MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Woensdagen 10 en 17 Februari VERKOOPEN BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDINGEN. 320ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Twee perceelen GRIEND- LAND op den Kersboom- gaard onder Giesen. aan te merken, zoo als b. v. een tuinman en koet sier, wanneer deze, behalve loon, ook woningge bruik genieten. Als hoofden van gezinnen worden evenwel niet aangemerkt een huisknecht, een portier, een huis bewaarder, die alleen de woning gebruiken orn het werk te verrichten, waarvoor zij betaald worden. Zij krijgen geen kiesrecht, want zij zijn niet, wat men noemt, in hun eigen woning. Verder vermoedt de Begeering, dat met f 36 huurwaarde de in zijn stand gezeten werkman op vele plaatsen kiezer zal worden. Zij is er zeker van, dat in de groote steden vele personen zijn, die met handenarbeid den kost verdienen en ƒ4.50 of 5 per week verwonen, precies genoeg om kiezer te worden. De Regeering wenscht ook thans niet van de kiezers bewijzen van bekwaamheid te vorderen. Omtrent de aanbesteding van 30.000 helm hoeden voor het Indische leger, die tegen 15 Febr. is uitgeschreven, schrijft men aan het //R. Nbl.// o. a. het volgende: Na den hoogen lof, dien de vorige Minister van Koloniën over had voor het werk van den Brusselschen fabrikant aan wien de levering van 10.000 stuks it 6 per stuk werd opgedragen, en wiens werk dan ook bij de a.s. aanbesteding als model dienst doet, is niets zoo in staat om onze bevreemding op te wekken, als dat aan de helmhoeden, die hier geleverd moeten worden, eischen worden gesteld, waaraan die Brusselsche helmhoed in geen enkel opzicht voldoet. Zoo wordt o. a. in de voorwaar den bepaald, dat de vorm of klok 24 uren met water gevuld zijnde, niet mag doorsijpelen, m. a w. dat ze volkomen waterdicht moet zijn en dat de vorm, na 6 uren in een waterbad van 50 gr. C. gelegen hebbende, niet kleverig, slap of week mag worden, of haar oorsponkelijken vorm verliezen. Welnu, al deze in den Nederlandschen helm hoed vereischtc hoedanigheden worden in den voï\ vol prezen" Belgischen helmhoed geheel gemist. Ze zijn Volstrekt niet waterdicht en, met lauw water even bevochtigd, lost de lijm terstond op de hoed wordt kleverig en laat zich in alle rich tingen verbuigen. Waarom worden nu aan den Nederlandschen fabrikant zooveel hoogere eischen gesteld dan aan den buitenlander of beter gezegd, waarom wordt buitenlandsch fabrikaat goedgekeurd, terwijl bin- nenlandsch fabrikaat van dezelfde qualiteit, over eenkomstig de opgesomde voorwaarden, zal afge keurd worden. Er komen in de voorwaarden van aanbesteding nog heel wat meer bepalingen, die bedenking wek ken maar dat hebben deze voorwaarden met alle voorwaarden gemeen. Voor 't oogenblik wensch- ten wij er slechts de aandacht op te vestigen, dat het buitenlandsch fabrikaat al weer eens in de Tweede Kamer opgehemeld en geprezen is ten koste van het binnenlandsche, terwijl het bij on derzoek blijkt van de meest prullige hoedanigheid te zijn, waarmede de aanprijzers zeiven alleen tegenover den vreemdeling, maar niet tegenover den landgenoot, genoegen nemen. Ds. Moll te 's Gravenhage zal Dinsdag den 9 Februari zijn 87sten verjaardag vieren. Naar aan de //Maasbode" met zekerheid wordt gemeld, zal de suikerraffinaderij te Rotterdam bin nenkort worden gesloten en het werkvolk ont slagen. De geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam hebben besloten de in prolongatie liggende loten terug te geven. In een buitengewone vergadering van de Alg. Synode der Ned. Hervormde