Oefening baart kunst. UITVOERING Pierre de (ialeiboef. Mlt tl'. iip in lia De Gedichten van Dichtwerken, publiek verhuren 320ste Staatsloterij. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Heusdensche Rederijkerskamer Aasavan»' 7 ure. Opeisbare VerSmriiig' onder Hedikhuizen. 17. H.. 3 A. onder Heilik- huizen, genaamd de Ker- kenkamperi in de Zegge- laars, in 6 perceelen. voor sleehts 35 CENTS. R A. DE GÉNESTET, eveneens voor slechts 35 Cent, r;:.! j-De1: p/ijzeo voor .mededingers beneden de 17 - jaar (39 mededingers), werden behaald als volgt ..eerste prijs Brandts, tweede prijs Willerns, eerste premie Sin its,; -tweede premie van llernert. r BRAKE!/. Alhier werd een 6-jarig knaapje uit een der grachten schijnbaar levenloos opge haald. -' Alien," die daarbij tegenwoordig waren, hielden zich bij het oude denkbeeld, dat men de hand niet mocht slaan aan drenkelingen alvorens de politie1- tegenwoordig was. Be heer L. W. van Hér wijnen strtorde zeh niet aan het volkssprookje, én paste de voorschriften bij drenkelingen toe. Na een paar uren inocht, het den heer VVV ge lukkende levensgeesten bij het knaapje weder op 'te wekken. GAMEREN. Dezer dagen zullen weder twee faniiliën uit deze gemeente naar Amerika vertrek ken. f, WOUDRICEIEM, 13 Eebr. Een treurig on geval had gistëren middag alhier op de gracht Een artillerist zich vermakende met schaatsen rijden, verdween op eens in de diepte, komende over een pas toegevroren wak. Eer men eene boot had bijgesleept om te red den, was hij reeds onder het ijs geraakt. Na eenigen tijd vergeefsche pogingen gedaan te hebben, gelukte het, hem met een dreg op te halen; doch alle aangewende middelen om de levensgeesten weder op te wekken waren vruch teloos. Hij was een jongmensch, uit Sommelsdijk af komstig,. van waar zijne treurende ouders, per telegraaf in kennis gesteld, onverwijld overkwa men om nog een laatste» blik te werpen op het ontzielde lichaam van hun kind. Heden Maandag had de plechtige ter aarde bestelling plaats van J. Hazenberg, milicien der vesting artillerie, die Vrijdag j.l. met schaat senrijden verdronk, 's Morgens ten 11 uur werd het lijk door een aantal miliciens van zijn regi ment van uit de kazerne naar de burgelijke be graafplaats gebracht, gevolgd door den Garnizoens Commandant van 't 3e reg. der vestingartillerie deii heer Pompe, door dr. Geijtenbeek en ds. Non hebei Door eerstgenoemde heer werd een korte doch krachtige toespraak gehouden, waarin hij de hoe danigheden 'van dén overledene jongeling schet ste, daarna nam ds. Nonhebei 't woord en sprak eenige woorden tot troost van de ouders en de verdere familie-leden. GORING HEM, 15 Eebr. Reeds sedert het begin van dit jaar deden zich hier in enkele huisgezinnen gevallen van mazelen voor, In de laatste 14 dagen is deze ziekte echter zóó toegenomen dat zij door heeren doctoren epide misch verklaard is. Gelukkig is de ziekte bij zorgvuldige- verpleging niet gevaarlijk; van de 40 kinderen, die in het laatsgenoemde tijdperk aangetast; werden, is de vorige week een kind overleden.: hi-.; van 1874 tot 1885 achtereenvolgensjaarlijks plaats gehad 53, 67, 69, 90, 100, 121, 120, 120, 119, 120, 134 en 187 branden. Het getal groote branden bleef betrekkelijk op hetzelfde cijfer; de geregelde toeneming, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, komt op rekening van de schoorsteenbranden. s ;Ih'' de buitengewone vergadering der Provinciale Staten van N-Brabant, WóeaSdhg gehóuden, is tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen in plaats van de heer Mr. P. H. Maas, de heer P. T. A. Spren- ger.8, van, 3erge»-op-Zaom> met 42 stemmeu 'egon 14,. uitgebracht op den heer R. v. d. Ven van 's Bosch. Het college van Ged. Staten bestaat alsnu uit Jhr. Jos. dé la Court, Dr. A. van der Steen, Mr. K