BUITENLAND. BINNENLAND. Van Genderen. genoegen nemende, drong zich vooruit en trapte daarbij den Rus zoo hevig op de teenen, dat hij hinkend voor den koning verscheen. Het gevolg was een duel, waar bij de Rus een degenstoot ontving. Jaren lang heeft de diplomatie over dit geval ge schreven. Napoleon I beslechtte den strijd door den Russischen Keizer als staande in gelijken rang met hem te erkennen. Eerst het Weener Congres bepaalde de gelijk heid der diplomaten, onverschillig of hunne meesters keizers of koningen zijn en deze regel is tot heden geldig gebleven. Zooveel voeten heeft het in de aarde gehad eer Europa den beheerscher der Russen als keizer geliefde aan te spreken. Nog zij ge zegd dat in de Russische wetten dit woord niet voorkomt. Men bezigt daar den term //Imperator. Volgens bericht uit Guipuzcoa, aan de grens, zijn de Carlisten onder leiding van een zeer be kend Carlistenhoofd bezig wapens uit Frankrijk "binnen te voeren. De Regeeringen nemen strenge maatregelen aan de grens. De Bulgaarsehe regeering hoeft aan Servië geant woord dat, aangezien diens voorstellen tot een wapenstilstand niets zekers aanbieden, zij hare te genvoorstellen handhaaft. Indien zij binnen 24 uren geen antwoord daarop ontvangt, zal zij zich tot de groote mogendheden wenden, op wier aandringen zij de vijandelijkheden staakte. In de Maas bij Luik is een schip gezonken, ge laden met 10,000 naaldgeweren, voor Turkije. Als een «bewijs van «slechte tijden* ook te Parijs, wordt gemeld dat volgens ambtelijke opgaven, aldaar verleden jaar in de banken van leening niet. minder dan 28000 trouwringen werden ver pand, en dat slechts een klein gedeelte daarvan weder is gelost. De Lesseps heeft Zondag te Parijs, niet ver van zijn woning, een val met zijn paard gedaan. Ilij was echter niet ernstig bezeerd. Do eeue helft van zijn gelaat was bebloed en zijn rechterbeen had onder het paard gelegen. Maar toen bij door eenige voorbijgangers op de been geholpen was, kon hij alleen huiswaarts gaan. Maandag was de krasse grijsaard weder volkomen wel en aan zijne gewone bezigheden. Sidney Barlett, de beroemdste advocaat van Bos ton, is 86 jaren oud. Men schat zijn vermogen op 12,000,000 dollars dus op 30,000,000 gulden. Volgens een te Londen ontvangen telegram, is het stoomschip «Abyssinië,* van Genua naar de Plata-rivier, met 1000 passagiers aan boord, bij Cassablanca, gestrand. Verdere bijzonderheden ont breken. Te Ashford werd dezer dagen op de vliering van een schoolgebouw een man gevonden, die op de vraag van deri eigenaar, wat hij daar deed, ant woordde dat hij hier reeds langen tijd gewoond had. Bij een gerechtelijk onderzoek is gebleken dat de man er 5 jaar heeft gewoond en at van hetgeen er van het maal in 't huis overschoot. Op de vlie ring werden ook eenige boeken gevonden waarmeê deze kluizenaar zijn tijd doodde. Do bevolking van Berlijn bedraagt thans 1,400,000 zielen. Te Weenen is groot opzien verwekt door het verdwijnen van een vorstelijk personage, Prins Paul Esterhazy. Op een hof jacht is zijn paard met hem op hol gegaan. Men vond het dier later in een bosch liggen, maar van den Prins is tot dus verre geen spoor ontdekt. Verschrikkelijke stormen woeden in de vlakten van het kanton Bern. De noodklok klept aanhou dend. Overstroomingen bedreigen de vlakten van Oberland. Het Simmenthal is geheel door het wa ter ingenomen. De wegen zijn overal ontoeganke lijk geworden en op vele plaatsen vernield. Men vreest voor verschrikkelijke rampen. Rome zal eerlang in de voornaamste straten Thans was weer het oogenblik gekomen om te over leggen wat hem nu te doen stond. Maar zijne overwegingen waren van korten duurhij greep hare vingerspitsen en bracht haar aan zijne lippen. Livia speelde een triumph-marsch en allen applaudiseerden. Gij hebt geluisterd,riep Anitta. »0, maar dat was gemakkelijk genoeg te raden, antwoordde Zesin, »als men eerst maar voor u staat, buigen de knieën zich van zelf. Anilta bloosde. Nu moest Kathinka raden en Zesin kwam daardoor in de gelegenheid, Anilta te naderen. «Gij zijt toch niet boos op mij?