BINNENLAND." Buitenlandseh Overzicht. geschikt voorwendsel om alle belangstellenden op een afstand te houden. Dragomira legde het lijk in de kist, die onmiddellijk daarop gesloten werd. Daarop begaf Sergisch zich naar het hoofd der gemeente. De overredingskracht van zijne blinkende roebels bezorgde hem, wat hij verlangde, n 1. de toestemming om de overledene «met het oog op de ziekte, waaraan zij gestorven was,nog dien zelfden avond te doen begraven. Toen dit gebeurd was, keerde Sergitsch naar het riddergoed terug en zonderde zich met Dragomira af in het vertrek waar de overledene gestorven was. (Wordt vervolgd.) ving. Zg hebben er met grooton tegenstand van 'Oproerlingen® te kampen. Zelfs zonden 10,000 hunner, onder aanvoering der prinsen, de hoofd stad van Birma omsingeld hebben. (12 In de gasfabriek te Dublin vatte Zondag bet gas in een der groote retorten vaar. Eene reusachtige vlam schoot daarbij zóó hoog de lucht in, dat zij de ganscho stad iu eouou lichtgloed hulde. HEUS DEN, 6 Jan. t Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat bij A. de Volder alhier een kanarievogel reeds op 2 eitjes zit te broeden. Na Woensdag dc gevorderde eeden te hebben afgelegd, heeft de nieuwe griffier van Noord Bra bants Staten, de heer P. T. A. Sprengers 11. Za terdag zijn betrekking aauvaard. De verkiezing voor twee leden van de Prov. Staten, ter vervulling der plaatsen, opengevallen in liet district Heusden, door dè benoeming van den lieer P. Th. A. Sprengers te Ileusden tot griffier der Staten, en in het district Tilburg door het overlijden van den heer A. J. van den Heuvel te Udeuhout, zijn bepaald op 20 Januari a.s. en de mogelijke herstemmingen op 3 Februari. tEETHEN c. a. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1884, 514 mannen en 435 vrouwen, totaal 949 personen. Jn 1885 werden geboren 18 m., 15 v., tot. 33; van elders kwa men in 15 m 16 v., tot. 31waarvan de totalen dus zijn 547 ra., 466 v. of 1013 personen. In 1885 zijn overleden 15 ra., 9 v., tot. 24; naar andere gemeenten vertrokken 12 in., 14 v., tot. 26; zoodat de bevolking op 31 Dec. jl. was 520 m., 443 v. of 963 personen. Vermindering der bevolking 50, d. i. bijna 5 pCt. Het aantal huwelij ken bedroeg 9. ZUILICHEM a/d WAAL. Tot ouderling alhier is herbenoemd de heer C. Westerlaken en tot diaken de heer G. J. Benkhuysen. t Van 20 December tot 2 Januari werden alhier met bet drijfwant 15 zalmen gevangen, t OUDENBOSCH, 7 Jan. De revenuën van het te heffen bruggeld van de, brug over de Mark zal volgens raadsbesluit der gemeente Standdaarbuiten gezaraenllijk met deze gemeente gedeeld worden. t OSSENDRECHT, 7 Jan. Wegens eene bee.r- schende keelaandoening, gepaard met hevige be nauwdheid, die zich vooral onder kinderen voor doet, is de openb. school alhier lijdelijk gesloten. t BOMMELERWAARD, 7 Jan. Tegen de typenschalen ter herschatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, zijn uit Aalst 2, uit Poederooien 3 en uit Brakel 2 be zwaarschriften, uit deze laatste plaats van een 25tal handteekeningen voorzien, verzonden. t DRONGELEN. Statistiek der bevolking op 31 Dec. 1884 244 m. en 222 vr., samen 466 inwoners; in 1885 geboren 6 m. en 5 vr., sa men 11 personen; van elders ingekomen 4 ra. en 10 vr., samen 14 p. totaal 254 m. en 237 vr., samen 491 inwoners. In 1885 overleden 1 m. en 5 vr., samen 6 p. naar elders vertrokken 12 m. en 12 vr., samen 24 p. Wettige bevolking op 31 Doe. 1885 