BUITENLAND. Brieven uit de Residentie. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. BURGERLIJKE STANÜT mantel los en nadat hij die met hartelijkheid gedrukt had, voegde zij er lachend bij: Gij moogt ze ook kussen, ik heb er niets tegen.Zesin bracht haar aan zijne lippen en kuste ze vurig, maar reeds zette het voertuig zich in beweging en ontsnapte zij hem. «Goeden nacht!a [Je kleine zwarte paardjes snoven, de lange zweep klapte en toen ging het vooruit in vliegenden draf. (Wordt vervolgd.) baten, muzikanten, spinners, wevers, schilders, kleedermakers, drukkers, borduurders, pottenbak kers, metaal-arbeiders, juweliers, draaiers, iustru- ment-makers, modelmakers en koks vertegenwoor digd. De troep heeft op Mansion-House voor den Lord- Mayor en diens gasten eene voorstolling gegeven. De slangen-bezweerders verrichtten zeer belang rijke kunststukken met cobra's, daarna volgden eenige merkwaardige goocheltoeren en de finale werd door zang en dans der dansmeisjes gevormd. Jl. Woensdag had, niet ver van Yarmouth, op de Engelsche kust een treurig ongeval plaats. Vijftien moedige mannen gingen met eeae boot uit om aan een gestrand schip hulp te bieden. Do boot had echter het ongeluk te stooten op den mast van een gezonken schip, zoodat zij geheel vaneen spleet en de geheele bemanning te water raakte. Slechts aan 7 gelukte hot zich met zwem men te redden; de andere 8 verdronken. Drie hevige schokken van aardbeving hebben te Rungpur in Bengalen groote schade aangericht. Eon dorp is verzwolgen. Keizer Wilhelm, hoewel 88 jaar oudj heeft in de bosschen van Schorcheide aan een jachtpartij deelgonomen en zou niet minder dan 21 stuks zwaar wild hebben geschoten. De hoofdprijs van de Roode Kruisloterij, ten bedrage van 150,000 Mark, is ten doel gevallen aan het te Deutz gevestigde loterij-gezelschap Amanda.* De gelukkige winners zijn onderoffi cieren, kleine ambtenaren en verscheiden slagers. In het vorige jaar won ditzelfde gezelschap in de Pruisische klassen-loterij een prijs, waarvan elk der deelnemers 2000 Mark bekwam. Er is toch weder een nieuw huwelijk op handen in do familie Orleans. Prins Autoine, zoon van den Hertog van Montpensier, is verloofd met zijn nicht, do Infauto Eulalia, een zuster van Koning Alfonsus van Spanjo. Een groot pantserschip, de «Admiraal Nakki- inof,« is dezer dagen te St. Potersburg van stapel geloopen. Dit schip is 101 meter lang, 18.60 meter breed, en heeft een inhoud van 7,780 ton. De machines ontwikkelen te zamen 8000 paarden krachten. De ingenieur Melville, een der weinige overge blevenen van de ongelukkige Amerikaanscbe Noord- pool-expeditie der «Joannette*, tracht gelden bijeen te krijgen, om opüieuw een onderzoekingstocht naar hot hooge Noorden te ondernemen. De ingenieur Schweizer te Solothnrn, heeft een stoom- snelwieler vervaardigd, waarmede men zonder gevaar per uur 20 kilometers kan afleggen. De prijs is 1500 franken. Een hevige storm heeft in het eind der vorige maand de westkust van Zuid-Amerika geteisterd. Verscheidene steden werden overstroomd en te Iquique alleen werd een schade van 200.000 dollafa aangericht. t GAMEREN, 9 Nov. Voor de vaccerende betrekking van onderwijzer te Nieuwaal, jaar wedde f 450, hebben zich 4 sollicitanten aan gemeld. t SLEEUWIJK, 7 Nov. Aan den heer H. van Besooijen is in de Raadsvergadering van heden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de openbare school te Sleeuwijk. De jaarwedde voor den nieuw te benoemen onder wijzer is met f 150 verminderd. DOEVEREN. Bij Kon. besl. is aan den heer A. W. Moll, hoofd eener openbare lagere school alhier, gemeente Drongelen (N.