« vroeg hij zacht. Zij schudde ontkennend het hoofd. «Geef mij dan een pand, ten teeken dat gij mij vergeven hebt. a Anitta reikte hem de roos over. Ook hij zweeg thans, maar hij gevoelde zich in hare nabijheid als betooverd. Hij zag hoe het mollige bont zich met het zwellen van haar' boezem ophief, hoe hare lippen trilden en hare hand achteloos met den zwaren haarvlecht speelde, die langs haar schou der en haren schoot neerhing. En eindelijk zag zij hem in het gelaat, slechts eene enkele maal, maar die blik zeide alles, meer dan hij ooit gedacht had, te mogen hopen. Na het souper kwamen de rijtuigen voor en de jonge dames namen onder hartelijke omhelzingen af scheid. Ook de heeren vertrokken nu. Anitta gaf Zesin de hand en beantwoordde den druk van de zijne, wel bijna onmerkbaar zacht, doch niettemin zóó dat cene siddering van ongekende zaligheid hem door trilde. (Wordt vervolgd.) electrlscb verlicht worden, volgens het stelsel van Edison. De nieuwe verlichting gaat van de gas maatschappij uit. Met het leggen der geleidingen wordt eerstdaags begonnen. Een hevige storm heeft te Genève gewoed en aanzienlijk schade aangericht. Hij ging verge zeld van onweer en een regen vloed. Te Caithness (Schotland) woedde een sneeuwstorm. Twee treinen raakten vast in de sneeuw. Te Parijs viel Dinsdagmorgen dik sneeuw, maar des namiddags begon het te dooien en de Seine, die reeds zeer hoog stond, wast steeds. De toestand der arbeidende bevolking in Dene marken is nog treuriger dan overal elders. Dit moet voor een deel worden toegeschreven aan eenige zeer groote werkstakingen, waardoor de armoede schrikbarend is toegenomen. Men staat nu echter voor een feit en van hoogerhand worden pogingen aangewend om in den nood te voorzien. Er wordt een aanvang gemaakt met groote werken, die in andere omstandigheden nog eenigen tijd uitgesteld zouden worden. De «Spoorwegkoning* W. H. Vanderbilt is over leden. Zijn geslacht is, zooals de naam reeds aanduidt, van Hollandschen oorsprong, en behoort tot de meest geachte families der «Knickerbockers.* Hij werd gerekend, op drie na de rijkste man ter wereld te wezen. Zijn kapitaal schatte men op 25 millioen pond Sterling (300 millioen gulden) en zijn inkomen bedroeg 1,250,000 pd.st. per jaar, 3,460 pd.st. per dag en 140 pd.st. 1680) per uur. Voorname kapitalisten, waaronder Jay Gould en Sage gelooven dat de markt door den dood van Vanderbilt niet op eene ernstige of blijvende wijze zal worden gestoord. Eene conferentie van bij de Trunklijnen belang hebbende kapitalisten, besloot 200,000 aandeelen tot een afloopenden koers aan te koopen. De president van den New-york-Central-spoor- weg heeft verklaard, dat de dood van Vanderbilt niets zal veranderen in het bestuur dier lijnen. Uit Algiers bericht men van 8 dezer, dat de aardbevingen te Msila nog steeds voortduren. Er zijn nu reeds 341 huizen ingestort en 284 zijn erg gescheurd. Onder de inboorlingen telde met 33 dooden en 17 gekwetsten. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Zoo de schokken aanhouden, vreest men dat spoedig ook de overige huizen in de stad (in het geheel zijn er 1200) zullen instorten. HEUSDEN, 11 Dec. t Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan. a.s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. F. X. A. Verheijen uit zijne betrekking van schoolopziener in het arrond. Waalwijk. t DOEVEREN. Tot ouderling der herv. gem. alhier werd herkozen A. van der Kolkgekozen tot diaken J. A. Boll en herkozen als notabele dier zelfde gemeente A. Timmermans. t DRONGELEN. De heer J. Burghout, bij herstemming tot notabele gekozen zijnde, heeft voor zijne benoeming bedankt. Eene nieuwe stem ming voor één notabele is bepaald op 1 dezer. WIJK. Bij vele jongelieden schijnt alhier de lust ontwaakt om dienst te nemen bij het wapen der genieveertien dagen geleden trad er een in dienst, thans weder éen, terwijl nog eenigen hunne begeerte hebben te kennen gegeven hea te willen volgen. t ZUILICHEM, 9 Dec. A~I, Zaterdag 12 Dec., des voormiddags te 10 ure, zal alhier eene open bare raadsvergadering gehouden worden. Aan