BUITENLAND. KENNISGEVING. BINNENLAND, rechtvaardigheid, heiligheid, schoonheid, enz- De bekende „roos van Jericho" is geen roos. Dit is eene in Palestina wassende halve heester, waarvan de takjes zich, na dat hij uitgebloeid en gestorven is, jbolvor- mig samen trekken, droog worden, en zoo doende losgeraakt, door den wind in den woestijn worden rondgevoerd, eerst dan, wanneer zij een vochtigen bodem vinden, zich weder ontplooien en hun zaad op den grond uitstorten- De gedroogde exempla ren, die men in natuurkundige verzame lingen aantreft, vertoonen meermalen dat opengaan, wanneer men ze in lauw water steekt. Den 22n heeft de trekking plaats van de Ant- werpsehe tentoonstellingsloten. Do prijzen zullen vóór 27 April moeten worden opgeëischt. Eeuigo bonderden werklieden zijn eergisteren uit Antwerpen naar den Congo vertrokken, om daar bij den bouw ran don spoorweg werkzaam te zijn. In de steengrooven te Qaenast in België, hadden de eigenaars bemerkt dat 6 pakken, elk van 10 tot 15 capsulen dynamiet inhoudende, gestolen waren. Er was in 't geheel 2 tot 2l/% kilo's, genoeg om geheel Brussel in de lucht te doen springen. Men vreesde misdadige ondernemingen en inderdaad, er werden een of meer kardoezen geworpen in do woning der gebroeders Francois, die als zeer rijk •en gierig te boek staan. Een der bewoners was op dit oogenblik afwezig. Alles in het huis werd vernield. De broeder, die thuis was gebleven, bevond zich in eene aangrenzende kamer, en werd gelukk'g niet getroffen. 35 meter van den spoorweg Lyon-Genéve zijn door de overstroomingen, het gevolg van regens en het smelten van sneeuw, weggeslagen. De 33-jarige Prins Leopold van Anhalt is te Cannes gestorven aan vliegendo tering. Pasteur zal alle Frausche soldaten, die door dol le honden worden gebeten, gratis behandelen. De Regeering heeft een reeks vertrekken in het mili taire hospitaal «Val de Graco» tot zijn beschikking gesteld. Koning Humbert scbijufc den journalisten zeer genegen te zijn zijne majesteit schonk ten minste dezer dagen een som van twintigduizend francs aan het ondersteuningsfonds van de Ilaliaansche j ournal i sten- vereeniging. Gladstone is gereed de regeering te aanvaarden. Verscheidene staatslieden, die in zijn laatste mi nisterie zitting hadden, hebben zich nu weder bij den grooten staatsman aangesloten. Ierland krijgt een eigen wetgevend lichaam te Dublin, tot rege ling van zuiver lersche aangelegenheden, onder voorwaarde dat hot verband van het rijk en de rechten der kroon door voldoende waarborgen ver zekerd zullen blijven. Gladstone heeft als zjjne meening to kennen ge geven, dat zijn toekomstig optreden van korten duur zou zijn. In 't verkooplokaal der City van Londen werd dezer dagen grondeigendom in de Transvaal ter groote van 31,806 morgen aan deu meestbiedende verkocht. Het land werd in advertentiën en aan plakbiljetten als uitstekend en in hooge mate produc tief geschilderd en is bovendien gelegen in de goud rijke districten Rustenburg en Waterburg, onge veer op gelijken afstand van Port-Natal en hot eiudpunt van den Kaap-spoorwog te Kimberley. Dit gansche eigendom bracht, ten spijt van al die schoono beloften, slechts 490 pd. st. of ongeveer 18 cents JIoll. per morgen op, waarvoor de nieuwe eigenaar bovendien nog het recht heeft gekregen om vrijelijk jacht te maken op h«t talrijke wild in die streek, hoofdzakelijk loeuwen, tijgers