M.J. Rooijakkers Erfhuis te Eethen. Scheurkalender PRENTENBOEKEN. Hypotheekbank! le Diotlier en DE GIER te verzameld door ELDAR. Prijs 11.25, Ir, p. p. fUO. Uitgaven van de Drukkerij der Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. Vrijdag 20 November 1885, SCHOOL en STUDIE. Uitgave van D. MIJS te Tiel. NEERBOSCH' ging geve. Zoo lang nu van deze bevoegdheid alleèn gebruik wordt gemaakt, wanneer dit werkelijk in '8 lands belang st rikt noodig is, zou voorzeker daartegen niets zjjn in te brengen, maar lang zamerhand zijn de afwijkingen zoo talrijk geworden dat met recht de vraag mag worden gedaan, of de uitzondering niet regel is geworden. Het Vaderland geeft eene opsomming van leveringen waarvoor eene doorloopende machtiging des Konings is verstrekt om vau het voorschrift af te wijken. Sommige Ministers, het te lastig vindende om telkens wanneer zij een werk of levering aan de openbare aanbesteding wilden onttrekken, daartoe aan den Koning vergunning te vragen, hebben eene algemeone machtiging weten te verkrijgen, waardoor een reeks van werken en leveringen nooit meer in het openbaar wordt aanbesteed. Zoo is bijv. machtiging gegeven tot onderhandsche aanbesteding van alle artikelen en werkzaamheden ten behoeve van de Marine. Qok voor vele leveringen ten behoeve van de onder het Departement van Justitie ressorteerende instellingen bestaan dergelijke algemeene machti gingen tot afwijking van den in 1815 gestelden regel. De departementen van Koloniën en Oorlog hebben niet nagelaten deze voorbeelden te volgen en vooral bij la&tstgenoemd Departement zijn de uitzonderingen zeer talrijk. In schier elk jaarverslag aan den Koning vestigt de algemeene Rekenkamer de aandacht op de tal rijke afwijkingen. Zoo ook weder in haar verslag over 1884. Terecht wordt, door" haar gevraagd wat het stellen eu behouden van een algemeenen regel betoekent, wanneer de uitzonderingen die daarop worden gemaakt, bijna even talrijk zijn als de gevallen waarin hij wordt toegepast. Als haar gevoelen deelde zij aan de betrokken Ministers mode dat afwijkingen van den regel bij het Kon. besluit van 1815 gesteld, bij den tegenwoordigen toestand van handel en nijverheid bezwaarlijk meer te verdedigen schenen. l)e zeer algemeone en uit gestrekte machtigingen tot onderhandscben aankoop of opdracht hebben volgens haar oordeel haar re den van bestaan verloren en men behoorde ze dos in te trekken. Mocht vrijstelling van den regel van 1815 voor sommige gevallen al noodig zijn, dan moet die voor elk bijzonder geval, met opgave der redenen worden gevraagd. Dit denkbeeld der Kamer vond bij de Ministers weinig of geen in stemming. Oorlog meende dat openbare aanbeste ding in sommige gevallen eer na- dan voordeelig was, welke meening door Justitie werd gedeeld. Rn zoo had iedere Minister zijn redenen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Van afschaf fing der algemeene machtigingen tot onderhandsche aanbesteding zou veel omslag het gevolg ziju. Dit moge waar zijn, maar is nog geen reden om waar het 'a Lands belang geldt tegen dien omslag op te zien. 1 Ook naar mijne meening werkt eene algemeene machtiging tot onderhandsche aanbesteding in de meeste der door de Kamer genoemde gevallen niet gunstig. De leveringen komen daardoor voortdu rend in de handen van enkelen en do concurrentie wordt buitengesloten. Niet alleon