Hypotheekbank. IIP Sloofstraat, H IR Kelders o.jd. Botcrlial. Bierkandelr „De Uiige." GORINCHEM. adveSteotien." r P.van Doornik,'s-Bosch. Boekaankondiging. BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDINGEN. MARKT BE RICHTEN. 320ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. Yoor Heusden en Omstreken wordt een solied AGENT gevraagd. Wederverkoopers rabat. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Sohavery Ora zijne minzaamheid en werkzaamheid alge meen geacht, was het geen wonder dat de aan gezichten van oud en jong, arm en rijk droefheid en verslagenheid te lezen gaven. Op uitstekende wijze waren de belangen dezer gemeente gedu rende 30 jaar door den overledene in waarheid behartigd en laat zijn verscheiden eene leegte na, die niet gemakkelijk op zulk eene waardige wijze zal kunnen aangevuld worden. t Naar wij vernemen zal een nieuw tarief in werking treden voor de heffing van kaaigeld voor het gebruik van de rijkskaai langs de zuidwest- zijde der Koningshaven te Rotterdam. 1" De onteigeningsstukken ten behoeve van de verlegging van den Maasmond zullen spoedig ter inzage van de belanghebbenden worden nederge- gelegd op de secretariëu der betrokken gemeen tebesturen. Door Gedeputeerde Staten van N. Brabant en Gelderland zullen Commissiën uit hun midden worden benoemd tot het aanhooren der bezwaren. t Naar wij vernemen bestaat bij de Regeering het voornemen om het Rijksbaggermateriëel be staande uit stoombaggermolens en grond schouwen langzamerhand op te ruimen. Voorloopig zullen een drietal stoombaggerwerktuigen en 4 grond schouwen door het domeinbestuur worden ver kocht. De verkoop van de overige werktuigen zal in volgende jaren plaats hebben. De loting der in 1885 voor de Nationale Mi litie ingeschrevenen zal dit jaar plaats hebben, te Haatten, voor de gemeenten Haatten, Her wijnen, Vuren en Waardenburg, op Donderdag 18 Februari, als gein. Vuren, Herwijnen en Waardenburg om 10, en Haaften ora 11 ure 's voormiddagste Zaltbommel, voor de gemeenten Zaltbommel, Ammerzoden, Fiedel en Kerkwijk, op Vrijdag 19 Februari, als: gem. Zaltbommel om 10, Atnmerzoden, Hedel en Kerkwijk, om 11 ure 's voormiddags te Zaltbommel, voor de gemeenten Pouderoijen, Brakel, Driel, Neder- hemerl, Rossum, Hurwenen, Zuilichein en Ga meren op Zaterdag 20 Februari, als gem. Pou deroijen, Brakel en Driel, ora 9x/2, Nederheraert om 10 en Rossum, Hurwenen, Zuilichein en Gameren, om 11 ure 's voormiddags. Onder Baardwijk en Waalwijk zijn sommige buitenpolders omlergeloopen, en bij doorgaanden dooi wordt ook het overat roorneh van meer vvi s- telijk gelegen polders tegemoet gezien. Hoewel de gemeenschap daardoor niet weinig belemmerd wordt, zien de eigenaars en gebruikers van die hooi- en weilanden het water ora dezen tijd des jaars met verlangen komen, daar de ondervinding hun heeft geleerd, dat zulk overstroöraen een vruchtbaar slib achterlaat en muizen en ander schadelijk ge dierte er door worden opgeruimd. In de „Kleine Gazet" van Antwerpen schrijft „Ero," een geestig briefschrijver uit Den Haag: „Maar hoe 't ook afloope (met de Schevening- sche zeehaven): één ding staat als een paal boven water: Nederland en Oranje zijn een. Wie de zyFantasio" ook moge zijn, die iu een Indische courant ergerlijk smalend sprak over ons Konink lijk echtpaar, de overgroote meerderheid van ons volk denkt er anders over. Geloof mij, het han delend optreden van Willem III doet in de Ne- derlandsche harten een snaar trillen van diepe aanhankelijkheid en innige liefde voor ons vorsten huis. Allaert Pierson zegt terecht, dat, terwijl het Fransche volk een abstractie aanbidt, het Ne- derlandsche met een persoon