Wordt gevraagd: lea greote BOE, Gebr. Dollekens, Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. puik Rundvieesch Ontbinding Vennootschap. Van Herpt. 320ste Staatsloterij. LAND- EN TUINBOUW."" ADVERTENTIEN. ontslag uit deze betrekkingen had bekomen. t WOUDRICHEM. 20 Jan. De verdiensten voor den visschersstand blijven gering. Met den zegen kan weder niet gevischt worden. In de vorige week werden met het drijfwant 4 zalmen gevangen. De prijs was ƒ1.50 a ƒ1.75 per halve KG. t Door de gladheid der straten geraakte in de vorige week het paard, voor de post-slede ge spannen, van de beenen. De slede kreeg averij en de postiljon, die er uit gevallen was, bleef ook niet ongedeerd. t DALEM. Aan het hulpkantoor der posterijen alhier werden over 1885 gestort 157 postwissels, tot een gezamenlijk bedrag vanƒ895.905, terwijl werden uitbetaald over hetzelfde tijdvak 2-1 post wissels) ten bedrage van 411.675. De uitslag der aanbesteding van 250 M3. grint ten behoeve van den dorpspolder Dalem is als volgt: 150 M3. aangenomen door P. den Breejen te Hardingsveld ad ƒ1.20 per M3.150 M3. door A. Vriens te Woudrichem ad ƒ1.22 per M3.en 50 Ms. door A. van der Wal te Gouda ad 1.18 per M8.alzoo gemiddeld ad 120a/2 per M3. Bij combinatie dezer drie perceelen werd aan nemer Adr. den Breejen te Hardingsveld, voor 1.15 per M3. De Bérlijnsche „National Zeitnng" bevat een hoofdartikel over het Amsterdamsche kerkschan- daal, waarin zij zegt: Het is de vloek der uiterste kerkelijke partij, dat in den alles ver slindenden ijver voor het uiterlijke der Kerk, de geest van den echten zedelijk-godsdienstigen in houd des Christendoms onbewilst wordt prijs ge geven. In naam van het vermeende alleen ware geloof op klaarlichten dag een kerkgebouw open te breken en te veroveren, is eene zonderlinge manier om voor zijn christendom op te komen. Dit is zooveel te betreurenswaardiger, omdat het hier betreft eene op slechts weinige schreden van het Amsterdamsche koninklijk paleis gelegen kerk, waarin groote Nederlandsche helden, een De Ruijter en anderen, hunne eervolle rust plaats hebben gevonden en waarin bij elke troon opvolging de Koning en de Natie zich door den eed van trouw aan de grondwet jegens elkaar verbinden. De ingenieur Dirks, afgevaardigde voor Am sterdam in de Tweede Kamer, heeft voor eene uitnoodiging om met den heer De Lesseps de werken aan het Panama-kanaal te bezoeken moeten bedanken, daar hij de zittingen van ons wetgi- vend lichaam niet wil verzuimen. De Min. van Financiën brengt ter kennis V;in belanghebbende!! dat in den loop van dit en het volgend jaar 80 kommiezen 4de kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 's jaars. De „St. Ct." bevat nadere inlichtingen en be palingen. De miliciens, die met groot verlof naar huis gaan, zullen voortaan in het bezit van plaats en vervoerbiljetten gesteld worden, welke in hunne zakboekjes gelegd worden. Deze maatregel is genomen, voor 't geval de militie s p o e d i g opgeroepen wordt. Op vertoon en afgifte dier biljetten kunnen ze in tijd van nood alle spoor-, tram- en waterwegen passeeren. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam is vergunning aangevraagd tot oprichting van een vélocipède-besteldienst. Om den reuk van de Hagenaars, vooral des zomers niet langer te bederven, wil de stad nu weer een kanaal met sluis tot aan de zee bij Scheveningen laten graven tot afvoer van het stinkende grachtwater. Dat plan voor de water- ver.versching zal 522.000 kosten. Delftland, dat voor zijn overtollig water door dit kanaal een uitweg krijgt, wil 175.000 bijleggen. Te Groningen heeft de kassiersfirma Hund Co. hare betalingen gestaakt met een passief van 21/2 millioen. Dientengevolge heeft ook de firma Wychers Bauermann, leveranciers van de fourage van het leger, dit moeten doen, evenals de graan handelaar Muntinga. Te Rilland (Zeeland) heerscht bijna huis aan huis de kinkhoest. Eenige jonge kinderen zijn reeds daaraan bezweken. Aan het Westerstrand op Tessel is een buiten gewone groote zeepaling aangespoeld; het dier was 13 K.G. zwaar en 2 meter lang. De schoonzoon van mevr. Bulkley, de heer Hoek, laat deze week in den Haag eene open bare verkooping houden van den inboedel van wijlen zijnen vader, chirurgyn A. Hoek. Onder hetgeen de eenige erfgenaam onder den hamer laat brengen, behooren alle portretten van eigen en aangehuwde betrekkingen, ook dat zijner over leden vrouw. De oude heer Hoek verleende aan onze Koningin zijne hulp, bij de geboorte van Prinses Wilhelmina. Toen deze zaak zoo uitmun tend was afgeloopen schonk de Koning den kuu- digen heelmeester zijn portret met een eigenhan dig onderschrift. Ook dit wordt in het openbaar verkocht. Een later bericht deelt hieromtrent mede: Bij die verkooping heeft opgebracht het por tret van Z. M. den koning, 64. Vijf familie portretten, waaronder een groep, gevormd uit de overleden dochter van mevrouw Bulkley (schoon dochter van den erflater) met de beide kinderen, de kapitale soin van 600. Twee familiepor tretten in olieverf, 71. Behalve het bedoelde vijftal portretten en groep, werden alle voornoemde photographien en schilderijen, benevens meerdere ten verkoop aanwezige afbeeldsels van leden der familie des erflaters, het eigendom van een zijner nabestaanden. Bij een verkooping van vaste goederen te Harlingen werd ook geveild een stuk paralel- weg in FranekeradeeL op besten grond gelegen het laagste bod wasƒ25 toe hebben, het daarop volgende: ƒ15 toe hebben, het hoogste bod: 1. Voor deze inschrijving genoot de bieder de gebruikelijke flesch wijn en 2,50 strijkgeld. Later is het perceel verhoogd met 10. Men ziet uit dit geval, hoe lusteloos ook daar de stemming bij verkoopingen is. Ais eene bijzonderheid meldt men uit Epe dat bij het graven naar grint, in de zoogenaamde „Gemeentekamp", een steen is gevonden, welke geschat wordt een gewicht te hebben van niet minder dan 2300 kilogram. In het gebouw van den Hoogen Raad te 'a Hage is men aan een groot gevaar ontkomen. In den doorgang onder het bordes is nl. een groot en zwaar stuk steen uit zijne bemetseling losgeraakt en naar beneden gevallen. Indien dit eenige oogenblikken vroeger gebeurd ware, dan zouden stellig een of meer personen getroffen geworden zijn. Men hoopt dat dit ongeval zal aanleiding ge ven tot een ernstig deskundig onderzoek naar de hechtheid, ook van andere gedeelten van dit Rijks gebouw. Te Kessel (N.B.) eischte het ijs Zondag een dubbel offer. Twee broeders, een van 10 en een van 12 jaren, vermaakten zich met schaatsen rijden, vielen er door en verdronken. Sedert eenige dagen wordt te Woudenberg een 14-jatig meisje, II. v. d, B., vermist. Tot nu toe waren alle pogingen om haar te vinden vruchte loos. Een persoon te Appelscha, dezer