Qsfeningkart kunst, Donderdag 14 Januari 1886, Zaterdag 9 Januari 1886, Van Drongelen. 320ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. "^ORRËSPONDmTÏET** MARKT BERICHTE17 ilederijkcrskiuiier te HEUSDEN. 3e UITYQEiRINÖ „De Eendracht" van Herpt en Bern, Uat de voeding der kip van zeer grooten in vloed is op de vorming, de samenstelling van het ei, behoeft geen opzettelijke vermelding. Er bestaat een vooroordeel tegen de eieren van kippen die op begraafplaatsen uitloopen. Bestaat daarvoor een redelijke grond p Is 'net geheel denk beeldig, dat sporen van bacillen eener besmette lijke ziekte van de lijken onzer afgestorvenen door aardwormen uit de diepte naar de oppervlakte worden gevoerd, door de kippen opgenomen en in het ei worden overgebracht Indien zoodanige eieren werkelijk gevaarlijk voor de gezondheid blijken te zijn, is het gewone koken dan voldoende om de besmettende kracht aan eiken bacil te ontnemen? Het belang van dit onderzoek springt te meer in het oog als men slechts even denkt aan het heirleger vogels, vooral spreeuwen en musschen, die op onze doodenakkers dagelijks een rijkelijk maal van aardwormen vinden, en dat hun uitwerp selen, lang niet altijd uit geheel verteerde stoffen bestaande, op de daken der woningen gevallen, bet drinkwater op het platteland verontreinigen. Dezer dagen arriveerde te Tilburg een arme man, die in de wachtkamer van 't station plaats nam. Daar hij zich in een. zeer hulpbehoevenden toestand bevond, werd hij in het gasthuis opgenomen.IToen men daar echter van hem vernam, dat hij te Hoo- geloon geboren was, werd hij met den eersten den besten trein naar Eindhoven en van daar per postwagen verder vervoerd. Maar te Floogeloon scheen men ook niet op den nieuwen inwoner gesteld te zijn, althans men bracht hem terug naar Tilburg. Hier houdt de overheid voet bij stuk en zendt den man weer naar Hoogeloon. Zoo kunnen ze aan den gang blijven. Te Wel (Limb.) vermaakten zich eenige kin deren met spelen, waarbij het 12-jarig zoontje van den landbouwer V. S. het ongeluk had met zijn halsdoek in een haak, die in een muur zat, vast te raken. Toen men den knaap te hulp kwam was hij reeds een lijk. Nabij Nieuweroord is B. de Vries in beschonken toestand te water ge raakt en verdronken. Zijn lijk is in de onmid dellijke nabijheid van een herberg teruggevonden. In het Oosteinde te Aalsmeer is het lijk op gehaald van A. S., die, waarschijnlijk door de duisternis misleid, te water is geraakt. Dit is de derde maal dat de moeder, een weduwe, op zoo noodlottige wijze een zoon verloor. Te Am sterdam is op Marken een jongen van 17 jaar, die een kat wilde grijpen, die voor het zolder luik zat, door dat luik op straat gevallen. Hij werd in deerniswaardigen toestand naar het gast huis gebracht. In een herberg te Goor heb ben twee door drank opgewonden jongelieden twist gekregen over een meisje. Een hunner werd met een mes zoodanig gekorven, dat een genees kundige geruimen tijd noodig had om al de sne den te hechten. voor HH. Honoraire Leden met hunne Dames, in het lokaal de Koornbeurs./y Vreemdelingen kunnen geïntroduceerd worden tegen betaling van 75 CENT. Beschrijvinge der Stad en Lande van Hensden, met de verdere zaaken daartoe behoorende, in 't Licbt gebragt door D. Theodoram Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). De bescanjvinge van Dordregt schijnt an te wijsen de oorsprong van dese Naam, zonder dat ik zijne meeninge regt verstaan kan, hij spreekt aldns pag. 69. »Zommige Steden en Dorpen, sonden zonder iets hij te voegen de