-Brabant), een pen sioen verleend van f 520. De Slaten van Noord-Brabant hebben besloten, aan de Noord- Brabantsche maatschappij van land bouw, voor 1885, alsnog een subsidie te verleenen van 1000. Laatstgemeld besluit werd genomen met 45 tegen 12 stemmen, doch niet dan nadat in afkeurenden zin was gerapporteerd en gespro ken over de wijze waarop die maatschappij ver meent hare taak te moeten opvatten, eene wijze soms grievend voor de Staten, geschikt om vijand schap te kweeken en die zeker niet dienen kan om op den duur eene bijdrago uit de provinciale kas te mogen verwachten. In de Donderdag gehouden vergadering werd benoemd tot griffier do heer L. F. A. Sprengers, in te gaan 1 Januari 1886. De hoer Sprengers verkreeg 34, jbr. mr. Van Sasse van Ysselt 14 en mr. P. Maas 14 stemmen. Ook onder het tweede Ministerie-Heemskerk ver wisselde hij zijn plaats op de banken der Kamer met een plaats aan de groene tafel, thans als Mi nister van Justitie. Als zoodanig bracht hij de ge wijzigde rechterlijke organisatie tot stand. In 1879, na het uiteenvallen van het Ministerie-Kappeyne, trad hij op als Kabinets-formeerder en vooral toen kwamen zijn eigenaardige talenten in het volle licht. Meeude de anti-revolutionaire partij tot op dien tijd recht te hebben hem te rtbenen tot de hunnen, al was hij dan ook tweemaal in een cou- servatief ministerie opgetreden, thans stelde hij hun verwachtingen geheel teleur. Het zoogenaamde «ministerie boven de partijen*, dat hij in 's lands belang meende te moeten vormen, toonde weldra niet anders dan in liberale richting, zij 't ook in gematigd liberale, te knnnen regeeren. De heer Van Lijnden, eerst de portefeuille van buitenlaud- sche zakon, daarna die van financiën aanvaardende, was en bleef metterdaad de leider van dat kabi net. Zijn vroegere vrienden zijn hem om die hou ding hard gevallen, en inderdaad, van groote be ginselvastheid legt zij geeu getuigenis af, maar om haar naar waarde te beoordeelen, zal de toe komstige geschiedschrijver, niet langer door den partijhartstocht van het oogenblik gedreven, te rekenen hebben met den zeer bijzonderen politieken toestand, waaronder wjj zuchtten, en met de eischen, die deze toestand iederen omzichtigen staatsman moet stellen. Zoo de loop der zaken den heer Van Lijnden het recht gaven zich te beschouwen als den man van 't oogenblik, dan moet men ook aannemen dat hij volkomen te goedertrouw van oordeel was dat het landsbelang voorschreef de gedragslijn te vol gen, die hij heeft aangenomen. Maar het is de tijd nog niet een politieke loop baan te beoordeelen, zoo even afgeschedennu zij menschelijkerwijzer gesproken nog lang niet ten einde was. Deze grief heeft zijn plotseling overlij den hem althans bespaard dat de provincie Utrecht, die hem koos in de Eerste Kamer, nu haar Staten «om* zija, hem zou hebben uitgestooten voor een anti-revolutionair van zuiveren bloede. Misschien zijn hem teleurstellingen bespaard. Er mag toch gevraagd worden, als onze politieke atmosfeer weder eens gezuiverd is en een krachtige regeering naar vaste beginselen mogelijk wordt, of dan voor staatslieden van zijn stempel nog een eereplaats zal open zijn. Door den eeretitel, Minis ter van Staat, eens in aanzien, voor zijn verdiensten naar waarde bekroond, is hij ten grave gedaald, voordat hij den roem kon overleven, in een werk zame, aan de belangen van volk en vorst gewijde loopbaan verworven. Ook de hoer mr. J. Kneppelhont, de geestige schrijver o.a. van «Studententypen* (onder het pseudoniem «Klikspaan* uitgegeven) is