegen den drukker en den schrij ver van het „Stemrechtlied", 't welk door de so ciaal-democraten tegen den dag en op den dag der demonstratie werd verspreid. Naar aanleiding van de jongste ontvluchting van een gevangene, heeft de Minister van Justi tie, baron Du Tour van Bellinchave, gisteren, ver gezeld van den heer L. J. B. Verschoor, inspec teur der gevangenissen, en van den heer J. F. Metzelaar, ingenieur-architect van de gevangenissen en rechtsgebouwen, het Huis van Arresten Militaire Verzekering te 's Hage geïnspecteerd. Als gevolg van deze inspectie zullen er belang rijke herstellingen geschieden. De voortvluchtige bevindt zich vermoedelijk nog in Den Haag. Hij moet door een spoorwegwachter van den Rijnspoorweg gezien zijn in den omtrek van het station op den Schenkweg, terwijl hij ook later in denzelfden omtrek moet zijn waar genomen. Zijn kleeding wordt opgegeven als te bestaan uit een bruin pilow broek, zooals die in de gevangenis gedragen wordt, een nauwsluitend grijs jasje, terwijl hij een pet op het hoofd had. Aan de politie is aangifte gedaan van de her kenning en er wordt thans een nauwkeurig on derzoek ingesteld in de omstreken van de plek waar men hem gezien zou hebben en in de richting van Voorburg. De nasporingen der politie hebben tot heden evenmin tot de ontdekking der daders van den diamantendiefstal te Scheveningen geleid. Naar men mededeelt, bestaat bij curatoren van den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den bewaarder aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door den diefstal. In verband met wat reeds is medegedeeld, maakt de hoofdcommissaris van politie bekend, dat blij kens opgaaf van de commissie van liquidatie uit de boeken der gefailleerde firma A. D. Verschuur, is gebleken dat de volgende voorwerpen moeten ont vreemd zijn: 51 medaljons, 34 kettingen (hee ren- en dames), 9 colliers, - 52 broches, 63 armbanden, 77 ringen, 12 paar oor knoppen, 2 kruizen, 7 parures, 13 paar knoopen, 7 boeksluitingen, 5 brillen of lorgnet-montuurs, 9 potloodeu, 2 rottingknop pen, 7 stuks charivari, alles van goud en voor een groot deel bezet met diamanten en andere edelgesteenten, vertegenwoordigende een waarde gezamelijk van 16.000. Opnieuw wordt verzocht opsporing, aanhouding en bij ontdekking bericht. De winkelhouder heeft f 200 uitgeloofd, als premie voor het ontdekken der daders. Nabij het paviljoen te Scheveningen zijn voor werpen in het duin gevonden", welke afkomstig zijn van den juweelendiefstal. Het goud was er afgerukt. Vrijdagavond was het ook to Assen onrustig; een zingende en joelende menigte doortrok de stad. Op verschillende punten werden glasruiten ingeworpen. Tegen 10 uren trok de menigte uit een eu werd het weder rustig; één arrestatie vond plaats. Wat het doel, wat de reden der beweging was, ligt geheel in het duister. Ook te Tilburg hebben oploopen plaats gehad en werden hier en daar de ruiten ingeworpen. Eveneens hebben Zondagavond te Dordrecht ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een vrij groote troep kwajongens trok al vroeg zingende en schreeuwende door de verschillende hoofdstra ten; van tijd tot tijd hoorde men de Hollandsche Marseillaise. Langzamerhand groeide de bende aan. In verschillende straten werden tal van ruiten in gegooid, waaronder verschillende groote spiegel ruiten bij neiingdoenden. De politie maakte aan de wanordelijkheden een einde. Tot laat in den avond bewoog zich een onrus tige en voor een groot deel louter nieuwsgierige menigte door de straten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden Barth. van Ommeren, wegens het aanplakken van ge schriften, wier iuhoud smadelijk was voor Z. M. den koning, veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Hij heeft reeds cassatie aangeteekend. Toen van Ommeren buiten kwam, werd hij door een 2000 socialisten en nieuwsgierigen opgewacht en toog meu naar het Volkspark, waar allerhande redevoeringen werden gehouden. Te half een trok men van daar door de stad. Nabij de Lijnbaans gracht werd een pistoolschot in het wilde uit de menigte