buitenland7" binnenland," I)e beroemde Nedcrlandsche geneesheer Boerhave beschouwde reeds voor 200 jaar de tabak als een geschikt middel tegen den honger. Het schijnt, dat de kracht om zware inspanning en vermoeienis te kunnen weerstaan, hetzij geestelijke, hetzij lichame lijke, door de tabak wordt versterkt. Soldaten van alle volken gebruiken tabak. Het was een vaststaand voorschrift van Napoleon, dat zijne troepen van tabak zouden zijn voorzien en het bleek van groot nut bij den terugtocht uit Moskou. De soldaat ondergaat gewillig groote ontberingen, wanneer hij maar tabak heeft om te pruimen of te rooken en op wacht zou hij zijn leven wagen om zijne pijp aan te steken. Het gevoel van verlatenheid wordt altijd dragelijker door het gebruik van tabak, en het is de voortdurende troost van hen, die een eenzaam leven lijden, zooals herders en jagers. Een gevoel van onrust of onte vredenheid, ontstaan uit moeilijk uit te drukken verlangen, uit denkbeeldige teleur stelling en onaangename voorgevoelens, meestal bekend onder den naam van ver veling, is de oorzaak van veel ongeluk in de wereld. Deze ongelukkige gemoedsge steldheid verdwijnt voor den bedarenden invloed van eene sigaar, en de gedruktheid en somberheid zijn spoedig verdreven. Daar een groot deel van den dag voor ons ge vuld is met zorg, zal onze mate van geluk in dit leven niet weinig afhangen van onze geschikheid om het met gelatenheid te ver dragen. Dat de tabak ons daarbij goede diensten bewijst en ons in staat stelt met meer welbehagen het leven te beschouwen, zal wel worden toegestemd door ieder, die den invloed van de tabak kent. Dat zij ons helpt om zwaren arbeid met minder moeite te verdragen, is evenzeer waar. De vlugste schrijvers gebruiken gewoonlijk ta bak en kunnen zonder deze niet dezelfde hoeveelheid werk in denzelfden tijd vol tooien en zij, die aan nieuwe bladen of dergelijke periodieke geschriften werken, waarbij spoed een eerste vereischte is, ken nen eerst recht hare waarde. Tabak werd ook vroeger als geneesmiddel voor huid en andere ziekten gebruikt. In gevallen van asthma vindt de tabak nog aanwendig in vereeniging met belladona, stramoniam, enz. Het gebruik van tabak in de geneeskun de kon echter niet in vergelijking komen met zijn invloed op maatschappelijk en psychisch gebied. Onder zijne vele welda dige eigenschappen behooren in de eerste plaats die, om den arbeid te verlichten en het leed te verzachten. Het gebruik van tabak stemt tot nadenken en behagelijkheid, het vermeerdert de gezelligheid en om de woorden van een zijner kamprechters te ge bruiken whet doet iemand meer als een Samaritaan handelen." Zij is herhaaldelijk en zonder reden een vloek genoemd, maar zij, die het meest over hare verderfelijke gevolgen hebben geschreven, hebben er meestal geen gebruik van gemaakt. In plaats van de tabak een vloek te noemen, mag zij niet vergeten worden bij De Sultane lachte wel zacht, maar toch niet zoo onmerkbaar of het verried haar. »Nu ken ik u.« Zij lachte weder. Dragomira. Eene kleine hand drukte snel de zijne en een warme adem beroerde zijne wang. Verraad mij niet; er wordt op ons gelet. Daar ginds staat graaf Soltyk ik zal hem aanspreken en zijn hoofd op hol brengen. Inderdaad stond de graaf aan den ingang. Zijne donkere oogen rustten met een duivelachtigen gloed op de schoone vrouw en op Zesin, die haar zoete woordjes in het oor fluisterde. Ijverzucht en nijd be- kanipten elkaar in Soltyks borst en deden zijn harts tochtelijk bloed koken. Tegelijker tijd richtten zich nog een ander paar oogen op de fluisterendenzij ston den schuw, droevig en angstig. Het was Anitta die desgelijks Dragomira herkend had en voor den ge liefde sidderde. Heeds had de Sultane afscheid genomen van Zesin en stond op het punt Soltyk aan te spreken, toen Glinsky op dezen toetrad en hem haastig met zich voorttrok. «Wat is er?