en luipaarden. Een bejaarde en ziekelijke vrouw was de eenige passagier op de smak, die Zaterdag van Grutness naar Lerwick vertrok. De bemanning bestond uit een kapitein en twee matrozon; 4 mijlen van de kust gekomen, werd de kapitein van het dek ge- Toen begonnen allen een loflied aan te heffen. De meisjes schikten zich in rijen en begonnen op de muziek van cimbalen en tamboerijns, die zij zclven sloegen, eene soort van dans uit te voeren. De nacht was reeds aangebroken, toen Dragomira, te paard gezeten, voor de dorpsherberg stil hield en met hare karwats tegen het venster klopte; Zesin ijlde dadelijk naar buiten en heette haar welkom, terwijl zijn oppasser de paarden zadelde. »Zijt gij tevreden over den uitslag van uw bezoek vroeg hij. »Ja, en ik hoop dat gij het ook zijn zult. »lloe moet ik dat verstaan?» «Heb nog maar een poosje geduld en gij zult alles begrijpen.» Nadat Zesin zich in den zadel geworpen had, ging het weer in stevigen draf stadwaarts. De oppasser volgde op eenigen afstand. Toen zij halfwtg waren, liet Dragomira haar paard stapvoets gaan en Zesin volgde haar voorbeeld. »Ik heb u veel te vertellen,» zoo begon zij. »Goed of kwaad?» «Dat hangt van u af.» «Altijd nieuwe raadselen.» «Neen, ditmaal wil ik openhartiger met u spreken dan ik nog ooit gedaan heb. Hebt gij mij lief? «Behoeft gij dat nog te vragen?» slagen. De twee matrozen gingen in een boot uit om hem te redden, de poging mislukte en in middels ging do smak zeewaarts in. De twee ma trozen trachtten haar te vergeefs in te halen en zjj gingen aan wal, waar zij rapporteerden wat er gebeurd was. Wat er van de smak en do oude vrouw, die aldus alleen op zee dobberde, is gewor den, is tot h. ertoe onbekend. Een Weener bankier heeft op zich genomen de schikking der financiëole moeilijkheden tusschen den Koning van Beieren en zijn schnldeischers. Het zal dus niet tot schandaaltjes komen. Te Pest is in een der openbare schoolgebouwen een muur ingestort. Er waren daar 70 kinderen in het lokaal. Do les was afgeloopen, en de onder wijzer zou juist het teeken geven tot heengaan, toen een dreigend gekraak van den buitenmuur vernomen werd. In plaats van de kinderen onmiddelijk de school te doen vorlaten, liep de verschrikte onderwijzer heen, om hulp te halen. Eenige zijner flinkste leerlingen volgden hem maar de meesten bleven jammerond in het school- vertrek. Een minuut later stortten de muren in een gedeelte naar buiten, en een naar binnen. Vijf kinderen werden zwaar gewond en elf minder ern stig. Eon zevenjarige knaap werd geheel ouder hot puin bedolven en bekwam doodelijke ver wondingen. Aan het «Thurgauer Tagblatt« wordt onder da tum van 20 Januari, uit Amsteg het volgende ge schreven Gisteren poogde vader Johann Z'Berg, met zijne 3 militieplichtige zoons, het in den zomer verza melde hooi van den Alp Stöszi naar huis te halen. De «Föhn «-storm brak los; eene ontzettende lawine kwam in beweging, sleurde de 4 mannen mede en bedolf ze vermoedelijk. Van de 3 honden die medegenomen waren en die door geblaf naderend gevaar moesten verkon digen, werden 2 evenzeer meegesleurd. De dochter en zuster die tehuis op Vader en broeders wachtte, ging, onraad vermoedondo, des avonds met een lantaarn aan het zoeken en stiet op de lawine; zij vond den derden hond die jan kend bij een hoed op de plek van het onheil zat. Heden werden pogingen tot redding