suijvere Naam van de aanspoe lende Rivierenals Delft, Gonda, Alblas, Diemen, Drimmelen, Drongelen, Dnssen, Flaerdinge, Sprange. Het schijnt dat de Authour wil zeggen, datter een water is genaamfe Drongelen, en dat het voorn. Dorp daervan zijne Naam zonde gekregen hebben. Omtrent het jaar 1303 is Jan de Vil van dien naam heer van Heusden, overleden, agterlatende van zijne eerste huijsvrouwe de Dogter van don heere van Witgensteijn een jonge zoono geuoemt Jan, en omdat hem Drongelen gegeven was, van de heere van Heusden te Leen te ontfangeu, ge- naaint Heere van Drongelenhij voerde in zijn waapon een silver Rad in een blau veldhij was Oom van den laatsten Heere van Heusden, en werd in den Cronyk dïvis21 cap. 23 gestelt onder de vernaamste Heeren van dien tijd. Wanneer de laatsten Heer van Heusden overleden was, zonder kind offt kinderen na te laaten, zoo heeft hij hem gesteld als erffgenaam van die voorn. Heerlijkheid. Het welke niet heeft willen s hij heeft ©en soon nagelaaten, die zoo het schjjnt tot geen ouderdom gekoomen is, en die weder vijff zoonen, met naamen Robbert en Jan, voerende beijde den titel van heer van Drongelen, als ook Herbert, Dirk en Arnand van Drongelen, en van deze komt het geslagt van Drongelen. Robhert is tegen die van Bosch strijdende off van de quetsure die bij ontfangen hadde gebleven, en zoo is Jan zijn Broeder alleen heere van Drongelen geweest en heeft mede bevestigt en ondertekent de handveste van het stapelregt der stede van Dordregt gegeven bij Maagistr. g van Hollant in 't jaer 1355 en daar staat »Heer Jan van Drongelen, heer van Meeuwen, Ridder, zijn naam werd gestelt in de handveste gegeven bij Aalbregt grave van Holland in 'tjaar 1358 an die van Hensden, zijnde een quijtschel- dinge van eenige penningen en daar staat Jnstn Domini Docis Alberti presentrair Domsus Domino. L. L. Johanne de Drongelen. Daarna is gekomen zekeren Robbert van Dron gelen, dewelke getrout heeft Oodolia eenige erf- dogter van heer Dirk van Merwede heer van Etten en Meeuwen. Daarna is gekomen zekere Cornelia Vrouwe van Etten en Meeuwen, Drongelen en vvaaiwyK., «u ueeii, geiruuu jouebi ü»u v. juooxuuai. Ao. 1567 is Drongelen afgéschoijden van de Heerlijkheijd Etten en Meeuwen en is daarmede verlijt Juffr. Maria van Jorge bij doode en mae- kinge van Jan Milling haar manheer v. Waalwijk. Daerna is met de voorn, heerlijkheijd verlijt Ottely van Jorge dogter van heer Spluiter v. Jorge, Ridder, mitsgaders hnijsvre. van Jonker Huijbert van Maese, heer van Tilburg en dan bij overlijden en maekiuge van Jnffr. Maria v. Jorge hare rnoejje. Ao. 1607 Jonker Johan van Wittenhorst en Jonker Herman van Wittenhorst, heer van Sons- veld, eertijds Goeverneur van Prins Mauritius, bij overlijden van haar beijder Vader: dog anno 1615 den 26 Juljj is de voorn. Johan alleen, terwijl de voorn. Herman in 't jaar 1608 overledou was oud zijnde 74 jaren, uit kragte van zekere Donatie en erftscheijdiuge gedaan bij Vrouwe Adriane van Schaage, en dat met consent van hare andere kinderen opgedraage de heerlijkheijd v. Drongelen, met do Zeelanden, enz. Alhier staat nog een ondo vervallen kapelle an den dijkdie huijsluijden hebben hare kerkgang offt te.Etteu offt te Doveren. Wat aangaat de Zeelanden enz., daarmede is ook begiftigt geweest Graaf Hendrik van Nassau. Prijzen van 100 en daarboven. 4e klasse. Trekking van 5 Jan. Prijs van 25000: no. 95; J 5000: no. 18853; 1500: no. 2501; 400: nos. 11303, 11519 en 11896; 100: nos. 1195, 5801, 6225, 6781 en 12545. 