De Presidentskeuze in Frankrijk. BINNENLAND. BUITENLAND. De ook in Nederland bekende zendeling en rei ziger in Znid-Afrika BueUmes, is in Bomaland overleden. Het wapen van den nieuwen Congostaat is dat van Koning Potarko (Leopold van België), met bijvoeging van een zinnebeeldige ster. Het devies iöArbeid en vooruitgang.* Bij eene overeenkomst, die tusseben Spanje en Engeland tot stand is gekomen en die in den loop dezer week gefeekend zal worden, zijn aan Groot- Brittannië op de Carolinen en do Pelew-eilanden dezelfde voordeelen toegekend als aan Duitscbland. De door de Spaansche regeering uitgevaardigde amnestie, zal ook van toepassing zijn op Ruiz Zorilla, zoodat hij vrijelijk in Spanje kan terug- keeren. In de regeeringskringen zou men zelfs gaarne zien dat hij in het vaderland terugkwam om deel te nemen aan de staatkunde en zich kandidaat te stellen bij de aanstaande verkiezingen. Het budget der stad Madrid wijst een tekort aan van 3 millioen frs. bakker beweerde dat hij even vlug als de Spanjaar den en Japanners in het werpen met den dolk was. De beide vrienden schijnen dit betwijfeld te heb ben, waarop de ander een hunner uitnoodigde een proef te nemen. Deze ging tegen den muur staan, de handige pasteimaker nam een dolk en wierp deze mot alle kracht naar zijn vriend. Deze gaf een gil en zakte ineen de dolk was hem door het hart gegaan. Te Issoire ging een dronkenlap een weddenschap aan dat hij een liter kirsch zou opdrinken. Hij deed dat ook, maar was den anderen dag een lijk. De Russische regeering heeft 2 millioen roebels beschikbaar gesteld, om te Wladivostock schepen te laten bouwen. Uit Berlijn wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld: Bij eene proefneming in den schouwburg Belle Alliance* i3 de jeune première* Boehm in de vlammen omgekomen, terwijl een andere dame ge vaarlijke brandwonden heeft gekregen. Beiden wa ren, terwijl zij zich kleedden, te dicht bij het gas licht gekomen, zoodat de kleederen vlam vatten. grond liggenden broeder de laatste eer te bewijzen. In de nabijheid van Przibram gebeurde dezer dagen een treurig ongeluk. De handelsbediende R., ging vergezeld door den huisknecht Rezak, op een vijver, in de nabijheid van Duschnik, op eendenja- gen de ijskorst was echter niet sterk genoeg en de jonge man zakte er door en zonk tot aan de borst in het water. Rezak ijlde dadelijk te hulp, greep den geweer loop van den drenkeling en trok hem naar den oever; op het oogenblik echter dat deze voet aan wal zette gingen de beide loopen van het geweer onverhoeds af en Rezak stortte, in het hart getrof fen, dood neder; de ongelukkige laat een weduwe en drie kinderen na. De douane te Chicago heeft een schilderij in be slag genomen, dat als van Raphael afkomstig een waarde zou hebben van 150,000 frc. en dat vol gens den eigenaar den heer Henri Kiefler, als be- hoorende tot zijn huisraad, vrij van rechten zou zijn. De heer Kiefler, die chef de cuisine in het Maison Doróe te Chicago is, werd ontboden om te vertellen hoe hij aan dit schilderstuk gekomen was. Eenige jaren geleden had hij, naar zijn zeggen, te Parijs gewoond, waar hij meubelmaker was en ongeveer drie honderd werklieden in dienst had verscheidene jaren lang had hij een millioen per jaar verdiend en kon zich de weelde veroorloven zich van kunstwerken te omringen. Toen hij later veel geld verloren bad, was hjj naar Amerika ver trokken, waar bij aankomst eerst zijne schilderij door de donane, als deel uitmakende van zijn huis raad, vrij van rechten gelaten werd en daarna op een tentoonstelling in beslag genomen was als be- driegelrjk ingevoerd. In een asyl te Chicago raakte een Kerstboom in brand. Do kleeren der toeschouwers vatten vlam, er ontstond een paniek en in het gedrang werden ongeveer 100 vrouwen gewond, sommigen ge vaarlijk. Het oude jaar 1885 is in zijn laatste dagen nog belangwekkend geworden door de