UITVOERING Pierre de Galeiboef. De Gedichten van den Schoolmeester. I Dichtwerken, Erfhuis te Heusden. VERROOPEN: J. S. JISKOOT, Praktizijn te AiSNT Te Madera aangehouden. Aanvang 7 ure. BURGERLIJKE STAND. Van Onsenoord, van ouds genaamt Honds-oirde. 320ste Staatsloterij. Hmarktbf/richten: ADVERTENT IEN. „Oefening baart Knust." voor slechts 35 CENTS. P. A. DE GENESTET, eveneens voor slechts 35 Cent. voor het kanton HEUSDEN, der Algemeene Onderlinge Verzekering ma a tsc iiappi j hij Besmettelijke Ziekten „De Philantroop,'' geves tigd te Bolsward. Zitdag te Heusden iederen Zaturdag van 11 tot 1 uur, ten huize van de Weduwe N. Dekker, aan de Haven. Prij zen van PIE, bij D. J. Du Croo Zoon, te Gorinehem. en wist hem een touw toe te werpen, waarna hij half versteven er werd uitgetrokken. Een zak met lompen, welke hij bij zich had, hield hem boven, tot de redder opdaagde, zonder wiens tusschenkomst hij waarschijnlijk er het leven zou gelaten hebben. Be heer E. J. Attema, notaris te Drachten, die een korten tijd lid der Tweede Kamer was, is in den ouderdom van 67 jaren overleden. Als een bewijs hoezeer de bezuinigingsmanie onze regeerders heeft aangegrepen, deelt men mede, dat den sluiswachters te Willemsoord is verboden des daags in de wachten een kachel te stoken, ofschoon het toch waarlijk geen over daad mag heeten, indien men zich in de maand Eebrilari bij een weinig kapitaal verslindend ko- lenvuurtje zoekt te verwarmen. Reeds wordt, naar men verneemt, tusschen de autoriteiten der Nederlandsche posterijen en die van Engeland geconfereerd over de invoering van den postpakketdienst tusschen Engeland en Neder land. WTanneer de onderhandelingen slagen, waar aan bijna niet te twijfelen valt, zal van af 1 Maart a.s. ook gelegenheid bestaan postpakketten naar en uit Engeland te verzenden. De bepaling, dat op spaarbankboekjes van ver- eenigingen, zedelijke lichamen of vennootschappen niet zonder machtiging van den directeur der rijkspostspaarbank mag worden terugbetaald, is ingetrokken. Ook op die boekjes kan dus voort aan rechtstreeks worden terugbetaald. Eerlang zullen de vier voorname planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus tegelijk boven onzen horizon zichtbaar zijn een merkwaardig sterrekundig verschijnsel. De ontmoeting tusschen Venus en Mars heeft maar ééns in de 32 jaren plaats, en het zamentreffen dier naamdragers van dat godenpaar is dikwijls, naar men beweert, oor zaak van storingen in onzen dampkring. Nog steeds zoeken velen hun heil inde Nieuwe Wereld. Verleden Zaterdag zijn met de „Zaan dam* weer een 50-tal personen naar New-York vertrokken. Eene haringtrekkersboot uit den Helder had het geluk, 's nachts vangende, in één trek hon derd-en-twintig tal haring te vangen. Te Zoelmond zijn 4 kinderen, die uit de school kwamen en zich op het ijs waagden, er door ge zakt. Twee hunner werden gered, doch de beide andere verdronken. De arbeider Simon Kwak te Heenvliet, wiens jeugdige echtgenoote den 9n Januari j.l. zoo wreedaardig vermoord werd, is van droefheid krankzinnig geworden. Even voorbij het station Dieren, is een jeug dige dame overreden door een trein uit Zutphen. De ongelukkige was terstond een lijk. Een persoon, die bij een vrouw te Lopikker- kapel koffie gedronken had, gevoelde zich bij zijn thuiskomst zeer onwel. De man voelde het duide lijk, dat een aantal kikkers krijgertje speelden in zijn buik. Ja, hij kon ze hooren kwaken. Geluk kig is hij ze op een zeer natuurlijke wijze weer kwijt geraakt. Bovendien is hij iu 't vervolg voor die vreemde bezoekers gevrijwaard. Dat veiligheids middel is een stukje vlierhout. Hij behoeft dit maar in den zak te dragen, om in 't vervolg te gen eiken invloed van een tooverbeks beveiligd te zijn, want dat er zoo iemand in 't spel was zal de lezer wel kunnen begrijpen. P. C. A. KUIJPERS, Notaris te Drunen, zal op Woensdag 17 Februari 1886, om Contant geld Den geheelen burgerinboedel, voornamelijk bestaande in antieke KLOK, KABINET, MAHONIJHOU- TEN LEDIKANT met toebehooren, TAFELS, MAHONIJHOUTEN STOELEN met zittingen van TRIJP, BEDDEN met toebehooren, SPIE GELS, SCHILDERIJEN enz. enz., benevens eenige GOUDEN- en ZILVERWERKEN en PORSELEIN. Te zien op den Verkoopdag van des morgens 911 Ure. MENADOextra fijn en geurig 50 PAREL, idem idem 50 j PREANGER, lekker, zwaar 42V2 f JAVA, le soort, zeer goed 40 w t Naar vrij vernemen heeft de Minister van Wa terstaat aan den concessie-aanvrager van eene zee haven te Scheveningen kennis gegeven dat het laatst ingediende plan voor die haven niet goedgekeurd kan worden. Het ernstigste bezwaar schijnt te zijn dat de hoofden der buitenhavon zijn ontworpen zonder golfbrekers. t Een dor eerste grooto werken aan'het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, dat naar wij vernemen zal worden aanbesteed, is het omleggen van den Oosterspoorweg bij do snij ling na-r het kanaal, tusschen de Muidertrekvaart en station Woe*p. Dit werk wordt geraamd op rniui 1 milli< e t galden. f De concessie voor den stoomt raruweg Broskons- Maldeghem is verlengd tot 50 jaar. Te Groningen is Woensdag, onder begunstiging van het heerlijkste winterweder do eerste groot,e hard rijderij op schaatsen door mannen gehonden. Aan den wedstrijd hebben 62 rijders uit de provinciën Groningen, Drente, Overijsel en Friesland deelge nomen. Alleen nit Friesland waren 21 deelhebbers opgekomen, waaronder de bekende hardrijders De Vries, R. Van der Zee, Brniusma, Castelein, Post- ma, ükke van den Berg enz. Na zeer veel inspanning werd de lo prijs,100, behaald door Wiebe de Vries, van üenkerk tde premiewinnaar van Hamburg)de 2o prijs, 70, door Renke van der Zee, van Workum; de 3e prijs, 40, door deu championrijder Pieter Bruin- sma, van Sneek, die glansrijk door v, d. Zee verslagen is; en de 4e prijs door A. Hessolink, student te Groningen. Een woord van bijzonderen lof verdient laatst genoemde prijswinnaar, die getoond heeft eeu ge ducht kampioen tegen de Friesche rijders te kun nen worden. Na den bekenden rijder Dirk Postma ver achter zich te hebben gelaten, heeft hij den strijd tegen W. de Vries niet durven ondernemen en dezen de partij gegeven. t De Werken en Sleeuwijk, van 131 Jan. Ondertrouwd: Cornells Visser, jm. met Maria Hendrika de Graaf, jd.Dingeman Otte- vanger, jm. met Anna Elizabeth Naaijen, jd.Leen- deri Slinger, wednr. van Maria Kieboom met Sijke Heijstek, jd. Getrouwd: Cornelis Visser, jm. met Maria Hendrika de Graaf, jd. Geboren: Gerrit, z. v. E. Hanegraaff en