4e klasse. Trekking van 6 Jan. Prijs van f 1000: nos. 14125, 15858 en 17427; ƒ200: nos. i602 en 8318; f 100: nos. 2952,2955, 8715, 9472, 18037 en 18089. 4e Klasse. Trekking van 7 Jan. Prijs van 2000no. 152451500no. 12896 ƒ100: no. 638. KERKNIEUWS. In eene jl. Maandagmorgeu gehouden vergade ring van het classicaal bestuur van Amsterdam zijn de predikanten, ouderlingen en diakenen, die in den jongsten strijd in den boezem van den kerkeraad zich aan de zijde van dr. Kuyper schaar den, geschorst. Van de predikanten zjjn hierbij de heeren ds. Van Sou, Van Schelven, Van Loon, De Gaay, Fortman en Karssen. Niet de heer ds. Re- nier, die, hoewel geheel aan de zijde der geschorsten staande, wegens eene predikbeurt, die hij te Delft vervulde, geheel toevallig niet aanwezig was in de vergadering, waarin de gewraakte besluiten genomen zijn. Behalve de vijf predikanten, zijn door het classi caal bestuur geschorst 42 ouderlingep, w;aaronder prof. Abr. Kuyper en 33 diakenen. Toen het classikaal bestuur aan de geschorste predikanten, ouderlingen en diakenen, met behulp der politie, den toegang tot de lokalen van den kerkeraad had geweigerd, begaf zich de heer W. Hovy naar den Burgemeester, om tegen het ver- leenen van politiehulp aan het classikaal bestuur te protesteeren, op grond dat de uitoefening van bezitsrechten ten aanzien der kerkgebouwen uit sluitend toekomt aan kerkvoogden en geenszins aan het classikaal bestuur, dat dus in een hem niet toebehoorend, noch onder zijn beheer staand gebouw geenszins recht hóeft op den bijstand der' openbare macht, met het doel dat gebouw voor anderen ontoegankelijk te maken. Voor de 278 vacante-predikantsplaatsen zijn nog slechts 7 candidateu beroepbaar. Op 1 Januari 11. waren er in de classis Dordt 13 gemeenten vacant. Een vleeschverkoopster, die op de Nieuwmarkt te Amsterdam met haar kraampje stond en zich over een goed debiet van haar koopwaar kou ver blijden, werd dezer dagen door een der keurmees ters bekeurd wegens het verkoopen van vleesch, dat de eerste frischheid miste. Een gedeelte van haar voorraad was in beslag genomen, en met leede oogen had zij zich het kostelijke vleesch« zien ontnemen. Toen zij den keurmeester zag vertrek ken, barstte haar ingehouden toorn los. Vuurrood van kwaadheid, riep ze met een heesche stem Daar gaat ie nou dat kreatuur met een jas aan van »dankje meneerMet een sierlijken zwaai van haar ruwe en gespierde rechterhand reinigde zij haar reuk werktuig en gilde hoonlachend hem na: Die droog pruimer, verheelt zen eigen dat hij weet hoe vleesch er nit ziet. Ha! Ha! Ha! Als hij eens in de woek een poot met een hoefijzer mag afkluiven, zal 't mooi wezen. Met beide vuisten in de lienpeu gezet, wendt zij zich nu tot een naast haar oitgestalden kaasver- kooper, die mot een knorrig gezicht achter zijn stapeltjes kaas staat te rooken. »0 Hein 1 hoe vindt je datIs 't niet om een rolling te krijgen van venijnigheid, dat zo zoo je negotie verdecli- neeren en meenemen Kijk hem daar gaan, die steekneu8, die kijk-in-de-potHij loopt alsof het zen majesteit is Ohomagere dribbel-overal, val niet over je eigou loopstokken Kijk hem loopeu als een kalkoen op Zondag wat een drokkie, wat een haast om de menschen te »Wounwéeen kalfspoot hebben juffrouw 'k Heb nog een beste, wat zeg je daarvan? Ja, voel hem maar gerost; een snffisante dikte vleesch er op, overheerlijk! Is vijf en veertig ceuten te duur? Mensch, hoe duifje 't zeggen. Maar afijn, omdat uwé 't is, acht stuivertjes dan. AsjeblieftDank uwé, eet ze mot smaak. Wel thuis en stoot je niet tegen dien ambtenaar asjeblieft.