hoogst ingenomen is. Knielen de Franschen neer voor „PEgalité," laten zij zich knevelen in naam der „Liberté", den Hollanders zit de dankbaarheid in 't bloed jegens Oranje, dat hunne zoo roemrijke geschiedenis maakte; en ze zouden dat ook weten te tooiien. Want wees er verzekerd van, moest liet volk eens kiezen tusschen één Oranjetelg en alle Afgevaar digden, 't zou met onweerstaanbare kracht roe pen //Willemijntje bovenen die verzameling twistende heeren met hun witte dassen, zwarte rokken en hooge politiek, deu rug toedraaien of uitlachen." Het kleine Prinsesje zal volgens het „Dbl." spoedig een Engelsche gouvernante krijgen. Het ruim vijfjarig kind zal dan vier talen tegelijk aanleeren. Binnenkort zal het 35 jaren geleden zijn dat mr. Jac. van Gigch, advokaat en procureur te 's Hage, voor het eerst als pleiter bij het toen malig Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland optrad. Te Deventer heeft zich eene vereeniging ge vormd, die ten doel heeft afgesneden sigarenpun- ten en gebruikte capsules, die in den regel wor den weggeworpen, van de ingezetenen in ontvaugst te nemen en te verkoopen, ten einde de opbrengst te doen strekken ten bate van verwaarloosde kin deren. Als het hoog water te Oud-Beierland is, heeft de directeur van 't post- en telegraafkantoor 't al heel gemakkelijk. Het gebouw is dan zoo door 't water ingesloten, dat geen ingezetene 't in zijn hoofd krijgt hem met een bezoek te vereeren. Het Rijk heeft blijkbaar vrede met dien toestand, want 'tgebouw is opnieuw ingehuurd. Het bericht in de dagbladen omtrent de vangst onlangs van eene bijzonder groote paling, herin nert ons, dat in 1884, in een weer op de Oos- terschelde, een paling werd bemachtigd 1,75 M. lang en een omvang hebbende van ruim een hal ven meter. Deze visch, die 17 Kg. woog, werd toen te Antwerpen ter markt gebracht. Het roodvonk heerscht epidemisch te Gelder- malsen. Drie jongens, verpleegden van het doofstommen-instituut te Halder onder Vucht, die zich nog met een slede op het ijs vermaakten zakten er door, met het gevolg dat een van hem levenloos werd opgehaald. De beide andereu wer den gered. In het Cabinet de toilette dat staat tegenover den ingang van het Vondelspark te Amsterdam heeft zich een man doodgeschoten. Onze Uitgever, do Heer L. J. Veerman, zeudt ous ter aankondiging zijuo eerste uitgave in boe- kenvorin, getiteld Do Visehtuigen in Nederland, zooals die bij Algeineene Wet en bij Provinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaan met aanschouwelijke voorstelling en verklaring omtrent samenstelling en gebruik. Het werkje, dat in zakformaat, met stovigén omslag, zich wat hot uiterlijk betreft, goed voor doet, bevat ruim 20 pagina's druk, met een viertal kaarten, die circa 50 visehtuigen bevatten en aan eengevoegd een goed geheol vormen van alie viseh tuigen, die op de Noderlandsche rivieren eu stroo men gebezigd worden. Wij zijn van nabij bekend met de vele moeiten door Bewerker en Uitgever aangewend om dit ge heel to verkrijgen en durven daarom, wat den in houd betreft, geen openlijk oordeel uit, to spreken; wijl men ons dan lichtelijk van partijdige ingeno menheid zou kunnen beschuldigen. Wij zullen ous dus slechts bij foiteu bepalen en iu de eerste plaats modedeeleu de aanbeveling van de zijde van Z. Excellentie den Minister vau Justitie, voorkomende in het Algemeen Politieblad van 29 Januari 1886 (bladz. 