J. M. v. d. SteltMaria. d. v. J. v. Breugel en E. Branderhorst; Leeutje Adriana, d. v. W. Paans en L. Hanegraaff; Elizabeth, d. v. D. Potters en J. IppelJan, z. v. P. v. Vnnren en en E. Kie boom Antonie, z. v. C. Boeve en L. de Rade Tennis, z. v. J. Biesheuvel en H. v. LierHendrik Gerardus, z. v. F. Ippel en A. M. F. de Graaff Johannes Eliza, z. v. J. E. Sprengev eu A. A. v. Drongelen Arie, z. v. P. v. Anrooij en P. Vink. Overleden: Lena van Pelt, 3 m.Elizabeth de Stigter, wed. v. Dirk Ottevanger van Vuuren, 70 j. Adolf Bouwman, 11 m.; Plenn Ritmeester, wednr. van Catharina Dirkje Ippel, 76 j.Maria v. Breugel, 23 d. Anneke Veltkamp, wed. v. Pieter v. Drunen, 79 j., (te Andel overleden); Pieter Christiaan v. Put, echtg. v. Adriana Maat- kamp, 4-9 j. t Almkerk, van 14 Jan.10 Febr. Ondertrouwd: W. Paan*, jm. 30 j. en J. Alblas, 26 j. wed. v. A. H. Damen A. Kamp, jm. 30 j. en P. Vink, jd. 25 j. Getrouwd: G. v. Wijk, jm. 27 j. en C. v. d. Wel, jd. 25 j.W. Paans, jm. 30 j. en J. Alblas, 26 i. wed. v. A. H. Damen; A. Kamp, jm, 30 j. en P. Vink, jd. 25 j. Geboren: Tennis, z. v. G. v. Rijswijk en F. v. AnrooijGjjsbertje, d. v. G. v. d. Stelt Cz. en A. JungeriusHendrikus, z. v. D. v. Hofwegen en J. Boll; Cornelia Johanna, d. v. P. v. Vuuren en W. v. Oudhensden Dingena, d. v. H. Ver hoeven en G. J. de Pender. Overleden: Levenl. z. v. G. v. Rijswijk en F. v. AnrooijT. v. Rijswijk, 3d.; H. v. Andol, 2 m.W. C. Lagronw, 36 j. echtg. v. P. v. d. Heu vel G. do Horn, 9 m. Beschrijvinge der Stad en Lande van Hensden, met de verdere zaaken daartoe behooronde, in 't Licht gebragt door D. Theodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in drnk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Van dit Dorp zynde eene hooge Heerlykheid word gesprooken in de handveste van het jaar 1415, gegeven by Willem grave van Holla d, aangaande het maeke en onderhouden van den Heydykde woorden lnyden aldus: »dat die goede Luyden en gobueren van Waalwyk, Baardwyk, Drnnen, Kuyk en Honsolrde, off eenigo van hen tot eenige tyden... Het voorn. Dorp gelegen oft paaiende an Vlymen, strekt zig oostwaarts van de Jurisdictie van Vly men voorn., jaa soo dat do huysluyden van Onsen oord, aldaar uit hare hnyje komende op de straat g03eyt worden hare voeten te setten op Vlymen, en aldaar mogen goamnesteerd worden. Zuyde- waarts strekt zig het voorn. Dorp naar Nieuwe Kuyk, waarvan hierna zal gesprooken worden. Het Huys oft Kasteel aldaar is al vry van groote ouderdom en werd met de Heerlykheyd en alle gerechte daat toe behoorendo ter leen gehouden van de graeftelykheyd van Holland, welverstaande als representee runde den Heere van Heusden. Den eerste die daerniedo verlyt is, zoo veel als ik heb kuunen verneemen, was Jan Kuysten, om trent het jaer 1396 en daerna Arent van Wyk, dewelke iu do handveste oft ordonnantie gemaekt by den Drossert Casteleya Dirk van Merwede, aangaande den Dyk van het jaer 1437, genaamt werd Heere van Hontsoirde en Nieuvvo Kuyk, Dykgravo en Drossert der Lauden van Heusden. Na overlyden van don voorn, is daarmede ver- lyd Arent van Wyk zyn zoone omtrent het jaar 1463, daarnaar anno 1489, des voorn, zoone ook genaamt Arent van Wyk en in 't zelve jaar Joost van Wyk, daarnaar anno 1517 Huybert van Wyk by overlyden van zyn