Aanbesteding. puike roode Openbare Teekenschool te HEUSDEN. noorp-bbabantT AARDENHOET, LANDTEN TUINBOUW. f VERHUREN, INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADV ERTENTIEN. Zaturdag 3 October 1885, publiek aanbesteden Het maken van ruim 700 M2 RIETBESLAG voor Hulpgat No. 1, te Doe veren. Maandag den 5 October 1885. de gronden aan het Water schap behoorende, gele gen buitendijks, onder Vlijmen, nabij Nieuw- kuik. Openbare Verkooping dnsdag den 13 October 1885, .33.90 Heet. onder Eethen, .02.50 v Genderen. .10,90 f/ idem. uim 7 Hectaren vierjarig WAARDENHO UT onder Oudheusden en Elshout. 0.84.00 Heet. 4-jarig WAAR DENHOUT, onder Oud- hensden. 1.04.30 Heet. 3-jarig WAAR DENHOUT, Rijt," on der Oudheusden. kon crenen om ae gemoederen in beweging te brengen. Alleen de heer Postma maakte hierop eene gunstige uitzondering, daar die op bezadigden toon de meening der voorstanders van algemeen stemrecht terpggaf. Slechts een persoou gaf zich de moeite de verkondigde theoriën te be strijden. Hoewel do poging, die hij aanwendde, om op de leemten die zich daarin bevinden, te wijzen, zeker waardeering verdienen, had hij voor uit kunnen nagaan dat deelnemers aan eene der gelijke woelige vergadering niet voor een andere overtuiging vatbaar zijn. De man mag nog van geluk sproken dat men hem de deur niet heeft uitgeworpen; dit is toch nog al eens de eigenaardige manier van de leden der Haagscho afdeeliug van den Sociaal-democra- tischen bond om aan een debat een einde te ma ken. Het antwoord der Regeering op de, door de »Nationale Volksvergadering* aangenomen motie, is aan uwe lezers bekend. De premier was niet overtuigd dat algemeen stemrecht verbetering in den toestand zal brengen en gaf zooveel te kennen als dat het voorstel daartoe niet van hem is te ver wachten. Wel is, naar bij geruchte wordt verno men, de lïegeering doende om de door haar reeds ingediende voorstellen tot herziening van het kies recht te wijzigen, waardoor aan het stemrecht in ons land eene zeer groote uitbreiding zal worden gegeven, maar de minister achtte hot zeker niet noodig dit aan de betoogers ie' doen mededeelen. Hoe dit ook zij en hoe men over het al of niet toekennen van algemeen stemrecht moge denkeu, het wordt zeker tijd dat op de eene of andere wijze in deze zaak wordt voorzien, opdat de ergernis over de zotte uitkomsten van het consus-geknutsel ophouden. De Regeering heeft door haar antwoord getoond de bedreigingen van eenige onder de voorstanders van algemeen stemrecht aanwezige heethoofden niet te vreezen. Jammer maar dat zij te gelijker tijd maatregelen heeft meenen te moeten nemen, die de gedachte aan vrees niet geheel rHsluiten. Zoo zijn de ministrieële burrelen op den dag der Sta ten Vergadering 's middags na 12 uur gesloten geweest; een maatregel die nog nooit te voren is genomen. Ook de aanwezigheid van maréchaussé3 to paard vóór het Departement van Binnenlaudsche Zaken, toen eene deputatie de aangenomen motie kwam aanbieden en later naast het rijtuig des Konings wekte bevreemding en heeft zelfs aanlei ding gegeven tot klachten van hen, die meenen even goed in staat te zijn de Rijksgebouwen, of den persoon des Konings te beschermen. Is dus alles goed afgeloopen, voor de Residentie heeft de gehouden optocht wellicht nog onaange name gevolgen. Men zegt toch dat de Burgemees ter der Hofstad van Hooger hand eene aanmerking heeft gehad wegens het toelaten der demonstratie en zich dientengevolge verplicht heeft gezien zijn ontslag te vragen. Het is te hopen dat dit gerucht zich niet moge bevestigen, want niet alleen dat de burgemeester zich de sympathie der burgers heeft verzekerd door den ijver waarmede hij de zaken bestuurt en men hem dus noode zou zien heengaan, maar ook de reden waarom het ontslag zou worden genomen kan geen gunstigen invloed maken. Zij die het