wordt daardoor de schatkist maar ook de industrie benadeeld. Dergelijke maatregelen te laten bestaan, alleen omdat ze gemak opleverenj gaat. niet aan. Alleen hot werkelijk belang van den Staat mag als reden voor afwijking van een gesteldou regel gelden. Ook omtrent de bijzondere gevallen waarin-ont heffing van het Kon. besluit van 1815 is gevraagd! maakt de Kamer eenige opmerkingen. Volgens haar oordeel gaat het niet aan haar do kennisneming te onttrekken van de redenen die tot afwijking van het voorschrift omtrent de open bare aanbesteding hebben geleid en daarom meende zij, was hot noodig dat in de considerans der Koninklijke besluiten, waarbij machtiging tot af wijking wordt gegeven, de redenen waarom dit wordt gedaan te vermelden. Oppervlakkig be schouwd zou men zeggen dat het voor de Ministers weinig bezwaar moet hebbon om aan dit verlangen der Kamer gevolg te gevon, te meer daar de redenen toch ook wel aan den Koning znllen moeten ge meld worden. De Ministers achten echter vermel ding der redenen in het besluit niet noodig; waar schijnlijk wel omdat zij vooruit weten dat daaromtrent nog al eens verschil van opvatting met de Kamer zou ontstaan. In het kiezen van voorbeelden om aan te toonen dat mot het oog op den aard en de prijs van het geen verlaDgd wordt, het nut en de noodzakelijk heid van afwijkingen niet altijd kan worden inge zien, is de Kamer niet gelukkig. Onder die voorbeelden komt ook voor eene mach tiging, gegeven tot onderhandsche aanbesteding van den aanleg van een kanaal tot verbinding van de in aanbouw zijnde schutsluis te Vreeswijk met den Vaartschon Rijn, ten behoeve van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Dit werk is ondershands opgedragen aan den aannemer van de te boawen sluis te Vreeswijk, om reden deze beide werken zoo nauw mot elkander in ver band staan, dat ze als 't ware als een geheel zijn te beschouwen. Zoo moest o. a. tijdens de uit voering grond van het eene werk afkomende voor het andere worden gebruikt. Het te maken kanaal-gedeelte moest beginnen in de onderhanden zijnde sluizen, zoodat een ge deelte van de nog aan te vangen werken deel uitmaakte van hetgeen onderhanden was. Wanneer dus de werken aan twee aannemers waren gegund, hadden zij op elkanders terrein moeten werken en de een van den ander een ge deelte grondstof tot voortzetting van zijn werk moeten ontvangen. Hoogst waarschijnlijk zouden moeieiijkheden daarvan het gevolg zijn geweest, die tevens tot financiëel nadeel voor den Staat hadden geleid. Mij dunkt dat hier dus genoeg reden voor eene afwijking aanwezig was. Ook voor de machtiging tot de uitvoering van baggerwerk in de Koniugshaven, door do Kamer als voorbeeld aangehaald, valt veel te zeggen. In die haven was plotseling eene verondieping ontstaan. Wanneer de wegruiming daarvan in hot openbaar had moeten worden aanbesteed, zon het minstens een maand geduurd hebben, eer met het werk een aanvang kon worden gemaakt en de verondieping was natuurlijk in dien tijd sterk toe genomen. Het was das raadzaam en financiëel voel voor- deoliger met een aannemer die dadelijk kon be ginnen te contracteeren. Al zijn dus deze voorbeelden niet gelukkig ge kozen, het neemt niet weg dat de Rekenkamer in beginsel volkomen gelijk heeft en het ernstige over weging verdient om van de bevoegdheid tot afwij king der openbare aanbostoding, slechts