Van Babiloniënbroek. wijde broek van donkerblauwe stof, welker pijpen tot aan de knie omsloten waren door de verlakte kappen barer liooge rijlaarzen. Een met donkerbruin ottcrbftiU omzoomde en gevoerde rok van dezelfde stof, die met een zwart kóórd om het lichaam sloot, bedekte het bovengedeelte van hare beenbekleeding, die in zware plooien uit de laarzen te voorschijn kwam. Een ronde muts, van hetzelfde pelswerk als waar van de rok voorzien was, rustte op hare lot een' bal saamgebondene lokken, en een lange, donkere mantel hing van hare schouders neer. Een dolk en cepc geladen revolver voltooide hare uitrusting. De straat vuor de herberg was ledig en flauw verlicht; de deur, die zich in den muur bevond, ge hoorzaamde aan den druk barer hand. Zij stapte over bet erf en liet, bij de huisdeur aangekomen, liet af gesproken toeken, een kort gefluit, hooren. De waardin, Bussi Rachellcs, sloop onmiddellijk uit «1c herberg en naderde haar, met den vinger op de lippen. 11 ij is er,fluisterde zij. Pikturno »Ja. Wilt gij ook eerst nog met hem spreken?» «Het is mijne plicht, eenc laatste poging te doen, ~^oor ik hem moet offeren. »Ga dan binnen,» hernam Bussi, »maar het zal ■niets uithalen. Die moet als een os ter slachtbank geleid worden, en daartoe ben ik beter in staat dan j^ij. Hij is zoo op mij verzot, dat ik met hem doen tan wat ik wil.» Nadat zij het noodigc met Dragomira afgesproken ïad, sloop zij weder naar binnen. Het meisje naderde voorzichtig liet venster en keek naar binnen in liet =»erliclitc vertrek. (Wordt vervolgd.) HEUS DEN, 27 Nov. t Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der dir. bel. en ace. te Aalten c. a., de heer O. Ver hagen thans als zoodanig te Waddenoijen c. a. t ZUÏLIC H E M25~ NBij herstemming is tot lid van den Raad alhier verkozen de heer A. Dingemans. t DUSSEN, 24 Nov. Door eene onbekende oorzaak barstte er lieden nacht brand uit in het achterste gedeelte van een huis aan den Hoogen- dijk alhier, dat pas vóór vijf jaren gebouwd is. Spoedig lagen dit en eene aangrenzende woning, toebehoorende aan G. en J. Donkersloot, in de asch en is er weinig van den inboedel gered. Beide panden waren verzekerd. t WIJK, 28 Nov. Wegens het voorkomen van keelziekte (diphteritis), in het gezin van het hoofd der openb. school alhier, is deze heden morgen gesloten. Genoemde ziekte heerscht hier nog al, gelukkig in geen hevigen graad, zoodat nog geen lijders er aan bezweken zijn. t Onze beroepen predikant, de heer J. Draaisma, hoopt in 't begin van Februari zijne intreerede te houden, t UITWIJK. ZEx. de Minister van Fi- nantiën heeft goedgunstig beschikt op een advies van het kerkbestuur der Herv. gemeente van Uitwijd en Waardhuizen en naar aanleiding daarvan is over 1885 eene toelage van f 50 toegestaan ter gemoetkoming in de bestrijding der noodzakelijke uitgaven dezer kerkelijke ge- irieente. t RIJSWIJK. Maandag 1.1. had de koopman Wr., van Woudrichem, het ongeluk dat paard en kar, beladen met manufacturen enz., door het achteruitloopen van het eersle, in een onbewaakt oogenblik van den dijk stortte, door welk onge val hem veel nadeel aan kar en goederen werd toegebracht. WOUDRICHEM, 23 Nov. De zalmvangst was ook in de afgeloopen week zeer onbeduidend. Niet tegenstaande de zalmvisscherij met de zegen we der begonnen is, zijn slechts een 3 tal winterzal- men gevangen. Het visschen naar houting loopt ten einde, se dert de laatste opgave, zijn er maar 173 stuks aangevoerd. De houtingvangst gedurende dit sei zoen