Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND, j BINNENLAND. baar onderwijzer deze oplossing van den schoolstrijd voorstaat, is veelbeteekenend. Of de strijd met dergelijk toegeven we zenlijk opgelost zon zijn, blijft thans buiten debat. Ieder heeft daarover zijn hoop en meening. 't Was ons genoeg in deze regels op de kentering in de schoolwereld te wijzen. en zenuwachtige overspanning, die zich reeds van het meisje hadden meester gemaakt, deden haar hierbij een' misslag begaan. Dragomira gaf haar eerst eene ernstige' terechtwijzing en toen deze niet bleek te helpen een' krachtige» slag op dc wang. Ilenryka werd bloedrood vari ergernis, hare schoonc oogen vulden zich met tranen, en zoodra Dragomira dit zag, diende zij haar een tweeden slag toe. Toen wieip het meisje zich voor hare voeten neder en kuste de hand, die haar gekastijd had. Tuchtig mij,« pre velde zij, »ik verdien het, ik was onhandig.» Dragemira keek haar strak in het gelaat. «Indien gij mij niet gehoorzamen en dienen wilt, zoo ga, sprak zij. »Ik wil, ik wil,stamelde Ilenryka met gevouwen handen. Gij zijt nog veel te hoogmoedig, gij moet veroot moedigd worden,» mompelde hare pijnigster, »maar ik zal u-nog in hel stof vertreden als een' worm. Geduld maar, mijn duifje.» f CV HEUSDEN, 16 Pebr. t De „Meierijsche courant" van 13 Febr. toont een helder feit aan, onder den aanhef van c o r d a a t. Het betreft den jongenheer August Malingré, uit Heusden, oud elf jaren, die tijdelijk bij zijn oom, de heer Malingré, ontvanger, ver blijf hield en zich flink als een echte Heusden- sche jongen wist te gedragen. Donderdag 1.1. ging het tienjarig dochtertje van den heer de Lejjer alijaar, in gezelschap van haar. negenjarig broertje, en onzen August, een wandeling maken. Aan liet kanaal gekomen liep het meisje vooruit en hét broozp ijs op, troté de waarschuwingen van de haar verzeilende ca valiers. De waarschuwing wjis niet overbodig, want ziet, het ijs brak af en het meisje verdween in de diepte, Nu was het oogenblik gekomen dat aan geen verdere bedenkingen gedacht werd. August snelt haar te hulp, doet den riem af, dien hij om het lijf droeg en, toen zij ten tweeden male boven kwam, hadt hij het geluk haar dien toe te werpen en pervolgens het kind Van een anders wissen dood te redden. t De laatste dagen der vorige week werd hier druk schaatsen gereden op de gracht, om de stad en op het z.g. Galgenveld. Het ijs was, evenals overal elders, niet van het beste allooi, hetgeen het groot aantal bewees dat dagelijks met een nat pak de liefhebberij moest boeten. Onder de laatsten waren er echter twee, die er zonder hulp het leven bij zouden hebben inge schoten, te weten een zoontje van II. Dollekens en een zoon van J. Tijssen. Beiden toch moes ten met behulp van ladders gered worden,! wijl het ijs op die plaatsen zoo broos waé, dat men er zich niet anders op durfde wagen. Het laatste geval, dat zich Zaterdag voordeed, was echter afdoende. Niemand scheen lust te hebben, om eveneens een soortgelijke indompeling te onder gaan, waarom dan ook Zondag eh Maandag nie mand op de baan werd gezien. t BABYLONIENBROEK.Vrijdag 1.1. had alhier de tweede wedstrijd op schaatsen plaats, waaraan thans meer mededingers uit de omstre ken deel namén. - De eerste prijs werd behaald door déh heer H. de Vries te Dussen, de tweede door den heer W. Bonis alhier, de derde door dén heer van Wijk C.Jz. te Wijk en de vierde door den heer P. van Edinburg alhier. t WIJK. De gemeente-veldwachter J. Roza, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, is benoemd tot rijksveldwachter 3e klasse, standplaats So meren. t