,/Hótel Central," Te koop mor f35. een flinke ULSTER, M. J. Rooij akkers, DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. II1. II van Beuni J. S. JISKOOT, Praktizijn te Veen A SINT D. BOER, Hedikhuijsen. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. 320ste Staatsloterij. RECHTSZAKEN. kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIËNi" UTRECHT. L^ïE^ïKiEra-iuraiiAPPij, Yoor Heusden en Omstreken wordt een solied AGENT gevraagd. Zuid-Afrikaansch 1! mm z alt-bommel. voor het kanton HEUSDEN, der Algemeens Onderlinge Yerzekeringmaatschappij bij Besmettelijke Ziekten „De Philantroop,n geves tigd te Bolsward. Zitdag te Heusden iederen Zaturdag van 11 tot 1 uur, ten huize van de Weduwe N. Dekker, aan de Haven. Prijzen van HSLCXE11- FIE, bij D. J. Du Croo Zoon, te Gorinchem. Boompjes 53, Rotterdam. Verzending van VischFruit en Boter gewoïpen. Men vonci bij hem een ledigen geld zak. Te Zijpe is afgebrand het huis van G. Smit, waarin een winkelzaak en boerderij werden uitgeoefend. Slechts het vee en een paar bedden heeft men kunnen redden. De oorzaak is onbe kend. Alles was verzekerd, doch niet hoog. Te Uskwerd is een bejaarde vrouw door het ijs gevallen en verdronken. K. A. MANSSEN en 8. P. TEN HOLT. Corn. Schouten. Connectiën in alle landen. Bescbrijvinge der Stad en Lande van Heusden, met de verdere zaaken daartoe behoorende, in 't Licht gebragt door D. Theodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in drnk is uitgegeven ou omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Van Hedikhuysen jegenwoordig geuaamt Heikese of Heckese, is gelegen omtrent drie quartier uur gaans boven Heusden, beneden en op den Dyk ten deele aldaer aan een inham van de Mase geuaamt jegenwoordig de Doode Maze. Robbert de III van die Naam Heere van Heus den werd gezegt omtrent hot jaar 972 gostigt te hebben, de Dorpen Vlijmen, Herpt en Hedikhuysen. Eenige zyn van meeninge dat de naam van He- dikhnyzen eygentlyk is Hey-dyk-huysen, komende dat woord van Hey-dyk en hnyseu, even als offt dor weleer een heyde geweest hadde en den Dyk aldaer genaamt Heydeyk en vau woege de woninge en hnyzen, het Dorp Hey-dyk-huysen. Int land van Hensden is wel oen Dyk genaamt Heydyk, komt van Baardwyk, Drunon, tegen over Nieuwe Kuyk en Onsenoord nar Vlymen gelyk int Cap. zal aangewesen worden. Maar dat den Dyk al daer van het voorn Dorp den heydyk zoude ge naamt zyn geweest is niet waarschynlyk. Mijn gissinge is, dat wel eertyds als de Hun nen, Denen, Noormannen en andere Vreemde Na tiën in 't land gekoomen waren zekere Heydnk, zynde van Hunnen, alhier ter plaatse als zynde bekwaam ten aansien van het water en de Landou wen, zig ter neder geslaege en do plaatse aldaer eerst met hnysen beset zoude hebben, en dat daar van de plaats den naam zoude gekregen hebben, van Heydukhuysen en door veranderinge van pro- nunciatie Hedikhuysen. Dit voorn Dorp grenst aan Vlymen eu ook aan Herpt tot an de Oude Maze, on an de ander zyde nar Bern zynde geweest een Abdye eertyds ge naamt Bernhuyse oft Bernsche, gelyk Hedikhuy- en of Heekese, waarvan het eertyds een gehugt plag te wesen. Dit dorp heeft heedendaags droi gehugten oft aithoeken, 1. Het Veningerland, van waer men gaat t.e veldewaerts nar Bokhoven, Crevecoeur en Engelen, en alwaer don hoogen maasdyk zig kromt na Vlymen. 