241 m en 220 vr., samen 461 inwoners. Het aantal huwelijken bedroeg 4. Vermindering van het zielental 30, d. i. ruim 6 pCt. Voorzeker geen teeken van welvaart fWIJK. De heer L. H. van Doveren alhier is benoemd tot onderwijzer te Ti el. t ZALTBOMMEL. Benoemd tot leeraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool de heer J. J. Stoel. t ZE VEN H UIZEN~ Voor de vacante betrek king van onderwijzer aan de openbare school al hier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Vier personen zijn heden (Vrijdag) uitgenoodigd proeve van practische bekwaamheid af te leggen. Het sa laris is f 500 en f 50 na een jaar bij gebleken geschiktheid. t TILBURG. Voor de leden der „Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw" werd, in de zaal van den heer P. Oppermans op den Heu vel alhier, door den heer De Moor van Dronge- len eene lezing gehouden over „bemestingsleer" en „de teelt van voedergewassen," welke lezing door een aanzienlijk getal personen werd bijge woond. t GOR1NCHEM, 6 Jan. Van de geldleening, in 1883 ten behoeve van het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" aangegaan tot herstel en verbetering der dijken, zijn den ln dezer weder 30 aandeelen, ieder van f 1000, aflosbaar gesteld. Het zijn de nos. 1, 4, 5, 6, 12, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 26,27, 28, 31, 33, 35, 36, 37, 40, 41, 44, 45, 47, 49, 51, 54, 55, 56 en 58. Donderdagavond ten ruim 9 uur is zekere Wilson, een ruim 65 jarige grijsaard, in de Groote Haven alhier gevallen of gesprongen en eenige oogenblikken daarna nog teekeuen van leven ge vende, door inmiddels toegesnelde 4 personen (J. van Erkelens, T. van Lier, C. Voormolen en J. W. van den Berg) daaruit gehaald. Hoewel de heer dr. J. Th. van der Chijs spoe dig tegenwoordig was en direct begon met alle mogelijke lichamelijke bewegingen toetepassen, welke door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen worden aangegeven, kon genoemde Dokter slechts den dood constateeren. Misbruik van sterken drank is vermoedelijk hier weder oorzaak van den dood. WOUDRICHEM, 4 Jan. In de afgeloopen week was de zalmvangst met drijfwant vrij gunstig. In Woudrichem's vischwater werden 15 stuks gevan gen, die aan den afslag voor f 1,62 f 2,15 werden verkocht. Heden wordt het visschen met de zegen hervat. In het afgeloopen halfjaar zijn 812 zalmen ge vangen. De vangst van het geheele jaar bedraagt 1919 stuks. t DALEM. De bevolking der gemeente Vuren vermeerderde in 1885 door geboorte met 25 m. en 21 vr. totaal 46 z., door vestiging in de gem. met 22 m. en 23 vr., tot. 45 z. Daarentegen verminderde zij door sterfte met 14 m. en 21 vr., tot. 35 z., door vertrek met 33 m. en 44 vr., tot. 77 z. Alzoo bleef het aantal mannen gelijk, maar werd dat der vrouwen met 21 ver minderd, zoodat de bevolking op 31 Dec. jl. be droeg 745 m. en 648 vr. tot. 1393 zielen. tDe begrooting der gem. Vuren voor 1886 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van 12.269.04Vs 1" Aan het hulpkantoor der posterijen te Dalem hadden in 1885 80 inlagen plaats in de Rijks-postspaarbank tot een gezamelijk bedrag van 1144.25 en 6 terugbetalingen, ten bedrage van f 633.01. Aan het Departement van Justitie is andermaal de hand gelegd aan het ontwerpen van een nieuwe wet op het notarisambt. Het verzoekschrift van 5000 Hagenaars aan den Koning, tol bevordering der totstandkoming van een haven te Scheveningeri, wachtte steeds op