buitenland. binnenland; Buitenlandsch Overzicht. De gespannon verwachting waarmede ditmaal bet nitspreken dor troonrede in Engelaud word tegemoetgezien, is in zoover voldaan dat hei, con servatieve kabinet daarin verklaart dat het door verscherpte wottou Ierland tot de orde wil roepon, dat het nooit of te nimmer zal medewerken tot iets dat de drietienheid van het Engolscho kouiuk- rijk in gevaar kan brongen, dat het zich beslist nitspreekt ten gunste van een voreenigd Bulgarije onder den vorst Alexauder, terwijl hot tegenover Griekenland en Servië een vrij kwaadaardige toon aanslaat. Uit deze feiten kau men het ka rakter van hot ministerio-Salisbury leereu ken nen. Laat ous hopen dat zijn val nabij zal zijn. Want, het, is natuurlijk dat thans de Iorsche af gevaardigden beslist tegen het kabinet optreden ou dat, do liberalen het dus in hunne hand heb- bon den levensdraad van Salisbury's miuisterio af te snijden. Vooral daar Gladstone werkelijk het plan hoeft eene bevrediging van Ierland te beproeven. Het komt ons vrij verdacht voor dat, juist in dozen voor hot Engolscho kabinet hacholijkeu toe stand, een aanslag op het loven van den Prins van Wales uit do lncht komt, vallen. Laatstleden Zaterdag zou do Prins naar Taton Hall reizen, doch op verzoek van de politie moest hij do stad Chester ni t voorbijsporon, wildo hij geen kans loopeu door dynamiet in de lncht gesliugord te worden. Heeft do politie bowijzon voor dio meening Godnchte! Hoor maar eens aan. Ten eerste, het was de verjaardag van de ont ploffing van vorlodon jaar in den Towor; ten tweede do loren waren na de troonrede zeer opgewonden ten derde er was een verdacht persoon uit Dublin naar Chester op reis gegaan. Deze overtuigendo redenen zijn volstrokt niet in staat ons aan oen aanslag to doen gelooven. Volijverige politieman nen zullen eene soort tooneelstukjo hebben opge voerd, zooals dat meer in groote rijkon wordt op gevoerd. Want men begrijpt hot gerucht, door heel Engeland verspreid: dat de Ieren den kroonprins hebben willen veruioordou, moet een struikelblok zijn voor Gladstouo om met Parnell tot eene schik king te komen omtrent de wenschen van Ierland. Het zal intusschon spoedig blijken, want Maandag is het debat over dit adres van antwoord begon nen, en waarschijnlijk zal het. in don loop daarvan wel tot eene beslissing komen. Vooral evenwel uit een algemoon staatkundig oogpunt is het zeer te wenschen dat het kabinet moedig worde genoopt zijne maten op te rollen. Het treedt toch thans zoodanig op in de rol van zaakwaarnemer van Bismarck dut dit voor den vrede van Europa de ernstigste gevolgen kan hebben. Verleden week hadden Servië, Bulgarije en Grie kenland op de nota's der mogendheden oin tot oeno ontwapening over te gaan bepaald weigerend geantwoord. Die weigering was te billijken. Noch Servië noch Bulgarije weten of voor 1 Maart, dag waarop de wapenstilstand eindigt, de vrede zal go- sloten zijn. En Griekenland? Het heeft niet alleen herhaal delijk naar den raad der mogeudhoden geluisterd, doch is aitijd met een kluitje in het riet gestuurd, zoodat zelfs de op hot Congres van Berlijn beloofde uitbreiding der grenzen zich nog altijd doet wach ten, maar de goheelu uatie is thans zóó eendrach tig en heeft zich zooveel offers getroost, dat Grio- kenland, iri diplomatinke taal natuurlijk, met volle recht kon antwoorden: ditmaal houdt gjj ous niet voor den gek. Men weet d it Bismarcks organen hadden uitge maakt do vrede z a 1 niet worden verstoord door Griekenland. Hoogst vertoornd wist Bismarck dus een middel to vinden om do Engolschen als zaak waarnemer te gebruiken tegen do Grieken. Eu zoo is het gebeurd dat 23 dezer de gezant van het Engelsche volk, van datzelfde volk dat steeds voor Griekenlands worsteling zooveel sym- pathio hooft betoond, te Athene eene nota voorlas welke inderdaad grof was, natuurlijk grof omdat het tegen een kleinen staat ging. In die nota wordt dan gezegd dat Engeland geen oorlog tusschen Turkije en Griekenland wil en