2. De Haarsteeg welvorstaando de huyse staande an de eene zijde met de straa', alwaar ook een kapelle staat. 3. Lnttelherpt strekkende zig na de oude Maze. Een zekere Vrank van der Hnysen en Heere van Hensden plag eertijds de bijnaam en fytel te voeren van Hedikhuysen en was de eerste daer van Wil lem van Hedikhuysen omtrent 't jaar 1210, zoone van Robertas die V van die naame en 15e Heere van Hensden, gelyk in 't 4e Cap. verklaert is. De kerk by de tronblen gen verbrand zynde is voor een gedeelte wederom opgetimmert om daarin de Godsdienst te oeffenen. Omtrent het jaar 1627 heeft de koster aldaar op het kerk- hoft gravende gevonden een Doodkist van massyff blanwe steen en met rande t'eenemael vorciert be neffens het gebeente van een meuseh, dog meest, vergaan zynde, het schynt als of daer ter eerste justantie een dekrol op geleegen hadde, en dat dio door lankheyd van tyde vergaan was. Het zoude kunnen weesen dat het waare geweest een Doodkiste van de voorn. Willem Ridder en heer van Hedikhuysen, off van een van zyne na- comelingen, off ook van zekere Jonkers genaamt Diest dewelke in dat voorn. Dorp gewoont en om trent het Veringereynd een aadelyk buys gehad hebben, gelyk in hot volgende Cap. zal aangewezen wordenhier is ook op de weg als men van Hens den komt, een verheven plaats omtrent een ver- ouden Nooteboom genaamt Boukens, oft eygentlyk Boudewyns kerkhoff, omdat daar op zekere nagt eens een groot gedeelte Gelderschen van die van Heusden verslaagen zijn, met hare Leydsman heer Bondewyn, en aldaar begraaven gelyk in het 19e Cap. met eenige omstandigheden zal verhaalt worden. De Dorpen Engelen, Vlijmen en Hedikhuysen zyn bnyten Dyks met en van malkanderen gelant en schouwen daarom alle dese Drie Dorpen den Zomerdyk te zaamen. Wat aangaat de binnelandsche schouwe van wa tering©, weegen en steegen, die word bijde schouwt en het geregte gedreeven, dog alzoo dat die van Vlymen in de binnenlandsche Schouwe van En gelen, met een van haar gerigto koomen, en die van Hedikhuysen met twee Heemraden in de binnon- schouwe toe Vlijmen, en schouwen die t'zaamen tot omtrent de Wiel en van daer die van Hedik huysen met die van Herpt tot de Oude Mase toe. f Dassen. Geboren: Adriaan Johannes, z. van J. v. d. Pluijm en W. SchippersGerardns, z. van A. van Dijk en L. Kivits. Overleden: O. van Krimpen, echtg. van M. Broekhuizen, 52 j.O. v. d. Pluijm, wed. van A. Staal, 81 j.J. Meijers, echtg. van M. Bossers, 69 j.H. Buijs, jm., 69 j.K. J. van Tussenbroek, echtg. van J. v. d. Beek, 72 j. E. M. van den Broek, jd., 18 j. HET SPITTEN EN MESTEN. Nu langzamerhand de tijd voor de werkzaamhe den in den tuin weer aanbreekt, is het niet on dienstig hier enkele wenken te geven. Het eerste en belangrijkste werk zal wel mesten en spitten zijn. Is zulks niet gedaan zooals het hoort, bereid u dan maar voor op een schralen oogst. Bij het spitten moet de spa bijna loodrecht den grond in gaan. De kluiten mogen niet stak geslagen worden. De akker moet door het spitten eene ronde opper vlakte krijgen, afhellende naar do kanten der grep pels. Het overtollige water kan dan beter wegzakken. Wat. het mesten betreft, geve men op 't volgende acht: De mest mag niet weken te voren op den akker gebracht worden. Door zulks wel te doen, kunnen