Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. dat men met één licht kan volstaan, waar men er anders drie of vier noodig zou heb ben, dat het licht zeer helder is, geen warmte geeft en geen petroleumlucht of zwavellucht heeft, dan is het zeker niet te veel. Sommige particulieren hebben lampen in elk deel van hunne woning, de meeste inwoners, die het maar eenigszins kunnen bij brengen hebben electrisch licht. Het vraag stuk, dat reeds verscheidene jaren de be sturen der groote steden en maatschappijen bezig houdt is in dat kleine plaatsje La Roche eenvoudig opgelost en wel opge lost zonder dat de wereld er over sprak, want toen het bekend werd, was het reeds een voldongen feit. En het goede voorbeeld heeft onmiddelijk navolging gevonden. Se dert eenige weinige maanden is in de Ita- liaansche stadjes Aosta en Vazallo ook de genoemde verlichting ingevoerd en evenzoo met het beste succes. Het is natuurlijk hier de plaats niet de inrichting van de machines en de gloeilam pen te bespreken. Wij releveeren het feit slechts om er op te wijzen, wat energie en ondernemingskracht kunnen doen. Ook in ons land sukkelt men in zeer veel kleine plaatsjes met het licht. Zoo goed als daar, zou ook hier de proef te nemen zijn. Het electrisch licht is zonder twijfel het licht der toekomst, de voordeelen die het geeft, èn uit het oogpunt van gemak, (de druk king op eene knop ontsteekt het licht) en uit dat van gevaarloosheid, èn uit dat der hygiène en bij goeden aanleg, ook uit een financieel oogpunt, zijn in het oog loopend. woorden. Dragomira keek nieuwsgierig rond. Alles wat zij zag scheen hare opgeruimdheid te verhoogen de schitterende winkels, de net gekleede wandelaars, de half dronken boeren en de joodsche kramers, die in zwarte kaftans gestoken, al lovend en biedend als kraaien door de sneeuw rondtrippelden. Toen zij eindelijk buiten de stad gekomen waren, hief Dragomira trotsch het hoofd op en wees met eene zekere woeste vreugde naar het. onafzienbare sneeuwveld, dat zich op eenmaal in den verblindenden glans van millioenen kleine kristallen voor hunne oogen uitstrekte. Zij zetten hunne paarden in den draf, en voort ging het, vliegensvlug, door dorpen en bosch- ages, langs den zoom van het dichte donkere woud en de oevers van den stroom, die zich gelijk eene reus achtige diamanten slang tusschen verschrompelde wilgen, eenzame hunnebedden en bouwvallige molens doorkronkelde. In het verre verschiet kwam een dikke grijze nevel op en fladderden witte mistgolven, die de zon als met een' sluier van fonkelend goudweefsel overtrokken. Zwermen kraaien trokken bijna onhoorbaar door de lucht voort of lieten zich neder op de ontbladerde boomen, vanwaar zij met roofgierige oogen naar aas rondzagen. Achter de doorschijnende wolkgevaarten gloeide de zon als eene roode schijf; zij geleek de opkomende volle maan. Slechts eenmaal reed hun een voertuig voorbij. Het was eene ellendige slede, met drie magere paarden bespannen en door een' half volwassen knaap bestuurd. Maar de oude boerin, die op het stroo lag uitgestrekt, zag er met haar gebruind gelaat en haar schaapspels als eene voorname Romeinsche matrone uit. Het is toch opmerkelijk hoeveel trots en fierheid er in onze Russische vrouwen steekt,# sprak Zesin. Zeg liever hoe groot hunne zielskracht is,ant woordde Dragomira. »De Russische vrouw gelijkt op het eerste gezicht eene odaliske en is in den grond der zaak harer afkomst getrouw, nog eene Scylhische amazone, die geen vrees kent, geen vermoeidheid en indien bet noodig is ook geen erbarming. In Myschkow aangekomen, lieten zij de paarden weder stapvoets gaan. Ik blijf hier tot van avond,sprak Dragomira, wilt gij in de herberg op mij wachten tot ik terug kom Zooals gij verlangt.