ALMKERK. Tot rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) standplaats Almkerk, is benoemd L. Verdegem, gepasporteerd maréchaus^é te IJzen- dijke, terwijl de rijksveldwachter 3e klasse B. Weideman, a hLr, met 8 MaarUa.s. verplaatst wordt naar Maastricht. t WAGENINGEN, 15 Febr. Zeer vele dagen reeds hebben de liefhebbers van het schaatsen rijden hier, op de onmiddellijk aan de stad gren zende, even onderstaande buitenwaarden, naar hartelust kunnen profiteeren. Van de gelegenheid om in de hier en daar liggende slooten ook nog een flink nat pak te bekomen, werd slechts door enkelen gebruik gemaakt, en r waar zulks eene jonge dame gold, ontbrak het niet aan me nigvuldige bewijzen van ridderlijkheid. Vooral Donderdag 1.1. was het eene gróote drukte. Van wege de heeren der Landbouwschool i».l. was eene hardrijderij op touW gezet, waaraan elk onder de 16 jaar kon deelnemqn. Honderden toeschouwers, langs den dijk geschaard, genoten van dit vermakelijk schouwspel, opgeluisterd door de muziek der stedelijke harmonie.. De drie prij zen werden aan jongelui uit de minderen of behoef- tigen stand toegelegd. Vooral de aftocht van de gansche drom met muziek, vlaggen en sein wim pels, was aardig om te zien. Alles liep in de beste orde af, waartoe zeker het gemis van alle //Vergunning7' het zijne toebracht. Wijn, bier, melk heet of koud, l e ïevens gewone en sina's- appelen, waren de eenige verversehingsmiddejen. Intusschen ontbreekt het hier niet aan minnaars van een dropje, doordien de commissie der werk verschaffing reeds buitengewone middelen heeft moeten aanwenden om de flesch, die a morgens te negen uren reeds hare rondte deed, van de werkplaats te weren. t WIJK. Op de voordracht van onderwijzer met hoofdakte aan een der o. 1. scholen te Rotterdam, alsmede voor dezelfde betrekking te Amsterdam, komt als no. 1 voor de heer N. Bouman, oud leerling der Normaalschool te Heusden. ZALTBOMMEL. Dat de welvarenden, door concurrentie, zoo goed als door de slechte tijden, lijden, is geen vreemd verschijnsel, maar bij de Bommelsche bakkers ook een voelbaar teeken ge worden. Zij hebben zich lang künnen verheugen, geen deel in de reeds lang bestaande malaise te heb ben gehad. Doch nu hebben eenige concur renten uit verschillende omliggende dorpen, de rustige collega's overvallen, door de stad met broodslijters te overladen, die eerie vermindering van prijs hebben ingevoerd, die, bij de alheer- schende werkeloosheid, niet alleen goed ten stade kwam, maar ook erg in het oogloopend was. In de afgeloopene week werden o. m. 3000 kilo's brood van de omliggende dorpen ingevoerd^waar door vele bakkers weinig of niets te doen hebben. De jeugdige Vereeniging ,/Zalt-Bommelsche IJsclub bezorgde gisteren hare stadgenooten haar eerste ijsfeest, dat als best geslaagd is te noemen. Door hare ijverige zorgen was eene goede ijs baan achter „Tivoli" gereed gemaakt, waarop.de BomraeRche hardrijders hunne krachten kondeu meten. Dat eene hardrijderij wel in de smaak viel, bleek zoowel uit het samengestroomde publiek'als het aantal mededingers. De eerste prijs voor rijders boven 17 jaren, (28 mededingers), werd gewonnen door J. J. yan Steenbergen, de tweede door Kwekel, de eerste premie door J. Straatman, de tweede premie door Th. Schellen. Het schandelijke oproer te Londen heeft in En geland en de goheele beschaafde wereld de grootste on*roering gewekt. Wij zullen hier ter plaatse niet veel zeggen van do ware beweegredenen der sociaal-democratische opruiers, maar dit is zeker dat zulke schandeljjke dingen als te Londen en te Leicester zijn voorgevallen, het lot des werkmans in het algemeen