aangewend, maar men vond slechts twee hoeden en een tasch met proviand. Toch werd het werk om de vermis ten te vinden voortgezet, niettegenstaande hot met levensgevaar gepaard ging, want do arbeiders moesten telkens voor neerploffende lawines de vlucht nemen. Des Woensdags na hot ongeval was nog geen spoor van de 4 ongelukkigen gevonden en men moet dus helaas aannemen dat zij zijn omgekomen. De vrouw van den Grootvorst Nikolaas, Alexan dra Petrovna, is zwaar ziek en mou twijfelt aan haar horstel. Te Dakota is zekere George Mac Cabo gestorven die vijfmaal huwde en zijne vier vrouwen ver giftigde. Toen zijn vierde vrouw onder gelijko verdachte omstandigheden als de drie eersten stierf, werd hij gearresteerd en vervolgd, maar uit gebrek aan be wijs vrijgesproken. Daar echter iedereen in 's mans woonplaats Londen, in Ontario, van zijn schuld overtuigd was, zag hij zich genoodzaakt het land te verlaten en vestigde hij zich te Dakota, waar hij er in slaagde een vijfde vrouw te vinden, die, niettegenstaande de geruchten dio omtrent hem liepen, er in toestemde met hem te trouwen. Die vijfde vrouw was echter op haar hoede en dat was haar geluk onlangs ontwaardde zij dat haar echtgenoot een verdacht wit poedertje in haar kopje met kotfio wierp. Mevrouw Mac Cabe num mer vijf zeide niets, maar wist de aandacht van haar echtgenoot op iets anders te vestigen, en toen verruilde zij in een ommezien haar kopje mot het zijne, zonder dat de man iets bemerkte. De ellendeling dronk en stierf weinige uren daarna; kort voor zijn dood bekende hij dat hjj zijn vier eerste vrouwen had vergiftigd. Van authentieke zijde wordt uit Athene mede gedeeld, dat bij gelegenheid van de nationale ten toonstelling, welke, zooals vroeger gemeld, in 1887 «En verlangt gij mij tot uwe vrouw?» «Ja. «Dan hebt gij uwe begeerte, ik ben de uwe.» «Dragomira, meent gij dat in ernst?» riep hij uit. «In vollen ernst. Ik wil u naar het altaar volgen, maar onder zekere voorwaarden. »Ik neem ze aan.« «Neen, hoor eerst. Herinnert gij u wel, hoe erin oude sprookjes dikwijls een geest verschijnt, van wien men, niet recht weet of hij een daemon dan wel een engel is en die in betaling voor de een of andere hem bewezen dienst bescherming en hulp aan zijne weldoeners verleent? Als ik nu eens een wezen van die soort was, zoudt gij u dan toch aan mijne lei ding willen toevertrouwen?» »Ja, want gij zijtmijn goede engel.» «Ik heb u lief, Zesin, en daarom wil ik u niet alleen hier op aarde gelukkig trachten te maken, maar ook uwe ziel redden en den hemel verwerven.» «Gij behoort dus toch tot de eene of andere sekte, gelijk ik reeds vroeger vermoed heb «Als gij mij tot vrouw wilt hebben,» vervolgde zij, zonder op zijne woorden te letten, «moet gij den weg bewandelen, dien ik u wijzen zal. Hij leidt tot het geluk en, wanneer het uur van scheiden slaat, tot verlossing, tot eeuwige gelukzaligheid.» «Ik wil alles wat gij verlangt.» aldaar zal gehouden worden, men de bekende Olym pische spelen wil doen herleven en die vervolgeua geregeld weer om de vier jaren, in de nabijheid van Athene, doen uitvoeren. Het dorp Gorgone in Panama is door brand vernield. De gebonwen van de Kanaalmaatschappij bleven op 3 huizen na gespaard. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Plens den brengen ter kenuis van belanghebbeudeu. dat de loting voor de ligting der nationale militie van dezen jaro zal plaats hebben te Heusden den 23 Februari a.s., des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor die militiepligtigen, welke niet opgekomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den Burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoor dig is, geschieden. Heusden, den 4 Februari 1886. De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, II. J. van EGGELEN. HEUSDEN, 4 Febr. .De vorige week kwaui een meisje over het veer van Nederhemert stadwaarts. Na zich eeni gen tijd alhier te hebben opgehouden bemerkte zij dat zij een bankbiljet van f 60 verloren was. Aangezien zij zich niet kon herinneren hoe laat het nog in haar bezit was, was het moeie- lijk uit te maken waar het verloren kon zijn. In angstige spanning keerde zij weder terug, deelde den veerman G. Kuipers haar ongeval mede en vond toen ook in hem den vinder. Hij had het geruimen tijd na haar vertrek in de boot gevon den, en het op afstand voor een sigarenzakje aai# ziende, uit de boot wilden werpen toen hij het nog even bekeek en open doende bemerkte, dat het meerdere waarde bevatte. Gelukkig was hij de eigenaresse terug te vinden, die nu weder wel gemoed haar reis kon vervolgen. f De Prestidigitateur S. Proper gaf Dinsdag 11. eene séance in het lokaal «Concordia* alhier. De opkomst van het publiek was vrij talrijk. De werkzaamheden, die vlug werden afgehandeld, vol deden algemeeu zeer goed. De wijze waarop die werden weörgegeven was in een zeer komischen vorm gegoten, waardoor het genot dor aanwezigen niet weinig verhoogd werd. f 4 Febr. De oudste inwoner dezer gemeente, de heer J. de Brujjn, ovorleed heden in den ouder dom van 97 jaar en 5 maanden. 5 Febr. Bij kon. besl. is benoemd: mot in gang van 8 Febr. tot burgomeester alhier P. L. Honcoop; mot ingang van 13 Febr. tot burgemoes- ter van Baardwijk J. A. J. van Heijst. f 5 Febr. Het water is in de laatste dagen wassende en bereikte gisteren avond voor de stad 4 Meter en heden morgen 4.27 LI. -f- A.P. Was in de laatste 12 uren 3 üecim. Het eiland Nederhemert, zoowel als het Bossche Veld is voor een groot gedeelte ondergeloopon, zoodat de diligence-dienst is geslaakt. Te Maastricht was het water heden morgen 45.15. Val in de laatsto 24 uren 72 Centim. Van Keulen, bij 't afdrukken van dit no. nog geen bericht. t RIJSWIJK, 1 Febr. Iu de vorige week werden hier door een aardappelkoopman, te Wou- drichem logeerende in//Bellevue'', bij verscheidene landbouwers partijen aardappelen opgekocht tegen hoogen prijs. Eer evenwel de levering had plaats gehad, was hem door de rijks-politie te Wou- drichem een ander logies bezorgd, met minder fraai uitzicht. Men had, naar het bleek, met een oplichter te doen, die zoo als men mededeelde, nog niet lang uit de gevangenis ontslagen was. t GENDEREN. Door den heer J. E. Kroes, districts-inspecteur der Ned.-Amerik. stoomvaart maatschappij, zal alhier op 10 Februari a.s., des avonds ten 7 ure, in het lokaal van Ant. van Wijk, eene lezing wordeu gehouden over Amerika en Amerikaansche toestanden. Toegang vrjj, f EETHEN, 4 Febr. Gisteren werd alhier een geval van pokken geconstateerd. Men vermoedt dat er heden nog een bijgekomen is. f In het nummer 'van Zaterdag 1.1. werd medegedeeld dat de Burgemeester dezer gemeente zich tot den Minister van W. H. on N. had ge- Zij zag hem aan met een zonderlingen blik, eene mengeling van liefde en medelijden, maar zweeg. «Gij hebt nog iets op het hart,» begon Zesin na verloop van eenigen tijd. «Ja. Belooft gij, mij niet te zullen kwellen door kinderachtige bezwaren «Nooit, dat zweer ik u.