laat veel te wenschen over. Aan den afslag alhier was de prijs der zalm 1,50 a 1,60 per 1/2 K. G.., houting gold 51/2 a 101/2 cent per stuk. t GORINCHEM, 26 Nov. Op Dinsdag 1 Dec. as. zal hier de verkiezing plaats hebben van een lid voor den Gemeenteraad, ter vervul ling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer IIA. Ravenswaay. t De heer 't Hooft heeft de 9e Serie amen dementen op de kiestabel ingediend. Nu geldt 't het ontworpen district Bergen-op-Zoom, of liever de ongeschonden handhaving van Zevenbergen. Z. j. toent, is het westelijk deel van laatstgenoemd district (jaaraan zoo nauw verbonden, dat het daarbij moet blijven en niet mag worden ver vangen door een aantal gemeenten ten oosten, die juist met Zevenbergen alleen geen belangen gemeen hebben. De heer 't Hooft stelt nu voor: van Zevenbergen alleen Besoijen af te nemen en dit met Waalwijk te hereenigen. Aan Stand- daarbuiten, Loop op Zand, Waalwijk en Besoijen toe te voegenterwijl Tilburg verder zou wor den gecompleteerd met Nieuwkuik, Drunen en Baardwijk. Uit goede bron vernemen wij met zekerheid, dat de heer F. A. D. Van der Klokken, burgemeester der gemeente Waalwijk, om reden zijner hooge jaren aan Z. M. den Koning een eervol ontslag als burgemeester heeft aangevraagd. Naar wij vernemen zal de vervaardiging der teekeningen bij bestekken voor de uitvoering der verlegging van den Maasmond, worden op gedragen aan de firma Bogaerts te Bréda. Met 1 Jan. zal te Zalt-Bommel een vNieüwe Bommelsche Ct." worden uitgegeven. De heerOldenhuis Gratama woont de zittingen der Tweede-, Kamer weder bij. Door A. de Jong, aan de Kastanjelaan te Gorinchem woonachtig, is aan den heer Joh. van Gelderen aldaar, een boom verkocht voor den kolossalen prijs van f 80. Dat die boom een eer biedwaardige dikte heeft, laat zich begrijpen. Met 25 van de 27 uitgebrachte slem men is tot predikant bij de Herst. Evang. Luthersche gemeente te Gorinchem, beroepen üs. D. Snijder, predikant bij de Evang. Luthersche gemeente te Bodegraven. Door het domeiribes!uur zal spoedig worden overgegaan tot de verlegging van den rijksweg BredaOosterhout. Het volgende jaar zal te Amsterdam een divisie onzer marine voor binnenlandschen dienst ge vormd worden. Het bestuur van het //Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond/ heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met het ver zoek dat voor brood-, koek- en banketbakkers leerlingen bij het middelbaar onderwijs de ge legenheid worde opengesteld tot het gratis bij wonen van lessen in de scheikunde. Vau dit adres is, naar de //Bakkers Ct." meldt, ook af schrift gezonden aan de leden der Tweede Kamer. eehjging tot afschaffing van sterken drank* heeft een //roep- en smeekstein" gericht tot het Ne- derlandsche volk. Het stuk bevat een in warmen toon geschreven beroep op de ondersteuning en hulp van alle weidenkenden tot liet bestrijden van de volkskwaal. Er bestaat te Rotterdam eene centenvereeni- ging /Gedenk den Geuzen Weezen". In stilte ver richt deze vereeniging haar werk, maar zij werkt niet zonder vrucht. Uit het tiende jaarverslag toch blijkt, dat zij ecu bedrag van f 516.211/2 heeft bijeengebracht ten behoeve van het Geuzen- gesticht te Brielle. Er worden nu aldaar negen tien kinderen verzorgd weezen van zeelieden en anderen, maar het weeshuis hei fr, geen kapitaal of fondsen en moet bestaan van giften der christelijke liefdadigheid. Door een eenvoudig burgerman te Alphen is bij uitersten wil, tot stichting van eene algemee ne bewaarschool aldaar, eene som van f 7500 bestemd, benevens zijn huis met aangrenzenden tuin in het dorp. De zuivere opbrengst van den tooneel- en zang- avond, verleden week in Den Haag, ten behoeve van het gezin van den krankzinnigen tooneelspe- ler Tourniaire, met medewerking van Fransche en Hollandsche tooneellisten gegeven, bedroeg 1537. In een tuin te De Cocksdorp, op Tessel, prijkt een pereboom met bloesem. De arme boom schijnt deerlijk in den war te zijn. 