kerk, op 9 dezer te 's Hage te houden, zal het kerkelijk conflict te Amsterdam behandeld worden. Holland, Utrecht en Zeeland, van welke vennoot schap de hceren B. J. A. Pronck en A. A. Bredius directeuren zijn, te Muideu een nieuwe bus kruitfabriek gebouwd zal worden. Zij komt te staan op dezelfde plaats waar de vroegere, die anderhalve eeilw oud was, gestaan heeft. Duitschc kooplieden koopen thans bij de Eriesche woudboeren de varkens op tegen 36 h 40 cents het kilogram. De meeste dezer dieren worden per spoor naar de Noordduitsche havensteden verzonden. Door mevr. Bulkley c. s. is hooger beroep aan- geteekend van het vonnis der rechtbank te Arn hem. De pleidooien voor het hof zullen weder door mrs. Van Cappelle, Caroli en Vitringa ge voerd worden. Een nieuwe slag is geslagen, maar gelukkig is de aangebonden strijd totnogtoe zonder bloed storting afgeloopen. De geheele kerkeraad van Kootwijk, waar de vrije candidaat Houtzagers eerstdaags als predi kant zijn intrede zou houden, is door het class, bestuur van Harderwijk geschorst. Te Made (N.-Br.) heeft de gemeentelijke arts op éen dag tusschen de 600 tl 700 personen kosteloos gevaccineerd. t Den heer Schols, hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft, is door de Regeering verzocht, met eenige der voornaamste waterstaats- ambtenaren eene Commissie te vormen tot onder zoek der herziening van het Amsterdamsche peil. t Het bestuur van den Temaarderpolder zal op 13 Eebr. aanbesteden het leveren van 2,160,000 straatklinkers, in partijen van minstens 2000 stuks, het onder profiel brengen van den zeedijk en het vervloeren van de geleverde steenen. Met zekerheid kan volgens het //Nieuws van den Dag" bericht worden dat voor rekening van de gezamenlijke buskruitmakers van Noord- De uitgeversfirma J. B. Wolters, te Groningen, heeft aan haar personeel, bestaande uit 80 per sonen, dezer dagen een aangename verrassing be reid. Aan alle knechts werd verzocht hun ouder dom op te geven, waarna ieder van hen van den patroon een aantal guldens, gelijk staande met het getal zijner jaren, als geschenk ontving. Een knaapje van 14 jaar, dat voor eenige jaren in dienst was getreden, ontving 14, een bejaarde knecht van 64 jaar f 64. Dat allen verrast en verheugd waren, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Naar de //Midd. Ct." verneemt, zal op een der Amsterdamsche tooneelen weldra worden op gevoerd een blijspel in drie tafereelen, getiteld z/De belegerde kerk." Te Ilellevoetsluis is aangehouden zekere S., reiziger in sigaren, die door den officier van justi tie te Amsterdam gesignaleerd was. VRIENDENTROUW. t voor A llen.fifi Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid onze broeder en behuwd- broeder A. J. ZIJNEN I)E GIER, in leven Notaris te Berlikum, bij 's-Bosch, in den ouderdom van 53 jaren. J. H. F. ZIJNEN DE GIER. L. C. ZIJNEN DE GIER-Gelpkb. IIeusden, 31 Jan. 18SG. Heden avond overleed zacht en kalm, tot droefheid van zijne Kin deren, Behuwd Klein- en Achter kleinkinderen, onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader, do Fleer J. W. UE BRUIJN, in den ouder dom van zeven en negentig jaar en ruim vijf maanden. Uit aller naam, W. DE BRUIJN. Heus den, 3 Februari 1880. Heden overleed na een langdurig, smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgonoote, Moeder en Be- huwdmoeder, JANSKE VAN HEL DEN, in den gezegenden ouderdom van 79 jaren. Uit aller naam, FRANS TIMMERMANS. Veen, 2 Februari 1886. De Notaris VAN MOOCK te Woudri- chem, zal, aldaar in tf't Zwart Paard," 1880, voormiddags ELF UUR, Inlichting