Vader Joost van Wyk. Daarnaar anno 1554, Juffr. Agnes van Wyk na overlyden van haar Vader, dewelke tronde Jonker Karael van Malsen Heere van Tilburg, overleden 1587, daarnaar zyn tweeden zoone Paulus van Malsen, gelyk Goudhoever verhaalt in zyn byvoeg- sel pag. 178. Oft Jonker Adriaan van Malsen gelyk J. v. Oudenhoven aanwyst en dat in plaatse van do voorn. Juffr. Agnes van Wyk. Anno 1638 Jonker Osorles van Malson by overlyden van Adriaan voorn, en is jegenwoordig Heere van Honds-oirde en Nieuwe Kuyk. Dit voorn. Dorp en heeft geen Kerk, maar met. die van Nieuwe Kuyk te zamen een Kapel staande onder Nienwe Knyk, dewelke zij gezamenderhand in negociatie moot onderhonden. Nadat het XII jarige bestand was begonnen en eenigon tijd daarnaar is de kerkedienst van het voorn. Dorp bevoolen bij ambinatie van den pre dikant van Vlymen. Het is een oud zeggen, dat omtrent het Dorp plag te loopen de Zee oft de Maes en dat er op dit voorn. Huys oft Toorn daar bij staande eenige tol plagt te ontvangen. Een zaoke zal ik hierby verhaelen geschiet om trent het jaer 1626, dewelke waardig is om opt papier te stellen. De schout van 't voorn. Dorp komt op zekeren tijd van Heusden met nog een anderen hnysman zijnde hem bekend, en hebbende dese een stokvisch in de hand zonder daervan behoorlijk paspoort te hebben, verneemende onder weegen datter agter Ondheusden twee soldaten laagen, die de voorbijgaande van alles afnaamen, omdat zonder livrot niets mogt nitgebragt worden. De oudste hiervan dies gewaarschout zynde, neemt onderwegen een stok van een kopstaek iu de hand, gelyk ook deu anderen die by hem was en komt aghter het kasteel van Ondheusden zoo beijegenen haar de twee voorn, soldaten en beginnen op de stokvisch harde woorden te krijgen, zeggende dat ze niet aangegeven was, en terwijl den eenen met den stokvisch die ter aarde gevallen was, zigh krimde en die wilde opnemen, zoo slaat de voorn, schout hem ondertussen, dat hij ter aarde viel, seggende de schout tot den anderen hnysman, slaat die vent dood, ik zal dese wel staan, ver ontrustende den anderen soldaat, die zig dadelyk op de vlagt begaft. 5e Klasse. Trekking van 9 Febr. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van 150Óno. 11459; 1000: nos. 5965, 19016 en 19787; f 400: nos. 2709, 4230, 12975 en 18100; 200: nos. 3716 en 20908; 100: nos. 1780, 3085, 3214, 7499, 7790, 8249, 8491, 9211, 10286, 12385, 13094, 13619, 15038, 15530, 15781 en 20905. 5e klasse. Trekking van 10 Febr. Prijs van 15000: no. 14308; 1000: nos. 4086, 6176, 6273 en 19074; 400: nos. 1397, 13043, 14677, 15843, 16230 en 18595; 200: nos. 491, 5869, 8245,9756. 13771, 15255 en 15444; 100: nos. 369, 4026, 4578, 5619, 7135, 8466, 11983, 15425 en 20221. 5e klasse. Trekking van 11 Febr. Prijs van 1000nos. 5209, 10125, 14763 en 18953; ƒ400: nos. 2030, 3670 en 12150; ƒ200: nos. 1710, 6207, 6425, 14970 en 15914; ƒ100: nos. 671, 1204, 4029, 5194, 7958, 8163, 10125, 11411 eu 17201. Het verhaal van 't verdwijnen van zekere juffr. v. d. H. to 's Hage met haar vier kinderen, heeft niet weinig de nieuwsgierigheid van het publiek gaande gemaakt. Nu zij te Madera aangehouden en op last der justitie naar Nederland terugge bracht zal worden, meenen wij dat het niet onge past kan worden