Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND." BINNENLAND- f 50 huurwaarde of een gedeelte daarvan, in zake het vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein geheven zal worden, is bepaald °P 10. men uit een handelsoogpunt de droogmaking der Zuiderzee zou uitstellen. Komaan, kapitalisten, hier is een goed werk te doen. Hier is geld te besteden, waarschijnlijk to verdienen ook, aan een vaderlandsch en echt Nederlandsch werk. We liebben al zooveel spoorwegen in Ame rika helpen bouwen, die niet rendeeren, zoo veel Staten ondersteund, die geen onderstand waardig waren, laten we nu eens met ons geld een nieuwe provincie van den bodem der zee ophalen. Of zullen we afwachten tot vermogende Engelschen of andere vreem delingen ons ook dezen arbeid uit de handen nemen Do harde les door de Fransche republikeinen bij de stembus van 4 October ontvangen, is blijk baar niet verloren gegaan. Bij de herstemmingen van 1.1. Zondag hebben bijna overal de monarcha- leu het onderspit gedolven. In de nieuwe Kamer van afgevaardigden te Parijs, znllen de republi keinen tellen 382, de mouarchalen 202 stemmen. Het grootste gevaar ligt thans in eene mogelijke verdeeldheid van de republikeinen. Onder hen bevinden zich 150 radicalen. Laten deze zich op een kwaad oogeublik verleiden om mot de monar chalen te stemmen, dan is de ellende niet te over zien. De rechterzijde heeft dit natuurlijk reeds lang begrepen. Haar eerste werk zal dan ook zijn, zegt men, voor te stellen Tonkin te ontruimen en Jules Ferry in staat van beschuldiging te stellen. Op dezo twoe punten hebbou de radicalen zoo dikwjjls en zoo beflig gehamerd, dat zij zich bij zulk eon voorstel moeilijk van hunne vijanden knnneu scheiden. Dit is de zwarte stip in den politieken toestand van Frankrijk. De verkiezing van een president der Fransche republiek zal 15 of 20 December plaats hebben. Er is o. i. geen twijfel of Grévy zal worden her kozen. Men weet dat voor zulk eene vorkiezing kamer en senaat tot een worden veroenigd. Nu is Grévy voor 7 jaar gekozen door het toenmalig Congres met 565 stemmen. Men behoeft nu slechts de partijverhouding in senaat en kamer na te gaan om te berekenen dat Grévy het thans wel tot 600 stemmen kan brengen. Hadden de mouarchalen de meerderheid, zij zonden ongetwijfeld den hertog van Ot'leaus tot president der republiek verheffen. De nieuwe kamer zal 10 November bijeenkomen. Het oudste lid iu jaren zal natuurlijk de eerste zitting leiden. Dat is de heer Lamasière, ond 81 jaren. Zijne taak is niet benijdenswaardig, want bij het beoordeelen der geloofsbrieven zullen er stormachtige tooneelen voorvallen. Voor bet overige blijft de Oostersche quaestie Europa iu spanuiug honden. Om de waarheid te zeggen weet niemand, zelfs do kranigste diplomaat niet, nit de warboel wijs te wordouNu eeus heet bet dat do Serviërs, Grieken en Turken gezamen lijk gaan vechten tegen do Balgaren dan weer dat Turkije en Griekenland op eigen gelegenheid zulleu gaan strijden met elkaareindelijk dat de oorlog tnsschen Bulgaren en Serviërs elk oogeu blik ban uitbarsten. Ook de mogendheden zijn bet precies oneens. Rusland, Oostenrijk eu Duitschland willen den status quo ante, don vroegoren toestand, waarbij Bulgarije en Oost-Rumelië gescheiden zijn. Daar de Balgaren eu Oost-Enmeliërs dit niet willen, zou Turkije worden belast met de taak om door zijne soldaten dat zaakje op te knappen. Daaruit zou volgen dat vorst Alexauder werd onttroond, want hij is de grootste belhamel die afzichtelijk is in de oogen van don grooten heer nit Petersburg. Maar de drie andere groote mogondhedeu, Frankrijk, Engeland en Italië, zijn even beslist tegen dezo oplossing. Dat is dus in het groot van wat men in do Tweede Kamer in Nederland het doode punt noemt. In deze omstandigheden hoeft de diploma tie tot het oude redmiddel: eene conferentie, hare toevlucht genomen. Deze conferentie zou eerst te Weenen, daarna te Konstautinopel bijeeukomcu en deze punten bohaudelenherziening van de staat kundige indeeling van Romelië; de persoonlijke unie vau Bulgarije en Rumelië; de wijziging der grenzen van Servië naar do zijde van Bulgarije, met toestemming der Port.e. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor, dat het machtige Rusland op deze wijze zijn geheim doel tracht te boreiken: do zaken sloeponde hon den en zoodoondo Servië en Griekonland uitputten door hunne wapeningen. Nu iu Frankrijk de verkiezingen al weder tot hot verlodene behooreu, beginnen de aanstaande algemeeue verkiezingen in Engeland des te meel de aandacht, te trekken. De jongste uitbreiding van hel kiesrecht toch maakt, dat zoowel libera- «Dat zullen we dan toch eens zien. Zesin wierp zich niet een koenen zwaai op den lagen muur en sprong er aan de andere zijde af. Een oud moedertje in bocrenklecdij, dat hem ontsteld aan staarde, was de ecnige persoon die hij er vond. »Zijt gij dan een struikroover krijschte zij. «Ik ben een officier des keizers, zooals gij zien kunt,« antwoordde Zesin vroolijk, »en bovendien ben ik een oud vriend van mevrouw Malutin. Is zij te huis?» Het oudje trok de schouders op. Zesin bekreunde zich verder niet om haar, maar stapte vlug de met mos begroeide arduinen trappen op. Op den drempel dor deur trad een rijzige, majes tueuze gestalte hem tegemoet. «Mevrouw Malutin Die ben ik «En herkent gij mij dan niet meer Zesin Jadewski Een vluchtig lachje gloed over de als versteende gelaatstrekken der cdelvrouwe van Bojary. «Wees welkom,» sprak zij, en bood hem hare hand, die hij kuste. Dragomira zal verheugd zijn, u weer te zien. Gij zijt inderdaad zeer in uw voordcel veran derd.» «Schijn bedriegt,» antwoordde Zesin, terwijl me vrouw Malutin hem in dc ontvangkamer geleidde, «ik geloof dat ik nog dezelfde wildzang ben, die vroe ger zoo dikwijls uwe appelboomen geplunderd en uwt maïskolven gekaapt heeft. (Wordt vervolgd.) len als conservatieven met evenveel recht op de overwinning kunnen rekenen: met andere woor den, niemand weet met zekerheid wat er gebeuren zal. Het verdient evenwel do aandacht dat beide partijen de volksgunst trachten te verwerven door stappen tot opheffing dor slechtst bedeelde volks klassen. Toen lord Chamberlain, de oud-minister van hot kabiuet-Gladstone, onlangs aaudrong op algemeen verplicht kosteloos onderwijs en op ont- eigeniug van grond ten behoeve der armen, ging er oen kreet van verbaziug in de deftige kiezers- kringen op. En ziet thans heeft lord Chur chill, minister, eone rede gehouden, waarin hij dezelfde maatregelen aanprijst, wel met eenige wijzigingen, maar zulke luttele, dat zij tot het wezen der zaak uiets afdoen. Deze omstandigheid strekt inderdaad om de hoog gespannen verwach ting op de aanstaande November-verkiezingen in Engeland nog te verhoogen. Eene constitntioneele spanning van den ernstig- sten aard bestaat op dit oogenblik in Denemarken, en vooral in de hoofdstad Kopenhagen. Het is reeds zoover gekomen dat botsingen tnsschen de troepen en bet volk aan de orde van den dag zijn en dat deze week op den minister-president Estrnp een moord-aanslag werd beproefd. Spoedig zal ook daar eene crisis ontstaan. (I De lijst van de te decoreeren inzenders op de Antweipsche tentoonstelling is vastgesteld. Er wa ren 5 Ministerraden noodig om het zoover te brengen. De Nouveautés-Firma «Au Bon