do kleine hoopen te veel uitwasemen en verliezen daardoor vele beste gassen. (Want waar om zouden tegenwoordig de mestvaalten al moer en moer overdekt worden, als het niet was om het nitwasemen, het vervliegen tegen te gaan?) Het boste is den grond, dien men wil omspitten, met mest te bestrooien en doze on middel ijk onder ta spitten. De geheele tuin behoeft niet even zwaar gemest to worden. Aardappelland eischt eene ma tige bemesting, vooral met 't oog op den smaak. De plaats waar groenten, zooals sla, peen, kroten enz. moeten komen, moet zwaardor bemest worden. Waar 's winters do staken gelegen hebben, behoeft geen mest aangebracht te worden. Land, waar boonen gestaan hebben, is door do afgevallen blaren al vrij vettig. De koolsoorten eischen een zwaren, vetten grond. Daarom wordt de plaats, waar deze moeten komen, dikwijls 2 of 3 maal gespit en eerst bij de laatste maal eene goede dosis mest onder den grond gebracht. Somwjjlen wordt niet hot geheele bed, waar de kool moet komen, bemest, maar alleen die plekken, waar de planten ingestoken worden, zoo dat zij rondom in de mest staan. Boomen, heesters en struiken eischen de bemesting een eind van den stam af en wel zoo ver gaande, als de takken zich uitstrekken, want ook zoo ver gaan de wortels. Daar men door 't spitten in de nabijheid der boo men licht de wortels of de wortelvezels beschadigd, is 't aan te bevelen den grond licht om te schoffelon en zoo de mest er onder te brengen. De spa dient dan natuurlijk zoo horizontaal mogelijk gehouden te worden. Frambozen willen nog al tieren op var- kensmost. Paardenmest alleen is te kond, kippen mest daarentegen te heet. De beste mest voor een tuin is koemest, of anders compost, d. i. mest, sa mengesteld uit verschillende bestanddeelen. Het bljjkt dat turfstrooisel in hoenderhokken al zeer goed voldoet, ja zelfs nog meer dan in paar denstallen. Het turfstrooisel houdt warm en heeft eene desinfecteerende werking, hetgeen voor hoen ders vrij wat meer dan voor paarden beteekent, omdat pluimgedierte doorgaans veel van ongedierte te lijden heeft. Ook wentelen de hoenders zich lie ver in turfstrooisel dan in zand. De hoendermest, verbonden met turfstrooisel, geeft eene most van groote waarde, daar de hitte, die eerstgenoemde van zich geeft, getempei'd wordt door het »sti*ooi- selhetwelk van nature kond is en veel humus- zuur bevat, terwijl in kippenmest bijzonder veel kali aanwezig is, waardoor een mest verkregen wordt van veel hooger waarde dan turfstrooisel met mest uit veestallen. In hoenderparken is turf strooisel dan ook als strooiïng van het grootste belang. «0SS1NMMI Prijzen van 100 en daarboven. 5e klasse. Trekking van 26 Jan. Prijs van 2000 no. 5867 1000: nos. 12607, 12643 en 17100; ƒ400: nos. 12695, 12859, 13075, 14071, 15190, 16949 en 17713; ƒ200: nos. 7358 en 8861 ƒ100: nos. 2181, 600Ó, 7883, 13737 en 14548. 5e Klasse. Trekking van 27 Jan. Prijs van 1000: uo. 20760; ƒ400: nos. 9949, 2002Ó en 20164; ƒ200: nos. 3053, 11931,16389, 19054 en 20031; ƒ100: nos. 829, 3246,4968, 8571, 11134, 11257. 13260, 13560, 16356, 16820, 17271, 17808 en 20858. 