een spaar zaam gebrnik te maken. Ten einde daartoo te geraken is intrekking der gegeven algemeene mach tigingen in de eerste plaats noodig. Waarschijnlijk zal dan blijken dat vele werken en leveringen die nu uit oude slenr onderhands worden gegund, wel degelijk voor openbare aanbesteding geschikt zijn. X. GEDACHTEN. Men moet nooit in kleinigheden onachtzaam zijn, want juist door deze, hoe laag men cr ook op mogo neórzien, worden wij feitelijk bestuurd. Een zegepraal over onze verkeorde neigingen is grooter overwinning dan menige veldslag. Een handvol deugdzaam leven is beter dan een schepel geleerdheid. Onder de ontelbare blijken der Goddelijke wijs heid, die alle dingen bestuurt, is niets wijzer en heilzamer dan het voor ons verborgen houden der toekomst. Als wij een hevige zielsmart ondervinden gaat ons de bnitenworeld of geheel niet aan, of zij is' ons pijnlijk. Wjj voelen ons van haar ontvreemd, omdat in haar alles zjjn geleidelijke gaag gdat, terwijl in ons binnenste alles in de war is. Het huisgezin is de eersle en voornaamste school waarin ons karakter gevormd wordt. Op de vorming van den mensch, zelfs van don verstandigsten en meest begaafden, heeft do om geving te midden waarvan hij in zjjne jeugd ge leefd heeft, een machtigen invloed. Door navolging van hetgeen anderen doen ont vangt het karakter langzaam en onmerkbaar zijn bepaalden vorm evenals oen afzonderlijk sneeuw vlokje onschadelijk is, kannen ze gezamentlijk als eene lawine groote verwoestingen aanrichten. Een vaste wil vermag alles. Kleinigheden volmaken, maar de volmaaktheid is geen kleinigheid. Gelijk een zachte regen een felle wind stilt, zoo lenigt een stille tranenvloed hevige smarten. Het gif van den laster bestaat vooral daarin dat, hoezeer het karakter vast genoeg is om dien te verachten, het hart echter, door de werking er van, gebroken wordt. Men zegt dat de waarheid vroeg of laat aan den dag komt, maar zij komt zelden, voordat do ziel, van haren kommer tot on verschilligheid overgegaan, voor het oordeel dor menschen als vereelt is geworden. Aangaande de inbraak in »Znid-Crailoo« bij Naar- den deelt men nader het volgende mede: De heer Langerhnizen zat te ongeveer midder- nacht te lezen in zijp huiskamer, gelijkvloers ,ge-" legen met het salon aan de andere zijde van je vestibule, waar de inbrekers toegang hadden gekrb- gen, door eenvoudig met een beitel een glazen deur in den tuin los te wringen. Afgaande op het geritsel dat hij hoorde, opende' de heer Langerhnizen de deur van hot salon, en daar zag hij bij het licht van drie kaarsen twee als heeren gekleede, met hoeden gedekte personen bezig met het opstapelen bij en bniten het raam van een aantal zilveren voorwerpen uit de open gebroken kasten in de kamer genomen. Van vele dier voorwerpen waren de waardelooze gedeelten reeds losgerukt, van het kristal was alleen het zilver, van de kurken de zilveren doppen, van een pièce do milieu alléén 't zilver van 't voetstuk overgebleven. Wie der beide mannen schoot, kan door den ge kwetste niet worden gezegd. Een der dieven vluchtte het raam uit, de ander loste, terwijl do heer Lan gerhnizen reeds om hulp riep en naar de vestibule snelde, om een of ander voorwerp tot tegenweer te halen, het tweode schot, dat den heer L. boven den enkel trof. De kogel is niet teruggevonden. Op het hulpgeroep van deu heer Langerhnizen