bij JAN VERHAGEN te Rijswijk. t Drongelen, van 1 Jau. tot 1 Febr. Geboren: Adriana Pieternolla, d. v. J. de Haan en C. A. Lankbaar; Gerrit Pieter, z. v. Z. Bonis en Z. vau Edeuburg, (woneudo te Be- soijon); Gijsbert Willem, z. v. G. J. W. Kramer en W. van Honk. Overleden: M. van de Nieuwegiesen, 44 j eektg. van S. in 't Veld. f Beten, van 1 Jan. tot 1 Febr. Getrouwd: A. de Kroon, 35 j., wedr. van H. van den Bogaard, met M. A. Huigen, 42 j., wed. van J. van den Enden. Geboren: Goverdina, d. v. B. Haspels en A. Smits; Jan Gijsbert, z. v. C. Lankbaar en G. E. Branderhorst. Overleden: Hendrina Branderkorst, 64 j. Heudrika van der lleijde, 77 j., wed. K. Klerks; Margriotha Verdoom, 42 j., eektg. van J. C. Treffers Louweriua Colijn, 73 j., wed. J. van Ooijeu; Heu drika W. P, van Tilburg, jd., 4 j. t HAARLEM, 4 Maart. Het onderhoud der haven en van het buitenkanaal, zoomede van de golfbrekers en havenhoofden te IJmuiden, gedurende 1886-91. t Herbesteding wegens het inrichten van een toegangsweg naar het station Groningen, te 'sHage, op Woensdag 10 Febr. Raming ƒ20,700. t Binnenkort zullen Ged. Staten van Groningen aanbesteden hot op diepte houden van de haven te Delfzijl, gedurende de jaren 188692. Raming ƒ120,000. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 2 Febr. Prijs van 1000 nos. 907, 2086, 4902 en 8232 ƒ400: nos. 1101, 4681, 8144, 10727 en 20563; ƒ200: nos. 5793, 6444, 14473 en 18647; ƒ100: nos. 2188, 2320, 4089, 4938, 5704, 6489, 8943 en 14579. 5e klasse. Trekking van 3 Febr. Prijs van ƒ5000: no. 2101; ƒ1000: nos. 6769, 9428 en 10171; ƒ400: nos. 7617, 9347, 15587, 16275 en 20651; f 200: nos. 641, 934, 3420, 9221, 10373, 10386, 11573, 14294, 18349, 18468 en 19427; ƒ100: nos. 1993, 4889, 5168, 5766, 6537, 6572, 7421, 7980, 8565,10214,11093,13636 en 20842. 5e klasse. Trekking van 4 Febr. Prijs van 1000: nos. 5786, 6840,10730,12583, 14144, 15408 en 20285; ƒ400: nos. 11603 en 20974; ƒ200: nos. 5000 en 16534; 100: nos. 1892, 2433, 4675. 6354, 6981, 8149, 8168, 9038, 9731, 15563, 16278, 19461 en 20797. »Wij blijven vrienden tot den dood,» Zoo zwoeren zij elkander. Johannes, heette de eene vriend, En de andere Alexander. Johannes was eens schraal bij kas: Hem kwelden oude schulden; »Och,« vroeg bij onlangs aan zijn vriend, »Leen me eveu honderd gulden!» Maar 't antwoord was: »Het spijt mjj, vriend, 'k Moet zelf nog iets betalen Ik kan niet helpen kon ik het, Geloof me, 'k zou niet dralen.» Wij blijven vriendeu tot den dood, Zoo hadden ze eens gezworen; Maar sinds Johannes geld vroeg, ging De vriendschapsband verloren. Het srecht voor allen» klinkt heel fraai En is oen goede leuze; Dat menigmaal misbruikt devies, Zij voortaan ieders keuze Men werp' geen barricaden op, Of doe een krijgskreet schallen Maar streve vreedzaam naar het doel, Dat is: naar recht voor allen!» Hoe vaak de leuze wordt misbruikt, Kan men staag ondervinden. Eens zat, een lustig heertje saam Gezellig met zijn vriuden. Wie minder dronk dan hij, vornam Van hem: »Kom, nu niet mallen,» Elk drinkt hier altijd eveu veel Zoo eischt dit recht voor allen!» Een kanonnier zat bij zijn lief Vertrouwelijk te kozen Movronw verscheen en Grietje zat Te beven en te blozen. Do kanonnier gaf haar een zoen, 't Is werkelijk voorgevallen Toen kuste hij mevrouw, en sprak Zoo leer ik recht voor allen!» Jan was een huisknecht, trouw en goed, Maar lomp in doeu en laten Eens stofte hij den boel wat af, Maar liet, door 't drukke praten Eeu vaas ontglippen aan zijn hand Toen bij haar stuk zag vallen, Smeet hij ook do andre vaas kapot, En zei: »'k wil