BUITENLAND. BINNENLAND^ Yan Hesbeen. Volgens telegram nit New-York kan tnsschen 15 en 17 dezer stormweder verwacht worden op de Britsche, Fransche en Noordsche kasten. De bladen ziju vol berichten over zware sneeuw stormen en felle koude in allo deelen der Ver- eeuigdo Staten. In het westen is de thermometer 40° onder het vriespunt gedaald, ook zuidwaarts naar de Golf van Mexico toe. Zelfs uit Tompa en Florida komen berichten van strenge vorst. Te Corpus Christi, in Texas, daalde de thermometer in 12 uren tijds 64°. Veel vee is verloren gegaan en de stremming van het spoorwegverkeer veroor zaakt, grooten nood. Te Louisville brak te midden van een storm brand uit en kwamen 3 personen onder de instortende muren om. Aan de kust van Jersey en Long Island zijn 3 schoeners met man en muis vergaan. In geen jaren had men zoo een hevigen storm bijgewoond. Te Boston had verleden Vrijdag de Noord-Oostenwind een snelheid van 64 mijlen in het uur. Van Hatteras strekte zich deze wervelstorm, waarvan Boston het middenpunt was, Noordwaarts naar Kaap Breton uit. Op verschei dene plaatsen giug hij met onweders gepaard; bij Long Branch, New-Jersey, werd een schoener door den bliksem getroffen, zoodat er brand ontstond en alle opvarenden omkwamen. Langs de kust ten oosten van Sandy Hook vooral zijn schepen ver gaan. Moer dan 60 moeten er in het geheel schip breuk hebben geleden. Men verzekert, dat in de jongste hevige stormen, welke op de Amerikaansche kusten gewoed hebben, 200 schepen verongelukt zijn. Verscheidene per sonen zijn in de Zuidelijke Staten der Unie dood gevroren. Een groote katoenfabriek te Philadelphia is Maan dagnacht geheel afgebrand. Vijftig arbeiderswo ningen werden ook vernield of zwaar beschadigd. Men begroot de schade op ruim 2.500.000. Door de ramp zijn weder 2300 arbeiders zonder werk. Een hevige sneeuwstorm heeft te Weenen gewoed. De straatreiniging-maatschappij gebruikte 6000 man om de straten schoon te maken en de stad zelf leverde ook 6000 man tot dit doeltoch konden do tramways een geruimen tijd niot rijden do sneeuw lag muurhoog tnsschen den weg en de trottoirs. De genoemdo maatschappij besteedde op een dag 40.000 florijnen aan loonon en wagens. Wederom heeft een hevige storm in Engeland, voornamelijk in Warwick, gewoed. Er vielen groote hagelsteenen, boomen werden ontworteld, het sta tion te Stratford van zijn kap beroofd, telegraaf draden gebroken en een aantal huizen verloren hun daken. Men heeft ook vele persoonlijke onge lukken te betreuren en de schade is zeer aanzienlijk. Volgens een bericht uit Hamburg is daar de ge heele week geen dooi geweest. Hot vriest er flink. De ijsbaan is in uitstekenden toestand en de hard rijderij zal aanstaanden Maandag plaats hebbeu. Axel Paulsen is reeds van Christ,iania vertrok ken en de Friescho hardrijders en liefhebbers zul len er morgen (Zaterdag) heengaan. Het slot te Gastein is voor 450.000 fl. gekocht door den Keizer van Oostenrijk. Het tegenwoordige Ministerie-Freycinet is het 21e in Frankrijk sedert 1870. Er waren in dien tijd 16 Ministers van Oorlog, evenveel van Marine, 17 van Financiën, 15 van Buitenl. Zaken en 28 van Binnenl. Zaken. Het langst bleef het Kabinet-Ferry (26 maanden). Een ontzettend ongeluk heeft te Aken plaats ge vonden. In de spinnerij van de hoeren Kayser en Biesing brak een brand uit,, welke, behalve de ma- teriëele schade, ook vele menschenlevens gekost heeft. Het aantal ongelukkigen, dat onder de pain- hoopen begraven ligt, is nog onbekend, echter wordt het reeds begroot op zeventien en nog zijn allen niet gevonden. De brand schijnt in het beneden gedeelte van het gebouw te zijn uitgebroken en zoo stiel heeft bet vuur zich aan de