geacht de geheele historie zij hot ook een ^historie de families mede te doelen. Ziehier de gansche toedracht der zaak. In het Huygenspark aldaar woonde voor een paar jaren een gefortuneerde burgervrouw, de wed. R., boven haar schoonzoon, den gewezen stalhou der v. d. H. Op den ln April 1884 ging deze weduwe verhuizen en daarbij waren de 18-jarige kleinzoon L. v. d. H. en zijn moeder, de eenige dochter van de weduwe, behulpzaam. Zeer spoedig na de overbrenging van 't huisraad werd ontdekt dat nit een kist een pakket effecten, ter waarde van pl. m. 100.000, benevens 2800 aan bankpapier en 100 aan goudgeld in een koralen beurs, waren gestolen. Al dadelijk viel de verdenking op v. d. H., den schoonzoon der wednwe, die zich nog al aan mis bruik van sterken drank schuldig maakte. Toch bleek deze weldra geheel onschuldig te zijn en of schoon men telkens meer gronden meende te ver krijgen om do vronw van v. d. H., dns de dochter van de rijke weduwe en haar zoon, die bij de ver huizing hadden geholpen, te wantrouwen, alle indertijd gedane nasporingen, de pnbliekmaking van de nummers der grootendeels Hongaarsche en Russische effecten, de pogingen van de politie om het geheim te ontdekken niets baatte. Wel is waar duurde het dagen lang, voordat de toenma lige commissaris van politie W., wegens de nauwe familiebetrekkingen tusschen bestolene en verdach ten, procos-verbaal meende te mogen opmaken, doch toen dit eenmaal geschied was, werd blijk baar alles gedaan wat mogelijk scheen om, door den destijds nog in functie zijnden rechercheur de Fioux de noodige nasporingen te doen verrichten. Alles te vergeefs. Men hoorde van den diefstal niets meer en vond geen aanwijzing hoegenaamd vart den weg, dien de effecten hadden genomen. De Wed. R. stierf niet lang daarna en liet nog een kle:n burgerfortuin na, hetwelk ten deele aan de familie v. d. H. kwam, ten deele aan drie an dere groepen van kleinkinderen der overledene; daar juffr. v. d. H. met huwelijks-voorwaarden was gehuwd, bleef zij 't beheer voeren over het betrek kelijk geringe kapitaal der erfenis, het eenige waarvan zij heette te leven, daar haar man, steeds aan den drank offerende, wat hij als stationeerend koetsier verdiende, het huishouden niet behoorlijk onderhield. Zoo leefde de familie intnsschen stil voort, steeds vol wantrouwen in de verdachte juffrouw v. d, H., maar in schijn toch in goede harmonie. Op Zaterdag 30 Januari werden de zeer sterke vermoedens, die men steeds ten opzichte van de dochter van de weduwe R. had gekoesterd, opnieuw gewekt en aangewakkerd, door de geheel onver wachte verdwijning van juffrouw v. d. H, met. haar vier kinderen, den meerbedoelden zoon, thans 20 jaren oud en nog drie kinderen, van 4 tot 6 jaren tellende. Ook twee honden waren, als trouwe ge zellen der familie meegenomen. De echtgenoot der gevluchte vrouw wist van niets. Op een slinksche wijze was hij door een kennis zijner vrouw aangezocht hem naar Leiden te rijden, om daar, voor een liefdesavontuur in den trein te gaan, wat hij, gehuwd zijnde, hier niet wilde wagen. En terwijl de man met zijn galanten ridder naar Leiden trok, verkocht zijn vronw het niet al te weelderig inboedeltje en zette koers naar Ant werpen, waar zij zich daags daarna met de