eene beslissing. De Koning nu heeft den aanvrager voor den havenaanleg bij zich doen ontbieden en hem per soonlijk, in het belang der residentie, o. m. zijn veelvermogenden steun voor deze aangelegenheid toegezegd. Kort te voren had Z. M. een onderhoud met den burgemeester van 's Hage en den Minister van Oorlog, ongetwijfeld over hetzelfde onder werp, waarvan Z. M. verklaarde dat 't hem zeer ter harte gaat. Van wege Waterstaat wordt thans een tweede dam gelegd op de scheiding van de Oude en Nieuwe Maas. Deze dam wordt getrokken uit den eersten in de Oude Maas tot op 70 meter uit den wal. De opening, welke dan voor booten en schepen als vaarwater overblijft, kan met ge woon laag water 6 voet diep zijn dewijl de ge middelde diepgang van stoombooteu 4ys voet is, zoo hebben zij minstens 51/s voet water noodig. Er zal dus in het vervolg niet altijd op juiste aankomst der booten gerekend kunnen worden. Het doorvaren voor zeilschepeu is bij tegenwind, wanneer gelaveerd moet worden, onmogelijk. Na een kortstondig lijden ontsliep te 's-Hage in den ouderdom van ruim 52 jaar, de heer H. P. Vogel, tweede directeur der Academie van Beeldende Kunsten aldaar. Te Amsterdam is in den ouderdom van vier- en-negeutig jaren overleden, vrouwe Maria Hen- riette Wilhelmina baronesse Lochman van Konings- feldt, vroeger douairière van den gevierden Gelder- schen dichter en letterkundige C. ten Hoet Jz. te Nijmegen, later van den heer Willem Hendrik Suringar te Amsterdam. Door de medeoprichting van de //Louisa Be waarschool" aan de Prinsengracht met mevrouw Bel-Scheerenberg (overleden) en mevrouw Simons Conradi de Vries, nog in lever, benevens van het Genootschap Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige Armoede," met en op het denkbeeld van mevrouw Bergendaal (overleden)voorts als trouwe mede helpster in de vele liefdewerken van den stichter van ,/Ned. Mettray," haren echtgenoot, heeft de ontslapene zich jegens hare Amsterdamsche mede burgers verdienstelijk gemaakt. De overledene correspondeerde jaren lang met hare boezemvriendinnen, de (toen nog regeerende) hertogin van Anhalt-Bernburg en de gravin van Hohenlohe-Schillingsfürst, meest over onderwerpen van philantropie. Tengevolge van den v oor td ure tulen strijd tus schen de wethouders en raadsleden van Andel en den burgemeester, is het thans zoo ver gekomen, dat die gemeente ook geen ambtenaar van den Burgerlijken Stand heeft en daardoor een lijk niet op tijd ter aarde kon worden besteld. De secre taris, die de vorige maand zijne betrekking had nedergelegd, heeft die echter op 1 Januari onder voorwaarden weder aanvaard. Ruim 3600 vreemdelingen, zonder middel van bestaan, zijn in het afgeloopen jaar over de gren zen des Rijks uitgeleid. De aanvoer van zalmen aan 't KralingscheWeer bedroeg in 1884 92000 stuks, 1883 79000 1882 56000 1881 44000 1880 42000 1879 39000 1878 49700 1877 44600 1876 43300 1875 56400 1874 77000 1873 58400 1872 32200 1871 23200 en in 1870 21700 stuks. In het „Maandblad tegen de vervalsching vai» Levensmiddelen en Handelsartikelen," nommer van Januari, doet de heer J. Hobbel de vraag of eieren, gelegen door kippen, die op de begraafplaatsen uitloopen, schadelijk zijn voor de gezondheid. Hij schrijft: „Meermalen is door Pasteur, en anderen, het bewijs geleverd, dat schapen en koeien, welke graasden op plaatsen, waar enkele jaren te voren aan miltvuur gestorven dieren waren be graven, aan dezelfde