verkiezing van het hoofd van den Pranschen staat. Vroeger heb ben wij te dezer plaatse reeds uiteengezet dat vóór 31 December die verkiezing volgens de grondwet moest plaats hebben, en zoo is het geschied. De Senaat en de Kamer waren bijeengeroepen tot het houden van een congres te Versailles, op Maandag 28 Dec., des middags 12 uur. Als voorzitter trad op de heer Leroyer, president van den Senaat. Dit alles was strikt overeenkomstig met de voorschrif ten der grondwet. En zoo was dan om half 5 de keuze uitgebracht, waarvan de heer Grévy, wiens woning door een telegraafdraad met het paleis te Versailles was verbonden, terstond kennis bekwam. Maar eer het zoover kwam, is deze merkwaar dige zitting, door den toeleg der rechterzijde, een toonbeeld geweest van hetgeen eene parlementaire vorgadering niet wezen moet. Er is een waar schan daal voorgevallen, dat de vraag doet rijzen of dè,t de manier is waarop de behoudsmannen hun eer bied voor de wet aan den dag meenen te moeten leggen Ziehier wat er geschied is. De rechterzijde wilde met alle geweld op de tribune eene verklaring voor lezen, doch de president weigerde dit beslist en deed ten slotte door de kamerbewaarders de al te driftige opdriugers eenvoudig wegjagen. Dit veroorzaakte een helsch spektakel. De leden der rechterzijde schreeuwden, gilden en brulden dat hoo- ren en zien verging, zwaaiden met hunne witte zak doeken alsof zij de republiek reeds onder voet hadden gehaald, en stelden zich aan als dolzinnig. Kiew was, die haar wenschte te spreken. Dragomira ging de aangrenzende kamer binnen en vond er Sergitsch. «Het zal beter zijn, zoo wij in den tuin gaan,# fluisterde hij, een schuwen blik om zich heen wer pend, »ik heb u nieuwe bevelen over te brengen.# Dragomira ging hem voor. Zij schreden tusschen de ontbladerde kruisbessen-struiken door naar het prieel, gevormd door een grooten treuresch, aan welks twijgen nog enkele gele bladeren hingen. Dragomira steunde zich met hare hand aan het hekwerk en keek Sergitsch in gespannen verwachting aan. «Hebt gij het testament «Ja. «Geef het aan mij, hier is het bevelschrift van Apostol. Dragomira las het briefje dat Sergitsch haar over handigd had, haalde toen van tusschen haar gewaad het testament te voorschijn en overhandigde het hem. «Heeft zij reeds opgebiecht?# «Neen, maar zij heeft in hare ijlende vlagen van een' man gesproken, wiens dood zij op het geweten heeft. «Het was haar man, zijn bloed komt over haar.# «Ik zal beproeven haar te redden.# «Zoolang zij ziek is, zal zij alles beloven, wat gij wilt, maar zoodra zij herstelt begint het zondige leven van voor af aan.« «Wat moet ik dan doen?« «Hier is artsenij voor hare ziel. Sergitsch haalde voorzichtig een fleschje voor den dag dat met een bruin vocht gevuld was en over handigde het haar. Wat moet ik dus doen?# «Zij moet sterven.# «Wanneer?# «Nog dezen nacht. Zijt gij vastberaden genoeg?# «Gods wil geschiede.# (Wordt vervolgd.) Gedurende >45 minutenhebbeö deze voorvechters der «moreele orde* elk debat onmogelijk gemaakt. De president wachtte eenvoudig af tot do hoeren moe waren en zich uit de zaal hadden verwijderd, en daarna had de stemming plaats zonder eenige hindernis. Men zal vragenwelke verklaring, welke ge wichtige verklaring, had de rechterzijde dan wel zoo dringend mede te deelen De Parijsche bladen hebben het ons verteld. Zij behelsde dat, aange zien 4 verkiezingen vernietigd waren, het Congres niet voltallig was en dus tot 28 Januari diende uitgesteld te worden ziedaar alles Nu gelieve men nog te bedenken, zooals wij vroeger al eens uiteengezet hebben, dat de grond wet eischt dat vóór 31 December 1885 de ver kiezing zou plaats hebben. Verder eischt de grond wet van Frankrijk voor de verkiezing van een president de volstrekte meerderheid «der stemmeu- den«, maar geenszins van alle stemmen. Het blijkt dus hoezeer het onrecht aan de zijde der