recht voor allen Er was een oploop in de stad; Men hoorde in huis en winkel De glazen breken door den stoet; 't Was overal gerinkel. Een glazenmaker riep gooit stuk» Smijt ze in bij duizendtallen Spaart niemand smijt don boel kapot Wij willen: »recht voor allen!» Naar recht voor allen» zij gestaag Ons ernstig, waardig streven Doch vóór wij vragen: »Geef ons recht!» Zij 't eerst door ons gegevon Aan andren. Door beschaving, deugd, Door orde, kennis, redo. Naar »recht voor allen» dan gostreefd Zoo doen wij gaarne mede. Wanneer zal de wereld vergaan? Als do zon, bij haar taak om te schitteren, zich zolve verteerd zal hebben. De natuurkundige Fayo heeft dat reeds eenige jaren geleden betoogd. Er zullen nog wel millioenen jaren kunnen verloopen, gedurende welke zij in vollen glans aan het uitspansel kan staan, maar eenmaal zal zij verteerd moeten zijn, zal haar glans beginnen te vermindereu en einde lijk uitgaan, gelijk eon lamp, waar geen olie meer in is. Dan zal de aarde tot geheele afkoeling ge raken, zoodat alle leven or zal ophouden. Een broodje met kaas. Stel u voor een sta pel van 65,700 broodjes, het eene recht boven het andere, dan zullen al die broodjes een zuil vor men van ongeveer 2190 M. Wanneer ge nu de Dom van Rotterdam gezien hebt, dau zet ge daar nog 17 zulke Dominen op en ge hebt een juist begrip van de hoogte van gouoemde broodjeszuil. Maak nu eens in uw gedachte vau al die brood jes één, besmeer dat met 1320 koppen boter en leg er 1320 Edammer kaasjes tusschen. Wanneer nu iemand, die 60 jaren lang, door el kander 3 broodjes per dag gebruikt hoeft, hot voormelde broodje zag, dan zou hij stom van ver bazing zijn als men hom vertelilo dat hij juist zoo'n broodje had opgepeuzeld. Legt men op die zuil van broodjes de 1320 ka zen met nog 1320 koppen boter dau zal men een hoogte verkrijgen van 2454 M., of 20 maal zoo hoog als de Rotterdamsche Dom. Zijn geheim. Een vreemdeling bezocht eensj een Goudsche pijpenfabriek ou vond br alleen een.; knaap. Ik geef u een gulden als gij me eens laat zien; hoe gij die pijpen fabriceert, zeide hij. Ik kan alleen maar neuswarmortjos maken, mijn-; heer, autwoorddo de knaap. Wat zijn dat, neuswarmertjos? Wel, korte pijpjes. Nu, goed, ik geef je eon guldon maak erj eens een. Eerst de gulden, was het antwoord. De vreemdeling gaf het geldstuk, en toen nams de, jongen een lange pijp, brak een stuk van den; steel af en zeide: Kijk, dat is nu een neuswar- niertje. Politiek. Papa, de courant lezende >Neen^ maar, dat is verschrikkelijk, weer twaalf raillioen? voor 't departement van oorlog'k Begrijp niet| wat we toch te midden van den vrede met zulk! een massa soldaten en officieren doen Dochter: »Wat, te veel officieren? Maar papa-; lief, spreek toch niet onverstandig, met wie zouden? we dau anders dansen.» Van Windthorst, den aanvoerder van do centrum-; partij in 't Duitsche rijk, wordt deze annecdote verteld. Toen hij studeerde aan de hoogeschool en eens in een woordenstrijd gewikkeld was over een rechtskundig vraagstuk, voerde zijn tegenstander, een kerel als een boom, hem toe: swanneer je uiet| zwijgt, steek ik je in mijn zak,» waarop de kleinU Windthorst antwoordde »bah! stock me liever iffi je hoofd, daar is moer plaats!» II Onschuldig. Jonge dame tante, u zoekt al-s tijd schoonheidsmiddelen in de krant,, hier staate er eene.» Tante: »geef hier, waar zoo?» Nichtje: »hier staat het: om oud ijzer voo roest te bewaren.» MOED. Bij een Oostenrijksch regiment stou een hoofdman, die zoo afgetrokken en stil was, da hij bij zijn kameraden den naam had van zeer