ziekte bezweken. Het was mede Pasteur, die waargenomen heeft, dat het aardwormen zijn, die de sporen der miltvuurba- cillen Daar de oppervlakte brengen. De gedachte aan deze feiten en de omstandig heid, dat ik meermaleu kippen op begraafplaatsen! zie loopen, geven mij de vraag in de penzijp: eieren, gelegd door kippen die op begraafplaatsen! loopen, onschadelijk? Ik weet niet in hoever ziekten van inenschen op dieren en van deze weer op menschen kunnen worden overgebracht. De ineeste Parijscho bladen hebben in de laatste dagen niet anders gedaan dan ministerlijsten op stellen, natuurlijk terwijl de werkelijke kabinels- formeerder, de heer De Freycinet, nog ijverig aan hot zoeken is. Dinsdagavond vertelde men op de Parijsche avondbeura en op de boulevards dat zoo even de geheelo combinatie van don heer De Frey- cinet was mislukt, omdat de beeren Lockroy en Faillières de hun aangeboden portefeuilles hadden geweigerd. Op datzelfde oogeublik woonde de heer Freycinet heel rustig do voorstolling bij in het Thé&tre Francais, en er is trouwens ook geen grond te wanhopen aan het slagen van dezen bekwamen staatsman. Moeielijk is zijne taak zeker door de eischen der geavarceerden, maar dezo zullen wel zoo verstandig zijn te begrijpen dat hun tijd er vooreerst nog niet is. Den eenigeu bekwamen staatsman over wien zij kunnen beschikken is Clémenceau, maar deze heeft zich in dan eersten tijd onmogelijk gemaakt door zijn woedenden uitval tegen Bismarck, welke de Daitsche bladen reeds heeft doen eischen dat zoo dra Clémenceau als minister-president zon optre den, de Duitsche gezant te Parijs zijn paspoort zou vragen. Men zegt dat do president der republiek beslo ten heeft zoodra het nieuwe ministerie is gevormd, een proclamatie tot het Fransche volk of eene boodschap tot het Parlement te richten. Daarin zon de president doen uitkomen dat de verkiezin gen van 4 en 18 October volstrekt geen reden zijn kannen om aan het bestaan der republiek te twijfe len. Dat sommige verkiezingen niet in republikein- sche zin zijn uitgovalleu, is alleen een gevolg hier van dat de Candida en der anti-republikeinen hunne monarchale gevoelens zorgvuldig verborgen hielden en speculeerden op de materiëele belangen der kie zers. Teu slotte zon do President de overtuiging uitspreken dat de republiek zulke diepe wortels bij de natie heeft geschoten, dat voor haar niets te vreezeu valt. Zeker schijnt de Fransche republiek wel zoo vast te staan als de Spaansche monarchie. De heer Sa- gasta, president van den ministerraad, heeft althans zeer korte wetten met de Volksvertegenwoordiging gemaakt, alleen omdat hij de debatten vreesde. Maandag verscheen Sagasta onverwacht mot eeu besluit der Koningin-regentes, waarbij de Cortes werden verdaagd om in Februari ontbonden te worden, terwijl in April nieuwe verkiezingen zul len gehouden worden. Op die wijs hoopt, men storm achtige debatten over de verhouding met Duitschland te voorkomen. Sagasta heeft beloofd dat de verkiezingen vrij zullen zijn, zonder eenige inmenging der regeering, en dat, zoo do openbare orde niet. wordt verstoord, het Spaansche volk binuen korten tijd evenveel vrijheid zon genieten als welk volk van Europa ook. Intnsschen oordeelen do republikeinsche bladeu over deze schorsing en ongemotiveerde ontbinding even scherp als over hot protocol dat aan het ge schil met Duitschland over do Caroline-cilauden een eind maakte. In Duitschland is men