Ai' Mutsaers, Mr. P. van den Heuvel, Mr. L. A. Ni Gerrits, Mr. P. H. Mias en J. Blnijsen, als bnltengewon lid, terwijl de heer P. T. A. Sprengers griffier van dit college is. -S r x - Het hoofdbestuur der schippers vereeniging „Schuttevaêr" is tot de ontdekking gekomen, dat aan: verschillende sluizen en bruggen in Nedei- land tol gelieven wordt van kleine booten, die bij de schépen behooren. Deze onrechtmatige tol heffing diende afgeschaft te worden. Daar het moeilijk valt om juist te weten, tot wien men zich wenden moet, zoo heeft het hoofdbestuur zich gericht tot de afdeelingsbesturen in Neder land, opdat ieder in zijn gebied medewerke, om eene onbillijke tolheffing voor goed te zien ver dwijnen. Naar men aan de „Arnh. Ct." meldt, zal er door de meeste Spoorweg-Maatschappijen in Euro pa bij 'bet vinden van bagage van reizigers en van in den trein achtergelaten goederen en voorwerpen, op gelet worden of daarop het woord //Eureka7' voorkomt. Dit staat in verband met de onder dien naam opgerichte Maatschappij, die zich ten doel stelt orn gevonden voorwerpen van reizigers aan de eigenaars terug te bezorgen. Tegen betaling van 3 mark per jaar kan men ziöh als lid dier Maatschappij doen inschrijven. Ieder lid ontvangt een volgnummer van inschrij- vitig, dat hij, benevens den naam „Eureka", op zijne bagage en op verdere voorwerpen van waar de, welke bij op-reis bij zieh heeft, doet aanbrengen, b. v. ,op koffers door middel van etiquetten, op ringen door gravure, op reisdekens door plaatjes, enz. enz. Bij het vinden van voorweipen in den trein, op de stations, of in de wachtkamers, voorzien van die merken, geeft de Maatschappij //Eureka", te Brus sel gevestigd, de noodige inlichtingen aan de Spoorweg-Maatschappijen en de eigenaar van het gevondene, waar hij ook wone, is onmiddelijk op te sporen en kan dus spoedig weder in het bezit van zijn eigendom geraken. In dé laatste 12 jaren hebben te Rotterdam De bóuw-lust' te Amsterdam begint sterk af te nemen. In 1885 werden 222 nieuwe perceèlen gebouwd, tegen 520 in 1884, 633 in 1883 en 763 in 1882. Het „Dagblad" spreekt het bericht van „De Portef." dat de heer Tourniaire herstellende zou zijn, beslist tegen. Integendeel, de toestand is verergerd. Onder het opschrift „f 22,000 terecht," meldt het „flbl." het volgende: In 1876 overleed te Amsterdam de heer J. C. de B., boekhouder aan het Grootboek der Natio nale Schuld, Hij was bekend als een solied, wel gesteld man, die met zijn gezin ombekroinpén leefde, wat hij niet doen kon van zijne bezoldi ging, die eerst f 1200, later f 2000 bedroeg. Vóór zijn overlijden had hij zijne vrouw verzekerd, dat ze op denzelfden voet kon doorleven en haar doen beloven aan behoeftige verwanten eene uit- keering te doen. Groot was daarom de verwon-;., dering van zijne verwanten, toen na hét overlijden weinig vermogen gevonden werd. Er werd overal gezocht en o. a. werden eenige effecten en gel den aangetroffen niet enkel in zijn huis achter boeken als anderzins verscholen, maar ook in zijn lessenaar aan het Grootboek. Toch werd aan kontanten slechts f 2000 ge vonden, ofschoon er volgeus een door den erfla ter kort voor zijn dood geschreven lijstje f 24.000 aanwezig moest zijn. De commissionair, die voor den heer B. steeds werkzaam was geweest en vaak hem aan het Grootboek kwam opzoeken, had in 1867 f 19,000 afgedragen, welke som echter sedert niet door zijne tusschenkomst belegd was. Dit alles leide tot het vermoeden dat de heer B. de ontbrekende f 22.000 ergens moese heb ben verborgen, en dit vermoeden werd bevestigd door zijn karakter. B. was volgens algemeene getuigenis een accuraat, oppassend, eenvoudig en braaf man, die niet speculeerde, maar tevens vreemd, gedrukt en melancholisch. Hij was bijzonder ge drukt en geheimzinnig juist kort vóór zijn