Zondag op den «Hemelschenberg* te Oosterbeek, waar hij woonde, overledon. Tot September 1885 was hij raadslid te Oosterbeek en zoowel als zoodanig als door zijn groote liefdadigheid, waartoe hem zijn belaugrijk vermogen in staat stelde, was hij in de gemeente zijner inwoning een man, die veel nut stichtte. Zijn dood is dus een groot verlies èn voor Oosterbeek, èn voor onze letterkunde. De ontsla pene bereikte den leeftijd van 71 jaren. Binnenkort zal door de firma G. Theod. Bom te Amsterdam onder anderen verkocht worden de groote gouden medaille, door de Staten-Generaal toegekend aan de familie van den schout-bij nacht Bentinck, gesneuveld in den zeeslag bij Doggersbank in 1784. Dit stuk heeft een ge wicht van bijna 800 gram en een goudswaarde van 1200. Er bestaan slechts twee exempla ren van die medaille, waarvan het eerste in het bezit is der familie Zoutman, en het tweede aan den kapitein-ter zee Yan Kinsbergen is toege kend, welke laatste in bruikleen aan het Rijk is afgestaan. De vermelding van dit feit moge voldoende zijn om te voorkomen dat deze medaille in par ticuliere handen kome. Ze behoort in een Rijks verzameling te huis. Omtrent de electrische verlichting bij Krasna- polsky te Amsterdam, meldt men dat de lokalen van 's middags 2 tot ongeveer 2 uur des nachts verlicht waren door 989 gloeilampen. Daarvoor was nooiig 145 paardenkracht. Elk lampje ver spreidt een licht van 16 normaal kaarsen. Er wer den twee stoomketels gebruikt, terwijl een in re serve bleef, met vier electro-dynamo-machines. De proef voldeed uitnemend. De nieuwgelegde kabels bleven koud. Nog een maand en St. Nicolaas is daar. De „lijstjes van verlangen'* worden reeds opge maakt en de spaarpotten nageziende magazij nen van luxe-artikelen, van voorwerpen van kunst en smaak vangen met 't gereedmaken der fraaie etalages aan. In Drente gaan vele landbouwers en arbeiders er toe over om hun eigen brood te bakken. Naar hun zeggen, krijgen zij op die wijze het rogge brood ongeveer lxjz cent per K.G. goedkooper dan het door de bakkers wordt verkocht. Mevrouw Bulkley, thans nog te Zutfen in hechtenis, heeft den burgemeester van Apeldoorn f 300 doen toezenden, om daarvoor Dinsdag als wanneer een harer kleinkinderen, die zij onlangs poogde te ontvoeren, verjaart, aan de arme kin deren te Apeldoorn kleedingstukken of andere gaven uit te reiken. Op Tholen, aan den polder Oud-Kemperhof stede, heeft eene oeverafschuiving plaats gehad op eene lengte van 100 Meter. Aan het slation Kempen, niet ver van Venlo, is een 24jarige bremser uit Speldorf, tusschen de buffers van een rangeerenden trein geraakt, waar door hij korten tijd daarna overleed. Stervende sprak hij nog verstaanbaar de woorden: Heden vóór 15 jaren werd mijn vader ook hier overre den en gedood.'* Vrijdag morgen is een 4-jarig jongetje te Ameide, zonder toezicht met lucifers spelende, in brand geraakt. Men vreest dat't aan de bekomeu wonden zal bezwijken. Een schuur, met graan, hooi enz. gevuld, eigendom van de gemeente Til burg en aan zekeren De Bresser verhuurd, is een prooi der vlammen geworden. Te Vledder is dö woning en inboedel van een arbeidersgezin totaal verbrand. De werkplaats bij een in aanbouw zijnde heerenboerderij te Harich is mede afgebrand daarbij ging al 't gereedschap der werklieden en een partij ruwen verwerkt hout verloren. Huis, inboedel, schuur met 9 stuks vee van den land bouwer Oomen te Chaara, zijn ook door den brand vernield. - Een katoenspinnerij te Schüttorf, wel niet in ons land, maar toch nabij Oostmar- süra gelegen, is totaal afgebrand; 