« vroeg Soltyk. Ik moet u ten ernstigste waarschuwen,fluis terde Glinsky hem toe. «De Sultane is niemand anders dan mejonkvrouw Malulin. Hebt gij gezien, hoe zij met den jongen officier daar ginds handdrukjes en zoete woordjes wisselde »Ga voort, ga voort!» Gij staat op het punt, in het net eoner coquette te geraken. «Ditmaal laat uwe menschenkennis u in den steek, antwoordde de graaf spottend, «zij is integendeel zoo gevoelloos en koud als een ijsklomp.» «Maar ik weet dat Jadewski haar meermalen be zoekt. «Ook Sessawin komt bij haar. «En met die allen speelt zij. «Des te beter. «Gij wilt de reddende hand, die u toegestoken wordt, niet aannemen. «Als de afgrond der hel zoo schoon was als dit meisje, waarde heer, dan zou de hemel ledig blijven en gij zelf zoudt misschien ten slotte uwe ziel nog aan den duivel verkoopen.» Soltyk maakte zich lachend eene opsomming van de zegeningen der menschheid. Do oude Zwitsersche bankbiljetten zijn niet meer gangbaar zij zijn ingetrokken en door nieuwe ver van het gesprek af en volgde de Sultane, die plotse ling in het gewoel der maskers verdwenen was. Hij trof haar aan bij den ingang van de salon, die Azië voorstelde. Zij scheen hem te verwachten. «Hier is uw rijk,sprak hij met eene buiging, «mag uw slaaf het aan uwe zijde binnentreden?» Hij sloeg de gordijnen ter zijde en volgde haar in de met alle heerlijkheden van het Morgenland gevulde ruimte. Perzische tapijten van zeldzame pracht, met goud en zilver doorweven, daalden in zware plooien langs de muren af en vormden de bekleeding zoowel van de zoldering en de wanden als van vensters en deu ren. In het midden van het vertrek verhief zich eene soort van tent, in welks hoogste punt eene gouden halvemaan fonkelde, die met flikkerende edelgesteenten bezet was. Een Indisch weefsel, dat uit zacht, wit -dons scheen te bestaan, bedekte den vloer. De voet zonk er in weg als in versch gevallen sneeuw. Eene enkele roode ampel, een zacht schemerende robijn van fabelachtige grootte gelijk, hing van de zoldering af. Hier en daar lagen kussens, die tot rusten, tot min nekozen en genieten schenen uit te noodigen. Eene vreemde, narcotische geur vervulde de lucht en streelde de zinnen. Dragomira zette zich op den divan neder, die in het midden van het vertrek onder het glinsterende koepelgewelf der tent stond. Zij zat op een panter vel en hare kleine voeten rustten op den geweldigen kop van een' tijger. De graaf stond zwijgend, ten prooi aan zijne bran dende hartstochten, voor haar. «Hebt gij mij verwacht?» zoo begon hij. «Ja. «Gij weet dus dat ik u iets te zeggen heb?« «Ja. «En gij zijt bereid mij aan te hooren?» «Ja.» «Ik dank u. Gij geeft mij den moed terug, dien ik op het punt stond te verliezen.» «Is er dan moed toe noodig om een meisje aan te spreken. »Om u aan te spreken, ja, Dragomira. «Gij vergist u.