over lijden, dat in 1876 onverwachts, tijdens het ker- misoproer, voorviel. Intusschen, het vermiste bedrag bleef vermist, en men kon er geen spoor van ontndekken, tot dat in 1882 een pakje van 22 bankbiljetten elk van f 1000 werd gevonden binnen den omslag van een volgeschreven saldo- of charterboekje, toen dat uit een lessenaar, dien B. gebruikt had, naar de charterkamer van het Grootboek was overge bracht. Toen die vondst aan den voogd der minder^ jarige kinderen van B. bekend werd, dichtte liïj het boven twijfel dat de-gevonden som niet anders- konde zijn dan wat uit de nalaten schap gemist werd. De zaak kreeg ruchtbaarheid, maar niemand anders kwam zich als rechthebbende aanmelden.; Toch maakte de minister van finautiëu bezwaar, de gelden zonder rechterlijk vonnis af t.e geven. Vandaar eene vordering tegen den Staat der, Nederlanden tot afgifte van de 22 bankbiljetten met de rente. De Hooge Raad heeft, volgens de conclusie van den procureur geueraal, bij arrest van 4 Dec. jï. (geheel te vinden in het „Weekbl. v. h. Recht" no. 5245) de vordering behalve wat de renté betreft toegewezen. Bij dat arrest is op grond der bovenvermelde feiten, die uit een getuigen verhoor gebleken waren, als rechtsvermoeden aan genomen, dut de bedoelde biljetten het eigendom waren van den ei flat er. Dat vermoeden was nog bevestigd door de omstandigheid, dat het boekje, waarbij de biljet ten waren gevonden, het eenige was dat een omslag had en daarin niet was gewikkeld geweest, zoolang er door den assistent van B. onder diens toezicht in werd geschreven. Verder was geble ken dat die afdeeling eiken dag werd verzegeld en ontzegeld en niemand dan de ambtenaren toe gang tot de charterkamer had. Eindelijk dat B. niet dan na lang aarzelen, tijdens zijne laatste ziekte, den sleutel van zijn lessenaar, waarin ook andere hem toebehoorende papieren en gelden werden gevonden, aan zijn adsistent had willen afgeven. De Hooge Raad nam aan dat het gedu rende eenige jaren on belegd laten van zulk een bedrag wel uit het karakter van den erflater was te verklaren. 5e Klasse. Trekking van 9 Febr. 5e klasse. Trekking van 12 Febr. Prijs van 1500: no. 1353 en premie/30.000 8000: no. 13408; ƒ200: no. 14974. 5e klasse. Trekking van 13 Febr. Prijs vau ƒ1000: nos. 3263 en 15384; 400: nós. '5653, 16339 en 20448; 200: nos. 6163, 7438, 11819, 19666 en 20586; f 100 825, 8377, 9497, 9678. 11586, 12398, 14980, 15111, 18269: 18546, 19899 en 19989. f Hensden, van 1 tot 15 Febr. Getrouwd: L. Drievoet, jm., 33 j. en J. Frank, jd., 32 j.M. van Diem, wedr. van A. Ver- kuijl en H. J. van Sprang, jd., 26 j. Geboren: Johanna Maria, d. van A. Smits en A. A. van -Diem Cornelia Aletta, d. van B. Combée en J. Heijkop Johanna Maria, d, van H. J. de Beer en J, C. van Es. Overleden: A. Kievits, wed. van A. v. d. Sanden, 87 j.J. W. de Bruijn, wedr. van J. Baaijeus, 97 j.W. Tielemaus, echtg. van J. Lnijts, 84 j.Th. Wijnands, 51 j. f; GEDACHTEN. :.?k Aan verschillende schrijvers ontleend. De eerste indruk dien ménschen en voorwerpen Óp pns maken, is een indruk als in de jeugd; wij süra'ö tégenover dat hienwe in zulk een oogenbli Wedèr in de kindsheid en do eerste waarnemingen! blijden ons ouuitwisehbaar bij. Al stijgt een menscffi -oom nog zoo hoog op de sporten dés'geestelijken: hij kan zich toch nimmer vrij maken van: zijp.