# Zij naderden het voormalige riddergoed van Samaky. Plotseling hield Dragomira haar paard in. »Keer nu terug,* fluisterde zij, »laat mij alleen.» Zesin zag op het erf een man staan, die in een lang, donker gewaad gehuld was en een' rabbi geleek. Hij herkende hem, het was dezelfde, die reeds een maal, in den tuin vau Dragomira's ouderlijk huis namelijk, zulk een zonderlingen, ja onaangenamen indruk op hem gemaakt had. Wie is die man, die u daar schijnt op te wach ten?» vraagde hij. Zonder op die vraag te letten, antwoordde Drago mira »Tot straks in de herberg! Adieu!» Terwijl Zesin naar de dorpsherberg reed, steeg Dragomira van haar paard. Een oude man in boe- renkleeding nam haar paard in ontvangst. Zij trad het erf op en naderde Aposlol. Gij hebt mij ontboden,» sprak zij, »hier beriik.» »Ik heb u hier laten komen, om verslag te ont vangen van uwe werkzaamheid in Kiew.» gaf Apostol ten antwoord, «wij zullen binnen 'gaan, kom.H'j ging voor, zij volgde stil en ootmoedig. llet was een ruim en gezellig vertrek, waarin zich de beide personen thans bevonden. De meubelen stonden nog alle op dezelfde plaats als ten tijde dat de vroegere eigenares nog leefde. Eene lamp met roode kap, die op eene tafel tusschen de beide ven sters stond, verlichtte alleen de naastbijzijnde voor werpen sterk en helder, maar in de overige deelen van het vertrek heerschte eene spookachtige scheme ring. Apostol had zich in een' leunstoel neergezet, die in de nabijheid van den grooten Hollandschen vuur haard stond. Zijn schoon, licht getint gelaat, stak tegen de donkere muurtapijten en het zwarte pelswerk van zijn gewaad sterk af. Zijne voeten rustten opjecne beeren- huid en aan zijne hand fonkelde een ring, waarin een roode steen gezet was, die een bloeddroppel geleek. Dragomira ging voor hem staan en deed verslag. Kalm en waardig, maar met de grootste opmerkzaam heid, hoorde hij haar aan en knikte bijwijlen goed keurend. Ik heb geen sneller succes verwacht sprak hij, toen zij voleindigd had, »wij moeten alleen juist nu zeer voorzichtig zijn. Hebt gij mij nog iets aangaande u zelve te berichten?» Gij raadt mijne gedachten,» gaf zij ten antwoord, niets kan uw' blik ontgaan. Gij ziet zelfs, wat op den bodem van het menschelijk hart verborgen ligt.» Gij wilt dus een geheim verslag over u zelf geven Dragomira antwoordde niet, maar zonk op hare knieën neder en begon zacht te weenen. (Wordt vervolgd.) t MEEUWEN. Loop der bevolking over 1885. Bevolking op 31 December 1884, 398 m. en 338 vr., totaal 736 p.Vermeerdering door geboorte, 8 m. 14 vr. totaal 22 p.vestiging 9 m. 7 vr. totaal 16 p.; Vermindering door sterfte, 5 m. 8 vr. totaal 13 p. vertrek 7 m. 15 vr. totaal 22 p.; Bevolking op 31 Dec. 1885, 403 m. 336 vr. totaal 739 p. Getal huwelijken 5. t ZUILICHEM a/d WAAL. Eene vrouw uit een der omliggende dorpen, kwam deze week hare familie alhier bezoeken. Zij had een eind- weegs den weg per kar afgelegd en toen zij van dit voertuig wilde stappen, had zij het ongeluk te vallen, doordat het paard niet stilstond. Zij heeft zich ernstig aan haar been bezeerd. t De prijs van het hooi is thans f 12.50 per 500 K.G. De pers alhier werkt nog wel, maar er wordt op het oogenblik niet meer zoo veel hooi omgezet als eenigen tijd geleden. t HAARSTEEG, 30 Jan. Donderdag jl. gaf het handboogschuttersgezelschap „Oefeningen ver maak/' onder wier leden zich eenige rederijkers gevormd hebben, onder een talrijk opgekomen pu bliek eene tooneel voorstelling ten huize van de wed. P. Eekels. No. 1, „Jocrisse de Vondeling," evenals no. 2, „het spreekuur van den dokter," en no. 3, „de Burgemeesterspruik," werden vaardig uitgevoerd, ook no. 4, „de eerste en laatste muziekles" vol deed uitmuntend. In één woord de geheele uit voering getuigde van goede opvatting voor een nog pas beginnend gezelschap. Vooral komt een woord van lof toe aan den heer Brokx uit Waspik, aan wien wij voor een groot gedeelte het goed slagen dezer voorstelling verschuldigd zijn, en die door zijne komische voor drachten de lachspieren van eene talrijke menigte nieuwsgierigen wist op te wekken. Ook de harmonie „Cecilia" mag een woord van lof niet onthouden worden. De uitvoering van een goed gekozen programma vulde de pauze aan en droeg niet weinig bij tot het verkrijgen van