lichtontvlambare stoffen en het door olie gedrenkte houtwerk mede gedeeld, dat alle uitgangen binnen weinig tijds door do vlammen waren afgesloten. Do vensters waren liet waren Juri, Tubisch en Dschika. Eer de onge lukkige nog recht begreep, wat er gaande was, had den zij hem op den grond geworpen, hem aan ar men en beenen gebonden en eene prop in den mond geduwd. Pikturno sloeg een smeekenden blik op Bassi, maar ze beantwoordde dien met een minachtend gebaar. De ongelukkige werd aangegrepen en in een grooten zak gestopt, dien men het huis uit droeg. De zak werd over een paard geworpen, er op vast gebonden en nu ging het in snellen draf voorwaarts. Toen het getrappel der paarden door den afstand onhoorbaar geworden was, opende Bassi de deur. »Zijt gij be reid, mejonkvrouw vroeg zij. Ja. «Hebt gij gezien, hoe goed ik het er af gebracht heb? Doe gij desgelijks. «Gij zult zien wat ik kan.« «Ik niet,antwoordde Bassi, terwijl zij het hoofd schudde, «ik kan geen bloed zien. Juri wacht met de paarden, hij zal u den weg wijzen. Dragomira trok haastig hare rijhandschoenen aan en trad met de rijzweep onder den arm, de deur uit. Juri boog eerbiedig voor haar en kuste den zoom van haar kleed. Het tweetal wierp zich in den za del en sloeg de richting van het bosch in. (Wordt vervolgd.) van ijzeren staven voorzien, hetgeen ook de redding daaruit onmogelijk maakte. Alle arbeiders, die in het bovengedeelte der fabriek werkzaam waren, zijn omgekomen. In de centrale gevangenis te Riom barricadeer den 600 gevangenen zich en weigerden te werken. Zij klagen over slechte behandeling. De directeur zond om troepen. Te Philippopel, in Rumelië, zijn eenige schokken van aardbeving gevoeld. In de onmiddellijke nabijheid van Parijs be vindt zich een workplaats, die waarschijnlijk haars gelijke nog nergens heeft gevonden. Binnentredende wordt men een oogenblik bedwelmd door de on aangenaam riekende, zware dampon, die den be zoeker tegemoet komen. Die bedwelming duurt slechts korten tijd en dan ontwaart men groote, ijzeren ketels, waarin, onder een vet- en water- laag, doodshoofden, armen, beenen en andere ge deelten van het menschelijk lichaam liggen. Het geheel wordt eenige uren in kokenden toestand gehouden, waarna hoofden, rompen en ledematen naar een andere zaal worden overgebracht, waar mannen, vrouwen en meisjes zich onledig houden met het vleesch te verwijderen. De beenderen wor den met ijzerdraad zoodanig verbonden, dat ze een volledig skelet vormen, hetwelk daarna aan medische studenten verkocht wordt. Dicht bij Vichy is Zaterdag een kind van een boom geplukt. Eenige werklieden van den spoor weg zagen aan de takken van een acacia een pak linnen haugen. Bij opening bleek het pak een kind van een paar maanden te bevaLen HEUS DEN, 15 Jan. "t De kermis te dezer plaatse zal dit jaar acht dagen later plaats hebben en alsnu aanvangen op 27 April a.s., en zulks wegens het invallen der Goede Week. Orgeldraaiers en liedjeszangers zullen niet worden toegelaten. t Loop der bevolking over 1885. Bevolking op 31 December 1884, 883 m. en 1099 vr., totaal 1982 p. Vermeerdering door geboorten, 39 m. 34 vr. totaal 73 p. vestiging 64 in. 89 vr. totaal 153 p.; Vermindering door sterfte, 22 m. 25 vr. totaal 47 p. vertrek 61 m. 90 vr. totaal 151 p. Geheele vermeerdering, 103 m. 123 vr. totaal 226 p.Geheele vermin dering, 83 ra. 115 vr. totaal 198 p. Bevolking op 31 Dec. 1885, 903 m. 1107 vr. totaal 2010 p. Getal huwelijken 5. t DUSSEN. Benoemd tot onderwijzer in de school wijk C, de heer C. F. Immens. t GEERTRUIDENBERG. De heer C. de Kort, le Luitenant-Magazijnmeester der artillerie te den Helder, is als zoodanig naar hier over geplaatst. t DALEM. Van de 19166 over 1885 