« «Hoe zou dat mogelijk kunnen zijn,zoo viel hij haar in de rede. «Wie, die eens in zijn leven uwe gestalte gezien heeft, zou u niet uit duizenden her_ kennen? En wie, die ooit in uwe oogen heeft mogen zien, zou die kunnen vergeten en ze niet onder het nijdigste masker opsporen? Gij zijt het, gij, Drago mira, in al hare macht, hare koelheid, hare ontzag wekkende schoonheid.» «En waarom ontzagwekkend? Omdat ik u niet gelooven wil? Ik ben verre van ontzagwekkend, al leen maar verstandiger dan de meeste dames van uwe kennis. «Wat hebt gij tegen mij?» «Niets.» «Dat is de waarheid niet.» «Toch wel; ik kan niet zeggen dat mij iets in u tegen staat. «Maar gij wantrouwt mij, niet waar?» Zij antwoordde met een fijn lachje. «En waarom wantrouwt gij mij?« «Wat zijt gij onnoozel! Zijt gij alles vergeten wat gij op uw geweten hebt? Don Juan's zonden-register is, bij de uwe vergeleken, een straflijstje van een schoolknaap. Thans lachtte ook Soltyk. «Ik ken de faam, die van mij uitgaat,» zeide hij, «maar ik geef u mijn woord van eer dat die zeer overdreven is.» «Goed, laten wij dat er dan aftrekken,» vervolgde Dragomira «dan blijft er, geloof ik, nog altijd genoeg over om uwe onschuld verre van ontwijfelbaar te maken.» «Ik ben geen heilig boontje en heb nooit naar dat attribuut gedongen. «Maar daarom behoeft gij het tegenovergestelde nog niet te zijn. «Wat ben ik dan?« «Een booswicht,antwoordde Dragomira glimlachend, «met Anitta zijt gij verloofd en mij maakt gij inmid dels het hof.» «Er wordt van alle kanten pressie op mij uitge oefend om mij tot een huwelijk met mejuffrouw Oginska te bewegen.» «Diplomatie, anders niet! Men wil twee invloedrijke geslachten met elkaar verbinden en u tot een werk tuig van politieke plannen verlagen, dat is de zaak (Wordt vervolgd.) Maandagmiddag had op het Travalgarplein te Londen eene bijeenkomst plaats van omstreeks 10000 werkeloozen. Deze meeting was belegd door sociaal-democraten en drie hunner woordvoerders spraken tot de verzamelde menigte. Het oude liedje werd gezongen, do kapitalisten waren de uitzuigers en de werklieden moesten aan den toestand een einde maken door do revolutie. Indien door de regeering niet snel een einde ge-, maakt werd aan den tegenwoordigen toestand, zou de roode vaan ontplooid, en dan moesten de west- telijke wijkon van Londen geplunderd worden. De opgewondenheid door de oproerige redevoe ringen in het leven geroepen, schjjnt zeer groot geweest te zijn, want een bende bestaande uit een lOOOtal personen rokte het Westeinde in. Weldra vlogen de steenen door het luchtruim en duizen den ruiten waren in een oogenblik vernield, maar hierbij bleef het niet, de hartstochten waren eens vrijgelaten en nu was het onmogelijk ze dadelijk binnen de perken terug te brengen. Verscheidene rijtuigen werden aangehouden en de personen, die er in zaten, mishandeld en besto len, terwijl bovendien veel winkels en wijnkelders geplunderd werden. De politie was niet spoedig met voldoende macht aanwezig om aan de schandalen een einde te ma ken, toen dit eenmaal het geval was, werden ver scheidene belhamels gearresteerd en keerde de rust voor het oogenblik terug. De schade der plundering is hoogst belangrjjk en bedraagt ongeveer 600,000 gld. Het gevolg van de oploopen zal zijn, dat er een wet uitgevaardigd wordt, waarbij de vrijheid van vereeniging belang rijk zal beperkt worden. In de geheel e stad heerschte tot Donderdag vol komen rust. Alle winkels zijn open, en de zaken gaan haar gewonen gang. De autoriteiten gaan voort met het nemen van voorzorgsmaatregelen. Men meldt uit Londen aan het »N. v. d. D.,« dat de smak «Colombo* (die met slechts eene en kele vrouw aan boord van de Schotsche kust naar volle zee afdreef), met de vrouw, veilig te Lepsoe (Noorwegen) is binnengebracht. Het Engelsche pantserschip «Resistance,* een der oudste schepen van de Engelsche vloot, wordt thans voor eene belangrijke proefneming ingericht. Het schip krijgt namelijk eene caoutchoucpantse- ring, volgens door een kapitein ter zee uitgevon den systeem, waarvan de uitvinder beweert dat de gaten, die er door projectielen in geschoten worden, zich van zelf weer sluiten. Bij de proeven met dit nieuw pantser-materiëel zal eerst met snelvuur-kanonnen geschoten worden en ten slotte zullen visch-torpedo's met langzamerhand ver- groote springladingen tegen het schip worden ge richt. Wijl zich te Liverpool veel meer matrozen aan bieden dan er noodig zijn en de gezagvoerders aan Nederlanders, Denen, Zweden en Noren de voor keur geven, heerscht er onder de Engelsche ma trozen groote ontevredenheid, 't Spreekt van zelf dat ze erg gebeten zijn op de vreemdelingen, zoodat elk oogenblik ernstige ongeregeldheden kunnen losbarsten. vangen. Toch zijn nog oude, tot een bedrag van 1.700.000 fr. niet aangeboden tot inwisseling. Henri Rochefort heeft, dewijl zijn amnestie-voor stel verworpen is, besloten zijn mandaat als afge vaardigde neder te leggen. De pokken-epidemie, welke op het einde van 1885 te Montreal epidemisch onder de Fransche bevolking heerschte, zoodanig zelfs dat hot sterfte cijfer in ééne week 354 bedroeg, neemt in kracht af, nadat de verplichte vaccinatie in Canada is ingevoerd. Prins Torlonia gaf elk jaar een millioen aan liefdadigheidsinstellingen en betaalde elk jaar lx/3 millioen aan belastingen. Een beroerte maakte een eind aan zijn leven. Men zegt dat de achttienjarige Russische troon opvolger met de jongste dochter van den Vorst van Montenegro zal worden verloofd. De Prinses is 13 jaar oud en nog in een ponsion te Petersburg. De Grieksche Regeering zet ijverig de oorlogs toerustingen voort. Zij heeft van de Porte ophel dering govraagd over het beleedigen der Gideksche vlag ter reede van Konstantinopel. Op Creta blijft de opwinding grootzoodra de oorlog uitbreekt, zal daar een opstand uitbarsten. Dezer dagen heeft men, op de plaats van de oude «Acropolis* rotsvesting te Athene, 6 verminkte marmeren vrouwenbeelden gevonden. Die fragmenten zijn gekleurd en behooren tot het tijdperk vóór Phidias. Men vermoedt dat zij tot de beelden behooren, welke door de Perzen vernield en door de Grieken beg-aven werden, bij het bou wen van de «Acropolis*, ten tijde van Pericles. Er worden nog andere belangrijke ontdekkingen verwacht, bij de opgravingen aldaar. De Amerikaansche Zendingsvereeniging, die voor 75 jaren werd opgericht door de uitzending van slechts 4 jongelingen als zendelingen, heeft thans reeds in 22 verschillende landen ruim 900 zending- posten, 156 geordende zendelingen, waarvan 6 ge- neesheeren en 12 geneeskundige zendelingen, terwijl ongeveer 100.000 heidenen door den arbeid van het Genootschap tot het Christendom zijn overgegaan. Uit Malang, Ned. Indië, wordt aan «de Loco motief* geschreven: Dezer dagen werden de zoo genaamde «negen sluizen* publiek verkocht, zij brachten de aanzienlijke som op van 50 cent, zegge vijftig cent. De gelukkige kooper is de heer K., opzichter bij de burgerlijke openbare werken. De bedoelde sluizen hebben een jaar of vijf ge leden een halve ton gekosthet bleek echter spoe dig, dat zij tegen eenigzins sterken aandrang van het water niet bestand waren, reden waarom zij nu voor afbraak werden verkocht. HEUSDEN, IS Febr. f Het water op het Bossche veld blijft