155,) alwaar wij lezen: De aandacht van do ambtenaren en beambten van politie wordt gevestigd op een bij don boek handelaar (in het, Politieblad is de (L) weggevallen) (L.) J. Veerman te Heusden uitgegeven boekwerkje, getiteld De Visehtuigen in Nederland, zooals die bij Algoinöeno Wet en bij Provinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaan rnet aanschouwelijke voorstelling en verklaring omtrent samenstelling en gebruik. De bruikbaarheid van dit werkje wordt ver- h voiul door de opgave der verschillende Provinci ale Reglomenten.® Hoi. Ooih'ge voor de Zeovisscherijen, dat, direct 25 Exemplaren aanvraagt, noemt hel, werkje »zeer praktisch.® Een ander ho> g ;ep!aatst rechterlijk ambtenaar zegt Bedrieg ik mij niet, dan is het een nnttig praktisch werkje, hetwelk verdient den opgang te maken, dien gij er van verwacht en dien ik u gaarne toewensch. In denzelfden geest ontving de Uitgever nog oen aantal blijken van waardeering. Wij zullen die echter niet allen opnemen en omdat wij niet ge rechtigd zijn die welwillende antwoorden geheol publiek te maken ön omdat wij gaarne aan ieder ander zijn eigen oordeel overlaten, waartoe elk be langhebbende kan geraken door het aanschaffen van een exemplaar a 50 Cent, of gebonden in atempelband voor 75 Cent. f Hedikbnizon, van 131 Jan. Gehuwd: Thomas Stelt, jus. 31 j., met Catha- riua Pulles, jd 28 j. Adriaan van der Sanden uit Drunen, weduvvn. 47 j. met Ida van Ingen jd., 41 j. Geboren: Adriana, d. v. G. Tamson en Catharina Diddeu; Gijsberdina, d. v. J. van dor Linden en Adriana de Raad; Godefridus, z. v. M. van Bokhoven en Martha van do Wiel; Johannes, z. v. J. Koks en Jacoba Vorklaren. Overleden: Adriana Tamson, 2 d. f HAARLEM, 25 Febr. Het onderhond der ha ven en van het buitenkanaal, zoomede van do golfbrekers en havenhoofden te IJmuiden gedurende 1886—91. (198 KERKNIEUWS. naar Gardoren, J. L. Tichelaar to Oudorpnaar Tricht, ds. Barbas te Akkooinaar Hoogvliet, ds. J. H. M. J. Wolff E.F.Hz, te Hurwenen. voor Hedel, ds. W. Ringnalda Gz. te Loon-op-Zand. WIJK. Do hoer Draaisma, beroepen predikant der Herv. kerk alhier, hoopt Zoudag a.s. zijne intree-rede te houden. Van bet boekje van Ds. Westhoff: .Kijkjes ach ter de schermen,® onthulde geheimen in zake het Amsterdamsche Kerkvoogden-oproer, is de inhoud als volgt verdeeld Een vrnchteloos gesprek in het Vondelpark op den dag vóór Kerstmis. Een kijkje in de Ker- keraads-vergadering van Maandag 28 l)ec. 1885. Een Oudejaarsavond-gesprek in de kringén der Vrije Universiteit, door Sylvester afgeluisterd. Een verwoestende bom in hot kamp der Kuype- rianen en een ijselijke avond. Paueelen voor zien en Paueelen doorgezaagd. Do sneeuwstorm van Vrijdag 8 Jan. Proeve van Gerefor meerde Polemiek. De eenige schuldige, Een verschrikkelijke droom van don Voorzitter van den Amsterdam8chen Kerkeraad. De uitgever zegt in de circulaire dat in dit boek »een aantal feiten aan het licht komen, die tot heden nog geheel onbekend zijn. Met opzet koos de satirieke schrijver den no- vellevorm, omdat men daarin vrijer is bij hot uiten zijner gedachten.* Sedert langen tijd lieten de orthodoxe predi kanten bij de Herv. gem. te Dordrecht, behalve voor kerk en armen, ook nog collecteeron voor •in- en uitwendige zending®. Voortaan zullen nu ook de predikanten dier gemeente van vrijzinnige richting bij het verlaten der kerk laten collecteeren voor vrije Protestantsche vereenigingen. Tot het honden der collecten hebben enkele personen zich aangeboden. Door hot hoofdbestuur der Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland® is een schrijven aan do leden toege zonden, waarin do vraag wordt gesteld, of hi t don leden vrijstaat »Gods Woord® vrijelijk uit te leg gen: on of, nn onder de ^christelijke onderwijzers® tweeërlei schriftbeschouwing bestaat, zij, die de ethische zijn toegedaan, in de vereeniging behooren of niet. Het antwoord luidt zeer beslist. Zoolang de ver eeniging bestaat, heeft zij »met de uitdrukking het Woord Gods® niets anders bedoeld dan wat do kerken der hervorming daaromtrent in hare belijdenisschriften hebbeu neergelegd en geleerd.