niet zullen verbetereu, maar in tegendeel den weg zullen banen voor eene militaire overheerschingzelfs daar waar men zulks nooit verwacht had. In Engeland had men tot nog toe het stelsel van onbeperkte vrijheid gevolgd. Wildou de soci alisten eene openbare vergadering op een plein of in een lokaal honden, de politie dacht er niet aan dit te verhinderen. Zelfs van de geweldige taal, waarbij de werkg vers als de dieven en de moor denaars werden voorgesteld, nam de politie geen nota. Maar nu het zoover gekomen is dat de menigte zich als dolle roofdieren op personen en eigen dommen heeft geworpen, tengevolgo van de op hitsende taal dor socialistische aanvoerders, nu heeft de liberale Engelsche regeering die aanvoer ders voor don rechter gedaagd. De Engelsche regeeriug bevindt zich in een bij zonder moeielijk parke', omdat een zijner leden, de heer Chamberlain, in zijn programma der ra dicalen zeer socialistische denkbeelden beeft ver dedigd, o. a.toepassing der Iersche landwet op Engeland, de schepping van kleine eigenaren door staatsonteigoning, beperking van de uitgebreidheid van het bezit, in één woord, de tusschenkomst van den Staat op sociaal gebied, een programma door zelfs door Bradlaugh, het bekende hoofd der atheïsten in Eegeland, met warmte is bestreden. Men zegt dan ook dat de hoofden der socialis ten zich niet alleen voor den rechter op Cham berlains woorden zullen beroepen, maar van Glad stone do vervulling van zijn programma zullen eischen. Het zou ons niet verwonderen te verne men, dat Chambei lain in deze omstandigheden zich haastte, zijne ministeriëele portefeuille neder te leggen. Te Herlijn is men over het gebeurde te Londen vrij prettig gestemd. In de verbeelding der Bis- marckiaausche partij zal Engeland, door den nood gedrongen, spoedig een politiestaat moeten worden, evenals Pruisen. Om te beginnen heeft do Duit- scho regeering zich voorloopig gewend tot de Spaan- sche (welke in voortdurende angst loeft voor aan slagen van Carlisten, republikeinen en at archisten) met het. voorstel zoo mogelijk een internationaal congres bijeen te roepen, om gemeenschappelijke maatregelen tegen het socialisme te nemen. Al zijn wij volkomen overtuigd dat de staat elke poging tot' gewelddadige omkeering van maatschappelijke toestanden met ijzeren hand moet. onderdrukken, zoo moet toch door ons wor den erkend da' enkel door Onderdrukking de toe standen' niet verbeterd zullen worden. Eene billijke wetgeving behoort in de eerste plaats te zorgen, dat billijke grieven worden weggenomen. V De Pruisische régeeribg heeft op dit oogenblik trouwens zelf het bewijs geleverd, dat dienders en soldaten niet volstaan om de geesten te dwiugen. Omtrent de Oostersche quaestiegaat de telegraaf voort ons de tegenstrijdigste berichten te zenden. Wij zien de zaak, naar wij hopeü, te donker in, maar wij blijven gelooven dat, Rusland voor men er om denkt, den grooten oorlog om Turkije zal begonnen hebben. De gang van zaken is aldns: Rusland heeft En geland de conferente te Konstantiuopel in de war li en staren en zoodoendo het herstel van den v irigen toestand onmogelijk gemaakt. Zoodra de Turksche regeering, door het drijven van Engeland, in eeno vereenigiog van Bulgarije en Rnmelië, had be ust,, onder voorwaarde dat de troepeu van nieuw- i» lgaïije in oorlogstijd Turkije zouden bijstaan, verschijnt Ru-land. Hot eisebt nu eene geheel volledige onafhankelijkheid voor uienw Bulgarije in het wil van dé bepaling omtrent de troepen niets weten. Die eisch strijdt nog vrij wat meer mot het tractaat van Berlijn, dan de bonte per- soneele unie van Bulgarije en Oost-Rumelië. Daarover