monar chale oproermakers was, en hoezeer het hun alleen te doen is om tegen te werken. Doch koereu wij nog een oogenblik terug tot de Fransche presidentsverkiezing. Er werden uitge bracht 589 stemmen, waarvan afgaan 13 in blanco, blijft het aantal geldige stemmen 576, meerdor- heid 289. De uitslag nu was als volgtGrévy 457, Brisson 78, Freycinet 14, Anatole de la Forge 10, Lóro- yer 6, admiraal Dompierre-d'Hoiwoy 5, Duclerc 4, maarschalk Canrobort 3, genei*aal Carapenor, gene raal Billot, Floquet, Jules Simon, Leon Say, Pas teur, Wilson en de hertog van Aumale ieder 1 stem. Nu moet men nog in het oog houden dat de geheele rechterzijde op een paar dozijn stemmen na, zich heeft onthouden van stemming. Grévy is dus weder voor 7 jaren met zijne hooge waardigheid bekleed en dit is althans een feit dat de gebeele beschaafde wereld met voldoening zal vernemen, want Grévy is een wijs en bezadigd man, de type van een constitutioneel staatsman. Zeven jaren geleden is Grévy gekozen tot presi dent der Fransche republiek met 563 stemmen. Hij heeft dus 106 stemmen verloren, die men terugvindt in de stemmen, verdeeld over Henri Brisson en andere candidaten. Maar de meerder heid, de 457 stemmen die Grévy heeft bekomen ondanks zijn leeftijd en ondanks onderscheidene republikeinen een ander hadden gewenscht, geven hem voorzeker het noodige gezag om zijne hooge betrekking nog zeven jaar, dat is tot zijn 85ste levensjaar, te vervullen. Per slot van rekoning heeft het schandelijk standje der monarchaleu alleen gestrekt om hunne totale en algeheele onmacht ten duidelijkste in het licht te stellen. Den dag na deze verkiezing hoeft de heer Bris son het ontslag van het ministerie in handen van den president gesteld. Dit is geenszins eene soort van vorm, maar Wel degelijk gemeend. De Regeering is namelijk zeer ontstemd dat de kredieten voor Tongkin met slechts 4 stemmen meerderheid zijn aangenomen en met name de heer Brisson wil daarom niet aan het bewind blijven. Ook zijne ambtgenooten, behalve do heer de Freycinet, heeft hij tot zijne gevoelens weten over te halen. Deze omstandigheid is voor don heer Grévy niet zeer aangenaam. Het is buiten kijf dat een zoo gezien en bekwaam man als de heer Freycinet een uiterst geschikt staatsman is om weder een kabi net te vormen. Maar de groote moeielijkheid be staat daarin dat de geavanceerde republikeinen, die ontegenzeggelijk bij de stembus veroveringen maken, thans hun deel van het ministerie zouden komen opeischen. Nu is het bekend dat de radicale repu blikeinen allerheftigst tegen Duitschland gestemd zijn. Grévy staat dus terstond voor een ernstige vraag. 11 HEUSDEN, 31 Deo. t Irï den loop dezer week belde bij verschil lende families alhier een meisje aan van circa 18 jaar, dat aan de meid vroeg of zij mevrouw even zou mogen spreken. In verschillende ge vallen werd zij dan binnengelaten of mevrouw kwam zelf even voor en vernam dan dat zij door een dame uit Heusden die zij ook noemde aan HEd. was aanbevolen, zij verkeerde in moeielijke omstandigheden en trachtte door een handel in stukken zeep in haar onderhoud te voorzien. Zij sprak zeer gemakkelijk, wekte het medelijden op en in menig geval werd voor een betrekkelijk be langrijk bedrag aan nietswaardige artikelen ge kocht; vooral omdat zij door een kennis was ge zonden. Vreemd keek echter de zoo dikwijls genoemde dame op, toen den volgenden dag haar van ver schillende zijden werd medegedeeld, dat haar protege was ontvangen en men, omdat ze ge zonden was, ook het een of ander had gekocht. Zooals men licht vermoedt, was de geheelo aanbeveling eenvoudig gelogen, maar de wijze waarop zij toch juist verschillende kennissen vr de voorgestelde protectrice wist te vinden, d oefc vermoeden dat zij hulp te dezer plaatse ïeeffc gehad. Hoewel betrekkelijk een nietig feit, dee Jen wi dit toch mede, opdat men in het ver /olg nie~~' Volgens do