dat h. t met zijne vloot elke oorlog ter zee tusschen genoemde statou zal beletten. Do Grieksche minis ter van buitenlaod8che zaken heeft daarop met groote waardigheid geprotesteerd tegen die bemoeie nis van Engeland. De bedreiging van Engeland, zeide hij, was eene beleediging voor Koning en volk, doch dit kon hij den gezant wel mededeeleu dat noch Engelands goede raad noch zijne bedrei gingen Griekenland een oogenblik zonden afbren gen van de eenmaal vaststaande en noodza kelijke gedragsliju. Sterkor nog, de minister ver klaarde dat het verschijnen van een Engelsch oor logsschip in de Grieksche watoren met vijandige bedoelingen, den oorlog terstond zou doen uitbreken. Volgens een oerucht is dan ook reeds aan de Grieksche vloot bevel gegeven de Turkscho havens aan te tasten en zouden de Grieksche troepen Maandag do order ontvangen de Turkscho grenzen over to trekkon. Hoo treurig het ook zij dat tot znlko middelen de toevlucht moet genomen worden, de fiere hou ding van het kleine Griekenland tegenover de groote vechtersbazen en slokoppen van Europa, zal het in Europa, en zeker in Engeland, veel sympathie bo- zorgen. Eu daarom zou duzo geschiedenis, dio zeer ernstige gevolgen kau hebben, deu val vau Salisbury's kabinet dubbel gewenscht inakeu. Had Frankrijk thans de handen vrij, er stevende nog deze week ecu Fransch eskader naar do Griek sche kusten om Griekenland te steunen. Maar het Frankrijk van 1885 moet zeer voorzichtig zijn. Reeds worden de Dnitscho pautserschepen gereed gemaakt, welke naar do Grieksche wateren moeten stevenen en dó Fransche minister-president de Freyoinet weet zeer goed dat in do Grieksche qnaostio het spolou met vuur is. Deze week zou ons wel eeus voor zeer gewichtige gebeurtenissen kunnen plaatsen 1 2 Do hertog Nikolaas van Oldenbnrg, neef van don Czaar on van Koningin Olga van Wurtemberg, is in den ouderdom van 45 jaren te Geuève gestor ven. Do hertog was generaal bij hot Russisch leger. Met de plaatsing van het reusachtige vrijheids beeld, door hot Fransche gomoouebest aan het Amerikaanscho geschonken, bij het eeuwfeest zijuer onafhankelijkheid, zal men in April gereed zijn. De onthulling heeft deu Sen Sept. a.s. plaats, deu gedenkdag van hot tonkencn van het traktaat, dat een eind maakte aan don vrijheidsoorlog der Ver- eenigdo Staten tegen Engeland. In een meubelfabriek to Belleville brak 's nachts brand uit. Voor dat do inwonende werklieden kon den ontkomen en de braudspuiten waren vorsche- non, was de houten trap in vlammen gehuld. Som migen wierpen zich met hun kinderen uit de ramen 2 mannen kwamen in do vlammen om en 5 werden zoo deerlijk gewond, dat inen aan hun behoud wanhoopt. In een mijn te Newburg (West Virgin'ë) ziju 35 personen door eon ontploffing omgekomen. Door een brand is oen der schonwburgon te Lerida geheel vernield. Bij het springen van den stoomketel van een locomotief op de lijn Lerida-Sarta werden de stoker on de machinist gewond, Door een snoouwval is hot verkeer op de lijn Vouetië-Udino te Pontobbi gestremd. Het Spaanscho stoomschip Vizcaino Montanes«, naar Bilbao, met lading on passagiers van San tander, is binnenkomende in do haven in brand geraakt. 2 personen zijn daarbij omgekomen. In Amerika wordt thans een stoomhamer ver vaardigd, die met zijn toebehooren over do 200 ton wocgt. Dit gevaarte zal in beweging gebracht wordon door twee stoommachines van 500 paarden krachten. Tvveo Btoomkraneu, ieder van 100 ton capaciteit, zullen don stoomhamer voorzien van grondstoffon. Elke kraan heeft eene stoommachine van 75 paardenkrachten Te Catauea zijn valscbe munt,or9 gepakt; men vond voor een millioen valscho banknoten bij hen. Ook to Tnryu is zulk een boude ontdekt. HEUSDEN, 26 Jan. De derde Nutsavond te Heusdon in het winter seizoen 1885 86 zou zijn 23 Jan. Als spreker was aangekondigd do hoer Mees, Lnthersch predi kant te Haarlem. Een publiek, talrijker dan naar gewoonte, vulde de zaal van den hoer Mourik, waar de spreker zou optreden. In een inleidend woord