kinderen en honden inscheepte naar Montevideo. De verontwaardigde, van alles beroofde en in zijn dierbaarste gevoelens gekrenkte echtgenoot, gesterkt door de zich materiëel zoozeer benadeeld achtende kleinkinderen van de wed. R., deed terstond alles in 't werk stellen om vrouw en kinderen, honden en kapitaal, weer binnen de grenzen zijner macht te brengen. Justitie en diplomatie togen aan 't werk. Uit Nederland en België werd on ophoudelijk getelegrafeerd en het gevolg was dan ook dat bij de aankomst van de stoomboot, die de vluchtelingen herbergde, de bevoegde consulaire agenten te Madera vrouw en kinderen met of zonder de honden en 't kapitaal, dit is nog niet bekend aanhielden. Met belangstelling zal men zeker den verderen loop van deze treurige geschiedenis volgen, waar schijnlijk in de rechtzaal. Te Dinter woonde een weduwe, die haar gan sche loven had gestotterd. Nu is dat in den regel zeer lastig, doch het blijkt dubbel onaangenaam, wanneer men iets heel bijzonders te vertellen heeft. Dezer dagen overleed de wednwe en aan de bed stede stonden eenige minuten vóór haar dood twee bedroefde kindeien. Moeder wilde spreken, doch het ongelukkige gebrek belette haar duidelijk te zijn: »K-k-k-oo oo-oo-kó-le« kwam er einde ijk nit. Weinige oogenblikken daarna gaf ze den geest. Do kinderen verdiepten er zich in, wat moeder nog wel te zeggen had gehad. Alleen het broksge wijze uitgestooten woordje »koole i« was het eenige wat ze te weten waren gekomen. Doch moeder had zooveel moeite gedaan om het er uit te brengen er moest wat achter schuilen. Maar wat Ze brachten alles wat maar in betrekking tot kooien stond, met het gezegde in verband en zoo kwamen zij er toe het huis te doorzoeken. Wel vonden ze o.a. in den kelder de znurkoolton, doch daaraan viel niets vreemds te bespeuren. Zon ds stervende ziel aan die win terversnapering hebben gedacht? Och, maar waarom zich in die gedachte verdiept Toch betasten zij onwillekeurig de znurkoolton, ja verzetten die zelfs. Wie schetst de verbazing der kinderen Onder de ton lagen zeshonderd bij een gespaarde guldens! De berichtgever meldt, dat de erfgenamen bet bij dit onderzoek niet zullen laten en in de hoop meer te vinden reeds achter bet huisje aan 't gra ven zijn geweest. f DUSSEN, 11 Febr. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 220 kilo boter. Zij gold van f 1.22 tot 1.35. f DORDRECHT, 12 Febr. Hooiboter 0.90 k 0.80. Tonnen 13.00. Weiboter 0.65 a 0.56. Kunstboter 0.40 a 0.33. Eieren 5.75 a 4.50. per 100. t WAALWIJK, 12 Febr. Op de heden gebonden markt was de aanvoer van vee gewoon, handel levendig; aangevoerd werden 1885 KG. boter, die ƒ1.11 a ƒ1.23 per kilogram gold. VOORSTUK Tooneolspel in 5 bedrijven, door E. S. CULP. NASTUK Kluchtspel in één bedrijf, door W. METS Tz. Niet-leden kannen geïntroduceerd worden tegen betaling van 75 CENTS. Bij den Uitgever dezes zijn te bekomen Uitgegeven door Mr. J. VAN LENNEP, groot 180 bladzijden, Verzameld en uitgegeven onder toezicht van C. P. TIELE, groot 240 bladzijden, 's voormiddags 11 ure, ten sterfhuize van Mejuf frouw de Wed. A. van der Sanden te Heusden, 2e goed 37V2 j 36 vrij goed 35 BSO Bij 2Va KG. 5, bij 50 KG. 10 ct. per KG. lager.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3