een goed geheel. Dat het gezelschap „Oefening en vermaak" steeds op dien ingeslagen weg mag voortstreven is ons aller wensch, dan zijn wij ook verzekerd dat ons nog menig gezellige avond zal worden toegezegd. Ook den heer Brokx, die, alhoewel reeds laat in den avond een ieder vroolijk en voldaan huiswaarts deed keeren, wenschen wij een spoedig tot weerziens toe. BOMMELERWAARD. Er is dit jaar meer land gecontracteerd voor het verbouwen van sui kerbieten, dan dat verleden jaar het geval was, hetgeen voornamelijk wordt toegeschreven aan het voorschot, dat thans direct uitbetaald wordt. WASPIK. Benoemd tot secretaris dezer ge meente de heer J. Willemse, te Bergenopzoom, met 5 van de 7 stemmen. GAMEREN. Voor eene benoeming van Se cretaris werd door Burgemeester en Wethouders aan den raad eene aanbeveling ingediend, bestaande uit: J. de Ridder te Gameren en W. L. van Tricht te Doetichem. Benoemd werd in de raadsvergadering van 23 Januari, J. de Ridder. ECHTELD. Waren het tot heden alleen de beetwortel-suikerfabrieken van Gorinchem en Gel- dermalsen voor wier rekening men zich hier be zig hield, thans is er concurrentie gekomen, want in het aanstaande seizoen zal hier ook verbouwd worden voor de fabrieken van Breda en Ooster beek. De laatste fabriek geeft, als niet tot den „Bond" behoorende, /f91/g per 1000 K.G. Hoewel deze fabriek geen voorschot geeft zoo als diegenen, welke tot den „Bond" behooren, zullen hier toch betrekkelijk niet weinige bun ders voor rekening daarvan worden beteeld. ZWALUWE, 28 Jan. Sedert geruimen tijd is het nieuwe stationsgebouw alhier gereed, en is de spoorweglijn tot Baardwijk reeds in orde. Des niettegenstaande wordt de lijn nog niet in exploi tatie gebracht. Algemeen wordt gehoopt en ge- wenscht, dat het station Geertruidenberg spoedig afgewerkt zal zijn, daar dan kans zou bestaan, dat er dagelijks reeds een paar treinen zouden loopen. Niet alleen wij, Hooge-Zwaluwnaars, ver langen naar de opening dezer spoorlijn, maar vooral de Langstraat, die er, met het oog op de» handel, groot voordeel bij zou hebben. NIEUWKUIK. Bij het geven van een concert, waarvan de opbrengst den armen onzer gemeente ten goede komt, handhaafde onze harmonie „de Eendracht" van Onsenoort en Nieuwkuik haren ouden roem. De muziekstukken werden flink uit gevoerd; ook al het overige, wat het goedgeko zen programma aanbood, viel in den smaak van» het zeer talrijke publiek; de ruime zalen van de» heer L. v. d. Broek waren letterlijk eivol, zoodat het bedrag der entrée's vrij aanzienlijk is. "Eens woord van bijzonderen lof komt toe aan de Gebrs- v. d. Broek, die zich door zang en spel aller gunstigst hebben onderscheidende groote kunst om de natuur weer te geven, is hun ia hooge mate eigen. „De eerste en laatste musdek- les" werd ook door hen onverbeterlijk goed ver tolkt. Wij feliciteeren de harmonie van Onsenoort en Nieuwkuik met haar succes. t DALEM. Reeds in den vroegen morgen va» Vrijdag, 29 Jan., verspreidde zich eene treurmare door deze gemeente, die ieder met ontzetting en» spijt vervulde. In den afgeloopen nacht was nl. plotseling overleden de heer C. A. v. Everdingen, Burge meester dezer gemeente. De parlementaire crisis ;n Daitscbland is weer een kenmerkend verschijnsel in de Dnitsche poli tiek. Deze politiek is eene van geweld en onder drukking, niets ontziende om haar doel te bereiken. Men weet dat de Pruisische Regeering op de ongehoordste en schandelijkste wijze alle families van Poolsche afkomst uit Pruisen laat zetten. Pruisen dat zelf een stuk van Polen heeft inge slikt op de meest onrechtvaardige wijze, jaagt thans zijne onderdanen over de grenzen. Waarom Omdat zij staatsgevaarlijk zijnDe Polen kunnen nog altijd het oude vaderland niet vergeten en dat is eene misdaad. De minister Von Puttkammer beeft het in het Huis van afgevaardigden ronduit gezegd: elke gedachte aan een herstel van Polen is reeds landverraad. Ook Bismarck heeft geducht losgetrokken tegen al wat Poolsch is en zelfs hot plan geopperd, de bezittingen