gehou« den schooltijden alhier, werden verzuimd, wegens ziekte 252, godsdienstplichten 23, weer en we gen 134, veldarbeid 1102, anderen arbeid 1833, overige redenen 2603, totaal 5947 schooltijden, of ruim 31%. In het geheele Rijk zijn den 31 Dec. en 1 Jan. jl. 11.882 telegrafische nieuwjaarskaarten overgebracht. De postdienst werd ejr niet erg door verlicht, terwijl de telegraafbeambten het bijzonder druk hadden omdat er afzenders waren, die voor hun dubbeltje adressen maakten van 20 a 30 woorden. t Naar men ons mededeelt zal de uitgave van Boogaards, Verzameling van wetten, decreten en besluiten betreffende den Waterstaat, die tenge volge van den dood van den vervaardiger zou moeten ophouden, worden voortgezet door de af- deeling Waterstaat aan het Departement van Wat. Hand. en Nijverheid. t Tot inspecteur der Registratie en Domeinen in de inspectie Gorinchem is benoemd de heer A. M. Kruijff, thans ontvanger te Kampen. t Naar wij vernemen bestaat het voornemen om van den paardentramweg van den Haag naar Delft een stoomtramweg te maken. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft een missive gericht aan den Minister van Waterstaat om zich te verdedigen tegen het verwijt, dat de vertraging in de onderhandelingen betreffende het Merwedekanaal is te wijtenis aan Amsterdam. Het Gemeentebestuur tracht te betoogen, dat de ver traging voornamelijk te wijten is aan de wijziging, die 's Ministers plannen hebben ondergaandat Amsterdam nooit geweigerd heeft eenig plan te onderzoekendat, zoo er al meerdere spoed zou zijn gemaakt voor het tot stand brengen der wer ken onder Amsterdam, die toch van geen nut zouden zijn geweest, zoolang het kanaal zelf on voltooid bleef. Bij het Christelijk onderwijs zijn thans ook reeds meer dan 100 onderwijzers die geen be trekking kunnen bekomen. Volgens den Amsterdamschen correspondent van de „N. R. Ct.," is bij het onderzoek der zaken van Lens Bergsma van geenerlei oneerlijkheid of verkeerde praktijken, maar alleen van gebrek aan kasgeld gebleken. Het bankiershuis firma H. Bosch en Zonen te 's Hertogenbosch, tevens fabrikant, heeft zijne be talingen gestaakt. Door de firma zijn voorloopig tot bewindvoerders benoemd mr. E. van Zinnicq Bergmann en mr. H. J. van Leeuwen. Door deze heeren werd de vergadering van crediteuren geleid. Daarin werd o. a. medegedeeld, dat het passief be droeg f 660,000, het actief f 330,000, waarbij komt de waarde der vaste goederen, geschat op f 150,000. Bewindvoerders meenden in het gun stigste geval eene uitbetaling van 70 pet., in het ongunstigste geval van 50 pet. te kunnen voor stellen. De weduwe Bosch heeft eene vordering ten laste van den boedel van f 70,000. Zij is bereid van die vordering af te zien, wanneer fail lissement wordt voorkomen. Door crediteuren werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. van Rijckevoorsel te 's Hertogeubosch, Huijskes uit Hedel en notaris Van Dullemen te 'a Hertogenbosch, die aan de bewindvoerders is toegevoegd om de zaak te onder zoeken. De vergadering van crediteuren is verdaagd tot heden Zaterdag. Dominé Hoederaaker uit Amsterdam en zijne schapen trachten den godsdiensttwist uit de hoofd stad ook naar elders over te brengen. Zij klop ten bij den kerkeraad der Hervormden te 's Hage aan met verzoek om ook daar de leerlingen van moderne predikanten in den ban te doen. De Haagsche kerkeraad nam het schrijven eenvoudig voor kennisgeving aan. Dat wil zooveel zeggen als wij doen aan uw heilloos werk niet mee. Op de algemeen geuite vraag, wat er op 18 Januari in het kerkelijk conflict te Amsterdam moet geschieden, wordt het volgende antwoord gegeven. Blijven de geschorsten weigeren het reglement, dat tot de