tiiouvVc civiele lijst krijgt de Konin gin-Regentes van Spanje 7 millioen, de prinses der Asturien 500.000, Koningin Isabella 750.000, Koning Fan^ois d'Assise 300.000 frs. jaarlijks, do hertogin van Montpensier 250.000 frs. evenals de infante Isabella, de infantes Paz en Eulalie elk 150.000 frs. Gravin Mirafiore, de weduwe van Koning Victor Emanuel (die «morganatisch* met haar gehuwd was), is Zondag te Rome overleden. Zij was de dochter van een tamboer-majoor en werd door den Koning in den adelstand verheven. Zij laat een zoon en een dochter na. Graaf Mira fiore en de Markiezin Spinola. Koning Humbert bekostigt hare begrafenis. Gladstone is zijn 77e jaar ingetreden. Gladstone ontving op zijn verjaardag 's morgens 300 brievenvan de telegrammen kwam dat van don Prins van Wales het eerst. Volgens oflicieele opgave, bedraagt het aantal Bulgaarsche krijgsgevangenen, die zich in Servië bevinden, ruim 3000. Daarvan zijn er 2596 te Belgrado gehuisvest. Er is weder sprake van een zuigelingen-tentoon stelling te Parijs. De prefect der Seine, die verle den jaar zulk een tentoonstelling verbood, zou nu het plan gunstiger gezind zijn. In de Fransche stad Vannes is een jong soldaat, Autin genaamd, gestorven tengevolge van ruwe mishandelingen, welke men hem in dienst liet on dergaan. De jonkman, die bang was om paard te rijden, werd, naar de bladen verhalen, op een paard, gebonden, dat men met hem liet draven, toen hijf flauw viel met ijskoud water bespoten en eindelijk in een hok opgesloten, waar men hem een paar uren later dood vond liggen. De familie van den jongen soldaat zal een ge rechtelijke vervolging instellen tegen degenen die* zijn dood veroorzaakten, met name tegen den com mandant Bazaine, een neef van den zoogenaamden verrader. Eeu dertigjarig man meldde zich Zaterdag bij een Parijschen politiepost aan, zeggende dat hij een zijner vrienden vermoord had. Bij onderzoek bleek het volgende. Van beroep' pasteibakker, bad hij aan den vooravond van het Kerstfee&t twee zijner vrienden uitgenoodigd om de- dien dag onvorkochte koek op te eten, waarbij een stevig glas gedronken werd. Eindelijk kwam het gesprek op handigheid met wapenen en de pastoi- mira wenkte. Het was Apostol. De zieke kon hem niet zien, want tusschen haar bed en het raam stondJ een tochtscherm. «Wat is er?« vroeg zij, toen Dragomira opstondl Niets, ik ga alleen maar ander ijs voor u halen. Zij wachtte tot de zieke ingeslapen was en sloop toen op hare teenen naar het venster. «Iloe staat het?« Goed «Zij zal dus herstellen?# «De dokter heeft er veel hoop op. «Heeft zij het testament gemaakt?# «Ja. Apostol knikte goedkeurend met het hoofd. Na eene kleine pauze keek hij haar met zijne rustige blauwe oogen, in wier uitdrukking zulk eene macht lag, onderzoekend aan. »Hwe taak is hiermede niet afgedaan.# «Ik weet het, ik blijf hier tot zij hersteld is. «Het is van meer gewicht, hare ziel te redden- Heeft zij u ook iets toevertrouwd.# Neen. «Gij moet alles aanwenden, om haar het geheim.' te ontlokken, dat zij zoo angstig verbergt. Zij heeft- eene zware zonde op haar geweten tracht uit te vorschen welke, maar wees voorzichtig. Zieken zijn. altijd achterdochtig.# «En als zij opgebiecht heeft?# «Doe dan uw best, om haar te bekeeren.« «Ik zal al het mogelijke beproeven; maar als het- oiet gelukt ?-# «Zie dan toe, hoe gij hare ziel kunt redden.