nog steeds vallen, zoodat de passage aldaar vermoede lijk morgen weder hersteld zal zijn. f GENDEREN, 11 Fobr. Gisteren avoud werd in het locaal van den heer A. van Wijk de aange kondigde lezing over Amerika en zijne toestanden door den heer M. E. Kroes gehouden. Een talrijk publiek, zoo van hier als elders, was opge- meu. De Staten Dakota en Minesota werden door hem als het best geschikt voor landverhuizers aan geprezen om rede de grond daar zeer vruchtbaar is. Jammer dat hij door reisomstandigheden verhin derd was om eenige teekeningen van werktuigen en produkten uit Amerika mede te brengen om die te laten zien. t BEZOOIJEN, 7 Febr. Heden avond gaf de Rederijkerskamer «Oefening kweekt kennis* hare tweede winter-uitvoering in het lokaal van Mej. de wed. J. Dekkers alhier. Opgevoerd werden «De wraak der twee weezen*, drama in vijf be- ./IIMMW IIW III IWIIlil ilini'Wil ,'lillWl—T drijven en een nasi uk je, «Een nieuwe manier van poffen*, blijspel in 2 bedrijven, terwijl de lieder tafel «Oefening en Vermaak* van VVaalwijk en Bezooijen ter afwisseling een viertal schoone num mers ten gehoore bracht. Het geheele stuk werd flink uitgevoerd. Het eerste bedrijf maakte reeds een goeden indruk. De heer v. d. Meijs was uatunrlijk en kende zijn rol uitnemend. Ook vau de overige hoofdpersonen moet met veel lof gesproken worden. De heer van Delft als baron was bijkans onverbeterlijk, en met name in het laatste bedrijf ontlokte hij door zijn aandoenlijk spel aan menig oog een stillen traan. Om kort te gaan, hot geheel was uitmun tend en het geachte gezelschap zjj ook in het ver volg het meeste succes toegewenscht. Het nastukjo, «Een nieuwe manier van poffen,* was allervermakolijkst. De drie jongelui, die voor studenten speelden, waren «wezenlijk* studenten. Vooral de heer de Vries was uitstekend, geen student uit Leiden of Utrecht, zou dunkt mij beter figuur hebben kunnen maken. Maar ook van Osch en C. v. Delft waren goed in hun rol. De grap met den kastelein (De Louw) was kostelijk en deed de toeschouwer bij wijlen schudden van lachen. In één woord wij hebben een recht geuoegelijken avond gehad. Mogen er zóó meer komen f BABYLONIENBROEK, 11 Febr. Begunstigd door een schoon winterweder, had alhier gisteren eene hardrijderij op schaatsen plaats, waartoe tal van nieuwsgierigen van alle zijden waren opgeko men. De mededingers bestonden uit bewoners dezer gemeente eu het naburige Meeuwen, De le prijs viel den heer VV. Bronis, de 2e den heer A. Haspels en de 3e den heer C. Straver Wz. ton deel. Het geheel liep in de beste stemming, zonder eenige stoornis af. Tot kampplaats was een ondergeloopen veld ge kozen, waardoor ongelukkeu voorkomen werden. Dat het ijs anders hier en daar nog wel iets te wenscheu overliet, bewezen enkele liefhebbers, die er gedeeltelijk door zakten en een minder go- wenschte verfrissching bekwamen. f DUSSEN, 11 Febr. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, met een groot aantal ingezetenen, is een adres verzonden aan Z. Exc. den Min. van Waterstaat enz., waarbij verzocht wordt dat aan den voetbode van hier op Heusden voortaan ook Zondagsrust zal worden verschaft. f DRONGELEN. Do haven alhier werd in 1885 bezocht door 53 schepen, die een gezamenlijken inhoud hadden van 1889 tonnen. f WIJK, 7 Febr. Heden morgen werd onzo nieuwe leeraar, de heer Draaisma, plechtig in zijn dienstwerk bevestigd voor ds. Drost van Leiden. Deze had tot grondslag zijner rede gekozen de woorden uit 1 Timotheus 4 vers 6: «Een goed dienaar van Jezus Christus.