Marché» te Parijs, die onze lezeressen zeker bij naam kennon, zoo zij ze niet tot hare cliënten tellen, heeft een personeel van 3000 bedienden, waarvan oen zeker gedeelte in het gebouw wo: dt gehuisvest en die allen dage lijks tweemaal bun maaltijd bekomen. En zij worden er zeer goed gevoed, want het Huis, dat zeer goed voor zijne bedienden zorgt, voor wie bet een caisse de retraite mot een kapitaal van 1,000,000 en eene caisse de prévoyance met een kapitaal van 900,000 fr. beeft ingesteld, wil dat niemaud reden tot klagen hebbo. Het dagelijks verbruik der voornaamste eetwaren bereikt kolossale cijfers wijn 3000 liters (1 liter per hoofd) brood 1500 kilogram, vleesch 1200 kilogram. Het is een ge bruik in den «Bon Marchden dag, waarop de opening van hot seizoen plaats heeft en waarop bijgevolg de verkoop drukker is, het personeel een extra menu te geven. En onlangs waren in dat menu, voor het déjeuner, poniets au cresson be grepen. Op dien dag waren 400 kippen noodig, om don goeden eet lust te voldoeu van al die jonge bedienden, die overigens goed hunne taak vervald hadden, want het cijfer van den verkoop bij het einde van den dag bedroeg anderhalf millioen Men kan dus nagaan, wat een menigte koopers en koopsters, die dezo som in «détail Au Bon Marché» uitgegeven hebben. Daarbij moeten nog gevoegd worden de menigte bezoekers, want het gebouw en de installaties van den «Bon Marché» zijn een curiositeit, die elke vreemdeling, of hij koopt of niet, komt bezoekeu. Naar beweerd wordt zou, zegt het Fransche blad 1' Electricilé,» op het gebied der telephouie eene belangrijke uitvinding zijn gedaan. Een Amerikaan zou namelijk het middel uitgevonden hebben om de geluiden langs onderzeescho kabels over te brougen. De man zou op bet gebied der electrici- teit een volslagen vreemdeling zijn, maar door re deneering tot eene slotsom zijn gekomen die natuur kundigen niet sterk zou bevredigd hebben, doch door de praktijk bewaarheid zou zijn. Daar men voor een gewonen telefoon slechts eenige eleclrische batterijen eu werktuigen noodig heeft, komt het er slechts op aan, had bij gezegd, om die batte rijen en werkiuigon grooter te maken. Zoogezegd, zoo gedaan en weldra had hij een telefoon vervaar digd, waarmede men langs een onderzeeschen kabel van 3500 KM. kan spreken. Een schatrijk Amerikaan zou hem thans zijne hulp toegezegd hebbeu en het materieel van een onderzeeschen kabel zou ter zijner beschikking zijn gesteld. Vijftien millioen francs zouden aan de proefnemingen ten koste worden gelegd en de kabel zou niet minder dan 7000 KM. meten. In berichten uit Madrid, te Berlijn ontvangen, wordt do gezondheidstoestand van koning Alphonso geschetst als tot groote ongerustheid aanleiding gevende. Er is or der do arbeiders op 's rijks werf te Wil- holmshafou eene groote vergiftiging voorgekomen, ton gevolge van het gebruik van gekookte blauwe mosselen. 17 manuen liggen hoogst gevaarlijk ziek en 4 daaronder hopeloos. De mosselen zijn aan een onderzoek van deskundigen onderworpen, en is de verkoop van alle mosselsoorten, behalve van oesters, door de politie verboden. Bedoelde mosselen hadden aan don bodem van eene in het dok gehaalde zoetwaterschuit gezeten. De berichten nit Tunsprück, Botzen, Meran en andere plaatsen in Tyrol, betreffeude do jongste overstroomingen aldaar, lniden thans minder ver ontrustend. Op enkele pnuteu is het spoorweg verkeer reeds hersteld. Het water blijft vallende. Volgens berichten van de Balearischo eilanden, is oen deel van Majorca ten gevolge van zware regens overstroomd, waardoor grooto schade is aangericht. Het dorp Solier is verwoest en do nood is groot. HEUS