® De stat uten zijn dus niet, ruim genoeg voor allerlei schriftbeschouwing eu dat is op de vergaderingen herhaaldelijk erkend. Het hoofdbestuur laat het aan de leden over, te beooreeelen of zij nog leden kunnen blijven, »maar zal zijnorzijds zoo noodig de t.ncht, zij het ook do tucht der liefde, nil oefe nen als eenig lid in woord of geschrift in strijd wird bevonden met het onderteekende art*. 2.® De heer Trompette, de beroemde kok van Gam - betta, dient tegenwoordig bij een schatrijkfiuancier, tegen vrijen kost en inwoning en een jaarlijks zakgeld® van... 45,000 francs. Wat er in een stad als New-York bij do posterij omgaat kan blijken uit de volgende cijfers. In 1885 werden door de bestellers afgeleverd 110,442,041 brieven; uit particuliere bussen wer den boven lien 59,124.132 brieven gelicht; er cir culeerden 42,890,371 briefkaarten, bovendien 60 millioeu stuks drukwerk enz. Er werden 1,038,788 aangeteekende brieven ontvangen en 955,204 ver zonden bij de afdeeling voor postwissels bedroeg de omzet ougeveer 176 millioen gulden; dat is toch nog 6 millioen minder dan ten vorigen jare. Het aantal postambtenaren en beambten bedraagt 2005, waaronder 703 vaste en 100 hulpbrieven bestellers. 's HERTOGENBOSCH, 1 Febr. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 162 stuks. De prijs was le kwal. van 0.66 tot 0.72 2e kwal. van 0.60 tot 0.66 3e kwal. van 0.54 tot 0.60 per kilogram. Het aangevoerde werd aan bovengenoteerde prijzen vlug verkocht. Do prijs der boter was 1.00 a 1.20. 5e klasse. Trokking van 30 Jan. Prijs van 25,000: no. 5612; 1000: nos. 6251 en 14538; ƒ400: nos. ƒ070, 1264, 7086, 14745, 15993 en 19141; f 200: nos. 2216,2496, 6063, 10246, 13720 en 14406 f 100 uos. 2632, 2989, 5691, 8467. 10167, 12445, 14202, 14875, 15031, 15326 en 20428. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Men moot leeren inzien dat de inhoud des levens niet bestaat in hot hijgend bereiken van eene hoogte, maar dat h«t er op aankomt, door de kale vlakte" met gelijkmatigen tred voort te schrijden. Het schoonste op do wereld is de zon en het ge-j laat van een mensch, in het oogeublik waarin hij|. iets goeds heeft verricht. Hot paradijs des levens ligt niet achter ons iu| hot verleden, maar vóór ons, iu het heden en iu de toekomst. Een braaf menseh heeft veel meer verdriet overf een onrecht dat hij zelf bedreef, dan over een dat hem werd aangedaan. Groote voornemens die men ten uitvoer brengen wil, moet men niet dadelijk uitspreken, maar er| eerst eenen nacht over slapen. Zijn ze dan bij het ontwaken nog goed, zoo zijn ze ook van de echte; soort. Zoo wonderbaar ingewikkeld kunnen onze levens-! omstandigheden zijn, dat vaak een lang gekoesterd wenseh vervuld wordt, juist wanneer wij er geen behoefte meer aan hebben. De menschen tot een nieuw leven opwekken en| zorgen dat zij toch in don kring hunner werkzaam-! heden blijven dat is de knust. Het wezen der vrouw ligt niet daarin, een zwakke| echo te zijn van den sterkeren geest, maar in eigeni oorspronkelijkheid de dingen des levens op te vat- teu en in het licht te stellen. Beleefdheid maakt iemand, die boven ons staat, geliefd, iemand, die ons gelijke is, prettig om mei om te gaan, en iemand, die ons onderdanig is, aan genaam het vereffent onderscheid in stand, verge-j makkei ijkt het gesprek en maakt dat men zich in! elk gezelschap op zijn gemak voelt. Iu de »Zw. Ct.