schoot de huisknecht toe, die met zijn gezin eene bovenverdieping bewoont en reeds ter ruste lag., Hij wilde den gekwetste helpen, doch deze ant woordde «laat mij maar liggen, neem een geweer en zet ze na, want ze zijn misschien in 't museum* (de bekende kunstgalerij des heeren Langerhuizen). Inderdaad ging do huisknecht, spoedig ingohaald door den koetsier, die door een electrische schel was opgebeld, gewapend het terrein van de wo ning onderzoeken, maar niemand werd gevonden. Wel meenden zij aan de voetstappon te zien dat nog een derde persoon in de n'abijheid moet zijn geweest. Toch znllen zoowel de koetsier als de huis' knecht wellicht de dieven kunnen herkennen, om dat zij denzelfden avond met eene lantaarn uitge gaan, in do nabijheid der woning twee persoueu hadden ontmoet, die op de persoonbeschrijving, door den heer L. gegeven, gelijken. Na den terugkeer der bedienden werd genees kundige hulp nit Naaiden ontboden. De heor L is nu onder behandeling van prof. Wnrfbaiu en zijn toestand is niet zonder gevaar. In het salon waar de dieven deerlijk hebben huis gehouden, vond mon een beitel, een sigaren pijpje en twee sigarenzakjes, een van oen winke lier te Haarlem en een van een winkelier te Rot terdam. Vermoedelijk hebben de inbrekers enkele kleine voorwerpen meegenomen. Ten hnize van den heer Kuhu, op den straatweg naar Naarden zijn ook eenige voorwerpen van waarde, bonevem ongeveer 100 aan zilvergeld ontvreemd. De die ven lieten daar in de lade een portefeuille me bankpapier onopgemerkt. De eerste aanvrage om een tolephoon tusschei verschillende woonplaatsen te mogen hebbon, were gedaan door een bewoner van hot platteland in de provincie Groningen, thans zitting hebbende in onze volksvertegenwoordiging. Op eene reis in Amerika, kort na de uitvinding van de telepboon, maakte hij met Edison kennis en kocht van dezen, «voor de curiositeit,,* do toe stellen, noodig om vier of 5 punten met, olkanden in gomeenschap le brengen. Nauwelijks was ha thuis gekomen of hij deed zijne woning verbinden met die van een drietal familieleden, welke even eens op het platteland in de nabuurschap woonden. Het spreekt van zelf, dat langs deze draden geen staatsstukken heen en weer klinken of groote leeningen worden gesloten, gelijk in groote steden wellicht hot geval is; maar men heeft er op ziju manier dienst van. Hot moet grappig zijn, de ge zichten te zien van landbouwers uit de buurt, als men hun vertelt, dat b.v. twee op uren afstands wonende schoonbroeders, die onderscheidene dag bladen lezen, elkanders wetenschap telkens over en weer aanvullen en dat het dochtertje van den een, dio hetzelfde leesboek heeft als haar nichtje in hot andere dorp, bij afwezigheid van haar moeder, voor tante langs don wonderbaren draad de les moet opzeggen. De meesten, aan wie men deze «grapjes* mede deelt, schudden het hoofd. Het zal nog geruimen tijd duren oor dat zij aan de telephoon gelóoven. Jan den Herder hoeft zijn kudde iu den steek gelaten. Het feit is voldoende om te toonen dat mén hiér alleen met een herder in naam te doen heeft. De burgemeester van Heinkenszand ver zoekt opgaaf van do woon- of verblijfplaats van dezen, sedert Sept. waarschijnlijk in Zuid-Holland i oudzwervenden man, die vrouw en visr kinderen in Zeeland onverzorgd achterliet. Fransche weervoorspellers profeteeren, dat deze winter dik aan