dagen door een schaap in de hand gebeten en wiens geheele arm dadelijk afgezet moest worden, is overleden. Tusschen Poeldijk en Hondsholre- dijk is liet lijk gevonden van zekeren F., boomkvvee- ker te Boskoopzijn lijk is derwaarts overgebracht. Te Rotterdam werd een schoenmaker, die steeds misbruik maakte van sterken drank, levenloos in zijn pothuis gevonden. De man was blijkbaar reeds geruimen tijd dood. Bij akte verleden voor den Notaris J. II. F. ZIJNEN J)E GIER te Neusden den 15 Januari 1886, is ontbonden de Vennoot schap, aangegaan bij akte den 1 November 1882 voor denzelfden Notaris verleden, tus schen de Heeren ADRIANUS GEZELLE MEERBURG, drukker te Heusden, en DIRK JOHAN GOETHALS, boek handelaar en drukker, thans wonende te Weesp, tot het uitoefenen eener algemeene HANDELSDRUKKERIJ en het drijven van handel in PAPIER, onder de firma „GE ZELLE MEERBURG GOETHALS." Bij gemelde akte van ontbinding is be paald dat lo. De Yennootschap wordt geacht te zijn geëindigd op den eersten Januari 1886 2o. De gewezen Vennoot GEZELLE MEER BURG is belast met de invordering der in- schulden en de geheele vereffening van al de aken der Vennootschap. O O O Bescbrijvinge der Stad en Lande van Heusden, met de verdere zaakeu daartoe behoorende, iu 't Licbt gebragt door D. Theodorum Groen. (Zijude een geschreven, werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Dit Dorp legt oostwaard een sober balft uur gaans vau Heusdeu, op deu wegli van Iledikhuijsen. Het is een Ambagtsheerlijkhcid en omtrent bet, jaar 1436 geschonkeu van Yrou Jakoba Gravinne van Hollant au Jonker Arent Spiering van Aal burg, welverstaande en altijd de voorn, heerlijk heid te zullen t'ontfangen van do Grave vau Hol land. De voorn. Jakoba heeft dese verkiesinge gedaen an de gemelde Spiering omdat bij haar met Jonker Dirk van Merwede had helpen vlugten uit haar defentie te Gent, gelijk in het 19e .Kap. met alle omstandigheden zal verhaalt worden. Dese gifte heeft daar nar gecoufixeerd Hertogh Phi- lippus in 't jaar 1464. Is met de voorn, heerlijk heid beleent in plaats van zijn Vader Claes Arentsz. Spiering van Aalburg. An. 1465 Jakob Spiering Dirksoon van. Aalburg bij overdragt van Claes Spiering. Au. 1467 Hen drik van Rodenburg substituyt Casteleyu en Dros- sart der Lande van Heusden in plaats van Graaf Jan van Nassau Overste Casteleyu Drossart, en geschiede deze beleeuinge bij gifle van Jakob Spiering Dirksz. Au. 1480 is met de voorn, heer lijkheyd beleent Arent Spiering van Aalburg bij overgevinge van Hendrik van Rodenburg voorn. Daarnae is de voorn, heerlijkheyd bij overlijden van de voorn. Arent Spiering vervallen an do Leenheer en di heeft dezelve bij koop wederom verleent aan zekere meusche Aart Buokelaer en - Godschalk zgn zoon haar leven lang, na welkers dood de voorn, heerlijkheyd wederom vervallen zijnde bij leeniuge overgestt. en vergunt i3 bij koop an hugo Spiering van Aalburg. Au. 1576 is daar mede verlijt Jonker Johan van Kuijk bij Gifte van de Heere Staate als ru de Heere van Heusden en dat tot een onsterffelijk Leen. An. 1615 Jonker Janus van Kuijk zijn groot vader en an. 1633 Juffr. Amelia Vegers bij doodo en maekinge van de voorn. Janus vau Kuijk haar man. De kerk alhier is bijkans t'eonemael te niet, uitgenomen dat de bloot.e inueren daer nog staan, alwaer de dienst (namelijk in 't opgomaekte Choor) werd gedaan door de Predik .int van Iledikhuijsen. Wanneer nu de kerk zo verbrooken is kan ik niefe zeggen. Misschien ton tijde van Graaf Carel vi.n Mansfeld, die do Stad Heusden belegert en vï.n dese kerk een schuur gemaakt, hadde, gelijk in 't 16e Cap. weder zal verhaalt worden. Prijzen van 100 en daarboven. 