bekommert Rusland zich evenwel niet in het minst. Het beheerscht thans den toestand en te avond of morgen zullen onder een of andoi voorwendsel de Rassen den Balkan overtrekken, om er niet meer over terug te gaan. Al wat thans gebeurt in Servië, in Bulgarije, in Griekenland, zijn slechts manoeuvres, waarvan de machtige hand te Petersburg de beweegkracht is. De commissie van de kamer voor afgevaaidig- <in in Frankrijk, benoemd om bet tractaat met 'Madagascar te onderzoeken, beeft eenparig gead- vi>eerd bet, aan te nemen. Twee afgevaardigden van het., eilapd Réunion hadden verlangd dat 3'Frankrijk eenvoudig Madagascar had ingelijfd, en ééa hunner verklaarde daarom dat hij »met den dood in het hart* voor de aanneming van het trac taat stemde. Gelukkig dat «lo Franscbe rogeering verstan diger "*s dan sommige afgevaardigden. Moge nu slechts Paal Bert slagen in zjjne moeielijke taak om Aunam en Tongkin tot rust en vrede te brengt n zonder enkel bloedvergieten, dan zon het bcstunr van de Freycinet eene weldaad voor Frankrijk wezen. Nog een vreedzaam nieuws uit Frankrijk. Van alle Fransche kamers van koophandel, gevraagd door de Regeering om een oordeel over eenje we reldtentoonstelling te Parijs in 1889, hebben 563 gunstig geadviseerd, 22 eeno nationale tentoon stelling gewonsebt,, 36 een ongunstig advies go- gegeven. Het plan zal dus wel doorgaan. 5 Dikwijls is verhaald, op hoe wonderlijk snelle wijze hot stichten vau uienwe steden in Noird- Amerika kan geschieden. Waar heden een woestijn is, verrijst over een jaar een bloeiende plaats, met al de vereischten, door de moderne beschaving ge steld. Het onovertrefbare is in dit opzicht geleverd in 1865, toen op het ontdekken van eenpetroleum- veld de stad Pithole in 10 maanden tijds als uit den grond is opgerezen, een plaats van 20.000 zielen met scholen, sociëteiten, banken en hotels en een postkantoor, waar meer omging dan in steden als Philadelphia en Baltimore. Even snel verdween die heerlijkheid weder, toen depetroleum- bronnen, waaraau deze welvaart haar ontstaan te danken had, spoedig waren uitgeput.. Dit voorbeeld wordt thans op zijde gestreefd in Zuid-Amerika dat niet moer in zijn geheel kan gebrandmerkt worden als de zetel van Spaanscke indolentie tegenover do angelsaksiscbe geestkracht van het Noorden. In de Argent,ijnsche republiek, die zich de Unie van het Noorden in meer dan éen opzicht tot voorbeeld stelt, kon men in de laatste jaren getuige zjjn van een ontwikkeling, even snel en op duurzamer grondslag gebouwd dan die van de petroleumstad van het Noorden. Hier werd op 19 Nov. 1882 in een woestenij de grond legging feestelijk gevierd van een nieuwe stad, met de koeien en paarden der onmetelijke prairie tot getuigen en in 2l/2 jaar tijds was er een stad ver rezen van 30.000 zielen met paleizen en pakhuizen, regeeringsgebouwon en handelskantoren, eeii obser vatorium en een palaeautologisch museum, een waterleiding, electrische verlichting en 25 lagere scholen. Het klinkt als een sprookje, doch de verklaring is niet moeilijk. In 1880 is tengevolge eener revo lutie in de Argentijusche republiek een qaaestie opgelost, die van de vestiging der republiek af de bevolking in voortdurende tweespalt hield. Men heeft toch de hoofdstad Buenos Ayres, die 300,000 zielen telt, op een gehoelo bevolking van 21/<l mil- lioen in de 14 autonome Staten, gefederaliseerd, d. w. z. op het voorbeeld van Washington qnder het onmiddellijk bestuur der centrale Regeeringgesteld, en daardoor aan den naijver tusschen den»Staat Buenos-Ayres, verreweg de machtigste, rijkste, web- varendste en beschaafdste der St&ten, eÜ de 13 andere, met dien Staat gelijkgerechtigd fn'de Re- geering, den prikkel ontnomen. Nu was het zaak voor den Staat Buenos-Ayres, zonder dei hoofd- stad nog 500.000 inwoners tellende, eep^nieuwe hoofdstad te vinden. Verschillende plaatse^dongen naar de eer, onder welke Rosario en Bahia.Blanca het meest in aanmerking kwamen, maar dje door tastende gouverneur van den Staat, dr. Rocha, wist zijn wil door te drijven om een geheel nieuwe stad te grondvesten. De uitkomst bewijst, hoe juist hij heeft gezien. Wat is toch het geval? Bnenos-Ayresi is een rijke en machtige handelsplaats, maar is dat ge worden ondanks zijn ligging. Voor de oceaan- stoomers van onze dagen is de stad volmaakt ontoegankelijk. Zij moeten 26 kilom. beneden de stad ankeren daar moet overlading in kleine rivierbootjes geschieden; verder is de oever zoo vlak en de water piegel zoo wisselend, dat dikwijls nog een tweede overlading in schuiten moet plaats hebben of in wagens, waarvan de paarden tot don hals in 't water gaan. Do vrachten worden daardoor met 12 a 15 pCt. verhoogd, terwijl het tijdverlies en de beschadiging der goederen enorm is. Nu is er éen veilige ligplaats voor groote schepen tus schen Buenos-Ayres en den Oceaan én dat is La Ensenada, waar een maritiem station is gevestigd-;4 doch dat voorheen nit niets dan eenige barakken bestond. Rocha had terstond begrepen dat daar de nieuwe hoofdstad moest verrijzen. Ensenada moest iu een havenplaats veranderen en op het hooger gelegen achterland moest een nieuwe stad worden gebouwd. Aldns geschiedde en thans staat daar de nieuwe stad, onder den naam La Plata, als de aangewezen voorhaven, wellicht eens de concurrent van het machtige Bnonos-Ayres. In onzen ingenieur Waldorp vond Rocha den man om aan zijn planuon uitvoering te geven. De door hem aangelegde werken bestaan in de eerrte plaats nit een rechthoekige havenkom van 2200 meter kaaimnnr, op een kilometer afstands van den oever gegraven en door een kanaal met den riviermond verbonden. Dit kanaal, 150 M. breed en 5 kilometer lang staat weder in verband met drie voorhavens, die de machtigste vloot kunnen bergen, bij den aanleg waarvan gebruik kou wor den gemaakt van een zijrivier van den Plata- stroom en van oen eilandje voor de monding daar van. Om de binnennaven heen is weder ten be hoeve der kustvaart een hoefijzervormig kanaal gelrokken, waarvan de twee eveuwijdigo zijden, 5 kilom, lang, in de rivier uitmonden en de derde zijde, die langs de voorstad der nieuwe hoofdstaf loopt, in verband staat met ,4 kleinere binnenha vens, die te zamen 2500 M. kaaimuur bezitten. De bovenstad is op 3 kilom. afstand van deze voorstad gelegen eu tusschen beide strekt zich een bosch uit, dat hervormd is in een park met een zoölogischen tuin, het observatorium en de villa van den gonverneur. Spoedig bevolkte zich de nieuwe stad met de verplaatsing van het provin ciaal gouvernement en van verschillende handels huizen uit Buenos Ayros, en nog steeds neemt La Plata in omvang en bevolking toe. Rocha heeft gezorgd dat zijn hoofdstad ook het eindpunt werd van het spoorwegnet, waardoor hij haar verdere ontwikkeling als handelscentrum heeft gewaarborgd. Ouder zijn administratie is een ge heel nieuw net, aaugolegd, waarva" de hoofdlijnen zijn, die welke La Plata, dat reeds mot Buenos- Ayres was verbonden, verder verbinden met Bahia Blanca, de uitstekeude zuidelijke haven aan den Oceaan, en met San Nicolas, noordelijk aan de Parana gelogen, eindpunt der wegen die naar het binnenland loopen. Waar al deze voorwaarden van ontwikkeling aanwezig zijü, lijdt het geen twijfel, of La Plata zal eenmaal eeu van