mist zal zijn. Een Parijsch blai herinnert hierbij aan een zwaren mist, die op dei 24u en 25n Januaxi 1588 anderhalven dag bovei Parijs gehangen beeft en die zoo zwart was, dal twee menschen, die naast elkander gingen, elkaa# niet zagen. Op de binnenplaatsen dor huizen werdei wilde eenden en ander gevogelte gevonden, die tegei do muren gevlogen en dood waren neergevallen. Een der meest ervaren dokters van Berlijn zegt! dat verkoudheid genezen wordt, indien de lijder bij herhaling in den loop van den dag, eenige drop polen levertraan door de neusgaten opsnuift. Doch het allerbeste is, volgens dezen man van gezag, dat men zich ééns voorgoed tegen de ver? foeilijke kwaal in veiligheid stelle, door zijne slijmf vliezen te ouderworpen aan een hardings-procesjf Men snaift daartoe des ochtends en des avond een weinig water op, aanvankelijk lauw, en da zoo trapsgewijze kond, kouder, koudst. 't Was vóór eenige dagen erg warm te Livornc Er woei een hevige wind; de lacht werd eerst loodl kleurig, daarna roodachtig geel. Toen begon het t^j stortregenen, doch 't was geen water, dat er vief maar een geelachtige, slijkerige stof. Dit duurde ongeveer 2 uur. Men vermoedt, dal deze slijkregen in verband staat met de uitbarstinf gen der valkanen in Zuid-Italië, en dat de vel| stormen, die daar woedden, de stoffen naar 't noor§ den meegevoerd hebbon. De beroemde componist Abel wandelde op zeke ren avond in het Vanx-hall te Londen, toen juis eén zijner symphoniön op erbarmelijke wijze tejj gehoore werd gebracht. Het muziekwerk werd daar door in het bijzonder mishandeld, omdat de temi po's door don orkest-directenr geheel verkeerd wor den genomen. Toen Abel dien man eenige onaangename opmer kingen maakte, vrqeg een vriend: «hoe heet di| muziek-verknoeier «Kaïn!* antwoordde Abel. «Wat, Kaïn?« «Zéker, hebt ge dan niet geboord dat hij bezij was mij to vermoorden?* f HEUSDEN, 7 Nov. Boter 0.82 a 0.8§ per stuk van 6 ons. Eieren 6 a 6x/2 cent. f WAALWIJK, 6 Nov. Op de heden gehoude| markt was de aanvoer van vee gewoon, handt vlugger; aangevoerd worden 1142 KG. boter, di| ƒ1.12 a/1.26 per kilogram gold. 's HERTOGENBOSCH, 9 Nov. Op de heden (Maandag) gebonden markt va| vette kalveren waren aangevoerd 186 stuks. De prijs was le kwal. vau 0.52 tot 0.561 2o kwal. van 0.48 tot 0.52 3e kwal. va| 0.44 tot. 0.48 per kilogram. De prijs der boter was 1.08 a 1.28. All es franco aan huis, zoo binnen als buiten de Stad! DE NOTARISSEN zullen teu verzoeke van C. J. NIEUWKOOP eu de Kinderen van wijlen diens echtgenoote JANNEKE UITHOVEN, ten woonhuize van genoemden Nieuw koop te E o t h e nop des voormiddags 9 uur, publiek, lil Eene dragende Melkkoe; Een Kalf; Een Varken; 4 Kippen en 1 Haan; Hoogkar, Stort- of Laagkar, Eegden, Wan molen en Kruiwagen Horden, Schoorbooraen, Schoorbalken, Koe- stalstaken en Ladders Different. Stal-, Bouw- en Melkgereedschap; Hooi, Stroo, Aardappelen, Appelen en Peren Karn met toebohooren, Koperen Kannen, Juk, Tobben, Vaten, Room- en Melk- tonnen, Wateremmers. voorts HUISRAAD, hoofdzakelijk bestaande in Kabinet, Klok, Bureau, Lezenaar, Ledi kanten, Stoelen, Tafels, Spiegels, Schilde rijen, Kasten en Kisten; Bedden met toebehooren Linnen, Wollen en Katoenen Lakens, De kens, Kussensloopen, Handdoeken als an- dersins. Allerlei soort van Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder tot eenen inboedel behoort en ter verkoop zal wor den aangeboden. in VIER talen, Maandschrift voor Opvoeding en Onderwijs. M. J. KOENEN, A. J. M. BROGTROP en D. HORN. School en Studie verschijnt den 1 sten van iedere maand. Elke aflevering van 32 bladz. is voorzien van een net omslag. TE NIJMEGEN. Vraag in alle boekwinkels naar 1. De Weezen en de Weesinrichting te Neerbosch, Door J. van 't Lindenhont. Prijs 1.25. 