® De keurmeester is een eind verder bezig met het doen van zijn plicht; hij bekommert zich nergens anders om en hoort niets van de verdere ontboe zemingen der koopvrouw, die, nu haar klant is ver trokken, zich weer tot Hein, den kaasboer, wendt. Onverschillig verder rookend hoort deze haar kalm aan zonder iets te antwoorden of te zeggen. Zie je wel Hein!« roept zij op deu keurmeester wijzeud. Zen hakken zijn scheef, hij loopt op zijn tandvleesch, zoo'n kale schuinsmarcheerder, die God beter 't van de stad betaald wordt om fatsoenlijke menschen de dampen aan te doen. 't Is om je te bedoen, die jakhals, dat 'been met een palitoo er om zeit dat miju vleesch niet deugt! zoo'n kakebeeneu huis houden met een hoed op durft te zeggen dat mijn vleesch niet frisch is! Hij is niet frisch, kijk hem loopon met ottertjes op zen laarzen en man kement aan zen hielen miju vleesch stinkt, zegt hij, 'n mooi ding, hij heit zeker de lucht nog in ckjh ilouo ruijl uu at/i uox J UXV UAJ WUl WMi j gang maar, hinkeldepink, neem ze maar te pak ken. Hmdaar staat hij bij mottige Na. Kijk, hij neemt een bokking in zen hand...® »Een pond lappies, juffrouw? assiebliefze ben nen als boter, om te zuigen, als uwé ze eerst een beetje klopt. Gezondheid met lepels hoor je! 't Is een half onssie meer, mag dat assiehlieft 1 Dau uwé! Wol thuis, smakelijk eten... Zoo'n Jan-lik-an-den-vinger, zoo'n proef-van-alles-en-nog- wat durft to zeggen dat ik slecht vleesch heb. Hij zal er zijn mond niet smerig aan maken. Zeg Hein! zou jij denken dat die stiekeme gasserool 3) wel ereis een stuk dood kalf geproefd heit 1 Kan je begrijpen, nog niet eens er an gerokenDrie pond ribbetjes! en een niertje? assiehlieft baas! Heit uwé geen maudje? In uwós zakdoek knoopon, assiehlieft! Och! wat een snoetje van een kindje. Is dat uwés jongste? 'n lekker hondje hoor! Izal uwé tegen moeder de vrouw zeggen als dat ze 't niertje goed wasschen moet 't is maar om de sterkigheid, weet uwé 'n Overheerlijk eten baas! kijk! 'tis net een klein onssie zwaardor, mag dat? Dat's 4 centen meer; zoo dat's net een guldon samen, als ik er nou nog éeu niertje bij doe. Dank uwé, 't is net gopast. Dag snoeper tje! wel 't huis baas, eet ze met smaak. Daar staat hij waarachtig nog bij Na! die snuffol-in-de-gort, die schijnheilige proef-jo-niks- ruik-het-dan, ik kan hem niet meer lachten of zien die vent! Dat hij me voor oen gulden of vier vleesch afkaapt dat's minder, dat maakt mo niet arm, maar dat hij me hier publiek op de markt verscbandaliseert dat is om een stuip te krij gen. W"at zeg jij Hein?® »Krijg er een voor mijn part!® Tableau U Lappen. 2) Paardenvleesch. s) Oppasser (Bargoensch). 10 uur 11 uur middernacht Cerfontaine in België had onder zijne inwoners een ongehuwd heer, die weinig omhanden en een tamelijk goed inkomen te verteren had. Dat gebrek aan aanhoudende bezigheid, gepaard aan eene groote mate lusteloosheid, maakte dat hij het leven alleen van zijne schaduwzijde begon op te merken en daarin nu zooveel teleurstellingen zag, dat hij er een einde aan wilde maken. Op de sociëteit, in de naburige stad gezeten, vraagt hij een dokter wat toch wel de gemakkelijkste en minst benauwde dood zon zijn. De dokter meent dat het stikken door kolen damp het eenvoudigste en minst pijnlijke middel is maar aangezien niemand, die eenmaal gestikt is, teruggekomen is om de slaapperiode mede te deelen, blijft ook dit gedeeltelijk eene veronder stelling. Dadelijk heeft hij een plan gevormd. Hij zal sterven door kolendamp en gelijkertijd de