gelost, waardoor een 65jarig man licht aan het hoofd werd getroffen. De da Ier werd ge arresteerd. Bij eene aanmaning van de politie om de roode vlaggen op te rollen, ontstond eene botsing, waarbij van weörszijden slagen vielen; 5 personen werden gearresteerd. Er heerschte veel beweging in de stad. Onder Ooststellingwerf heeft een strooper, den kende een haas te zien, des nachts een schot gelost op een anderen strooper. De getroffene verkeert in levensgevaar. Vrijdagochtend heeft zich op een schip, aan de Handelskade te Am sterdam liggende, een jongmensch van 22 jaar door ophanging van het leven beroofd. Eenige dagen geleden had hij zich te Rotterdam reeds willen verdrinken. Vele schulden moeten hem tot dit uiterste hebben gebracht. Op de Prinsen gracht aldaar viel een meisje van de trappen ha- rer woning. Zij brak een arm en bekwam een zware wonde aan het hoofd. Onder Zevenber gen zijn Vrijdag drie paarden voor een ploeg door den bliksem doodgeslagen. De geleider werd in 't water geworpen en was bewusteloos van schrik. Zaterdagmorgen sloeg te Amsterdam een schuitje met 3 jongens om, die in den Bui tensingel, bij de Raampoort, aan het spelevaren waren. Twee hunner verdronken. Onder Delfshaven zijn twee kerels aangehouden die een dronken zeeman 8 gulden hadden ontstolen. In de Laurierdwarsstraat te Amsterdam is een kind in een pot met kokende soep gevallen. Met hevige brandwonden werd het naar het gasthuis gebracht. 'sGRAVENHAGE, 26 Sept. 1885. De spanning waarin vele Residentie-bewoners sedert eenigen tijd hebben verkeerd, is voorbij. De vrees voor ongeregeldheden ter gelegenheid van de groote betooging voor algemeen stemrecht, was wel eenigszins gewettigd, daar de deelnemers daar aan meermalen hebben getoond nog al eens spoedig van woorden tot daden over te gaan en de woorden, in sommige vergaderingen gesproken, nog al vrij hevig waren. Gelukkig is echter alles kalm afge- loopen voor de deelnemers aan den optocht ei genlijk te kalm. Want het doel van de demon stratie is toch geweest, om in de Residentie, de verzamelplaats van vele machthebbenden in den lande, door een indrukwekkenden optocht, niet alleen de aandacht te trekken, maar ook aan de Regeerders de overtuiging te geven dat het wel degelijk een volk swensch is, die men kwam me- dedeelen. Indrukwekkend was de optocht nu geens zins, integendeel, hij deed meer denken aan eene verzameling menschen, die met een pleziertrein waren aangekomen. Tal van vrouwen en kinderen bevonden zich in den stoet en daardoor werd, naar mijn inzien, veel van het ernstige karakter, die de beweging moest hebben, weggenomen. Kalm waren de deelnemers, nog kalmer de toe schouwers. Nergens was een spoor van symphatie te ontdekken. Men kon het aan de kijkers zien, dat zij alleen aanwez;g waren uit nieuwsgierigheid en menigeen keerde onvoldaan huiswaarts met, de overtuiging dat de meeste der deelnemers aan den optocht, beter hadden gedaan hun reisgeld voor den aanstaanden winter te bewaren. In het gebouw, voor de vergadering bestemd, aangekomen, werd door verschillende sprekers in de gewone, opgewonden taal, alles opgesomd, wat Bij de jonste mauoevres in Frankrijk legde de luitenant Seguiu 231 kilometers af in 48 uren en bleef hij 33 uren achtereen in het zadel. De »Figaro« houdt het bericht van den moord der christenen in China vol en zegt zelfs, dat tot hiertoe 24.000 vermoord zijno. a. twee paters uit Nantes en Angers. Het dorp Fettan (Zwitserland) is door brand vernield. 