't Is althans niet waar schijnlijk, dat zijne tegenwoordige bloesems tot rijpheid zullen komen. De heer W. te Gempt te Hoedekenskerke heeft eene uitvinding gedaan ter beveiliging voor ongelukken door tramwagens. Waarschijnlijk zul len eerstdaags proeven met het toestel worden genomen. ijuiiijiimiiiüi Do dood van Koning Alfons van Spanje kwam in zoover onverwacht, dat zijne ziekte en zwak heid telkens om politieke redenen werden tegen gesproken. Hij had oen teringachtig gestel en in den laatsten tijd kwamen er andero dingen bij, waaraan het gesloopte lichaam geen weerstand kon bieden. Alfons stond algemeen gunstig bekend, zoowel om zijn kundigheden als om ziju karakter. Van het laatste heelt hij meermalen blijk gegeven het ontbrak hom niet aan moed, en wanneer zijn land bezocht werd door rampen, was hij do eerste, die mede bereid was het gevaar to trotseeren. Alfons werd op den 28n November 1857 geboren en was dus bijna acht,-en-twintig jaren oud. Na de ver drijving zijner moeder, Koningin Isabella, die in 1868 bot land moest verlaten, ontving de jonge Vorst to Weenen en in Engeland een voortreffe lijke opvoeding. In 1870 deed Isabella te zijnen behoeve afstand van haar aanspraken op den troon, waardoor Alfons de kroonpretendent werd van de jongero linie der Bourbons. Nadat Spanje eerst een mislukte proef had genomen met een vreemden vorst, prins Amadoo, en een nug mislnktere met de republiek, werd Alfons door generaal Martinez- Campoz en den tegenwoordigen president-Minister Martinez-Campos bij pronunciamiento op oudejaars dag van 1874 tot Koning uitgeroepen. Den 14den Januari 1875 hield Alfons, zeventien jaar oud, zijn intocht in Madrid. In 1878 trad Alfops in bet, huwelijk met zijn f-nicht Maria de las Mercedes, derde dochter van den hcrlog van Mout pensier, wélke echter nog hetzelfde jaar overleed. Uit het tweede huwelijk mot de Oostenrijksche aartshertogin Maria Chris tina, in 1879 voltrokken, zijn twee dochters, Maria de las Mercedes, geb. 11 Sept. 1880 eu Maria Thé- rèse, geb. 12 Nov. 1882. De oudste dochter wordt ondeir het regentschap barer moeder tot Koningin uitgeroepen, en naar bericht wordt zal het kabiuet-Canovas vervangen worden door een miuislorio ouder Sagasta en Mar tinez-Campos. Of dit stand zal kunnen houden, is moeiolijk te zeggen. De Carlisteu en republi keinen zullen niet nalaten te beproeven de tengels van het bewind weer in handen te krijgen en hun witte of roode proeven te nemen dp de arme Spanjaarden. Veel zal er afhangen van do vraag, of do partijen hnn belang inzien en zich aaneen sluiten om de constitutionoelo monarchio te red den. Do partijschap is echter zoo hevig, de per- soons-quaesties zijn zoo overwegend, dat men niet veel vertrouwen heeft op do toekomst, maar het ban meevallen. Te Berlijn bejammert men 't, dat de Carolina- quaestio niet geheel goregeld is kunnen worden vóór don dood des Kouiugs. De nieuwe premier Sagasta, die niet zijn oersto kleurvorwisseling be hoeft te ondergaau, zal echter als Minister wel een anderen toon in deze quaestie aanslaan dan hij deed als opposant. Het Noorderleger met maarschalk Martinez Cam pos aan hot hoofd, zal 80,000 inau tellen. Volgens een bericht uit Madrid aan de »Indé- pondance Belgo,.