weten schap een dienst bewijzen. Te huis gekomen wor den direct de voorzorgsmaatregelen genomen. Het vertrek goed gesloten en een komfoor met houts kolen in het midden der kamer gezet. Gezeten in een gemakkelijken stoel, heeft hij een groot vel papier voor zich om aanteekoningen te maken. De aanteekeningen zijn als volgt s>Heb besloten een einde aan mijn leven te maken 's avonds 9 uur: gevoel mij in opgewekte stem ming door het genomen besluit; een duizelig gevoel maakt zich van mij meester mijn oogen beginnen reeds hun nen dienst te weigeren (in zeer onregelmatig schrift) ik zie niets meer, mijn zenu wen zijn sterk aangedaan, ik sterf 's Morgens ten zes ure kwam de heer niet te voorschijn, als naar gewoonte. Zeven uur vernam men nog niets. Acht uur werd geklopt, maar niet geopend. Het slot was van binnen gesloten. Negen uur gaat men met geweld de deur openen. Men vindt den bewoner uitgestrekt op den grond. Op de tafel het papier met de waarnemingen en daar naasteen ledige cognacflescb. Midden in de ka mer een fornuis met houtskolendat vergeten was te ontsteken en hij die als lijk lag, bleek wel dra geen lijk te zijn: want nauwelijks heeft hij zich do oogen uitgewreven, of hij overziet het ge- heele geval, stemt weldra in met het gelach der omstanders en heeft vooralsnog geen zin zijn leven te eindigen. Een Amsterdamsch straat-tafereeltje Een stand je in de Kalverstraat! Ditmaal niet door de soci- aal-democraton uitgelokt, maar vau onschuldiger aard. Een voerman van eene handkar wordt be- moeielijkt door een agent van politie, omdat hij do eone of andere verordening heeft overtreden. Do man beklaagt zich, en vraagt: Heeft het dan in do krant gestaan?® Agent: »Ja, het heeft in de krant gestaan.® De man: Heeft het in do krant gestaanIn de lomm ert staat nog moer!® Eu mot denzelfden onverstoorbaren ernst slaat hij de liand aan zijn kar en baant zich een weg door de meuigte, ouder groote vroolijkheid van hot saS,mgeschoolde publiek. Op Nieuwjaarsdag afgeluisterd. »Veel heil en zegen in 'fc nieuwe jaar »Wie bon je?« »De lantaarn-opsteker.® »Hier man.® (De dienstbode geeft hem een fooi.) Een uur lator»De lantaarn-opsteker wenscht veel heil en zegen in 't nieuwe jaar »Je bent er pas geweest; wo hebben al gegeven.® Niet aan de lantaarn-opsteker, lieve juffrouw, dat ben ik; die andere was de man die de lichten uitdraait. Op eon postkantoor ontving men een brief met! hot adres *Aan mijn lieve Jaap.® De brief we^s onbestelbaar. Deu volgenden dag meldde zich een milicien aan' met de vraag: »Och, baos, lie'j ook een brief veur! me, van mien lieve Saor?« In een zijner dagelijksche raadgevingen beveelt Jean de Paris in den Figaro® peterselie aan, als een middel tegen lintworm. Hij vond in een Journal| d'Hygiène® een verhaal van een driejarig meisje, dat op de natuurlijkste wijze van een lintworm bevrijd werd door peterselie, welke zij eenige da gen lang, zoo dikwijls zij gelegenheid vond, in den tuin harer ouders ging snoepen. Er zijn niet zooveel middelen tegen deze lastige kwaal, dan dat men hot met dit eenvoudige niet eens zou beproeven. Te Weenen zijn proeven genomen met een nieuw] soort gaslamp, uitgevonden door Dr. Auer. Een] katoen en pit, verzadigd met een onbrandbare op-I .lossing van eenig metaal, wordt in de vlam van] een gewone Bangenlamp aangebracht. Het lichtj voor electrisch licht. Dr Koch heeft, naar men mededeelt, ontdekt dat de longtering veroorzaakt wordt door een klein worm{3je, dat eene hitte van 110 graden weerstaat. De heer Koch zon ook bet, middel gevonden