5e klasse. Trekking van 19 Jan. Prijs van 1500: no. 18154; ƒ1000: nos. 851, 6839 en 20255; 400: nos. 6330, 7399, 13077, 13617 en 18496; 200nos. 8778 en 9697100 nos. 1179, 5038, 6347, 7143,14146, 15154 en 17179. 5e Klasse. Trekking van 20 Jan. Prijs van 50,000: no. 10930; 1000: nos. 5985, 6877, 8092 en 8194; 400 nos. 8691, 12519, 12525, 12989 en 14778; 200: nos. 2816, 4995, 12547 en 17203; 100: nos. 6940, 6957, 12870, 13624 en 20026. 5e klasse. Trekking van 21 Jan. Prijs van f 1000 nos. 12141, 16290, 19289; ƒ400: nos. 14751, 3328; f 200: no. 17944; ƒ100: nos. 2346, 4504, 5959,. 7779, 9116, 12866, 17462, 18063, 19506, 19606. Niet onvoorwaardelijk is de gewoonte van som mige boeren, om al hun mest to vergieren, aan te bevelen. Voor taaio kleverige kleigronden is goed gerotte en vooral ruige mest veel beter. Deze gron den zijn uit hunneu aard zeor vochthoudend en koud, door uu den mest er over te vergieren, wor den zij nog natter en kouder. De plantengroei wordt op zulk land vooral in het voorjaar door het ver gieren der mest vertraagd, daar de dampkringslucht, die de warmte in den grond moet opwek keu door de scheikundige verbindingen die zij aangaat, door de vele vochten blijft uitgesloten. Wel gaat de most die over zulk land vergierd wordt niet verloren, daar zjjne oplosbare bestand- deelen door den grond worden opgeslurpt en vast gehouden, maar daar de planten van wege den kou den dichten grond niet wassen en dus de kostbare oplosbare bestanddeelen der mest niet spoedig in zich opnemen, gaan deze met de bestanddeelen van zulke gronden scheikundige verbindingen aan, waar uit zij niet altijd even gemakkelijk door lucht en kool zuur en plantenwortels vrij en geuietbaar wordeu ge maakt, Ook op zeor droge doorlatende zandgronden is vergieren der mest niet aangeraden, omdat hier go- vaar bestaat dat met het mengvocht der mest vele kostbare stoffen naar den ondergrond vloeien. Alleen op zavelige kleigronden en zandgronden die veel zwarte aarde of eenig klei of leem bevatten en ook op kruimelige veengronden, is het vergieren der mest goed en ook wel aan te bevelen, daar op deze wijze de oplosbare bestanddeelen het best gelijk matig over het veld worden verdeeld. Bij hot vergieren der mest moet men echter op lange nawerking niet rekenen, men trekt de voor- deelen dor bemesting wanneer deze in het voorjaar of in deu voorzomer geschiedt, reeds dadelijk alle in datzelfde jaar. wpBHMiwiiiHi iianimmii biiphiimi I um a» Manor geeft in zijn «Vlugmaron* een lesje in den goeden smaak, waaraan wij het volgende ont- leenen »In de «pampiere werelt« heerscht ook een andere dwaasheid, die van het onafgesnedene Hollandsche. De reden waarom een boek met onafgosneden papier vroeger werd goacht en gezocht is, dat lo. het uit geschept, met dë hand gemaakt, papier bestaat, dat betei' is dan het machinale; 2o, dat men zoo het boek ongeschonden, vi rge, behoudt. Zoodra echter het boek werd aangekleed en in fraaieü band ge dost, dan sneed men het wel af, omdat dit bij de kleeding en deftigheid past. Tegenwoordig ontvang ik