« is ook maarschalk Serrano over leden. Koning Milan hoeft last gegeven de vjjandeljjk- hedeu te staken, waarvau ook aan de Bnlgaarscho kommandanteu kennis is gegeven. Of Vorst Alexan der hiermee genoegen heeft genomen, blijkt niet; wel heeft, hij het recht niet Servië den oorlog te verklaren, dit komt den Sultan too maar hij Oan eïschen, dat de Sorveu eerst Bulgarije geheel knt,ruimen, en dit i? nog niet geschiedhot Timok- korps is nog op weg om het centrum te onder steunen, en men berekende dat het eerst Donderdag daartoe in staat zou zijn, maar dat is te laat, waut het coutruin is verslagen en verstrooid op Servisch grondgebied teruggekeerd. In de laatste dagen heeft men echter vau het Timok-leger geen bericht ontvangenmen weet niet waai het is. Do terugtocht van het Servische contrumleger moot, zeer rampvol zijn geweest. Honderden gewonde Serviërs liggen half bevroren op do Bnlgaarsche hoogvlakten en bergpassen. De Serviërs hebben mede groote hoeveelheden munitie en provisie in den steek gelaten. De Servische Regeering wendt dan ook gebrek aan voedsel voor als de oorzaak van den wanor delijken terugtocht. De correspondent van de Standardte Birot seint, dat het Servische leger volslagen is gedemoralisoeid. De bcvelüebbers trachten de korpsen te Pirot te herzamelen, met bijvoeging der manschappen van de tweede reserve, waarvan er 32.000 in den loop dezer week vor- wacht worden. Do Standard» vernoemt nit Bel grado, dat er algemeen groote bitterheid bestaat 1Qj11 truu' 'xruTTZmT gevaar loopt door een dreigende omwenteling. Ie dereen noemt reeds als zijn opvolger Karageorge- vitch. Het bericht van de Times», dat Koning Milan voornemens zon wezen zijn betrekking neer te leggen, is niot bevestigd eu wordt zelfs uit Weenen zeer bepaald tegengesproken als geheel uit de lacht gegrepen. »L'Etoile Beige» verneemt dat de beoren Otlet en Wilmart voornemens zijn den Staat der Neder landen in rechten aan te spreken, om terugbeta ling vau het waarborgkapitaal 400,000) van de niet uitgevoerde spoorwegconcessie Rotterdam Munster. Van Juni tot October stierven 2900 Fransche soldaten in Tongkiu; van dezen werden 1000 door de cholera weggerukt. Het kweeken van vruchtboomen als kamorplau- ten komt in Frankrijk en overal ook in Engeland meer en meer in zwang. De verkregen uitkomsten bewijzen, dat men werkelijk een vruchtboom bin nenskamer kan aanleggen en rijpe vruchten ver krijgen, Er worden reeds abrikozen, perziken, ker- seboomen en zelfs wijnstokken op die manier gekweekt. Men brengt soms bij maaltijden vruch- boompjes ter hoogte van een meter op tafel, om zoo de vruchten rechtstreeks vau den boom te pluk ken. De boompjes worden, van hunne dikste wor tels ontdaan, in potten geplant. Als eeue proeve hoe van stemrecht in Engeland gebruik wordt gemaakt in vergelijking van de vaak heerschendo lauwheid hier te laDde, deelt het »H. blad» mede dat het Hulsche stoomschip European» dat gewoonlijk 's Woensdagsmorgens van Amsteidam vertrekt, ofschoon het deze week pas 's Maandagsnamiddag een uur da&r aankwam, nu met allen spoed is gelost en geladen, om nog Dinsdag namiddag te kunnen vertrekken en Woens dag in Huil aan te komen, opdat enkele der zee lieden nog in staat zonden gesteld worden aan de algemeeue stemming deel te nemen. Een Correspondent der »Frankf. Zeitang» geeft de volgende beschrijving van het karakter dat de handel in Amorikaausche Spoorwegaandeelen te Londen heeft aaugenomen. »Het is belangwekkend op welke wijze tegen woordig hier voor Amerikaanscho Shares gewerkt wordt. Een sOutsido Broker», in de meeste geval len een bankier van twijfelachtig gehalte, vormt een soort van Seperaatbeurs met abonnós. Iedere abonné krijgt een boek, waarin de verschilleude aandeelsoorten een nummer hebben. Dan wordt door genoemden bankier in vorschillendo couran ten op iu 'toog loopendo wijze geadverteordOp gepast! Hodeu stijgt no. 33! en deze annonce gaat met de grootste aanbevelingen gepaard. De abonués kijken in hun boek na, hoe no. 33 heet (nemen wij aan Denvers) en makelaars, dobbelaars en spe culanten koopen dien voormiddag Denvers. Aan deze omstandigheid is het toe te schreven dat se dert eenigen tijd steeds een of andere Share vast is, ook wanneer de algemeene stemming tegen overgesteld is. De toestanden zijn hier niet ver kwikkelijk, er worden sommen in Shares gehandeld, die aan het belachelijke grenzen. Natuurlijk zijn het bijna uitsluitend speculatiekoopers. Het eerste Parijsche bankiorshuis en daarmede de ganscbe Parijsche beurs zijn hier met enorme sommen bij het spel betrokken, niet alleen voor vaste stukken maar ook met aanzienlijke premiën. Hetzelfde geldt van de Berlijnscho en Fraukfortsche beurs, voor wier rekening eveneens hier dagelijks groote trans actiën in Amerik. Shares worden gedaan.» Nog altijd heerscht in Denemarken grooto span ning ten gevolge van het failissement M. P. Han sen Jr. en de verliezen daardoor door verschillen de spaarbankinstellingen geleden. De spaarkas van Vordinborg heeft haar gansch reservefonds (182000 kr.) verloren; evenzoo de de spaarkas te Svend- borg. De spaarkas van het graafschap Bregonst.red verloor bij Hansen 6000 kr., doch de directie heeft dat verlies dadelijk voor eigen rekening genomen, zoodat de kas geregeld kan voortgaan. Ook de spaarkas te Nuborg lijdt aanzienlijk verlies, doch is iu staat hot te dekken uit haar fonds dat 350.000 kr. bedraagt, Allerwege worden krachtige pogingen in het wérk gesteld om verschillende fiananliële instellingen te steunen, ten einde verdere rampen te verhoeden. Het jaarlijksch inkomen van de twee Frank- fortor Rothschilds wordt geschat op circa 2.800.000 en 2.700.000 gulden. Meer dan 8000 woningen op de Philippijnsche eilanden zijn door een cyoloou vernield. Men zegt dat 22 personen zijn omgekomen. De loden van de expeditie uit Sydney, die bij de Fly-rivier vermoord heetten te zijn, zijn allen welvarend te Cooktowu aaugekomen. To Sandusky, in Ohio, is een hospitaal afge brand, waarbjj 5 krankzinnige vrouwen in do vlammen omkwamen. De directeur werd ernstig gekwetst. Blijkens medcdeolingen uit Konstantinopel namen dit jaar aan de pelgrimstochten naar Mekka om streeks 150,000 pelgrims deel, waarvan er 50,000 langs de zeezijde aankwamen. Aan het postkantoor te Qnincy Illinois (Ver. St.) heeft men een praetische inrichting voor spoed- brieven, nl. een opzettelijk daarvoor bestemde bus, welke, zoodra een brief er iu geworpen wordt, eeu schelletje laat hooren, waardoor een beambte ge waarschuwd wordt, die dan den brief terstond er uit noemt. KUS l\ JÜHLiAJND. Me^Hootdoêst imrrfer ermn «Lel». V< O O Door don gemeonteraad van Heusden is het na volgende adres verzonden Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Raad der gemeente Heusden heeft de eer aan Uwe Vergadering zijn ernstige