der Poolsche odel- lieden te onteigenen. Voorloopig evenwel is het plan, de Polen uit Pruisen te jagen en hunne plaats door Duitsche kolonisten te doen innemen, natuurlijk met gelde lijke ondersteuning. De lijfpartijen van Bismarck stelden nu in het Huis van afgevaardigden een motie voor, waarbij instemming werd betuigd met het doel der Regee ring om den Duitschon geest en de Duitsche be schaving in de oostelijke provinciën over te bren gen en dat het Huis van afgevaardigden bereid was, de daarvoor noodige gelden toe te staan. Do heer Richter deed terecht opmerken, dat dit maar zoo niet ging. Volgens het reglement van orde moeten voorstellen tot aanwijzing van gelden aan de begrootings-commissie verzonden worden. Het gedienstige Huis vermoordde evenwel met liefde voor Bismark ook nog zijn reglement. De motie werd in stemming gebracht, 150 leden, waar toe vele liberalen, de leden van het centrum en de Polon behoorden, verlieten nu verontwaardigd de vergaderzaal. Natuurlijk werd die motie toch aangenomen en wederom heeft de politiek van ijzer en bloed gezegevierd. Dat is dan ook altijd do staatkunde van Pruisen geweest: toen de tegen woordige Duitsche Keizer in zijne jeugd eene vurige liefde koesterde voor de schoone Poolsche prinses Elize Radziwill, zoodat zijn vader zijne toestemming wilde geven, trad het ministerie met het belang van het Rijk op geen Poolsche en de prins moest zijne liefde aan den Staat offeren. Men kan denken hoe aangenaam het denkbeeld voor de Elzassers en Lotharingers is, dat hunne kinderen en kleinkinderen waarschijnlijk als dieven over de grenzen gejaagd zullen worden, zooals nu de kinderen en kleinkinderen der ingelijfde Polen. Het eenige wat hun hoop kan geven is, dat de macht van het Duitsche rijk wellicht zoo lang niet meer duurt. 3) Slechts gedeeltelijk ontvangen. In een artikel van de »Pall Mall Gazette* wordt met cijfers betoogd dat Lesseps' reis slechts als reclame moet dienen voor het Panama-kanaal, waarmede het in het geheel niet goed is gesteld. De aandeelhouders zullen in Febr. andermaal 3.000.000 pd. st. moeten storten en Lesseps' be wering dat hot kanaal op zijn laatst in 1889 zal voltooid zijn, steunt niet op goede gronden. Nie mand kan zeggen welke gedelegeerden uit Frank rijk, Engeland, Duitschland en Holland Lesseps vergezellen. De schrijver van het artikel zegt ten slotte dat Frankrijk eenigeu tijd goleden twee man nen telde, die den naam Grand Francais* ver dienden Hugo ©n Lesseps. De een is dood, de ander is erger dan dood en doet al wat hij kan om zich van het hooge voetstuk te werpen, waarop hij en terecht was geplaatst. Er is thans sprake van een rechtstreekschen stoombootdienst tusschen Antwerpen en Mexico. De Vlaamsche tooneelschrijver Jakob Kats is dezer dagen te Brussel overleden, in den ouderdom van 81 jaren. Door hem werd het eerste Vlaamsche tooneel in de Belgische hoofdstad gesticht, en hij was, door zijn werken, by het volk, vooral de werk lieden, zeer bemind zij het ook al niet in die mate als indertijd do 17de eeuwsche dichter, die bijna evenzoo heette als hij. Dat obelisken niet algemeen als sieraad voor bruggen worden afgekeurd, bewijst het voorbeeld van Berlijn, waar men thans bezig is voor 11/2 millioen Mark een prachtige keizer-Willem-brug geheel van marmer te bouwen, de bogen van don ker zilvergrijs Belgisch marmer, de dekstukken van lichte kleur en de bovenste déelen van roode kleur. Als lantaarndragers worden oblisken aangebracht. Het plan om een ruiterstandbeeld des keizers op de brug te plaatsen is opgegeven, omdat, de keizer zijn toestemming beslist heeft geweigerd. 5 huizen in Holloway-road te Londen zijn inge stort. 