schorsing aanleiding gaf, te vernietigen, dan gaat de voorloopige schorsing in eene definitieve voor zes weken over, met ver lies van traktement. Bij weigering ook daarna, draagt het classicaal bestuur de afzetting der weerspannigen voor bij het provinciaal bestuur. De afgezette» kunnen dan echter bij de Synode in beroep komen. Men schrijft uit den Haag aan het „Hbld. De synodale commissie moet magtiging verleend hebben om over de quaestie van het beheer der kerkelijke goederen te Amsterdam een proces te voeren. Het bekende gedicht „Eduard lil voor Calais," van A. J. de Bull, is onlangs door den heer Edzard Grefe, te Sneek, als declamatorium met orkestbegeleiding bewerkt, en werd door hem zelf verleden Zondag op een concert aldaar met grooten bijval voorgedragen. Het werk is thans met piano-begeleiding uit gegeven bij de firma Dirk Ansingh Co., te Zwolle. Een zeldzaam voorbeeld van stoutmoedigheid der vogels zoo verhaalt de „Geld." werd dezer dagen ondekt ten huize vaD den heer Kok, geneesheer te Eist. In den stal, die door middel van een electrische schel met het woonhuis des docters verbonden is, had men al sedert langen tijd bemerkt dat deze schel, welke herhaalde malen daags en ook dikwijls des nachts wordt gebruikt, niet meer zoo krachtig ging als voor heen en na het vertrek der zwaluwen geheel op hield te werken. Bij onderzoek bleek dat een zwaluwpaar de schel hadden gebruikt om er hun nest op te bouwen en niettegenstaande de herhaalde alarm- luidingen dood bedaard hun eieren hadden uit gebroeid en de jongen groot gebracht. Voor het vertrek echter hadden zij hun woning zoodanig vertimmerd, dat de schel niet meer werken kon en moest dientengevolge het nest van deze zon derlinge plaats verwijderd worden. Ierseke, het middelpunt der Zeeuwsche oester cultuur, wordt thans bijzonder begunstigd door het bezoek van geesten. Men schrijft daarover aan de „Midd. Ct. „De geesten worden bereidvaardiger. Terwijl zij, naar wij meenen, tot heden niet dan in besloten kring op uitnoodiging (soms eerst na lang bidden en smeeken) verschenen, voer er Zondagmorgen 11. een, ongevraagd ongeweigerd, in een kortelings tot medium bevorderd oefenaar, terwijl hij in een kerkje op den Dam alhier voor de lessenaar stond. Het medium kreeg zulke zenuwtrekkingen en gezichtsverwringingen, dat alle aanwezige kinde ren vol angst de kerk ontvloden en zelfs grootere menschen niet weinig verschrikten. Er ontstond een tumult en des namiddags kon de gewone Zondagschool niet gehoüden worden. De geest (welke die van den bekenden dr. Bud ding bleek te zijn), verwijlde vrij lang en schreef door middel van het medium een paar spreuken, als: „Dankt God voor 't geen gij ziet", „God is liefde" en nog een paar, die juist niet den naam van openbaringen verdienen. De zenuwtrekkingen van het medium gingen gepaard met hevig trom melen op den lessenaar, zoodat hem de knokkels zeer deden. Dit is het eenig letsel dat hij bekwam, wat wel eenigzings te verwonderen is bij drie kwartier uurs verkeer in een abnormalen, boven- zinnelijken of buitenzinnelijken toestand." Het openb. min. bij het gerechtshof te Arnhem heeft in het bekende ontvoerings-proces geëischt voor de eerste beklaagde (mevr. Bulkley) en voor den tweeden beklaagde (Kloppers) gevangenis straf van 2 jaar, in eenzame opsluiting te onder gaan, en voor de derde beklaagde (Schlingeraan) 4 maanden gelijke straf, en allen solidair in de kosten.. De heer II. W. J. B., kassier te 's-Hertogen- bosch, wonende te Berlikum, is 11. Zaterdagavond omtrent 61/2 ure, kort nadat hij met zijn rijtuig te Berlikum was aangekomen, nabij den vijver in zijn tuin zieltogende gevonden met een gapende wond in de borst, veroorzaakt door