teleurstelling to kennen te geven, over de aanneming door de Tw< e lo Kamer der Staten Generaal van bet Onteigenings- ontwerp ton behoeve van de verlegging van den Maasmond naar den Amor, zonder dat aan een enkel der bezwaren van de betrokken landstreek te gemoet is gekomen. De gemeenteraad heeft thans uitsluitend het oog gevestigd op het ernstig bezwaar, kenbaar gemaakt ten aanzien van het geprojecteerde stoombooten- veer over de nieuwe rivier te Heusden op de plaats waar tot heden een nitnemeude weg onder alle omstandigheden, steeds het verkeer heeft verzekerd. Hoewel de Memorie van Toelichting op dit Wets ontwerp in hoofdzaak gewijd was aan eene uit voerige behandeling van de voorzeker ten deele zeer onoverkomelijke bezwaren dezer streek en de schriftelijke gedaehtenwisselingen bij het onderzoek in de Afdeolingen der Tweede Kamer de onweder- legbaro en door ons zoo hoog gewaardeerde getui genis afleggen, dat het ontnemen van den bestaan- den gemeenschapweg van het Land van Altena met Heusden, in verband ook met de stellige be loften van den Ontwerper der Wet, eene blijvende onbillijkheid zal scheppen, werd bij de mondelinge behandeliug van het Wets-ontwerp in de zitting van den 30n October 1885, geen aanleiding geno men om den aanleg der zoo zeer noodige over brugging te verzekeren. Do algemeene bekendheid van de bij herhaling eenstemmig uitgedrukte bezwaren der geheele streek, doet ons van oordeel zijn, dat wij thans met wei nig woorden kunnen volstaan, om de behoefte aan een brug, do billijkheid, ja, het goed recht der vei- krijgiug daarvan, bij Uwe Vergadering aan te toonen. Wij meeuen ons te mogen bepalen U hierbij aan te bieden de broehures ^Overbrugging te Heusden van de nieuwe rivier,» een afschrift van het ondor dagteekening van 26 Juli 1884 door geheel Noord- Westelijk Noord-brabant aan de Tweede Kamer ge richt adres en van ons verzoekschrift van den 6n October 1885, aan het zelfde Staats-college. De stukken, waarvan wij de kennisneming mot vertrouwen aan de ernstige aandacht en overwe ging Van Uwe Vergadering aanbevelen, behelzen de grónden waarop ons belang of, juister het be lang vau deze gansche schoone landstreek, is ge grond. In afwachting van het resultaat van overleg tusschen de Tweede Kamer en de Regeering, in zake den aanleg eener brug te Heusden, als deel der uit te voeren Communicatie-werken, welk re sultaat wij met vertrouwen te gemoet zien en ove rigens niet vooruit wenschen te loopen, teekenen wij bij Uwe Vergadering krachtig protest aan, tegen het aanhangige Onteigenings-Outwerp, waarbij ons belang, tot op dit oogenblik getnige de Memorie van Toelichting schromelijk miskend is. Wij nemen eerbiedig de vrijheid alsnog Uwe krachtige medewerking in te roepeu, tot beharti ging van dit gewichtige belang. Do Raad voornoemd. Housden, 25 November 1885. Beschrijvinge der Stad en Lande van Hoosden, met de verdere zaaken daarloe behoorende, in 't Licht gebragt door D. Thoodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is saamgesteld). Wat van dit Dorp zoo genaamt is geworden is mij onbekend. Wilb. Heda verhaelt dat omtrent het jaer 1124, Arnoud de 25 Bisschop van Uitregt an de Kerk van S. Truien gegeven heeft de kerk en Tienden van Aalburg, eu zegt er bij gen. is Babilonia. Dat is gelijk op de kaart staatVilla Aalburg dicte Babilonia, als oft Aalburg Babilinia was genaamt geweest, hetwelk nogtans zoo niet en is Dit Dorp werd al Babiloniebroek geuaamt iu den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2