uitnoodigings-brieven en aankondigings-brieven van huwelijk of overlijden op onafgesnoden Hol- landsch papier; iets dat gehoel tegen het decorum strijdt en geeu reden van bestaan heeft. Ook voor gewone brieven vindt ik dat niet mooi. Ja zelfs heb ik al onafgesnedeu visite-kaartjes gekregen. Het gekste van dat geval is dat zulk papier niet geschept, niet onafgesnoden vau nature is; maar dat de grove, gekartelde, ruwe rand kunstmatig aldus gemaakt wordt! Zoo krijgt men papier dat afgesneden is om onafgesnoden to schijnen. «Wanneer smaak niet anders is dan keus, voor keur, zin, dan is hij willekeur en kan men er niets togen betogen. Ik houd niet van bier, zegt de een ik heel veel, zegt de tweede. Daar kan men niet j veel aan doen. Maar smaak in zaken Van schoon heid, decorum, manieren, schrijven en uitdrukking, is geen willekeur. Die smaak hangt af vau een gevormd, ontwikkeld gevoel en is^geen zaak van tijd of luim, maar is eeuwig, berust op grond, hoeft zijn historie, zijn traditie en ervaring. Vroe ger hield men zich aan die traditiëu en ervaring; zij loverden ons onvergankelijke beginselen over. Dit alles is over boord geworpen, eu vandaar die onbeteugelde willekeur, dat tasten in den blinde, dat zich vergapen aan al wat grillig en bont is, j op de wijze dor wilden. 1 »Er is maar één middel aldus besluit Fla-j, nor namelijk onthouding van het gokuusteldo ji en overprikkelende, terugkeer tot eenvoud iu de levenswijze. Men meldt uit Arkel Alhier viel eeu knaapje van 8 jaren in het wa ter; ziju broertje van 7 jaar had de tegenwoordig heid van geest een stok te halen, om hom daar mede te redden; ongelukkig was evenwel de stok te kort eu verdween de kleiue redder ook in do diepte. Eerst na oeuige minuten werden beiden door den spoorbrucrwachter voor levenloos uit het water opgehaald. Toch werden door den heer Bac ker, stationchef alhier, dadelijk de voorschriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen toegepast, en mocht genoemde heer de vol doening smakeu, de levensgeesten bij beiden weder op to wekken. Bij de jongste werden genoemde voorschriften een half uur, bij de oudste oen ge heel uur toegepast voor men teekeuen van leven bespeurde. In een beschrijving van Holland verhaalde o. a. een reiziger: «Het rookea van tabak is in Holland zoo algemeen, dat men eeu kamer binnentredende, e waar eenige hoeren bij elkaar zijn, nooit zien kan,! wie er zijn.En als men iemand spreken moet? «In dat geval gaat er iemand, die daartoe is aan gesteld, rnnd met, een blaasbalgen blaast den rook voor ieders gezicht weg, tot hij zijn man gevon den heeft. Het, aantal brieven en briefkaarten, in 1884 ovor de gansche aardo per post verzonden, be draagt 6926 millioen, d. i. dooreengenomen 19 millioen daags. Voegt men hierbij het aantal couranten, drukwerken, circulaires, monsters enz., dan komt men tot een totaal vau 11.640 millioen. Hot gevaarlijke van postzegels met don mond j te bevochtigen, of de gegomde strooken als pleister te gebruiken waartegen reeds zoo vele malen gewaarschuwd is bleek dezer dagen op nieuw uit een afschrikkend voorbeeld te Neustadt bij Leipzig. Daar is een werkman, die een klein schrampje aan het been had en eeu stukje po.st- zegelpapier daarop plakte, overleden aan een bloed vergiftiging, veroorzaakt door de gom op dat papier. Het «Journal des Gascons* bevat het volgende verhaal