^ eerste indrukken. Slechts eerste indrukken kan men in alle bijzon derheden onthouden. Men weet altijd sleehts van hot e e rste groen alles duidelijk en heeft er een] oog1 voör; daarna groeit het onbespied voort, he wördt te veel dan dat men er op letten kan. "Nooit is een vrouw welsprekender en schooner,; dan wanneer zij een goede of groote daad verricht.: O ïsehuld van het hart is het erfdeel der vrouw, en.,haar sieraad. Een bloem zonder geur, een boom zonder vrucht.; De domsteu tooien zich het meest op; zoo zijn ook de domste diereu, de insekten, het bontste. Wat is het gevoel dat, niet door de rede bestuurd) en goedgekeurd wordt? een voor dat wil schitte ren en verteren, maar niet koestereu of vruchtbaar; mak en kan. De boekhandelaar Julius Rosenzweig, te Berlijn, had zich dezer dagen wegéns boleedig.ng van een gendarme voor den rechter te verantwoorden. Hij bestelde onlangs in de restauratie De Zwarte Adelaarc te Schöueberg een biefstuk en maakte, toen hij er een stokje van gegeten had, een ge-', weldig spectakel, daar hij beweerde dat men hem geen ossen-, maar paardenvloesch bad gegeven. Dé restauratiehonder, de heer Ehrlich, wa woedend over dit beweren, eischte dat het bewij zon geleverd worden, deelde de biefstuk in twe deeleu, de eene helft voor hem en de andere voo Rosenzweig en liet bovendien nog den gendarm Goldmann halen, die spoedig kwam. Daar de boekhandelaar ook tegenover dien amb tenaar bij zijn beweren ble< f dat levendig pro test van Ehrlich en diens personeel opwekte moest deze hem tegen do verwoede restauratie mannen in bescherming nemen en hij verzoch hem om het halve biefstukje, ten einde dit op of- ficiëele wijze te doen onderzoeken. Daarmee kwam hij echter bij Rosenzweig aan het verkeerde kantoor, die hem ten aDtwoord gaf »Dan moet ge het ook dadelijk inpakken tn ver zegelen, want welk bewijs heb ik er voor, dat gi het Werkelijk zult afleveren In deze woorden werd eene beleediging govon den en de ambtenaar van het openbaar mini-teri eischte eene geldboete van zestig mark. Aangezien!; echter verscheidene vorzachtende omstandigheden! voor den beschuldigde spraken, werd die geldsom! tot twintig mark verminderd. In Suriuame treft men een aardig soort licht-| vliegjes aan, lantaarndragers geheoten, omdat zij? hun licht onder aan den buik dragen. Die licht-l vliegjes zweven er dikwijls in groote getallen rondj en ook heel hoog, zoodat men zo wel eens voor| sterren aanziet; hun effo:t is zoo tooverachtig datg men raoeiclijk anders dan aan een sprookje kan): denken. 's HERTOGENBOSCH, 15 Febr. Op de heden (Maandag) gehouden markt van votte kalveren waren aangevoerd 170 stuks. De prijs was le kwal. van 0.66 tot 0.72; 2e kwal. van 0.60 tot 0.66; 3e kwal. van 0.54 tot,'0.60 per kilogram. Het aangevoerde werd aan boven genoteerde prijzen vlug verkocht. Do prijs der boter was 1.10 a 1.22. in het lokaal van „de Koornbeurs." VOORSTUK Tooneélspel in 5 bedrijven, door E. S. UULP. NASTUK n Klachtspél in ééa bedrijf, door W. METS Tz. Nie'-ledeu knunen geïntroduceerd worden tegen betaling van 75 CENTS. van Do Notaris DE GIER te Hensden, zal voor do Nederduitsch Hervormde Kerk van Heusden, op ZATERDAG 6 MAART 1886, des vooriniddags ten 11 ure, ten huize van de Wed. N. DEKKER, t an de Haven te Heusden, voor het seizoen van dezen j are, j v 1 perceel laatst in huur bij Jan van Oijen te Herpt. 2 laatst in hnur hij Hendrikus Konwen- berg lu Herpt. 3 laatst in huur bij Jan van Oudheusden te. Herpt. 4 laatst in haar bij Pieter Buijs Yzakszoon te Herpt. 5 laatst in huur bij Johannes Verhoeven te Herpt. 6 laatst in hnur bij Jan van Bokhoven te Herpt. Bij den Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden is verschenen en verder hij alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld zooals die bij Algemeene Wet en bij Pro vinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaan met aanschouwelijke voorstel ling omtrent samenstelling en gebruik. Prijsingenaaid f 0.50. Gebonden in stempelband f 0.75. Dit werkje, dat in zakformaat is uitge geven, is niet alleen onmisbaar voor do Rijks- en Gemeente-Politie, maar ook voor visschers en eigenaren van vischwater zeer aan te bevelen. Bij den Uitgever dezes zijn te. bekomen Uitgegeven door Mr. J. VAN LENNEP, groot 