DEN, 33 Oct. f Bij Kon, besluit is benoemd tot lid van het bestnnr van het waterschap van do Oude Maas, Noordbrabant, P. L. IIoucoop. f Reeds eenige dagen worden hier nit do om liggende gemoeliten Kanada hoornen aangevoerd, die, op eeno bepaalde lengte gezaagd, bestemd zijn voor de Eindhovensche fabriek van z.g. Zweedsche lucifers. Een groofe schuit ligt voor dat doel iu lading. Ook te Almkerk zijn voor hetzelfde doel een 200-tal boomen aangekocht. Naar men zegt, wordt daarvoor een hoogeren prijs besteed, dan tot nu toe kon bedongen worden. f De Rederijkerskamer «Oefeningbaart knust», gaf gisteren avond hare eerste wintervoorstelliug iu de zaal van de «Koornbeurs,De zaal was vrij goed bezet. Het opgevoerde stuk Simon Turchi of de Italianen te Antwerpen, werd goed vertolkt. Hebben de verschillende werkende leden bewijzen gegeven dat zij de hun opgedra en taak machtig waren, inzonderheid komt een woord van lof toe aan Simon Tnrchi en Jnüo, (welke laatste wij toch nog liever in het blijspel zien), die beiden uitne mend werkten. Ook Geronimo, die een zeor moeie- lijke taak te vervullen had, was bijzonder rolvast en begreep zijn spel. Wij stellen ons voor dat de volgende avonden het bewijs zullen opleveren, dat het pogen dezer kamer op prijs wordt gesteld. Wij merkten dan ook bij verschillende leden goede voordragen in ban spel op. t Het Dagbl. van Z.-Holl. en 's Hage van Dinsdag 1.1. bevat een ingezonden stuk, tot titel voerende: «Moet de brug over don nieuwen Maas mond te Heusden of te Keizersveer gelegd worden?* Het stuk is geteekend: «Een bewoner van het westelijke deel van noordwestelijk Noordbrabant. Het doel van het schrijven is om nit te doen komen dat Heusden geen recht heeft om het Land van Altena aan zich te verbinden en te spreken dat beiden gebaat zonden zijn met een brug nabij Heusden. Zich opwerpende voor de bewoners van Altena, zegt de schrijver geen brng te Heusden maar te Keizersveer te verlangen. Op twee plaat sen toch, zoo gaat hij voort, wordt het oostelijk deel met don vasten wal verbonden bij Andel, waar de schutsluis komt, en bij Aalburg waar een brng wordt gebouwd, die over het eiland Neder- hemert naar Well voert, alwaar een dam in do Maas wordt gelegd. In de winter hebben das de oostelijke bewoners geen last van de rivieren. Zij daarentegen hebben een moeilijken weg, als zij bij ijsgang of mist over de breede Merwede naar Go- rinchem kunnen oversteken. Te Heusden wordt verder geen spoorweg gevon den, zooals te Geertruidenberg, eerst een paar uren verder treft men het station van Elshout aan. Later heet hetHensden wordt toch reeds door den spoorweg Zwaluwe's Bosch geholpen enz. enz. Wij hebbeu het bedoelde stnk met oplettendheid gelezen en zouden er niet op teruggekomen zijn, ware het niet, dat ook de Prov. Noordbr. Ct. en de Noordbrabauter het overnamen en het das onder do aandacht van de bewoners dezer streek wordt gebracht. Het stuk lezende komen wij al dadelijk tot de zekerheid, dat de schrijver tegenover Heusden eene bijzondere tegeningenomenheid koestert. Hij laat zich door die antipathie dan ook zoover mede slepen, dat hij namens de bewoners van Altena een wensch uitspreekt, die geheel in strijd is met een vroeger aan de Leden der Tweede Kamer ge richt adres nit het Land vau Heusden on Altena, waarbij gemeente- en waterschapsbesturen gezamen lijk als hunnen wensch hebben te kennen gegeven, dat Hensden door een vaste bi ag zou worden verbon den met het daarvan te scheiden gedeelte. Een al dus geteekend adres neemt onzes inziens geheel het gewicht vau een ongeteekend schrijven weg. Hij beroept zich op eene verbinding te Andel en te Aalburg met