2. Neerbosch' Flora. Een geschenk voor Jongens. Door C. S. Adama van Scholtema. Prijs f 1.25. 3. Neerbosch' Bloemenkorf. Een geschenk voor Meis jes. Door C. S. Adama van Scholtema. Prijs 1.25. 4. Moederliefde. Door E. Gerdes. Prijs f 0.90. 5. Mina's Lieveling. Door E. Gerdes. Prijs ƒ0.90. 6. tievolgen van het dierenplagen of mensehenpJieht jegens de dieren. Door E. Gerdes. Prijs ƒ0.90. 7. Neerbosch' A-B-C-boek. Door J. H. van Linscho- ten. Met toepasselijke Versjes, Oefeningen, Vra gen, Raadsels, enz. Prijs 0.75. Deze Prentenboeken zijn allen in groot 4o formaat met zes fijne Platen en voorzien van een fraai ge ïllustreerd omslag. J. H. VAN LINSCHOTEN: 1. Karei en zijn Fidel. Prijs ƒ0.50. 2. Bebbie en hare poesjes. Prijs 0.50. 3. Geschiedenis van den kleinen Frits. Prijs ƒ0.35. 4. Kluchtige reisavonturen van Wipneus. Prjjs ƒ0.35. 5. Onze trouwe vrienden. Prijs ƒ0.40. 6. Rappe gasten en lekkere boutjes. Prijs ƒ0.40. Deze zijn allen 4o Prentenboeken, voorzien van zes keurig gekleurde platen en gelithografeerden omslag. Deze Prentenboeken zijn zeer geschikt voor ver jaardagen van kinderen en bijzonder voor de aan staande feesten. (ontleend aan verschillende schrijvers.) MMMMMMMMPWBOBDWKBMW—ICTWHt' WKl*' UW 9> T LEVERTKof ij a 42 Cl. bij Kilo a 40 Thee van af 80 Ct. en hoogerSuiker in soorten Tabak in alle prijzen Sigaren van af f 9 per milt en hoogerSuikerwerken in ruime sorteeringE\ gelsche Pepermunt gesorteerd f 3 per KistjePetr leum aan Marktprijs Zout, fijn en grof f 3,05 25 KiloZeep aan MarktprijsStijfsel, Aardappe meel en SagoRijst in soortenGepelde Garst va af 9 Ct. en hoogerBoter-Janhagel d 65 Ct. Kleit goed a 60 Ct. en St. Nicolaas a 60 Ct.per 1/2 Kil Chocolade in soortenEau de Cologne en Parfumt riënGenever a 72 Ct. Brandewijn d 82 Ct.Ct nac a f 1.40 en Bitter in alle soorten in fleschjes. De vier laatste artikelen ook gecombineerd bij Liter verkrijgbaar. LIKE UREN IN ALLE SOORTEN. De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen, tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.f 500. 100.en f 50.rentende 4'/2 a pari. aflos baar bij uitloting. Agent voor IIEUSDEN en OMSTREKEN.de Heer Bij D. MIJS te Tiel is voor 1886 verschenen, de ELDAKs SCHEURKALENDER voor 1885 werd, zoowel om zijn degelijken inhoud als smaak vol schild, o. a. zeer gunstig beoordeeld inNe- derlandsche Spectator, De Leeswijzer, Lelie- en Rozeknoppen, Utrechtsch Dagblad, Het Vader land en De Portefeuille. ONDER REDACTIE VAN: De inteekeningsprijs per jaar is f 2.20 franco per post f 2.50. Het Itijblad van School en Studie verschijnt eveneens den 1 sten van iedere maand. Elk nummer bestaat uit 8 blz., met kleine letter gedrukt, en is alleen verkrijgbaar voor lezers van School en Studie. De inteekeningsprijs per jaar is f 1.20 franco per post f 1.40. Men verbindt zich voor beiden voor een geheelen jaargang. AJzonderlijke afleveringen zijp niet te bekomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3