van eeu gesprek tusschen twee Gascogners. «Ik heb een dienstmeisje, vriendlief, dat aller akeligst verstrooid is. Laatst liet ik haar een brief naar het postkantoor brengen en toen liet zij den brief op het trottoir vallen en tuimelde zelve in de brievenbus. «Dat. is nog niemendal,sprak detwoede, «laatst moest ik een paar nieuwe zooien aan mijn laarzen hebben en ik liep naar mijn schoenmaker en zeide dat ik veel haast had. De man, die juist zat te eten, wilde mij eens heel vlug helpen, maar hij was zoo verstrooid, dat hij een der afgenomen zooien opat en zijn biefstuk op mijn laars vast- timtnerde.* Dat is kras,* zeide de ander, jajiiar er gebeuren zonderlinge dingen in de wereld. Verleden jaar liet een boer te Tarascon bij onge luk een lucifer op zijn akker vallen en het vol gende jaar was er een dennebosch op g-groeid.* «Dat bet.eekeut nog niemendal, laatst verloor ik op een goed gemest stuk bouwland een mijner broeksknoopen en acht dagen later vond ik op hetzelfde plekje een magnifieken pantalon. »Dat lijkt me wel wat overdreven, maar het is waar in onze dagen is alles mogelijk. Laatst heeft een luchtreizigor te Bordeaux gewed, dat hij zoo hoog zoude opstijgen, dat hij een gat in de maan kon maken. De vont heeft het gedaan ook en ik zag, met mijn eigen oogen dat hij er oen spijker in sloeg*. «Die geschiodenis is volkomen waar,* zeide de andere Gascogner, «ik heb mij gruwelijk over dat schandaal geërgerd en daarom heb ik ook een luchtballon gehuurd, ben naar de maan gegaan, heb den spijker uitgetrokken en het gat met een stuk stopverf dicht gemaakt. Op een heoten Julidag van het vorige jaar, dus vertelt hetzelfde blad, trof iemand op den Boule vard des Capucins te Parijs, een vriend uit Taras con aan. «Foei wat is het van daag warm,* voegde hij hem toe. «Noem je dat warm,« ant woordde de Tarasconees, «bij ons is het veel warmer. Het lijkt hier wel winterweêr. Als het te Tarascon niet warmer is dan van daag te Pa rijs, dan ligt er dik sneeuw.* «In deu oorlog van 1870,vertelde een bewoner van Bordeaux aan een bekende uit Tarascon, heb ik honderd zeven en twintig Pruisen doodgeschoten. «Als je dan eens wist wat mij overkwam,* luidde het antwoord, «ik ben in die dagen zelf morsdood geschoten.* Teeken destijds. Moeder: «Maar, Mina schaam je je niet over dat gescheurde hemd Dochter: «Waarom mama, er komt toch eeu nieuwe japon over.* De gewelddadige ontvoering. «Wat hebt gij tot uw verontschuldiging aan te voeren, beklaagde?* Beklaagde «Mijnheer de rechter, kijk als 't u belieft de «gewelddadig ontvoerde* eens goed aan. Zij is kreupel, scheel en heeft een bochel.* Rechter: «Nu, wat zou dat?* Beklaagde: «Ik meende er haar een groot ge noegen meê te doen.« f DUSSEN, 21 Jan. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 155 kilo boter. Zij gold van 1.21 tot 1.34. f Dordrecht, 22 Jan. Hooiboter 0.80 0.70. Tonnen 14.a Weiboter 0.67 0.5è. Kunstboter 0.40 0.32. Eieren 5.00 a 400. per 100. t WAALWIJK, 22 Jan. Op de beden gehouden markt was de aanvoer van vee weinig, handel levendig; aangevoerd werden 1987 KG. boter,die 1.04 a 1.17 per kilogram gold. hoogstens 3 jaren ourl. Liefst betuigd. Adres lett. V. O. aan den Uitgever dezer Courant. VISCH MARKT, HEUSDEN, blijven, niettegenstaande deu verhoogden prijs van het vee, leveren 35 CENT de 5 ons.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3