FEUILLETON. iSSt* Uitgever: L. J. VEERMAN Ileusden. EENE LOFREDE. DE DWEEPERS. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 verhooging. en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Er bestaat in Frankrijk eene vereeniging, die den naam draagt: „Vereeniging tot bestrijding van het tabaksmisbruik." Een lid van deze vereeniging loofde eenige maanden geleden, eene belooning uit van 500 francs en een gouden medaille, ter waarde van 100 francs, voor de beste ver handeling over de ziekteverschijnselen van nicotine, hun verloop en gevolgen, aange toond door ten minste tien klinische waar nemingen, hetzij in hospitalen, hetzij in de burgerlijke of in de militaire praktijk. Nu zou het te bezien staan, of de beste verhandeling, die op de overtuigendste wijze het verderfelijke van het tabaksverbruik aan toonde, wel eenigen invloed zou hebben op het meerdere of mindere verbruik. Ver handelingen zijn in het algemeen de ware middelen niet om de menschen te bekeeren. Daarenboven zou men zich herinneren, dat zoo lang tabak door de beschaafde volken gebruikt wordt, er even lang menschen zijn geweest, die haar schadelijken invloed hebben willen bewijzen. Er is zelfs een tijd ge weest, dat men het ontstaan van de jicht hoofdzakelijk toeschreef aan het gebruik van tabak, en dat men eene bijzondere ge neeswijze uitvond om de nicotine, die door het rooken in het lichaam was opgenomen, er weer uit te verdrijven. Die bestrijding 32) LEOPOLD VON SACHER MAS0CH. In het drukste gewoel der schertsende maskers werd de graaf van de Oginski's gescheiden en ontdekte plotseling Dragomira, die, onverzeld gelijk hij, aan den oever stond en hare blikken zoekend over de menigte liet weiden. Gij zijt, naar ik zie, uw' cavalier kwijt geraakt, sprak Soltyk, nadat hij haar genaderd was, «mag ik u in zijne plaats mijne diensten aanbieden?» Zonder verder iets te antwoorden nam Dragomira de aangeboden arm aan. Toen zij den tempel passeer den, wees de graaf lachend naar het beeld, waarmede het altaar prijkte. «Ziedaar uw evenbeeld,fluis terde hij. In welk opzicht?» Ook gij zijt eene uit ijs gehouwen Venns. Ach, mijn waarde graaf, weet gij dan niet hoe spoedig het ijs smelt, wanneer de lente komt?» Zeker,» antwoordde Soityk, »maar wie of wat zal de lente wezen, die de ijskorst rond uw hart doet smelten Ik ken den grooten toovenaar, die ieder hart als was kneedt, alleen van hooren zeggen,sprak Dragomira met een fijnen glimlach. Is het niet veeleer eene toovenares?» Mij om het even, indien dat u beter bevalt.» De liefde. Ja. Maar ik geloof bijna dat gij niet in staat zijt om iemand te beminnen.» Ik zou het zelf ook bijna gaan gelooven.« Maar zijt gij dan een wezen zonder hart?» Toch niet, maar het mijne is,en zij wees met den vinger naar de liefdegodin in den tempel, het mijne is als het hare: van ijs.» O, kon ik het verwarmen,» fluisterde Soltyk met blikken, die vlammen schenen te schieten. »Gij?« Dragomira keek hem vast in de oogen. Gij gebruikt de vrouwen als uw speelgoed, en dat verlang ik niet te zijn.« heeft de tabak gemeen gehad met al die zaken, die in de laatste eeuwen tot voedsel of genot der menschen in zwang zijn ge bracht. Aardappelen, koffie en thee hebben ook hunne bestrijders gehad en heftige ook, maar zij genieten nu eene onbeperkte heer schappij. Maar de een of ander mocht door het uitschrijven van zoo'n prijsvraag in angst zijn gebracht en bezorgd zijn geworden voor zijne gezondheid, daarom is het eene groote geruststelling, dat omtrent gelijk tijdig met het uitloven der belooning bo vengenoemd, in een Engelsch blad van naam (een blad voor dokters en chirurgijns) een artikel voorkomt aangaande den invloed van het gebruik van tabak op de gezond heid, welk artikel als een tegenhanger kan beschouwd worden van de vermelde prijs vraag. Liefhebbers van matig rooken zullen daardoor weer gerustgesteld kunnen worden. Een gedeelte van dit artikel wenschen wij hier over te nemen. Dr. Pareira verklaart in zijne Materia Medica, dat hem „geen bepaald nadeelig gevolg van het rooken" bekend is. Chris- tison spreekt er van als van een „weelde artikel over de gaheele wereld in gebruik, zonder dat het tot dusverre aan zijne ergste vijanden gelukt is er de kwade gevolgen van aan te toonen." In een brief van dr. Parker, bekent deze „te vergeefs naar eenig Do graaf beet op zijne, lippen de komst van Anitta maakte gelukkig een einde aan het