5e klasse. Trekking van 28 Jan. Prijs van ƒ10,000: no. 1307; 1000 nns. 11914, 12559, 12851, 15432, 18823 en 18986; ƒ400: nos, 15458 en 16115; ƒ200: nos. 4291 en 8306; ƒ100: nos. 3467, 4830, 4872, 10624, 10922, 13784, 14305, 14487, 14557,15207,16813, 17240, 18780 en 19528. De arrondisseraents-rechtbank te 's Hage heeft toegewezen den eisch van mr. Hoek te Ap"ldoorn, tegen mr. A, F. de Bas te 's Hage, tot afgifte van een trommel met effecten. Mr. De Bas beweerde, als toeziende voogd der kinderen van mr. H., het recht te hebben dien trommel onder zich te houden, maar de rechtbank vereenigde zich mot de beschouwingen van den eischer, dat de bewaarnemer op de eerste aanvraag de in bewaring genomen zaak heeft terug te ge ven cn veroordeelde mr. De Bas tot afgifte, tot vergoeding van schade en in de kosten. Nf.derl. Herv. Gemeente. Alle rechtzinnige, mot-geschorste predikanten te Amsterdam, hebben geweigerd om langer als be gunstigers van de Vrije Universiteitaldaar te worden beschouwd. Chr. Geref. Gemeente. Bij de Christ. Geref. kerk in Nederland zijn, volgens het thans verschenen verslag over 1885, van de 379 gemeenten 80 vacant; er zijn 203 ge vestigde predikanten en 14 emeritus-predikanten. Het grootste aantal loden heeft Amsterdam met 4720, Rotterdam 4495, Hoogeveen 2300, Leiden 1900, Urk 1739, Kampen 1700 en den Haag 1600 leden. Het aantal Chr. Ger. scholen bedraagt 78. Aan de theologische school te Kampen zijn 74 stu denten geplaatst, waarvan 13 in het laatste studiejaar. Een jacht-avontuur uit Heeze, volgens de Meije- roische Ct.»Een vos«, lispelde hij tnsschen de tanden, terwijl hij den haan van zijn geweer over haalde en zich in postuur zotte. >Een vos«, her haalde bij een behendig schattor dezer gemeente met kloppend hart. Reintje is zich van geen gevaar bewust; onbezonnen loopt hij den dreigenden vnnrmond tegemoet. Nog een oogenblik. paf! het schot valt, en Reintje, die nog in eenige stuip- trokkingen tegen den dood ligt te worstelen, wordt in triomf op de schouderen geladen van den goed geoefendon schutter, en dan naar 't dorp gebracht, om in 't openbaar gewogen te worden. Reeds lag de vos in de waag, toen een omstander, die wel eens meer een vo3 gezien had, bij hoog en bij laag ver klaarde dat de jager een hond geschoten had. En waarlijk, 't was een schaapshond, die van don weg geraakt was. Ook een abonné. In een achterhoek van ons laud vraagt iemand in een afgelegen boerenwoning naar don weg. Hij vindt op tafel oen nummer van »Het Nieuws van den dag.« Welzoo, mijn vriend, heb je hier ook al »het Nieuws Ja zeker, zegt de boer, dat ding i3 zoo goed koop en zoo gemakkelijk, maar ik lees het nooit. Je leest het nooit? Neon, ik kan niet eens lezon Maar heerschap, je bent ook niet slim. Voor die ƒ2,50 in de drie maanden moet die bode immers iederen dag bij me komen, en heeft mijn vronw koffie, balletjes of wat anders noodig dan brengt de bode dat met een mee en is het heel erg kond dan krijgt hij ook een kommetje warme koffie. Vat je hem non Men moet maar ongelukkig zijn Een slagers jongen te Amsterdam, die deze week door zijn patroon naar het spoor werd gezonden om een kalf te halen, werd bij die gelegenheid al bijzon der door het noodlot vervolgd. Hij had een hand kar genomen, die niet van bladen voorzien was en tevens vergeten er hooi of stroo in te leggen. Het duurde dau ook niet lang of een politie-agent be keurde hem: 1. omdat er geen bladen aan de kar waren, 2. omdat er geen hooi