60 huizen worden een prooi der vlammon. Op de Alpen in hot kanton Walliserland heerscht de eigenaardige gewoonte, dat de pachters van gemeentealpen of de keusmakers een kind uit elk gozin, dat het burgerrecht heeft, gedurende den zomer kosteloos bij zich aan huis of liever op den berg nemen. Zoo een gezin de melk van eeue koe den kaasmaker geheel afstaat neemt hij daar voor 2 of 3 kinderen op. Dat zijn dus vacantie- koloniëu, en goodkoope ook. Die kindereu worden met melk of kaas gevoed en slapen in het hooi. Het Engelsche schip Merchantmanis, op reis van Calcutta naar Mauritius, verongelukt. Drie Europeanen en 66 inboorlingen kwamen vermoede lijk daarbij om het leven. Dezer dagen is te Warschau een postzegellief hebber overleden, die een verzameling van 45,760 verschillende soorten van postzegels nalaat. Hij heeft bij uitersten wil bepaald, dat de verzameling niet anders dan in haar geheel verkocht mag worden. Volgens een later bericht uit St.okholm viel een stellage in van een in aanbouw zijud huis, waar op een aantal personeu hadden plaats genomen om Christine Nilsson te hooren. Men telt 20 dooden en 200 gewonden. De beroemde zangeres is zoo ge schokt door het vreeselijk tooneel, dat zij heeft ver klaard niet meer te willen zingen. Men vreest voor haar gezondheid. Van de slachtoffers behooren de meesten tot den werkenden stand. Een der gedoo- den was een Duitsche dame. De ontzettende overvloed van konijnen, die in Australië tot een ware plaag geworden zijn, heeft aanleiding gegeven tot de oprichting van de Western Meat preserving Company,eeue fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op verschillende wjjzen bereid, geconserveerd wordt. Dagelijks wor den 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. staanbeiden in de grootste verwarring. Er zou eene zeer belachelijke verklaring hebben moeten volgen, als mijne vrouw, die zonder twijfel met de meisjes aan do deur had staan luisteren, niet tusscheubeide gekomen was. Zonder zich mot groeten op te houden, eene bagatelle, die in haar oog niet bij het gewicht van het oogenblik paste, trad zij met zeer nadruk kelijke gebaren op Victorien toe, greep zjjne hand en schudde die zeer energiek. Mijnbeer Victorien, wij zijn zeer vereerd door uwe huwelijksaanvraag sprak zij. Toen vervolgde zij met een fonkelenden blik naar mij: »Maar u vindt ons in groote verlegen heid u treft het in zeker opzicht zeer ongelukkig. Wij zijn namelijk onze schildpad kwijt 't is dom, belachelijk, mijnheer, maar dat diertje is ons de baas. Ik liet haar niet uitspreken. Hare woorden en de manier waarop zij mij, het hoofd van het huis gezin, in het hoekje schoof, prikkelden mij. »Dus dat noem je dom riep ik. >Maar wie hoeft ons het ongeval op den hals gebaald? En is de manier om zoo iets weer in orde te brengen dan deze, dat men den volgenden dag sentimenteel wordt en meteen huwelijksaanvraag voor den dag komt »01ivierl« riep mijne vrouw op snijdenden toon. Toen richtte zij zich tot Victorien en zeideMijn heer Victorien, u moet ons voor ditmaal veront schuldigen, die schildpad Dat was hem te veel. Een zenuwachtigen schok voer door zijn geheele lichaamde opgewondene uitdrukking van zijn gelaat maakte plaats voor een ironisch glimlachjohij boog koeltjes en zeide op scherpen toon: »Ik vraag u wol pardon, maar als eene schildpad meer gewicht voor u heeft, dan het geluk uwer dochterEn met die woorden verliet hij het vertrek. Binnen in de zijkamer ging een zieldoorsnijden- don kreet op. Het was Lucie, die in onmacht viel. Mijne vrouw vloog de kamer uit, maar in het voorbijgaan vond zij toch nog tijdom mij een paar woorden in het gelaat te slingerendie zoo ongeveer klonken! »Je lijkt zelf wel eene schildpad. Wij gevoelden ons dien dag diep ongelukkig en rampzalig, het was eene jammerlijke dag. Maar dien avond, toen wij weer iu pijnlijke stilte bij elkaar zatenniet pratendbijna niet denkend, daar klonk het weer: »Plof!« De schildpad, de schildpad! Zij moest er weer zijn! Weer ergens afgevallen! Maar waar af! O, welk eeno ironie van het lot uit de vouwen van onze zware venstergordijnenEn wie had haar daar weg gestopt? Victorien? Lucie? Ik weet het niet. Het was geen vroolijk gejubel, waarmede het kleine wezen begroet werd. Neen, met half onder drukte kreeten van nijd en toorn, met den daemo- nischen lach van verkropte woede stonden wij om het beest heen. Och, wat hield ze ons voor het lapje! Wat maakte ze ons belachelijk. Nochthans werd het dier zeer voorzichtig opge pakt en met de meeste zorgvuldigheid in een' hoek van de 3ofa neêrgezet. Marguttawas immers mees teres in ons huis. Zij doet, wat zij wil!« (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2