gesprek. Dragomira nam haren arm en beide keerden naar de voorzaal terug, om daar hare mantels af te werpen en zich in het gewoel der dansenden te mengen. •Hij is de mijne,» dacht Dragomira intusschen, «ik heb het slechts te willen en hij ligt aan mijne voe ten. Waarlijk, het schijnt geen groote kunst, zijn hart, le veroverenmaar hier geldt het hooger doel en daarom moeten list en voorzichtigheid met coquetterie hand aan hand gaan. Tegenstand schijnt hem te prik kelen. Meer dan iets anders is dit in staat hem alles te doen voorbijzien, zoodat hij blindelings in het net loopt. Arme graaf! Hoe gemakkelijk valt het mij, hem in den afgrond te lokken. Ik, die niets voor hem gevoel. Te midden van hare overdenkingen ontdekte zij Zesin, die tegen eene zuil geleund stond. Dadelijk kwam er eene schalke gedachte in haar op, en zij maakte van het oogenblik dat Anitta door een der dansers werd medegevoerd, gebruik, om behendig als eene slang uit de zaal te sluipen. In den corridor bevonden zich naast de garderobe een paar kleine kabinetjes, ten gerieve van diegenen, welke tijdens het feest van kleeding verwisselen wil den. Dragomira wenkte Barichar, die zich te midden van een' zwerm andere bedienden bevond, en de wacht hield bij een' grooten korf. Maar op hetzelfde oogen blik dat het meisje een der kamers wilde binnentre den, sloegen twee zachte vrouwenarmen zich om haren hals en de dartele blauwe oogen van llenryka lachten haar toe. »Nu heb ik u dan toch eindelijk,» riep het be koorlijke meisje, »eri gij ontkomt mij nu niet meer. «Zoo, denkt gij antwoordde Dragomira lachend. «Luister dan eens. Ik heb een grapje met iemand voor en gij zult toch zeker wel niet voor speliebreek- ster willen spelen? «Wilt gij u maskeren «Ja. «0, ik zal u niet verraden! Maar mag ik mede gaan en u helpen Zij traden het kabinet binnen. Nadat Barichar zijn' mand neergezet en zich verwijderd had, sloot Henryka de deur af. Dragomira zette zich op den stoel voor de toilettafel neder en begon zich te ontkleeden, ter wijl llenryka onder kreten van kinderlijke bewonde- van de geneesheeren drie rechtsgeleerden nagenoeg voldoend bewijs voor den nadeefigen in vloed van tabak te hebben gezocht," en dit was dan ook de reden, dat er in zijn werk „Handleiding voor praktische ge zondheidsleer" geene beschouwing aan de tabak gewijd was. Het is een feit dat over het geheel ge nomen mannen even gezond zijn als vrouwen, terwijl negen van de tien mannen tabak gebruiken en op eene enkele uitzon dering na, de vrouwen er zich allen van onthouden van de geestelijken rookt nage noeg de helft, kwart, van de negen-tiende. Wij moeten met vergeten, dat de schrijver het oog heeft op Engel- sche toestanden en dat de verhouding in ons land nog wel een weinig anders is. Bij voorbeeld de geestelijken nagenoeg de helft, als wij hier eens voor zett'en negen-tienden dan zouden wij zeker wel wat nader bij de waarheid zijn. Bij aandachtige en kalme beschouwing der tabakskwestie is er echter één punt, dat gevaar oplevert, namelijk de gewoonte van rooken en pruimen door jongens. Voor dezen, die nog niet volwassen /ijn, is het zonder twijfel schadelijk. Gewillig verdragen zij de eerste onaangename gevolgen van de tabak, om zich meer als heertjes te kunnen voordoen, het wordt voor hen weldra ge woonte, en daar zij volstrekt onbekend zijn met de werking, is het gebruik voor hen dikwijls oorzaak, dat hun groei ernstig be lemmerd wordt en het gebruik van tabak ook op hunne verstandelijke ontwikkeling den verderfelijksten invloed heeft. Meestal pruimen en rooken zij tegelijk en wel van do slechtste soorten van tabak en in eene hoeveelheid, die zeker ook het grootste deel der volwassenen zou schaden- Deze zaak, zoo gaat de schrijver voort, verdient ernstige overweging bij onze wet gevers. Rooken, wanneer het op geschikte tijden geschiedt, vergemakkelijkt onze spijs vertering. Het gevoel van verlichting door het opsteken van een sigaar, na een zwaar diner, is wel bekend aan hen, die er ge bruik van maken en in sommige gevallen veroorzaakt het ophouden met rooken niet onbelangrijke stoornissen. Terwijl het misbruik maken van tabak het lichaam verzwakt en tot vermagering leidt, oefent het matig gebruik een gunstigen invloed uit op de voeding. H a m m o n d vond in een geval, bij zichzelven waargenomen, een toeneming van gewicht na het gebruik van tabak. Fiske schreef eene vermeerdering van 24 pond in