« komt het volgende aardig stukje voor Daar wij niet bij machte zijn advertentie-kosten! te betalen, verzoeken wij u beleefd onze bede omf hulp onder de ingezonden stukken te willen op nemen. Wij lijden honger eu gebrek. Straten, daken,' boomen en velden zijn met een dikke sneeuwlaag bedekt. Wij zoeken voedsel en vinden niets. Onze workzaamheden, bestaaude in bet opruimen van insecten, larven en ander gespuis, waarvan boer eu burger in den zomer last hebben, zijn gestaakt. Wij knunen ons niet in optocht naar het hoofdp van het gemeentebestuur begeven, of ons bij de" commissie tot werkverschaffing aanmelden, omdat wij daarvan geen heil verwachten. Wij verdienen! geholpen te worden, wij gebruiken geen sterken drank en gaan ons iu goenerlei opzicht te buiten. Ons levensgedrag is wellicht niet gansch onbexis-] pclijk, maar wij zijn nog iu geen enkel opzicht.* van de zeden eu gewoonten onzer voorzaten afge-1 weken. Wij bidden de goede burgerij om ons wat,| broodkruimels, wat stukjes aardappel of ander voedsel te willen verschaffen door het oeuvondig óp de sneeuw te strooien, het zal dankbaar door ons worden opgepikt. Soepkaartjes worden niet aangenomen. U dank zeggende voor de plaatsing dezer rege len, hebben wij de eer te zijn UEd. dvv. dien., MUSCH, VINK Co. Een luchtballon, »Le Fugitif,® is, aan zijn naam getrouw, op de vlucht. Iu het schuitje zaïeu drie heeren. Het laatst zag men hen boven Brest, toen echter konden de reizigers door den sterken wind! niet landen. Zij lichtten den ballon zooveel moge-j| lijk, die daarop snol in de hoogte ging, doch daar| medegevoerd werd naar volle zee, door een oog^n-^ schijnlijk zeer snelle luehtstrooming. Na dien tijdS heeft meu niets meer vaa de luchtreizigers gehooid..^ Een Eugelsch schip heeft op den Oceaan de over-f blijfselen van een ballon gezien, zood.it alle hoopt vervlogen is. Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid onze broeder en behuwd- broeder A. J. ZIJNEN DE GIER, in leven Notaris te Berlikum, bij 's-Bosch, in den ouderdom van 53 jaren. J. H. F. ZIJNEN DE GIER. L. C. ZIJNEN DE GIER— UTRECHTSCHE UiUil'JLljlU.lU'iH.irl Ulill/lppl j J W Middelburg, te 's Gravenhage, Directeuren: Bij den Uitgever dezes is verschenen en verder alom verkrijgbaar gesteld zooals die bij Algemeene Wet en bij Pro vinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaan met aanschouwelijke voorstel ling omtrent samenstelling en gebruik. Prijsingenaaid f 0.50. Gebonden in stempelband f 0-75. Dit werkje, dat in zakformaat is uitge geven, is niet alleen onmisbaar voor de Rijks- en Gemeente-Politie, maar ook voor visschers en eigenaren van vischwater zeer aan te bevelen. Extra Stout 15 id. Id. Princessc Bier 12 ct. x/i» ct. */2 fl. Pi Lener, Nürnberger Bier 17 id. 9 id. Beiersch Bier 16 id. 8x/2 id. Dortmunder Lagerbier 13 id. 7 id. Hollandsch I 10 id. 6 id. II 9 id. 5 id. Nieuwlicht Ie kwaliteit 12 id. 6l/2 id. Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Zuid-Ned. per 50 stuks franco. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: Bedankt SSCr>3»K&E9M Prijzen van f 100 en daarboven. 'i Gelpke. De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van 1000.500. ƒ100.— en 50.rentende 4l/2 d pari, aflos baar bij uitloting. Agent voor HEÜSDEN en OMSTREKEN, de Heer Goedgekeurd door Z, AT. den Koning Commissarissen de Heeren Dr. J. W. Sciitibart, Mr. H. Waller en Mr. D J. H. van EeiSen, te Utrecht, Jhr. J. E. van Bee.uskerek van Beest te Daifsen. K. A. MANSSEN en S. P. TEN HOLT. De Maatschappij sluit verzekeringen bi] overlijden en hij ie ven, tijdelijke verze- kerinaen. verzekeringen op twee levens, uitzet verzekeringen, enz. Bass Co's Palo Ale 15 ct. p. l/2 fl. Vollenhoven Co's Extra Stout 12y2 id.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3