een geweer schot. Kort te voren was hij naar den nabijliggende vijver gewandeld, zijn jachtgeweer medenemende, om als naar gewoonte te zien of er ook vogels te schieten waren. Volgens de mededeeling door den heer B. nog voor zijn sterven gedaan, is het noodlottige schot aan een ongelukkig toeval te wijten. De overledene, die een alom geacht man was, laat een weduwe met 7 kinderen na. Een zeventienjarig jongeling uit Groningen is door koude en vermoeidheid omgekomen. Den volgenden morgen heeft men zijn lijk buiten de stad gevonden. Het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw Kwak is Woensdag te Heenvliet onder een toevloed van honderden belangstellenden, be graven. Ds. Jelgersma sprak aan het graf een aandoenlijk woord. Onder Delfgauw is de boerenhofstede van D. Van den Berg door brand vernield. Zesendertig koeien kwamen in de vlammen om. In de herberg van den heer H. Tackx te Et- ten (N.-B.) werd dezer dagen een tooneelstuk vertoond, getiteld: „De Verrassing of een uurtje Wonderdokter". Terwijl men hiermede bezig was, hebben eenigedieven in het achterhuis ingebro ken en den rijken voorraad worst, spek, hammen enz. uit het rookmagazijn medegenomen. Toen na afloop der voorstelling de dilettanten op een hartig brokje zouden onthaald worden, bleek dat geen stuk meer in het magazijn aanwezig was. Tot nu zijn de daders van deze „verrassing" nog niet ontdekt. Te Werkendam wilde eergisterenavond de vrouw van P. van Berchem eene omvallende pe troleumlamp opvangen, doch werd daarbij over dekt met petroleum, die oogenblikkelijk vlam vatte en hare kleederen in vlam zette. In haren angst liep zij de deur uit en sprong in de sloot, vlak voor hare woning. Haar echtgenoot hielp haar met veel moeite uit haren ontzettende» toe stand. Zij is vreesselijk met brandwonden over dekt en verkeert in een deerniswaardigen toe stand. Bescbrijvinge der Stad en Lande van Hensdon, met de verdere zaaken daartoe behoorende, iu 't Licbt gebragt door D. Theodornm. Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Dit Dorp zijnde eene Ambagtsheerlijkheyd ia omtrent een halft uur gaans van Hensden, an do kand van de onde Maze lopende naar Doveren het heeft Oudheusden Zuydwaarts en Aalburg ten Noorden. Omtrent het Jaar 1325 scbynt dat eenig geschil is ontstaan over een gemeene straat oft steege, en over den acoyns, het voorn Dorp aengaande. Eu daerop hebben Jan heere van Hensden en Jani heere van Meegen, die daarbij oft omtront goërffc was, belooft by hare handveste van't voorn Jaer an de Stad Hensden, dat zij die steege, die komfc van Hesbeen voorts zullen doen gaan tot de onda Heusdensche poort in, en van den accijns die f» Hensden plag te weezen, niet te doen dan met do gemeynder Stads raade, en daerop belooft den Heer van Hensden den voorn van Meegen in die gele- gentheyd schadeloos to houden. Int jaar 1383 is wederom eenig verschil ont staan aangaande den accyns van Hesbeen, tegen, Aart van Hesbeen en dar werd doe bjj Aalberfc van Beyeren bij zijne handveste getronwelyck er- klart dat de voorn. Aart (zonder twyfel heere vart Hesbeen) geen regt toe den accyns van Hensden hadde. Omtrent het jaar 1300 is geweest zekere^ Jan een jonger zoon zynde van Jan de VI van: die naame heere van Hensden, en die was Hoorei van Hesbeenhij voerde in zijn wapen een goud Rad in een rood Veld. In de Cronyk van Holland word divis. 19. Cap. 21 dese voorn. Jan Hesbeen met Aarnond van der Slnijse en Jan heere van Hensden gestelt onder de vermaerde helden van dien tyd. C. Butkens erhaalt op het jaer 1286, dat de heer van Heusden, en den heere van Knyk tea M—II Ill—I III 11II —I li Wil l milI III II III «JTMBW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2