heb ben om het wormpje onschadelijk te maken en de longtering te genezen. Velen zal de anecdote, door Auerbach meego- deeld omtrent de wijze waarop Mozos Mendelssohn (wiens 100e s.erfte-jaardag is gevierd) zijn vrouw wist te overreden hem, den leelijken gebochelden man te huwen, niot bekend zijn. Toen Mendelssohn reeds een man van rijpen leeft ijd was en zijn kennis en wijsheid algemeon bekeud waren, maakte hij een reis naar Hamburg en leerde daar den bankier Gugenheim kennen, die een dochter had, niet schoon, maar met mooie blauwe oogen, een edel karakter en groote beschaving. De philosoof word verliefd en vroeg do hand der bankiersdochter. De vader was er zeer mee gevleid, maar de aan gebodene maakte bezwaar wegens de wanstaltig heid van deu pretendent. Mendelssohn vroeg, na dit te hebben ervaren, afscheid van mej. Gugen heim te mogen nemen, wat hem natuurlijk werd toegestaan. In den loop van het gesprek, dat over kunst, letteren en philosophic liep, vroeg het meisje gekscherend of Mozes het talmudisch ver haal koude, volgens hetwelk God elk mensch 40 dagen vóór zijn geboorte een levensgezel aanwijst. »0 ja,® antwoordde hij »on ik herinner mij zelfs hoe do lievo God mij als levensgezellin aanwees een beminnelijke beschaafde dame, maar er werd bijgevoegd dat zij een bochel zou hebben. Toen smeekte ik God dat Hij dat lieflijke schepsel niet zon ontsieren en mij liever den bochel zou geven en zoo geschiedde het.® Getroffen reikte juffrouw Gugenheim Mendelssohn de hand en werd zijn trouwe gade. In de laatste dagen kwamen twee berichten in van ahonnés, die zeer bescheiden nagenoeg de vol gende vraag tot ons richtten: of bijgaand bericht, dat hun toevallig ter oore kwam, ook voor ons blad geschikt was.«Dat dit laatste wel het geval was, is hun door plaatsing gebleken. Het bovenstaande geeft ons aanleiding om onzo abonués mede to deelen dat berichten door hen ingezonden, ons steeds aangenaam zullen zijn. Wel hebben wij in bijna elke gemeente in het land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommel- er waard een vasten correspondent; maar daaron der zijn er helaas velen die eene te groote mate van stilzwijgendheid bezitten; zoodat ons nu en dan voorvallen te laat ter oore komen, die onze correspondenten eenvoudig onvermeld lieten. Wil den nu onze ahonnés ook iets medewerken, dan zouden do H.H. correspondenten van zelfmeeraan do opgenomen taak denken en het blad zon zeker in waarde stijgen, waarmede toch de ahonnés mede gebaat zouden zijn. Alle uitschotten aan frankeering zullen door ons gaarne terugbetaald worden, indien do berichtge vers hiervan slechts nota willen houden en ons die eenmaal per jaar opgeven. Wij hopen dat onze aansporing bij velen onzer geëerde abonné3 goede gevolgen zal hebben. DE REDACTIE. f WAALWIJK, 8 Jan. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van vee weinig, handel levendig; aangevoerd werden 2136 KG. boter, die 1.07 a 1.25 per kilogram gold. f Dordrceiit, 8 Jan. Hooihoter 0.76 0.63. Tonnen 12.Weiboter 0.60 0.50. Kunstboter 0 40 a 0.32. Eieren 6. a ƒ5.per 100. OP Het Programma is samengesteld als volgt Nieuw Oorspronkelijk Drama in 5 Bedrijven. TOT SLOT: Kluchtspel in 1 bedrijf. Wegens de uitgebreidheid van het voor stuk is de aanvang precies ten ZEVEN URE bepaald. te geven door de Harmonie voor H.H. Honoraire Leden met hunne Dames, op des avonds ten 7 URE, in de zaal van den Heer MAURIK te Heusden, onder directie van den Heer BROHM. Vreemdelingen hebben vrijen toegang.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3