of stroo in was. Een eindje verder wordt hij aangesproken door een po litie-agent, die durft twijfelen of hij wel den be paalden leeftijd heeft bereikt; het jonge mensch wordt brutaal en loopt nog eens twee bekeuringen op: 3. omdat hij beneden den door de wet bepaal den leeftijd was, 4. omdat hij brutaal was togen de politie. Maar nog liet het noodlot hem niet los, want een paar honderd pas verder werd hij voor de 5e maal bekeurd, omdat hij op de kleine steen tjes reed. Hij was toen reeds dicht bij hot huis van zijn patroon, maar nog vóór dat hij er was, werd hij voor de 6e maal bekeurd, omdat hij de straat in een verkeerde richting was ingereden. Zeker een onvergetelijke dag voor den toekom- stigen slager. Te Nijeveen (Drente) woont een boertje, dat naar men zegt, nn en dan voor dokter speelt. Hij is niet van de nieuwe richting, althans in zijn kleeding niet, daarin komt hij zoo wat 100 jaar achter de mode aan. In enkele opzichten schijnt hij echter met zijn tijd meö te gaan, want hij ge neest verstuikingen, enz., ook door wrijven en knijpen. Al knijpende prevelt hij dan het a b c., van achteraan, terwijl hij al wrijvende telkens kleiner cirkels om de zieke plek trekt. Volgens hem zouden de menschen veel gezonder zijn, als ze wat meer boerenkool atenwant daarin, beweert hij, zit veel ijzerkraeht, en ieder weet hoe sterk ijzer is. Dat in aardappels geen eiwit zit, lijkt hem zeer natuurlijk. »Hoe zal toch,« zoo vraagt hij, »'t witte van een kiepe ei in'n eorappel komenEvenwel zijn aardappels toch zeer voed zaam en gezond. Er is dus voor de lijdende mensch- heid niets beter dan aardappels en boerenkool. Eene dagen geleden werd medegedeeld dat Axel Paulson over glazen schaatsen had gedacht. De heer Frans Jonkers te Breda heeft de mededeeling in 't oor geknoopt en, zij het dan ook met. gebrek kige hulpmiddelen, een paar glazen schaatsen sa mengesteld, die in tegenwoordigheid van getuigen proefondervindelijk hebben bewezen dat het denk beeld van Paulsen alleszins uitvoerbaar is, zoodat de glas-industrie misschien weldra een belangrijke afneming door het ijsvermaak zal vinden. Is de »N. Rr. Ct.« goed ingelicht, dan heeft de heer Jonkers enkele typen van onderstellen naar een 'glasfabriek gezonden, waar zij, op aanwijzing van den ontwerper, zullen worden gegoten. Naar aanleiding der mededeeling omtrent den gelijmden thee-emmer, waarvoor een zeer hooge som in i-ekening word gebracht, wordt aan het »Rotterd. Nsbl.« het volgende gemeld: Eenige jaren geloden liet ik op den zolder van het door mij bewoonde huis, in een z.g. verloren hoek een kastje timmeren (8 plankjes van D/g meter hoogte met eene deur; oppervl. der kast 1 vk. meter). Toen het gebouw gereed was, ontdekte ik dat de werkman (een halfwas), na vier en een halven dag werkous, nog had vergeten van een twaalftal spij kers de uitstekende punten om te slaan. Vermeonende dat dit niet was zooals het behoorde en ook om te voorkomen dat mijne hnisgeuooten en ik ons aan die punten bezeerden, verzocht ik den patroon-tim merman dit nog te laten verbeteren. Op de rekening, groot 35 (voor de 8 plankjes en een glad geschaafd deurtje, alles iy2 meter hoog, twee zijden der bast werden gevormd door bovenbedoelden verloren hoek) vond ik nog »drie uur« werkloon a 20 cent»voor het kromslaan der twaalf spijkerpunten.Het kunst werk heeft mij das alles en alles ƒ35.60 gekost.