deelde de spreker ons mede dat hij vóór de pauzT wenschto te behaude- len, de tragedie van Hamerling: »Robespiere en Dariton«. Dit meesterstuk van deu grooten dichter te ontleden, de schoonheden er van aan te wijzen, bedrijf na bedrijf, het opzetten en do ontwikkeling van de intrige na te gaan, dos dichters beschou wing en opvatting van bet karakter der beide hoofdpersonen te toetsen aan de geschiedenis en aan de opvatting van enkele historieschrijvers, voor namelijk Carlyle, was do taak, die de spreker zich had opgelegd. En zoover het ons gegeven is te oordeeleu, heeft hij dio taak meesterlijk uitgevoerd. Do ademlooze stilte, die in do zaal heerschte, de gespannen aandacht, waarmede do prachtigste pas sages werden aangehoord, de gloed en goestdrlft, waarmede de schoonste gedeelten werden vertolkt, men moet hot gezien en gehoord hebben, otn het naar waarde te kunnen schatten. Er werd geno ten in den edelsten zin van het woord. En ook de zoogenaamde lichtere kost, zooals de heer Moes zijne voordrachten na de pauze betitelde, was nog zeer gezonde kost. Het ernstigo en hu moristische werden daarin aangenaam afgewisseld. >Hoe tot een goeden voordracht te geraken*, »Do paardengang* eu moer andere bowozeu dat de spre ker in do kunst van declameeron volon een lesje zon kunnen geven. Konrig werd voorgedragen een vors, vertaald uit het Engelsch (Thomas Hood). Het laatste was eon stukje van oigen maaksel: Do reis van juffrouw Burghals naar Amsterdam.* Van die reis kregen wij echter slechts de helft to hooren, de andere helft zou voor ons voor het volgendo jaar bewaard worden. Wij twijfelen niet of het Bosrunr van het Departement zal don heor Mees aan zijn woord honden Het ijsvermaak, dat hier Vrijdag aanving met aan oen viertal personen, die er doorzakten, een verfrisschend bad te schenken, begon gisteren al meer op de werkelijkheid te gelijken. Een aantal rijdende nn niet rijdende personen bewoog zich op do baan, gelegen tnsscheu bet veerhuis en de wa terpoort. Een paar tenten, waaronder een die ver warmd werd en zeer net opgetrokken was, gaf aan het geheel reeds een feestelijk aanzien. Tot groote spijt van velen ging het van nacht dooien en kwam men van daag niet verder dan tot een bezoek aan den wal ter plaatse waar het gisteren zoo levendig was en waar zich nu slechts een enkele passagier bevond. f BAARDWIJK, 25 Jan. Gisteren had hier bijna eeu groot ongeluk op het ijs plaats. Door het schoono weder uitgelokt, vermaakten zich vole honderden op hot. ijs. Plotseling brak een groote schol ijs af, en dreef met 16 personen er op weg. De grootsten en vlngtsten sprongen er af, doch eon vijftal had den den tijd daarvoor niet meer. Toen de schol een 20 M. verder was vast gaan zitten, gelukte het drio om er af te springeu, twee echter vielen in het wa ter cn zoo niet A, v. Diunen bijgescholen was, zou de kleinsto der twee, die reeds driemaal onder wa ter bad gelegen, zeker verdronken zijn. t ZEVENHUIZEN. Alhier brandde Vrijdagmor gen een schuur af. Een paard kvvam in de vlammen om. Het aanwezige landbouwgereedschap werd ook door net, vuur vernield. Alloa was verzekerd. Oor zaak onbekend. fDe zaugvereeniging Apollo* alhier, gaf den 22n dezer hare eerste uitvoering ten voordeelo dor armen. Na aftrek der onvermijdelijke onkosten, bleek er 60 batig saldo te zijn. f TRICHT. Niet altijd zijn de gevolgen van eeu oppervlakkig onschuldige daad te berekenen. Alhier waren eenige jongens aan het werpon met sneeuwballen. Een daarvan vloog door een raam, waarachter een meisje gezeten was dat nu de glasscherven in het oog kreeg, hetgeen zoo ern stige govolgen had dat het kind oen glazen oog zal moeten krijgen. f UITWIJK, 25 Jan. Do vangst op do eondo- kooien in dezen omtrek is over het algemeen zeer gering. Men wil dit toeschrijven aan den onge- stadigen winter, die geen gelegenheid geeft, open water in de plassen te houden, daar hot ijs tot nog toe te zwak blocf er zich op te wagen. Aan water ontbreekt, hot anders in do polders niet. Hot