600 tnen- schen zijn daarbij zonder werk. De fabriek was alleen voor f 350.000 verzekerd. Het huis van den molenaar T. te Krommenie en de boer derij van G. Butter aan den Wormerringdijk, zijn ook afgebrand. Het 4-jarig dochtertje van G. v. Z. te Krommenie is bij de ouderlijke woning in een sloot verdronken. Vrijdagmorgen wer den twee kinderen te Arnhem gestikt gevonden onder pakken graan, liggende aan de Rijnkade. De pakken graan moeten, terwijl de kinderen speelden, op hen gevallen zijn. Vrijdag ging te Meppel een paard, gespannen voor een met hooi beladen wagen, op hol. De voerman had het v ongeluk onder den wagen te geraken en werd dermate verwond, dat hij des avonds aan de ge volgen overleed. t Woudrichem, van 131 Oct. Ondertrouwd: Frans Viveen, laats wednr. van Aartje Vos, 56 j. en Neeltje v. d. Heuvel, wed. van Wijnand van Ooijen, 48 j. Getrouwd: Adriaan Johan v. d. Tak, j ra. 23 j. en Kaatje Viveen, jd. 25 j.Jan Baks, jra. 29 j. en Adriana Willemina Weverling, jd. 21 j. Geboren: Jenneke, d, v. B. v. Zijl en E. d. Tek Kuinira, d. v. F. v. Andel en E. v. d. Pol; Hendrik Johannes, z. v. M. v. Gooi en C. H, Kentie Neesje, d. v. P. Schaap en J. A. v. Ooijen Ruth, z. v. R. Borgen en A. M. de JoodePieter, z. v. G. Hartman en G. Maas; Bastiaan, z, v. A. v. Straten en J. Baks. Overleden: Jantje Bastiaan Hartman, 2 j. Izaflk Kieboom, 4 m.Levenl. geb. kind v/h vrou welijk gesl. van Adriana v. Straten (ongeh.) E£R KIST I E U W S. naar Domburg, B. H. van den Hoorn to Dassen. Door wijlen jonkvr. Snouck van Loosen, te Enk- huizen, is aan de Ned. Herv. gemeente aldaar 40,000, aan de diakonie of armenfondsen der Doopsgez., Herst. Evang, Lnth., Chr. Ger., R.-Kath. en Israelii, gemeenten en der Ond-Bissch. clerezio aldaar, ieder 1000 vermaakt. Voorts aan het Fonds voor Gewap. dienst en aan do N. en Z. Holl. Redding-maatsch. elk ƒ18,000; aan de Maatsch. ter bevord. van welstand onder de Protestanten, voornamelijk onder landlieden, en aan Maats, van weldadigheid te Frederiksoord elk 20,000; ann de Prot. vereen. «Unitas* en aan het Fonds voor noodlijdende kerken elk 6000; aan de Ned. Gustaaf Adolfvereen. 4000; aan de huiszittende armen der Ned. Herv. gem. te Loid« n 30,000; aan de armen der Luthersche gein., aan die der Doopsgezinde gem., aan die der Rem, gem., aan die der Isral. gem., aan die der Chr. Ger. gom., aan die der Waalsche gem., aan die der Ond-Room- sche gem., aan die der R,-K. gem., allen te Leiden, elk 5000; aan het Herv. Daconie-weeshuis te Leiden 20,000; aan de Maatsch. v. Weldadigheid aldaar 16,000; aan het Algemeen Armbestuur te Enkhuizen 1000; aan de Moederlijke Weldadig heid aldaar ƒ800; aan de Naaischool en Stichting voor godsdienstonderwijs aldaar de rente van 100.000 op het Grootboek; aan de Diaconie der Ned. Herv. gem. aldaar jaarlijks 2000. Bovendien zal het huis, door de overledene te Enkhuizen na gelaten, ingericht worden tot eene woning voor weduwen zonder kinderen en ongehuwde vrouwen uit deu fatsoenlijken stand. 'sGRAVENHAGE, 7 Nov. 1885. In een artikel getiteld «Regel of Uitzondering* vestigde het Vaderland dezer dagen de aandacht op het veelvuldig gebruik dat tegenwoordig door de hoofden der Ministriëele departementen wordt gemaakt van de hun verstrekte machtiging om in bijzondere govallen af te wijben van den regel om alle Rijkswerken die moeteu worden uitgevoerd, in het openbaar aan te besteden. Bij Kon. beslnit vau 11 Nov. 1815 N. 94 is namelijk bepaald dat alle aannemingen van werken en leverantiën ten be hoeve van den lande, meer dan 500 moetende kosten, in het openbaar zullen worden aanbesteed. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen om te voorkomen dat de uit te voeren werken alleen aan sommige bevoorrechte personen worden opgedragen, waardoor de financiëele belangen van den Staat niet zouden worden bevorderd. Niet altijd zal ech ter dezen regel zijn te volgen, daar in sommige gevallen aan onderhandsche besteding of levering de voorkeur moot worden gegeven, hetzij omdat bij de uitvoering zeer veel spoed vereisebte is, of dat de levering slechts door enkele personen kan worden gedaan. Daarom is aan de Regeering de bevoegdheid overgelaten om zoo noodig van dien regol af te wjjken, mits de Koning tot die afwjjking machti- De Oostersche quaestie, die woldra in vollen omvang voor ons kan verrezen zijn, doet de onbe schaamdheid van de Russischo politiek ditmaal meer dan ooit aan het licht komen. De zaken staan toch zóo, dat Rusland, do veieenigiug van Ronmelië en Bulgarije, welke het zoo hardnekkig verdedigde toon het congres te Berlijn in 1878 bijeenkwam, thans die vereeniging bestrijdt, omdat do Bulgaarsche vorst van het Russische bescherm heerschap niet gediend is. Om dit aan de ge- heele wereld duidelijk 1o maken, heeft de keizer gelast den vorst te schrappen van de lijst der Russische goneraals. Verder trachtten de Russen in Bulgarije een uieuwo omwenteling uit te lokken, en de gouden roebels worden daarvoor niet gespaard. Dit schijnt al in zoover te gelukken dat de hoofd- aauleggor der jongste omwenteling in Bulgarije, dr, Strausky, wegens omkooperij, van zijn ambt is vervallen verklaard. Rusland doet het alle Bul garen weten als gij uw vorst wegjaagt, zal ik u stounen. Men ziet hieruit wat groote rijken tegen kleine durven ondernemen, en hoe zelfs onbeperkte heer- sehers, zooals do Russche en Duitsche keizers, als hét in bunno kraam te pas komt, volslagen revolu tionairen worden. Maar er valt nog iets anders in deze zaak op te merken dat Duitschland volkomen door Rusland op hot sleeptouw is genomen. Men behoeft niet te vragen waarom. Natuurlijk alleen omdat Duitschland vreest op een goeden dag Frankrijk en Spanje tegenover zich t.e zien. Toch staat het te bezien of hot drie koizersver- bond wel bestand zal zijn tegen den schok van do goweldigo uitbarsting welke in het Oosten dreigt. Oostenrijk heeft evenmin als Duitschland het voor beeld van Rusland gevolgd en den vorst van Bul garije geschrapt. Deze toch is kolonel van het 6e regiment Oostenrijksche dragonders on generaal in het Pruisische leger. Te Berlijn en te Weeuen is men dan ook alles behalve prettig gestemd. De conferentie over de Oostersche quaestie, welke 11. Zaterdag te Konstantinopel is bijeen gekomen, zal wellicht spoedig tot do crisis brengen en de nagels van den Russischen beer onder hot fluweel te voorschijn brengen. Do Engelsche vertegenwoordiger 1or conferentie bepleit warm de belangen van den Bulgaren vorst. Hij zal voorstellen bij plebisciet te doen uitmakon döor de Rumelisten of zij met Bulgarije willen ver- eenigd zijn of niet. Natuurlijk wordt dit verworpon. Wat de conferentie dan wel beslissen zal, wie zal het zoggen? Maar als zij den vrede wil bewaren in het Oosten, zal zij zich moeten haasten, want zoowel Servië als Griekenland liggen tot de tanden gewapond hunne kans af te wachten. Engeland zon onder de hand het plan begunstigen om Turkije geheel te verdeelon ouder de vier kleine rijken: Griekenland, Servië, Bulgarije en Rumelië. Aan den Sultan zou dan alleen verblijven Kon- stantinnpel met oen strook grond er om heen. Dit plan dat dienen jnoet om Rusland voor altijd te