de orde islo. onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den raad. 2o. Een adres van G. Kuijntjes Johz. c. s., inhoudende bezwaren tegen de verkiezing van 10 Nov. 1.1. t Door den heer J. Terwal, herkozen kerkvoogd, is aan het college van notabelen be kend gemaakt, dat hij zijne benoeming aanneemt. WOUDRICHEM, 7 Dec. Geen enkele zalm werd gedurende de afgeloopen week gevangen. Door de geheele vloot (die grooter is dan alle visscherijen op de Waal te zamen) zijn sedert de heropening der visscherij slechts 5 zalmen ge vangen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer eenparig aangenomen. Aan de aanneming van de onteigeningswet ging vooraf een korte beraadslagiug, waarbij dc Minister verklaarde, dat, als men blijft hechten aan overbrugging bij Heusden, de Regeering daar toe met het provinciaal bestuur zal medewerken, mits de aanleg niet geheel voor Rijks rekening verlangd worde. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de commisarissen des konings in de ver schillende provinciën eene aanschrijving gericht, houdende het verzoek, hem in de loop der maand Januari opgave te willen verstrekken omtrent de J gelegenheden ter verpleging van zieken in de ge meenten hunner provincie. De Minister van Justitie moest aan de volks vertegenwoordiging verklaren, dat van htilzame gevolgen der opneming van onverbeterlijke dronkaards in de werkinrichting aan de Schans, tot dusverre niets bespeurd is. De veroordeelden wegens herhaalde dronkenschap, die er eenmaal geweest waren, namen meest allen een retourtje, d. w. z. kwamen later tot 2-, 3-, ja zelf tot 5- malen terug. Wat nu met die heeren aan te vangen? De Yereeniging van weesvaders beproeft ook op het gebied der werkeloosheid iets tot stand te brengen, en heeft besloten uit haar kas een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen tot het aankoopen van materialen en het beloonen van door weezen verrichten arbeid. Zij stelt zich een drieledig doel voor, nl 1 aan weesjongens die zonder werk zijn of aan weesjongens of meisjes die over veel vrijen tijd te beschikken hebben, werk te verschaffen en dat werk te beloonen 2. een edelen naijver op te wekken om op 't gebied van kunst en smaak iets schoons te leveren 3. den lust aan te kweeken het lot van minder bedeelde broeders en zusters te helpen verzachten. Zrj wenscht daartoe in Mei a.s. een tentoon stelling te organiseeren van voorwerpen van kunst en smaak, vervaardigd door weezen in gestichten van beiderlei kunne, daaraan kleine bekroningen te verbinden, die voorwerpen te ver- koopen en de overblijvenden te verloten. De commissie van uitvoering bestaat uit de heeren G. Duif, te s Hage J. Van der Laaken, te UtrechtK. Warburg, te Arnhem. „De Tijd" merkt op, dat er thans 3470 jon gelieden voor onderwijzer leerenna aftrek van degenen, die veranderen of mislukken, zijn er dus vóér 1 Mei '89 nog ongeveer 2000 onderwijzers te verwachten, en jaarlijks in de drie eerste vol gende jaren omstreeks 700. Thans zijn er reeds 250 a 300 zonder betrek king en komen er 20 a 50 liefhebbers voor een baantje van f 400500. Reeds in het belang der slachtoffers zeiven noemt „De Tijd" 't daarom gebiedend noodig, twee of drie Rijkskweekscholen op te heffen na afloop van den tegenwoordigen cursüs en de kwee- kelingen dan bij de andere over te plaatsen, geen nieuwe aan te nemen en de normaallessen in te krimpen. Er zouden drie kweekscholen moeten overblijven (Haarlem, 's Hertogenbosch en Gro ningen) en een paar normaalklassen in elke pro vincie. Te Scheveuingen zal eene diamantslijperij worden opgericht. De heer Joh. Bastiaans Jr., de bekende orga nist van het orgel in de Groote kerk en klokke nist te Haarlem, is Maandag aan eene slepende ziekte overleden. Behalve tal van andere giften, ontving de heer J. van 't Lindenhout voor de weesinrichting te Neerbosch, dezer dagen 2 giften, elk van f 1000, waaronder één door tussehenkomst van den heer W. Hovv te Amsterdam, onder de letters B. v. H. Een brief uit Numansdorp, waarin f 75, ge richt aan den heer J. van 't Lindenhout voor de weezen te Neerbosch, is