« Wie zich een denkbeeld wil vormen van den ko lossalen omvang der zaken van don overleden Ame- rikaanschen spoorwogkoning Vanderbilt, wete, dat op zijn kantoor drie personen van den morgen tot don avond bezig werden gehouden alléén met.... het opplakken van postzegels op de te zenden brieven 1 De handschoen met zijne knoopjes, die er juist altijd afspringen als men haast heeft, krijgt een gevaarlijken mededinger. Een Amerikaan is name lijk op het denkbeeld gekomen, om handschoenen mot veters en vetergaafjos te vervaardigen, die bij de dames voorzeker een gretig onthaal zullen vin den. De kruiseling geregen veter, die slecht3 aange trokken en met een luchtig strikje vastgehecht behoeft te worden, staat losser en bevalliger en is vrij wat gemakkelijker in de behandeling dan de knoopjes. f DUSSEN, 28 Jan. Op de heden alhier gehou den botermarkt worden aangevoerd 224 kilo boter. Zij gold van ƒ0.97 tot 1.11. f WAALWIJK, 29 Jan. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van vee weinig, handel levendig; aangevoerd werden 1719 KG. boter, die 1.06 a 1.17 per kilogram gold. f DORDRECHT, 29 Jan. Hooiboter 0.87 a 0.73. Tonnen 13.a Weiboter 0.67 a 0.60. Kunstboter 0.40 a 0.34. Eieren 5.00 a 400. per 100. uitmuntend geschikt, voor Heeron die veel rijden. Adres: P. I)E WOLFF, Tailleur, Sleepersvest No. 2, bij de Nieuwehaven, Rotterdam, magaajg»»» Aan hetzelfde adres TE KOOP, een gewone ongebruikte Winterjas, geheel met Bont gevoerd. LEVERTICoffij a 42 Ct. bij 2ys Kilo a 40 Ct; Thee van af 80 Ct. en hoogerSuiker in soorten Tabak in alle prijzen Sigaren van af ƒ9 per mille en hoogerSuikerwerken in ruime sorteeringEn- gelsche Pepermunt gesorteerd 3 per Kistje Petro leum aan Marktprijs Zout, fijn en grof f 3,05 per 25 KiloZeep aan MarktprijsStijfsel, Aardappel meel en Sago Rijst in soorten Gepelde Garst van af 9 Ct. en hoogerBoter-Janhagel a 65 Ct. Klein goed a 60 Ct. en St. Nicolaas 60 Ct. per */2 Kilo Chocolade in soortenEau de Cologne en Parfume- riën Genever a 72 Ct. Brandewijn a 82 Ct. Cog nac d f 1.40 en Bitter in alle soorten in fieschjes. De vier laatste artikelen ook gecombineerd bij 2 Liter verkrijgbaar. LIKEUREN IN ALLE SOORTEN. Alles franco aan huis, zoo binnen als buiten de Stad. Goedgekeurd door Z. Af. den Koning. Commissarissen de Hoeren Dr. J. W. Scliubart, Mr. H. Waüer en Mr. D J. M. van Eeden, te Utrecht i VY Miuiielbur j, ie 's Gravenhage, Jbr. J. E. van Heemskerck van Beest te Dalfsen. Directeuren: L)e Maatschappij sluit verzekeringen bij overiijdèn en Lij ie ven, tijdelijke verze keringen. verzekeringen op twee levens, ui tze{verzekeringen, enz. Bij den ondorgeteokende zijn allo merken der Wijoen en Cognac der Hecrcn Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proefkistjes van 12 halve fieschjes diverse mer ken a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Heusden en Omstreken. ■'■■t-'U t a:vUa-,Ï MENADO, extra fijn en genrig 50 PAREL, idem idem 50 PREANGER, lekker, zwaar 42y2 JAVA, le soort, zeer goed 40 2e goed 37y2 W 36 vrij goed 35 mm Bij 21/2 KG. 5, bij 50 KG. 10 ct. per KG. lager. Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor Tl CO

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3