goed met den werkman meenen, zijn het er vrij wel over eens dat verbetering in den gedrukten toestand niet door algemeen stem recht is te verkrijgen. Hoofdzakelijk zal dit volgens hen moeten geschieden door productieve werkver schaffing b. v. door heide-ontginning, zooveel mo gelijk zonder Staatshulp. Daarop de aandacht te vestigen en belangstelling er voor op te wekken is in de eerste plaats de taak der pers. In den laatsten tijd hebben eenige groote en ook kleinere bladen deze zaak tot een onderwei p van bespreking gemaakt en de aanvankelijk verkregen resultaten, wettigen het vermoeden dat zich weldra eenige ondernemende mannen tot eene Commissie zullen vormen, om te trachten aan het p'an, bij wijze van proef, een begin van uitvoering te geven. Het volksblad »de Echo«, komt de eer toe, het eerst een schema te hebben bekend gemaakt, waarin hetgeen met die productieve werkverschaf fing wordt bedoeld, duidelijk is uiteengezet. Ruim 700000 Hectaren grond, dat is de oppervlakte van de provinciën Noordholland, Zuidholland en Utrecht te samen, zijn in Nederland woest en kunnen langzamerhand door ontginning in tamelijk vrucht baren boschgrond worden herschapen, indien slechts de bezittenden genegen zijn tegen een matige rente (de Echo stelt deze op 3y2 percent, die later, wanneer de exploitatie aanvangt, zeker 5 percent wordt) geld voor te schieten, tot aankoop van grond en materiëel en belooning van werklieden. In het schema komt een becijfering voor, die in ieders aandacht wordt aanbevolen en waaruit blijkt dat met betrekkelijk weinig kapitaal, duizenden arbeiders op eene eervolle wijze aan brood kunnen worden geholpen en tevens de productie van ons Vaderland belangrijk kan worden vermeerderd. Voor het grootste gedeelte behooren de te ont ginnen heidegronden tot de zoogenaamde meenten en marken, d. w. z. dat zij gemeenschappelijk ei gendom zijn van de bewoners, die zich na tuurlijk verzetten tegen verkoop van het gemeen schappelijk eigendom en gehecht zijn aan hunne rechten op die gronden, zooals schapen-weiden enz. Daarom is het in de eerste plaats noodig dat de reeds zoo lang hangende wet, die de verdeeling vqm die markegronden vergemakkelijkt, worde aangenomen. Het is in het belang dezer zaak te hopen dat de vertegenwoordiging zoo spoedig mo gelijk deze wet moge afdoen. Intusschon zou reeds een proef zijn te nemen, met door aankoop te verkrijgen gronden. Nu het geld tengevolge van den gedrukten toestand, gemakkelijk ter leen is te bekomen, wanneer slechts een solied onderpand aanwezig is, verdient deze wijze van werkver schaffing vooral krachtigen steun. Was het hier, zoo schrijft men uit Beusichem, voor eenige dagen in den aardappelhandel nog stil, thans is alles in de weer om de aardappelen zoo spoedig mogelijk scheep te krijgen. Duizenden mudden worden nu f 0,95 per HL. naar de fabrieken gezonden, die natuurlijk rijp en groen kunnen, gebruiken, zoodat de aardappelen geleverd kunnen worden zooals het land ze geeft. De boeren meenen hiermee nog de minst slechte rekening te maken, te meer daar het land onge hoord veel opleverter zijn toch boeren, die 350 400 HL. per HA. rooien. f WELLE, 28 Sept. Dat de landerijen nog niet algemeen zouzeer in prijs gedaald zijn, bewijst een verkoop door mej. v. V. alhier, die dezer dagen voor 20 bunders, binnenlandsch gelegen, nog 40,000 maakte, dus goed en kwaad land door een voor 2000 per bunder. Mijnheer de Redacteur Verleden week zijn nieuwe proeven genomen met den bestuurbaren ballon van de Fransche in genieurs Krebs en Renard, die uitmuntend gelukt zijn en die doen vermoeden, dat er eindelijk een oplossing van het moeilijke vraagstuk gevon den is. Er is weer een nieuw soort van rijwielen uit gevonden, n.l. een vijfwieler, waaraan men den naam fugitive* (vluchteling) gegeven heeft. Hij bestaat uit vijf aan elkander verbonden rijwielen, waarvan vier als de wielen van een rijtuig staan, terwijl het vijfde vooraan is en dient om het voertuig te besturen. In het midden tusschen de wielen is een soort van bak, waarin eenige men» schen kunnen zitten. Volgens een botei'statistiek in een Fransch blad, wordt jaarlijks in Europa ongeveer 660,765,000 ki logram boter gemaakt. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt 375,550,000 kilogram voortgebracht en 355,250,000 kilogr. verbruikt. Duitschland brengt 162,400,000 kilogr. boter voort, die geheel opgaan voor het binnenlandsch verbruik. Wat den uitvoer van boter betreft, is die van Nederland onder de Europoesche landen het grootst. Daar wordt 46,690,000 kilogr. boter voortgebracht en 36,340,000 kilogr. naar elders uitgevoerd. Kindermond. »Papa,« fleemde een kleine jon gen, »koop voor mij een pouey!* »Hoe krijg je dat in je hoofd, ventje. Daarvoor ben ik niet rijk genoeg. Leer maar eerst braaf en pas goed op, dan zul je goed geld verdienen en zelf een poney kun nen koopen.« »Papa, heeft u dan niet goed op gepast en goed geleerd De nieuwe keukenmeid. De heer des huizes: »Maar voor den duivel, de thee ruikt afschuwelijk. De vrouw tot de keukenmeid: »Ik heb je toch ge zegd, dat je de thee moet opgieten precies als de koffie.* Keukenmeid: »Dat heb ik ook gedaan, mevrouw. Ik heb er misschien een beetje te veel cichorei in gedaan. De beste der Vrouwen. Eene vertelling. Een zeker man had een ondeugend wijf (Gelukkig is dat lot slechts weinigen beschoren Hij was gedoemd, bij dag en nacht 't gekijf En de verwijtingen der weêrhelft aan te hooren In 't echtelijk verblijf. Haar tong was onophoudelijk in de weer Het was niet mogelijk dat gladde lid te binden. Wat de arme deed of zeide, keer op keer, Zij wist in alles stof tot tegenspraak te vinden En bulderde immer meer. Geen wapenstilstand van een enkel uur In 't sombre huis, o neen! en evenmin daar buiten In 't bijzijn zelfs van wandlaar of gebuur Bleef ze, ongetemd, haar schrikbare oorlogskreten En dan nog met méér vuur. (uiten. Hij wendde, ja, wel alle middelen aan Heel zoete woordjes eerst, dan havdre menigmalen; Toen 't nog met zulke middlen niet wou gaan, Liet hij op hare huid een vrachtje slagen dalen, Haar wenschend naar de maan. Eens liepen ze aan een steilen waterkant Hij zuchtte, toen een wijl haar woordenvloed bedaarde: »Zij 't twisten uit, 'k ben daarvoor niet bestand 'k Wil liever scheiden van deze ongelukkige aarde 'k Ben door het leed vermand. »'k Ben 't leven moe met al zijn zorg en last En 'k wil in dezen kolk een einde er aan maken Hier is een koord, bind mij de handen vast Van achtren 't lijf mocht licht weer trachten vrij te Als 't naar de diepte plast. (raken Want toch, ofschoon 'k met ernst n aar sterven tracht. Het vleesch, och is zoo zwak en mocht eens tegenstre 't Kon zijn dat, zwemmende, der armen kracht (ven Mij, tegen mijn begeerte, in 't nu verafschuwd leve En hartzeer wederbracht.* En 't vrouwtjebij 't vernemon van dit woorc Van 't offer, zij, van helsche blijdschap opgetogen, Grijpt gretig naar het haar gobodeu koord En ziet alreê, in haar verbeelding, voor hare oogen Hoe hij in 't water smoort »Toch, als ik naar dien stroom, fel bruischend, blik Dreigt,* spreekt hij, »mijn natuur weer in verzet te (komen Een zelfmoord, vreeslijk denkbeeld.... hoe ik 't wik Tot de volvoering word t mij schier do kracht benomen, .j Een zelfmoord, hu! ik schrik!.... »Het komt me voor dat 't ver weg't beste waa Dat 'k dicht aan 't kantje, zoo geboeid, een plaats (ging kiezen Geef dan me een' stoot dat u geen vrees vervaar Licht kon uw toedere aard den moed u doen verliezen Eén stoot, daarmeé is 't klaar!