5 personen, waaronder 3 vrouwen, kwamen om. In Londen is tegenwoordig een visschersvaartuig tentoongesteld, dat niet kan zinken en steeds als ■■■■in —waag— reddingboot kan worden gebezigd. Het vaartuig is 32 voet lang en kost buiten de uitrusting voor de vischvangst, 250 pond sterling, terwijl de prijs van de reddingbooten van de »Lifeboat-Institution« 1000 pond is. Grootere booten zouden van 500 tot 600 pond kosten. Te Cherbourg heeft men kortelings aan boord van eene torpedoboot proevon genomen met petro leum als brandstof. Dezo proeven voldeden zoo zeer, dat hot niet lang zal duren, of groote oor logschepen zullen, van daartoe bijzonder ingerichte ketels voorzien, ook deze als brandstof aanwenden. Het zal echter noodig zijü, de ketels niet alleen voor dit systeem in te richten, maar deze tevens zoodanig te vervaardigen, dat ook hel gebruik van steenkolen mogelijk blijft. De aanmerkelijke besparing van kosten, gewicht en arbeidsloon of gagien wijzen op een grooten vooruitgang. De groote tapijtfabriek van Templeton te Glas gow is door brand vernield. De schade bedraagt 30.000 pd. st. en een aantal menschen zijn zon der werk. Een merkwaardig voorhistorisch metselwerk vindt men tusschen Vic en Marsal in hot meest afgele gen gedeelte van Lotharingen. Het is de zooge naamde »briquetage,« een 2 meter dik metselwerk, dat 3 4 meter met aangeslibdon grond bedekt is, en zich, zooals nu gebleken is, als een groote vloer verscheidene vierk. kilometers ver over de diepe moerassen van het Seille-dal uitstrekt. De steenen zijn kunsteloos met de hand bewerkte tichelstee- nen, welker aantal men op verscheidene millioenen schat. Het werk wordt door velen in grootschheid boven de Egyptische pyramiden gesteld, en is waar schijnlijk uit den tijd der paalwoningen, maar tot heden heeft geen oudheidkundige van den nieuwen tijd de »briquetage« onderzocht, welke studie waar schijnlijk belangrijke uitkomsten zou opleveren. Te Tilsit is men dezer dagen, bij het oponen van eenige lijkkisten, tot de ontdekking gekomen dat een 18-jarig meisje schijndood begraven was. De ongelukkige lag omgekeerd in de kist en had zich in haren vreeselijken toestand de haren uit het hoofd gerukt. Op het Amorikaansche schip de >Frank N. Thayer* gingen de matrozen aan het muiten. Er moeten vreeselijke moordtooneelen hebben plaats gehad. De waterleiding, welke New-York verzorgt van de onontbeerlijke vloeistof om de bevolking eener stad gezond te houden, voldeed niet langer in de bestaande behoefte. Er wordt een nieuwe leiding aangelegd, waarvoor een som van 86 millioen gul den wordt gevorderd. Als leiding wordt in den rotsachtigen bodem een kanaal gegraven, waarvan bodem, wanden en gewelf met baksteenen-beklee- ding worden voorzien. Deze tunnel zal, voltooid zijnde, een lengte hebben van 48 kilometer, te re kenen van zijn uiteinde, te New-York, tot aan de prise d'e a u. De aanvoor van water zal per dag 1450 millioen liter meer bedragen dan uit de thans nog gebezigde waterleiding kan worden geleverd. Het groote reservoir, hetwelk de leiding zal voor zien, wordt gevormd door een afgedamd gedeelte der bedding van de Cratonrivier. Hierdoor ver krijgt men een voorraadbak of reservoir, waarin de kleinigheid van circa 150 millioen liter vloeistof kan worden geborgen. In do Gateshead Ironworks* is een brug be proefd, die dienen moet voor den overtocht van olifanten in de bergpas van Bolan. De brug is 180 voet lang, 18 voet breed, en bij de constructie is er op gerekend dat de olifanten de gewoonte heb ben met den snuit de sterkte van een brug te be proeven alvorens deze te betredende beangstheid dezer dieren heeft tot overschreiding van de maxima geleid. Een hevige brand brak te Kingston (Surrey) uit in de rijtuigfabriek vau Morgan. Met moeite wer den 300 kostbare rytuigen gered, maar verschil lende rijtuigen, behoorende aan de Kon. familie, een fraaie staatsiekoets voor een vreemd vorst be stemd en een aantal nog niet afgemaakte rijtuigen werden vernield. De schade bedraagt 50.000 pd. st. De Burgemeester van Heusden Gelet op art. 7 der kieswet. Noodigt do ingezetenen uit, om zoo zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 n Februari a.s. ter gemeente secretarie te doen blijken. De Burgemeester voernoemd, HONCOOP. Heusden, den 30 Januari 1886.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2