drie maanden toe aan het gebruik van tabak. „Tabak doet het gewicht toenemen ingeval het voedsel voldoende is, is het on voldoende dan wordt het verlies van krachten door de tabak tegengehouden." ring den inhoud van den korf uitpakte. Toen zij daarmede gereed was, trad zij op Dragomira toe en beschouwde haar met zekere zonderlinge belangstelling. «Ik begrijp niet, wat de menschen toch bezielt,» sprak zij, als in gedachten verdiept, «dat zij allen iets zonderlings aan u zien, en Anitta vond zelfs dat gij iets beangstigends over u had. Ik daarentegen gevoel mij tot u aangetrokken.» «Let op,schertste Dragomira, «het zou zeer goed kunnen dat mijn sleep ten slotte nog een visschen- staart of een slangenlijf verbergt.» «Gij zijt toch inderdaad ook geen gewoon meisje, vervolgde Henryka, «ook ik gevoel eene geheimzin nige macht, die van u uitgaat. Maar juist dit ver hoogt nog de magische aantrekking, die gij op mij uitoefent. Neem mij tot uwe bondgenoote aanik zal u liefhebhen als eene zuster en eene leergierige scho lier zijn. «Werkelijk?» Dragomira wendde haar lang zaam het gelaat toe en zag haar met een' uitvorschen- den biik aan. «Wees gij mijne leidsvrouw, en ik zal u blindelings volgen, onbevreesd en zonder aarzelen.» «Wij zullen zien.« «En sta mij nu toe, u te helpen.» «Waarom niet,« gaf Dragomira kalm ten antwoord, «de eerste schrede op den weg naar het eeuwige licht, dat gij in vroom vertrouwen reeds met het oog uws geestes in het verre verschiet aanschouwd hebt, is ootmoed. Dien mij dus.» Henryka knielde voor Dragomira neder en kuste haar de handen. Toen trok zij haar de schoentjes uit en de niet gouddraad doorstikte Turksche pantoffels aan, die zij uit den korf had gepakt. Dragomira liet zich haar dienstbetoon welgevallen met de voorname onverschilligheid eencr Oostersche heerscheres. Het gemaskerd bal. Kort daarop trad eene met in waarheid Oostersche pracht uitgedoste Sultane de balzaal binnen. De hooge, sianke gestalte was in een' langen kaftan van licht blauwe met zilver doorslikte zijde gehuld, die met hermelijn bezet was en van boven het openstaande, rood zijden jaquet zichtbaar liet en de met zilvergaas, paarlen, kralen en munten versierde hals en borst. Een korte rok van geel atlas bedekte ten deele de wijde Turksche beenbekleeding, onder welke kleine rood fluweeien pantoffels te voorschijn kwamen, die kwistig met gouddraad doorwerkt waren. Een kleine tulband, waarop een piuim van met juweelen bezette reigerveeren pronkte, kroonde het trotsche hoofd. In stede van een masker droeg de schooae een' dichten sluier, zooals die, welke de Oostersche vrouwen in den harem dragen, en uit welke hare groote, gevoei- looze, blauwe oogen gebiedend in het rond keken. Eene garische schaar van heeren volgde het spoor dezer nieuwe, betooverende verschijning en menigeen van hen had zelfs de stoutmoedigheid haar een com plimentje in het oor te fluisteren, doch zij scheen doof en blind voor alle pogingen om hare opmerk zaamheid te trekken en liet hare vaste blikken zoo lang door de zaal rond weiden, tot zij dengenen ontdekt had, dien zij zocht. Hij was toevallig juist naar het buffet gegaan, maar zonder eenig doel, volkomen gelijk aan een' automaat, die door een uurwerk volgens vaste regelen bewogen wordt. De bedienden boden hem ververschingen aan, maar hij schudde het hoofd en stond op het punt zich weder te verwijderen, toen de Sultane op hem toetrad en hare kleine hand op zijn' schouder legde. «Ik groet u, Zesin Jadewski,» zoo begon zij, «waarom laat gij heden het hoofd zoo hangen «Ik heb weinig reden om vroolijk. te zijn.» »Er zijn middelen genoeg om de zorgen te ver drijven,» antwoordde zij, «en dit is wei een der beste.» Met die woorden nam de schoone Sultane een glas wijn van het buffet, raakte het even aan en reikte het hem over. «Wat geeft gij mij? Zoet vergift? Een minne drank?» «Daarmede zou ik te laat komen.» «Op uw welzijn.» Zesin ledigde het glas. «Voorts bestaat er nog een ander middel.» «Welk «Maak mij het hof. «Daarvoor heb ik geen talent. «Omdat gij uw hart reeds weggeschonken hebt?» Misschien. «Er zijn hier in de zaal op dit oogenblik twee dames, aan wien gij het eens geschonken hebt. Aan wie van die twee behoort het thans?» Gij vraagt als een inquisiteur.» DOOR Men kan in een enkel opzicht waanzinnig zijn, maar tevens in alle andere verstandig. Wieland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1