afgeloopen jachtsaisoen heeft voor de jacht liefhebbers nu en dan eonig wild opgeleverd, hoo- wel hot na den watersnood overgeblevene zich nog niet sterk hooft vermenigvuldigd. Patrijzen, dio er voor dien tijd veol warou op sommige hooge gedeolten, ziet men nu in hot go- heel hier niet. j- WOUDRICHEM, 22 Jan. Bij de op den 20 Jan. 1.1. gehouden verkiezing voor oen lid van don gemoenteraad (vacature de hoor J. H. F. Bron), werden 69 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde eu 1 blauco. Do hoeren: C. .T. Sprank, Jobs. Verstigt, J. van Moock verkregen respectievelijk 30, 20 en 13 stemmen. De heeren: C. Verzijl, R. Ottevanger, L. Struijk en J. Bron verkregon ieder 1 stem. Herstemming tusschen de hoeren C. J. Spronk en Johs. Verstigt. f DALEM. In de gemeente Vuren en Dalem wer den in do vorige week bij verschillende bakkers niot minder dan 80 tarwebrooden, als te licht be vonden, in beslag genomen. t Do werkzaamheden aan de Keulsohe vaart, tijdelijk gestaakt, zijn weder begonnen. Naar men zegt, is er van hooger hand bevel gekomen het werk met kracht voort te zetten. WAALWIJK. Door Z. M. den Koning is benoemd tot burgemeester dezer gemeente, jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. Wij hopen dat deze benoeming zal strekken tot bevordering van den bloei en de welvaart onzer gemeente. Voor een man in de kracht des levons, toegerust met administratieve konnis en deu noodi- gon tact, biedt Waalwijk een uitgestrekt arbeids veld, waarop een burgemeester veel nut kan stichten en zich zeer verdienstelijk maken. Vertrouwen stel lende in de wijsheid der door Z, M. gedane keuze, felicitceren wij de gemeente en den nieuwen bur- gorvader, en uiten den wensch, dat jhr. van Gro tenhuis door zijne daden zal toonén te zijn: de rechte man op de rechte plaats. (E. v. h. Z.) KAATSHEUVEL. Donderdagavond kwam de dochter van W. van Broekhoven alhier, na eene langdurige afwezigheid te huistoon hare moeder haar over haar lang wegblijven onderhield, bracht zij deze een schop toe tegen het onderlijfeen half uur daarna begon de vrouw te klagen over inwen dige pijnen, die gedurende den nacht toenamon, zoodat men den volgenden morgen geneeskundige hulp ging inroepen. Voordat de geneesheer kwam was de ongelukkige echter reed3 een lijk. Een on derzoek is door do justitie in loco ingesteld; in middels blijkt, het, dat de daderes niet al to wel bij bet hoofd is, zoodat do vraag rijst of zij wel verantwoordelijk kan worden gesteld voor hare daden. CAPELLE. Alhier is door de uiaréchaussée aan gehouden W. G., in deze gemeente woonachtig; hij wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting, door ten name zijns meesters gold te innen bij diens klanten, en aan verschillende diefstallen in de omstreken gedurende het afgeloo pen jaar. AN DEL. Eenige welgestelde ingezetenen alhior hebben zich tot eene Commissie gevormd, ten einde door het laten circuleeren van eene inteekenlijst geldon te verzamelen om in de behoeften der wer- keloozen te voorzien. Voor een flink gedrag is reeds ingeteekoud. HERWIJNEN. Tot bet in het leven roepen eenor werkinrichting, waarin hoofdzakelijk touw zal ge plozen worden, worden door de leden dor groote sociëteit pogin~on aangewend. Het beuoodigde ka pitaal groot 1000 zal in rentelooze aandeolen ad 25 bijeengebracht worden. Ongeveer de helft er van ziju reeds geplaatst. Het hoofddoel dor inrich ting is, ouden en gebrekkigen, die door gewonen arbeid niet in hun onderhoud kannen voorzien, werk te geven, ton einde zij niot armlastig worden. HAAPTEN. Door de maatschappij Vooruit* werdeu mot drijfwant, van 15 tot 22 Jan. gevangen alhier 11 zalmen, en te Zuilichem 9 stuks. AALST. Als naar gewoonte had zich in ons rustig en stille dorp Vrijdag ieder vroegtijdig te bed gegeven, niet anders hopeudo en denkende of eene geruste slaap zou door niets worden gestoord. Tusschen elf en twaalf ure evonwel werdeu de bewoners in do nabijheid van deu toren uit huunon eersten slaap opgeschrikt door 't luiden der