den vasten wal van Gelderland en wil op die wijze het reizend publiek te Bommel of te Hedel op het spoor plaatsen om van daar uit noord- of zuidwaarts te trekken. Behalve den grooten omweg die op die wijze ver oorzaakt wordt, zou dan toch de gemeenschap slechts voor de meer gegoeden zijn, die van een spoorweg gebruik kunnen maken. Gesteld echter dat een be woner van Andel (land van Altena) of van Wijk (land van Hensdon) geroepen wordt om voor het gerechtshof te 's-Bosch te verschijnen en hij is ge woon en verplicht zijn weg te voet af te leggen Hij zal dan van Andel over Poederoijen of van Wijk via Aalburg en Nederhemert naar Hedel knnnen wandelen en daar, bij winter, de schipbrug wegge broken kunnen vinden terwijl ijsgang de overtocht geheel belet en de aankomst te 's-Bosch hem on mogelijk wordt. In de zomermaandon echter zal een wandeling naar 's-Bosch van Andel of Wijk over Gelderland zeker een oponthoud van een unr geven, boven eene passage over de brug van Heusden. Ook bij die gewoonlijk zijne reis met rijtuig maakt zal te Hedel hetzelfde inconvenient des winters ondervinden en des zomers van de schipbrug ge bruik moeten maken, waardoor de passage kost baarder wordt. Het sterkste komt echter do overdrijving uit, wan neer de schrijver in het eerste geval van het station Elshout spreekt, dat 2 uren buiten Heusden ligt, (hetgeen niet meer dan één uur is) doch dan dient het als bezwaar voor de passage van bewoners nit Alteua. In het tweede geval wordt daarentegen aan getoond dat Heusden toch reeds geholpen wordt door het te openeu spoor en dus niet alles tegelijk behoeft,. De kwestie van de billijkheid laat hij wijsselijk onaangeroerd, zeer goed begrijpende, dat dit niet met een praatje goed te maken is. Neen ter wille van de billijkheid, iu de eerste plaats, komt het Heusden en het land van Heusden toe, dat, bij eene coupure in don dijk, geen van beiden geschaad worden maar ook ter bevordering van een gere- golden overgang blijft de brug nabij Heusden al gemeen gewenscht èu voor het Land van Heusden èn voor dat van Altena. Wij vertrouwen dan ook dat deze gedachte door onze volksvertegenwoordi ging zal worden gedeeld, indien weldra de ontei geningswet aan de orde komt. Tevens zal daar mede een einde worden gemaakt aan het vele geschrijf, dat ten slotte met wêerzin zal worden gelezen. t WAALWIJK, 20 Oct. Gisteren avond is bij gelegenheid van de uitvoering door de lieder tafel i/Oefening en Vermaak'' alhier, door den Heer Sopers, Kantonrechter te Osch, eene me daille aan die liedert.afal aangeboden, ter herin nering aan haar 25-jarig bestaan, dat zij in den afgeloopen zomer vierde. t BAARDWIJK. De begrooting dezer ge meente is door den Raad voor het jaar 1886 vastgesteld iu ontvangst op f 6766,12 in uit gaat op 6766,12. Het bedrag, dat van elke t DRUNEN. Op 19 dezer werd alhier in het koffiehuis van den heer N. Smits, afdeeling Hui ten, een zeer geanimeerd feest gegeven. Niet alleen de handboogschutterij en de harmonie r/de Eendracht" van Drunen, maar allen, die zich beijverd hadden bij de jongste plechtige intocht van den Ambachtsheer, behoorden tot de feest- genooten. De heer Vrijhoeven te Huiten opende de feest viering met eene goed gekozen toespraak, waarin hij den Ambachtsheer gedacht, vervolgens dank toebracht aan de harmonie van Drunen voor hare medewerking bij den genoemden intocht, zoo ook de feestcommissie voor de wijze waarop die zich van hare taak had gekweten, en eindelijk de ge zamenlijk Hultenaren voor hunne eendrachtelijkè samenwerking. Met toejuiching van al de aanwe zigen en eene fanfare van de Harmonie, werd deze openingsrede toegejuicht. Op eene aangename