* Zij liep een pas of twintig achteruit, Omdat een aanloop bij zoo'n stootje 't best kan werken. Hoe goed bedacht was zij er mee gebruid Verzuimt men in zijn vuur op alles nauw te merken, De vaart wordt niet gestuit. Mot dat ze in aantocht is, wijkt hij terzij.... Al had ze 't ook gewild, ze kon onmooglijk remmen. De toegang tot den stroom was nu gansch vrij, Do snelheid van haar loop vo-mocht zij niet te strem- Vrouwtje! ach, gij zijt er bij! (men: »Helpgilt ze in doodsangst, »help, mijn beste man! Ik zink!* Maar, beste vrouwlaat hij ten ant- (woord hooren, »Ik helpen, schat!.... gij weet dat ik niet kan: Gijzelv' hebt mij geboeidMoet ge in het nat nu smo- Gijzelv' zijt schuld er van (reo> ('tEngelsch gevolgd.) D. v. d. B. De edelgesteenten die Christine Nilson op al haar concerten draagt, hebben niet enkel groote waarde, maar zijn, door de wijze waarop zij gezet zijn, ook als kunststukken te beschouwen. Het is daarom niet te verwonderen dat de diva bijzonder voor haar schat zorg draagt; eene oude vertrouwde dienstbode die de zangeres sedert haar kinderjaren nimmer verlaten heeft, draagt op reis de edelgesteenten steeds in een speciaal daarvoor vervaardigd étui bij zich, dat zij ook des nachts onder haar bereik houdt. Als Nilson eenigen tijd in steden blijft waarin zij niet optreedt, deponeert zij haar schat bij de bank van het land waar zij zich bevindt. Het is maar jammer dat zij dit met het metaal harer stem niet kan doen. Wij hebben wellicht geen lichaamsdeel dat zoo veelvuldig in onze spreektaal voorkomt als de neus. Laten wij eens de voornaamste aanstippenHij steekt den neus overal in. Die zijn' neus schendt, schendt zijn aangezicht. Hij ziet verder dan zijn neus lang is. Die het onderste uit de kan wil hebben, valt het lid op den neus. Verder de uitdrukkingen: De neus in den wind stoken. Een neus krijgen. Iemand bij den neus leiden. Den neus voor iemand optrekken. Hij is geen knip voor den neus waard. Iets in den neus krijgen. Iemand iets onder den neus wrij ven. Een goede gevel siert het huis. Hij zit er met den neus bij. Hij wilde mij een neus draaien. Iemand iets voor den neus wegnemen. Den neus gedurig in het vocht hebben. Dat gaat uw neus voorbij. Iemand de deur voor den neus sluiten. Op zijn neus staan te kijken. Iemand iets door den neus boren. Den neus over iets optrekken. Er met oen langen neus afkomen. Een goeden neus hebben. Wild haar in den neus hebben of krijgen. Waar zijt gij geboren, kleine?* vroeg een mensch- lievend man aan een arm meisje dat hem om een aalmoes aansprak. »Dat weet ik niet precies mijnheer, maar ja toch, ik heb mijn moeder dikwijls hooren zeggen dat ik in armoede geboren ben.* Volgens een telegram aan de Standard* is er in Jumbo's maag een gansche verzameling Engel- sche geldstukken gevonden, zoowel gouden als zilveren en bronzen. De huid van het dier weegt 1537, het geraamte 2400 Eng. ponden, en de zwaarte van het geheele lichaam bedroeg zes ton. Uit York wordt een chirurgische curiositeit ge meld. Op een hofstede niet ver van de stad brak vóór eenigen tijd een zeer mooie en kostbare koe een poot. Dr. M. Suarry, een zeer bekwaam vee arts, verklaarde dat amputatie van den voet der koe onvermijdelijk was. Tot de afzetting werd overgegaan en het dier werd een naar de teeke- ning van den arts bewerkte steltvoet aangezet. Vroolijk en vlug als de beste loopt en dartelt nu de koe met haar houten voet, naast haar kalf, in de weid6. V erbetering. Een geheel nieuw genre so cialisten was Woensdag 1.1. te Baardwijk in de zaal van den Heer Mulders werkzaam en oogste als zangers hot meeste succes in. Dit zou men afleiden uit ons vorig nummer, waarin de zetter het woord solisten had verward met socialisten. De welgezinde lezer zal dit echter spoedig hebben begrepen, hoewel, wij moeten het erkennen, de fout nog al groot was. f HEUSDEN, 26 Sept. Boter 0.90 a 0.92 per stuk van 6 ons. Eieren 6 a 6y2 cent. 