verheugd dat de goschie- deuis aldus is afgeloopen en dat het feest van het 25-jarig koningschap des keizers in vrede is ge vierd kuuuen worden. De keizer heeft uit alle' deelen der wereld bij die gelegeuheid bewijzen van sympathie outvaugen en dit heeft hem vast ge sterkt in het denkbeeld dat hij zijne keizerskroon moet dragen zoolang hij leeft. Van eon nederleggen er van is geen sprake. Omtrent de Oostersche quaostie verkeert men nog altijd in twijfel en vreeze. Het gezaghebbende «Journal des Débais® ontving per telegraaf be: icht dat Griekenland vast besloten is door de wapens zijn grenzen uit te zotten. «Driemaal,® heette het Tuds den laatsten Russisch-Turkschon oorlog beeft Griekenland zijn leger op voet van oorlog gebracht, en thans is het, onmogelijk nog weer terug te gaan. Het is waarschijnlijk dat het den oorlog beginnen zal voor den afloop dor ServDch- Bulgaarscho wapenschorsing, zoo zijne eischen, waartoe ook de inlijving van hot eiland Creta be hoort, niet zijn ingewilligd!® Daarentegen seint de Romeinsche correspondent van een eveneens gezaghebbend blad, »LeTeinps«, dat van Griekenland niets is te duchten. «Grie kenland,® zeide mij een hoog geplaatst persoon, seint hij, «heeft het juiste oogenbiik om op te treden laten voorbijgaan nu is het t.e laat.® Evenzeer als omtrent Griekenland de berichten juist het tegenovergestelde verkondigen, is het met die omtrent Servië en Bulgarije gesteld. Een officiense brief nit Petersburg, opgenomen in de Weouor «Pólitis'he Correspondenz«, verkon digt intusscheu dat de Czar wel verzoening wil met den vorst van Bulgarije, doch alleen op voor waarde dat hij uit zijne omgeving verwijdere de personen, die tot de Bnlgaarsche revolutie hebben aangezet en die dus doende den vrede van Europa in gevaar hebben gebracht. Al is dit niet alles, het is wat. Wellicht dat de houding van Engeland, dat zoo beslist den vorst beschermt, te Petersburg niet zonder invloed is. Want, merkwaardige zaak, er heerscht, op dit oocren- blik tnsscbeu Rusland en Engeland eene bijzondere goede stemming. Dit kan wel het. best, blijken uit het feit, dat op de Afghaansche gienzon de Rus sische en Engelscho officieren en soldaten als vrien den omgaan, maar bovenal uit de rede van den onderkoning van Britscb-Indië, gebonden te Cal- entta. Hij zeide dat de grootste militaire mogend heid ihaus de grenzen van Engtlseh-Indië is ge naderd, maar dat men op dc wijsheid van den Czar volkomen kan vertrouwen. Als dit blaadje maat niet spoedig omkeert! De Engelschen hebben met weergaloozen spoed hun IudLch rijk mot het groote Birma vergroot, zoodat, zelfs in Frankrijk daarover eenige gevoe ligheid is ontstaan. Ten onrechte, want evenals do Franschen in Tonking, hebben de Engelschen nog heel wat te wachten van dezo nieuwe inlij- ~"üitomXN Een hevige sneeuwstorm heeft te Londen ge woed; de sneenw lag 3 a 4 voet hoog. Hot ver keer werd zeer bonineielijkt en op tal van plaat sen sprongen de telegraafdraden. In de bnnrt van Blackheafh ligt de sneeuw 8 voet hoog. Te Ox ford sneeuwde hot Woensdagmorgen achtereen van 6 tot 11 uren. De 91-jarige lord Brongham i« overleden. Van 1852 tot op heden genoot hij eeu jaarwedde van 3225 pd. st. als vergoeding voor het opheffen van zijn betrekking van «Master in Chancery®. Prof. Edw, Wiebe, een der grootste voorstanders van de Fröbel-methode en oprichter van talrijke Fröbel-scholen in Engeland en Amerika, is over leden. Een hevige schok van aardbeving word in De vonshire waargenomen, tusschen Darthmouth en KinBbridge, het hevigst te Torcross. Hier en daar dacht men dat de huizen zonden instorten; de bevolking vluchtte uit haar woningen. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig jabilé heeft de Duitsche Keizer giatie geschonken aan twee broe ders en hun zuster, die 25 jaren in het tuchthuis hadden doorgebracht. Zij waren indertijd met hun moeder ter dood veroordeeld, omdat zij hun knecht hadden aangezet tot het plegen van een moord. Ook deze was ter dood veroordeeld, maar Koning Wilhelm veranderde bij het aanvaarden zijner regeering het doodvonnis van alle vijf iu levens lange tuchthuisstraf. De moeder en de knecht zijn iu die jaren overleden; de drie eerstgenoemden zijn thans in vrijheid gesteld. Men meldt uit, Duitschland, dat er bij de diplo matie plan bestaat, dezen zomer weder eene bij eenkomst der drie Keizers te doen houden. In Parijs heeft het gemeentebestuur aan 3000 arbeiders werk verschaft. En waarin bestaat dat? In 't afscheuren der verkiezingsbiljetten. Do werk lieden zullen met dat scheuren en krabben samen 15000 gld. verdienen. Louise Marteau, een beeldschoon 16-jarig meisje do dochter van onvermogende ouders te Parijs, las den 15 Mei van het vorige jaar in een der bladen eene advertentie, waarbij een knappe naaister werd gevraagd. Zij ging naar het opgegeven adres en kwam met eene zeer elegante dame in aanraking, die haar gedurondo 4 weken werk verschafte. Don 14 Jnui zat Louise in de woning der dame te arbeiden, toen 2 heeren door het vertrek: gin gen waarin zjj zich bevondonmiddellijk daarop bood de vrouw des bnizes haar een glaasje likeur aan dat zij ledig dronk, waarop zij dadelijk in vasten slaap viel. Naar het zeggen van het meisje werd zij eerst te Milaan weder wakker, waar een der jbeide heeren, die zij te Parijs slechts vluchtig had gezien, haar mededeelde dat zij zich in zijn huis bevond en niet weder vertrekken mocht. Eerst omstreeks hot Kerstfeest, toen do jonge man, die eeu Italiaansch graaf was, zijne woning bad verlaten om inkoopen te gaan doen, mocht het het, meisje golnkken haar gevangenis to ontvloch ten. Zij reisdo naar Parijs en deed aangifte van het zonderling geval bij do politie en thans is ceno vervolging legen don schaker ingesteld. t BAARDWIJK. Door den Doelen «Eendracht maakt macht® alhier, is de Harmonie »L'E>perance« van Waalwijk, uitgenoodigd 's jaarlijks 4 concerten aan zijne honoraire leden te geven. Verloden Zon dag heeft do eerste uitvoering plaats gehad. Het, keurige programma werd zeer schoon uitgevoerd, zoodat het publiek uit deze gemeente en uit Waal wijk een genotvolleu avond had. De burgemeester onzer gemeente bracht aan de Harmonie een woord van lof en dank. f WAALWIJK, 7 Jan. Gisteravond gaf de liedertafel «Oefening en Vermaak,® eene uitvoering, bij welke gelegenheid zij op veroerend verzoek de Piascantate van Verhuist zong. Uitstekend werd deze cantate voorgedragen zoowel de solo's als de kooren worden juist en schoon gezongen vooral de Tenorzanger C. de Cortie boeide zijne hoorders. In het eerste gedeelte van het programma was vooral schoon, de Ballade «Archibald Donglas® solo voor Baryton en het koorstuk van Coenen, «De stem der Zee.® Het slotnummer «Nur nicht Sngstlich® werd daverend geapplaudiseerd. «A I W»I iUl—IWJI■JMWJMWÜIM HMl—lMum Jl 11U IW*PII I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2