en gezellige wijze werd het verder gedeelte van den avond doorgebracht, waarbij de feestelijke stemming niet weinig werd verhoogd door de schoone tonen der Harmonie. Hoogst voldaan keerde dan ook een ieder huiswaarts en de her innering aan den plechtigen intocht alsmede aan de daarop gevoldge feestviering, zal zeker nog jaren bij een ieder in aangename herinnering blijven. t BRAK EL, 22 Oct. Op de verpachting van verschillende eigenaren en uit onderscheidene per- ceelen bestaande, ging het heden druk toe en was de pachtlust groot, zoodat opnieuw aanmer kelijk huogere sommen daarvoor besteed werden. Ook op de hnutverkooping, uit verscheidene hoopen brandhout benevens verschillende wilgen, iepen, Kanadasche en vruchtboomen bestaande, was veel animo en ging alles duur van de hand. t Men ziet hier thans nog de zwaluwen in groote menigte rondvliegen, wat men als een voorteeken van zooal geen zachten, dan toch van een nog veraf zijnden winter aanmerkt. OOSTERHOUT. 21 Oct. In zake de uitvoe ring van de wet tot verlegging van de uitmonding der Maas hebben het bestuur van den Westpolder onder Oosierhout en dat van den gecombineerden Willemspolder onder Oosierhout en Raamsdonk zich tot de tweede kamer gewend met een uit voering adres, waarin verzocht wordt, „niet te vertrouwen op een ter openbare beraadslaging geïmproviseerd stelsel van waterlossing voor de Donge, of op de verzekering dat alles wel terecht zal komen, maar de regeering tot een nader on derzoek, zoowel betreffende dit punt als aangaan de de ebbestandsverhooging, uit te noodigenen mocht zij bij haar eerste weigering volharden, de voorgedragen onteigeningswet te verwerpen". Ook de gemeenteraad alhier heeft een adres ter ondersteuning van het voorschreven verzoek van gemelde polders aan de tweede kamer ge zonden. t WOUDRICHEM. Tot léden van het Bestuur der afdeeling Werkendam van het N. O. G. zijn in de vergadering dier afdeeling, den 21 n alhier gehouden, gekozende heer J. B. de Boer van der Leij te Rijswijk als voorzitter en de heer L. W. Yarossieau alhier als secretaris-penningm. Het bestaande bestuur, de hh. W. E. Mackaij en E. A. Mooij verlangde niet in aanmerking te komen. t GORINCHEM, 22 Oct. Bij de verkiezing van een Hoofdingeland van het waterschap ^de Overwaard* is de heer M. de Gier alhier van wege den polder ^Gorinchem" als zoodanig ge kozen. t 22 Oct. Van stadswege is weder bij 22 melkboeren op verschillende tijden onderzoek ge daan naar de hoedanigheid der door hen ver kochte melk. Bij 6 hunner werd die onver- valscht bevonden, terwijl 19 anderen ze met 3 tot 33.5 pet. water vervalscht leverden. Men bericht uit Wiesbaden dat prof. Jonckbloet aldaar is gestorven. De tijding werd verwacht, maar zal daarom niet minder algemeen leedwezen verwekken. Willem Joseph Andries Jonckbloet werd in Jüli 1817 te 's Ilage geboren. In 1835 ging hij te Leiden studeeren en wel in de geneeskunde, die hij echter weldra voor de letteren ontrouw werd. In 1840 tot doctor honoris causa in de letteren benoemd, maakte hij een buitenlandsche reis en werd in 1847 professor aan het Athenaeum te Deventer, in 1845 aan de Hoogeschool te Groningen. In 1864 gekozen tot lid van de Tweede Kamer, legde hij het hoogleeraarsarabt neer en de letteren moesten een poos voor de politiek wijken, totdat hij na de aanneming der nieuwe wet op het H. O. wederom tot hoogleeraar en wel te Lei den werd benoemd. Slechts weinige jaren bekleedde Jonckbloet dat hoogleeraarsambt, daar hij wegens den zwakken staat van zijn gezondheid genoodzaakt was zijn ambt neder te leggen. X?rrs*CT*.jn>jD xxjhugmbmm n»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2