's HERTOGENBOSCH, 28 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 149 stuks. De prijs was le kwal. van 0.46 tot 0.50 2e kwal. van 0.43 tot 0.463e kwal. van 0.40 tot 0.43 per kilogram. De prijs der boter was 1.24 a. 1.50. Het Waterschapsbestuur van de hulpga ten in de landen van Heusden en Altena, zal op des middags om 12 ure, na afloop der aanbesteding door het Dijkbestuur van den Hoogen Maasdijk van Heusden, ten herberge van H. Maurik te Heusden, Inlichtingen geeft genoemd bestuur en A. SMITS te Rijswijk. De Voorzitter, H. DONKER. De Secretaris-Penningoi. M. A. BOLL. to Meeuwen, zijnde buitenpolder Tarwe, A 7.het mud, tegen contante betaling. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Cursus der Teekenschool zal aan vangen op Aanmelding bij den Directeur, den Heer M. C. VAN DER VEN, alhier. Heusden, den 24 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. zullen op ZATERDAG den 3den OCTOBER 1885, des middags ten 12 ure, in hunne gewone vergaderzaal nabij de Waterpoort te Heus den, publiek om te weiden of te hooien voor den tijd Ivan 10 jaren Inlichtingen geven genoemd Bestuur en e Opzichter J. van Tuijl Gz. te Heusden. Heusden, 24 September 1885. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secr.-Penn., DUIJSER. DRIE- en VIERJARIG pes avonds ten 6 URE, in het Hotel Mou- iik te Heusden lo. Door het COLLEGE VAN REGEN- ?EN DER GODSHUIZEN te Heusden Betaling der kooppenningen 8 dagen na pe toewijzing. Inlichtingen geeft de Hoofdopzichter J. VAN GRONDELLE te Heusden. 2o. Door Notaris VERBERNE te Das sen, voor den WelEd. Heer L. G. VAN HEIJST c. s. Breeder bij biljetten omschreven. Ver krijgbaar bij den Heer A. H. J. VERHOE DEN te Heusden. - 3o. Door het Waterschap /Oudheus den c. a." 4o. Door de Gemeente Oudheusden: In uw geacht blad van 26 September 1.1. lees ik een vluch tig verslag van de te Zevenbergen gehouden algemeene verga dering van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Ik zie daarin echter volstrekt geen gewag gemaakt van eene op te richten Noordbrabantsche veeverzekering, hoewel dit onderwerp toch reeds voor 2 jaren op de vergadeilng, te Breda gehouden, onder de aandacht is gebracht. Een jaar later, te 's Bosch, is mededeeling gedaan dat een concept-re glement was ontvangen en zou worden rondgezonden. Ook dat heeft plaats gehad en de meeste couranten, zoo niet allen, in Noordbrabant hebben het plan toegejuicht. De afdeeling Heusden heeft zich destijds in eene algemeene vergadering met algemeene stemmen verklaard voor het concept-reglement uit deze afdeeling verzonden en waar blijft het nu? Ik had gehoopt dat nu de grondslag tot oprichting zou ge legd worden. Twee jaren zijn toch lang genoeg, zoo niet veel te lang, om zoo'n verzekering op touw te zetten. Mag ik daarom door uwe tusschenkomst aan uwen verslag gever de vraag richten of deze zaak is doodgezwegen, dan of ik mij eerlang in de oprichting zal kunnen verheugen P De tijd is er reeds lang geweest en de zaak wordt dringend. Even als dit met vele takken van handel het geval is, laten de voordeelen van den veestapel tegenwoordig veel te weusclicn over. Komt nu daarbij nog een ongelukkig jaar, met buiten gewone sterfte onder zijn ree, dan kan een boer spoedig geheel boer afgemaakt worden. Eene verzekering zou daarom uitmun tend werken en men droeg de schade gezamenlijk. Komt van de zijde der maatschappij geen hulp dan zal ik de oprichting eener particuliere vee-verzekering voorstellen. U dank zeggende M. d. R. voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij Hoogachtend, Een Lid der Nd.-Br. Maatsch. van Landb. Aan den geachten inzender deelen wij mede dat onze ver slaggever, in het volgend nummer, de gestelde vraag zal be antwoorden. Volkrijgbaiir l>ij Et. Et. YAH aitarwe, B VAN OP NB. Het hout op de Kooien is alleen op den dag der ver- hooping te bezichtigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3