niet aan het adres be zorgd. Mevrouw Bulkley is na ruim tien weken pre ventieve hechtenis voorloopig in vrijheid gesteld. Het Hof te Arnhem heeft de zaak verwezen naar de correctioneele zitting aldaar. Als eene bijzonderheid kan medegedeeld worden, dat door A. Goudswaard te Oud-Beierland, jl. Maandag St. Nicolaasmelk werd verkocht. Hij verkreeg deze melk jl. Zondag van zijne koeien, die nog in de weide loopen en daar overvloed van gras vinden. Als het waar is, schrijft de „N. R. Ct.," wat ons uit Pernis wordt medegedeeld, dan schijnen Engelsche zeden tot ons door te dringen. Een inwoner van die gemeente namelijk heeft zijne vrouw verkocht voor f 25. Hij ontving f 2.50 op hand en de rest krijgt hij na de le vering. Een arbeider te Wanueperveen heeft een otter tot huisdier afgericht. Het dier is mak en aan zijn meester gehecht als een hond, laat zich door hem streelen en volgt hem overal. Zijn lievelings- bedrijf, de vischvangst, oefent hij ongestoord uit en keert daarna naar zijn hok terug. Alleen te genover vreemdelingen toont hij zich schuw. Onder Valburg, op den spoorweg Dordrecht Eist, is Donderdagmorgen, bij het rangeeren, een wisselwachter onder een trein geraakt, tengevolge waarvan hem beide beenen zijn afgereden. Hij is naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Een 79jarige grijsaard te Winschoten, krom gebogen van aanhoudende zwaren arbeid en tot op heden bekend als onberispelijk van zeden, heeft zijne 82jarige zeer gebrekkige vrouw verlaten, en ln gezelschap van zijne dienstmeid zijne woning ontruimd, om elders zich te vestigen. Het bejaarde echtpaar stond bekend als vrij bemiddeld naar zijn stand. De dienstmeid van den heer Heddema, te 't Waar, is, door de duisternis misleid, in hGt water gevallen en verdronken. Haar lijk werd uit het Zijldiep opgehaald. Twee echtelieden te Zoetermeer, die 32 jaren gehuwd waren, zijn daar bijna te gelijk overreden. De burgemeester van Sloterdijk keerde met den heer G. v. M. per rijtuig van Osdorp herwaarts, toen door een on bekende oorzaak het paard op hol ging. Na een eindweegs in onstuimige vaart te zijn voortgesleept, werd het rijtuig eerst tegen een boom geslingerd en kwam daarna in een sloot terecht. De burge meester bekwam een diepe snede in het hoofd en een wonde aan de handde heer G. v. M. werd zeer ernstig aan het hoofd, de voerman aan den schouder gekwetst. Aan den Noord-Hoorn bij Delft is de voerman van een mestkar met het hoofd tusschen een boom en de kar beklemd ge raakt. Hij werd deerlijk verwond. De oorzaak was dat de kar, die hij voor een ander voertuig moest doen uithalen, van den weg afzakte. Het paard geraakte daarbij te water. Een 70-jarig man is te Vlissingen achterover uit de tweede verdieping van een pakhuis op de straat geslagen en bekwam zulke zware verwondingen dat elk oogenblik zijn uiteinde kan worden verwacht. Beknopt verslag van het verhandelde in de ver gadering van den raad der gemeente Heusden, gehouden den 4 December 1885. Beschrijvinge der Stad en Lande van Heusden, met de verdere zaaken daartoe behoorende, in 't Licbt gebragt door D. Theodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Dit Dorp wat minder als een uur gaans van de Stad Heusden gelegen, heeft Aalburg Oostwaarts, Eeten Westwaarts, ton Zuyden Doveren en ten Noorden Wyk. Te vooren in 't 6 Cap. heb ik vorhaalt, dat het van oude traditie is, dat ten deser plaatse een stad te fonderen wol eertyds zoude voorgenomen zijn, uit oorzaeke daarvan bovint dat de straten aldaer regt en breed leggen, en uitkoomen op een groot pleyn, zijnde als een marktveld: en dat kan wesen om dat, gelijk waarschijnlijk is, dit voorn. Dorp bij een van de Heeren van Heusden gegeven is aan een Jonger zoon. dewelke den titel van Gen- deren geerft hebbende, en zoo kan het wesen, dat deze jongere zoon off een van deselve voorgehad heeft aldaar een Stad te bouwen De beschrijvinge van dordregt pag. 113 gewag makende van eenige die van Genderen geuaamt zijn geweest, zegt dat de naam en het Geslagt af komt van een jongere Zoon van Altena (dog moet wesen van Heusden) en