« «Zult gij,» vervolgde zij glimlachend, ook nooit ja- loersch zijn?» «Jaloersch? Op wien?» «Op graaf Soltyk bij voorbeeld.» «Weer een raadsel, schoone Sphinx.» «Doch vraag mij niets,» antwoordde zij met zekere majesteit, ik verlang zoo min uwe liefde als uw ver trouwen en ben sterk genoeg om mij alles te ont zeggen, zoo gij mij niet blind wilt volgen. Wantrouwt gij mij maar in het minste, laten wij dan nu reeds scheiden, voor het te laat is. Hebt gij mij lief en wilt gij mij bezitten, vertrouw mij dan blindelings. Gij hebt thans nog de keus, later niet meer, want dan moet ik eischen, wat ik nu nog verzoek. Bedenk u dus wel en neem eerst daarna een besluit.» «Mijn besluit is genomen,» antwoordde Zesin, «niets kan ons meer scheiden.» Ditmaal antwoordde zij niet en zwijgend reden zij bij het getintel der sterren voort. (Wordt vervolgd.) wend, op groud van art. 70 dor Gemeentewet, zie verder geuoemd bericht. Naar wij thans vernomen heeft de Minister van Biunenlandsche Zaken te kennen gegeven dat hij goen termen vindt, het besluit ter vernietiging aan den Koning voor te dragen. f ELSHOUT, 2 Febr. Heden morgen tusschen 7 eu 8 uur, toen do ouders zich ter kerke begeven hadden, ontstond een begin van brand bij een on zer inwoners. Van de tehuis gelaten kinderen had een met een zwavelstok het stroo in de bed stede aangestoken. Door deu rook werden de kleinen weldra de straat op gedroven en gelukte het eenige buren hulp te verleonen, waardoor de brand in zijne geboorte kon worden gestuit, die anders vrij waarschijnlijk groote gevolgen zoo ge had hebben. f CAPPELLE, 30 Jan. Zekere P. v. D. alhier, vroeger lid der Herv. kerk, ging eenigen tijd ge leden mot geheel zijn 1 alrijk gezin over tot do Chr. Ger. gemeente. Hot volkje uit zijne buurt was hierover erg verbitterd, en wel in die mate, dat v. D. noch vrouw, noch dochters zich in 't publiek konden begeven zonder bloot te staan aan de meost beleedigende uitdrukkingen en bal dadigheden. Hunnen gang naar do kerk werd mot moeite door de rijkspolitie beschermd, zelfs hunne bezittingen werden niet gespaard, dit toonde men door hot inwerpen van glasruiten. Het is wol te bejammeren dat de baldadigen niet willen begrij pen dat vrijheid van godsdienst een der grooto voorrechten is van den tegenwoordigen tijd, t SPRANG, 2 Febr. Bij 't einde des vorigen jaars bedroeg de bevolking dezer gemeento 1910 ziolen. Van dezen bohoordeu 1545 tot den Ned. Herv.; 175 tot den R. C. 164 tot den Chr. Geref.21 tot deu Isr. gods dienst. In acht jaren tijda is het bevolkingscijfer met 200 vooruitgegaan. f Bij de dezer dagen gehouden verkiezing van twee notabelen voor de Ned. Herv. gemeento brachten van de 329 kiesgerechtigde manslidmaten 131 hunne stem uit. Met groote meerderheid werden de aftredenon, de hh. Torman en Dirk Vos als zoodanig herkozen. f DALEM. Dinsdagmorgen, 7 uur, werd het stoffelijk overschot van den heer Burgemeester door de verschillende notabelen tot aan den Braadaal, zijude de grens dor gemeente, uitgeleide gedaan, om vervolgens por lijkwagen vervoerd te worden naar Kerk-Avezaath, alwaar het in het familiegraf is bijgezet. WAALWIJK. In do laatst alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel deed de heer Zijlmans, naar aanleiding van den gedrecre- teerden nieuwen Maasmond en in verband met den door de Tweede Kamer der S'aten-Generaal, op do staatsbegrooting voor 1886 uitgetrokkon memorie- post voor den bouw eener brug over do nieuwe ri vier te Heusden, het voorstel, om een adres aan den Minister van waterstaat, handel eu nijverheid te richten, met verzoek, om, ingeval men tot eene overbrugging te Heusden besluit, bij de bepaling der plaats waar de brug zal worden gebouwd, wel in overweging te willon nemen, dat, wanneer deze meer westwaarts van Heusden wordt daarge- steld, hare ligging onbetwistbaar meer in het algemeen belang zal zijn dan onmiddelijk bjj Heusden, Immers, dan wordt eene zeer gewenschte commu nicatie verkregen met het land van Altena en do nijvere Langstraat, terwijl daardoor de belangen van Heusden niet worden geschaad, integendeel zelfs bevorderd, daar het voor Heusden toch het zelfde is of de bewoners van het land van Altena, Heusden bereiken langs den rechter Maasoever, en een gemakkelijke gemoenschap tusschen de bewo ners der beide landstreken mede ten goede van Heusden komt. Is bij acclamatie besloten te zijner tijd een adres in voorschreven zin aan den betrokken Ministor in te zendon en de besturen van deze en de omliggende gemeente adhsesie op het adres te vragen. Naar wij vernemen, is Waalwijk's nieuwe burgemeester, Jhr. A. van Grotenhuis, van plan, zijne functiën op 18 dezer maand te aanvaarden. De ingezetenen wenschen Z.Ed.Achtbaro bij die gelegenheid een feestelijke ontvangst te bereiden. Met belangstelling wordt dan ook de samenstelling eener commissie voor dat doel tegemoet gezien* Zoodra de wethouders officieel zijn ingelicht van den dag, waarop de burgemeester zijn ambt aan vaardt, zal de gemeenteraad worden bijeengeroepen om een beslissing te nemen omtrent de aangele genheden, in verband staande met den plechtigen intocht, het benoemen eener commissie enz. BAARDWIJK. De buitenpolders van Baardwijk en Waalwijk staan geheel onder water. Bij den aanhoudenden was, die van boven gemeld wordt, is het te voorzien, dat de haveukade te Waalwjjk spoedig zal overloopen en de polder Besoijen zal wordeu geïnundeerd, waardoor de communicatie van de Langstraat met het land van Heusden en Altena over het Drongelonsche veer wordt afgesne den. De Baardwijksche overlaat zal woldra niet meer te passueren zijn dan over het voetpad langs de spoorbrug. Daar er nog geen schippers zijn aan gesteld, kunnen er geen voertuigen of goederen worden overgebracht en is de overtocht bij avond geheel afgesloten. Z. M. de Koning heeft de gouden medaille toe-» gekend aan mevr. FrenkelBouwmeester. Op verlangen van de Tweede Kamer heeft de Regeering hare voorstellen tot verandering van de Grondwet, met betrekking tot een uitgebreider kiesrecht, verduidelijkt. Zij legt die aldus uit, dat meerderjarigen, die ten huize hunner ouders wonen, kiezers voor de Tweede Kamer kunnen worden, als zij maar een gedeelte der ouderlijke woning gehuurd hebben en bewonen, en daarvoor de som betalen, die kiesgerechtigdheid geeft. Ook wordt beantwoord de vraag, of personen, die wegens dienstbetrekking eene afzonderlijke woning van de gevorderde huurwaarde in gebruik hebben, kiezer zullen worden. Ja, zegt de Re geering, indien zij als hoofden van gezinnen ziju

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2