180 bladzijden, Verzameld en uitgegeven onder toezicht van C. P. TIELE, groot 240 bladzijden, '■behagen om 'den postbode van Dii9sen naar Heusden v. v. des Zondags rust te laten genieten en dien bode-loop des Zondags ?»op té.beffen.'' r:- 't Is helaas, maar al te waar, M. d. R., dat rekwest met dien inhoud heeft alhier in de vorige week gecirculeerd; dat rekwest is door velen, met de „Vroede mannen" van Dassen kari het hoofd, onderteekenddat rekwest is aan gezegden Minister opgezonden. Velen dier onderteekenaren, ik geloof het gaarne, hebben weinig of geen belang bij dien Zondagschen postdienst, doch ;bet komt mij onbegrijpelijk voor, hoe sommigen, en vooral hoe onze „vroede mannen," in deze hanne „kwaliteit," adhaesie hebbenkmifién schenken aan dat rekwest, hetwelk zoozeer Strijdt thet de belangen niet alleen van vele ingezetenen van Dassen, maar ook eh wel voornamelijk van vele ingezetenen van Meeaweu, Drongelen en Eethen c. a.,. wijl deze gemeenten met dien bode des Zondags de Ilollandsche post ontvangen. Nog eens, M. d. R het verwondert mij dat men op dat stuk zoovele hanlteekeningen heeft weten te verkrijgen, of Zon-misschien de wijze waarop het ter onderteekening is aan geboden, daaraan hebben kunnen bijdragen? Het stuk is N.B. o. a. ter onderteekening aangeboden aan d,é leden van het Bestuur onzer Brandweer, toen die in een koffiehuis, onder het drinken van een glaasje cognac (het is hun niet misgund), vergadering hielden. Tweedons" durf ik het ten zeerste betwijfelen, of velen der onderteekenaren den juisten inhoml van het rekwest, ik bedoel het daarin gevraagde wel goed hebben „begrepen," laat staan van „doordacht." Toen men immers met het stuk rondging, trachtte men het medelijden op te wekken met den tegenwoordigen postbode op de besproken route, die in de onmogelijkheid verkeert om ooit de godsdienstoefeningen bij te wonen, terwijl, zoo zeidc men, het rekwest ten doel had, den betrokken Minister te ver zoeken, om den postbode nu en dan in zijnen dienst op Zon dag te doen vervangen. Daarenboven is men juist die ingezetenen voorbij gegaan, die bij genoemde postroute veel belang hebben, omdat men dacht bij deze geen steun te zullen vinden. Men denke niet, M. d. R., dat schrijver dezes en velen met hem, niet begaan zijn met dien gebonden dienst van den post- j 'hóde integendeel, ware immers het rekwest in werkelijkheid j ingericht zooals het werd: voorgespiegeld, 'dan zoude het voor- zeker algemeenen steun hebben gevonden. Dbch Waarom dan niet gevraagd, wat men beoogt?; •Moet aldus het algemeen belang worden ten offer j gebracht aan dat van één enkel persoon? Gelukkig .echter gaau vele stemmen op tegen het bewuste verzoekschrift en worden in de bovengenoemde gemeenten po- gingen in het werk gesteld, om den Minister met den ervaren toestand der zaak, met het belang aan die postroute verbou- den, bekend te maken, en Z. Ex. te verzoeken afwijzend op het.gevraagde te willen beschikken. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar, Dussen, 14 Febr. '86. VERITAS. h Prijzen van 100 en daarboven. "Het moederhart is de bron, waaruit al het gein eh al de wijsheid der aarde ontspringt. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redaeteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw blad voor het volgende Naar aanleiding van een bericht uit Dussen, voorkomende in uw nummer van Zaterdag j.l., gevoel ik mij gedrongen, over datzelfde onderwerp meer in den breede uit te wijden. Het geldt namelijk een rekwest dat, door Burgemeester en Wethouders, benevens een groot aantal ingezetenen van Dussen onderteekend, is gezonden aan Z.Exc. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, met verzoek dat het Z-Exc. moge Hit i WEILANDEN, .n'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3