beletten in Turkije door te dringen, heeft evenwel evenmin kans als het audere. Héden Dinsdag wordt de nieuwe Fransche Kamer geopendmen mag zeggen dat op hare houding de oogen van geheol Europa zullen gevestigd zijn. Het Ministorie-Brisson had dan ook zijn ontslag niet aan deu prosidentaangeboden, doch deze acht dit in overeenstemming met den toestand. Hot ministerie blijft dus, doch zal heden niet zonder oeue vorklariug, zonder eone soort program voor de kamer kunnen komen. Van deze verkla ring zal veel afhangen. Zoo Brisson niet zeer voor zichtig is, leeft zijn kabinet geen week meer. De uiterste partijen toch zijn als dolzinnig. Tot voorspoed van de oppositie zijn de schrifte lijke en telegraphische berichten uit Tongkin slecht. Do Franschen mocteu er nog hard vechten tegen wat zij noemen lebellen. Maar het is gebeurd dat een hunner pantserschepen niettegenstaande zijne draaiende kanonnon in gepantserde torons, op de Roode Rivier gekomen een twee drie moest makon dat het wegkwam. Dat zijn toch rebellen die veel van oorlogvoe rende partij hebben. Daarbij woedt do cholera gru welijk in de Fransche geledereu, zoodat alleen daardoor dagelijks een half dozijn Franschen sneu velen. Terwijl Frankrijk aldus in kolonialen strijd ge wikkeld is, gaat Engeland een nieuwen beginnen. Het betreft de tuchtiging en onderwerping van den Birmeenschen koning Theebau, dat monster vau wreedheid, dat zooveel menschenbloed heeft doen -plassen/ Persoonlijk verdient hij zeker dat hij wordt opgehangen. Maar of de Engolsche.regeering recht heeft om feitelijk geheel Birma tot een win gewest te maken, dat is eene geheel andere kwestie. Het curieuste van de zaak is dat de Engelschen in antwoord op hun ultimatum, aan koning Thee bau gezonden, ten antwoord kregen dat hij eerst Frankrijk, Italië en Duitschland moest raadplegen. Het is wel waarschijnlijk dat do vriendschap voor de Franschen voortkomt uit zekere intriges van den Franschen consul. Ten slotte een belangrijk bericht uit Amerika. De socialist Most schrijft in «die FreiheiU dat de anarchistische partij in Amerika niet do minste kans hoeft. Hare leden hebbon altijd ruzie onder mekaar. Het is do oude geschiedenis van Saturnus die steeds zijn eigen kinderou opeet(4 Do Belgische Minister van Oorlog heeft, de lezing van socialistische' Belgische en Fransche bladen in de kazernes verboden. De ondernemers van hot oen jaar geleden geo pende Albert-palace* te Londen, hebben een troep van 45 Indiërs geëngageerd, die in alle ambach ten en kunsten bedreven zijn. Er zijn slangen-bezweerders, dansmeisjes, acro- Zondagochtend om 7 uur is mr. C. Th. graaf Van Lynden van Sandenburg, na een langdurige ziekte, op zijn bnitengoed te Langbroek buiten kennis overleden. Hij had slechts den leeftijd van 59 jaren bereikt. Een man van buitengeraeeno ta lenten, omvangrijke kennis en een stalen geheugen, behoorde hij in onzen tijd, toen de groote staats lieden, de mannen uit éen stuk, schaarsch werden, tot de weinigen die om hun diplomatieken tact en hun vindingrijk vernuft als aangewezen zijn om bot her- en derwaarts geslingerde schip van Staat door de parlementaire golven te sturen. Man van do wereld en man van de wetenschap, stond hij èn in de hofkringen èn in parlementaire kringen hoog aangeschreven. De feiten, waardoor zijn loopbaan zich heeft onderscheiden, zijn bekend. Na eenige jaren Ud der Tweede Kamer te zijn geweest, trad hij als Minister van Hervormden Éeredienst op in het eerste Ministerie-Heemskerk. Chr. Geref. Gemeente. Aangenomen:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2