de belangrijkste handelssteden worden van het zuidelijk continent. Te Perpignau werd in de vorige week de opérette »le Petit Due* opgevoerd en de beide eerste be drijven wareu zeer goed van stapel geloopen. De chanteuse, movrouw Augé, had door haar gratie eu verve een schitterend succes en moest een nummer da capo zingen. Tusschen het tweede en derde bedrijf duurde de pauze bijzonder lang en het publiek gaf teekenen van ongeduld. Eensklaps kwam de régisseur bleek en ontdaan op het tooueel en zeide«Dames en heerenIk heb de treurige opdracht ontvangen, n mededeeling van een ontzettende gebeurtenis te doen. Mevrouw Augé, wier spel eu zang gij aan stonds zoozeer hebt toegejuicht, is zoo even over leden.» Toen het publiek nadere bijzonderheden vroeg, vertelde de régisseur dat mevrouw Augé, dadelijk nadat zij het tooneel had verlaten, eene hevige hartklopping kreeg. Toch begaf zij zich naar haar kleedkamer om van toilet te verwisselen, toen zij eensklaps, door een beroorte getroffen, dood neder- zonk. Het is te denken welk een indrnk die mede- deelingeu op het publiek maakten toen de régis seur had uitgesproken, verlieten do toeschouwers zeer ontroerd den schouwburg. I)e Alliance Industrielle* deelt mode, dat ee nige Fransche sterrekundigen bezig ziju eene kaart te maken, waarop een 20 millioental sterren, van do eerste tot de vijftiende grootte, zullen afgebeeld worden. Daartoe gebiuiken zjj een telescoop met afzon derlijk daartoe vervaardigd glas van 13 duim mid dellijn. Do heeren Paul en Prosper Henry konden daarmede in één uur eene photographische afbeel ding verkrijgen van hemelruimte zich uitstrek kende van 3 graden lengte tot 2l/i breedte. Op deze wijze zullen er twaalf punten van waarne ming op verschillende plekken van den aardbol noodig zijn, om het werk in tien jaren te vol eindigen. Een vulkachel heeft te Boulogne sar Seine een treurig ongeluk veroorzaakt. Vijf winkelbedienden, op wier slaapkamer zulk een kachel nacht en dag brandde, zjjn, door kolendamp bedwelmd, bewuste loos in hun bed gevonden. Twee der jongelieden kouden nog tot bewustzijn gebracht wordenmaar do drie anderen waren gestikt. Er moet iets aan de kachel gehaperd hebben. Zekere William Scott, die zich iu 1884 aan ver scheidene diefstallen bij bankinstellingen te Parijs schuldig maakte, en zoo iu 't bezit kwam van 700.000 francs, is te Parijs deswege tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Zurich wordt geklaagd over de kleeding der schoolmeisjes, niet alleen op do middelbare, maar ook op de lagere scholen. Een onderwijzer bad zelfs de banken moeten veranderen om plaats te winnen voor de tournures. De school-commissie wil een beroep doen op een te Zurich bestaand dames-comité, opdat die dames haren invloed zul len aanwenden om aan de onzinnigheden een einde te maken, maar men vreest met weinig gevolg. Een kolossale Indische olifant, die den heer Carl Hagenbeek te Hamborg toebehoorde, was in de laatste maanden zeer onhandelbaar geworden en alle pogingen om het dior te temmen, mislukten. Ten einde mogelijke ongelukken te voorkomen, werd besloten het dier te dooden en wel door middel van de galg, waarvan de afmetingen na tuurlijk in overeenstemming waren met de grootte van het dier; een takel, die vijfduizend kilogram draagkracht had, werd gebruikt om het dier op te trekken. Woensdagmorgen vond de executie plaats, waarbij 20 man als scherprechters fungeerden; het kostte heel veel moeite om den strik om den hals van den delinquent te krijgen. Het stoffelijk overschot van den olifant Werd door een Engelschman gekocht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2