klok. Slaapdronken en met siddering vervuld vorliet ie der in der haast zijne legerstede, sneldo naar bui ten on staarde met angstvalligen blik rond om te weten te komen wiens pand bet eerst eene prooi der vlammen stond te worden, terwijl de hamer der klok bleef voortgaan zijn dof gebrom te doen hooren. Het gerucht breidde zich al vorder en ver der uit tot dat eindelijk bijna de gansche dorpsbo- volking gekleed of ougekleed do deur was uitgesueld. Waar was toch do brand? Mot lantaarns word hiernaar gozoc.it, doch men vond dien niet. Nu op den toren los, en geraadpleegd hem, wiens vlugge hand zóó voor onheilen en vernieling had getracht te behoeden! Doch ook hier geene oplossing van de zaak. Men vond den toren gesloten. Terwijl het gelni intusschen was opgehouden werd do torendeur met geweld geopend. Het on derzoek wordt voortgezet en weldra komt men ach ter 't geheim. Aan het raderwerk dor klok was iots onklaar geworden, waardoor het gewicht dat mot den hamer in verband staat aanhoudend bleef dalen tot 't eindelijk op den vloer neerkwam. Tot zoolang ook had de hamer niet opgehoudon op de klok te blijven benken eu hierdoor was deze dorps- verwarring ontstaan. Hot raadsel opgelost zijnde ging ieder zijns weegs, de meenten ontevreduu eu morrende, dat zo zoo noodoloos uit hunne zooto sluimering waren gostoord. (N. B. C.) Iwee groote maatregelen worden voorbereid: eene betere wijze van hefFing der inkomende rechten der goederen, naar de waarde belast en de herziening van de regeling der personeele be lasting. Ons Ministerie wil de grenzen des lands voor het handelsverkeer met den vreemde niet met een muur omringen. Het wenscht m. a. w. het beginsel van den vrijen handel te handhaven, in weerwil dat sommige takken van volksnijverheid niet opgewassen ziju tegen de beschermde indus trie van het buitenland. Men meldt dat zich eene commissie gevormd heeft, om een eenvoudig gedenkteeken te plaat sen op het graf van wijlen den hoogleeraar P. Harting. Op het adres van S. Maisonpierre en 2747 an dere personen te 's Hage, houdende verzoek dat de raad de kermis zal handhaven en incidenteel de kermis voor dit jaar weder op minstens acht dagen zal vaststellen, hebben Burg. en Weth. een afwijzend praeadvies uitgebracht. Het provinciaal kerkelijk bestuur houdt zich thans bezig met het onderzoek in zake de geschorste kelkeraadsleden. Zoo lang dit eigenaardig rechts- gtding duurt bestaat voor de geschorsten nog ge legenheid zieh te onderwerpen. Het plan der 321e Aederlandsche Staatsloterij de eerste gehouden overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesleld. Deze loterij bestaat uit 21.000 loten en 10.500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van 't geheel aan tal loten wordt voor alle klassen, de tweede hellt van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, in de vijfde klasse 4100 prij zen, en twee premiën en 10.500 nieten. De col lecte wordt geopend den 3n Maart 1886. De trek king der le klasse heeft plaats op 29, 30, 81 Maart en 1 April en de trekking der vier vol gende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Za terdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. t Door de Directie van de Holl. IJzeren Spoorwegmij. zal voor rekening van den Staat worden aanbesteed het maken eener beschoeiing langs het noorderlandhoofd van de brug over het Noordzeekanaal te Velsen. Door de permanente Commissie uit de Am- sterdamsche Reederijen is eeu adres aan den Min. van Wat., Hand. en Nijv. gericht om bij de 2e Ka mer een plan in te dienen en geld aan te vragen voor het maken van eene nieuwe sluis telJmui- den, van voldoende capaciteit om, bij eiken stand van het zeewater, groote schepen te schutten. De visschers op Tessel, die zich bezig houden met liet inzamelen van alikruiken op de zandbanken, bij laag water, kwamen tijdens de jongste koude dagen tot de ontdekking dat nagenoeg alle ali kruiken verdwenen waren. Men groef eens in den grond en nu zag men dat deze schelpdieren zich bij duizenden onder het slib van de banken hadden weten te verbergen. Vermoedelijk had de koude daartoe ook al aanleiding gegeven. 