# «Gij kunt u in alles op mij veriaten. «Ik weet het en juist daarom heb ik u uitverko-- ren. God heeft groote dingen met u voor, maar blijf i moedig en onbuigzaam. «Zoolang God mij bijstaat, ken ik geene hinderpalen.. Vaarwel. Apostol gaf haar zijn' zegen en verdween in d& In Ierland werd drie weken geleden het lijk opgevischt van iemand in wien men meende te herkennen den heer John M'Donnell, een rechter, van wien mon in veertien dagen tyds niets ver nomen had. De zuster van den quasi-overledene gaf haar broeder een zeer deftige en zeer kostbare begrafenis, die door alle leden van de magistratuur en tal van vrienden uit alle deelen van Ierland werd bijgewoond. De heer M'Donnell zelf vernam dat alles haarfijn uit de couranten, welke hij ont ving op een reis, die hij deed, terwijl men hem in zijn woonplaats plechtig ter aarde bestelde. Dr. Reforgiato, die aanneemt iederen choleralij- der gratis te genezen, brengt Palermo letterlijk in rep en roer. De gezondheidscommissie wil niets van hem weten, omdat hij niet wil zeggen wat hij de patiënten toedient en zij heeft het daaiomhard te verantwoorden bij het volk. Inmiddels wordt de doctor in zijn hotel bestormd door personen die zijn medicijnen komen koopenmaar hij verkoopt die nietwèl dient hij ze toe wanneer hij ontboden wordt en dat maakt de zaak nog geheimzin niger alleen dan, wanneer hij goheel alleen is met den zieke. Andermaal wordt bericht, dat Osman Digna, de aanvoerder der troepen van wijlen den «Valschen «Profeet* in Soudan, niet gesneuveld is. Hij moet te Kassala zijn, en zich daar voorbereiden tot een nieuwen aanval tegen Ras Alula, den bevelhebber der Abesiniërs. De Gouveneur van Kassala moet, bij de inneming dier stad, gedood wezen. Op Kerstavond werd te Ashton, dicht bij het park van sir Greville Smyth, een zacht steunen gehoord. Meu ging aan het- zoeken en vond in de holte van een ouden olm een jongen, die met zwakke stem om water vroeg. Hij bleek te zijn de 10-jarige Eduard Light, die den 18n het ouder lijk huis had verlaten; hij had zijn schoolgeld ver loren en nu durfde hij niet thuis komen. Hij was in den boom gevlucht voor eenige jongens en in slaap gevallen; verstijfd van koude, had hij zijn schuilplaats niet meer bunnen verlaten en zoo was hij van den 18n tot den 24n in den boom gebleven, natuurlijk half dood van gebrek en boude. De jon gen werd goed verzorgd, maar de doctoren vree zen dat hij de nadeelige gevolgen van zijn 6-daag- sche afzondering niet geheel zal te boven komen. Prof. Rhusopulos te Athene maakte onlangs een mei-kwaardige oudheidkundige vondst bekend, nl. een stuk van een drinkschaal, mot het hoofd van Antigone, die zich buigt, om haren op den duisternis van het houtgewas en der boomen, die hier het huis beschaduwden. Toen het donker begon te worden, de nevel bui ten spookachtig om de boomtakken fladderde en de grauwe schemering, waarin het vertrek gehuld was, schrikwekkende gestalten uit alle hoeken scheen te doen opdoemen, werd de zieke onrustig. «Ziet gij wel daar,# riep zij plotseling, zich in *t bed oprichtend en den mageren arm uitstrekkend. «Ja, ik zie het,# sprak Dragomira bedaard. «En rijzen uwe haren dan niet te bergekrijschte de oude dame. «Wat wil hij van mij, hij spreekt tot mij.# Hij eischt rekenschap.# En met volle recht, want ik heb hem gedood; ik ben zelfzuchtig hard en zonder gevoel geweest. Is er dan geen vergiffenis te vinden? Kan God niet barmhartig zijn?# De zieke wrong hare handen en keek Drago mira smeekend aan. «Er is vergiffenis te vinden.# Hoe?# «Door den dood.« «Als God mij opeischt, zal ik sterven. •Gij moet zelf een einde aan uw leven maken, u zelf op het altaar des Heeren offeren.# «Ik? Ik zelf? Neen, neen, ik wil niet sterven.# De zieke verviel op nieuw in wilde phantasieën en wentelde zich steunend en bevend op haar leger om en om. Dragomira had het lampje aangestoken, dat achter het scherm stondhet wierp een onzeker schijnsel in het vertrek en tooverde groote, lichtende ringen op de wanden. De vizioenen verdwenen. Wel dra kwam de maan te voorschijn en voor haar ge heiligd licht vloden ook de nevelen, die het huis als een helsche damp omgaven. De zieke werd rustiger. Het was kort voor middernacht, toen de oude dienstmaagd zachtkens het vertrek binnentrad en Dra gomira de boodschap bracht, dat er een heer uit II IIIIIIIIIH I II Imil——M—II I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2