* Aan de handoplegging werd deelgenomen door de predikanten Drost, van der Pol, van Waarden burg en Zegers, terwijl de aanwezigen, die in groo- ten getale waren opgekomen, de bekende zegenbede zongen. De heer Zegers, vóór 30 jaren predikant alhier, sprak daarna den jeugdigen leeraar eenige treffende woorden toe, daarbij in herinnering bren gende, hoe de jaren, die ZEw. te Wijk gesleten had, door hem onder de aangenaamste van zijn leven geteld werden. Des namiddags, toen de Heer Draaisma zijne intreerede hield, kon het kerkgebouw de schare nauwelijks bevatten. Naar aanleiding van Colossensen 1 vers 25 sprak ZEw. de gemeente toe. Mot onver deelde aandacht werd de rede gevolgd en wij mee- nen er te mogen bijvoegenmet welgevallen. Mogo de heer Draaisma in ons midden zegen op zijn werk ontvangen en de gemeente in hem een voor ganger gevonden hebben, zooals zij wenscht, wij zijn in dit opzicht in de laatste jaren waarlijk niet verwend. t EETHEN. Het antwoord van Z.Exc. den heer Minister van Staat en van Binnenl. Zaken aan den Burgemeester dezer gemeente in zake de toe passing van art. 70 op een besluit van don Raad, waarvan wij onlangs in dit blad melding maakten, komt in hoofdzaak hierop neder: dat Z.Exc. op grond van art. 144 der grondwet geene termen heeft gevonden om het besluit van den raad, dd. 20 Jan. j.l. tot het richten van'een verzoekschrift aan den Minister van W. H en N. aan den Ko ning ter vernietiging voor te dragen. De vraag of het verzoek werkelijk in het belang van de gemeente of hare ingezetenen zou moeten worden ingewilligd, is uit den aard der zaak hierbij buiten beschouwing. ZEVENBERGEN, 9 Febr. Van af 30 Jan. tot en met 6 Febr. zijn zeven poklijders aangegeven. OOSTERHOUT, 10 Febr. De persoon van C. J., schipper alhier, schijnt een onverbetelijke dronk aard te zijn. Na reeds onderscheidene malen des wegens gevangenisstraf te hebben ondergaan, is hij vervolgens eerst voor drie maanden, daarna voor 15 maanden in eene rijks-werkinrichting geplaatst geweest. Deze straffen schijnen niet veel invloed op hem uitgeoefend te hebben, althans Zaterdag uit de werkinrichting in deze gemeente teruggekeerd, is Maandag weder proces-verbaal wegens dronken schap tegen hem opgemaakt. GORINCHEM. Jl. Maandag en Dinsdag zijn door de politie alhier verschillende timmer mansgereed schappen in boslag genomen, welke dooreen timmer mansknecht aan zijnen meester, tijdens hij daar nog in dienst was, waren ontstolen en bij den per soon, alwaar zij in beslag zijn genomen, waren ver kocht. Tegen dezen ontrouwen knecht is door de po litie proces-verbaal opgemaakt. f 11 Febr. Op Donderdag 4 Maart e.k. zal in den Doelen alhier eene Vereenigde Vergadering* gehouden worden van het Hoogheemraadschap «de» Alblasser waard met Arkel beneden de Zou we.Ia deze vergadering zullen de lijsten van stemgerech tigde ingelanden, na onderzoek van daartegen even- tuëel ingebrachte bezwaren, definitief worden vast gesteld. f Door wijlen Mej. de wed. A. Schouten van Vleuten Jansen, den 31 Jan. 1.1. alhier over leden, is ongeveer 30.000 bij legaten aan liefda dige gestichten en bijzondere personen vermaakt. t WOUDRICHEM, 10 Febr. Gisteren had A. Benjamins het ongeluk, terwijl hij om den weg te verkorten dien over het ijs nam, op de gracht bij de sluis er door te vallen. Hoewel het ijs niet te vertrouwen was, waagde de visscher A. Hartman zich in zijne nabijheid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2