ver-» legen te zijn, ja door velen verdacht werd van nie den moed te bezitten, welke een soldaat past. D commandant van het regiment, de overste graa: Leiningen, in het ganscho leger bekend weger, zijn avonturen en vroolijko zetten, hoorde dit e besloot zich van do waarheid van hot gerucht t overtuigen. Bij het middagmaal, dat. de officiere gezamenlijk hielden, schikte hij het zoo dac di hoofdman naast hem kwam te zitten. Werkclij was deze zoo terughoudeud en schuchter dat d graaf begon te gel oven, dat deze man door zijn kameraden juist beoordeeld werd en hij begon ht voor een uitgemaakteu lafaard te houden. Bij hei dessert bracht hij daarom h t gesprek op het schii f ten met pistolen, waarin do graaf een meeste| was en ten laatste liet hij zijne pistolen hrengc om eenige procvou van zijne bekwaamheid te goj ven. Do pistolon kwamon en de graaf, den hoofd man op den schouder kloppende, sprak hem aldus aan: »Wel, goode vriend, als gij dit kleine brcoljo eens zoo in uw hand houdt, dan zal ik het u uit do hand schieten.» Allo officioren luisterden met ingespannen aan dacht en zagen niet zonder leedvermaak en spot tend den hoofdman aan, die zich natuurlijk tegen deze opdracht vorzette. Maar toen de overste ster ker aandrong, greep do hoofdman met de grootste bodaardheid bot broodje, nam bot lusscheu duim en wijsvinger en hield het vast zonder beven. Hot schot kraakte, de kogel was midden door het broodje gegaan. Het gelach der kameraden vor- stomde, zij schaamden zich dat zij zoo laag van een hunner kameraden gedacht hadden. Kalm, alsof er niets gobourd was, ging ds hoofdman weder zitten, nam hot andere pistool in de hand en zeide met hot trouwbartigste gezicht van de we reld, terwijl hij het pistool beschouwde: »Nu, heer graaf, ik moet zeggen, dat bobt gij er goed afgo- bracht, dat wilde ik ook wel eens beproeven. Heb nu de goedheid en houd gij het broodje, mis schien tref ik ook.» Het was interessant, de gezichten der officiereu te zien, die zoo even gelachen hadden; het blaadje was nu omgekeerd, verlegenheid en angst was op aller gelaat t.e lezen; maar 't meest verschrokken was de overste zelf. »Maar hebt gij in uw leven al eens met pistolen geschoten?» vroeg hij be dremmeld. »Noen, heer oversto, ik heb mijn levenlang nog gocn pistool in de hand gehad, te meer zou ik mij verblijden, indien ik juist mikte.» Hier baatte geen tegenspreken, de graaf was gedwongen aan het verzoek van den hoofdman te voldoen, ten einde zich voor zijne officieren niet bloot te geven. Wat in hem omgin r, weet niemand, maar dit is zeker, dat hij kalm, zonder eenige onrust te ver- radou, het broodje nam. Langzaam hief do hoofd man hot pistool op, langzaam mikte hij allen hielden don adem in, het was eensklaps doodstil in de zaal, zoodat men een speld kon hooren vallen. Daar liet de hoofdman op eenmaal het pistool zakken. »Noon,« zeide hij lachend, »dat zal toch niet gaan, misschien schoot ik e.- nevens, daaraan dacht ik niet, dan kon er een ongeluk gebeuren. Ik dank u vele malen, heer overste, maar ik wil bet liever laten,en rustig legde hij het pistool op do tafel neer. Veertien dagen later was onze hoofdman ma joor bij een ander regiment en de strenge oversto is sedert zijn bosto vriend geworden. t DUSSEN, 4 Febr. Op do heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 195 kilo boter. Zij gold van 1.13 tot 1.26. t DORDRECHT, 5 Febr. Tonnen Grasboter 16.00. Hooiboter 0.90 k 0.80. Tonnen 13.00. Weiboter 0.65 a 0.55. Kunstboter 0 40 a 0.33. Eieren 5.50 a 4.50. per 100.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3