'Ie Opijnen zijn de aardappelboeren in het al gemeen en een van hen in het bijzonder gefopt door een zich als koopman van dit product op geworpen hebbend persoon, die zich, voor het tot afleveren kwam, uit de voeten maakte, na een 3daags vrij logies bij een hunner. stalte waar te nemendoch als vergoeding daarvoor klonk van tijd tot tijd hare schoonc stern, en hij gaf zich aan den klank daarvan over, zooals men luistert naar een oud sprookje, uit de dagen zijner prille jeugd. Had hij die stem reeds meer gehoord of vergiste hij zich? Er viel hem een pak van het hart, tien de oude kamerdienaar eindelijk binnentrad en de groote lamp op de tafel plaatste. Thans zag hij de schuone, heer lijke jonkvrouwengestalte. Hij had zich niet vergist. Dragomira droeg een eenvoudig maar kostbaar zwart fluweelen gewaad, dat aan den hals en om de armen met witte kant was afgezet. Het geurige, goudblonde haar droeg zij van voor gescheiden terwijl het aan haar achterhoofd in een dikken wrong was opgebon den. De edele eenvoud en de voorname soberheid van <iit toilet, deden het indrukwekkende gelaat en den klassieken kop van dit buitengewone meisje nog te meer uitkomen. Zij sprak met Anitta en keerde de hecren half den rug toe. Slechts eene enkele maal wendde zij haar gelaat langzaam in de richting van graaf Soltyk cn liet hare groote blauwe oogen eene sdonde vragend op hem rusten. (Wordt vervolgd.) Het bericht, door ons en ook door andere bladen medege deeld. over de reden, waarom uit de nalatenschap van den heer A. Hoek ook het portret van Z. M. den Koning met eigenhan dig bijschrift, benevens de familie-portretten publiek zijn ver kocht, wordt door sommige bladen, o. a. de „Arnh. Courant onjuist genoemd en de zaak anders voorgesteld. De bron laat zich gemakkelijk gissen. Men geeft echter daar, zooals gewoon- jk, geen heele, maar halve en dan nog scheve waarheid. Op grond daarvan werd ons verzocht om de officiëele waarheid mee te deelcn, zooals die uit de ons ter inzage verstrekte stukken blijkt Na het overlijden van den heer A. Hoek werd door de exe cuteurs, den heer C. J. Knoote, gepensioneerd hoofdofficier van het Indische leger, en notaris Stoop te 's Hage door bemiddeling van den gemachtigde van Mr. J. Hoek te Apeldoorn, notaris V an den Broek te 's Hage, voorgesteld het geschenk van Z. M. den Koning en de familieportretten uit den boedel te nemen voor den verkoop. Het antwoord van mr. J. Hoek daarop luidde dat hij niets uit den boedel van zijn overleden vader verlangde, behalve het portret van zijn broeder, den overleden professor Hoek, teneinde dat bij de meerderjarigheid te geven aan diens zoontje Marias Hoek, thans 13 jaren oud. Executeuren meende dat dit verzoek niet kon worden toege staan aangezien de zoon en zijn moeder in de eerste plaats aan- spraak hadden op dit portret. Bij de sints jaren bestaande on- aangename familieverhouding werd het verlangen van mr. J. Hoek ongerijmd geacht; de moeder kon het niet wenschelijk achten dat het portret aan den vader van haar kind werd af gestaan om het tien jaren later als geschenk terug te ontvangen. Na deze weigering werd door executeuren van den notaris Van den Broek schriftelijk de last ontvangen »d a t nu alles, wat de heer Hoek heeft nagelaten en tot den inboedel' behoort, dus ook dat p o r t r e t, p u b 1 i e k moetwor- den verkocht." Ziedaar de o f f i c i e 1 e w a a r h e i d het publiek kan nu zelf oordeelen, wie de oorzaak is van hetgeen zooveel ergernis heeft verwekt. De familie-portretten van Hoek, besevens het geschenk van Z. M. den Koning, zijn door den heer Knoote aangekocht voor zijn stiefzoon Marius Hoek. De andere familie-portretten zijn aangekocht voor mevr. Bulkley, de oorspronkelijke geefster Daaronder bevindt zich ook het portret van haar dochter Mary en van haar kleinkinderen. (Vad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2