datter veele daer van binnen Dordregt gewoont en aansienlijke ampten in de Magistraat bedient hebben. A: 1417 is geweest zekere Gijsbert Woutersz. van Genderen vroeger getroud met Juffr. Vulke van Beveren dewelke van heer Willem en Juffr, Nieuwe Abonnees op dit Nieuws blad* ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis, alsmede een PRESENT ALMANAK die bij het einde van den jaargang alle abonné's wordt aangeboden. Afwezig de heer Pape. De notulen goedgekeurd. Ingekomen lo. Rekening over 1884 en begrooting voor 1886 der Gods huizen. Gesteld in handen van eene Commissie, bestaande uit de H.H. Verhoeven, Malingré, Van Bokhoven en Van der Heijden, ten einde in eene volgende vergadering verslag uit te brengen. 2o. Aanbeveling van het college van regenten der Gods huizen ter benoeming van een lid van dat college, wegens de periodieke aftreding van den heer van Beest, lo. Candidaat de heer S. van Beest. 2o. n L. J. Veerman. Herkozen de heer van Beest met 5 stemmen1 biljet was in blanco. 3o. Brief van hetzelfde college, waarbij met het oog op den omvang der werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van Secretaris bij het bestuur der Godshuizen, wordt voorgesteld de thans daaraan verbonden jaarwedde ad. f 175 te vermin deren tot op f 125. De heer van Beest, voorzitter van het college van regenten, licht dit voorstel toe en komt tot de conclusie dat eene be looning van f 125 voldoende kan worden geacht, welk ge voelen door den heer de Jongh tevens regent wordt on dersteund. De voorz. merkt op, dat de gronden, die voor het oordeel van het college voor verlaging der jaarwedde pleiten, z. i. niet zeer gemotiveerd zijn; ook met het oog op het voornemen van den heer Beest, om een gedeelte van het werk, dat door hem persoonlijk wordt verricht, bij het Secretariaat over te brengen, geeft hij den raad ernstig in overweging in geen ge val tot vermindering te besluiten. De heer Verhoeven verklaart dat door hem niet het initiatief zou genomen zijn de jaarwedde van den Secretaris der Godshuizen te verlagennaar zijne meening is dau ook het voorstel van het college van te in grijpenden aard. Na langdurige discussie wordt het voorstel tot vermindering in stemming gebracht. Tegen stemden de heeren Verhoeven, Van Bokhoven en Van der Heijden; vóór de heeren Van Beest, De Jongh en Malingré. Aangezien alzoo de stemmen staakten, wordt het nemen van een besluit ingevolge art. 50 der gemeentewet tot eene vol gende vergadering uitgesteld. 4. Sollicitatiën van G. Malingré, L. J. Veerman en H. J. van Eggelen, om te worden benoemd tot secretaris bij het Be stuur der Godshuizen, welke betrekking door het aanstaand vertrek van den heer Sprengers is komen open te vallen. In verband daarmede is ingekomen eene aanbeveling van meerge noemd college, bestaande uit de heeren H. J. van Eggelen als le candidaat, L. Veerman als 2e candidaat. Wordt benoemd de heer H. J. van Eggelen met algemeene (6) stemmen, 5. Circulaire van Ged. Staten dd. 17 Sept. jl., houdende aanschrijving tot herziening van den borgtocht des gemeente ontvangers. Bepaald om een nieuwe acte te doen opmaken, waarbij de heer A. H. J. Verhoeven zich borg zal stellen. 6. Concept-besluit tot staan- en weeggeld op de botermijn. Goedgekeurd. 7. Brief van den Minister van Oorlog, houdende afwijzing van het verzoek om teruggave van de kosten der acte van uitgifte in «bedeleen" van een perceel Rijksgrond aan de ge meente, welk perceel door het Rijk is teruggenomen. Bepaald om zich thans tot de Tweede Kamer te wenden. 8. Brief van Ged. Staten, ten geleide van een Kon. besluit, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit tot heffing van het vergunningsrecht. Notificatie. 9. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten A. Art. 22 der verordening op de brandweer te wijzigen in dien geest, dat alleen binnen de omwalling der gemeente geene hoeveelheid petroleum boven 200 liter mag worden geborgen! b. Eene oproeping te doen voor onderwijzers met acte Pransch, op eene jaarwedde van f 700.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2